Přejít na obsah


Fotka

Ilford Ortho+ 80 ve vývojce FX-39


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 XMiDiX

XMiDiX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2021 - 10:04:52

Dobrý den všem, 

 

prohledávám tady vše možné a nemůžu nikde najít jestli se ortochromatické filmy vyvolávají stejnými vývojkami jako panchromatické filmy. Podle této věty již vidíte zajisté, že jsem začátečník a zkouším různé filmy. V FX-39 jsem vyvolal zatím úspěšně ORWO 22, Rollei 400s, Ilford FP4+. Všechno svitek. Ten Ilford Ortho+ mám 135 kinofilm. Předem díky za rady nebo eventl. odkazy. 

 

 

P.s.: Vyvoláni toho orwa mě naprosto dostalo. Je to 30 let starej film a šel bezvadně vyvolat. A to jsem to na něm zkoušel Kamarád poradil čas 9min. A vyšel parádně!

 

Omlouvám se za případně špatně založené vlákno.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#2 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 srpen 2021 - 12:48:48

Vážený pane kolego XMiDiX, jaký cíl sledujete při použití Ortho filmu? Jedná se o pouhý experiment, zkoušení všeho, či autorský záměr?

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 srpen 2021 - 13:34:03

Vážený pane kolego XMiDiX, jaký cíl sledujete při použití Ortho filmu? Jedná se o pouhý experiment, zkoušení všeho, či autorský záměr?

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Proč přikládáte technický list k jinému filmu? Technický list k ilfordu ortho je zde https://www.ilfordph...store=ilford_uk


  • 2

#4 XMiDiX

XMiDiX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2021 - 13:44:55

Děkuji za odpověď pane Kurach...

 

Momentálně při focení nemám žádné konzistentní téma. Spíš fotím, vše co vidím a kde cítím, že by tam něco jako fotka mohlo být. Zároveň mě zajímá každý jiný film na který zkouším fotit a sleduji co z toho vyleze. Chápu, že to není dobrý přístup. U orthochromarického filmu jsem si všiml, že vypadá něco mezi klasickým panchrom. a infra. Takový jiný poměr světlých a tmavých tónů. V chemii si jak vidíte nevyznám, natož celkově v problematice vůbec. Zkrátka zkouším a čekám, kam mě to dovede. Jak asi dobře odhaudejete "zkouším vše". Každopádně nehledám v černobílé fotografii dokonalost ala....že už to je skoro dokonalý, lepší už to bude pouze v digitalu. kromě toho, že se učím vnímat černobíle, je pro mě důležité určité ticho a tajemství okamžiku, který bych rád uměl mimo jiné správnou expozicí (což chvíli potrvá) docílit filmem samotným, jeho podáním tonalit, zrnem, apod.


  • 0

#5 XMiDiX

XMiDiX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2021 - 13:51:08

Díky za link ploci, 

 

moc z toho moudrej zatím nejsem, ale chápu, že na různé kontrasty jsou různé vývojky. čili se ani asi nemám momentální FX-39 od ADOXu zaobírat, chápu-li to správně...?


  • 0

#6 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 srpen 2021 - 16:33:57

Na pokusy je to celkem drahý film, FX-39 jsem nikdy nezkoušel, ovšem pokud si chcete vyladit proces, nějaký materiál a tedy peníze to bude zdát vždy. Trpělivost růže přináší, třeba se zde objeví někdo, kdo má s touto kombinací zkušenosti.


  • 0

#7 XMiDiX

XMiDiX

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
  • LocationStřední čechy
Reputace: 3

Publikováno 22 srpen 2021 - 19:10:51

Na pokusy je to celkem drahý film, FX-39 jsem nikdy nezkoušel, ovšem pokud si chcete vyladit proces, nějaký materiál a tedy peníze to bude zdát vždy. Trpělivost růže přináší, třeba se zde objeví někdo, kdo má s touto kombinací zkušenosti.

 

Souhlasím, že jsem dost neřízená střela...obzvlášť, když se pro něco nadchnu, tak vždycky přepálím, začátek. Já jsem ho kupoval ještě v době, kdy jsem vůbec neplánoval vyvolávat sám. Ale chytlo mě to....obzvlášť focení na Pentax 6x7 jako ekvivalent k mému Pentax MX. Chodím ted s obouma a parátama a sklama a připadám si jako váleček navýletě se svýma zákuskama :)

 

nicméně, budu dále zkoušet volat s vývojkou FX-39, abych si na něco zvykl a uvidíme. Podle šikovné tabulky https://www.fomei.co...ord_prirucka_cs tak teprve zjištuji k čemu je jaký film určený a jak se k tomu chovat, anžto jaký mi začne vyhovovat....Zde se mi nabízí otázka na Vás zkušené matadory: Je lepší zkoušet vše najednou, nebo dlouhodobě setrvat u filmu jednoho....ono by to řešilo např. FOMA a hlavně najít to téma....Moc mi k tomu pomáhají i publikace...ale to už je offtopic...


  • 0

#8 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 srpen 2021 - 20:26:07

"Zde se mi nabízí otázka na Vás zkušené matadory: Je lepší zkoušet vše najednou, nebo dlouhodobě setrvat u filmu jednoho..."

"tak teprve zjištuji k čemu je jaký film určený a jak se k tomu chovat, anžto jaký mi začne vyhovovat...."

"a hlavně najít to téma..."

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#9 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 srpen 2021 - 13:22:28

Orthochromatický film má správnou citlivost k barvám, orthos znamená správný. Převod skutečnosti je odlišný, než jak je již po několik generací běžné, není totiž celkem citlivý k červeni, jen málo k oranži, řekl bych, že má k těmto barvám odpor, orthochromatický film nesnáší rudé, je to tedy film pravicový. Panchromatický je, jak z názvu vyplývá, citlivý ke všem barvám, je to tedy rovnostář, levičák, takový levicový pseudofilm, vlastně nefilm. Bude-li vám vyhovovat se tedy zdá záviset na světonázoru.


  • 0

#10 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 srpen 2021 - 23:34:10

Ploci :-)

...Bude-li vám vyhovovat se tedy zdá záviset na světonázoru.....

Tak to abych fotil na RTG materiály s, pro jistotu, modrým filtrem :-D

 

XMiDiX :

...Zde se mi nabízí otázka na Vás zkušené matadory: Je lepší zkoušet vše najednou, nebo dlouhodobě setrvat u filmu jednoho....ono by to řešilo např. FOMA a hlavně najít to téma....

 

Neexistuje jedna správná cesta. Naštěstí! 

Foť si podle svýho názoru, vývojku sis unifikoval - ještě se přimlouvám za teploměr - a zkoušej jak je Ti libo. Jednou najdeš tu svojí vyhovující kombinaci film/volání. Snadný.

 

Najít téma (Nebo snad TÉMA?) to už je těžký. Základní otázka fotografie je: "Co, Proč a Jak fotografovat?" Pokud tohle rozlouskneš, budeš dobrej.

 

Matador..... Napadá mě jen: "Máte-li šle Matador, nezhubí vás žádný tvor" :-D


  • 2

#11 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 srpen 2021 - 08:15:42

Ploci :smile:

...Bude-li vám vyhovovat se tedy zdá záviset na světonázoru.....

Tak to abych fotil na RTG materiály s, pro jistotu, modrým filtrem :grin:

 

Kolódium bude Lösung.

 

A končím s oftopičem.


  • 0

#12 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 30 srpen 2021 - 15:00:12

Hoci sa sám považujem iba za absolútneho začiatočníka, dovolím si (a možno práve preto) napísať, že ak by chcel človek nájsť tú svoju kombináciu (film+vývojka) bude to cesta veľmi dlhá lemovaná desiatkami spracovaných filmov a bez neurčitého výsledku. Ak to človeka naozaj baví a má možnosti časové a finančné, môže si dovoliť roky testovania. Len ak si zoberieme len stále vyrábané filmy a bežne dostupné, tak len značiek je množstvo, Foma, Ilford, Kodak, Fuji, Rollei, Adox atď... každý má v ponuke viacero typov... A teraz čo vývojky? Ideme iba do toho čo sa dá kúpiť či už ako koncentrát alebo prášok? Alebo aj sám namiešať? A keď iba kupované, treba zohľadniť, že aj vývojky, ktoré umožňujú vyvolávať v rôznej koncentrácií, tak pracujú inak pri tom odlišnom riedení....A čo vplyv pohybu pri volaní?

 

Teda vychádza mi z toho veľmi veľa kombinácií... nehovoriac samozrejme o tom, že aj kombinácia, ktorá sa mi bude páčiť na portrét, nemusí byť to pravé orechové na krajinu... a kombinácia, ktorá bude vyzerať fajn pri filme nafotenom pri "tvrdom" svetle bude vyzerať nepekne pri svetle mäkkom... A potom človek zistí, že tá kombinácia, čo mu pripadala super na zvitkovom filme vôbec nevyzerá nejak úžasne na kinofilme....

 

takže akú cestu zvoliť je myslím dlhoročná otázka mnohýh fotografov a neviem či je na ňu možné zodpovedať?.... podstúpiť tú dlhoročnú tortúru a po stovkách pokusov si nájsť tú vlastnú vysnenú kombináciu,  alebo  zamerať sa na výstavy, publikácie a to čo ma vizuálne osloví, tak pátrať aká kombinácia tam bola použitá?  

 

Asi väčšina fotografov skončí tak či onak pri tom, že začne používať na 90% svojej tvorby možno 2-3 filmy a 1-2 vývojky... a má to svoju logiku, podstatne sa zúži množstvo premenných, fotograf má možnosť omnoho detailnejšie spoznať tú svoju kombináciu a najmä skúsenosťami s tej svojej kombinácie "vyťažiť" maximum...


  • 1

#13 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 9 duben 2022 - 18:13:56

Dva záběry z Telče, třetí nevím? :)

Dobrý den všem, 

 

prohledávám tady vše možné a nemůžu nikde najít jestli se ortochromatické filmy vyvolávají stejnými vývojkami jako panchromatické filmy. Podle této věty již vidíte zajisté, že jsem začátečník a zkouším různé filmy. V FX-39 jsem vyvolal zatím úspěšně ORWO 22, Rollei 400s, Ilford FP4+. Všechno svitek. Ten Ilford Ortho+ mám 135 kinofilm. Předem díky za rady nebo eventl. odkazy. 

 

 

P.s.: Vyvoláni toho orwa mě naprosto dostalo. Je to 30 let starej film a šel bezvadně vyvolat. A to jsem to na něm zkoušel Kamarád poradil čas 9min. A vyšel parádně!

 

Omlouvám se za případně špatně založené vlákno.


  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 10 duben 2022 - 20:04:44

Vážený pane kolego. Geografická identifikace sice nakypřila slehlou zem nad příspěvkem XMiDiX-e, ale mnohem zajímavější vyjádření samotného "Orthomila" s ročním odstupem od prvního dojmu z Ilford Ortho +80 dosud postrádám. V dřevních dobách fotografie převažovaly orthochromatické filmy, včetně materiálů pro kinematografii. Specifický převod barev do určitého standartu vnímání monochromatické škály byl mnohdy dosahován na dnešní dobu stěží pochopitelnými, ale pro výsledek účinnými prostředky. Němé grotesky nerozlučné dvojice Laurel & Hardy se natáčely v neuvěřitelných barevných kombinacích oděvních doplňků a šatovek herců i kulis v důsledku podmíněných právě vlastnostem orthochromatického filmového materiálu. Určité dědictví této doby, patrné zejména v množství a bohaté škále nejrůznějších barevných filtrů, bez nichž by žádný milovník nedělních fotospotovních aktivit, organisovaných fotokroužků, či fotoklubů, nemohl z příbytku vykročit. S nástupem panchomaticky sensibilizovaných fotomateriálů, převádějících realitu do monochromatické škály poměrně odlišně se změnilo též obrazové vnímání a předpokládaný výsledek se stal jakousi podvědomou normou. Poučené a cíleně orthochromaticky specifické zobrazení reality může spolu s dnes značně opomíjenou barevnou korekcí za pomoci barevných filtrů výrazně umocnit celkový charakter snímku. Za zásadní lze považovat námět a barevnost předlohy snímku, která má obrazové ambice pro specifické orthochromatické podání reality. Často se zmíněný fotomateriál využíval v oblasti vědecké fotografie s častým záměrným posuvem světelného spektra, speciálně v mikrofotografii. Proto bude určitě přínosné shrnout praktické poznatky ze zpracování soudobých orthochromatických filmů, dostupných na nemalé finanční investice v současné době. Hlavně z hlediska volby námětu a konečného výsledku, v porovnání s praxí s panchromatickým fotomateriálem, většinově dominujícím ve fotografické praxi. S pozdravem: "Starý Jezevec"  Erik


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních