Přejít na obsah


Fotka

DURST vs. AXOMAT


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
46 odpovědí na toto téma

#1 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 13 březen 2021 - 20:50:45

Zdravím všechny. Dělám kino na Axomatu 4 s Meogonem S 2.8/50, jsem s tím naprosto spokojen. Maximální formáty udělám 30x40, víc mě nepustí. Každopádně do budoucna (až vyměním koupelnu za echt komoru) bych asi chtěl i trochu větší formáty, zatím ale ne. Projekci na zeď apod. se chci vyhnout. Každopádně, když pomineme maximální formát, máte někdo zkušenosti se srovnáním tohoto Axomatu a jakéhokoliv Durstu? Pokud bych nějaký Durst pořídil, v čem bych si polepšil, krom maximálního formátu? A jaký Durst nejlépe sehnat? Co se týče skla, tak Meogon je top od Meopty, jak je na tom ve srovnání s ostatními "zápaďáckými" skly? A jaké případně sehnat? Díky moc všem. ;-)


  • 0

#2 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 březen 2021 - 22:06:17

Za Durts M805 mozem povedat:
- 6x9 cm
- velmi solidna konstrukcia
- presne a opakovatelne nastavenie
- s farebnou hlavou dava velmi rovnomerne osvetlenie
- misky na objektivy pre vsetky relevantne priemery objektivov
- vytah az nepredstavitelnych rozmerov, velmi jednoduche otocnie na stenu, daju sa robit metrove velkosti v pomerne stiesnenych pomeroch

Mozno treba iba raz vyskusat, ten rozdiel je uplne vo vsetkom. Pritom Axomat je solidny zvacsovak.


  • 0

#3 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 14 březen 2021 - 02:58:31

Mám Škodu 120, jezdím s ní na nákup 140 km/h a dokonale mi vyhovuje, ale přeci jen bych v budoucnu, až dobudují síť dálnic, rád jezdil rychleji a s větším pohodlím, vyhlédl jsem si tedy značku Mercedes (slyšel jsem, že je dobrá) - dovedl by mi někdo v kostce říci, v čem je jakýkoli Mercedes lepší než můj vůz? Na internetu jsem bohužel žádné přímé srovnání nenašel..

Promiň, nedalo mi to;)

 

Jestli děláš na Axomatu 4 zvětšeniny 30x40, máš zlaté ruce a s Opemusem 5 či 6 (7 se dost blbě shání) nebo Magnifaxem 3, 3a, 4 (ale ta se taky neshání nejlíp) dokážeš divy! Pokud chceš dělat větší zvětšeniny za stávajících poměrů, zkus pořídit širokoúhlý objektiv, třeba Rodenstock Rodagon 40 WA. Je ovšem možné, že při největším výtahu ti bude promítat obraz i přes tyč zvětšováku, každopádně ale na fotku 30x40 nebudeš muset vytáhnout zvětšovák tak vysoko, takže se s tím líp pracuje.

No a s některými zvětšováky Durst se asi také líp pracuje a s některými možná ne, vyráběli jich dost:

http://www.jollinger...gers/durst.html

 

Jestli tě zajímá, jaké jsou slovy popsatelné rozdíly mezi zvětšovacími objektivy, tak si parádně počteš třeba tady:

http://www.temnakomo...-rodagon-n-105/

http://www.temnakomo...cich-objektivu/

http://www.temnakomo...tentokrat-50mm/

http://www.temnakomo...-vs-rodenstock/

 

Jestli si chceš vyzkoušet práci s Durstem, zajdi si, až to půjde, do Analogue (teda pokud to tam ještě funguje a pokud jsi z Prahy), jeden tam v temné komoře měli..

 

A jestli jsem tě naštval, tak se omlouvám, nemyslel jsem to zle, ale ptáš se strašně zeširoka a obecně (adekvátní odpověď byla proto ta Kekova věta: "rozdíl je úplně ve všem") a o většině věcí, na které ses ptal, je na těchhle báječných stránkách hrozně moc informací - a při jejich pročítání se mimoděk dozvíš víc, než kdybys teď ostal prostou odpověď, takže to stojí za námahu!


  • 2

#4 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 14 březen 2021 - 14:35:55

Analogue na Malý straně už nefunguje. Nicméně až vyzkoušíš nějakej lepší Durst (M6** a výš) nebudeš chápat jak jsi mohl na Axomatu pracovat. I s s Magnifaxem je to neporovnatelný.
Všechno je robustní, všechno sedí, všechno je pevný. Roviny jsou krásný, manipulace plynulá. Já mám Durst M70 a je to boží stroj.
 


  • 0

#5 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 14 březen 2021 - 15:14:24

... ale jen bych dodal, že to je za úplně jiný prachy, stejně tak jako ten Méďa... :mad: :-P


  • 0

#6 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 14 březen 2021 - 17:01:23

... ale jen bych dodal, že to je za úplně jiný prachy, stejně tak jako ten Méďa... :mad: :-P


Nedávno jsem koupil Durst M601 za necelých 5000. To mi přijde z dnešního pohledu skoro zadarmo.
  • 0

#7 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 14 březen 2021 - 20:21:53

 

... ale jen bych dodal, že to je za úplně jiný prachy, stejně tak jako ten Méďa... :mad: :-P


Nedávno jsem koupil Durst M601 za necelých 5000. To mi přijde z dnešního pohledu skoro zadarmo.

 

to je pěkná cena.

 

Sháněl jsem Durst M805 a to jsou fakt pálky... :mad: :???:


  • 0

#8 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 14 březen 2021 - 20:34:12

Analogue na Malý straně už nefunguje ...

Sakra, a já si tam před pěti lety předplatil za 800 Kč 10 hodin v komoře a ještě mi 8 zbývá..


  • 0

#9 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 březen 2021 - 17:36:06

... jen bych doplnil.

1. Axomat 4 je sice solidní zvětšovák ale má plastový válcový měch, který snižuje kontrast zvětšenin.

Pokud se ti podaří koupit Durst za 5k - viz výše - máš bingo v loterii. Většinou to bude spíš dvojnásobek.

Jestli chceš dělat fotky spíš pro svou radost a radost blízkých, pak ti bude bohatě stačit to nejlepší z české produkce - tedy Opemus 7 nebo Magnifax 4(a). jestliže však peníze nehrajou roli, směle do Durstu!

Magnifax 4 se občas objeví za naprosto směšnou cenu. Před nějakým časem kupř. za 2k i s barevnou hlavou...

Víc bych se soustředil na kultivaci procesu - to přináší nebývalé ovoce. Kupř. já jsem v devadesátkách dělal na M4 a Omeze 13x18 v profilaboratoři. Vše co nemělo rozměr 9x12+ jsme dělali na Magnifaxu s El-Nikkorama, zákazníci byli nadmíru spokojení a nikdo se neptal na čem to zvětšujeme. Kupř. jeden za všechny - Pavel Mára...

2. Meogon je solidní objektiv. Jak však vyplývá výše, El-Nikkory-N, jsou daleko lepší. Výš už jen Apo-Rodagony, vše BĚŽNĚ NABÍZENÉ ostatní, je o fous až úroveň níž nežli zmíněné dva "zápaďácké", potažmo "výchoďácké" objektivy. Ceny jsou dnes opět směšné i když o poznání vyšší něž před málo lety.


  • 2

#10 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 15 březen 2021 - 18:12:27

KIMe, když jste načnul zvětšování těch větších formátů a vhodné objektivy: vyplatí se zvětšovací objektiv pořídit i pro to moje zvětšování fotoaparátem 13x18? První zvětšeninu jsem udělal Fujinonem-A 180mm a přišlo mi to poměrně dobré. Světelnost f/9 asi není nejpraktičtější, ale dalo se to. Stojí za to shánět zvětšovací objektivy, nebo mohu směle zvětšovat těmi fotografickými a nemělo by to být o moc horší? Chci tím někdy zkusit i menší formáty, tam mám pak k dispozici buď Symmar-S 100mm, Xenar 105/3,5 nebo Tessar 12cm/4,5. Dá se pak zvětšovat i širokáčem, třeba Angulonem 65mm, kdybych chtěl zkusit i kinofilm?


  • 0

#11 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 březen 2021 - 18:32:10

Pokusím se:

Fujinon-A je jeden s nejlepších objektivů pro velký formát - pokud člověk není přisleplý. Přestože je korigován pro reprodukční účely 1:5, je vynikající i v nekonečnu. Právě pro jeho specifikaci, je opticky, pro zvětšování - téměř - jak ulitý. Samozřejmě musí být ve výborné kondici a nejlepší je poslední model s vícevrstvou antireflexní úpravou.

Ostatní nebudou už tak vhodné a ze jmenovaných zejména Angulon 65 nepředvede kdejaký výsledek.

Určitě to chce vyzkoušet, symetrické konstrukce typu Symmar budou lepší v ploše, Tessary zas v přenosu kontrastu ale homogenita bude slabší. U zvětšování nám jde nejvíc o rovnoměrnost kvality obrazu. Při snímání se méně ostrá oblast, mimo hlavní objekt a v rozích, snadno toleruje - u zvětšování je rozplizlé zrno, či ztráta kontrastu v rozích už mnohem hrubší sousto.

Výhodou je samozřejmě formát. 13x18, neklade tak vysoké nároky, ovšem na 6x9, 6x6, nebo dokonce menší, bych Angulon opravdu nedoporučil.


  • 1

#12 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 15 březen 2021 - 18:34:44

.. pardon, vypadla hodnota korekce Fujinonu-A - tedy: 1:1-1:5...


  • 0

#13 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 15 březen 2021 - 19:50:56

Díky. Vyzkouším a když tak prostě pro zvětšování menších formátů pořídím vhodnější objektiv. Za tip na ten Fujinon-A Vám občas v mysli děkuju. Mám asi poslední versi (závěrka Copal má černý plastový kroužek, jako katalog Fuji 1997) v perfektním stavu. Funguje mi jako velmi dobré dlouhé ohnisko na 6x9, výborné i pro barvu, a zároveň jako mírně širší na 13x18. Teď tedy dostane třetí úlohu, zvětšovací.


  • 0

#14 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 březen 2021 - 20:54:55

Fujinony sú fajn.
Aby som bol v téme: Ja ich používam (o.i.) aj na zväčšovanie....čo mi dalo práce zohnať Fujinon-EX 90/5.6!

50mm sú bežnejšie, ale drahé.

Len poznámka: sú ES (4 členy), EP (6), EX (6 s EBC).
90mm je špeciálna: konštrukcia 6/6 a vykryje 6x9.
  • 0

#15 huf

huf

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: -56

Publikováno 16 březen 2021 - 16:08:08

Analogue na Malý straně už nefunguje. Nicméně až vyzkoušíš nějakej lepší Durst (M6** a výš) nebudeš chápat jak jsi mohl na Axomatu pracovat. I s s Magnifaxem je to neporovnatelný.
Všechno je robustní, všechno sedí, všechno je pevný. Roviny jsou krásný, manipulace plynulá. Já mám Durst M70 a je to boží stroj.
 

Jo tak proto už čekám půl roku na zásilku filmů:))


  • 0

#16 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 16 březen 2021 - 16:38:16

Je to škoda no, ale nájem na Malé straně byl asi brutální. Já tam byl jednou, dvakrát tenkrát když jsem začínal a nechal si vyvolat a zvětšit pár fotek a pamatuju si fajn personál, hezkou prodejnu a bazarový zrcadlovky v opravdu excelentním stavu, jako vybalené z krabice.


  • 0

#17 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2021 - 19:20:24

Mám Škodu 120, jezdím s ní na nákup 140 km/h a dokonale mi vyhovuje, ale přeci jen bych v budoucnu, až dobudují síť dálnic, rád jezdil rychleji a s větším pohodlím, vyhlédl jsem si tedy značku Mercedes (slyšel jsem, že je dobrá) - dovedl by mi někdo v kostce říci, v čem je jakýkoli Mercedes lepší než můj vůz? Na internetu jsem bohužel žádné přímé srovnání nenašel..

Promiň, nedalo mi to;)

 

Jestli děláš na Axomatu 4 zvětšeniny 30x40, máš zlaté ruce a s Opemusem 5 či 6 (7 se dost blbě shání) nebo Magnifaxem 3, 3a, 4 (ale ta se taky neshání nejlíp) dokážeš divy! Pokud chceš dělat větší zvětšeniny za stávajících poměrů, zkus pořídit širokoúhlý objektiv, třeba Rodenstock Rodagon 40 WA. Je ovšem možné, že při největším výtahu ti bude promítat obraz i přes tyč zvětšováku, každopádně ale na fotku 30x40 nebudeš muset vytáhnout zvětšovák tak vysoko, takže se s tím líp pracuje.

No a s některými zvětšováky Durst se asi také líp pracuje a s některými možná ne, vyráběli jich dost:

http://www.jollinger...gers/durst.html

 

Jestli tě zajímá, jaké jsou slovy popsatelné rozdíly mezi zvětšovacími objektivy, tak si parádně počteš třeba tady:

http://www.temnakomo...-rodagon-n-105/

http://www.temnakomo...cich-objektivu/

http://www.temnakomo...tentokrat-50mm/

http://www.temnakomo...-vs-rodenstock/

 

Jestli si chceš vyzkoušet práci s Durstem, zajdi si, až to půjde, do Analogue (teda pokud to tam ještě funguje a pokud jsi z Prahy), jeden tam v temné komoře měli..

 

A jestli jsem tě naštval, tak se omlouvám, nemyslel jsem to zle, ale ptáš se strašně zeširoka a obecně (adekvátní odpověď byla proto ta Kekova věta: "rozdíl je úplně ve všem") a o většině věcí, na které ses ptal, je na těchhle báječných stránkách hrozně moc informací - a při jejich pročítání se mimoděk dozvíš víc, než kdybys teď ostal prostou odpověď, takže to stojí za námahu!

 

 

... jen bych doplnil.

1. Axomat 4 je sice solidní zvětšovák ale má plastový válcový měch, který snižuje kontrast zvětšenin.

Pokud se ti podaří koupit Durst za 5k - viz výše - máš bingo v loterii. Většinou to bude spíš dvojnásobek.

Jestli chceš dělat fotky spíš pro svou radost a radost blízkých, pak ti bude bohatě stačit to nejlepší z české produkce - tedy Opemus 7 nebo Magnifax 4(a). jestliže však peníze nehrajou roli, směle do Durstu!

Magnifax 4 se občas objeví za naprosto směšnou cenu. Před nějakým časem kupř. za 2k i s barevnou hlavou...

Víc bych se soustředil na kultivaci procesu - to přináší nebývalé ovoce. Kupř. já jsem v devadesátkách dělal na M4 a Omeze 13x18 v profilaboratoři. Vše co nemělo rozměr 9x12+ jsme dělali na Magnifaxu s El-Nikkorama, zákazníci byli nadmíru spokojení a nikdo se neptal na čem to zvětšujeme. Kupř. jeden za všechny - Pavel Mára...

2. Meogon je solidní objektiv. Jak však vyplývá výše, El-Nikkory-N, jsou daleko lepší. Výš už jen Apo-Rodagony, vše BĚŽNĚ NABÍZENÉ ostatní, je o fous až úroveň níž nežli zmíněné dva "zápaďácké", potažmo "výchoďácké" objektivy. Ceny jsou dnes opět směšné i když o poznání vyšší něž před málo lety.

 

 

Pánové, díky moc za vaše postřehy. I všem ostatním, co přispěli do diskuze. Zároveň se omlouvám, že odpovídám až teď.

 

Mým dotazem mi šlo zejména o to zasáhnout bývalé uživatele Axomatu či obdobných meopťáckých zvětšováků, kteří přesedlali právě na Durst a mohli tak popsat jednotlivé srovnávací detaily, např. v čem si polepšili (i když asi ve všem :-D ), co je naopak štvalo, co očekávali více od daného stroje apod. Každopádně pročetl jsem zde témata jak o Durstu, tak o Magnifaxu. Z toho mi nakonec vychází, že bych se mohl spokojit i s Magnifaxem (4/4a). Je samozřejmé, že Durst je jistě někde jinde, nicméně Magnifax by měl udělat také velmi dobrou službu. Plusové body pro Magnifaxe jsou hlavně docela dobrá dostupnost případných náhradních dílů a nižší ceny. Přeci jen za Durst bych vyklopil nejméně dvakrát tolik. K tomu nutno připočíst dražší doplňky, téměř nulovou dostupnost v ČR.

 

Takže mi z toho nakonec vyšlo, že MG by mohl být vhodným kompromisem. Někteří si však budete klást otázku, nač dělat kompromisy a že mám rovnou pořídit Durst. :-D Dobře, tím pádem posuneme původní otázku do konkrétnějších rovin - Magnifax 4/4a vs. Durst (v jejich modelech se fakt nevyznám). Jsou tedy víceméně srovnatelné nebo je Durst uplně jiný level? Jaké jsou oba po konstrukční stránce? Atd. atd. Rád si počtu. Všem předem díky moc! ;-)


  • 0

#18 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 17 březen 2021 - 19:56:02

mozno najdes zaujmavu ponuku aj tu: https://fotomaterial.../258-secondhand


  • 0

#19 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2021 - 15:40:23

Tak jsem se nakonec rozhodl pro Magnifax 4, bohužel 4a zatím není k sehnání a jestli jsem se dobře dočetl, tak 4a má navíc jen mikroposuv a bowden? Nebo je snad i v něčem jiném odlišný od verze 4? Pokud je tomu tak, tak si počkám na mikroposuv zvlášť, bowden jsem zahlédl na ebay za 30 EUR (nový nepoužitý, 9ks celkem), kdyby někoho zajímalo.

 

Každopádně jsem se chtěl zeptat, standardně má Magnifax kondenzor pro SF nebo pro kino? Dělám jen kino, budu muset kondenzor dokupovat? Díky moc.


  • 0

#20 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 22 březen 2021 - 16:01:21

Standartní kondenzor je pro SF. Ten pro kino se dokupoval.


  • 0

#21 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2021 - 16:13:04

Přesně jak píšeš, Machine, na ten mikroposuv si nejspíš počkáš. Já na něj čekám myslím tak šest let :-) Bowden si sice klidně můžeš koupit, ale nasazuje se na ten mikroposuv. Kondenzory na kino se občas někde dokoupit dají, viděl jsem je tak za 1000-2000, ale třeba se zadaří lépe. Myslím, že ale můžeš používat i ten větší - já je občas zapomenu vyměnit a nepozoroval jsem zásadní potíže, i když asi menší kondenzor lépe usměrňuje světlo. 


  • 0

#22 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2021 - 17:26:09

Přesně jak píšeš, Machine, na ten mikroposuv si nejspíš počkáš. Já na něj čekám myslím tak šest let :smile: Bowden si sice klidně můžeš koupit, ale nasazuje se na ten mikroposuv. Kondenzory na kino se občas někde dokoupit dají, viděl jsem je tak za 1000-2000, ale třeba se zadaří lépe. Myslím, že ale můžeš používat i ten větší - já je občas zapomenu vyměnit a nepozoroval jsem zásadní potíže, i když asi menší kondenzor lépe usměrňuje světlo. 

Tož počkáme spolu. :-D Mimochodem v listopadu proběhl na Aukru, nový nepoužitý za 412,-, zaváhali jsme. :mad: Joo jo, bowden jedině s mikroposuvem. Teoreticky, dal by se použít kondenzor z Axomatu 4?


  • 0

#23 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2021 - 18:15:30

Bohužel nebylo nad čím váhat - jak už se tady o tom vlastně psalo - to, co prodejce prodával, nebyl mikroposuv, ale ten standardní čudl v krabičce od mikroposuvu. To někdo vyhodil pětikilo v podstatě za nic :-( Teoreticky by ten kondenzor asi mohl jít použít, ale asi by se musel nějak upravit, Axomat neznám. Myslím, že fakt nejjednodušší je používat velký kondenzor. A taky se dá koupit barevná hlava, v ní jsou zase často ty míchací komory na kinofilm, těžko se shání 6x9. Ta není vůbec špatná a je často k sehnání


  • 0

#24 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2021 - 18:34:31

A jo, už to vidím na fotkách, fakt že to mikroposuv není. Ideální by bylo splašit Meograde hlavu, vyřešila by mi i Fomácké filtry + šuplík, ale ta se také moc nevyskytuje, nu budu vyhlížet. Má barevná hlava nějakou echt výhodu oproti Meograde? (pro ČB)


  • 0

#25 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 22 březen 2021 - 19:37:58

Má modrej filtr;)

Můžu se zeptat na tři věci? Co máš za foťák a objektiv, kolik do toho zvětšováku (s objektivem) chceš (nebo spíš můžeš) vrazit a kdy nastane ta chvíle, kdy budeš potřebovat větší zvětšovák (tzn. pominou koupelnové podmínky)?


  • 0

#26 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2021 - 19:47:55

Má modrej filtr;)

Můžu se zeptat na tři věci? Co máš za foťák a objektiv, kolik do toho zvětšováku (s objektivem) chceš (nebo spíš můžeš) vrazit a kdy nastane ta chvíle, kdy budeš potřebovat větší zvětšovák (tzn. pominou koupelnové podmínky)?

1. Zenit APk + MC HELIOS-44M-4

2. Zatím si vystačím se svým Meogonem 2,8/50, ale do zvětšováku bych chtěl max. 5tis.

3. Co se týče formátu, tak klidně hned, dělám 30x40, ale chtěl bych větší. A co se týče pominutí koupelnových podmínek, tak to je zatím bohužel v nedohlednu :-D


  • 0

#27 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2021 - 20:01:31

No, hlavní výhoda je, že ji lze sehnat :-) Meograde snad ze zahraničí, ale spíš jenom spolu s celým přístrojem. Míchací komory využívají obě hlavy stejné (kino, 6x6, 6x7, 6x9). Pokud budeš shánět hlavy, ještě občas lze sehnad myslím meocolor 4 ES nebo tak nějak, ta myslím nepotřebuje trafo, zapojíš ji přímo do hodin (ale nikdy jsem ji naživo neviděl). Ale iuliovy otázky jsou dost na místě. Samozřejmě si klidně udělej radost, jak měl můj pradědeček v tabatěrce: "Kup si, co máš rád!" :-D ale myslím si, že v Tvých podmínkách by mohl stačit i ten axomat. Já si vždycky při koupi něčeho nového do komory říkám, že lepší zvětšovák atd. stejně nevylepší moje špatné snímky :-) Výše bylo zmíněno, že plastový měch snižuje kontrast. To je bezpochyby pravda, ale kdysi mi nejvíc kontrast snižovalo to, že jsem pracoval v panelákové koupelně, kde byly lesklé dlaždičky, zrcadlo, bílý strop a tak. Je to jak s tím příměrem s Mercedesem a Škodovkou - Mercedes má spoustu výhod. Ale jakmile s ním chceš jezdit od chalupy přes pole do kravína (to si prosím neber osobně ;-)), může ta škodovka úplně vyhovovat.


  • 0

#28 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2021 - 20:22:42

No, hlavní výhoda je, že ji lze sehnat :smile: Meograde snad ze zahraničí, ale spíš jenom spolu s celým přístrojem. Míchací komory využívají obě hlavy stejné (kino, 6x6, 6x7, 6x9). Pokud budeš shánět hlavy, ještě občas lze sehnad myslím meocolor 4 ES nebo tak nějak, ta myslím nepotřebuje trafo, zapojíš ji přímo do hodin (ale nikdy jsem ji naživo neviděl). Ale iuliovy otázky jsou dost na místě. Samozřejmě si klidně udělej radost, jak měl můj pradědeček v tabatěrce: "Kup si, co máš rád!" :grin: ale myslím si, že v Tvých podmínkách by mohl stačit i ten axomat. Já si vždycky při koupi něčeho nového do komory říkám, že lepší zvětšovák atd. stejně nevylepší moje špatné snímky :smile: Výše bylo zmíněno, že plastový měch snižuje kontrast. To je bezpochyby pravda, ale kdysi mi nejvíc kontrast snižovalo to, že jsem pracoval v panelákové koupelně, kde byly lesklé dlaždičky, zrcadlo, bílý strop a tak. Je to jak s tím příměrem s Mercedesem a Škodovkou - Mercedes má spoustu výhod. Ale jakmile s ním chceš jezdit od chalupy přes pole do kravína (to si prosím neber osobně ;-)), může ta škodovka úplně vyhovovat.

Joo jo, budu muset sledovat a uvidím, co se naskytne. :-D

V podstatě jsem s Axomatem spokojený, ale je to i tím, že jsem s ničím jiným nepracoval a hlavně jak říkám, chtěl bych větší formáty pozitivů, Axomat mě nad 30x40 nepustí, což je vlastně hlavní důvod proč chci upgrade. ;-)


  • 0

#29 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 22 březen 2021 - 20:28:37

Tyjo, zajímavej foťák. Tenhle objektiv mám taky, když jsem si šel dát opravit foťák, říkám chlapíkovi, že mi to nějak blbě zaostřuje, ten se na mě koukl, koukl na foťák s Heliosem a uchechtl se, že s tímhle se ani dobře zaostřit nedá. No pak mi strčil prst do foťáku (Pentax Z-1p), vyloupl zrcátko, řekl, že oprava by stála víc, než novej foťák a bylo po focení.. Ten objektiv je fajn na portréty, ale vrchol ostrosti to není. Máš výhodu v tom, že si můžeš pořídit objektivy od Pentaxu, k tomu bych asi soustředil pozornost, pokud bych chtěl dělat velký ostrý fotky - já mám základní 1.7 emkovou 50 a je to ostrý, ale když jsem si pořídil káčkovou 3.5/35, uzřel jsem obrovský rozdíl. Pokud se spokojíš s tím Heliosem, asi ani netřeba dumat o lepším zvětšovacím objektivu..

Jestli chceš hodně muziky za málo peněz, neupínej se k Mg4, ale kup si 3 nebo 3a - když chvilku počkáš, do tisícovky ho seženeš určitě (já dokonce tenkrát přivezl jeden kousek za stovku; za patnáct stovek momentálně na bazoši v Třebíči mg 3a), k tomu si koupíš časem nějakou barevnou hlavu (na Meograde nemá cenu čekat - protože se nedočkáš), to taky s trochou štěstí seženeš do litru - já používám starou Meochrom, výhoda je v tom, že se pod ní dá dát kondenzor, je to sice trochu Frankenstein, ale funguje dobře. Kondenzor na kinofilm taky netřeba řešit, naopak je to lepší - sice míň světla = trochu delší časy, ale zase jistota rovnoměrného osvitu. Problém bývá se sháněním dost velkých filtrů (pokud nemáš tu barevnou hlavu). Ušetřené peníze můžeš vrazit do objektivu - na foťák, nebo do zvětšováku..


  • 2

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 22 březen 2021 - 20:28:38

Meograde  je  pro ČB lepší  než  barevná hlava.   Obrovské plus je,  že  otáčením čudlíku  se řídí filtrace (kontrast),  aniž  by se  měnila  doba osvitu.  

To  u  barevné hlavy jaksi nejde,  bohužel.  


  • 0

#31 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2021 - 21:12:56

Tyjo, zajímavej foťák. Tenhle objektiv mám taky, když jsem si šel dát opravit foťák, říkám chlapíkovi, že mi to nějak blbě zaostřuje, ten se na mě koukl, koukl na foťák s Heliosem a uchechtl se, že s tímhle se ani dobře zaostřit nedá. No pak mi strčil prst do foťáku (Pentax Z-1p), vyloupl zrcátko, řekl, že oprava by stála víc, než novej foťák a bylo po focení.. Ten objektiv je fajn na portréty, ale vrchol ostrosti to není. Máš výhodu v tom, že si můžeš pořídit objektivy od Pentaxu, k tomu bych asi soustředil pozornost, pokud bych chtěl dělat velký ostrý fotky - já mám základní 1.7 emkovou 50 a je to ostrý, ale když jsem si pořídil káčkovou 3.5/35, uzřel jsem obrovský rozdíl. Pokud se spokojíš s tím Heliosem, asi ani netřeba dumat o lepším zvětšovacím objektivu..

Jestli chceš hodně muziky za málo peněz, neupínej se k Mg4, ale kup si 3 nebo 3a - když chvilku počkáš, do tisícovky ho seženeš určitě (já dokonce tenkrát přivezl jeden kousek za stovku; za patnáct stovek momentálně na bazoši v Třebíči mg 3a), k tomu si koupíš časem nějakou barevnou hlavu (na Meograde nemá cenu čekat - protože se nedočkáš), to taky s trochou štěstí seženeš do litru - já používám starou Meochrom, výhoda je v tom, že se pod ní dá dát kondenzor, je to sice trochu Frankenstein, ale funguje dobře. Kondenzor na kinofilm taky netřeba řešit, naopak je to lepší - sice míň světla = trochu delší časy, ale zase jistota rovnoměrného osvitu. Problém bývá se sháněním dost velkých filtrů (pokud nemáš tu barevnou hlavu). Ušetřené peníze můžeš vrazit do objektivu - na foťák, nebo do zvětšováku..

On ten Zenit byl model, kterého se vyrobilo něco málo přes 6000ks, takže relativně vzácnost. Poštěstilo se mi ho koupit jako nový nepoužitý přímo v Rusku na nějakém bazaru, to bylo někdy v roce 2017 (mimochodem ten převod rublů byl celkem porod :-D ). Super je COPALová závěrka - 1/2000s maximální čas. Co je třeba vtipné je to, že např. tlačítko pro samospoušť je "slepé", zmáčkneš a nic, prostě nefunguje. Soudruzi počítali, že ji v budoucnu zavedou...a nezavedli. :-D

 

Co se týče toho Heliosu, tak jsem jich měl několik, tento je shodou okolností můj první, také z nového nepoužitého Zenitu (12sd), u něj byl Mkový závit, proto jsem musel na APk sehnat Pentaxovou redukci. No a konkrétně tento můj první kus byl z těch všech, které jsem měl, nejostřejší. Od tohoto prvního mi prošlou rukama asi 6 dalších Heliosů a žádný nebyl tak dobrý, holt kvalita kolísala. Asi jsem měl štěstí na kus. Hlavně miluju ten charakter toho skla, takže proto na něj nedám dopustit. O tom je film. Na dokonale ostrou fotku, včetně krajů mám digi, s tím ale stejně spíš jen sem tam cvakám. :-D

 

Je Magnifax 3/3a v něčem lepší jak 4/4a? Mám nabídku na nový nepoužitý Magnifax 4, takže pokud náhodou nepotkám 4a v novém nepoužitém stavu, tak jdu do něj. :-D Já fakt doufám, že Meograde někde na bazaru potkám a když ne tu, tak třeba v Polsku. :-D


  • 0

#32 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 22 březen 2021 - 21:35:14

Meograde je na prodej v Německu i s Opemusem 6,cena dohodou ale doprava je možná. Nechci to dávat sem tak kdyztak PM. Asi to bude komplikovanější ale zatím nic jinýho není.
  • 0

#33 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 březen 2021 - 22:00:17

Meograde  je  pro ČB lepší  než  barevná hlava.   Obrovské plus je,  že  otáčením čudlíku  se řídí filtrace (kontrast),  aniž  by se  měnila  doba osvitu.  

To  u  barevné hlavy jaksi nejde,  bohužel.  

Tak, teď je to trochu otázka a trochu odpověď. Nejde to takto? Já jsem to chápal tak, že kombinace dvou filtrů je tu právě proto, aby se kompenzovala celková hustota filtrů, což by mělo přibližně (ale zřejmě ne zcela) glajchšaltovat ty časy.Přiložený soubor  IMAG1207.JPG   52,63K   4 Počet stažení 


  • 0

#34 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 22 březen 2021 - 22:33:37

No tak vidíš, všechno bude, i máslo bude, i Smetana..

Trojka asi lepší než čtyřka není, ale v čem není lepší, to ti nepovím, já jsem se vejš nedostal.. Trojka má oproti 3a a novějším jiný mechanismus posuvu. Ale hlavně jsou ty trojky levnější a všude k mání, stejně tak náhradní díly. Jinak počítej s tím, že je to větší, já třeba u našich v koupelně to nedostanu pod bojler, tak tam musím mít Opemus 6 s barevnou hlavou.)

Ale já stejně větší fotky než 15x20 nedělám..


  • 0

#35 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 22 březen 2021 - 22:36:16

 

Meograde  je  pro ČB lepší  než  barevná hlava.   Obrovské plus je,  že  otáčením čudlíku  se řídí filtrace (kontrast),  aniž  by se  měnila  doba osvitu.  

To  u  barevné hlavy jaksi nejde,  bohužel.  

Tak, teď je to trochu otázka a trochu odpověď. Nejde to takto? Já jsem to chápal tak, že kombinace dvou filtrů je tu právě proto, aby se kompenzovala celková hustota filtrů, což by mělo přibližně (ale zřejmě ne zcela) glajchšaltovat ty časy.attachicon.gifIMAG1207.JPG

 

Na meograde nejsou filtry Y a M, jako na barevné hlavě, je tam jedno kolečko, kterým se plynule řídí filtrace a pak ještě jedno pro ND filtr.


  • 0

#36 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 22 březen 2021 - 22:37:32

Já mám úplně chuť to taky začít shánět:)


  • 0

#37 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 březen 2021 - 08:15:34

 

Jestli chceš hodně muziky za málo peněz, neupínej se k Mg4, ale kup si 3 nebo 3a .

 

Je Magnifax 3/3a v něčem lepší jak 4/4a? 

Bacha na to! Celé vlákno vzniklo kvůli "budoucí potřebě větších formátů, bez nutnosti nějak dodatečně manipulovat se zvětšovákem".

Tedy Magnifax 3/3a ti dovolí, z kina i z 6x9 svitku, zvětšit na průmětnu max. cca 33x50 cm.

Zatímco Magnifax 4/4a ti dovolí, z téhož, pohodlně 40x60 cm.

Tak to zvaž...


  • 0

#38 Machin

Machin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationUH
Reputace: 5

Publikováno 23 březen 2021 - 09:37:38

 

 

Jestli chceš hodně muziky za málo peněz, neupínej se k Mg4, ale kup si 3 nebo 3a .

 

Je Magnifax 3/3a v něčem lepší jak 4/4a? 

Bacha na to! Celé vlákno vzniklo kvůli "budoucí potřebě větších formátů, bez nutnosti nějak dodatečně manipulovat se zvětšovákem".

Tedy Magnifax 3/3a ti dovolí, z kina i z 6x9 svitku, zvětšit na průmětnu max. cca 33x50 cm.

Zatímco Magnifax 4/4a ti dovolí, z téhož, pohodlně 40x60 cm.

Tak to zvaž...

 

Přesně, KIMe, a o ty formáty šlo především. ;-) Takže skutečně vidím volbu "pouze" v MG4, pokud pominu Durst, který je cenově jinde.

 

Máte někdo reálnou zkušenost s tím kino kondenzorem z Axomatu 4? Dal by se použít na MG4? Počítám, že k MG4 bude standardně SF kondenzor.


  • 0

#39 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 březen 2021 - 10:04:52

Jestli by se dal použít je dost široká otázka. Přímo, jednoduše a bez úprav určitě ne. S bastlením, případně možná i řezáním skla (to nevím) asi jo. MG4 má kondenzory v takových šuplíkách, podobně jako filtry. Axomat ne. Mrkni na ně a posuď sám. Hlavně ale JE v zásadě možné dělat kino i s velkým kondenzorem (č. 1). Jestli to je optimální, to nevím, ale ani nevím, jestli bych já to poznal, potažmo Ty. Jak jsem čočku vytáhl ze šuflete, dívám se, že jsem včera stejně dělal kino s č. 1. Nutno dodat, že to ale byly pidiobrázky...

 

Jenom ještě k iuliovi: Já vím, že Multigrade má jen dvě kolečka. Já jsem spíš mířil k tomu, že na obyčejné barevné hlavě jde tadyhle tím dvojitým filtrováním docílit snad podobného efektu jako na meograde, totiž že s dvojitou filtrací budeš mít pro jednotlivé filtrační stupně podobné expoziční časy. Omlouvám se, jestli to nebylo srozumitelné. 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#40 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 březen 2021 - 10:10:21

A ještě bych měl jeden takovej nápad, ale je to možné uskutečnit, až se otevřou muzea. Pan Štanzel (mnou často zmiňovaný, tak se omlouvám za případné opakování) má fotolaboratoř v NTM. Má tam MG 3 i 4, s kondenzorem, barevnou hlavou, multigrade, mikroposuvem... Pak tam má ještě nějaké západní stroje (Durst? Kaiser? Jobo? Už ani nevím.) Dělal tam kurzy, kdy si to vše můžeš vyzkoušet. Kdybys mu napsal a pěkně ho poprosil, třeba by Ti dovolil si to okouknout všechno na jednom místě, mohl by sis přístroje ohmatat, co by Ti sedělo. Byl vždycky strašně milý a ochotně poradil. Vím, že s kurzama to bude nejspíš problém, ale takhle na soukromo by to možná šlo. Kontakt bude někde na stránkách NTM.


  • 0

#41 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 březen 2021 - 10:14:02

Tob - zajímavý nápad! :)

Mám taky oba kondenzory. Velikost šuplíku, který vklouzne do útrob,  je 150 x 102 mm (5 mm je už součást madla). Vždy jsem dělal s barevnou hlavou, takže vliv nedokážu posoudit ale jestli jednička rovnoměrně "dávkuje" světlo pro plochu 6x9, nemělo by to nijak tragicky ovlivnit rovnoměrnost políčka 24x26. Jen budou, nejspíš, delší časy, ne?


  • 0

#42 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 březen 2021 - 16:58:40

podle mě je to jen o časech.. při standardních žárovkách se ale stejně člověk v těch běžných formátech do žádných minut nedostane

obvykle naopak bojuju s opačným problémem .. a na f16+ clonit (kvůli difrakci) nechci


  • 0

#43 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 23 březen 2021 - 17:06:56

Jojo, mám to úplně stejně, taky spíš potřebuju časy prodlužovat. 

 

A teď na mě vyskočil tenhle zvětšovák, hele: https://www.kickstar...-120?ref=dz6h7l

 

Umí do 6x9, je zbrusu novej (takže na něj je záruka) a je krásně maličkej, do koupelny nádhera. Taky bude asi nádherně nestabilní, ale to záleží na uchycení - co takhle kolejničky na stěnu? Kdybych už zvětšovák neměl, asi bych o něm alespoň uvažoval.


  • 0

#44 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 23 březen 2021 - 17:31:03

Jojo, ten je docela populární, na YouTube je spousta recenzí.
  • 0

#45 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 březen 2021 - 20:03:05

To je ale pěkná věcička. Takový kybervnouček zvětšovacího systému Linhof 6x9.
To combo ve 2:46 už vypadá docela rozumně. Takový parádní panelákokoupelnový, případně cestovatelskochalupářský, setík.
To by se mi líbilo.
  • 0

#46 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 leden 2022 - 15:40:24

Spolutemníci, rozsypalo se mi jedno z ozubených koleček ovládání filtrace, na obrázku je vidět, že u osičky pro žlutou chybí. Nemáte někdo návod, jak tu legraci celou rozebrat a dostat ven ony osy za účelem nasazení ozubeného kolečka náhradního?

 

4e9e64081e7f893b1d97cfc11bba851a.jpg


  • 0

#47 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 16 leden 2022 - 16:49:42

Návod nemám, ale podle fotky bych si tipnul, že bude muset dolů ten plechový kryt a pak jsou tam vidět z vnitřní strany toho rámečku na každé straně hřídelky Seegrovky, ty vyndat a pak by asi měla jít hřídelka vysunout do strany, navléci ozubené koléčko, zajistiti červíkem a smontovat zpět. Otázka bude, jak správně nastavit vůči sobě žluté ovládací kolečko a hřídelku. Teoreticky by to mohlo být nějak označené, ale to už si vymýšlím...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních