Přejít na obsah


Fotka

Filmy rollei ve svitku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
6 odpovědí na toto téma

#1 AbacA

AbacA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 březen 2021 - 08:22:01

Mám skromný dotaz na filmy rollei. Jaké jsou vaše zkušenosti s nimi ?

 

Nikde na fóru jsem nenašel nějaké ucelené zhodnocení. Došla mně zásoba filmů, chtěl bych udělat novou. Pragmaticky mě zajímá jejich celá řada citlivosti  - od 50 po 400. Je celá ta řada postavená na stejné emulzi, nebo jsou pro nějakou citlivost (variantu) nějaké krystaly? Odlišný způsob zpracování?

 

Mám do RB čtvery záda, moje naivní představa je mít v každých jiný film a měnit je dle potřeby - námět, světelnost a kontrast scény. Ilford je patrně z těch běžně a stabilně dostupných filmů určitá jistota, rollei je ale cenově zajímavější (například přes známou, která se pravidelně vrací domů do Polska). Nemám problém i s Fomou, ale tam zůstává k dispozici jen 100 a 400. U jistě zajímavé 200 se už od počátku řeší kvalita - a nic se, jak jsem tady pročítal diskuze, nezměnilo.

 

Děkuji za reakce

 

Zdenek

 

 


  • 0

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 1 březen 2021 - 09:39:05

Vážený kolego, Zdeňku. Cituji: "Mám do RB čtvery záda, moje naivní představa je mít v každých jiný film a měnit je dle potřeby - námět, světelnost a kontrast scény. Dle mého názoru naopak přistupujete k následnému zpracování exponovaného fotografického filmu velmi poučeně. Za naivní představu tento Váš přístup nepovažuji, třídění dle kontrastu fotografované scény je cestou ke spolehlivým výsledkům. Otestujete tři režimy vyvolání a omezíte si na minimum následné obtíže při zvětšování. 

Takový fofr zase samotná příprava snímku a jeho exponometrie nebude vyžadovat, vzájemná výměna zad je obdobná časové prodlevě při zakládání kazety na VF. A poznámkový sešit, dnes třeba poznámkový audio blok Vám umožní racionálně napravit případné chyby. Při stávajících cenách fotografického materiálu významně ve svém, zde deklarovaném přístupu, uspoříte čas a cenný fotomateriál. Přeji Vám mnoho úspěchů a věřím v inspiraci i pro dosud tápající skupinu maloformátníků, kteří mohou využívat k sadě výměnných objektivů dvě identická těla SLR a činit totéž. O výhodě rychlé záměny použitých ohnisek nemluvě, při dvou stativových destičkách.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  


  • 0

#3 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 1 březen 2021 - 09:45:11

Já je mám rád. Retro S bohužel jak ti může potvrdit i kolega danz, poslední dobou trpí vadami jako Foma 200. Hvězdné nebe, spousta černých teček, tak bacha. RPX 400 i Retro S sem si oblíbil, s Rodinalem je to super kombinace.
  • 0

#4 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 1 březen 2021 - 11:44:11

ahoj,

Rollei není výrobce filmů, všechno to jsou cizí rebrandované filmy - rpx 100 a 400 jsou Kentmere (čili Ilford), zbytek Agfa-Gaevert Aviphot - letecké filmy s rozšířenou spektrální citlivostí (skvělé na IR fotografii). 400s a 80s ve formátu 120 pro ně s největší pravděpodobností adjustuje Foma. Ale vzhledem k povaze biznisu všechny tyhle skutečnosti asi klidně už dnes můžou být jinak..

No a emulze by asi byla pro každou citlivost navržena jiná, i pokud by byly od stejné firmy, řekl bych..


  • 1

#5 Nicole

Nicole

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 1 březen 2021 - 12:02:49

Mám skromný dotaz na filmy rollei. Jaké jsou vaše zkušenosti s nimi ?

 

Nikde na fóru jsem nenašel nějaké ucelené zhodnocení. Došla mně zásoba filmů, chtěl bych udělat novou. Pragmaticky mě zajímá jejich celá řada citlivosti  - od 50 po 400. Je celá ta řada postavená na stejné emulzi, nebo jsou pro nějakou citlivost (variantu) nějaké krystaly? Odlišný způsob zpracování?

 

Mám do RB čtvery záda, moje naivní představa je mít v každých jiný film a měnit je dle potřeby - námět, světelnost a kontrast scény. Ilford je patrně z těch běžně a stabilně dostupných filmů určitá jistota, rollei je ale cenově zajímavější (například přes známou, která se pravidelně vrací domů do Polska). Nemám problém i s Fomou, ale tam zůstává k dispozici jen 100 a 400. U jistě zajímavé 200 se už od počátku řeší kvalita - a nic se, jak jsem tady pročítal diskuze, nezměnilo.

 

Děkuji za reakce

 

Zdenek

Kde se dají v Polsku výhodně nakupovat filmy? Bydlím prakticky přímo na hranicích, občas jezdíme nakupovat do Prudniku (ale podle toho jak se vyvíjí to současné globální šílenství ale nevím kdy se tam zase dostanu).


  • 0

#6 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 1 březen 2021 - 20:34:03

Já ti nevím. Když se podívám na ceny Rollei vs Ilford tak:

- na BeFoto jsou ceny srovnatelne (a spíše Ilford levnější)

- na FotoImpex jsou ceny srovnatelné (Rollei lehce levnější)

 

Proto bych to moc neřešil, pokud nechceš Rollei (např. Retro 400S) kvůli podání zrna nebo citlivosti v části IR spektra = radši bych šel do Ilfordu.

Já průběžně fotím na Rollei Retro 400S, protože se mi líbí. Kvalita je řekl bych rozkolísaná, což u Ilfordu odpadá. Nicméně se mi právě  Retro 400S líbí více než HP5+ (ano asi jsem divný).

 

Rollei RPX 25 mě tak zklamal, že u jej nevezmu do ruky (pokud mi jej někdo nedaruje).

 

Naopak se vracím k Fomě. Tento rok nafotím nejvíce svitků na F100 a F400.

Dnes mi přišla z Německa 220 záda pro Bronicu SQ-A, takže se chystám motat TK100. 


  • 0

#7 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 1 březen 2021 - 20:40:59

Kde se dají v Polsku výhodně nakupovat filmy? Bydlím prakticky přímo na hranicích, občas jezdíme nakupovat do Prudniku (ale podle toho jak se vyvíjí to současné globální šílenství ale nevím kdy se tam zase dostanu).

 

 

Také bydlím u Polských hranic a mám tam řadu foto známých. Třeba zde přítomný uživatel "fajn" = Wroclaw.

K otázce - zkus Bratex.pl, ale nabídka je proměnlivá. Nevím, zda posílají na Paczkomat (asi ano).

Občas jsou zajímavé nabídky na polských FB skupinách pro analogové fotografy.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních