Stereofotografie

#1 Acer

Publikováno 30 leden 2024 - 18:33:28

Vlákno pro předávání zkušeností, nápadů a inspirace v oblasti analogové stereofotografie.

#2 Acer

Publikováno 30 leden 2024 - 18:37:07

Stereozvětšovák

Toto téma jsem už naťuknul v jiném vlákně, protože kromě krátké zmínky v jedné knize jsem se s tím nesetkal, ale ani tady nikdo nic nevěděl. Takže mi nezbylo, než si ho vymyslet a postavit. Zavrhnul jsem přestavbu Magnitara nebo podobného monstra a začal od nuly, i když jsem musel prozkoumat několik slepých uliček. Zpočátku jsem uvažoval o klasické konstrukci objektiv-měch-rámeček-kondenzor/matnice-žárovka. Ale potom jsem si vzpomněl, že jsem kdysi viděl na internetu zvětšovák s osvětlením LED panelem a tato cesta se ukázala jako správná. Nejtěžší bylo najít ten vhodný, většina nevyhovuje tvarem, velikostí nebo výkonem, až jsem našel panel s tenkým rámečkem 10x20x0,5 cm. I ten je pořád větší, než by bylo potřeba, musel jsem zvětšit horní část zvětšováku, což trochu kazí umělecký dojem. Kdysi jsem koupil do dílny malý stojan na vrtačku jehož horní část jsem potřeboval na vrtací přípravek a podstavec se sloupem mi zbyl a ten jsem použil jako základ. Pak už zbylo je udělat tělo zvětšováku, dva měchy, základnu pro objektivy. Ty jsou našroubovány v destičkách, které se pohybují v drážkách. Jeden můžu posunovat dopředu a dozadu pro přesné seřízení vodorovných linií, protože i nepatrné pootočení negativu rozhodí obrázky výškově, druhý doleva a doprava pro dolaďení stereoskopického okna. Pro posun zaostřování jsem použil malé makrosáňky.

Přátelé, kamarádi, mně se to podařilo, funguje to. A funguje to dobře. Se zvětšovákem se pracuje velmi pohodlně, odpadá trápení s prohazováním a sestavováním dílčích obrázků. Nastavím výšku, zaostřím, zaaretuji a pak jen měním negativy v rámečku. Jsou z toho hezké stereokarty 6x13 cm.

#3 Václav Vait

Václav Vait

Publikováno 30 leden 2024 - 18:56:19

No bravo!

#4 Ivan Kozlík

Ivan Kozlík

• LocationZnojemsko Jemnicko

Publikováno 30 leden 2024 - 19:54:13

Kolego úžasná práce,

#5 achernar

achernar

Publikováno 30 leden 2024 - 20:26:15

Fantastická práce, gratuluju a obdivuju.

#6 ElJetelicek

ElJetelicek

Publikováno 31 leden 2024 - 08:21:22

Tak to je paráda! Dobře vymyšleno a skvěle provedeno!

p.s. ten dvojitý Opemus vedle je nějaký předchozí pokus?

#7 Acer

Publikováno 31 leden 2024 - 09:13:06

Ne, ten dvojitý Opemus nijak nesouvisí se stereo, ten je na montáže, do každého se dá jiný negativ, pod objektivy kompendium.

#8 Tomas80

Tomas80

• LocationSlovensko

Publikováno 10 únor 2024 - 13:57:17

To je krásna práca, ticho závidím zručnosť to vyrobiť ale i samotný nápad.

#9 Lubajs

Lubajs

• LocationPdy

Publikováno 10 únor 2024 - 23:03:14