Přejít na obsah


Fotka

Fomapan 100 DX - 25 let nevyvolaný


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4 odpovědí na toto téma

#1 BatteryNone

BatteryNone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2021 - 15:15:45

Dobrý den,

našel jsem u babičky na půdě starou Smena 8M. Ze srandy jsem si zkoušel potočit namotováním fimu, když v tom jsem cítil, že v foťáku je stále film. Celý sem jej namotal a v údivu zjistil, že se nejedná o nějaký film z nedávna. Jedná se o Fomapan 100 DX. Nemám páru, jak může být starý, ale ISO je ještě označeno jako ASA. Chtěl bych jej vyvolat, ale nevím, jestli by časy seděly i s novým Fomapanem 100. Ani nevím, jestli u takhle starého filmu není potřeba prodloužit čas vyvolávání. Jak je starý je pouze můj odhad, proto přikládám i fotografii obou kazet, kdyby někdo dokázal přesněji odhadnout dobu.

 

Na vyvolávání používám Universální Vývojku od Fomy, přerušuji 4% roztokem octa a vody, ustaluji Kyselým Ustalovačem od Fomy.

 

Děkuji za jakoukoli radu! 


  • 0

#2 BatteryNone

BatteryNone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2021 - 15:24:43

https://photos.app.g...xQz6GLcNSB5kzJA - fotka kazety filmu


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 7 leden 2021 - 15:37:50

gratuluji. 

Můj skromný názor:

V univerzální vývojce to půjde (i když  skřípu zuby,  bude to hodně zrnité,  ale  lepší vytáhnout  z filmu aspoň něco,   než  nic).    Je to hodně energická a dosti kontrastní vývojka vhodnější spíš  pro papíry  nebo  velkoformátové planfilmy,   latentní obraz bude hodně slabý a naopak závoj hodně silný,   lépe  nejít  přes  20 stupňů (vhodnější teplota 18 st.C),  a lépe  o 20% prodloužit vyvolávací čas než pro Fomapan 100,  tj.  pro teplotu 20st.c  aspoň 6 minut,  pro teplotu 18st.c  aspoň 7 min.+ 15s.   Agitace  normální, tj. na začátku 30s  a  pak tank 1x obrátit každých 30s. 

Pozn.:  Filmy jsem v univerzální vývojce od Fomy nevyvolával už  téměř 50 let,  ale  myslím, že složení této vývojky se dodnes  asi nezměnilo. Možná  někdo,  kdo ji  na  filmy používá dodnes,   můj troufalý odhad  opraví.  Díky za pochopení


  • 0

#4 BatteryNone

BatteryNone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 leden 2021 - 15:44:34

gratuluji. 

Můj skromný názor:

V univerzální vývojce to půjde (i když  skřípu zuby,  bude to hodně zrnité,  ale  lepší vytáhnout  z filmu aspoň něco,   než  nic).    Je to hodně energická a dosti kontrastní vývojka vhodnější spíš  pro papíry  nebo  velkoformátové planfilmy,   latentní obraz bude hodně slabý a naopak závoj hodně silný,   lépe  nejít  přes  20 stupňů (vhodnější teplota 18 st.C),  a lépe  o 20% prodloužit vyvolávací čas než pro Fomapan 100,  tj.  pro teplotu 20st.c  aspoň 6 minut,  pro teplotu 18st.c  aspoň 7 min.+ 15s.   Agitace  normální, tj. na začátku 30s  a  pak tank 1x obrátit každých 30s. 

Pozn.:  Filmy jsem v univerzální vývojce od Fomy nevyvolával už  téměř 50 let,  ale  myslím, že složení této vývojky se dodnes  asi nezměnilo. Možná  někdo,  kdo ji  na  filmy používá dodnes,   můj troufalý odhad  opraví.  Díky za pochopení

Děkuji za objasnění, mě jako začátečníka by nenapadlo, že vývojka může ovlivnit zrnitost. Zatím jsem fotil na Fomapan 100 a 200 a fotky vyšly nádherně. Zrnitost mi ani nevadí, u mě nejde o perfekci, spíš o to samotné focení na film a dobrý pocit z toho :-)


  • 0

#5 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 8 leden 2021 - 13:16:33

Já bych takhle rád vyvolal naexponovaný svitek Kodak Verichrome 116 co sem koupil ze zvědavosti na eBay, už naxeponovaný ale nevyvolaný.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních