Přejít na obsah


Fotka

Bronica, která? Doporučení středoformátového přístroje.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2022 - 10:55:27

Zdravím, jsem tu nový a rád bych si pořídil nějaký středoformát. Občas fotím na Flexaret, ale toto mi přestává stačit. Začal jsem pokukovat po Bronice. Jen si nejsem jist, který typ. Nejvíc se mi líbí verze S2. Ale rád bych znal úskalí těchto fotoaparátů. 
Nějakou dobu jsme zvažoval i Fuji 690, jenže doma na Opemusu 6 nejsem schopen nazvetšovat formát 6x9, tak mi přijde škoda toto nevyužití prostoru. 
Určitě už tady podobné odpovědi zazněly a já je hledal. jenže často se v diskuzích někdo odkazuje odkazy na nějaké vlákno a mě to téměř nikdy nefunguje. 

Díky 
 


  • 0

#2 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 7 únor 2022 - 11:49:42

Mám SQ-A, SQ-Ai, k tomu asi čtyři objektivy, hranol a nedám na ni dopustit. Ovšem je to natolik těžké, že neberu na procházky, jedině když jedu cíleně za účelem fotit. Dobře se s ni fotí i ve studiu.

Co se dálkoměrů týče, Mamiya 6 a Mamiya 7 (nevím jestli 6x7 se vejde do toho opemusu) jsou skvělé volby, ovšem stojí hodně peněz. Případně, pokud postačí 6x4,5, Bronica RF645.


  • 1

#3 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2022 - 12:09:23

Mám SQ-A, SQ-Ai, k tomu asi čtyři objektivy, hranol a nedám na ni dopustit. Ovšem je to natolik těžké, že neberu na procházky, jedině když jedu cíleně za účelem fotit. Dobře se s ni fotí i ve studiu.

Co se dálkoměrů týče, Mamiya 6 a Mamiya 7 (nevím jestli 6x7 se vejde do toho opemusu) jsou skvělé volby, ovšem stojí hodně peněz. Případně, pokud postačí 6x4,5, Bronica RF645.

Koukam po Bronice S2A. Netusim jaky je tam rozdil oproti AQ-A.


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 7 únor 2022 - 12:20:53

Já vím, že jsem s tím otravnej, ale prošel jsi si před svým dotazem některá z těchto vláken ? http://www.temnakomo...arch_app=forums


  • 0

#5 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 7 únor 2022 - 12:22:59

Bronica S2A je nádherný kus železa ... a to doslova (i se základním objektivem se pronese). Ale na druhou stranu člověk tím vzbudí pozornost, jednak designem přístroje a hlavně zvukem zrcátka, to se nedá přeslechnou i na rušné ulici :-) Největší výhoda je, že jde o plně mechanický přístroj (netřeba baterií). Při koupi bych hledal nějaký servisovaný kousek, přece jen je to už starší stroj a časem se projevují neduhy viz třeba moje zkušenosti: https://www.milan-dv....net/bronica-s2


  • 0

#6 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2022 - 12:30:51

Bronica S2A je nádherný kus železa ... a to doslova (i se základním objektivem se pronese). Ale na druhou stranu člověk tím vzbudí pozornost, jednak designem přístroje a hlavně zvukem zrcátka, to se nedá přeslechnou i na rušné ulici :smile: Největší výhoda je, že jde o plně mechanický přístroj (netřeba baterií). Při koupi bych hledal nějaký servisovaný kousek, přece jen je to už starší stroj a časem se projevují neduhy viz třeba moje zkušenosti: https://www.milan-dv....net/bronica-s2

Hledám na ebayi. Něco jsem našel, ale jist si nejsem. Ke všemu jsem chtěl stříbrnou verzi a nejlíp se mi jeví zatím jeden kousek co je černý. 
Jo a pravě tvůj článek může za to, že chci stříbrnou verzi :D 


  • 0

#7 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 7 únor 2022 - 12:37:25

Jo, když ji miluješ, není co řešit :-) Mám celkem 3 Bronicy GS-1, S2 a ETRS ... každý jiný formát, ale pokud bych si musel vybrat jednu a tu si nechat, pak bych šel do té GS-1.


  • 0

#8 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2022 - 12:42:25

Jo, když ji miluješ, není co řešit :smile: Mám celkem 3 Bronicy GS-1, S2 a ETRS ... každý jiný formát, ale pokud bych si musel vybrat jednu a tu si nechat, pak bych šel do té GS-1.

GS1 je format 6x7, je to tak? 
Já hledám formát 6x6. 

Teď se jen nejsem jist, zda jít do pozdnější verze S2A a nebo se spokojit s verzi S...


  • 0

#9 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 7 únor 2022 - 12:53:14

Pokud bych si mohl vybrat, vzal bych tu novější verzi (ale je to asi kus od kusu) ... srovnání viz třeba tohle video https://www.youtube....h?v=Tx1yls7KAvo


  • 0

#10 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 7 únor 2022 - 13:38:39

Koukam po Bronice S2A. Netusim jaky je tam rozdil oproti AQ-A.

S2A je plně mechanický fotoaparát se štěrbinovou závěrkou. Byl vyráběný v letech 1972 až 1977. Řáda SQ byla uvedená v roce 1980. Má elektronicky ovládanou centrální závěrku. Objektivy a příslušenství nejsou kompatibilní mezí S/S2/S2A a SQ/SQ-A. Objektivy i příslušenství pro SQ-A/SQ-Ai/SQ-Am/SQ-B jsou plně kompatibilní z veškerými těly v řadě (nevím jestli platí to i pro původní SQ).

 

SQ-Ai (1990) je vylepšená verze SQ-A. SQ-B (1996) je zjednodušená verze (nepodporuje TTL měření; SQ-A/Ai/Am k tomu používá přídavný měřící hranol). SQ-Am má motorizovaný pohon filmu.


  • 0

#11 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 496 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 7 únor 2022 - 13:49:55

A pozor na šachtu: nevím jak je to v případě S2/S2A, ale šachta pro SQ je momentálně asi nejdražší součástkou. Tělo bez šachty nebrat, leda že téměř zdarma.  


  • 0

#12 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 7 únor 2022 - 16:46:09

Vlastní zkušenost nemám, ale četl jsem, že S2a je spolehlivější než S2 díky mechanickým vylepšením.


  • 0

#13 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 7 únor 2022 - 16:59:39

Osobně bych dal přednost plně mechanickému přístroji, navíc S2A je krásný stroj (a pořád zvažuji, že si jej někdy koupím).

Osobně mám SQ-A se setem 3 základních objektivů (50/80/150 vše verze S) a jsem max. spokojený.

Je to lehká sada. Zrovna v sobotu jsem šlapal z Hutiska na Soláň neprošlapanou cestou, lesem mezi stromy (po lýtka / kolena ve sněhu) - asi už jsem si zvykl.

 

Nicméně - k formátu 6x6 bych se jen kvůli zvětšováku neupínal. Není problém sehant Magnifax = výměna zvětšováku je jednodušší a mnohem levnější než fotoaparátu.

Takže pokud máš rád čtverec (já jsem na tento formát zatížený), tak není co řešit. Jinak bych radši vybíral ten správný foťák / systém a k němu pak vyměnil zvětšovák. 


  • 0

#14 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 7 únor 2022 - 18:16:21

... mimochodem, skvělý fotky ;)

 

Bronica S2A je nádherný kus železa ... a to doslova (i se základním objektivem se pronese). Ale na druhou stranu člověk tím vzbudí pozornost, jednak designem přístroje a hlavně zvukem zrcátka, to se nedá přeslechnou i na rušné ulici :smile: Největší výhoda je, že jde o plně mechanický přístroj (netřeba baterií). Při koupi bych hledal nějaký servisovaný kousek, přece jen je to už starší stroj a časem se projevují neduhy viz třeba moje zkušenosti: https://www.milan-dv....net/bronica-s2


  • 0

#15 xMilda

xMilda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 272 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 93

Publikováno 7 únor 2022 - 19:18:31

díky ;-) už jsem dlouho nic nového nenafotil a chystám se to trochu oprášit 

 

 

... mimochodem, skvělý fotky ;)

 

Bronica S2A je nádherný kus železa ... a to doslova (i se základním objektivem se pronese). Ale na druhou stranu člověk tím vzbudí pozornost, jednak designem přístroje a hlavně zvukem zrcátka, to se nedá přeslechnou i na rušné ulici :smile: Největší výhoda je, že jde o plně mechanický přístroj (netřeba baterií). Při koupi bych hledal nějaký servisovaný kousek, přece jen je to už starší stroj a časem se projevují neduhy viz třeba moje zkušenosti: https://www.milan-dv....net/bronica-s2

 


  • 0

#16 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 7 únor 2022 - 23:18:52

mal som SQ-A a mam S2A..SQ-A je super, ale ma elektroniku. Skla su na moj vkus moc dokonale..S2A ma bavi viacej, ma uzasne skla..S2 ma slabsie ozubenie oproti S2A..


  • 0

#17 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2022 - 15:12:08

Pánové děkuji! 
Pokusím se sehnat S2A. 


  • 0

#18 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2022 - 15:12:57

mal som SQ-A a mam S2A..SQ-A je super, ale ma elektroniku. Skla su na moj vkus moc dokonale..S2A ma bavi viacej, ma uzasne skla..S2 ma slabsie ozubenie oproti S2A..

Chci právě něco ideálně bez elektroniky.


  • 0

#19 Sakee

Sakee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2022 - 15:15:31

Osobně bych dal přednost plně mechanickému přístroji, navíc S2A je krásný stroj (a pořád zvažuji, že si jej někdy koupím).

Osobně mám SQ-A se setem 3 základních objektivů (50/80/150 vše verze S) a jsem max. spokojený.

Je to lehká sada. Zrovna v sobotu jsem šlapal z Hutiska na Soláň neprošlapanou cestou, lesem mezi stromy (po lýtka / kolena ve sněhu) - asi už jsem si zvykl.

 

Nicméně - k formátu 6x6 bych se jen kvůli zvětšováku neupínal. Není problém sehant Magnifax = výměna zvětšováku je jednodušší a mnohem levnější než fotoaparátu.

Takže pokud máš rád čtverec (já jsem na tento formát zatížený), tak není co řešit. Jinak bych radši vybíral ten správný foťák / systém a k němu pak vyměnil zvětšovák. 

Souhlasím, že S2 (S2A) je krásný stroj! 

Ke zvětšováku se nesnažím upínat se. Jen se mi nechce nic moc měnit. 
Zaujal mě formát 6x9 a dalkoměry v tomto formátu - hlavně Fuji 690. Ale 6x6 je dokonalost! Takže Bronica vyhrála. Teď už jen nějakou sehant :D 


  • 1

#20 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 10 únor 2022 - 18:02:37

... já ti nevím, ale tohle nemá ani jednu malililinkatou chybičku....  :-P

Přiložený soubor (y)


  • 2

#21 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 13 únor 2022 - 16:30:42

... já ti nevím, ale tohle nemá ani jednu malililinkatou chybičku....  :-P

o tom by sme mohli diskutovat :D


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních