Přejít na obsah


Fotka

Dotaz alchymistům


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

#1 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 13 únor 2021 - 19:53:08

Pánové alchymisti, byl by někdo od té dobroty a namíchal mi petku 0,5l  vývojky pro "staré, prošlé a závojující" materiály?

Samozřejmě cenu za náklady a obětování osobního času akceptuji a uhradím.

Věc se má tak:

Před časem jsem koupil Techniku III, posléze Xenar 3,5/105 - zjistil jsem, badatelstvím, že jsem se shodou okolností trefil do ruku výroby 1954. Po delším čase jsem, při vyklízení šuplíku v práci, objevil krabku skleněných desek Agfa Isochrom, kterou mi v polovině devadesátých let věnoval jeden obdivuhodný kmet. Jaké bylo překvapení, když jsem na razítku objevil rok 1954!!

Tohle kombo, jsem se rozhodl uvést do života, ovšem, jak je známo (dokonce i na netu dohledatelno),  desky - té doby - potřebují zvláštní péči.

Osobně disponuji vodičkou ID-11, která se závoji nebrání a tak potřebuji, pro tento experiment, něco jinčího.

Jde o průzkum trhu, předpokládám, že taková lázeň nebude mít trvanlivost roky, takže bych se ozval s aktuálním termínem, až budu mít po kupě víc "naexponovaných exponátů".

Mimochodem, perforace přelepu krabičky, rozevírání hedvábně jemných krycích papírů a nabíjení kazety, to vše v absolutní tmě krušnohorských nocí... v chalupě, chabě vytápěné poleny z blízkého lesa, mě naplnilo až nábožnou úctou, podobnou otevírání faraónských hrobek!


  • 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 14 únor 2021 - 08:06:18

Kime, máš SZ.


  • 0

#3 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 14 únor 2021 - 09:04:06

Děkuji oběma pánům za pomoc. Snad se vlákno bude dát nějak tématický využít...
  • 0

#4 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 14 únor 2021 - 09:48:08

Kime, poslal som SZ (ak by nedorazila napíš mi maila);
Mám nejaké sklené negatívy, poskytnem.
  • 0

#5 Igor61

Igor61

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationРоссия, Москва
Reputace: 31

Publikováno 16 únor 2021 - 10:44:25

Pánové alchymisti, byl by někdo od té dobroty a namíchal mi petku 0,5l  vývojky pro "staré, prošlé a závojující" materiály?

Samozřejmě cenu za náklady a obětování osobního času akceptuji a uhradím.

Věc se má tak:

Před časem jsem koupil Techniku III, posléze Xenar 3,5/105 - zjistil jsem, badatelstvím, že jsem se shodou okolností trefil do ruku výroby 1954. Po delším čase jsem, při vyklízení šuplíku v práci, objevil krabku skleněných desek Agfa Isochrom, kterou mi v polovině devadesátých let věnoval jeden obdivuhodný kmet. Jaké bylo překvapení, když jsem na razítku objevil rok 1954!!

Tohle kombo, jsem se rozhodl uvést do života, ovšem, jak je známo (dokonce i na netu dohledatelno),  desky - té doby - potřebují zvláštní péči.

Osobně disponuji vodičkou ID-11, která se závoji nebrání a tak potřebuji, pro tento experiment, něco jinčího.

Jde o průzkum trhu, předpokládám, že taková lázeň nebude mít trvanlivost roky, takže bych se ozval s aktuálním termínem, až budu mít po kupě víc "naexponovaných exponátů".

Mimochodem, perforace přelepu krabičky, rozevírání hedvábně jemných krycích papírů a nabíjení kazety, to vše v absolutní tmě krušnohorských nocí... v chalupě, chabě vytápěné poleny z blízkého lesa, mě naplnilo až nábožnou úctou, podobnou otevírání faraónských hrobek!

 

Добрый день КИМ!

Возможно я не по Вашей теме, но потратьте немного Вашего драгоценного времени и посмотрите эти видео. Правда они по просроченным фото плёнкам и на русском языке. Прошу простить если не по теме.

 

Dobrý den Kim!
Možná nejsem na vaše téma, ale strávit nějaký drahocenný čas a podívejte se na tato videa. Je pravda, že jsou na prošlých fotografiích a v ruštině. Prosím odpusťte, pokud ne na toto téma.

 


  • 4

#6 Igor61

Igor61

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationРоссия, Москва
Reputace: 31

Publikováno 16 únor 2021 - 11:15:13

Рецептурный состав для просроченных, устаревших  и сильно вуалированных фотопленок и фотопластинок.

 

Formulace pro prošlé, zastaralé a silně závojené fotografické pásky a fotoplasty.

 

https://cloud.mail.r.../ERLZ/sDhdjiSVr


  • 1

#7 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 únor 2021 - 19:34:16

Игорь, большое спасибо за ваш вклад. Видео очень интересные. Рецептурный состав я изучу позже.
  • 1

#8 Igor61

Igor61

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationРоссия, Москва
Reputace: 31

Publikováno 24 únor 2021 - 09:41:06

Игорь, большое спасибо за ваш вклад. Видео очень интересные. Рецептурный состав я изучу позже.

КИМ. Спасибо за Вашу оценку и проявленный интерес к материалу. 

 

Kim. Děkuji za Vaše Hodnocení a projevený zájem o materiál.


  • 0

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 únor 2021 - 20:53:53

Tak jsem právě "dopokusničil" na prvních dvou deskách. 

Vzpomněl jsem na HC-110, která se mi válí ve sklepě téměř 20 let a zkusil jsem to. Tahle vývojka, jak víme, má ze závoje pro strach uděláno! :)

Výsledek:

1. Poněkud jsem podcenil ztrátu citlivosti materiálu. AGFA Isochrom má původně 18 DIN (tedy 50 ASA), já jí exponoval jako 16 DIN (25 ASA) a bylo to málo. Zdá se, že optimum by mělo být ještě o jeden krok.

2. Vývojka zapracovala, zatím jen dle pohledu na negativ, zcela precizně. Čisté bez závoje.

3. A teď vady:

- na některých místech se odloupaly části emulze, jen drobné kousky

- jedna deska je od kraje nedovolaná, jako by jí překrýval při procesu nějaký předmět, nemá však čisté ohraničení, jen měkké do ztracena

- překvapilo mě, že tam, kde jsou místa bez vad, je emulze pěkná a čistá, bez nějakých skvrn, či podobných nedokonalostí. Žádné flekatosti, které jsem pozoroval na starých filmech ze šedesátých let.

 

Tak bych se rád přeptal chemiků formátu KEKA - bylo by řešením zabránit odlupování emulze utvrzující vývojkou/přísadou - potažmo, může být problém způsoben přímo chemickým složením HC-110?

 

V druhém fázi mám v plánu použít speciální vývojku...


  • 0

#10 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 únor 2021 - 22:52:32

Formaldehyd?
Treba vpalit do kabinetu bilogie a ukradnut trosku "láku" z nakladanych skrkaviek.
Ak je toho materialu viacej, poexperimentoval by som a kvapku formalinu by som dal i do vyvojky, alebo dokonca prednamacania.
Stalo by za to zistit, v ktorom kupeli/lazni k odlupovaniu dochadza. Povedzme ze slabo zasadita vyvojka (co HC-110 nie je) + neutralny prerusovac a neutralny, ci dokonca zasadity ustalovac, to vsetko vyluci velke rozdiely v pH.
Ale ak je film napdnuty mikroorganizmami a emulzia chyba uz pri zakladani filmu, nepomoze nic.
 

Na druhej strane, mily KIMe, take retro portrety, co sa daju dat na film z pred II.sv vojny, inym filmom nenafotis.

 


  • 0

#11 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 únor 2021 - 23:15:22

Hmmm, že by? :)
Vyvolaval jsem v miskách postaru, čili kolíbáním. HC-110 1:47, 18°C, 8.5 min. Přerušoval vodou a riskoval s rychloustalovačem Fomafix, trošku přiředěným.
Minicárky emulze zůstaly plavat už v misce s vývojkou. Přerušovač i ustalovač zůstaly bez "cizích těles".
  • 0

#12 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 25 únor 2021 - 00:17:51

Vo vyvojke zvykne odplavat vsetko, co uz sa beztak na filme dlho neudrzi ...

 

Kedze formalin mierne zelatinu "vytvrdzuje", tak by som to aspon skusil. Je to trochu iny mechanizmus, ako so siranom hlinito draselnym.
Ale to vsetko  je uz iba odhad.
(A este ma napadla kysla vyvojka s Amidolom? Ale ani to nebude dostatocne kysle :???: )


  • 0

#13 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 25 únor 2021 - 09:16:24

Vážený kolego KIME. V Jezevcově noře leží útlá kniha AGFA Rezepte, str. 46 Agfa Isochrom-F 18/10 DIN. Vyvolávací čas v misce:10-12min, TEPLOTA 17-19°C, optimum 18°C. Domnívám se, že zde došlo ke kritické kombinaci vyššího věku materiálu a vyšší teploty zpracování. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#14 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 25 únor 2021 - 10:39:35

Hm, ale ved pisal - 18°C.

Zelatina sa topi/taje pri 35°C => pozor pri C-41 a E-6.

Pri teplotach nad 27°C sa zvykne pridavat do vyvojky siran (vid "tropicka vyvojka").
Ale bola by cesta ona tropicka vyvojka pri nizsej teplote?


  • 1

#15 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 25 únor 2021 - 10:53:41

Vážený kolego Eriku, ani pomyšlení. Teplota byla optimální, viz výše.

Odlupování pochopitelně dlužno připsat stáří emulze. Myslel jsem na to, zda-li se dá tomu nějak bránit. Viz příspěvky KEKA.

KEKO, děkuji za nápady. Sám nadále budu ještě bádat nad dostupnými texty. :)


  • 0

#16 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 25 únor 2021 - 13:02:23

Vážený kolego KIME, vážím si ojedinělých praktických zkušeností váženého kolegy KEKA, které jsou svojí hloubkou poznatků snad jediným, co se zde na TK.CZ nechá bez výhrad respektovat. Procesy vyvolání se ve zmíněné, nes historické době realizovaly dle doporučení převážně při nižších teplotách od 15°C do 19°C, Z této situace jsem vycházel ve svém předpokladu. Podložka filmů na acetátu, zcela jiná struktura emulze, než je tomu dnes. Mohu doložit negativy z konce 50. let, z mého dětství, na Agfa Isopan ISS a KODAK. Kvalitní mikroskop mám ve vlastním brlohu, ale považuji za zbytečné se s tím zabývat, nikoho to nezajímá.  S pozdravem: "Starý Jezevec"

Erik


  • 0

#17 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 25 únor 2021 - 14:11:54

 

Uaaau. Dakujem :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních