Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Dálkoměr CERTOS - oprava


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
7 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 8 leden 2021 - 17:26:57

Zakoupil jsem sobě dálkoměr CERTOS. Model A, s vysokou patkou určený pro přístroje Altissa a Welta. Za nějakou tu stovečku z Aukra, vědom si že to asi bude špatný. A ono to bylo víc než špatný. Stříbrné pokovení zrcátek vzalo dávno za své, inu nevhodné skladování a zacházení. Na jednom nebylo skoro nic, druhé už mělo jen zbytky. Původní stav jsem nefotil, přikládám až fotky z opravy. Oprava proto, protože přístroje které jsou porouchané nemohou plnit účel, pro který byly stvořeny a je mi jich líto.

 

IMG-3561.jpg

 

Zde rozebraný dálkoměr a nově pokovená zrcátka. Ano, původní leč nově pokovená zrcátka. Vrstva napařeného stříbra ve vakuu. Pan Konečný z firmy KWS CZ byl tak moc ochotný, že mi pokovil dvě pidi sklíčka 7x18mm. Z toho jedno na 100% odraznost a druhé na cca 50%. Už mi pokovovali reflektory do světel auta, paraboly xenonových projektorů, vždy naprosto perfektní výsledek. Cena pokovení byla vysoká, ale odmítl jsem to vzdát.

 

IMG-3562.jpg

 

IMG-3563.jpg

 

Po vložení zrcátek jsem je opět pojistil zakápnutím hustou barvou. Výrobce to v 50-tých letech udělal podobně. Pak už bylo jenom třeba k sobě seřídít obrazy vertikálně a sladit perfektní překrytí obrazů pro nekonečno. Vertikální seřízení se dělá červíkem pod horním krytem. Nastavení překrytí pro nekonečno pak červíkem, který nastavuje vzájemnou vzdálenost dvou páček od sebe. Malý červíček v těle dálkoměru kryje seřizovací otvor.

 

Ladění jsem prováděl večer, na červené světlo asi 10km vzdáleného stožáru vysílače. Po seřízeni už jen bylo třeba pojistit červíky zakápnutím barvou, dálkoměr složit a hotovo. Zkusmo jsem si ověřoval měření v rámci vzdálenosti v bytě a ono skutečnost kupodivu sedí s tím co ukáže stupnice.

 

 


  • 4

#2 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 9 leden 2021 - 10:23:11

Doplním drobnou úpravu. Obraz z pravého okénka od nepropustného zrcadla je mnohem jasnější než průhled skrz polopropustné zrcadlo. Ideální je, za to pravé sklíčko okénka vsunout odstřižek zbytku vyvolaného filmu, v mém případě Foma 400. Vytvoří to ND filtr s hodnotou tak asi 2x a najednou se oba obrazy lépe pozorují.


  • 2

#3 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 9 leden 2022 - 19:16:42

Koupil jsem na Aukru ten samý dálkoměr s tím samým problémem a dnes objevil toto téma, moc děkuji. Jsem rád že tyto pidi zrcátka jdou znovu pokovat a dálkoměr tím pádem zachránit. Mohu vědět kolik stálo to pokování těch miniaturních zrcadílek?


  • 0

#4 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 9 leden 2022 - 21:39:55

No, hodně. I když to je otázka co je hodně a co málo, pro náš koníček. Bylo to tehdy za 1350Kč bez DPH a pošty.


  • 1

#5 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 leden 2022 - 10:12:33

Naceněno podle plochy zrcátek? Mám skoro slepé zrcadlo na korelle, pokud by jeho pokovení stálo tolikrát víc, kolikrát je větší, bylo by to nejvýš nemilé.


  • 0

#6 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 leden 2022 - 16:31:39

Já si myslím že ne, podle mě je to prostě za čas tím strávený a asi i materiál. Třeba parabola na xenon mě stála 600Kč a to je o hodně větší plocha. Jedno zrcátko vyšlo vlastně na 675Kč.


  • 0

#7 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 10 leden 2022 - 17:20:24

Na to kolik stál ten dálkoměr tak je to na servis takových to pidi součástek hodně, ale na druhou stranu v dnešní době žádná závratná částka. Já mám navíc špatný jen jedno to zrcátko, to druhý furt zrcadlí.


  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 únor 2022 - 11:32:51

Děkuji za návod, právě jsem si hrál s tím svým, najednou je k užitku. Pokovení zrcátek naštěstí zachováno v přijatelném stavu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních