Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Dálkoměr CERTOS - oprava

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1 odpovědí na toto téma

#1 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 937 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 157

Publikováno 8 leden 2021 - 17:26:57

Zakoupil jsem sobě dálkoměr CERTOS. Model A, s vysokou patkou určený pro přístroje Altissa a Welta. Za nějakou tu stovečku z Aukra, vědom si že to asi bude špatný. A ono to bylo víc než špatný. Stříbrné pokovení zrcátek vzalo dávno za své, inu nevhodné skladování a zacházení. Na jednom nebylo skoro nic, druhé už mělo jen zbytky. Původní stav jsem nefotil, přikládám až fotky z opravy. Oprava proto, protože přístroje které jsou porouchané nemohou plnit účel, pro který byly stvořeny a je mi jich líto.

IMG-3561.jpg

Zde rozebraný dálkoměr a nově pokovená zrcátka. Ano, původní leč nově pokovená zrcátka. Vrstva napařeného stříbra ve vakuu. Pan Konečný z firmy KWS CZ byl tak moc ochotný, že mi pokovil dvě pidi sklíčka 7x18mm. Z toho jedno na 100% odraznost a druhé na cca 50%. Už mi pokovovali reflektory do světel auta, paraboly xenonových projektorů, vždy naprosto perfektní výsledek. Cena pokovení byla vysoká, ale odmítl jsem to vzdát.

IMG-3562.jpg

IMG-3563.jpg

Po vložení zrcátek jsem je opět pojistil zakápnutím hustou barvou. Výrobce to v 50-tých letech udělal podobně. Pak už bylo jenom třeba k sobě seřídít obrazy vertikálně a sladit perfektní překrytí obrazů pro nekonečno. Vertikální seřízení se dělá červíkem pod horním krytem. Nastavení překrytí pro nekonečno pak červíkem, který nastavuje vzájemnou vzdálenost dvou páček od sebe. Malý červíček v těle dálkoměru kryje seřizovací otvor.

Ladění jsem prováděl večer, na červené světlo asi 10km vzdáleného stožáru vysílače. Po seřízeni už jen bylo třeba pojistit červíky zakápnutím barvou, dálkoměr složit a hotovo. Zkusmo jsem si ověřoval měření v rámci vzdálenosti v bytě a ono skutečnost kupodivu sedí s tím co ukáže stupnice.

• 2

#2 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 937 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 157

Publikováno 9 leden 2021 - 10:23:11

Doplním drobnou úpravu. Obraz z pravého okénka od nepropustného zrcadla je mnohem jasnější než průhled skrz polopropustné zrcadlo. Ideální je, za to pravé sklíčko okénka vsunout odstřižek zbytku vyvolaného filmu, v mém případě Foma 400. Vytvoří to ND filtr s hodnotou tak asi 2x a najednou se oba obrazy lépe pozorují.

• 2

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních