Přejít na obsah


Fotka

Daguerrotypia - pomoc

daguerrotypie daguerre

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 vanessinka

vanessinka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2021 - 20:30:49

Dobrý deň milí milovníci fotografie a určite aj chémie. :) 

Som študentkou chémie a technológie materiálov pre konzervovanie a reštaurovanie a aktuálne pracujem na bakalárskej práci. Veľmi ma zaujímajú historické fotografické techniky, konkrétne daguerrotypia a spôsoby, akým sa tieto fotografie upravovali, konzervovali a uchovávali. Potrebovala by som však zostrojiť fotoaparát, prípadne spolupracovať s niekym, kto už taký fotoaparát má a bol by mi ochotný ukázať ako sa s tým pracuje aby som získala fotografiu. Mojim cieľom je získať jednu fotografiu (nie historickú), na ktorej prevediem svoj výskum. Určite nechcem žiadnym spôsobom fotografie poškodzovať a znižovať tým ich hodnotu. :) 
Keďže som v tejto oblasti začiatočník, rada uvítam akúkoľvek pomoc, skutočne sa nechcem vzdať tejto konkrétnej témy. 

Vopred veľmi pekne ďakujem.


  • 0

#2 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 11 listopad 2021 - 21:30:07

Taky pěkně zdravím. Fíha, to by mě zajímalo, jestli se tu najde někdo, kdo daguerrotypii zkoušel, neřku-li umí. Mylím, že zhotovit ji bude dnes dost náročné, možná to někdo zvládne. Ale jinak doporučuju obrátit se na pana Štanzela, kurátora fotografických sbírek z NTM 

https://www.ntm.cz/i...a-tomas-stanzel

Ten se zabýval právě uchováváním a restaurováním ambrotypií a předpokládám, že i o daguerrotypiích bude vědět hodně, navíc je s ním skvělá komunikace. Doporučil bych ho i jako konzultanta pro výzkum.


  • 0

#3 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 12 listopad 2021 - 07:25:34

Pekne rano Vanessinko,

jestli jde jen o jeden obrazek a ne o proces, pokusil bych se nejakou zakoupit. To je jista a podstatne levnejsi cesta.

 

Paklize chces svoji vlastni, priprav si medenou desticku, nech ji nekde postribrit a dokonale vylestit. Tak jak se lestila stribrna zrcadla.

Do krabice od bot dej misku s krystalky jodu a desticku na ni poloz. Krabici pro jistotu zabal do cerneho pytle a umisti do tepla.

Po nekolika dnech za bezpecneho cerveneho svetla zkontroluj. Jestlize stribro ztmavlo, pravdepodobne se vytvorila citliva vrstva.

 

Zaroven si najdi nekoho v okoli, kdo ma historicky fotak na kazety, ten si omer a udelej si vlastni kazetu na miru fotaku a desticce.

Nemam ale tuseni jak muze byt citliva. Tady pomuze studium a jak nahore zmineno Tomas.

 

Na vyvolani potrebujes rtutove pary, to jest zas nejakou svetotesnou krabici tentoktrat s okenkem, aby bylo videt jak se obraz

vyvolava. Na dne krabice nejspis vyhrivana miska s par kapkama rtuti.

Delal bych to venku a moc u toho nedychal, rtutove pary jsou velmi toxicke.

 

Ustaleni je pak selanka, 10% roztok thiosiranu 10 minut.

 

Jdes do toho?


  • 1

#4 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 12 listopad 2021 - 07:27:46

To okenko cervene, samozrejme. Otestoval buch ho na fopapire, jestli je "sptavne" cervene.


  • 1

#5 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 12 listopad 2021 - 07:40:59

Přesně tak, řešilo se to v tomto vlákně. http://www.temnakomo...-daguerrotypie/ Lze to vyvolat i tzv. Becquerelovou metodou bez rtuti, ale pokud to má být pro výzkum, možná to nebude ta správná metoda.


  • 1

#6 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 12 listopad 2021 - 10:21:30

ano, predpokladam, ze aj okrem mna su tu ludia, ktori robili pokusy s dagerotypiou (ani sposob pisania nazvu tej nadhernej techniky nie je jednoznacne a jednoduche... ). za cca 2 roky som urobil styri dagerotypie formatu 9x12cm, prve tri som vyvolal s Becquerelovou metodou a posledu s ortutovou parou. cela technika je zlozita, miestami aj nebezpecna a vobec nie je pre zaciatocnikov. z historickych technik 19. storocia som vyskusal a desatrocia aj pouzivam rozne procesy, ale toto aj pre mna bola dost silna kava. momentalne v pokusoch nepokracujem, lebo v tmavej komore nemam na to bezpecne technicke podmienky a z dovodu zlozitosti nemam na to ani cas, ani silu. dufam ale, ze to bude aj inak.

z blizkeho okolia mozem Vam odporucat pana Ondreja Pribyla (v NTM Praha by asi p. Stanzel mal by mat na neho kontakt a samozrejme aj p. Stanzela...) a v poslednych rokoch bol velmi aktivny p. Bakody Mate z Madarska http://daginhun.blogspot.com/ a tiez p. Agardi Attila tiez z Madarska, priamo z Budpesti https://cdags.org/ga...-attila-agardi/

 

 

ked mate otazky, tak prosim napiste sspravu sem, alebo mailom /kontakt mate v mojom profile.

 

.


  • 3

#7 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 12 listopad 2021 - 17:44:43

Kýžené obrázky tvoří v ČR třeba https://www.ondrejpr...z/daguerrotypie


  • 1

#8 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 12 listopad 2021 - 19:04:14

... a este jedna priloha, aby som vyvratil moje vlastnie tvrdenia  :)

 

 

 

 

.


  • 1

#9 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 13 listopad 2021 - 00:26:12

Rtuť je silně neurotoxická, opravdu to není legrace a práce s ní vyžaduje velmi zkušeného chemika, vybaveného patřičnými znalostmi a zařízením. Daguerrotypisti umírali mladí a v dnešní době jsme vystaveni tolika jedům, že rtuť opravdu není něco, co nutně potřebujem....  Apeluji na opatrnost a zdravý rozum!!!   Ač nejsem fanda nařízení EU a mám v zásobě slušný počet rtuťových baterií a teploměrů ,  jejich zákaz masového používání nevnímám jako úplný nesmysl. 


  • 1

#10 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 18 listopad 2021 - 10:41:20

Někde jsem zahlédl i nertuťovou verzi.. 


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:daguerrotypie, daguerre

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních