Přejít na obsah


Fotka

Magnetické držení kazety ve standartě

vychytávky

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 březen 2021 - 09:42:06

Snad to tu ještě nebylo, ale při letmym pokusu hledat nenalezeno.

Pomalu ale jistě bych rád pohl se svým projektem technické ULF kamery, abych se oprostil od používání nepříliš spolehlivé KUFA 810 kamery, i když ta je stále funkční. :smile:

 

Dostal jsem tenhle nápad. Bylo by to skoro na anketu, něco jako:

a] naprosto blbý nápad, b] skoro blbý, c] no nevím, atd..., ale zkusím to bez ní.

 

Máte nějaké nápady, návrhy, závrhy? :)

 

(uvnitř standarty vlepené magnety ve více místech, proti tomu v kazetě v adekvátních pozicích plíšky, tak aby kazeta držela přesně v ploše, ale přitom síla byla překonatelná při oddělávání ...

... řešení tímto bez potřeby jakéhokoli mechanismu)


  • 0

#2 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 31 březen 2021 - 14:03:33

pozri si Stenopeika


  • 1

#3 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 březen 2021 - 14:19:25

https://youtu.be/mcZkCPnPyTU

 

Tak to vypadá, že ten můj nápad není tak úplně mimo :)

(i když tamto je teda "jen" 4x5)


  • 0

#4 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 31 březen 2021 - 15:34:10

pozri si Stenopeika

"A poslyšte, to on může?"

Sakra, to by mě zajímalo, jak to má se světlotěsností? U měchu to vypadá ok, ale ta zadní stěna a ten připlácnutý dekl vzadu - asi jako kazeta - to se mi nějak nepozdává. Potom spoustu hejblátek, zamotal bych si a přelámal snad všechny prsty... :D

Jinak tedy, bez nadsázky, neuvěřitelná mašina!


  • 0

#5 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 březen 2021 - 15:43:41

Moje představa je, že by to nebyla čistě "plocha na plochu", ale byl by tam nějaký lem, takže by přicvaklá kazeta (nebo matnice) měli světlotěsné labirint. Navíc by to i upřesnilo polohu, abych kazetu nebo matnici dal na přesny místo.


  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 březen 2021 - 16:45:02

mně se ten nápad líbí a kdo viděl spektrum dnešních neodymových magnetů a pracoval s nimi ví, že jejich potenciál je nevyčerpatelný

-

kamarádce jsem navrhoval magnetický truhlík na květiny na větrné okno v prvním patře, řešení ji přišlo přitažlivé, nicméně, prozatím je ve stádiu vývoje a já mám volno k jiným projektům

 

držím pěstě


  • 0

#7 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 31 březen 2021 - 18:03:39

pozri si Stenopeika

doteď jsem si myslel, že italové dělají jen hezké věci... jako nic proti nápadu, ale opravdu to moc krásy nepobralo


  • 1

#8 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 březen 2021 - 18:50:30

Zítra by mohly dorazit obr magnety 2x2x2 mm N40 1.28 T.

Snad k něčemu budou. Takovy tam pak časem vlepit a když budou stačit, bylo by to docela hodně nenápadny.

Jinak na tu myšlenku mě přivedla podložka u 3D tiskárny. :)


  • 0

#9 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 31 březen 2021 - 19:05:57

tento napad s magnetom nie je vcerajsi. koncom osemdesiatych rokov minuleho storocia sme snazili zpojazdnit a zaroven vybavit staru, rozbytu, sedu drevenu Globiku (18x24) magnetickym uchytenim kazety. musim povedat, ze mensim uspechom. ci sme mali magnety nevhodne, alebo premysleny system, technologia alebo nasa sikovnost chybala, tazko povedat. 
 
formaty, ktore pouzivam (do 30x40cm vratane) rozhodne potrebuju masivne a pevne riesenia. preto konstrukcie, ktorte som od vtedy robil, vzdy som niekolkokrat predimenzoval. nemal som nikdy velmi doveru v magnetickom uchyteni.  na druhej strane je to podla mna zaujimavy napad, ked budete mat vysledky, tak radostou by som o tom precital, prosim napiste.
 
.

  • 0

#10 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 březen 2021 - 19:20:43

Přemýšlel jsem sice jednu dobu nad 12x20", ale nakonec i tak začnu svym oblíbenym čtvercem 12x12", tak hyn sa ukáže, jestli a jak to dopadne.

Tím spíš, pokud to budu muset skládat z částí, ktery budou vytištěny na maximální ploše 20x20 cm.

 

Pokud to bude použitelny, určitě napíšu.


  • 0

#11 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 31 březen 2021 - 20:09:03

Mně magnety pro tento účel nepřijdou nejvhodnější. Buď budou silné a při sundavání to bude škubat s foťákem, nebo budou slabé a bude hrozit upadnutí rámečku.

Obávám se, že kompromis bude mít nevýhody obou.

Jedině tam mít nějakou páčku s excentrem nebo šroub, které by udělaly počáteční velmi malou mezeru. Pak už by se to dalo sundat lehce. Jako u větších lednic, kde zatáhnutím za madlo se přes převod vysune jazýček, který překoná sílu magnetu v dveřním těsnění.


  • 0

#12 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 31 březen 2021 - 20:52:15

Ta elegantnost "bez něčeho hejbacího" by sice byla pryč, ale "beztřes" řešení by bylo třeba v posuvnym "něčem" (buď plíšky v kazětě/matnici nebo magnety).

Tj. kazeta/matnice by se přiložila ke standartě a třeba magnety by se táhlem "zasunuly" před plechy, takže by to "bez cvaknutí" začlo držet.

Takový magnetický zámek. (ne oddalováním magnetů, ale posuvem po ploše, čím by ty magnety mohly být v co nejsilnější poloze, která by "udpadnutí" nedovolila)

 

Aneb pro nasazení sundání by byla odemčená pozice po obvodu:

 

+===+===+===

==_===_===_=

 

Šoupětem do polohy "zamčeno" by se posunuly třeba magnety:

==+===+===+=

==_===_===_=

 

(plech ___ ; magnet +++; nic/držák ===)


  • 0

#13 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 duben 2021 - 16:11:14

Magnet je samozř. v mnoha případech efektivní věc, vůbec bych se nebál to použít k zajištění matnice a kazety k rámečku standardy, jako to má Stenopeika. U formátu do 12x12" to nebude složité vymyslet a udělat.

 

Třeba:

Magnety bych dal do všech rohů a mezi ně, tzn. 8ks.

 

Koupil bych více velikostí magnetu a vyzkoušel/vybral ideální sílu přítlaku.

 

Magnety jsou efektivní na tah, ale při vytahování/zasunování šoupěte budeme spíše "namáhat na střih" z čehož bych asi dobrý pocit neměl. Takže bych jednoduše rámeček standardy a kazetu/matnici na dvou místech skolíkoval. Dva kolíčky a dvě dírky přiměřené vůle, délka vyčnívající části kolíčku může být třeba jen 3mm. 

 

Na rámečku standardy, nebo na kazetě bych si udělal drážku(má ji i Stenopeika), kam bych strčil prst a pohybem přepral sílu magnetu, v tomto místě by ani nemusel být ten magnet, tzn. bych celkový počet magnetů po obvodu snížil na 7ks.

 

Myslím, že je u tohoto konkr. dobré vše nejdřív prakticky vyzkoušet, nedělal bych z toho moc velkou vědu!...musí to fungovat jednoduše na 100%.


  • 0

#14 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 duben 2021 - 16:49:20

Jo, nějakou mezeru jako "rozpěrku" pro prsty bych tam asi nechal. Jinak kolíky jako "klíč" pro usazení bych viděl spíš právě celkově po obvodu "hranu", že by matnice/kazeta měla vyvýšenou hranu (třeba i šikmou, ne přímo kolmou), která by zapadala do otvoru standarty. Tím by se vymazila pozice při nandávání do standarty.

 

K síle těch magnetů. No, uvidím jaky nakonec budou potřeba. Ty co dorazily 2x2x2 mm jsou slabší než jsem předpokládal. Ale vzal jsem jich dvacet, co by ve výsledku snad prozměnu mohlo i stačit - když by tam byly právě po obvodu rozesety = celková síla rozložená do větší plochy = snad menší snaha vytvářet nějaky deformace v bodech, kde magnety budou.


  • 0

#15 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 duben 2021 - 18:27:11

...hrana místo kolíků je taky řešení-samozř. elegantnější, skolíkování by dalo míň práce, ale nevím jaké máte nástroje a materiály, profik udělá raději hranu, hobbýk kolík. Jinak já bych asi použil kulaté magnety(vy máte krychle), nevím jak bych zapustil do materiálu krychli? ...resp. víte že existují i vrtáky které dělají čtvercovou díru, to myslím úplně vážně!


  • 0

#16 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 3 duben 2021 - 18:29:47

...trocha osvěty strojírenství

 


  • 0

#17 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 3 duben 2021 - 18:40:33

Jj, viděl jsem už vrtat hranaty díry. :)

(a doma zvládnu i šišaty, když se nedaří. :-D )

 

Při 3D tisku je člověk míň omezené nástrojema. Teda pokud se povede.

I když se s tím zatím teda spíš seznamuju - třeba přes vytváření krybičky pro RPi4B:

 

RPi4Box.png

 

Ale už mi to jde aj s ABS Kevlar:

(a vytisknout díl s dírkama pro vlepení megnetů je to nejmenší, tvar jakýkoli)

 

 

20210403_073529.jpg

 

 

20210403_115036.jpg

 

 

20210403_115052.jpg


  • 1

#18 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 4 duben 2021 - 20:01:40

Luisifer: právě jsem skouknul vaše projekty. Smekám velice, precizní práce, Vy si poradíte s jakýmkoliv technickým problémem. Kdybych věděl s kým mám tu čest, tak bych se nesnažil tak naivně radit. Já se pořád vyhýbám novým technologiím, jsem v tomhle zpátečník, 3D tisk využívám opravdu až v krajní nouzi. Až budete dělat na té ULF kameře, tak nás někde zde určitě informujte, bude to jistě opět mistrovské dílo.


  • 0

#19 Luisifer

Luisifer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 duben 2021 - 20:16:57

Jestli to nejní sarkasmus, tak dik. :mrgreen:

Ale obávám se, že si dřív polámu zuby po zakousnutí se do něčeho až moc nad my možnosti. Na druhou stranu, pokud něco nefunguje, tak to většinou zkouším znovu a jinak

(takže třeba z těch projektů první verzi digitalizační stolice jsem nedávno rozebral, protože výsledky nebyly dostatečně "bezchybny" ... ale někdy bych se i k té rád vrátil....)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních