Přejít na obsah


Fotka

Objektiv Helios


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
67 odpovědí na toto téma

#1 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 prosinec 2023 - 15:59:07

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda má někdo zkušenost s objektivem Helios na kinofilmovou zrcadlovku Canon či Minolta.

Mám starý objektiv Helios, používám ho na Zenit, ale ráda bych i na Minoltu Dynax 5, Canon EOS 1. Koupila jsem si redukci, ale nevím, jak dál. 

Technika mi nic neříká, zkoušela jsem nastavit manuální režim, ale nějak mi to nepracujeicon_razz.gif . Možná to ani nejde.

Zkoušela jsem i rady od přátel, ale nikdo s tím nemá zkušenost.

Předem děkuji , pokud někdo bude vědět.... icon_razz.gif

 

 


  • 0

#2 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 14 prosinec 2023 - 17:03:28

Já nevím, ten objektiv znám ze Zenitu, ale oproti jakémukoli originálnímu objektivu Canon to bude velký krok zpět ve všech ohledech. Nepřinese vám to žádné výhody.
  • 0

#3 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 14 prosinec 2023 - 17:28:32

Je třeba najít technické parametry daného těla, zda umí pracovat se starými manuálními objektivy. Nevím jak Canon nebo Minolta, ty neznám, ale třeba u Nikonu F90X to funguje, F80 nikoli.


  • 0

#4 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 prosinec 2023 - 17:29:46

Minolty neznám, ale na Canonu EOS by neměl být zásadní problém. Pokud nemá redukce čip, nebude foťák nijak potvrzovat správné manuální zaostření. Na foťáku je nejlepší použít automatiku s předvolbou clony (myslím, že je značena Av) a na objektivu nastavit manuálně clonu, ke které už si foťák čas dopočítá. Pokud je Helios s kolíčkem u závitu, který zavírá clonu na pracovní hodnotu, je potřeba přepnout po zaostření clonu na zavřeno (mechanicky přepínačem na objektivu). Pokud by tam tento přepínač nebyl, je potřeba redukce s mezikružím, které zatlačuje kolíček. Nevím, co mám ještě napsat, protože jsi neuvedla co nefunguje (foťák nejde spustit, neměří?). Ještě mě napadá, že u některých objektivů může zadní čočka přesahovat do prostoru zrcadla a to pak vázne. To pak takový objektiv použít nejde, nebo jenom na bližší vzdálenost než nekonečno. Jinak Helios 2/58 je kopie předválečného Zeissova Biotaru, kvalita se bude lišit kus od kusu. Ale i u povedených kusů bude ostrost v rozích slabá na rozdíl od středu. U některých snímků to nemusí vadit, obzvlášť pokud chceme využít typický roztočený bokeh těchto objektivů.


  • 0

#5 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 14 prosinec 2023 - 18:30:29

"Výhody" a "kroky zpět" či "vpřed" jsou otázkou úhlu pohledu. Pro většinu lidí je velkým krokem kupředu a obrovskou výhodou mít foťák v telefonu;) Olga má foťák, objektiv, redukci a nejspíš bude schopna posoudit výsledek sama..

 

Proč to nefunguje? Nejlepší by bylo to mít v ruce.. Já mám Pentaxy řady MZ a u nich není (až na jednu nebo dvě výjimky) se zpětnou kompatibilitou se závitovými M42 objektivy při použití originální redukce problém, v tomhle mají Pentaxy obrovskou výhodu - kvalita za rozumnou cenu, doporučuju:).

Některé novější kinofilmové foťáky ale měly blokování mechanismu při absenci dedikovaného objektivu. Minolty k nim evidentně patřily. Tady chlapík uvádí seznam různých nastavení, kterými se blokace deaktivuje:

 

https://www.photo.ne...a-dynax-505-si/

 

U Canonů EOS občas prý bývá problém s tím, že se clonový kolíček otírá o komoru se zrcadlem a u některých objektivů může, jak psal Pavel K, vadit zrcátku při zaostření na nekonečno. Ale je to typ od typu foťáku i objektivu.

 

Nicméně asi ti lépe poradí někdo, kdo dané typy používá. Když blíže specifikuješ, co přesně ti na tom nefunguje..

No ale asi sis na to nevybrala úplně nejlepší kombinaci těla a objektivu.


  • 0

#6 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 prosinec 2023 - 22:16:20

Je třeba najít technické parametry daného těla, zda umí pracovat se starými manuálními objektivy. Nevím jak Canon nebo Minolta, ty neznám, ale třeba u Nikonu F90X to funguje, F80 nikoli.

No, to bude asi ten problém...myslela jsem, že to půjde lehce....prostě namontuji objektiv, nastavím manuál a bude to....icon_razz.gif .

protože se stále mluví o tom, jak úžasně pracují stará skla na digitální foťáky, myslela jsem, že analogový objektiv půjde na analogový foťák bez problémů....


  • 0

#7 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 14 prosinec 2023 - 22:19:28

Já nevím, ten objektiv znám ze Zenitu, ale oproti jakémukoli originálnímu objektivu Canon to bude velký krok zpět ve všech ohledech. Nepřinese vám to žádné výhody.

A co kruhové rozostření pozadí à la petzval? To moderní objektivy neumí…


  • 1

#8 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 prosinec 2023 - 22:38:03

Minolty neznám, ale na Canonu EOS by neměl být zásadní problém. Pokud nemá redukce čip, nebude foťák nijak potvrzovat správné manuální zaostření. Na foťáku je nejlepší použít automatiku s předvolbou clony (myslím, že je značena Av) a na objektivu nastavit manuálně clonu, ke které už si foťák čas dopočítá. Pokud je Helios s kolíčkem u závitu, který zavírá clonu na pracovní hodnotu, je potřeba přepnout po zaostření clonu na zavřeno (mechanicky přepínačem na objektivu). Pokud by tam tento přepínač nebyl, je potřeba redukce s mezikružím, které zatlačuje kolíček. Nevím, co mám ještě napsat, protože jsi neuvedla co nefunguje (foťák nejde spustit, neměří?). Ještě mě napadá, že u některých objektivů může zadní čočka přesahovat do prostoru zrcadla a to pak vázne. To pak takový objektiv použít nejde, nebo jenom na bližší vzdálenost než nekonečno. Jinak Helios 2/58 je kopie předválečného Zeissova Biotaru, kvalita se bude lišit kus od kusu. Ale i u povedených kusů bude ostrost v rozích slabá na rozdíl od středu. U některých snímků to nemusí vadit, obzvlášť pokud chceme využít typický roztočený bokeh těchto objektivů.

Já jsem svůj první fotˇák měla Zenit. Líbilo se mi, jak objektiv kreslil, ale chtěla jsem pak foťák s autofokusem, protože nosím brýle, vše jsem měla trochu mázlé...a taky s expozimetrem...S věkem mi ta mírná rozostřenost nevadí...proto zpět k Heliosu....ten můj krásně maluje, jen jsem chtěla  pracovat s Canonem, abych nemusela řešit expozici...

Když nastavím předvolbu Av, na objektivu pak ručně clonu....tváří se to, že čas dopočítá, ale prakticky na celý rozsah clon od 2 do 16 je stále stejný....


  • 0

#9 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 prosinec 2023 - 22:44:37

"Výhody" a "kroky zpět" či "vpřed" jsou otázkou úhlu pohledu. Pro většinu lidí je velkým krokem kupředu a obrovskou výhodou mít foťák v telefonu;) Olga má foťák, objektiv, redukci a nejspíš bude schopna posoudit výsledek sama..

 

Proč to nefunguje? Nejlepší by bylo to mít v ruce.. Já mám Pentaxy řady MZ a u nich není (až na jednu nebo dvě výjimky) se zpětnou kompatibilitou se závitovými M42 objektivy při použití originální redukce problém, v tomhle mají Pentaxy obrovskou výhodu - kvalita za rozumnou cenu, doporučuju:).

Některé novější kinofilmové foťáky ale měly blokování mechanismu při absenci dedikovaného objektivu. Minolty k nim evidentně patřily. Tady chlapík uvádí seznam různých nastavení, kterými se blokace deaktivuje:

 

https://www.photo.ne...a-dynax-505-si/

 

U Canonů EOS občas prý bývá problém s tím, že se clonový kolíček otírá o komoru se zrcadlem a u některých objektivů může, jak psal Pavel K, vadit zrcátku při zaostření na nekonečno. Ale je to typ od typu foťáku i objektivu.

 

Nicméně asi ti lépe poradí někdo, kdo dané typy používá. Když blíže specifikuješ, co přesně ti na tom nefunguje..

No ale asi sis na to nevybrala úplně nejlepší kombinaci těla a objektivu.

Děkuju.... fórum prostuduji, pokud by šel Helios aspoň na Minoltu, využila bych .....

Jak jsem psala, nasadím objektiv, přepnu předvolbu clony , ukáže se čas...měním clonu na objektivu, ale čas se nezmění


  • 0

#10 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 prosinec 2023 - 22:45:42

 

Já nevím, ten objektiv znám ze Zenitu, ale oproti jakémukoli originálnímu objektivu Canon to bude velký krok zpět ve všech ohledech. Nepřinese vám to žádné výhody.

A co kruhové rozostření pozadí à la petzval? To moderní objektivy neumí…

právě, to je ta krása....

 


  • 0

#11 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 14 prosinec 2023 - 23:29:40

Minolty neznám, ale na Canonu EOS by neměl být zásadní problém. Pokud nemá redukce čip, nebude foťák nijak potvrzovat správné manuální zaostření. Na foťáku je nejlepší použít automatiku s předvolbou clony (myslím, že je značena Av) a na objektivu nastavit manuálně clonu, ke které už si foťák čas dopočítá. Pokud je Helios s kolíčkem u závitu, který zavírá clonu na pracovní hodnotu, je potřeba přepnout po zaostření clonu na zavřeno (mechanicky přepínačem na objektivu). Pokud by tam tento přepínač nebyl, je potřeba redukce s mezikružím, které zatlačuje kolíček. Nevím, co mám ještě napsat, protože jsi neuvedla co nefunguje (foťák nejde spustit, neměří?). Ještě mě napadá, že u některých objektivů může zadní čočka přesahovat do prostoru zrcadla a to pak vázne. To pak takový objektiv použít nejde, nebo jenom na bližší vzdálenost než nekonečno. Jinak Helios 2/58 je kopie předválečného Zeissova Biotaru, kvalita se bude lišit kus od kusu. Ale i u povedených kusů bude ostrost v rozích slabá na rozdíl od středu. U některých snímků to nemusí vadit, obzvlášť pokud chceme využít typický roztočený bokeh těchto objektivů.

Já jsem svůj první fotˇák měla Zenit. Líbilo se mi, jak objektiv kreslil, ale chtěla jsem pak foťák s autofokusem, protože nosím brýle, vše jsem měla trochu mázlé...a taky s expozimetrem...S věkem mi ta mírná rozostřenost nevadí...proto zpět k Heliosu....ten můj krásně maluje, jen jsem chtěla  pracovat s Canonem, abych nemusela řešit expozici...
Když nastavím předvolbu Av, na objektivu pak ručně clonu....tváří se to, že čas dopočítá, ale prakticky na celý rozsah clon od 2 do 16 je stále stejný....

A máte objektiv preply na manual? Kdyz nastavujete clonu, cloni opravdu?
  • 0

#12 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 15 prosinec 2023 - 01:19:11

Zdravím, nějakou dobu jsem s kombinací Heliosu a Minolty Dynax 505si taky fotil a nepamatuji si na nějaké problémy. Měl jsem redukci s přírubou, ale už si nepamatuji, jestli nebyl třeba problém s ostřením na nekonečno (u digitálního Pentaxu s přírubovou redukcí jsem na to narazil). Ale pamatuji, že kombinace Heliosu a Minolty mi moc nesedla. Jednak jsem nebyl zastáncem toho "kruhového" bokehu nebo jak nazvat ty kružnice, které se na snímcích s Heliosem tvořily. Ale nejvíce mi vadilo to manuální ostření, poněvadž nosím brýle a Minolta a potažmo všechny autofokusové zrcadlovky, už neobsahují žádný klínový dálkoměr nebo mikrorastrový kroužek pro manuální ostření, jako staré Prakticy a já si furt nebyl jistý, zdali už mám zaostřeno nebo ne. Ale Heliosů bylo více generací, já měl 44M 58mm 1/2 s přepínačem auto/maual. Pokud máte nějaký Helios pouze pouze s automatickým režimem clony, tak je potřeba tu tyčinku, která ovládá clonu, nějak zamáčknout/zaaretovat, bud pomocí přírubové redukce M42 a nebo nějak jinak, protože bez toho bude clona stále otevřená.


  • 0

#13 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 638 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 prosinec 2023 - 02:34:33

Každá redukce není stejná.Já používám na Pentax a tam je čistě manuální a funguje to bez problémů.Viděl jsem na Canon a měla elektronicky přenos clony.Některý věci moderní objektivy neumí to je fakt.Třeba Minolta Dinax 7 má funkci rozostření mimo hloubku ostrosti.


  • 0

#14 Igor61

Igor61

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationРоссия, Москва
Reputace: 31

Publikováno 15 prosinec 2023 - 09:56:58

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda má někdo zkušenost s objektivem Helios na kinofilmovou zrcadlovku Canon či Minolta.

Mám starý objektiv Helios, používám ho na Zenit, ale ráda bych i na Minoltu Dynax 5, Canon EOS 1. Koupila jsem si redukci, ale nevím, jak dál. 

Technika mi nic neříká, zkoušela jsem nastavit manuální režim, ale nějak mi to nepracujeicon_razz.gif . Možná to ani nejde.

Zkoušela jsem i rady od přátel, ale nikdo s tím nemá zkušenost.

Předem děkuji , pokud někdo bude vědět.... icon_razz.gif

Добрый день.

Возможно Вам помогут эти обзоры решить ваш поставленный ответ.

Удачи Вам и хорошего света.

 

Dobré odpoledne.
Snad vám tyto recenze pomohou vyřešit vaši otázku.
Hodně štěstí a dobré světlo.

 

https://radojuva.com...canon-old-lens/

 

https://liveviewer.r...elios-na-canon/


  • 1

#15 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 prosinec 2023 - 10:30:17

 

 

Minolty neznám, ale na Canonu EOS by neměl být zásadní problém. Pokud nemá redukce čip, nebude foťák nijak potvrzovat správné manuální zaostření. Na foťáku je nejlepší použít automatiku s předvolbou clony (myslím, že je značena Av) a na objektivu nastavit manuálně clonu, ke které už si foťák čas dopočítá. Pokud je Helios s kolíčkem u závitu, který zavírá clonu na pracovní hodnotu, je potřeba přepnout po zaostření clonu na zavřeno (mechanicky přepínačem na objektivu). Pokud by tam tento přepínač nebyl, je potřeba redukce s mezikružím, které zatlačuje kolíček. Nevím, co mám ještě napsat, protože jsi neuvedla co nefunguje (foťák nejde spustit, neměří?). Ještě mě napadá, že u některých objektivů může zadní čočka přesahovat do prostoru zrcadla a to pak vázne. To pak takový objektiv použít nejde, nebo jenom na bližší vzdálenost než nekonečno. Jinak Helios 2/58 je kopie předválečného Zeissova Biotaru, kvalita se bude lišit kus od kusu. Ale i u povedených kusů bude ostrost v rozích slabá na rozdíl od středu. U některých snímků to nemusí vadit, obzvlášť pokud chceme využít typický roztočený bokeh těchto objektivů.

Já jsem svůj první fotˇák měla Zenit. Líbilo se mi, jak objektiv kreslil, ale chtěla jsem pak foťák s autofokusem, protože nosím brýle, vše jsem měla trochu mázlé...a taky s expozimetrem...S věkem mi ta mírná rozostřenost nevadí...proto zpět k Heliosu....ten můj krásně maluje, jen jsem chtěla  pracovat s Canonem, abych nemusela řešit expozici...
Když nastavím předvolbu Av, na objektivu pak ručně clonu....tváří se to, že čas dopočítá, ale prakticky na celý rozsah clon od 2 do 16 je stále stejný....

A máte objektiv preply na manual? Kdyz nastavujete clonu, cloni opravdu?

 

Nevidím u toho svého objektivu, že by tuto funkci měl.....dívala jsem se...


  • 0

#16 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 prosinec 2023 - 10:34:32

Zdravím, nějakou dobu jsem s kombinací Heliosu a Minolty Dynax 505si taky fotil a nepamatuji si na nějaké problémy. Měl jsem redukci s přírubou, ale už si nepamatuji, jestli nebyl třeba problém s ostřením na nekonečno (u digitálního Pentaxu s přírubovou redukcí jsem na to narazil). Ale pamatuji, že kombinace Heliosu a Minolty mi moc nesedla. Jednak jsem nebyl zastáncem toho "kruhového" bokehu nebo jak nazvat ty kružnice, které se na snímcích s Heliosem tvořily. Ale nejvíce mi vadilo to manuální ostření, poněvadž nosím brýle a Minolta a potažmo všechny autofokusové zrcadlovky, už neobsahují žádný klínový dálkoměr nebo mikrorastrový kroužek pro manuální ostření, jako staré Prakticy a já si furt nebyl jistý, zdali už mám zaostřeno nebo ne. Ale Heliosů bylo více generací, já měl 44M 58mm 1/2 s přepínačem auto/maual. Pokud máte nějaký Helios pouze pouze s automatickým režimem clony, tak je potřeba tu tyčinku, která ovládá clonu, nějak zamáčknout/zaaretovat, bud pomocí přírubové redukce M42 a nebo nějak jinak, protože bez toho bude clona stále otevřená.

Děkuji, vidíte, mně se to právě líbí....proto chci ten helios....a jak říkáte, možná bude velký problém s ostřením a budu si muset tedy pořídit nějakou úplně manuální zrcadlovku k tomuto objektivu...

Myslela jsem, že to je mnohem jednodušší....hlavně pro měření expozice...


  • 0

#17 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 prosinec 2023 - 10:35:46

 

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda má někdo zkušenost s objektivem Helios na kinofilmovou zrcadlovku Canon či Minolta.

Mám starý objektiv Helios, používám ho na Zenit, ale ráda bych i na Minoltu Dynax 5, Canon EOS 1. Koupila jsem si redukci, ale nevím, jak dál. 

Technika mi nic neříká, zkoušela jsem nastavit manuální režim, ale nějak mi to nepracujeicon_razz.gif . Možná to ani nejde.

Zkoušela jsem i rady od přátel, ale nikdo s tím nemá zkušenost.

Předem děkuji , pokud někdo bude vědět.... icon_razz.gif

Добрый день.

Возможно Вам помогут эти обзоры решить ваш поставленный ответ.

Удачи Вам и хорошего света.

 

Dobré odpoledne.
Snad vám tyto recenze pomohou vyřešit vaši otázku.
Hodně štěstí a dobré světlo.

 

https://radojuva.com...canon-old-lens/

 

https://liveviewer.r...elios-na-canon/

 

большое спасибо


  • 0

#18 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 prosinec 2023 - 10:43:11

 

 

Minolty neznám, ale na Canonu EOS by neměl být zásadní problém. Pokud nemá redukce čip, nebude foťák nijak potvrzovat správné manuální zaostření. Na foťáku je nejlepší použít automatiku s předvolbou clony (myslím, že je značena Av) a na objektivu nastavit manuálně clonu, ke které už si foťák čas dopočítá. Pokud je Helios s kolíčkem u závitu, který zavírá clonu na pracovní hodnotu, je potřeba přepnout po zaostření clonu na zavřeno (mechanicky přepínačem na objektivu). Pokud by tam tento přepínač nebyl, je potřeba redukce s mezikružím, které zatlačuje kolíček. Nevím, co mám ještě napsat, protože jsi neuvedla co nefunguje (foťák nejde spustit, neměří?). Ještě mě napadá, že u některých objektivů může zadní čočka přesahovat do prostoru zrcadla a to pak vázne. To pak takový objektiv použít nejde, nebo jenom na bližší vzdálenost než nekonečno. Jinak Helios 2/58 je kopie předválečného Zeissova Biotaru, kvalita se bude lišit kus od kusu. Ale i u povedených kusů bude ostrost v rozích slabá na rozdíl od středu. U některých snímků to nemusí vadit, obzvlášť pokud chceme využít typický roztočený bokeh těchto objektivů.

Já jsem svůj první fotˇák měla Zenit. Líbilo se mi, jak objektiv kreslil, ale chtěla jsem pak foťák s autofokusem, protože nosím brýle, vše jsem měla trochu mázlé...a taky s expozimetrem...S věkem mi ta mírná rozostřenost nevadí...proto zpět k Heliosu....ten můj krásně maluje, jen jsem chtěla  pracovat s Canonem, abych nemusela řešit expozici...
Když nastavím předvolbu Av, na objektivu pak ručně clonu....tváří se to, že čas dopočítá, ale prakticky na celý rozsah clon od 2 do 16 je stále stejný....

A máte objektiv preply na manual? Kdyz nastavujete clonu, cloni opravdu?

 

mně to u mého objektivu nejde.....asi jsem v úzkých...potřebovala bych nějakého technického a praktického fotografa poblíž, vidím sama, že to asi nevyřeším....prozkoumávám, vypínám, přepínám....možná to opravdu v této kombinaci nejde, objektivů Helios je mnoho, jen já sama mám 2....ani u jednoho není přepínač na manuál, asi novější typy....na Zenit zrcadlovku to funguje, ale nejvíc fotím Canonem Eos 3, chtěla jsem mít jeden foťák, maximálně 2 a měnit objektivy....

Chtěla jsem se zeptat, mám vlastně jen klasickou redukci, kdybych k tomu dokoupila redukci s optickým členem? Mělo by to vliv?

Děkuju .....


  • 0

#19 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 15 prosinec 2023 - 11:09:34

Ne. Optický člen se používá v případě že registrová vzdálenost (flange focal distance; vzdálenost objektivu od filmu nebo čipu, zhruba řečeno) je u nové kombinace foťák-objektiv větší než u původní. Tak je to např. u Nikonu, proto se na tyhle hrátky nehodí. Je-li to opačně, stačí dostat objektiv do adekvátní vzdálenosti.

Přepínač byl u novějšího Heliosu 44M-4, u staršího 44-2 ne, to jsou asi nejrozšířenější typy, ale je jich mnohem více. Jednoduchý test - sundej objektiv a zacloň - pokud vidíš, že clona funguje, je to v pořádku, pokud je objektiv stále otevřený, bude asi potřeba zamáčknout vzadu takový kolíček, co z objektivu čouhá. Pokud je to ten druhý případ, musí se zvolit takové řešení, aby zůstal zamáčknutý i je-li nasazen na foťáku.
  • 0

#20 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 15 prosinec 2023 - 11:26:35

Jiná věc je kvalita a přesnost různých redukcí. Já jednu levnou na Canon vlastně měl, ale hned jsem ji vrátil, chyběla tam jakákoli aretace, takže se objektiv mohl i s redukcí protočit a vypadnout, a mělo to nehoráznou vůli, takže se rovina ostrosti měnila, když člověk trochu zahýbal objektivem.

Jak jsem psal - s novějšími Pentaxy není problém. Pentax neměnil registrovou vzdálenost a vyráběly se i originální (vcelku ale drahé) redukce. (Moc proto nechápu ty redukce s přírubou, u těch nutně musí dojít k posunu a nelze zaostřit na nekonečno). Nejjednodušší těla MZ-N lze sehnat za pár korun. No a dělal se i Helios s bajonetem Pentax..
  • 0

#21 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 15 prosinec 2023 - 12:53:17

Pokud máte opravdu vztah tomu objektivu, což sice nesdílím, ale naprosto chápu, pak bych spíš volil nějakou mechanickou zrcadlovku, nejspíš nějaký starý Pentax se závitem. Budete to mít úplně bez problémů a sehnat takové tělo by nemělo být ani složité ani drahé.
  • 0

#22 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 15 prosinec 2023 - 18:09:09

Měřit v Av to spolehlivě nebude, raději použít pravidlo sunny 16 nebo nějakou apku na mobil.

Redukce by měla být v poho včetně nekonečna.

A exponovat "bez objektivu" to tělo snad také umí. To už jste možná zkoušela.

Myslím, že experimentování nic nebrání.

Mluvím tedy o Dynax5.

 

Canon nevím. Někteří straší, že by mohlo zrcátko zadrhávat o zadní člen objektivu.


  • 0

#23 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 15 prosinec 2023 - 21:43:02

Ahoj,

 

Helios 44 jsem prakticky používal celou dobu na Canon 5D Mark3 a Canon EOS300. Je to jednoduché. Použít můžeš jakýkoliv Helios 44 kromě těch starších kusů jako 44-2 (ten při ostření na nekonečno svou zadní obrubou zavadí o zrcátko - takže ne - osobní zkušenost). Objektiv je to většinou velmi dobrý. Měl jsem možnost jich vyzkoušet kolem 8 a nikdy žádný nezklamal. Jeho čištění také není žádný problém. icon_wink.gif

 

Doporučuji Helios 44-4. Mimochodem, srovnával jsem je s Takumary 55 f2, Pentaconem i Pentaxem 50 1.7, Canonem 50 1,8... Ale také s Jupiterem 8 (což je opravdu slabounký objektiv...). 

(je to taková moje záliba)

 

Co se týče adaptéru, vždy použij ten s čipem. Při ostření ti bude problikávat zaostřená oblast. Je to přesné. Na aparátu měj nastavené AV - tedy prioritu clony. Měření expozice je také přesné. Lidem, kteří s tím nefotí fakt nevěř... icon_wink.gif

 

Adaptér si normálně kup na Aliexpresu, ale najdeš ho i na českých bazarech. Je to ale dražší. 

 

 

Objektiv se dá také použít na Pentaxech Spotmatikovi, Praktice, apod. 

 

 

Martin


  • 1

#24 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 16 prosinec 2023 - 14:05:57

Ahoj,

 

Helios 44 jsem prakticky používal celou dobu na Canon 5D Mark3 a Canon EOS300. Je to jednoduché. Použít můžeš jakýkoliv Helios 44 kromě těch starších kusů jako 44-2 (ten při ostření na nekonečno svou zadní obrubou zavadí o zrcátko - takže ne - osobní zkušenost). Objektiv je to většinou velmi dobrý. Měl jsem možnost jich vyzkoušet kolem 8 a nikdy žádný nezklamal. Jeho čištění také není žádný problém. icon_wink.gif

 

Doporučuji Helios 44-4. Mimochodem, srovnával jsem je s Takumary 55 f2, Pentaconem i Pentaxem 50 1.7, Canonem 50 1,8... Ale také s Jupiterem 8 (což je opravdu slabounký objektiv...). 

(je to taková moje záliba)

 

Co se týče adaptéru, vždy použij ten s čipem. Při ostření ti bude problikávat zaostřená oblast. Je to přesné. Na aparátu měj nastavené AV - tedy prioritu clony. Měření expozice je také přesné. Lidem, kteří s tím nefotí fakt nevěř... icon_wink.gif

 

Adaptér si normálně kup na Aliexpresu, ale najdeš ho i na českých bazarech. Je to ale dražší. 

 

 

Objektiv se dá také použít na Pentaxech Spotmatikovi, Praktice, apod. 

 

 

Martin

Krásná zpráva, děkuji...potěšila osobní zkušenost...já ho právě používám na Zenitu, ale nechci s sebou stále brát tolik foťáků...já ten objektiv miluji, dává krásnou kresbu a bokeh.....


  • 0

#25 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 16 prosinec 2023 - 14:07:51

Ahoj,

 

Helios 44 jsem prakticky používal celou dobu na Canon 5D Mark3 a Canon EOS300. Je to jednoduché. Použít můžeš jakýkoliv Helios 44 kromě těch starších kusů jako 44-2 (ten při ostření na nekonečno svou zadní obrubou zavadí o zrcátko - takže ne - osobní zkušenost). Objektiv je to většinou velmi dobrý. Měl jsem možnost jich vyzkoušet kolem 8 a nikdy žádný nezklamal. Jeho čištění také není žádný problém. icon_wink.gif

 

Doporučuji Helios 44-4. Mimochodem, srovnával jsem je s Takumary 55 f2, Pentaconem i Pentaxem 50 1.7, Canonem 50 1,8... Ale také s Jupiterem 8 (což je opravdu slabounký objektiv...). 

(je to taková moje záliba)

 

Co se týče adaptéru, vždy použij ten s čipem. Při ostření ti bude problikávat zaostřená oblast. Je to přesné. Na aparátu měj nastavené AV - tedy prioritu clony. Měření expozice je také přesné. Lidem, kteří s tím nefotí fakt nevěř... icon_wink.gif

 

Adaptér si normálně kup na Aliexpresu, ale najdeš ho i na českých bazarech. Je to ale dražší. 

 

 

Objektiv se dá také použít na Pentaxech Spotmatikovi, Praktice, apod. 

 

 

Martin


  • 0

#26 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 16 prosinec 2023 - 15:22:00

Měřit v Av to spolehlivě nebude, raději použít pravidlo sunny 16 nebo nějakou apku na mobil.

Redukce by měla být v poho včetně nekonečna.

A exponovat "bez objektivu" to tělo snad také umí. To už jste možná zkoušela.

Myslím, že experimentování nic nebrání.

Mluvím tedy o Dynax5.

 

Canon nevím. Někteří straší, že by mohlo zrcátko zadrhávat o zadní člen objektivu.

Zkoušela jsem nasadit helios na Minoltu, pokud tedy přepnu na manuální režim , ručně nastavím clonu na objektivu, stejně se mi na displei objeví 000....takže to čas nedoměří...pokud nespolupracuje foťák s objektivem, nemám jak nastavit čas...??? To je právě ta záhada....nebo komplikace....


  • 0

#27 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 16 prosinec 2023 - 18:35:20

Ono bohužel "manuální režim" ještě neznamená, že tělo bude spolupracovat s jiným než systémovým objektivem... Ale i pokud ano (Canon), tak bude focení s Heliosem u Canonu nebyčejný vopruz - neustálé přepínání živého náhledu, velmi nejisté ostření, nemluvě o expozici atd. Na digitální zábavy tohoto druhu jsou mimořádně vhodné především bezzrcadlovky, např. Sony Nex a novější, komunikace se starými optikami je u nich neporovnatalně komfortnější a vstřícnéjší k uživateli. Redukce existují téměř na všechny myslitelné závity a bajonety. A omlouvám se za překročení analogového vyznání...


  • 0

#28 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 16 prosinec 2023 - 21:25:33

 

Měřit v Av to spolehlivě nebude, raději použít pravidlo sunny 16 nebo nějakou apku na mobil.

Redukce by měla být v poho včetně nekonečna.

A exponovat "bez objektivu" to tělo snad také umí. To už jste možná zkoušela.

Myslím, že experimentování nic nebrání.

Mluvím tedy o Dynax5.

 

Canon nevím. Někteří straší, že by mohlo zrcátko zadrhávat o zadní člen objektivu.

Zkoušela jsem nasadit helios na Minoltu, pokud tedy přepnu na manuální režim , ručně nastavím clonu na objektivu, stejně se mi na displei objeví 000....takže to čas nedoměří...pokud nespolupracuje foťák s objektivem, nemám jak nastavit čas...??? To je právě ta záhada....nebo komplikace....

 

Snad nevadí, že ještě jednou budu "citovat":

Přikládám printscreen z manuálu Dynax 5, "custom function 14".

A ještě jeden link

 

Většina Minolt by měla jít nastavit aby "spustili závěrku" i bez objektivu. Je to popsaný právě v tom linku.

Pak už by mělo jít nastavit čas v manuálním režimu.

Taky sem psal, že se na měření v režimu A-priority nedá spolehnout. Nevím jistě čím to je, logické mi to nepřipadá ale je to z vlastní zkušenosti. Proto doporučuji čas odhadnout nebo použít apku. :)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#29 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 16 prosinec 2023 - 22:10:08

 

 

Měřit v Av to spolehlivě nebude, raději použít pravidlo sunny 16 nebo nějakou apku na mobil.

Redukce by měla být v poho včetně nekonečna.

A exponovat "bez objektivu" to tělo snad také umí. To už jste možná zkoušela.

Myslím, že experimentování nic nebrání.

Mluvím tedy o Dynax5.

 

Canon nevím. Někteří straší, že by mohlo zrcátko zadrhávat o zadní člen objektivu.

Zkoušela jsem nasadit helios na Minoltu, pokud tedy přepnu na manuální režim , ručně nastavím clonu na objektivu, stejně se mi na displei objeví 000....takže to čas nedoměří...pokud nespolupracuje foťák s objektivem, nemám jak nastavit čas...??? To je právě ta záhada....nebo komplikace....

 

Snad nevadí, že ještě jednou budu "citovat":

Přikládám printscreen z manuálu Dynax 5, "custom function 14".

A ještě jeden link

 

Většina Minolt by měla jít nastavit aby "spustili závěrku" i bez objektivu. Je to popsaný právě v tom linku.

Pak už by mělo jít nastavit čas v manuálním režimu.

Taky sem psal, že se na měření v režimu A-priority nedá spolehnout. Nevím jistě čím to je, logické mi to nepřipadá ale je to z vlastní zkušenosti. Proto doporučuji čas odhadnout nebo použít apku. smile.png

 

 

Děkuji....uff,no to jsem si opravdu myslela, že na tom nebude nic tak složitého, ale vidím, že budu muset pořádně pročíst a nastudovat....a opravdu moc děkuju....


  • 0

#30 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 16 prosinec 2023 - 22:14:51

Ono bohužel "manuální režim" ještě neznamená, že tělo bude spolupracovat s jiným než systémovým objektivem... Ale i pokud ano (Canon), tak bude focení s Heliosem u Canonu nebyčejný vopruz - neustálé přepínání živého náhledu, velmi nejisté ostření, nemluvě o expozici atd. Na digitální zábavy tohoto druhu jsou mimořádně vhodné především bezzrcadlovky, např. Sony Nex a novější, komunikace se starými optikami je u nich neporovnatalně komfortnější a vstřícnéjší k uživateli. Redukce existují téměř na všechny myslitelné závity a bajonety. A omlouvám se za překročení analogového vyznání...

Vlastně na tom základě,  viděla  jsem jak krásně pracují staré objektivy na digitálu ( viděla jsem fotky), jsem si řekla, že proč by to nemělo jít na analog...a proto jsem se rozhodla zakoupit Helios a použít ...Myslela jsem si, že zo bude jednoduché, :))...Očividně není


  • 0

#31 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 17 prosinec 2023 - 04:26:45

Pokud trváte na objektivu Helios, nejlepší bude sehnat v bazaru Zenit-E. Kompatibilita bude stoprocentní.


  • 0

#32 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 17 prosinec 2023 - 11:56:33

Osobně bych volil Pentax Spotmatic, zenit je strašný krumpl a člověk na té matnici vidí tak 80% skutečného záběru.
  • 0

#33 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 17 prosinec 2023 - 18:09:14

Prakticky lze použít jakýkoliv Pentax se závitem či bajonetem. I nejnovější verze digi Pentaxů nemají s M42 žádný problém, je to trochu neohrabanější, ale stále funkční (naposledy jsem takto fotil s Orestegorem 500 na K-1). Ten Spotmatic bych asi kvůli stáří moc nepoužíval (jeden mám a už se u něho projevuje únava), možná raději nějakou z prověřených Praktik (moje MTL5 stále OK).

 

Shimpan


  • 0

#34 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 prosinec 2023 - 22:42:03

Pokud trváte na objektivu Helios, nejlepší bude sehnat v bazaru Zenit-E. Kompatibilita bude stoprocentní.

Zenit E je nejlepší volbou leda k tomu, abyste někoho nadobro odradil od focení filmovou zrcadlovkou :grin:.

Já ve světě zrcadlovek začínal právě na Zenitu E a horší zrcadlovku jsem snad v životě nedržel. Temný hledáček bez jakýchkoli ostřících prvků a pokrývající asi jen 65% záběru. S tím se nejenom špatně ostřilo, ale také špatně komponovalo, kvůli tomu malému pokrytí. Musel jste řešit, co všechno bude v záběru navíc. U kusu co jsem měl, nebyla spolehlivá plátěná závěrka, takže na spoustě fotek až třetinu snímku tvořil černý pruh. Počítadlo snímků naprosto k ničemu, protože se s nim dalo snadno hýbat. A pochybuji, že seženete Zenit E stále s funkčním selenovým expozimetrem. Po Zenitu E jsem se dostal k Praktice Revue ML a to bylo nebe a dudy. Zenit E opravdu ne, případně nějaký novější Zenit, ale tam nemůžu radit, nemám s nimi žádnou zkušenost. Osobně byl z manuálních zrcadlovek volil nějakou Prakticu MTL se závitem M42. Hádám, že Praktic bude v našich zeměpisných šířkách na prodej přeci jen víc, než třeba Pentaxů s M42 závitem.


  • 0

#35 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 18 prosinec 2023 - 10:32:13

Prakticky lze použít jakýkoliv Pentax se závitem či bajonetem. I nejnovější verze digi Pentaxů nemají s M42 žádný problém, je to trochu neohrabanější, ale stále funkční (naposledy jsem takto fotil s Orestegorem 500 na K-1). Ten Spotmatic bych asi kvůli stáří moc nepoužíval (jeden mám a už se u něho projevuje únava), možná raději nějakou z prověřených Praktik (moje MTL5 stále OK).
 
Shimpan

Děkuji za upřesnění, nejsem (jako pravověrný canonista) expert na Pentax a nebyl jsem si jist, které všechny modely ještě měly závit, natož jaká je kompatibilita těch pozdějších se závitovými objektivy. Rozhodně mi ale jakýkoli Pentax připadá jako výrazně lepší volba než Praktika, natož Zenit.
  • 1

#36 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2023 - 11:01:24

M42 >> Minolta/Sony A-mount jde za pomoci redukce, ktera nema optickej clen - takze pohoda. Staci jen nasroubovat redukci a pak nasadit na telo. Tuhle kombinaci mam a bez problemu - co to teda dela/nedela? Dynax 7 (i se strhlym koleckem clony) a 9 neprotestujou - krom chybejicich udaju co by normalne sypal ten objektiv.


  • 0

#37 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 18 prosinec 2023 - 11:46:12

Přátelé, stojí to sklo za takové kotrmelce? Myslím, z mého pohledu, že ne...


  • 0

#38 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2023 - 11:53:03

Ocividne autorka vlakna si mysli, ze ano.

 

Take muzeme zacit resit, ktere strane to prospeje!?


  • 0

#39 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 prosinec 2023 - 20:28:46

Ocividne autorka vlakna si mysli, ze ano.

 

Take muzeme zacit resit, ktere strane to prospeje!?

Já bych chtěla, aby to o prospělo mněicon_razz.gif ....jak jsem psala, mám Zenit , tam jde Helios bez problému, ale už špatně měří expozici, film se při přetáčení hned na počátku zadrhne , tak nejde v terénu měnit film....sice ho s sebou beru, ale jinak mám Canon EOS 3, s tím fotím ráda . Myslela, že s redukcí nebude problém předělat objektiv a používat někdy Helios, protože má krásný bokeh...to je vše, ....a ještě že mi to změří expozici, Fotím spíš lidi, proč se trápit nějakým expozimetrem... zaostřím manuálně, ale expozici mi to podle clony dopočítá....Tak snadné mi to připadalo!!!icon_razz.gif Ovšem, když dám objektiv, nastavím předvolbu clony...na displei je stále stejný čas, u Minolty jen 000-....ani náznak, že by dopočítával....

Pokud je to tak složité, pak samozřejmě nebudu experimentovat, jen jsem si myslela, že to s redukcí nebude takový problém, když si tento objektiv dokupují na digitály Nikonu i canonu...či co já vím...icon_razz.gif


  • 0

#40 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 prosinec 2023 - 21:51:19

No já bych problém z psychologického hlediska rozdělil na dva směry:

Pokud jde o autenticitu pocitů při focení s Heliosem, tak vězte, že existují i takové Zenity E, které šlapou podnes dobře, netrhají ani filmy, natahování jde lehce, plátna závěrky v pořádku a dokonce i v hledáčku je něco vidět natolik, že lze i slušně a spolehlivě ostřit. Ale chce to hledat z dobrého zdroje, např. od opraváře apod. Akorát na ten selen bych se asi už nespoléhal.

A nebo pokud Vám jde o focení manuálním záklaďákem, který bude mít špičkové optické vlastnosti - jak rozlišení, tak přenos kontrastu a slušný bokeh, tož pak vřele doporučuji EF 50/1,8 II. Použité se prodávají kolem 15 stovek, sice připomíná plastovou atrapu objektivu kříženou s dětskou hračkou, ale můžu spolehlivě prohlásit, že je to jedno z nejlepších manuálních skel vůbec a v této cenové kategorii zcela bez konkurence. S EOSem 3 naprosto kongeniální symbióza. Zkuste a zapomenete na Heliosa jednou provždy. A teda i sám ostří, no...


  • 0

#41 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 prosinec 2023 - 22:51:08

Canony nevedu, ale vedu nekolik AF Minolt. Tak jsem zkusil proletet tim co je po ruce - postup je u vsech stejnej:

 

1) u Dynaxu nastavim v CF, ze muze fotit i bez skla (shutter lock lens), x000AF se touhle drobnosti nezaobira

2) nasadim sklo

3) nastavim A

4) zaostrim s otevrenou clonou

5) "step-down" kam potrebuju

6) mackam spoust


  • 0

#42 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 19 prosinec 2023 - 07:17:48

No a když už mermomocí chcete fotit Heliosem s jakoukoliv AF zrcadlovkou, tak bych doporučil vynechat proces ostření přes matnici/hledáček a dobrovolně se asketicky uchýlit k přednastavení vzdálenosti odhadem dle metrické stupnice. Jednak to v sobě má kouzlo minula a druhak je to i celkem pohotové, neb nepropadnete otravující rutině - odclonit (sakra, kde je ten kroužek) - zaostřit (proč jen jsem si doma zapomněl ty brejle, ale koneckonců i s nima tam uvidím leda tak kulový) - zaclonit (kde jste kdo?)...


  • 3

#43 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 19 prosinec 2023 - 08:09:56

No a když už mermomocí chcete fotit Heliosem s jakoukoliv AF zrcadlovkou, tak bych doporučil vynechat proces ostření přes matnici/hledáček a dobrovolně se asketicky uchýlit k přednastavení vzdálenosti odhadem dle metrické stupnice. Jednak to v sobě má kouzlo minula a druhak je to i celkem pohotové, neb nepropadnete otravující rutině - odclonit (sakra, kde je ten kroužek) - zaostřit (proč jen jsem si doma zapomněl ty brejle, ale koneckonců i s nima tam uvidím leda tak kulový) - zaclonit (kde jste kdo?)...

Noooo...tazatelka objektiv chce vyzkoušet kvůli jeho nezaměnitelnému bokehu, a fotí lidi, tam jí ostření odhadem podle kdovíjak přesné stupnice moc platné nebude.


  • 0

#44 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 19 prosinec 2023 - 08:29:20

No já bych problém z psychologického hlediska rozdělil na dva směry:

Pokud jde o autenticitu pocitů při focení s Heliosem, tak vězte, že existují i takové Zenity E, které šlapou podnes dobře, netrhají ani filmy, natahování jde lehce, plátna závěrky v pořádku a dokonce i v hledáčku je něco vidět natolik, že lze i slušně a spolehlivě ostřit. Ale chce to hledat z dobrého zdroje, např. od opraváře apod. Akorát na ten selen bych se asi už nespoléhal.

A nebo pokud Vám jde o focení manuálním záklaďákem, který bude mít špičkové optické vlastnosti - jak rozlišení, tak přenos kontrastu a slušný bokeh, tož pak vřele doporučuji EF 50/1,8 II. Použité se prodávají kolem 15 stovek, sice připomíná plastovou atrapu objektivu kříženou s dětskou hračkou, ale můžu spolehlivě prohlásit, že je to jedno z nejlepších manuálních skel vůbec a v této cenové kategorii zcela bez konkurence. S EOSem 3 naprosto kongeniální symbióza. Zkuste a zapomenete na Heliosa jednou provždy. A teda i sám ostří, no...

 

 

Ocividne autorka vlakna si mysli, ze ano.

 

Take muzeme zacit resit, ktere strane to prospeje!?

Já bych chtěla, aby to o prospělo mněicon_razz.gif ....jak jsem psala, mám Zenit , tam jde Helios bez problému, ale už špatně měří expozici, film se při přetáčení hned na počátku zadrhne , tak nejde v terénu měnit film....sice ho s sebou beru, ale jinak mám Canon EOS 3, s tím fotím ráda . Myslela, že s redukcí nebude problém předělat objektiv a používat někdy Helios, protože má krásný bokeh...to je vše, ....a ještě že mi to změří expozici, Fotím spíš lidi, proč se trápit nějakým expozimetrem... zaostřím manuálně, ale expozici mi to podle clony dopočítá....Tak snadné mi to připadalo!!!icon_razz.gif Ovšem, když dám objektiv, nastavím předvolbu clony...na displei je stále stejný čas, u Minolty jen 000-....ani náznak, že by dopočítával....

Pokud je to tak složité, pak samozřejmě nebudu experimentovat, jen jsem si myslela, že to s redukcí nebude takový problém, když si tento objektiv dokupují na digitály Nikonu i canonu...či co já vím...icon_razz.gif

 

Nemám zkušenost s filmovým Canonem a M42 skly. Na digitálním mi to fungovalo bez problému a na Sony A7 tělech taky. Podle toho, jak to popisujete, hádám, že nemáte přepnuto na objektivu do polohy M, kdy to cloni i bez zamáčknutého kolíčku ovládání clony. Objektiv je neustále odcloněný a v režimu priority clony by měl Canon dopočítat správný čas. Což pro použití výhradně pro účely bokehu nevadí a dá se používat na portréty apod. Schválně si ten objektiv vyzkoušejte bez nasazení na fotoaparát a otáčejte clonou.

Jaký konkrétně Helios máte? Vyrábělo se více verzí a liší se mechanickým provedením (i počtem lamel clony). Některé verze Heliosů ten přepínač nemají a máte-li redukci, která ten kolíček ovládání clony nestlačí do těla objektivu, clonit to nemůže, tedy ani hodnoty expozice se při otáčení clonového kroužku měnit nebudou.


  • 1

#45 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 19 prosinec 2023 - 11:21:28

Správně!

Máte redukci, která při otáčení clonoveho kroužku cloní tzn. stahuje čudlík pro ovládání clony? Už jsem viděl i takové, které to neuměly. Jelikož spousta M42 objektivů má přepínač.

Jinak opravdu, všechny Canony pracuji s M42. Opravdu není co řešit. Fotil jsem tak asi 6 let… Dejte aparát do AV, nasaďte objektiv na redukci, tělo a foťte.


Martin
  • 0

#46 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 prosinec 2023 - 19:30:39

Správně!

Máte redukci, která při otáčení clonoveho kroužku cloní tzn. stahuje čudlík pro ovládání clony? Už jsem viděl i takové, které to neuměly. Jelikož spousta M42 objektivů má přepínač.

Jinak opravdu, všechny Canony pracuji s M42. Opravdu není co řešit. Fotil jsem tak asi 6 let… Dejte aparát do AV, nasaďte objektiv na redukci, tělo a foťte.


Martin

Dobrý večer, omlouvám se, vánoční chaos, foťák jsem přestala řešit....právě já tam ten čudlík nemám...a to bude asi to ono....takže ten čudlík je potřeba...jinak krásná zpráva, jen tedy koupi jiný Helios, aby i krásně kreslil....


  • 0

#47 Stráníková Olga

Stráníková Olga

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 prosinec 2023 - 19:34:37

 

No já bych problém z psychologického hlediska rozdělil na dva směry:

Pokud jde o autenticitu pocitů při focení s Heliosem, tak vězte, že existují i takové Zenity E, které šlapou podnes dobře, netrhají ani filmy, natahování jde lehce, plátna závěrky v pořádku a dokonce i v hledáčku je něco vidět natolik, že lze i slušně a spolehlivě ostřit. Ale chce to hledat z dobrého zdroje, např. od opraváře apod. Akorát na ten selen bych se asi už nespoléhal.

A nebo pokud Vám jde o focení manuálním záklaďákem, který bude mít špičkové optické vlastnosti - jak rozlišení, tak přenos kontrastu a slušný bokeh, tož pak vřele doporučuji EF 50/1,8 II. Použité se prodávají kolem 15 stovek, sice připomíná plastovou atrapu objektivu kříženou s dětskou hračkou, ale můžu spolehlivě prohlásit, že je to jedno z nejlepších manuálních skel vůbec a v této cenové kategorii zcela bez konkurence. S EOSem 3 naprosto kongeniální symbióza. Zkuste a zapomenete na Heliosa jednou provždy. A teda i sám ostří, no...

 

 

Ocividne autorka vlakna si mysli, ze ano.

 

Take muzeme zacit resit, ktere strane to prospeje!?

Já bych chtěla, aby to o prospělo mněicon_razz.gif ....jak jsem psala, mám Zenit , tam jde Helios bez problému, ale už špatně měří expozici, film se při přetáčení hned na počátku zadrhne , tak nejde v terénu měnit film....sice ho s sebou beru, ale jinak mám Canon EOS 3, s tím fotím ráda . Myslela, že s redukcí nebude problém předělat objektiv a používat někdy Helios, protože má krásný bokeh...to je vše, ....a ještě že mi to změří expozici, Fotím spíš lidi, proč se trápit nějakým expozimetrem... zaostřím manuálně, ale expozici mi to podle clony dopočítá....Tak snadné mi to připadalo!!!icon_razz.gif Ovšem, když dám objektiv, nastavím předvolbu clony...na displei je stále stejný čas, u Minolty jen 000-....ani náznak, že by dopočítával....

Pokud je to tak složité, pak samozřejmě nebudu experimentovat, jen jsem si myslela, že to s redukcí nebude takový problém, když si tento objektiv dokupují na digitály Nikonu i canonu...či co já vím...icon_razz.gif

 

Nemám zkušenost s filmovým Canonem a M42 skly. Na digitálním mi to fungovalo bez problému a na Sony A7 tělech taky. Podle toho, jak to popisujete, hádám, že nemáte přepnuto na objektivu do polohy M, kdy to cloni i bez zamáčknutého kolíčku ovládání clony. Objektiv je neustále odcloněný a v režimu priority clony by měl Canon dopočítat správný čas. Což pro použití výhradně pro účely bokehu nevadí a dá se používat na portréty apod. Schválně si ten objektiv vyzkoušejte bez nasazení na fotoaparát a otáčejte clonou.

Jaký konkrétně Helios máte? Vyrábělo se více verzí a liší se mechanickým provedením (i počtem lamel clony). Některé verze Heliosů ten přepínač nemají a máte-li redukci, která ten kolíček ovládání clony nestlačí do těla objektivu, clonit to nemůže, tedy ani hodnoty expozice se při otáčení clonového kroužku měnit nebudou.

 

Děkuji za odpověď....Teď jsem to psala na odpověď k martin91, nemám tam ten kolíček,...a v tom je ta příčina, že mi to nepočítá...právě proto jsem chtěla již kombinaci foťáku s expozimetrem, abych mohla rychleji reagovat, i když budu zaostřovat manuálně...a navíc mně mírná neostrost nevadí....


  • 0

#48 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 24 prosinec 2023 - 20:10:02

 

Nevím jak jiný Helios, ale 44-2 funguje snad na všem do čeho máte redukci na M42. A rozhodně nepatří k nějakýmu šméčku;) Jeden lineární scan Kodaku volanýho ve 14 měsíců namíchané C41( už nevím komu jsem slíbil, že zkusím životnost namíchanýho tetenalu). A jinak krásnej Vánoční večer všem vinšuju ;)

Přiložený soubor (y)


  • 0

#49 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 24 prosinec 2023 - 23:42:44

Kolíčkem to nebude, i kdyby zavírání clony vůbec nefungovalo, expozimetr by měl dopočítat čas pro otevřený objektiv, pokud se tak neděje, je chyba v těle, v jeho nastavení nebo vlastnostech. Helios nepředává tělu žádné informace o nastavené cloně, foťák by měl pracovat s množstvím světla, které aktuálně prochází objektivem.


  • 0

#50 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 94

Publikováno 25 prosinec 2023 - 00:19:26

Správně!
Máte redukci, která při otáčení clonoveho kroužku cloní tzn. stahuje čudlík pro ovládání clony? Už jsem viděl i takové, které to neuměly. Jelikož spousta M42 objektivů má přepínač.
Jinak opravdu, všechny Canony pracuji s M42. Opravdu není co řešit. Fotil jsem tak asi 6 let… Dejte aparát do AV, nasaďte objektiv na redukci, tělo a foťte.
Martin

Dobrý večer, omlouvám se, vánoční chaos, foťák jsem přestala řešit....právě já tam ten čudlík nemám...a to bude asi to ono....takže ten čudlík je potřeba...jinak krásná zpráva, jen tedy koupi jiný Helios, aby i krásně kreslil....

Olgo, zadrž!

Nejprv napiš, co za typ objektivu máš - nejspíš to bude onen výše zmiňovaný 44-2, tam žádný kolíček není a clona cloní stále.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních