Přejít na obsah


Fotka

Kurz vyvolávání negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
50 odpovědí na toto téma

#1 asphyxia

asphyxia

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 říjen 2022 - 21:01:12

Ahoj,

 

ráda bych se naučila vyvolávat filmy v praxi pod vedením někoho zkušeného. Nějaké zpoplatněné lekce jsem našla na stránkách Foto Škoda, kurz není ale aktuálně aktivní. Vím od sestry, která studovala fotku na oboru Žurnalistika (IKSŽ UK), že škola má v budově Hollar na Smetanově nábřeží fotolaboratoř, bohužel jsem však od vedení institutu nedostala odpověď, zdali někdo na fakultě náhodou mimoborové kurzy nevede. Akademická půda se mi v tomto ohledu zdá důvěryhodná, nerada bych se svěřila do rukou polo-amatéra v rámci předraženého kurzu; zároveň by bylo fajn, aby měl možnost aplikované výuky, tj. přístup k fotokomoře a náčiní potřebnému k vyvolávacímu procesu. Věděl byste někdo o něčem?

 

Moc děkuju!

A. 


  • 0

#2 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 19 říjen 2022 - 21:21:15

Na Akademickou půdu bohužel většinou nepustí nikoho kdo z ní nepochází. Zálěží co ti přijdě předražené. Já byl třeba na workshopu za 350 euro za 3 dny ve Francii.
Napiš na IG temnakomora. Holky nějaký workshopy chtějí dělat. Já tam dělám s nima, ale spíš sám.


  • 0

#3 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 říjen 2022 - 21:38:38

Ahoj,

 

ráda bych se naučila vyvolávat filmy v praxi pod vedením někoho zkušeného. Nějaké zpoplatněné lekce jsem našla na stránkách Foto Škoda, kurz není ale aktuálně aktivní. Vím od sestry, která studovala fotku na oboru Žurnalistika (IKSŽ UK), že škola má v budově Hollar na Smetanově nábřeží fotolaboratoř, bohužel jsem však od vedení institutu nedostala odpověď, zdali někdo na fakultě náhodou mimoborové kurzy nevede. Akademická půda se mi v tomto ohledu zdá důvěryhodná, nerada bych se svěřila do rukou polo-amatéra v rámci předraženého kurzu; zároveň by bylo fajn, aby měl možnost aplikované výuky, tj. přístup k fotokomoře a náčiní potřebnému k vyvolávacímu procesu. Věděl byste někdo o něčem?

 

Moc děkuju!

A. 

Nejlepší škola je škola života.Kamkoli pudu tak mě strčí do nějaký škatulky.Naučit se základy a najít si svůj styl a vtom jet.


  • 1

#4 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 19 říjen 2022 - 21:54:40

V takovým případě není nejlepší škola života, ale youtube. Svůj styl bych si hledal až když zvládnu obstojně základy. 


  • 0

#5 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 19 říjen 2022 - 22:53:56

asphyxia:

1. Chceš se naučit jenom vyvolávat negativy, nebo z nich také zvětšovat fotky ?

2. Chceš se to jenom naučit, abys věděla, jak se to dělá, nebo to potom také víceméně pravidelně dělat ?

 

Proč se ptám.

1. Sebelépe vyvolaný film je sám o sobě k ničemu, negativ je potřeba převést na koukatelný obraz, tedy buďto zvětšit na papír, nebo nascanovat do počítače.

Pokud nebudeš zvětšovat, je cesta nejmenšího odporu dát film vyvolat do laboratoře, protože tam ho také rovnou nascanují, což dělat doma není ani jednoduché, ani levné. 

Takže vyvolávat si doma filmy má smysl zpravidla tehdy, pokud následuje i pozitivní proces.

 

2. Ani sebelepší kurs není k ničemu, pokud nenásleduje praxe, kterou se získávají zkušenosti. Když to nebudeš dělat, pořádně se nic nenaučíš a to málo brzy zapomeneš.

Takže první, co musíš vyřešit je, jestli máš možnost pořídit si potřebné vybavení, zřídit vlastní fotokomoru, nebo alespoň jednou týdně zabrat na půl dne koupelnu. 

Případně získat někde u známých, v nějakém klubu, škole, pravidelný přístup do vybavené fotokomory. 

 

Teprve potom můžeš hledat, jak se to naučit. Dobrý kurs určitě pomůže při startu, ale pak je potřeba mít nějaké knížky a návody, do kterých opakovaně nahlížíš a porovnáváš s vlastní praxí. 

Samozřejmě spoustu informací lze najít na netu i v podobě videa. Ale přebírat hromady plevele a bez zkušeností najít něco užitečného nebude vůbec snadné. Knížky preferuju nikoliv ze staromilství, 

ale proto, že proces napsání a vydání knížky představuje určitý filtr, zatímco na net může dát kdokoliv kdykoliv jakýkoliv nesmysl. 

 

Pokud to není nepovolená reklama, možná úplně pro začátek zkus někde v bazaru koupit knížku Černobílé hodinky (Ondřej Neff). Zábavnou formou získáš základní náhled, o čem to je. Pak uvidíš.


  • 0

#6 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 19 říjen 2022 - 23:56:20

Vítej na temný, asphyxia!

Dobrá knížka je i Zaoral "Fotografujeme"

Pokud si volání filmu chceš jen vyzkoušet, zaplať si kurz, nebo se k někomu prokecej. Jestli se tomu hodláš věnovat, ušetři peníze za kurz, kup si vývojnici a pár filmů. Ono to vyvolání filmu zase není raketová věda.

Murphy: "Zkušenosti rostou úměrně ke zničenému materiálu"


  • 1

#7 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 20 říjen 2022 - 06:36:26

Ahoj, doporučuju kurzy v NTM. Teď tam jeden mají, jen jestli ještě bude volno. https://www.ntm.cz/5...icka-fotografie Rozhodně stojí za to a pan Štanzel je skvělý. Je fajn NTM sledovat, protože kurzy bývají hned plné. Jinak k akademické půdě je to tak, že například přednášky jsou ze zákona veřejné (ale o laboratoři a cvičeních to nemusí platit, z vlastní zkušenosti ale můžu potvrdit, že ani nemusí být uzavřené). Pokud neodepisuje vedení, nic si z toho nedělej, spíš napiš na sekretariát nebo nějakému příslušnému učiteli. 


  • 0

#8 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 20 říjen 2022 - 13:18:54

Ahoj, nebo na jaře přijet na plánovaný víkendový workshop na Vysočinu : https://www.facebook...100047988887871

 

Ahoj,

 

ráda bych se naučila vyvolávat filmy v praxi pod vedením někoho zkušeného. Nějaké zpoplatněné lekce jsem našla na stránkách Foto Škoda, kurz není ale aktuálně aktivní. Vím od sestry, která studovala fotku na oboru Žurnalistika (IKSŽ UK), že škola má v budově Hollar na Smetanově nábřeží fotolaboratoř, bohužel jsem však od vedení institutu nedostala odpověď, zdali někdo na fakultě náhodou mimoborové kurzy nevede. Akademická půda se mi v tomto ohledu zdá důvěryhodná, nerada bych se svěřila do rukou polo-amatéra v rámci předraženého kurzu; zároveň by bylo fajn, aby měl možnost aplikované výuky, tj. přístup k fotokomoře a náčiní potřebnému k vyvolávacímu procesu. Věděl byste někdo o něčem?

 

Moc děkuju!

A. 


  • 2

#9 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 337 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 20 říjen 2022 - 14:41:52

Pokud alespoň naznačíš odkud jsi. Možná máš někoho z temnokomorníků blíž než si myslíš!


  • 0

#10 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 20 říjen 2022 - 16:49:11

Když ona píše: "nerada bych se svěřila do rukou polo-amatéra v rámci předraženého kurzu"

Ale možná, že kdyby se jí nějaký temnokomorník věnoval zdarma v rámci šíření osvěty, že by se domluvili ?  :-P 


  • 0

#11 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 20 říjen 2022 - 17:49:57

Když ona píše: "nerada bych se svěřila do rukou polo-amatéra v rámci předraženého kurzu"

Ale možná, že kdyby se jí nějaký temnokomorník věnoval zdarma v rámci šíření osvěty, že by se domluvili ?  :-P 

Ehm, nevím, jestli to byla narážka na kurz v NTM nebo v Žirovnici, ale 750 za kurz v NTM mi nepřipadá předražené a pan lektor není ani poloamatér, ani celoamatér. Přeci jen je to kurátor fotografických sbírek. U Resoluta jsem nikdy nebyl, ale nemám žádný důvod předpokládat poloamatérismus...


  • 0

#12 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 20 říjen 2022 - 18:58:19

Amatér je z mého pohledu někdo, kdo se o dané téma zajímá, proto ho studuje a pracuje na něm. Není o nic horší než "profesionál". Spíš ve většině případech má ten "amatér", hodně navrch co do vědomostí, znalostí a i zkušeností. Dělá to proto že chce, profesionál dost často pouze proto, že musí.

Já bych volil nadšeného amatéra. Ale já se nechci školit... 


  • 6

#13 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 20 říjen 2022 - 19:43:24

Pokud je označení amatér chápáno v tomto významu, nelze než souhlasit :-)  Z kontextu se mi zdálo, že jde o amatéra ve smyslu nedovzdělance. Pokud se mýlím, omlouvám se. Definice amatéra je pak asi na samostatnou diskusi 


  • 0

#14 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 20 říjen 2022 - 20:08:50

Vážný kolego Golfisto. Plně se s Vaším názorem ztotožňuji. Fotoamatér ( Amare = milovati ), není veden pudem finančního zisku. Není, či většinou nebývá, tím diletantským "Chlebařem", který má tu neobyčejnou schopnost obecné drzosti a sebeprosazení, přesto že intelektuálně příliš nezazářil. Za vlády tzv. " Tuhého Bolševika" tato individua fotografovala skupiny Folklórních alkoholiků a přestárlých Svazáků, věku kolem 45 let, výměnou za fotografický materiál zdarma, zázemí fotokomor, za něž neplatili ani korunu za spotřebovanou vodu a energie a navíc byli na tehdejší dobu solidně přístrojově vybavováni, bez soukromých výdajů. Na své šťavnaté pastviny nikoho ambiciózního nepustili, aby nepřišli o příživné kšefty, které v té době byly zdaleka ne bezvýznamné. Uvolňováni z práce pro služby odulým strýcům, opíjejícím se do němoty při jakékoli příležitosti, kdy za alkohol nemuseli platit ze svého, služební tanečky na podnikových večírcích, končícími soudružským sexem po kancelářích za přísliby výhodnějších pracovních posic. Je o stále stejné, nic se nezměnilo. Stejní strýci, stejné oddané služebnice pudů.

Uběhlo 33 roků a totální sociální rozpad společnosti a dřívější sociální pospolitosti akceleruje. Mocní ambiciózní sráči ovládají davy, sílí strach a dezorientace v sociální vrstvě, blbům všeho druhu silně odolné. Kvalita optiky a fotografického nekontrolovatelně manipulativního softwaru roste, ale vytrácí se potřeba cokoli s radostí a zájmem fotografovat. Obrazů, denodenně po 24 hodin po 7 dnů v týdnu je tolik, že jsou nevnímány, neregistrovány, přezírány, většinově ignorovány. Fotografie v klasickém pojetí a estetickém poslání je definitivně mrtva. Imaginativní přeludy realit dominují a způsobují visuální slepotu anonymní masy lidí v bezčasovém prostoru, bez komunikace a osobních vztahů. Po ukončení studia definitivně z této sociální temné "Zatuchlé Kotliny" mizím na Sicílii, kde hodlám klidně dožít. Zde to již není malebné místo, kde bych chtěl, či musel, nadále žít.  S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#15 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 říjen 2022 - 22:35:43

No, tak tě před 33ti lety nevzali na kšeft. Už jsi to tu mockrát psal.

Stává se. 

 

A dál?

 

(Hele, mě zase před 40ti lety na pískovišti rozšlápli formičku na bábovičku, chceš o tom opakovaně číst v každým vláknu?)


  • 0

#16 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 říjen 2022 - 22:43:50

Amatér je z mého pohledu někdo, kdo se o dané téma zajímá, proto ho studuje a pracuje na něm. Není o nic horší než "profesionál". Spíš ve většině případech má ten "amatér", hodně navrch co do vědomostí, znalostí a i zkušeností. Dělá to proto že chce, profesionál dost často pouze proto, že musí.

Já bych volil nadšeného amatéra. Ale já se nechci školit... 

Jo!

Amatér je opravdu "milovník" oboru. 

Profesionál přinese použitelný fotky z akce na kterou ho najali. A neni to vždy lehký. 


  • 0

#17 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 20 říjen 2022 - 23:07:08

Amatér je člověk, který se danou činností zabývá ze zájmu, ve svém volném čase a obvykle zadarmo. Spíš do toho vráží dost peněz ze svého.

Profesionál je člověk, který danou činnost provádí za peníze, za účelem obživy. Je-li úspěšný, příjmy jsou větší, než výdaje.

Ten i ten to může dělat mizerně, průměrně, nebo skvěle. Záleží na tom kterém soudruhovi.

Zpravidla se má za to, že když se tím někdo živí - tedy je profesionál - měl by to umět. Bohužel, není tomu tak vždycky.


  • 2

#18 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 21 říjen 2022 - 00:13:27

Vážný kolego Golfisto. Plně se s Vaším názorem ztotožňuji. Fotoamatér ( Amare = milovati ), není veden pudem finančního zisku. Není, či většinou nebývá, tím diletantským "Chlebařem", který má tu neobyčejnou schopnost obecné drzosti a sebeprosazení, přesto že intelektuálně příliš nezazářil. Za vlády tzv. " Tuhého Bolševika" tato individua fotografovala skupiny Folklórních alkoholiků a přestárlých Svazáků, věku kolem 45 let, výměnou za fotografický materiál zdarma, zázemí fotokomor, za něž neplatili ani korunu za spotřebovanou vodu a energie a navíc byli na tehdejší dobu solidně přístrojově vybavováni, bez soukromých výdajů. Na své šťavnaté pastviny nikoho ambiciózního nepustili, aby nepřišli o příživné kšefty, které v té době byly zdaleka ne bezvýznamné. Uvolňováni z práce pro služby odulým strýcům, opíjejícím se do němoty při jakékoli příležitosti, kdy za alkohol nemuseli platit ze svého, služební tanečky na podnikových večírcích, končícími soudružským sexem po kancelářích za přísliby výhodnějších pracovních posic. Je o stále stejné, nic se nezměnilo. Stejní strýci, stejné oddané služebnice pudů.

Uběhlo 33 roků a totální sociální rozpad společnosti a dřívější sociální pospolitosti akceleruje. Mocní ambiciózní sráči ovládají davy, sílí strach a dezorientace v sociální vrstvě, blbům všeho druhu silně odolné. Kvalita optiky a fotografického nekontrolovatelně manipulativního softwaru roste, ale vytrácí se potřeba cokoli s radostí a zájmem fotografovat. Obrazů, denodenně po 24 hodin po 7 dnů v týdnu je tolik, že jsou nevnímány, neregistrovány, přezírány, většinově ignorovány. Fotografie v klasickém pojetí a estetickém poslání je definitivně mrtva. Imaginativní přeludy realit dominují a způsobují visuální slepotu anonymní masy lidí v bezčasovém prostoru, bez komunikace a osobních vztahů. Po ukončení studia definitivně z této sociální temné "Zatuchlé Kotliny" mizím na Sicílii, kde hodlám klidně dožít. Zde to již není malebné místo, kde bych chtěl, či musel, nadále žít.  S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

Jeden řekne "amatér", druhý "diletant", oba se snaží naznačit inferioritu, obojí ale znamená z etymologického hlediska vlastně totéž - jedno od slova amare, druhé od slova diligere. Spojení "diletantský chlebař" tak vlastně znamená "ten, který má rád svou práci". Ideál, řekl bych.

Slečna ale asi chtěla říci něco jiného (a Sicilan ze Slaného nejspíš taky), prozaičtějšího, abych tak řekl, a je s podivem, že se kolem tohoto nevinného slovního spojení rozvinula takto obludná lingvistická diskuze.

Vyvolávat filmy chce a chce, aby ji to někdo naučil, a ne aby z ní nějaký hochštapler tahal prachy. Až bude chtít, aby jí někdo poradil s latinou, tak napíše jinam, tak zpět k tématu, ne?

 

Podle mě je nejlepší cesta něco si o tom přečíst, podívat se na nějaké video, koupit u Pazdery za stovku Plastimatku, pár Fomapanů 100, Rodinal, ustalovač, kyselinu citronovou, smáčedlo a trochu destily a zkoušet to, dokud to nebude ono a pokud to nebude furt ono a zápal stále neopadne, ptát se (třeba tady, podkud ji neodradilo tohle všechno), co je špatně a jak to řešit. Ptát se už ale konkrétně..

Kurz je určitě fajn - dívat se někomu pod ruce a nechat se poučit je dobré, ale kurz netrvá moc dlouho a skutečné problémy praxe stejně přijdou vždycky, když je člověk doma a chce něco dělat sám.

 

Ale kurzem v NTM určitě nic nepokazíš, jak už bylo řečeno, pan Štanzel je svělý - profesionál i amatér v nejlepším smyslu obou těch slov;)


  • 0

#19 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 21 říjen 2022 - 00:13:41

Zpravidla se má za to, že když se tím někdo živí - tedy je profesionál - měl by to umět. Bohužel, není tomu tak vždycky.

Přesně o tom jsem psal.

Proto v zásadě amatér umí víc. Protože chce, nemusí, nehledá cestu jak to udělat levně a rychle...


  • 0

#20 KAT

KAT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 27

Publikováno 21 říjen 2022 - 08:24:07

Sleduj nabídku kurzů Centra uměleckých aktivit v Hradci Králové, teď měli vypsané workshopy na alt/historické techniky, ale loni měli i úvod do černobílé fotografie. Mají super prostory s vybavením, zkušenosti i nadšení :) a ceny za hubičku. Zkus jim písnout, jestli znovu něco takového chystají. Na akademickou půdu bych se zrovna v temnokomornickém oboru neupínala - na školách se klasická fotka dělá už pomálu a kdyžtak okrajově. (Vyveďte mě z omylu, pokud na některé škole toto řemeslo vzkvétá, ráda navážu kontakty.) Zato mezi amatéry se občas najde klenot.

Jinak vyvolání filmu není zas tak složitý, je to vlastně jako vaření - pokud dodržuješ recept (návody přiložený k vývojce a ustalovači) a neuděláš nějakou úplnou blbost, pak to bude použitelný. A svoji ukázkovou svíčkovou stejně musíš vypilovat léty, podle toho, co zrovna tobě nejvíc chutná. Sranda začíná, až jak to na sebe všechno navazuje a tam záleží, co potom s tím filmem dál děláš. Na jakej papír ho zvětšuješ, jaký zrno se ti líbí, atd...

Začala jsem tak, že jsem si na blešáku koupila Plastimatku, zašla do krámu pro vývojku a ustalovač a prostě jsem začala :mrgreen: a některé z prvních negativů používám doteď :-P Takže bych asi nevydržela čekat, než mě to někdo naučí...ale zase to může být dobré v tom, že na kurzu potkáš podobně naladěné lidi.

 

https://www.cuahk.cz...ce/foto/archiv/

https://www.cuahk.cz...a-fotografie-3/


  • 2

#21 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 43

Publikováno 21 říjen 2022 - 11:01:15

Z pribuzenstva jedna mlada slecna studuje v Litomysli. Cely prvni rocnik je venovan CB fotografii. Nazev skoly nevim. Treba by pomohli?
Mira
  • 0

#22 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 21 říjen 2022 - 12:11:04

My budeme brzo dělat workshopy v Praze v Hybernské. Tak zkus počkat chvíli.


  • 1

#23 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 21 říjen 2022 - 12:59:07

Můžu poprosit o upřesnění, kdo je to My a jaký je přibližný záměr, tedy jak by ty workshopy asi měly vypadat ?


  • 0

#24 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 21 říjen 2022 - 13:54:16

Je to sice názor menšiny  i můj.Já bych na workshop nikdy nešel.Připomíná mě to starou dobu ideologii  vymývání mozku.


  • -1

#25 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 21 říjen 2022 - 14:50:31

Tak předpokládám, že to školení není povinné a případná trocha rozlité vývojky se do kádrových materiálů nijak zásadně nepromítne. 

Takže já naopak možnost vyměnit si zkušenosti a pochytit něco od těch, kteří umí víc, než já, považuju za velice užitečnou. 

A možná i slovíčko workshop naznačuje, že jde o činnost provozovanou odedávna i v krajinách na západ od nás, starou ideologií nikterak nezatížených.


  • 0

#26 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 21 říjen 2022 - 22:11:38

Komentář o vymývání mozků nekomentuji))
Jakmile bude nějaká konkrétní informace, tak to urřitě budu mít na IG @tomas_kuda.


  • 0

#27 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 22 říjen 2022 - 00:33:22

Komentář o vymývání mozků nekomentuji))
Jakmile bude nějaká konkrétní informace, tak to urřitě budu mít na IG @tomas_kuda.

Pro člověka co to nepamatuje to to by se nechalo i pochopit.Učíme se celej život a máš se ještě co učit.


  • -1

#28 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 22 říjen 2022 - 07:24:02

No a teď jsem dal plus, kam jsem nechtěl... :-( Toto je fakt kvalitní názor. Ta tvoje analogie, Luboszzi, je mimo... Nebo snad není nic perverznějšího, než se setkat s někým, kdo tématu rozumí, a s podobně zaměřenými lidmi? Tomáši, až budete workshop dělat, docela rád bych se na něj podíval. Luboszz asi nepřijde :-)


  • 2

#29 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 22 říjen 2022 - 07:40:33

No a teď jsem dal plus, kam jsem nechtěl... :sad: Toto je fakt kvalitní názor. Ta tvoje analogie, Luboszzi, je mimo... Nebo snad není nic perverznějšího, než se setkat s někým, kdo tématu rozumí, a s podobně zaměřenými lidmi? Tomáši, až budete workshop dělat, docela rád bych se na něj podíval. Luboszz asi nepřijde :smile:

On ti to Taz nebo někdo kdo to dělá vynuluje.Jsou názory který nejsou populární ale pravdivý.Já nikomu nebráním aby tam šel jenom mám jinej názor.


  • 0

#30 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 říjen 2022 - 10:01:11

Vážení kolegové, každý nechť si jede svojí vlastní brázdou. Zcela individuální sestava "kuchyňského vybavení", možností exponometrie, tolerance teploměrných zařízení, čistota užitých vod a jejich hodnota pH, stabilní temperace vývojnic, přesné měření času a intervalů odpovídajícího pohybu. K tomu se ještě přidružuje i kombinace filmu, jeho praktická citlivost, druh a ředění vývojky, s přihlédnutím k vzájemné toleranci film/vývojka, tvůrčí záměr autora, pokud vůbec existuje, také poměr kontrastu fotografované scény s přihlédnutím k charakteru osvětlení. Pro někoho stačí lavor, ten, kdo má vyšší formátové cíle, jedná spíše poučeně a ne jako "Pudovkin". Dobré světlo, přátelé..... S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

p.s. Stále stejná píseň, po generace přenášená a v posledním desetiletí navíc ekologicky brutálně kastrovaná písnička, udržující pivní diskusní oheň v akci...,..


  • 2

#31 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 22 říjen 2022 - 11:59:18

Názor Luboszze mimo je zcela bez diskuze. Ať si minulý režim pamatujete nebo ne. Technická průprava do začátků s filmem není žádná politická doktrína.
I když představa, že se během kurzu povede někomu "vymýt mozek" je poměrně zábávná. Skutečnost je ale spíš taková, že s mozkem má něco spíš citovaný autor.


  • 1

#32 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 říjen 2022 - 14:03:29

Ale pánové, cílem je dokonalé vymývání zbytků siřičitanu z emulse, nikoli vymývání rosolovitého obsahu dutiny lebeční.....  Fotografujte a nemelte nějaké, velice problematické workshopy. Vyvolávat negativ můžete v pohodě i v dobře vytemperované hospodě. Vnesené rozpuštěné chemikálie nejsou předmětem Vaší V.I.P. konzumace u  "Temného stolu", kde pravidelně sedávají ta nejnepředvídatelnější a všemi dávno verbálně opuštěná individua. Homeopatické ředění Rodinalu, v časovém úseku jedné hodiny konzumace, propojí dobré s užitečným. Hlavně prosím odhánět zvědavce a nenechat je předčasně nahlížet pod víko na vyvolávací světlotěsné nádobě. Pro návštěvu WC doporučuji odnášet tank s sebou. Po 15 minutách a dvou zkonzumovaných pivech vyvolávanému negativu vratký a mírný pohyb procesu určitě nezaškodí. Po návratu domů vyprat film a trenky a zavěsit je pokudmožno odděleně. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 4

#33 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 22 říjen 2022 - 15:41:07

Na to, jak obecný dotaz dáma položila, se zde rozpoutala celkem brutální diskuze. Já bych si netroufl odpovědět, neboť nevím, jaký druh filmů se dáma bude snažit vyvolávat (čb, barevné, neg., inverze, kino, svitek, ploché, speciání...). Za sebe bych si troufl říct jen: na blbou otázku blbá odpověď.

 

Shimpan


  • 0

#34 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 22 říjen 2022 - 18:55:54

On Tomášek si utře to mléko co mu teče po bradě.


  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 říjen 2022 - 19:31:48

stejně je to zajímavé, před deseti lety stačilo říct přibližnou polohu a byla hrst komorníků, každej by to rád ukázal

jinak k základům jsem třeba já jsem došel čtením knih z 60-90 let min století

na kurz (ovšem vybraný na základě referencí) bych se přihlásil až pro zvětšování fotografií, tam dobré rady ušetří mnoho času i materiálu a člověk se rychle posune

založení filmu a vyvolání čb negativu nevyžaduje odborníka, je to jako zmíněné vaření jednoduchých pokrmů, stačí se držet textu

viděno zpětným pohledem


  • 2

#36 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 říjen 2022 - 07:31:49

Citace:  

 

"I pořídil si housle ze skrovné zásoby peněz, jež mu nechali a z nichž se stravoval. Jak mu žalářník housle opatřil, počal se na nich cvičiti. Nikdy neměl smyčce v rukou; nyní ho nedal téměř z ruky. Učil se sám, hrál a hrál, dlouhá chvíle se krátila, čas rychleji plynul, a hra sama byla čím dále tím lepší, umělejší, líbeznější".

 

"Starý Jezevec" Erik


  • 1

#37 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 23 říjen 2022 - 08:58:19

Moc hezké reakce. Všichni vypadáte jako moc milí chlapíci a nechtěl bych vás potkat ani kdybyste byli poslední tři temnokomorníci na světě. Zahořknutí zdar!
  • 10

#38 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 říjen 2022 - 10:49:46

Já bych si přečetl knihy. Třeba pana Kulhánka, Tomáška, Hrušku. Taky bych si přečetl témata na Temné. Podíval bych se na videa Johna Finche. Pak bych se naučil správně měřit a exponovat. Postupoval bych stylem jeden foťák - jeden film - jedna vývojka - jeden papír. Aby to bylo konzistentní. Vložit film do vývojnice je třeba se nasušit na světle s pokaženým filmem. Pak je jednoduché jej tam vložit ve tmě. Nejprve bych vyvolal podle návodu. Až budu mít konzistentní výsledky, začal bych se učit nové užitečné věci. Vše až do tohoto bodu (a i dále) lze zvládnout dle návodu a nevyžaduje to přítomnost profesionála ani amatéra.
  • 0

#39 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 říjen 2022 - 11:17:36

Vážený pane kolego, tomasnovotnyjr -´e. Společenský status "Nejprotivnějšího dědka v parku" přináší absolutní klid, pohodu a soustředění. Nikdo neprudí a nic Vás nenutí k navazování kontaktů, o než absolutně nestojíte. Kvalitní značkový "Australák", krokodýlími dentálními ostatky zdobená krempa Vašeho klobouku Vašemu okolí naznačují, že jste nepředvídatelným cizincem v cizí zemi. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#40 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 23 říjen 2022 - 13:29:34

Moc hezké reakce. Všichni vypadáte jako moc milí chlapíci a nechtěl bych vás potkat ani kdybyste byli poslední tři temnokomorníci na světě. Zahořknutí zdar!


"Všichni"? To se mi nějak nezdá. Já v téhle diskuzi vidím jednoho, který si za svůj hloupý příspěvek zaslouží posměch a za ten urážlivý ban nebo aspoň napomenutí neexistujícím moderátorem, a druhého, který udržuje (tu vtipněji, tu méně vtipně) folklór spojený se svou osobou. Ostatní, včetně tebe, se pokusili poradit postup, který považují za nejlepší.

Já osobně bych klidně slečně pomohl, ale její požadavky jsou od počátku jaksi příliš vysoké, snad kdyby jí nevadil polo- nebo dokonce úplný amatér;) Ale obávám se, že je to další jednopříspěvkový člen tohoto webu..
  • 0

#41 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 23 říjen 2022 - 15:41:21

Moc hezké reakce. Všichni vypadáte jako moc milí chlapíci a nechtěl bych vás potkat ani kdybyste byli poslední tři temnokomorníci na světě. Zahořknutí zdar!


Život je hořký. Bohu díky.
  • 4

#42 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 25 říjen 2022 - 17:06:37

Nechci šťourat do vosího hnízda, ale není divné, že od vznesení dotazu dáma nijak nereagovala? Většinou mívají dotazující se zájem dozvědět se o věci co nejvíce, např. i pokládáním doplňujících dotazů a upřesnění. Tady nic takového neprobíhá, kromě nevraživosti mezi ostatními diskutujícími, což zřejmě není to, k čemu by měl výsledek diskuze směřovat.

 

Dobré světlo všem

 

Shimpan


  • 3

#43 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 říjen 2022 - 18:47:30

No, je spousta možností, co se mohly stát. Mezi nimi je imho i to, že ji to odradilo.


  • 2

#44 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 říjen 2022 - 19:43:43

चेतनाभाव

asphyxia 

  • 0

#45 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 25 říjen 2022 - 20:25:02

Nechci šťourat do vosího hnízda, ale není divné, že od vznesení dotazu dáma nijak nereagovala? Většinou mívají dotazující se zájem dozvědět se o věci co nejvíce, např. i pokládáním doplňujících dotazů a upřesnění. Tady nic takového neprobíhá, kromě nevraživosti mezi ostatními diskutujícími, což zřejmě není to, k čemu by měl výsledek diskuze směřovat.

 

Dobré světlo všem

 

Shimpan

Já se ji moc nedivím. Kdo by se chtěl pročítat tím jak se tu všichni pošťuchují.


  • 1

#46 Had05

Had05

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 7

Publikováno 27 říjen 2022 - 08:03:22

Ahoj,

 

ráda bych se naučila vyvolávat filmy v praxi pod vedením někoho zkušeného. Nějaké zpoplatněné lekce jsem našla na stránkách Foto Škoda, kurz není ale aktuálně aktivní. Vím od sestry, která studovala fotku na oboru Žurnalistika (IKSŽ UK), že škola má v budově Hollar na Smetanově nábřeží fotolaboratoř, bohužel jsem však od vedení institutu nedostala odpověď, zdali někdo na fakultě náhodou mimoborové kurzy nevede. Akademická půda se mi v tomto ohledu zdá důvěryhodná, nerada bych se svěřila do rukou polo-amatéra v rámci předraženého kurzu; zároveň by bylo fajn, aby měl možnost aplikované výuky, tj. přístup k fotokomoře a náčiní potřebnému k vyvolávacímu procesu. Věděl byste někdo o něčem?

 

Moc děkuju!

A. 

Jestli jsi z Brna tak se můžeme domluvit a za čokoládu ti jeden den věnuji a naučím tě základy. Focení - zpracování filmu. Na zvětšování a skenování se pak můžeme mrknout jiný den až film uschne:-)


  • 0

#47 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 2 listopad 2022 - 14:28:32

Ještě bych se vrátil k tématu.On je workshop a  workshop.Chápu že začátečník se naučit základům a jet dál.Sám jsem chodil několik let na foto kroužek to že se člověk sešel s jinými fotografy a předal si svoje názory ukázal fotky či hodnotil mapu mělo svůj učel.Spíš mě namíchlo podání Tomáše který působil jak když jak když všechno zná všude byl a pojmul všechny moudrosti fotografie.

Amatér či profesional?Mě se v tomhle líbil František Dostál kterého žádali několikrát aby se stal profesionálem.On jim odpověděl pokud by se stal musel by fotit co chce po něm šéf takhle si fotí co chce on.Lidi na ulici v plovárnách hospodách a nikdo mu neklepe na rameno a neříká že je to umění.Jeho fotky kalendáře se stále prodávají nejen u nás i v jiných zemích.


  • 0

#48 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 2 listopad 2022 - 18:22:46

Přečetl jsem si celé téma a vůbec mi nepřijde že by Tomáš působil nějak povýšeně, spíš naopak.

Naopak nechápu jak by mohl workshop o analogové fotografii vymývat mozek, přece ho neorganizuje KSČM.


  • 0

#49 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 2 listopad 2022 - 20:36:35

Nedá mi to se taky ještě nepřipojit. Ohromně legrační mi tu připadá, že Luboszz před týdnem píše, že by na workshop v životě nešel. Že mu to připomíná vymývání mozku.
A dnes, že vlastně na foto kroužek sám několik let chodil. Není možné, že vám jen není srozumitelné slovo workshop?

Nicméně, jestli se kolegyně (ačkoliv chápu pokud ne) ještě někdy prokouše až sem, tak nabízím náš KURZ zdarma. Musím si to na někom vyzkoušet.


  • 0

#50 tstanzel

tstanzel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 7 duben 2023 - 11:38:57

Aktuálně z Národního technického muzea: Volné místo na workshop Zvětšování a klasický pozitivní proces - sobota 8.4. - podrobněji viz:

 

https://www.ntm.cz/f...shop-zvetsovani

 

máte-li zájem, sdělte obratem na :

photoworkshop@ntm.cz

 

Zdravím Tomáš Štanzel


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních