Přejít na obsah

Fotka

Jak ohřát chemii?

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 Standik

Standik

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 May 2022 - 19:23:47

Ke svým 18. narozeninám jsem dostal sadu na vyvolání barevného negativu procesem C-41. vyvoláváním černobílých negativních filmů se věnuji už dost dlouho a teplotu jsem nepotřeboval nějak víc řešit (stačila mi pokojová teplota). Ovšem jak jsem si četl v návodě tak jednak vyvolávací časy se velice mění i když rozdíl je jenom pár stupňů tak teplota při který bych měl dosáhnout nejlepšího kontrastu je 35 stupňů a to opravdu v pokoji nemám, proto se ptám jestli s tím někdo nemá zkušenosti jak chemii ohřát případně jestli se už tady téma někdy řešilo?

Kit který budu pužívat: https://www.fotoskod...ied-kit-powder/

• 0

#2 fotograf302

fotograf302

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 128 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 12

Publikováno 21 May 2022 - 20:02:19

Dobrý den. Nádoby s chemií se dají do jiné nádoby, která má v sobě temperovací vodu požadované teploty.

• 0

#3 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 240 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 May 2022 - 09:30:50

Spíš je lepší si koupit buď kuchyňské sous vide nebo to od Cinestillu a ohřát přímo chemii. Já to tak dělám a můžu potvrdit, že jiný způsob prakticky nefunguje.
  • 0

#4 tomashr

tomashr

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 543 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 22 May 2022 - 10:02:21

Ale funguje... Svého času jsem to popisoval i na Paladixu - prostě ohřát v lavóru teplé vody (včetně vývojnice, ať se vytemperuje) a je to. Při teplotě 38st na začátku a temperované vývojnici (kterou ještě v pauzách míchání stavím do teplé vody je na konci vyvolávání (jen 3-5 minut) cca 37-37,5st, což jako odchylka není problém. Další lázně už jsou vyloženě nekritické, bleach stačí tak nějak "plus minus", stabilizace už může být fakticky jakkoli.

Negativů C41 jsem dělal fakt hodně a není to problém.

• 2

#5 nfoto

nfoto

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKvasiny
Reputace: 7

Publikováno 22 May 2022 - 10:30:44

Věřte panu tomashr při objemu nádob cca 8 litrů / plastový cokoliv / a pokojové teplotě kolem 20 ´C není technický problém. Ověřeno procesem E6 mnohokrát. 

• 1

#6 pignon

pignon

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 400 příspěvků(y)

Publikováno 22 May 2022 - 12:40:17

Vyvolaval hodne c41 a i par e6 a temperovani petek s chemii v 30 l kyblu plne fungovalo
  • 0

#7 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 25 May 2022 - 14:49:30

Je pravda, že moje rada se vztahuje spíš na RA4. Tam je pak těžké eliminovat chyby při nepřesných teplotách. U C41 jde vážně hlavně o tu vývojku.
  • 0

#8 tomashr

tomashr

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 543 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 May 2022 - 17:37:42

RA4 na papíry je něco jiného tím, že se teplota musí udržovat déle, tam bych taky preferoval nějaký inteligentnější "procesor". 

U C41/E6 je to ale fakt triviální - nejde o menší nároky na přesnost teploty, to je tak stejné, zásadní ale je to udržení maximálně 5 minut a pak už se dále neřeší. Udržovat teplou vodou z konvice přesných 38st třeba hodinu by mne asi trefil šlak, 5 minut ale jde skoro samo od sebe :-)

• 0

#9 Luboszz

Luboszz

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1,326 příspěvků(y)
Reputace: 160

Publikováno 25 May 2022 - 18:51:50

Proces C-41 doma - PALADIX.cz

• 0

#10 keko

keko

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,040 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 1,013

Publikováno 25 May 2022 - 20:35:51

https://www.nay.sk/k...-flex-sous-vide
Das do lavora vodu, do toho strcis Sous Vide Stick a v tej vode ohrievas nadoby s chemiou i vyvojnicu.

• 0

#11 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,531 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 205

Publikováno 26 May 2022 - 06:05:46

Používam to isté, plus som k tomu kúpil taký plastový box na prádlo, do ktorého sa vojde 15 litrov vody plus fľaše s chémiou a tank s filmami. Používam to hlavne na E6 a funguje v pohode. Teplú vodu používam aj na preplach filmov v tanku, kde nie je potrebné pranie medzi jednotlivými lázňami. Funguje to parádne, teplotu drží +/-0,2 stupňa, nakoľko je tam dosť veľké množstvo vody a aj fľaše s jednotlivými roztokmi, aby mali rovnakú teplotu. Samozrejme treba chémiu ohriať aspoň pol hodiny pred použitím, nakoľko vo fľašiach sa veľmi nepohybuje, trvá to trochu dlhšie, občas vyberiem fľašu z vody a trochu s ňou potrasiem, aby sa chémia premiešala.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních