"Quo vadis, Domine Photograp?"

#1 Erik Kurach

Erik Kurach

Publikováno 14 září 2023 - 15:10:50

"Kam kráčíš, Pane fotografe?". Profese ke studiu fotografie na FAMU, nebo ekonomicky motivovaná, diletantská příživa, na kdysi respektovaném řemeslnném oboru, nebo ona bohulibá volnočasová aktivita, snoubící techniku a estetiku fotografického obrazu? Co bude následovat po obdobích obdivu k Mistrům humanistické fotografie, o něž se v morové epidemii obrazů již nikdo nezajímá??? Jak se bránit masově řízenému otupení smyslů, a osobní identity, které je středobodem snah o pomalé a programově řízené totální potlačení veškerých aktivit v oblasti potlačení individuality lidského ducha a víry, ve prospěch brutální masové mediální manipulace etnických tradic a víry v humanismus? Budou centrálně schváleným a uživatelsky tolerovaným zdrojem obrazů jen profízlované a za těžké peníze kupčené globální fotobanky s přísně registrovaným uživatelským portfoliem? Jeden, jediný snímek v datovém souboru od fotografa v zaměstnaneckém poměru vydavatelské agentury, který pořídil s fotografickým vybavením od svého zaměstnavatele je honorován pro soukromé, jednorázové jednorázové užití v částce Kč 10000,-. Právní rámec, spojený s užitím jediného snímku je v rozsahu několika stran. Přitom se jedná o dokumentární "výcvak" konkrétní situace, prostý jakéhokoli uměleckého potenciálu toho, jež spojil svým nepěsětným ukazovákem elektrický obvod spínače. Kam dál kráčí, kdysi uznávaný řemeslnný obor, generující zcela vzácně a ojediněle nadčasové fotografické obrazy, aspirující na pomyslnnou kategorii, zvanou "Umění". Prosím nezaměňujte um a technickou dovednost, či řemeslnnou zdatnost operátorů fotografických přístrojů za umělecký obraz, získaný fototechnickou cestou.

Zůstává kardinální otázka, jak bude Pan fotograf ve své bohulibé fotografické aktivitě pokračovat dále: Reprodukční, spotřebně, dle kýčovité tradice dokonale odvedená "chlebařina" za ostudný honorář, či intelektuálně podložená fotografická tvorba, reflektující též vnitřní osobnost a osobité individuální vidění světa autora? "Quo vadis, Domine Photograp?" S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik

#2 achernar

Publikováno 14 září 2023 - 20:16:33

Já bych řekl, pane kolego, že budoucnost fotografie jakožto skutečně uměleckého usilování je prostě ve volné tvorbě. Fotografie je od svého začátku z principu odsouzena k roli služky, přičemž se s epochou mění jen možnosti, technika, detaily; princip nicméně zůstává. Umělecká fotografie bude i nadále v rukou upřímných amatérů na jedné straně a draze placených dávno etablovaných umělců na straně druhé. Přestup z jedné množiny do druhé za velmi vzácných okolností možný je, nicméně budou to takové supernovy jednou za bambilión let.

#3 Black2684

Black2684

Publikováno 14 září 2023 - 22:41:50

Každý draze placený etablovaný umělec musel někdy vyfotit svůj první film (svou první kartu) a tehdy byl nepochybně amatérem, učněm, studentem. Takže k onomu přechodu mezi "množinami" muselo dojít nejméně tolikrát, kolik takových umělců či "umělců" existuje. Přechod opačným směrem lze ovšem těžko předpokládat.

#4 MIC

MIC

Publikováno 15 září 2023 - 03:06:07

A zbývá ještě definovat co je to vlastně to umění. Má to hranice? Lze to vůbec definovat? Co je měřítkem? Nápad? Instalace? Okamžik? Originalita? Zpracování? Mix ze všeho uvedeného? Kombinace minimálně dvou? Salieri nebo Mozart? Adams nebo Mahurin? Da Vinci nebo Lada? Je nutné to definovat ? Soudem je vždy anarchie subjektivity: líbí nebo nelíbí. Nakonec budeme rádi, že stále ješte můžeme dělat to co dělat chceme a klidně o chlebu a vodě. Krásný den s okem u matnice přeji všem.

#5 achernar

Publikováno 15 září 2023 - 06:24:48

Otázky jsou mnohem zajímavější než odpovědi a taky, řekl bych, důležitější.

#6 PFMix

PFMix

Publikováno 15 září 2023 - 17:53:41

Tak tohle je mi novinka, Jezevec narazil na Skuldra a Malyjovou.

Proc si nekdo mysli, ze soucasna doba je nejaka vic "profyzlovana" a "pritahujici" oproti tomu, co bylo "tehda", at uz na zapade, nebo na vychode. Pokud chce nekdo dobrovolne odevzdavat svoji identitu do "vetsiho my", tak at se s tim smiri a neremca.

#7 achernar

Publikováno 15 září 2023 - 18:24:01

Já myslím, že umění je na jedné straně – a pro mě, aniž bych to myslel jako preventivní výmluvu, asi především – upřímné a poctivě usilování ze srdce, snaha něco vyjádřit, zachytit, sdělit. A na druhé straně – a to už je umění s velkým U – jsou to ty případy lidí, kterým se to daří.

#8 MIC

MIC

Publikováno 16 září 2023 - 01:47:41

Uměním je z toho všeho se nezbláznit...což se mi nedaří :)

Září

Po modrém blankytu
bělavé páry hynou
a starý komorník Temna
v misce si s nimi hraje.
S bílou a černou,
maluje portréty Světla,
pařátem dvouprstým,
okamžik osudný
stále v paměti maje.

Krásnou sobotu všem Liduškám

#9 Skorec

Skorec

• LocationÚstí nad Labem

Publikováno 16 září 2023 - 11:41:02

Uměním je z toho všeho se nezbláznit...což se mi nedaří :)

Září

Po modrém blankytu
bělavé páry hynou
a starý komorník Temna
v misce si s nimi hraje.
S bílou a černou,
maluje portréty Světla,
pařátem dvouprstým,
okamžik osudný
stále v paměti maje.

Krásnou sobotu všem Liduškám

Dobře napsáno. To i podepíšu. :cool:

#10 martin91

martin91

Publikováno 16 září 2023 - 21:45:21

?

Přestaňme řešit kraviny a pojďme fotit… ať si ostatní cvakají co chtějí a za kolik chtějí. ;-)

Neděláme to přece jen pro sebe a pro tu radost? ;-)

#11 achernar

Publikováno 17 září 2023 - 08:40:44

Děláme. A taky pro to chytré a hluboké mudrlantství.