Přejít na obsah


Fotka

Ideální nenáročná zrcadlovka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
17 odpovědí na toto téma

#1 BatteryNone

BatteryNone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2021 - 18:46:29

Zdravím,

dostal jsem myšlenku, že bych mohl přestat fotit na Smenu, Agat, atd. a spíš už si vzít něco, o čem se už dá bez diskuzí řict, že to je zrcadlovka. Přemýšlel jsem převážně nad stroji z východního bloku, především pro jejich dostupnost a celkově prověřenost časem  :-P Na to občasné focení jen tak pro radost nepotřebuji nic drahého ani extra profesionálního, nejlépe plně manuálního s expozimetrem. V této chvíli bych za foťák dal max. 1500,-. Kterou zrcadlovku byste mi doporučili? Co jsem se koukal, cenově by mi spíše vyhovoval Zenit...

Předem díky za odpovědi

 

P.S. neumím pořádně hledat a proto se kdyžtak omlouvám, jestli se už objevilo někde takové téma.


  • 0

#2 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 únor 2021 - 19:54:30

Ak nie si opravár fotoaparátov, tak by som do Zenita neišiel. Je množstvo dobrých fotoaparátov, či už je to Praktica alebo japonské Pentaxi, Canony ,Nikony atd., atd. Najdôležitejšou vecou je, aby fotoaparát 100% fungoval, jak telo, tak aj objektív.


  • 1

#3 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 290 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 28 únor 2021 - 20:11:33

Sokolvideo to napsal dobře - což o to, ty ruské zrcadlovky jsou časem prověřené, ale výsledky té prověrky teda nejsou nic moc. Mně se třeba Zenit samovolně otvíral a trhal filmy. Já jsem byl spokojen do začátků s Olympusem OM 10 v této cenové relaci. Ale výše uvedené jsou (prý) taky fajn. 


  • 0

#4 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 28 únor 2021 - 20:12:14

Ahoj,

je to hezké téma a i kdyby se objevilo, tak určitě už to bude nějaký pátek a pokrok v oblasti fotografické techniky spěje kupřenu mílovými kroky, takže co platilo včera, dnes již nemusí:)

Ale dost vtipkování. Kdyby nebyla taková blbá doba, zeptal bych se, odkud jsi a nabídnul ti za pár korun něco ze svých přebytků, takhle ale můžu jen poradit na základě své omezené zkušenosti (a dostaneš asi plno lepších rad od zkušenějších..):

Zenitům se vyhni, jestli jsi ostalgik a chceš závit M42, tak si sežeň Prakticu poslední generace:

https://www.paladix....4-generace.html

(Je tam celá série článků o "krásných starých strojích").

Nebo Pentax. Já jsem pro Pentax, líbí se mi, že dělají stále stejný bajonet a neměnili registrovou vzdálenost objektivu, tak se s adaptérem a určitými omezeními dají používat i objektivy M42 (ale to i na velké části jiných značek, jen tady je to takové bezproblémové) a i na kikitálu můžeš používat staré pentax objektivy.

Přehled o Pentaxech si můžeš udělat tady:

https://www.pentaxfo.../camerareviews/

Levně se dají sehnat Ricohy s bajonetem Pentax-K.

Spotmatici měli ještě závitové uchycení objektivu, tak se dá do toho prásknout něco z DDR nebo SSSR, ale já bych si už dneska vybíral jen aparát, který nebyl konstruován na rtuťové baterie.

Já osobně sem zakotvil u řady MZ (pro USA ZX) - ty nejlevnější kousky se dají sehnat od pětistovky, k tomu výborný základní objektiv 50/1.7. Občas sice čtu o jejich poruchovosti, ale zatím se mi žádný neporouchal. No "made in Japan" to už většinou není.. Levně se dají sehnat modely P-3/P-30. Má to teda elektronickou závěrku, takže bez baterií si moc neužiješ, pokud chceš mechanickou, tak musíš hlouběji do minulosti (a taky šáhnout hlouběji do kapsy) - ME super, ME-F a MX jsou krásné stroje.

Co se mi nelíbí jsou foťáky ze sérií SF a Z/Pz. Jednak jsou ošklivé a veliké a pak se mi dva Z-1p po krátké době vysypaly.


  • 0

#5 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 28 únor 2021 - 20:20:50

Minolta dynax 500si. Jestli se nebojíš plastu. Jsou nechutně levný, včetně objektivů a příslušenství. Hippsteři je z nějakého důvodu nemají rádi. Myslím, že tam nebudeš řešit ztrouchnivělý molitanový těsnění dvířek. A kupodivu je to zrcadlovka a fotí to.


  • 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 únor 2021 - 22:04:46

a opět dokolečka :-)

dobrý fotoaparát je ten,   který  bezvadně funguje. 


  • 4

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 1 březen 2021 - 09:25:39

Minolta dynax 500si. Jestli se nebojíš plastu. Jsou nechutně levný, včetně objektivů a příslušenství. Hippsteři je z nějakého důvodu nemají rádi. Myslím, že tam nebudeš řešit ztrouchnivělý molitanový těsnění dvířek. A kupodivu je to zrcadlovka a fotí to.

Dynaxy můžu doporučit, není třeba se jich bát. Mám doma modely od 404si až po sedmičku a každý z nich stále šlape dobře. Jsou parádně lehké, autofocus v pohodě. I ty základní zoomy jsou slušné. Ještě lépe pořídit k tomu Minolta/Sony AF 50/1.7 či 1.4 a máš vystaráno.

 

P.S.: Všechny jsou lehké až na tu sedmičku, to už je slušná cihla :-)


  • 0

#8 otecinternetu

otecinternetu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 1 březen 2021 - 11:18:46

Podle mě finančně nejlépe nyní vycházejí plastové AF zrcadlovky z osmdesátek/devadesátek. Například jsem nedávno pořídil Nikon F90X za 700 Kč (ebay). Není sice tak stylový jako Olympus OM, manuální Nikony atd., ale to už je na zvážení každého.


  • 0

#9 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 1 březen 2021 - 12:25:23

Můžu přísahat na Nikony FM2.

Mám teda tu verzi s titanovou uzávěrkou, a nikdy mě nenechali ve štychu.
Ale jsem zarytým příznivcem všeho manuálního, tak mě to možná trochu ovlivňuje v úsudku :-P


  • 0

#10 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 březen 2021 - 12:47:26

Vzpomínám na mojí první kinofilmovou zrcadlovku, Nikon F80. Byl velmi nenáročný a fungoval jak měl, AF byl slušný a obecně mě nikdy nezklamal. Velmi dlouho mu vydržely baterie CR123, to snad bylo 80 filmů?? Moje současná Minolta Dynax 7 žere tyhle CR123ky jak svačinku, 20-30 filmů a konec. Ani ne.

 

Takže klidně bych se koukal na nějakou F80, F100, nebo něco od Canonu (EOS).

 

Hlavní otázkou ale zůstává, co to je nenáročná zrcadlovka. Může to být klidně plně mechanická Praktika LTL či VLC2. Záleží jestli se tvá nenáročnost chce zaobírat volbou času, clony, ostření a nebo se chceš plně věnovat kompozici a zbytek ať za tebe udělá foťák.

 

Starým Zenitům s plátěnou závěrkou bych se vyhnul, to je dnes tak na poličku.


  • 0

#11 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 březen 2021 - 13:21:15

Milý BateryNone

Ač je mi to až trapné,  že se opakuji  už  asi  po  dvacáté,  ale  nedá mi to:

Fotoaparát  je  pouze  držák na objektiv(y) a na film.    Samozřejmě,   existují  tyto  držáky  starší,  plně manuální,   s měřením expozice  či  bez něj,  s dalšími více  i  (někdy) méně užitečnými a využívanými fičůrkami,   s expoziční automatikou s různými  režimy,    s  dioptrickou korekcí  v hledáčku pro slabší oči či bez ní,   se záslepkou hledáčku pro dlouhé expozice či bez ní,  atd.atd. 

V první řadě bych si  ujasnil,  kolik  budu  chtít (a moci)  investovat,  a  budu-li chtít tuto  výbavičku rozšiřovat (zejména objektivy)  či nikoli,  pak se rozhlédl  po  cenách  dobrých (a vyhlédnutých) objektivů  pro  ten  který systém,   a spojil se  s některým z uživatelů,  zdali mi  umožní si  ten či onen aparát a objektivy  prohlédnout,  potěžkat,  přiložit k oku,  případně mi sdělit  své  zkušenosti. 

Anebo  druhá možnost:   koupit  cokoli   funkčního a levného (nezaměňovat prosím s významem slova laciného) a  jako  již  mnoho jiných,  vyzkoušet,  fotit,  a zjistit,  že mi to  stačí,  nebo  že  chci více  a  časem  upgradovat.   Pozor  ovšem na  skutečnost,  že upgrade  výměnou zrcadlovky za jiný systém znamená  i   výměnu optiky,  kterou jsem si k tomu prvnímu pořídil,   páč vyjma  možnost  použít  objektivy  se závitem M42 (starý dobrý Pentax, Praktica apod)   na  některých  novějších tělech,  které  to umožňují pomocí  adaptéru  bajonet/závit M42,    bajonety  různých systémů  nelze kombinovat a použít.  

Hodně  zdaru  a  šťastnou ruku  při výběru přeji,   stejně jako  dobré světlo,  postřeh a  dobré motivy pro focení. 


  • 1

#12 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 březen 2021 - 14:11:08

Občas se dá sehnat levně Nikon EM.

Má to jenom automatiku s prioritou clony + kompenzační tlačítko pro protisvětlo, a proto nad tím lidi ohrnujou nos.

Jsou k tomu lehoučké objektivy řady E.

 

AF zrcadlovka z devasesátek bude určitě lepší, ale tohleto má přece jen klasik Nikon feeling, design by Giugiaro, ručičkový expozimetr a intuitivní ovládání.

Nevýhodou je, že zrcadlo s lehkým foťákem trochu mele, ale zato se to nosí samo.

 

A když se zalíbí, k upgrade se nabízí FA třeba.


  • 0

#13 otecinternetu

otecinternetu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 1 březen 2021 - 14:40:54

Občas se dá sehnat levně Nikon EM.

Má to jenom automatiku s prioritou clony + kompenzační tlačítko pro protisvětlo, a proto nad tím lidi ohrnujou nos.

Jsou k tomu lehoučké objektivy řady E.

 

AF zrcadlovka z devasesátek bude určitě lepší, ale tohleto má přece jen klasik Nikon feeling, design by Giugiaro, ručičkový expozimetr a intuitivní ovládání.

Nevýhodou je, že zrcadlo s lehkým foťákem trochu mele, ale zato se to nosí samo.

 

A když se zalíbí, k upgrade se nabízí FA třeba.

Design od Giugiara (Italdesign) mají jen F3, F4, F5, F6, Nikonos RS a nějaké digitály. Ostatní maximálně převzali nějaké designové prvky (červený pruh apod.).


  • 0

#14 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 1 březen 2021 - 15:35:06

... jen bych si dovolil, přestože zrcadlovky nejsou předmětem mého zájmu, vypíchnout jednu důležitou, zde již nakousnutou věc.

Nehnat se bezhlavě za lehkými a zároveň levnými/lacinými přístroji. 

Co nejvíce odradí, je lehký přístroj s nedostatečně utlumenými vibracemi zrcátka. To pak skutečně odradí od jeho používání, respektive zúží možnosti, které zrcadlovka nabízí.

Tedy, bez možnosti osobního vyzkoušení, pročíst recenze či zkušenosti s vytipovanými kousky.


  • 0

#15 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 2 březen 2021 - 20:36:33

Hmm, na popud tohoto vlákna projíždím inzeráty a koukám koukám, a mám pocit, že i Praktiky rostou na ceně. Asi si budu muset pořídit náhradní tělo, dokud nestojí 5000 nebo tak :/


  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 březen 2021 - 21:12:06

no je mně líto kolikrát  člověka, kterej by rád koupit slušnou zrcadlovku

když vzpomenu před deseti lety, jak to bylo snadný a ceny mírný, dnes musí mít více štěstí a peněz a nebo obojího a bazary jsou  zaplevelený číslicovou technikou

dovolím si poradit, nebojte se dát poptávku, stále existují lidé, co ty aparáty mají a nepoužívají a když najdou vyhledávací inzerát od člověka, kterej by s ním rád fotografoval, můžou reagovat, zvláště, jestli mají za sebou špatnou zkušenost s překupníky

sehnal jsem tak asi tři kousky, ale už je to delší dobu, ten postup funguje v případě nedostatku i přebytku techniky na bazarovém trhu

samozřejmě to chce trpělivost

-

jinak k tématu - mechanická zrcadlovka s jednoduchým měřením, hlavně ten aparát nosit, je to jak s nožem, propiskou, svítilnou... nejlepší je ten, co máš zrovna s sebou


  • 0

#17 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 2 březen 2021 - 22:12:50

I ty OM-1ky a dvojky docela pomizely co sem tak koukal.
  • 0

#18 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 3 březen 2021 - 02:38:31

Aj těch embéček už dneska člověk vidí málo. Dosluhuje to, všechno odchází, pružiny to má unavený, věřte mně, já to znám, já bych mohl vyprávět..
Kup si Pentax.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních