Přejít na obsah


Fotka

velkoformátové kamery - kazety


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
91 odpovědí na toto téma

#1 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 březen 2007 - 20:11:53

ahojte kolegové, je mezi náma někdo, kdo fotí na vopravdu velkej velkej formát? myslim přitom na rozměr negativu "aspoň" 18x24 a větší. sám dělam vobčas s magnolou na 13x18 a už léta pošilhávam po něčem ještě většim, třeba po takový cestovní komoře cca 24x30 a pod. na kameru samotnou vobčas i narazim, ale velkej problém sou kazety. ty jaksi nebejvaj součástí dodávky. sice z celkem pochopitelnejch důvodů - rozeschly se tak, že nebyly k použítí a majitel je zahodil, ale průšvih je v tom, že je není ani podle čeho vopajcnout. zdatnýho výrobce bych přitom i měl, ale schází furt ten mustr ke konkrétnímu typu ...
  • 1

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2007 - 21:48:16

Zkus ebay obcas se tam neco takoveho je, jednu koupit a ostatni podle ni obslehnout.
  • 0

#3 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 5 březen 2007 - 23:32:02

Kde sehnat kazety nevím, ale občas je něco většího než 13x18 u Škody.

Jo a nevíte někdo, čím nejlépe nahradit moly sežranou sametku v plechových kazetách na desky/ploché filmy?
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 březen 2007 - 16:37:13

Kde sehnat kazety nevím, ale občas je něco většího než 13x18 u Škody.

Jo a nevíte někdo, čím nejlépe nahradit moly sežranou sametku v plechových kazetách na desky/ploché filmy?


Zkusil bych se podivat redsi nekde po lisco ci fidelity delaj ruzny rozmery nez pouzivat plechove se sametkou.
  • 0

#5 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 březen 2007 - 12:02:13

Pouzivam kameru 8*10 palcu a do ni kazety Fidelity/Lisco. Nevim o tom ze by existovaly moderni na rozmer 25*30cm, nepamatuju ani ze by byly k videni na ebay. V Evrope vubec, v Americe jen 8*10 a 11*14(dreveny).
Nez zacnes delat kazetu tak se ujisti ze ji mas cim naplnit - sehnat takovej film nebude lehky/levny.

Sametky se daji koupit ale vymena je hrozna prace.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 březen 2007 - 12:55:23

děkuju.
vo filmech sem se už radil - cesta by byla
kamery 8x10 a kazety k nim sem mezitím už objevil, teď zvažuju jestli bude reálné jít ještě do většího rozměru. uvidíme. budu rád třeba i za tvůj názor. jak řešíš problém s filmem cca 20x25 ty?
  • 1

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 březen 2007 - 15:46:20

mam už léta utkvělou představu, že čim větší, tim lepší. je jasný, že ne vždycky je dobrý tahat s sebou dvoumužně salon-heavy field 20x24 8O , ale na druhou stranu, když vf tak velký. čet sem poměrně dost úvah vo tom, kdo a jak rozpozná dobrej print ze 6x9 na 24x30 vod stejně velkýho kontaktu apod. například i marty bejval v tomhle směru velkej zastánce zvětšovací cesty, ale ... . přijde mi to podobný jako řešit rozpoznávání digi a pravejch fotek. nejde mi vo rozlišení, vo to co je možný nebo neni možný poznat, ale vo pocit z kontaktu. z velkýho kontaktu ....
díky za názor
  • 1

#8 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 březen 2007 - 15:58:24

Jaky problem mas na mysli? Volam si 8x10 doma, jak CB tak diaky.

Jake filmy chces pouzivat? Na 8x10 neni jednoduche neco sehnat. Foma dela jednou, maximalne dvakrat rocne palcove rozmery pro export, je potreba se u nich domluvit aby udelali i pro tebe. Ted jeden export probehl a dalsi vyroba je v nedohlednu. Driv stavala krabice 50 listu 8x10 cca 1200,- ted uz podrazili na 1500,- +. Da se koupit u Skody treba HP5+ ale to je docela draha sranda :-) Mas jineho vyrobce na CB negativ za rozumny penize?

Za idealni povazuji rozmer 8x10, je to nejvetsi rozmer podporovany vyrobci prislusenstvi. Na 11x14 bude problem s filmem, kazetama (mam za to ze jsem snad nevidel jinou nez drevenou), se sklama (dost uzkej okruh, mala moznost hybani standartama), a hlavne se zvetsovakem. Na 8x10 v pohode koupis dost dobrej za 1500euro ale vetsi snad ani nikdy neexistoval - v podstate neni duvod :-) A montovat si ho sam neni zadna sranda, kdysi jsem to zkousel.


Takze pokud ti jde o co nejvetsi rozmer, neni problem mit kameru co umi 20*24 palcu i se sklem a kazetama, Foma ti urcite film na zakazku udela, ale pro soustavnou praci to neni. (a vis co by ti na to rekl rodak z Pribora Sigmund F.??)

8x10 je vcelku lehka, skladna, desitky skel, filmy, kazety, zvetsovak. Muzes s ni chodit kilometry bez problemu. Cokoliv vetsiho lze, ale ....
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 březen 2007 - 22:59:35

momentálně dělam s fomou a nemám problém.
planfilmů zase tolik nespotřebuju, abych si nemoh udělat zásobu na půl, celej rok. to problém není
dal by si přednost kameře 18x24 nebo 8x10 - voba sou to dřeváci :wink:
  • 1

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 březen 2007 - 23:01:53

p.s. na zvětšování mi zatim bohatě stačí 6x9, takže zvětšováky na vf neřešim i když magnitaura sem měl ...
  • 1

#11 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 září 2010 - 21:39:29

chtěl bych se zeptat, zda na Globicu (13x18) existují i single (ne dvojité) kazety. nechci zakládat samostatné vlákno o té kameře, páč o ní asi jinak není tolik co diskutovat.
díky za infou.
  • 0

#12 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 září 2010 - 20:06:41

chtěl bych se zeptat, zda na Globicu (13x18) existují i single (ne dvojité) kazety. nechci zakládat samostatné vlákno o té kameře, páč o ní asi jinak není tolik co diskutovat.
díky za infou.


s tím jsem se nesetkal.
existují jednostranné 18x24 kazety na globicu, s roletkou
v praxi se používaly vložky 13x18 do 18x24 kazet
  • 0

#13 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 3 listopad 2010 - 18:48:37

Abych nezakladal dalsi vlakno...
http://www.dealextre...ls.dx/sku.33968
Presne padne na kazetu 8x10"

Bohousek
  • 0

#14 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 listopad 2010 - 18:58:48

s úspěchem používam antistatisticke pytliky co jsou v nich zabaleny základní desky (jako madrbórd, motofoko)

nepřitahují prach, jsou nepromokavé a zadarmo :wink:
  • 0

#15 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 3 listopad 2010 - 19:02:25

s úspěchem používam antistatisticke pytliky co jsou v nich zabaleny základní desky (jako madrbórd, motofoko)

nepřitahují prach, jsou nepromokavé a zadarmo :wink:

Ale jo, nebo pytliky od papiru ci filmu...
Kdyz ono tady v tom jsou proste jako v bavlnce :)

Bohousek
  • 0

#16 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 listopad 2010 - 19:54:44

Kdyz ono tady v tom jsou proste jako v bavlnce :wink:


V NEOPRÉNU !!! to zavání digitálismem...
  • 0

#17 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 3 listopad 2010 - 20:14:30

s úspěchem používam antistatisticke pytliky co jsou v nich zabaleny základní desky (jako madrbórd, motofoko)

nepřitahují prach, jsou nepromokavé a zadarmo :)


hlavně madrbórd je idově zatuchlá věc! :wink:
  • 0

#18 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 3 listopad 2010 - 23:56:13

Prkno Cimrmanovy matky se nachazi i ve filmovych aparatech :wink:

Sice obvykle nema antisatanisticky obal, ale ideove by mohlo vyhovovat
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 leden 2011 - 11:50:45

těší mě, že jsem dostal celkem slušný kazety z aukra a v nich sice nejsou vložky pro plany, ale je tam několik skleněných desek 10x15 :-)
tři jsem otevřel a tři nechal - možná nejsou osvitnuty, neporadíte kolik to nakrmit a čemu by se mohlo podobat volání, abych to vyzkoušel?
nebo si je aspoň ustálím, abych měl čirý sklíčka o jednom mm síly
krásně se pracovalo tehdy se sklem, ta manipulace - o hodně lepší, než s planem :!:
  • 0

#20 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 28 leden 2016 - 00:03:56

Přátelé velkoformatici-dřeváci ! Mám dřevák 13x18, asi Goertz (viz foto) a sháním do něj původní dřevěné kazety 13x18. Teď jsem objevil někde v Belgii, všechno je dle fotek a popisu úplně přesně jako moje jediná a mizerná kazeta, jen šířku udává prodejce 15,5 cm a já přitom mám 16,3 cm (uprostřed přes dřevo). Jinak plechy, drážky atp. vše stejné. A teď ten dotaz: Myslíte, že by se Belgičan spletl (nějak mi s ním vázne domluva), protože se v té době (1920 ..) systémově stejné kazety měly pro podobné dřeváky stejné rozměry, nebo to bylo co pes (dřevák), to jiná ves (kazeta)? Když to koupím, aby mi kazeta 1 cm na šířku nevaklala. S díky Luigi :shock:

Přiložený soubor  Drevak_13x18.jpg   91,34K   15 Počet stažení

Přiložený soubor  Kazeta_13x18_drevak.jpg   103,83K   15 Počet stažení

 


  • 0

#21 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 28 leden 2016 - 09:36:25

Ani bych se nedivil, kdyby byly jiného rozměru. Ty kazety jsou velký prevít!

 

Pokud by to bylo opravdu tak, že bude menší, tak by neměl být problém ji rozšířit nějakými dřívky po boku - jen ohlídat, aby byla stejná vzdálenost matnice - film. Případně uživateli Dalis by ti mohl poradit - ten to dělal podobně na větším formátu.


  • 0

#22 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 leden 2016 - 10:04:35

No...dobrá zpráva je, že takovýchto dřeváků (od Goerze je tam patrně jen objektiv, ne?) německého typu se dochovalo poměrně hodně, takže by kazeta nemusela být problém. Asi by možná nebylo od věci s tím zajet k Pazderovi, určitě se mu tam válí podobných věcí něurekom.  Jinak definice o psovi a vsích platí dokonale.


  • 0

#23 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 28 leden 2016 - 10:19:42

1 cm rozdiel nie je tak vela ani do plusu ani do minusu, da sa prerobit a prisposobit - avsak ovsem nechcete original kazety. Teraz som riesil podobny problem pre format 10x12" / 24x30 cm a celkom uspesne: jednu kazetu som vyrobil sam a jednu kazetu som kupil a prerobil uchytenie.

 

Na ebaji dost casto predavaju kazety do ruskych FKD 13x18, uchytenie podobne a su lacne.


  • 1

#24 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 28 leden 2016 - 10:19:54

Miloši, mám tady 4 kazety vnějšího rozměru 16,3 x 22,3 x 1,8 cm  viz foto, koukni na to

Jak sám píšeš - 2 kilometry zvládneš i pěšky ...

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#25 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 28 leden 2016 - 11:53:53

Tak všem velké díky za typy a rady. Jak koukám, asi se ten Belgičan nespletl a vím, že, budu shánět 16,3, popř. bych časem upravil (tzn. posunul i mosazné vedení). Byla to pro mne taková hurá akce, že bych dřeváka měl najedou krásně skompletovaného na budoucno. Teď řeším na fotografování předělání jiného dřeváka (Lechner Wien 13x18) tak, že tam dělám mini redukci a nasadím tam záda Rittreck 4x5 na moderní kazety - tak to by měla být pohoda.

Ale hlavně mě potěšilo, kolik že vás mi hned radilo z čehož vyplývá že dřevák neumře. Ještě jednou díky za vhled, zdařec Luigi :shock: 


  • 0

#26 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 28 leden 2016 - 18:02:33

Povaluje se mi tu jedna 16,4 na 21,9 kterou jsem ještě nepředělal na moje záda. Je to o chlup jiný systém než tvůj, ale adaptace by byla lehce proveditelná. Pokud chceš nafotím a pošlu fota. 


  • 0

#27 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 28 leden 2016 - 23:19:58

Jo, na fotky rád kouknu v čem je podstat toho jinéhoé systému - asi ty želízka jako vodící pera, ne? Zdařec Luigi. :shock:


  • 0

#28 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 29 leden 2016 - 14:39:35

Na kazetě je mezi horníma plechama dřevo se středovou drážkou. Dalo by se odebrat a zůstaly by tam jen vodící plechy. Dole plechy chybí a opět je tam jen drážka. dalo by se odebrat podle tvých zad a doplnit vodící plechy. Kazeta není rozevírací.


  • 1

#29 Dalis

Dalis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 97 příspěvků(y)
  • LocationŠtramberk
Reputace: 86

Publikováno 29 leden 2016 - 14:44:40

Fota jsem ti poslal do zprávy.


  • 0

#30 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 16 červenec 2016 - 11:27:47

Vie mi niekto poradiť, ako utesniť klasickú plastovú Fidelity kazetu na 13x18? V jednom rohu pri pri odklápacej doštičke mi jemne nafúka do nej svetlo (cca ploška 1 cm štvorcový...). Nie sú tam zamatky, je to len plastový diel a neviem, čo s tým... Vďaka za každú rozumnú radu :-)


  • 0

#31 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 14 říjen 2016 - 19:05:54

kedze akutny nedostatok filmovych kaziet na format 24x30cm u mna aj nadalej pretrvava (mam dve obojstarnne a jednu jednostrannu kazetu), preto som sa rozhodol urobit dalsie filmove kazety na tento format. 

konstrukcia, bude podobna: aby som nemusel pouzivat specialne stolarske naradia /napr. frezu na drazky pre siber/ kazeta bude poskladana z vrstiev. zaklad tvoria tri ramy z drevenej latky rozmeru 17x5 mm: jeden ram bude stred, druhy vrch jednej, treti vrch druhej strany. vsetky spoje su zlepene. moderne lepidla na drevo davaju velku pevnost, dobre skusenosti mam s lepidlom Soudal 67A/ D3. celkove financne naklady na jednu kazetu do 5-8 EUR. potrebne su len zakladne rucne naradia /pilka, pilnik, zverak, vrtacka, skrutkovac/.

prva faza: odrezanie latiek na pozadovany rozmer a zlepenie zakladnych ramov.doba zaschnuta lepidla je 24 hod.

 

Přiložený soubor  24x30_02.jpg   48,5K   16 Počet stažení                                Přiložený soubor  24x30_03.jpg   61,21K   14 Počet stažení                                 Přiložený soubor  24x30_01.jpg   57,57K   14 Počet stažení

 

hotovy a zlepeny ram                        hotove ramy                                      povodna drevena dvojkazeta 24x30cm a hotovy zakladny ram

 


dufam, ze bude aj pokracovanie :)


  • 3

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 říjen 2016 - 05:16:56

moc pěkné. nebál bych se založit samostatné vlákno, ať to nezapadne


  • 0

#33 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 15 říjen 2016 - 10:25:00

Také bych se přimlouval za samostatné vlákno. Pokud tu je ještě nějaký fungující admin, poprosím o založení a přesun.

 

A budu si fandit, že se dopracuji také k nějaké podobné činnosti  :roll:


  • 1

#34 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 15 říjen 2016 - 16:48:17

kolegovia, dakujem, ja sa nebojim, ale zase tato nie je az taka velkolepa myslienka. 

 

funguje to velmi jednoducho: kto nema podmienky a asi 200 (alebo viac) USD na jednu hotovu kazetu, a predsa chce mat do coho dat svoje plany ci dosky, tak musi rozmyslat. vysledok rozmyslania v lepsom pripade je vyriesenie problemu.


  • 1

#35 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 říjen 2016 - 17:39:56

je velice důležité i někoho inspirovat, ukázat mu, že to jde i doma se základním vybavením a není se tudíž čeho bát a proč otálet. navíc ukážeš, jakým způsobem jsi na to šel a někdo potenciálně další už to bude mít o něco jednodušší i s tím rozmýšlením. ale musí to najít, to je základ


  • 1

#36 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 15 říjen 2016 - 17:40:27

No právě proto  - že už jsem s přemýšlením na štíru a protože "to" funguje velmi jednoduše   ;-)  

Teda pro někoho. Tak docela rád opisuju, není-li to patentováno.  Například takový svorky tady nějaké taky mám, tak začátek mám dobrej  :)


  • 1

#37 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 16 říjen 2016 - 18:22:36

dobre, ked dokoncim tie kazety, tak to cele dam do vlakna Clanky... 


  • 1

#38 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 17 říjen 2016 - 13:24:58

supr, dík


  • 0

#39 Bothropsatrox

Bothropsatrox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 44

Publikováno 17 říjen 2016 - 18:18:31

Vypadá to moc zajímavě! Těším se na výsledek. (Hlavně jsem zvědav jak vyřešíš dvě věci - uzavírání otvoru po vytažení víka kazety a jak zabránit vytažení filmu zároveň s víkem kazety.)

Také jsem nedávno přemýšlel, jak něco podobného vyrobit a zbastlil jsem cvičně jeden prototyp na dva kousky ušmiknutého svitkáče (asi 5,5x12).  Mě plánky předem moc nejdou, tak jsem se do toho vrhnul po hlavě, ale vyrobil to zatím jenom na ten svitkáč, abych to mohl snadno ověřit v provozu. 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#40 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 17 říjen 2016 - 18:36:25

Vypadá to moc zajímavě! Těším se na výsledek. (Hlavně jsem zvědav jak vyřešíš dvě věci - uzavírání otvoru po vytažení víka kazety a jak zabránit vytažení filmu zároveň s víkem kazety.)

Také jsem nedávno přemýšlel, jak něco podobného vyrobit a zbastlil jsem cvičně jeden prototyp na dva kousky ušmiknutého svitkáče (asi 5,5x12).  Mě plánky předem moc nejdou, tak jsem se do toho vrhnul po hlavě, ale vyrobil to zatím jenom na ten svitkáč, abych to mohl snadno ověřit v provozu. 

 

take kazety som uz robil, len to vzdy boli jednostranne kazety. tato bude obojstranna.

1. vyriesi to zamatovy pas  

Přiložený soubor  barsony500x300.jpg   50,13K   9 Počet stažení

 

2. listovy film, alebo sklenena doska je pod urovnou /siber je nad filmom alebo doskou/. fotocitlivy material je uchyteny ku korpusu kazety takze s tym to nemam priamu suvislost.

 

Vase konstrukcie su neskutocne ale velmi zaujimave :D


  • 2

#41 Bothropsatrox

Bothropsatrox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 44

Publikováno 17 říjen 2016 - 19:47:09

Díky za info - mrknu se po tom. (A omlouvám se za to tykání, já nikdy nevím jak na kterým fóru je to daný) . Metoda co dům dal :smile: Ale funguje to - první pokus testovací negativ nahazuji

Přiložený soubor (y)


  • 0

#42 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 17 říjen 2016 - 20:24:19

Díky za info - mrknu se po tom. (A omlouvám se za to tykání, já nikdy nevím jak na kterým fóru je to daný) . Metoda co dům dal :smile: Ale funguje to - první pokus testovací negativ nahazuji

 

ale to je v poriadku. som staromodny clovek, ktory stale ide proti prudu. keby bolo v mode vykanie, tak by som urcite robil opak.


  • 2

#43 Bothropsatrox

Bothropsatrox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 44

Publikováno 18 říjen 2016 - 18:19:34

 

Díky za info - mrknu se po tom. (A omlouvám se za to tykání, já nikdy nevím jak na kterým fóru je to daný) . Metoda co dům dal :smile: Ale funguje to - první pokus testovací negativ nahazuji

 

ale to je v poriadku. som staromodny clovek, ktory stale ide proti prudu. keby bolo v mode vykanie, tak by som urcite robil opak.

 

Tak to jsem rád. Zažívám s tím občas humorné chvilky i ve světě:

Letos v létě v Barceloně jsem se bavil španělsky s jedním španělským fotografem a ten mi potom povídá: "Chvílemi mně tykáš, chvílemi vykáš, používáš slovesný časy zcela dle momentální inspirace a to dokonce i ty, které považujeme za archaické a občas přejdeš do Italštiny." 


  • 0

#44 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 19 říjen 2016 - 15:59:08

kedze akutny nedostatok filmovych kaziet na format 24x30cm u mna aj nadalej pretrvava (mam dve obojstarnne a jednu jednostrannu kazetu), preto som sa rozhodol urobit dalsie filmove kazety na tento format. 

konstrukcia, bude podobna: aby som nemusel pouzivat specialne stolarske naradia /napr. frezu na drazky pre siber/ kazeta bude poskladana z vrstiev. zaklad tvoria tri ramy z drevenej latky rozmeru 17x5 mm: jeden ram bude stred, druhy vrch jednej, treti vrch druhej strany. vsetky spoje su zlepene. moderne lepidla na drevo davaju velku pevnost, dobre skusenosti mam s lepidlom Soudal 67A/ D3. celkove financne naklady na jednu kazetu do 5-8 EUR. potrebne su len zakladne rucne naradia /pilka, pilnik, zverak, vrtacka, skrutkovac/.

prva faza: odrezanie latiek na pozadovany rozmer a zlepenie zakladnych ramov.doba zaschnuta lepidla je 24 hod.

 

 

24x30 cm filmova kazeta, pokracovanie, druha faza: zlepenie ramov a distancnych prvkov do korpusu

 

Přiložený soubor  24x30_04.jpg   57,3K   12 Počet stažení     ostrihane sololitove distancne prvky

 

na siber budeme pouzivat sololit. soloit je tenka drevovlakninova doska, pouziva sa v nabytkarstve ...  ako aj zadna strana skrin. aby sme mali rovnaku sirku drazky ako je hrubka sibru, tak ten isty material budeme pouzivat aj na distancne prvky na vytvorenie drazok pre siber. sirka latky, z coho sme urobili ramy je 17 mm. na drazku z toho postaci 7 mm, takze na sirka distancnych prvkov bude 10 mm. sololit je lahko rezatelny material, na strihanie som pouzival tabulove noznice, ale samozrejme su aj ine moznosti. 

 

Přiložený soubor  24x30_05.jpg   67,58K   9 Počet stažení   vrstvenie 1 - ram   2- sololitovy distancny prvok

 

plochy natreme lepidlom a poskladame vrstvy: spodny ram-distancne prvky-strendny ram-distancne prvky-vrchny ram. nezabudneme na to, ze na jednu kratsiu stranu nelepime distancny sololit, tam bude chodit siber. po povrhovej uprave tam budeme lepit zamatovu pasku.

 

Přiložený soubor  24x30_06.jpg   52,52K   12 Počet stažení    zelepne a upevnene ramy

 

Přiložený soubor  24x30_07.jpg   35,28K   10 Počet stažení     zlepeny korpus - drazky

 

Přiložený soubor  24x30_08.jpg   30,6K   11 Počet stažení     vrstvy: 1 - vrchny ram, 2 - distancne prvky  3 - strendny ram, 4 - distancne prvky, 5 - spodny ram

 

cely zlepeny sendvic upevnime so svorkami a nechame  min. 24 hod. mensie nepresnosti su tolerovatelne, lebo dalsiu fazu vyroby zaciname s tym, ze obrusime (opilnikujeme, ohoblujeme) vonkansie a vnutorne strany zlepeneho korpusu ucelom vyrovnania vsetkych nepresnosti.


  • 3

#45 Bothropsatrox

Bothropsatrox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 44

Publikováno 19 říjen 2016 - 18:27:28

Moc se mi to líbí!!!

 

 

Místo toho sololitu by šla použít i nějaká prefabrikovaná lišta, stejné tloušťky a šířky, že? A nevyrábí se nějaký podobný prefabrikát - tuším jsou to kolejničky na zásuvné sklo do knihovny.  Ale už jsem to nějaký čas neviděl, takže nevím jaké jsou tam rozměry těch drážek


  • 0

#46 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 říjen 2016 - 19:23:21

já bych použil překližku, nemám rád sololit :-)


  • 0

#47 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 19 říjen 2016 - 19:49:37

samozrejme, no sololit nie nutnost, to som mal po ruke a s tym materialom viem drzat slubenych 5-8 EUR za kazetu :)


  • 2

#48 Bothropsatrox

Bothropsatrox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 44

Publikováno 19 říjen 2016 - 19:58:30

Hlavně se musím zahanbeně přiznat, že použít sololit by mne nenapadlo. A přitom se mi ho mám po kusech za skříní v dílně. Hned zítra z něj zkusím pár lišt nastříhat - ať má nějaký využití. .-) 


  • 0

#49 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 637 příspěvků(y)
Reputace: 1 299

Publikováno 25 říjen 2016 - 18:23:06

24x30 cm filmova kazeta - tretie pokracovanie

 

ked som zlepil korpus z ramov a distancnych prvkov, tak som zistil, ze nedobre som zmeral a pocital hlbku kazety. nemyslel som na 2-3 mm sklenenu dosku, ale len na planfilm, a kazeta bude velmi plitka. to nie ke dobre, lebo kazety chcem pouzivat aj pre kolodiove dosky. takto dopadne clovek, ktori viac rozprava ako rozmysla. tak som pekne rozobral uz zlepeny korpus, stredny ram som vyhodil a z hrubsich latiek som spravil ramy, aby som zvysil hlbku. medzi hrubsimi strednymi ramami som vlozil plastovu foliu /to som mal po ruke.../ ako oddelovaciu stenu medzi jednotlivymi stranami. nevadi, ked je folia transparentna, pri povrchovej uprave cele vnutro kazety z obidvoch stran bude zafarbena na matnu ciernu.  ked zom uz mal jednotlive vrstvy rozobrate, tak som zlepil aj zamatovy pas. 24-48 hod. po zlepeni celelho korpusu s rasplou vyrovname nepresnosti na bokoch korpusu. 

 

 

Přiložený soubor  24x30_010.JPG   36,79K   6 Počet stažení       zlepeny korpus /upravena kazeta/ 1 -  horny ram,   2,6 - miesto pre siber a zamatovy pas, 3 - prvy hruby stredny ram, 

                                                                 4 - tenka umelohmotna oddelovacia folia, 5 - druhy hruby ram, 7 - dolny ram

 

Přiložený soubor  24x30_011.JPG   71,5K   6 Počet stažení         hotovy zlepeny korbus vyskusame do zadnej strany /drziak matnice a kazety/ fotoaparatu

 

Přiložený soubor  24x30_012.JPG   60,9K   7 Počet stažení         do vnutra zalepime drziaky fotocitliveho materialu 

 

Přiložený soubor  24x30_013.JPG   61,26K   6 Počet stažení         asi takto to bude vyzerat - hotova 24x30 cm ambrotypia v polohotovej kazete

 

 

ospravedlnujem sa za tem omyl s hlbkou, ale prototyp je prototyp.  nabuduce vyhotovime siber /material solotit, odrezeme na rozmer vnuturnej drazky, prisposobime ku kazete, primontujeme rukovat, potom nasleduje montaz prichytiek fotocitliveho materialu a aj samotnek kazety k fotoaparatu, povrchova uprava a dobra slivovica na zdravie a na pozehnanie roboty.


  • 3

#50 Bothropsatrox

Bothropsatrox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 40 příspěvků(y)
Reputace: 44

Publikováno 25 říjen 2016 - 18:43:41

Je to vynikající a inspirativní!  

 

To se mi stává pravidelně, že něco musím demontovat. Zvlášť u prvovýrobků a prototypů. Před 24 lety na stužkovacím maturitním večírku jsme měli na pozvánce napsané tohle:

 

"Lidová moudrost: Dvakrát měř, jednou řež!

 

Konstruktérská moudrost: Pětkrát počítej, třikrát měř, ale hlavně nikdy neřež!

 

Technologická moudrost: Raději to naddimenzuj, kdyby někdo fakt řezal!

 

Technická praxe: Měř kolikrát chceš, stejně jednou budeš řezat!"  :-)


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních