Přejít na obsah


Fotka

SOS. Problém s projektorem Meos Duo


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 Sajmonus

Sajmonus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 prosinec 2020 - 18:06:45

Ahoj. Mám problém s promítačkou Meos Duo. Najednou přestala brát film, vše se točí, řemínky vyměněné. Mám pocit jakoby drapák nedosáhl na perforaci, ale nevím jak to řešit. Naléhavé ji potřebuji zprovoznit.. Posílám video  https://1drv.ms/v/s!...WpzYSCl1owvNPxN 

Díky moc


  • -1

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 prosinec 2020 - 18:23:53

Len taký dotaz, je správne prepnutý prepínač Super/normal 8?


  • 1

#3 Sajmonus

Sajmonus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 prosinec 2020 - 18:25:28

Jojo je správně nastavený na S8


  • 0

#4 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 21 prosinec 2020 - 20:52:23

Ta okenička je rozevřená, jinak by jí ten film tak volně neprocházel. Pokud není zaplá pauza nebo převíjení, musí tam být zaseklý ten mechanismus, který ji rozevírá a oddaluje drapák.


  • 0

#5 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 21 prosinec 2020 - 20:53:49

Kdyžtak pošli fotku vačky drapáku a okolí.


  • 0

#6 Sajmonus

Sajmonus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 prosinec 2020 - 21:44:08

Vyndal jsem z toho ten díl s okénkem a profouknul ho, vyčistil a znovu naolejoval to kolečko jak pohání drapák. Něco z toho evidentně zabralo, film už to bere. I tak, díky moc.


  • 0

#7 Annton

Annton

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2021 - 01:13:52

No, se stejnou promítačkou (respektive dvěma) mám též takový problém. Nejprve jsem měl jednu a ta mě postupně přestala brát filmy (obou formátů, ale myslím že víc Super8), hlavně kupované filmy (pohádky, dokumenty,..). Snažil jsem se ji všemožně spravit, až jsem nakonec zjistil, že zobáček drapáku (myslím, že horní) je poněkud opotřebovaný - kratší. Takže zpětný chod (druhý zobáček) jde celkem v pohodě.. No jo, kde ale sehnat nový, nebo málo opotřebovaný drapák.. Tak jsem koupil ještě jednu stejnou promítačku a doufal, že u ní bude drapák v lepším stavu. Druhá promítačka má bohužel drapák též trochu opotřebovaný, nicméně na ní jedou filmy trochu lépe ;) . Nejhůře jedou filmy asi ty nejvíce promítané (Jen počkej ze 70.let, Krteček,..).

Myslím si, že nový, nebo opravený drapák by to spravil. Akorát je otázka, kde ho sehnat.. Někde tady v diskuzích jsem našel zmínku o firmě Aleš Sekera a syn, z Křesetic. Tak bych to zkusil asi tam. Nebo by někdo poradil někoho bližšího nejlépe z okresu Břeclav ? :)


  • 0

#8 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 leden 2021 - 11:07:27

Ahoj chlapci. Ja som mal ten samý problém a zmekgajvroval som to takto.
  • 0

#9 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 leden 2021 - 11:10:01

Prečo mi tam nechce pridať fotku?!
  • 0

#10 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 leden 2021 - 11:20:57

Tak ešte raz a trochu inak. Z mobilu mi to priamo nešlo, tak som to prehnal cez notebook. Snáď to tam bude vidieť. Ten kúsok plechu som zobral tuším z plechovky od piva a okrem toho drátu je to tam ešte prilepené, ale už si naozaj nespomeniem čím. Zvyčajne ale používam tri lepidlá /sekunďák, Novolep, lepox duo/  Tak si vyberte.

Přiložený soubor  20210110_105848.jpg   105,92K   15 Počet stažení


  • 0

#11 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 11 leden 2021 - 20:22:22

Pěkné. Taky jsem měl ulomený drapák v Meosu Duo, tak jsem použil drapák z Meoluxu, který je stejný, tedy skoro stejný - je na něm plastové vačkové tělísko, které běhá po vačce. U meosu je jiné než u meoluxu, musí se tam nasadit to z drapáku meosu.

Pokud bych náhradní drapák neměl, asi bych to opravil také takto. Materiál bych asi ale použil tlustší než plech z pivní plechovky. Příliš tenký plech se bude podle mě více zařezávat do hrany perforace, a tak ji víc opotřebovávat, příliš tlustý plech bude zasahovat do rohů perforace, a tím je trhat.

Drápky drapáku v mém meosu jsem musel jemně přihnout tak, aby zapadaly přesně doprostřed perforačního otvoru. Zabíraly do rohu perforace, a ničily ji tak.

Taky je potřeba vychytat vzájemnou rozteč obou drapáků. Já žil sice v domnění, že mají zabírat oba naráz, tedy být v takové vzájemné rozteči, aby se při záběru oba dva dotýkaly hrany svého perforačního otvoru. Je ale otázka, jak to Meopta myslela, protože u různých kusů se ta vzdálenost liší - někde zabírají oba, u některých kusů jsou drapáky od sebe nepatrně vzdálenější, a tak zabírá ten dolní drápek (který je i mohutnější), a ten horní drápek, který je takový subtilnější, vlastně nezabírá. V literatuře se píše o dvojitých nebo i trojitých drapácích v tom smyslu, že ty další drápy jsou tam pro případ, kdy je perforace u jednoho okénka protržená. Pokud by tam byl jen jediný dráp, film by se v místě protržené perforace zastavil. Když jsou tam drápky dva nebo tři, tyto zabírají v sousedním perf. otvoru, který poškozený není, a film se nezastaví.

Takže když o tom tak přemýšlím, je asi ten dolní, tlustší dráp ten, který normálně posouvá film, a ten horní, tenčí, je tam záložní, když je protržená perforace.


  • 0

#12 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 12 leden 2021 - 21:02:54

Pěkné. Taky jsem měl ulomený drapák v Meosu Duo, tak jsem použil drapák z Meoluxu, který je stejný, tedy skoro stejný - je na něm plastové vačkové tělísko, které běhá po vačce. U meosu je jiné než u meoluxu, musí se tam nasadit to z drapáku meosu.

Pokud bych náhradní drapák neměl, asi bych to opravil také takto. Materiál bych asi ale použil tlustší než plech z pivní plechovky. Příliš tenký plech se bude podle mě více zařezávat do hrany perforace, a tak ji víc opotřebovávat, příliš tlustý plech bude zasahovat do rohů perforace, a tím je trhat.

Drápky drapáku v mém meosu jsem musel jemně přihnout tak, aby zapadaly přesně doprostřed perforačního otvoru. Zabíraly do rohu perforace, a ničily ji tak.

Taky je potřeba vychytat vzájemnou rozteč obou drapáků. Já žil sice v domnění, že mají zabírat oba naráz, tedy být v takové vzájemné rozteči, aby se při záběru oba dva dotýkaly hrany svého perforačního otvoru. Je ale otázka, jak to Meopta myslela, protože u různých kusů se ta vzdálenost liší - někde zabírají oba, u některých kusů jsou drapáky od sebe nepatrně vzdálenější, a tak zabírá ten dolní drápek (který je i mohutnější), a ten horní drápek, který je takový subtilnější, vlastně nezabírá. V literatuře se píše o dvojitých nebo i trojitých drapácích v tom smyslu, že ty další drápy jsou tam pro případ, kdy je perforace u jednoho okénka protržená. Pokud by tam byl jen jediný dráp, film by se v místě protržené perforace zastavil. Když jsou tam drápky dva nebo tři, tyto zabírají v sousedním perf. otvoru, který poškozený není, a film se nezastaví.

Takže když o tom tak přemýšlím, je asi ten dolní, tlustší dráp ten, který normálně posouvá film, a ten horní, tenčí, je tam záložní, když je protržená perforace.

Alebo na to , aby zaviedol film cez filmovú dráhu k dolnému drapáku. (Si dovolím vysloviť hypotézu).


  • 0

#13 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 12 leden 2021 - 21:31:55

Hmm, asi máš recht, ten film by se tím napruženým rámečkem až k dolnímu drapáku jinak protlačit nedal.


  • 1

#14 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 16 leden 2021 - 19:06:38

Majitelé Meosu Duo, jak se vám tento přístroj chová při projekci rychlostí 24 obr/s? Můj je při této rychlosti velmi hlučný a vydává nepříjemně hlasitý klapot. Bez založeného filmu takto hlučný není. Posuv filmu přestává být dokonalý, občas poskočí obraz. Přitom drapák je v pořádku. Mám takový dojem, že přítlačná destička ve filmovém rámečku příliš silně stlačuje film, takže klade velký odpor, což se při zvýšené rychlosti projeví občasným proskočením drapáku přes perforační otvory. Tím se také ničí film. Posun se stává hlučnějším. Uvažuji o konstrukčním zásahu - snížení tlaku přítlačné destičky, aby film běžel s menším odporem. Tlak na film musí ovšem zůstat takový, aby film zůstal při ukončení kroku drapákem stát a vlivem setrvačnosti se ještě o kousek neposunul. To by vedlo k nestabilnímu obrazu.


  • 0

#15 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 16 leden 2021 - 21:54:26

Mne to ide fajn, ale mám podozrenie, že tých mojich 24/sec je asi tak najviac 18/sec.


  • 0

#16 Josef4

Josef4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2022 - 14:53:40

Pěkné. Taky jsem měl ulomený drapák v Meosu Duo, tak jsem použil drapák z Meoluxu, který je stejný, tedy skoro stejný - je na něm plastové vačkové tělísko, které běhá po vačce. U meosu je jiné než u meoluxu, musí se tam nasadit to z drapáku meosu.

Pokud bych náhradní drapák neměl, asi bych to opravil také takto. Materiál bych asi ale použil tlustší než plech z pivní plechovky. Příliš tenký plech se bude podle mě více zařezávat do hrany perforace, a tak ji víc opotřebovávat, příliš tlustý plech bude zasahovat do rohů perforace, a tím je trhat.

Drápky drapáku v mém meosu jsem musel jemně přihnout tak, aby zapadaly přesně doprostřed perforačního otvoru. Zabíraly do rohu perforace, a ničily ji tak.

Taky je potřeba vychytat vzájemnou rozteč obou drapáků. Já žil sice v domnění, že mají zabírat oba naráz, tedy být v takové vzájemné rozteči, aby se při záběru oba dva dotýkaly hrany svého perforačního otvoru. Je ale otázka, jak to Meopta myslela, protože u různých kusů se ta vzdálenost liší - někde zabírají oba, u některých kusů jsou drapáky od sebe nepatrně vzdálenější, a tak zabírá ten dolní drápek (který je i mohutnější), a ten horní drápek, který je takový subtilnější, vlastně nezabírá. V literatuře se píše o dvojitých nebo i trojitých drapácích v tom smyslu, že ty další drápy jsou tam pro případ, kdy je perforace u jednoho okénka protržená. Pokud by tam byl jen jediný dráp, film by se v místě protržené perforace zastavil. Když jsou tam drápky dva nebo tři, tyto zabírají v sousedním perf. otvoru, který poškozený není, a film se nezastaví.

Takže když o tom tak přemýšlím, je asi ten dolní, tlustší dráp ten, který normálně posouvá film, a ten horní, tenčí, je tam záložní, když je protržená perforace.

Mám stejný problém, spodní nožička je o 1,11mm kratší, než ta horní, která má 3,38mm. Posílám foto a ptám se zda někde existuje na fotce drapák z Meoluxu, abych si udělal představu o jednoduchosti výměny. Jak (ne)snadné bylo vyměnit stykový bod drapáku vačkové tělísko) s povrchem vačky? 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#17 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 1 duben 2022 - 17:50:33

Ten dolní dráp je kratší proč? Opotřeboval se? Zabírá do perforace, nebo už ne?

Drapákové těleso z meoluxu je stejné, takže lze normálně nasadit na posuvnou osku. Je ale potřeba zkontrolovat, aby ty drápky pak zapadaly přesně doprostřed perforačního otvoru a ne trochu šejdrem, jak se to stalo mě. Mně šly do rohu otvorů, a lehce mi to ty rohy otvorů natrhávalo. Věřil jsem tomu, že ten drapák je 100% kompatibilní rozměrově, což není. Musel jsem pak drápky osově - v horizontálním směru přihnout, aby zapadaly přesně doprostřed otvorů. Super 8 film je na to citlivý, protože má velmi úzké otvory. Je potřeba zkušebně sestavit dráhu bez žárovky, nasadit film přesně do okeničky, okeničku přesně nasadit, ručně točit hřídelí a lupou kontrolovat, jak do perf. otvoru zapadá drapák.

To vačkové tělísko je jiné, takže jsem tam musel nasadit to z meosového drapáku. Nešlo mi sundat, bylo nacvaknuté plus přilepené nějakým epoxidem, tak jsem rozcvakl štípačkama okolní plech toho rozbitého drapáku, a vyloupl ho z toho původního. Z drapáku meoluxu šlo původní vačkové tělísko sejmout bezproblémově, stejně tak potom nasadit - nacvaknout to meosové.


  • 0

#18 Josef4

Josef4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2022 - 09:12:40

Děkuji za podrobný popis záměny drapáku, co se týče horizontálního přihýbání nožiček drapáku má pravděpodobně na svědomí vačkové tělísko, jehož přesnou polohu je třeba pečlivě adjustovat, když obě nožičky jsou v perforačním otvoru na stejném místě. U vychýlení jenom jedné je třeba ji přihnout. Vertikální umístění bylo v pořádku? U mého drapáku je zkrácení nožičky těžko vysvětlitelné, neboť projektor jsem koupil nedávno z "druhé ruky" v nefunkčním stavu a při koupi mě nenapadlo se přesvědčit o stavu drapáku.


  • 0

#19 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 duben 2022 - 13:00:34

Len taká poznámka. Ak si dobre pamätám, tak jeden z hrotov drapáku by mal mať koncovku zo zafíru. Bolo to kvôli tomu, aby drapák mal väčšiu životnosť. Pri nesprávnej manipulácii s drapákom, nastavovaní alebo havárii, zlom zavedení filmu a podobne sa tento zafír mohol celkom ľahko odlomiť.

Nepamätám si to presne, ale zdá sa mi, že to bolo u Meos Duo a aj u 16mm Meoclubov 2 elektronik a ďalších verzii tejto rady 16mm premietačiek. Ak sa mýlim, tak neberte zreteľ na môj príspevok, ale nechce sa mi hľadať v literatúre.


  • 0

#20 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 4 duben 2022 - 14:25:26

Safíru jsem si u Meosu ani Meoluxu nevšiml, že by tam dávali. I když mohly to některé série mít, nevím. S jistotou je dávali do Meoclubů 16, tedy aspoň do těch novějších hranatých verzí od 70. let - tam bývá trojitý drapák, z toho prostřední dráp je tvořen safírovým hranolkem.

 

Ta potřeba to sjustovat s perforací je normální. Ono není divu, když se použije drapák z Meoluxu na Meos, nějaká drobná odchylka tam být může. Je daná trochu odlišným umístěním osy, na které je drapák nasazen, vůči filmové okeničce. Mně to dělalo pár desetin mm. Myslím, že ve výrobě se to sjustovává taky individuálně. Ale třeba nebude potřeba nic měnit, může to na střed perforace už sedět. Jen bacha na ulomení, materiál drápu je křehký. Ohýbat jemně, zlehka, raději méně než více.

Justovat vertikálně není potřeba, pozice obrazové dělicí čáry se stejně nastavuje individuálně pro každý film.


  • 0

#21 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 duben 2022 - 16:26:23

Aha, tak to je možné, nepamätal som si to presne. Meos Duo mám asi dva, ale nepoužívam ich. Jeden je v 100% stave, vymenil som na ňom gumičky, sem tam ho prevetrám, aby nezhrdzavel a ten druhý neberie film, stojí odložený, nechce sa mi s tým baviť.


  • 0

#22 Josef4

Josef4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2023 - 10:31:42

Jsi šikovný, já jsem měl podobný problém, ale před 3 roky se mi podařilo sehnat nový. Až nyní jsem se pustil do jeho výměny. Tenkrát při rozdělávání projektoru  jsem udělal velkou chybu v tom, že jsem si u drapáku neudělal pořádnou fotodokumentaci. Nyní mám problém s umístěním slabší pružiny co zabezpečuje jeho správný pohyb po vačce v horizontálním směru. Přesněji s umístěním spodní části pružiny. Nemáš prosím foto, kde budou pružiny drapáku vidět celé. Případně radu jednou větou jednoduše popsat její pozici? 

Tak ešte raz a trochu inak. Z mobilu mi to priamo nešlo, tak som to prehnal cez notebook. Snáď to tam bude vidieť. Ten kúsok plechu som zobral tuším z plechovky od piva a okrem toho drátu je to tam ešte prilepené, ale už si naozaj nespomeniem čím. Zvyčajne ale používam tri lepidlá /sekunďák, Novolep, lepox duo/  Tak si vyberte.

attachicon.gif20210110_105848.jpg


  • 0

#23 Josef4

Josef4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2023 - 10:53:44

Tak ešte raz a trochu inak. Z mobilu mi to priamo nešlo, tak som to prehnal cez notebook. Snáď to tam bude vidieť. Ten kúsok plechu som zobral tuším z plechovky od piva a okrem toho drátu je to tam ešte prilepené, ale už si naozaj nespomeniem čím. Zvyčajne ale používam tri lepidlá /sekunďák, Novolep, lepox duo/  Tak si vyberte.

attachicon.gif20210110_105848.jpg

 

 

Děkuji za podrobný popis záměny drapáku, co se týče horizontálního přihýbání nožiček drapáku má pravděpodobně na svědomí vačkové tělísko, jehož přesnou polohu je třeba pečlivě adjustovat, když obě nožičky jsou v perforačním otvoru na stejném místě. U vychýlení jenom jedné je třeba ji přihnout. Vertikální umístění bylo v pořádku? U mého drapáku je zkrácení nožičky těžko vysvětlitelné, neboť projektor jsem koupil nedávno z "druhé ruky" v nefunkčním stavu a při koupi mě nenapadlo se přesvědčit o stavu drapáku.

U 8-miček safír nebyl, pouze u 16mm  Meoclub 2.

 

Len taká poznámka. Ak si dobre pamätám, tak jeden z hrotov drapáku by mal mať koncovku zo zafíru. Bolo to kvôli tomu, aby drapák mal väčšiu životnosť. Pri nesprávnej manipulácii s drapákom, nastavovaní alebo havárii, zlom zavedení filmu a podobne sa tento zafír mohol celkom ľahko odlomiť.

Nepamätám si to presne, ale zdá sa mi, že to bolo u Meos Duo a aj u 16mm Meoclubov 2 elektronik a ďalších verzii tejto rady 16mm premietačiek. Ak sa mýlim, tak neberte zreteľ na môj príspevok, ale nechce sa mi hľadať v literatúre.


  • 0

#24 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 16 srpen 2023 - 20:03:18

Otvor premietačku zo zadu. nad ložiskom hlavnej hriadele vľavo, je na rebre ktoré tvorí výstuhu uloženia ložiska vľavo hore od ložiska je skrutkou pripevnený plechový držiak tej pružiny, ktorá udržiava pohyb drapáku vpred a vzad. Má taký nos na ktorý sa tá pružina nastokne, Tá pružina je tlačná. No tak neviem či ti to pomohlo. Až prídem na to ako dostať fotku z mobilu do noteboku, tak ju sem dám.


  • 0

#25 Josef4

Josef4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2023 - 16:29:59

Díky za rychlou odpověď. S tlačnou (silnější) jsem problém neměl, jenom s tou tenčí - tažnou. Nyní už to mám vyřešené. Jeden konec (horní) je uchycen v rámečku drapáku a spodní konec tam, kde je přidělán držák filcové vložky pro mazání vačky -hned vedle jeho šroubu je malý otvor pro uchycení pružiny.

Díky


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních