Přejít na obsah


Fotka

metráž


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
68 odpovědí na toto téma

#51 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 2 únor 2011 - 19:13:35

Ja mam tuhle:
Vložený obrázek
jen tu papirovou krabici mam jako novou:-) Kupoval to tata pred triceti lety a porad slouzi dokonale. Kazety pouzivam oteviraci z filmu z osmdesatych let, predevsim Ilfordu. dobre se oteviraji, ale ne zas nebezpecne dobre, v kazde z nich(mam jich tak deset, patnact, nevim presne)bylo uz tak tricet filmu za ty roky a porad dobry. Jen se asi spatne shaneji...
  • 0

#52 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2011 - 19:22:00

Tyjo, to je krásná relikvie, LPL Dayroll je sběratelský kousek, nedávno se jeden prodal dráž než Nikon F3HP :) :D :lol:
  • 0

#53 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 2 únor 2011 - 21:04:54

No teda, to jsem ani nevedel, ze mam takovou cennost! A je jako novej, dokonce nejen s originalni krabickou, ale i s originalnim igelitovym pytlikem v ty krabicce, kam ho pokazdy pekne zase schovam:-)
  • 0

#54 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2011 - 21:15:19

Poslyš, Achernare, mám z tebe čím dál silnější pocit, že ti maminka četla Fimfárum místo pohádek Božky N a tatínek pouštěl šelakové desky s Čochtanem, dávno předtím, než jsi začal lozit po čtyřech? Tata z tebe musí mít radost.
p.s.: ... ještě je mám schovaný :)
  • 0

#55 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 3 únor 2011 - 10:36:54

Maminka mi cetla nejaky finsky pohadky, u kterych jsem pokazdy strasne brecel, protoze tam vzdycky hodnyho zabili a nebo aspon zlyho nepotrestali:-) A desek jsem se naposlouchal..:roll:))
  • 0

#56 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 12:23:30

Maminka mi cetla nejaky finsky pohadky, u kterych jsem pokazdy strasne brecel, protoze tam vzdycky hodnyho zabili a nebo aspon zlyho nepotrestali:-)


takže ty jsi byl vlastně pro život v této kotlině a této době dobře připraven? :roll: prozíravá maminka...
  • 0

#57 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 3 únor 2011 - 19:34:55

No jo, na tom neco bude:-)
  • 0

#58 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 4 únor 2011 - 23:11:26

Kluci, to je fakt zajímavý, co se tady na Temné při prezentaci navíječky (například) člověk dozví o úplně něčem jiném... Ale je to i o intuici, viď Jiří :cry:
  • 0

#59 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2011 - 15:59:30

Tož já mám tento:
Vložený obrázek
Teprve mi dorazil, ale nevím, nevím. Kryt metráže se zdá O.K. Ale kryt mechanismu a kazetky se mi zdá takový nesvětlotěsný. Navíc v průchodu mezi metráží a kazetkou není žádná sametka či něco podobného, tak nevím. Má s tímto modelem někdo zkušenost?
  • 0

#60 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2011 - 18:04:38

Má s tímto modelem někdo zkušenost?

Jo, Watson, má, několik set kazet. Fajn strojek.
Ovšem je pravda, že jsem si štěrbinu sametkou kvůli dokonalému zatěsnění zavřeného bubnu opatřil (otázka cca 30sec.), a to kvůli navíjení PET surveillance filmu, kterýžto funguje jako světlovod a navíc je dost citlivej, takže alespoň zhruba to nebezpečí zafouknutí světla eliminovat.
Stejně navíjím v šeru, přímé světlo si nenechám svítit na žádný film při ládování do kazet, do foťáku a ani jinak.
Myslím, že kdyby v tomhle byl problém, tak už by ta spousta temnokomorníků, co ode mě filmy v kazetách namotané touhle mašinkou brala, už taky reklamovala. :wink:
  • 0

#61 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 únor 2011 - 20:21:24

Musím sa priznať, že nemám žiadnu navíjačku, a na film, riešim to roztiahnutými rukami, už mám odhad, +-2políčka. Prichytenie filmu na stredovku riešim asi tak, že najprv si film naviniem do pomocnej kazety, na svetle ho zastrihnem prilepím k cievočke, a založím do kazety, potom film znovu pretočím, už na pevno. Aby sa šetril film aj kazety, riešim to tak, že na cievku to motám mimo kazety, a až potom ho tam vložím.
Nakoniec začiatok filmu, ktorý trčí z kazety cca 1 cm zastrihnem, a nalepím k nemu cca 15-20cm starého filmu, na ktorom zastrihnem zakladací jazýček.
Takto mám zo 17m balenia len asi pol metra odpadu, najviac ide na ten kúsok pri zakladaní do fotoaparátu.
  • 0

#62 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 květen 2022 - 07:14:22

Dobrý den. Chystám se zdokonalit navíjení metráže, a protože nemám navíječ, budu to provádět ve tmě. Napadlo mne, že by se návin nechal na něco upevnit a odvíjet rovnou do kazety bez manipulace s dlouhým ustřiženým pásem. V souvislosti s tím mne zaujal příspěvek číslo 46 na předchozí straně. Nevím, jak to pan kolega počítal, ale ať počítám, jak počítám, stále mi vychází okolo 64 otáček cívky o 180 stupňů na 36 polí i se začátkem a koncem, nikoli 45! A to je obrovský rozdíl! Zkoušel to někdo?

U mne by to bylo o něco méně, protože bych chtěl po delší přestávce opět začít používat zaváděcí pásy z kousků filmu. V návaznosti na to bych uvítal vaše zkušenosti s upevňováním zaváděcích pásů. Místo spoje se totiž zasekává na ozubeném kole, které má pohánět film kupředu! Děkuji!
  • 0

#63 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 květen 2022 - 07:28:50

30 plných otáček je 36 snímků kina do kazetky. K tomu dvě otočky na nějaký ten konec a začátek. Jo, těch 64 půl otáček to tak je.


  • 0

#64 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 květen 2022 - 07:39:03

Mimochodem řečeno ten DIY navíječ vzniklý 3D tiskem debatovaný ve vlákně http://www.temnakomo...ak-ii/?p=547617 už beru za plně ověřený a přešlý ze stavu "testuje se" do stavu "nudná rutina, funguje".

Pokud máte k dispozici tiskárnu (či někoho ochotného v okolí), tak mohu jen doporučit, za celkem směšnou cenu se dá získat řešení, které proti "továrním" zase o tolik horší není.

 

Na okraj - mně na tom v jistém smyslu nejvíc vyhovuje možnost snadno si namotat filmy kratší pro menší experimenty, třeba kinofilmy pro 12-18 snímků už dnes prakticky neexistují a cenově navíc byly problematické. V tomhle je navíječka vyloženě příjemná, člověk si udělá přesně to, co potřebuje.


  • 0

#65 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 květen 2022 - 08:21:09

U toho DIY navíječe jsem jenom dvířka snížil o 0,8mm, aby se na každou stranu dala nalepit 0,7mm silná sametka. Pak to krásně chodí v těle, ideálně ztuha. A dobře to těsní proti světlu. Těsnění spáry kudy leze film je taky nalepená sametka 0,7mm, ale 2x přeložená. Takhle z obou stran. vlepené zevnitř. Dělá to takový rukáv, končí venku těsně před kazetkou. Jedna vrstva je málo, spára je moc široká. A být to tam musí, kdybych otevřel dvířka tak si přes spáru osvítím dvířka uvnitř. Už mám jeden finální kus pro sebe, ještě budu sametkovat druhý pro REDa. Pak budu tisknout ještě jeden pro jednoho zájemce a pak už se mi to vyrábět nechce. Fotky dodám později.


  • 0

#66 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 květen 2022 - 08:42:07

Já tam mám taky u druhého kusu pár tuningů z praxe, i proto píšu o "přechodu z testů do nudné rutiny"... 

V první řadě pro Fomapany, které jsou jen na trnu, ne na cívce, vkládám dovnitř takovou podložku navíc s trnem aby to méně vaklalo. Zadruhé jsem dvířka naopak malinko zvýšil aby šly víc ztuha (nemám je pokryté sametem).

Zatřetí mám vnitřní stěnu polepenou matnou černou wrap fólií, která je krásně hladká, prochází i štěrbinou. Film mi z jedné strany klouže po této fólii (ta ho fakt neporyje) a z druhé je to uzavřeno takovým černým molitanem v poměrně tlusté vrstvě. Štěrbinu to uzavírá krásně a vypadá to funkčně.

 

Příležitostně taky mohu nafotit detaily. Mám dva kusy, jeden na Foma 100, druhý na Foma 200, nevylučuji ještě třetí, uvidíme. 

Z nějakou masovou výrobou taktéž moc nepočítám, zejména se moc nehodlám patlat s těmi vnitřními úpravami a sametem, k tisku by mne možná někdo ukecal, ale aktivně to nabízet nebudu.

 

Co jsem našel někde na netu, tak prý to druhé řešení, které se objevilo v diskusi (placený model za pár USD) má být celkově o něco solidnější než námi použité free, ale vnímám to v rovině "mně to stačí" a tak nemám motivaci k testování.


  • 0

#67 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 květen 2022 - 20:16:11

Dobrý den! Velice děkuji za otáčky, jsem rád, že to tak vychází! Ty navíječe jsou vskutku krásné, bohužel nemám možnost tisku a na bazarech se u nás žádné použité nepovalují.

 

A jak je to s těmi zaváděcími pásy? Kolik perforací se u nich překrývá, když se to nalepí na začátek filmu? Lepí se pás NAD film nebo POD film (při pozici filmu "nahoře podložka, dole emulse")? Tipnul bych si, že NAD, protože se pak snáze navíjí a postupuje ve foťáku. Ale může to dělat problémy při navíjení zpět, když se to zasekne... Z toho vyplývá, že by bylo dobré lepit pásku z obou stran. A lepit pouze 24 mm kousek pásky, aby nezasahovala do perforace, protože pak to nejede přes kolečka, ano? :mrgreen:


  • 0

#68 Kilgore

Kilgore

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 8 květen 2023 - 18:08:57

Já tam mám taky u druhého kusu pár tuningů z praxe, i proto píšu o "přechodu z testů do nudné rutiny"... 

V první řadě pro Fomapany, které jsou jen na trnu, ne na cívce, vkládám dovnitř takovou podložku navíc s trnem aby to méně vaklalo. Zadruhé jsem dvířka naopak malinko zvýšil aby šly víc ztuha (nemám je pokryté sametem).

Zatřetí mám vnitřní stěnu polepenou matnou černou wrap fólií, která je krásně hladká, prochází i štěrbinou. Film mi z jedné strany klouže po této fólii (ta ho fakt neporyje) a z druhé je to uzavřeno takovým černým molitanem v poměrně tlusté vrstvě. Štěrbinu to uzavírá krásně a vypadá to funkčně.

 

Příležitostně taky mohu nafotit detaily. Mám dva kusy, jeden na Foma 100, druhý na Foma 200, nevylučuji ještě třetí, uvidíme. 

Z nějakou masovou výrobou taktéž moc nepočítám, zejména se moc nehodlám patlat s těmi vnitřními úpravami a sametem, k tisku by mne možná někdo ukecal, ale aktivně to nabízet nebudu.

 

Co jsem našel někde na netu, tak prý to druhé řešení, které se objevilo v diskusi (placený model za pár USD) má být celkově o něco solidnější než námi použité free, ale vnímám to v rovině "mně to stačí" a tak nemám motivaci k testování.

Dobrý den. Chci si taky vytisknout tu samou navíječku. Podělil byste se o ty úpravy, které jste na ní dělal? Nevadilo by Vám nasdílet upravený model, pokud jste tedy nějaké úpravy vůbec dělal. Minimálně tu podložku a trn. Rád bych se vyhnul ladění už jednou odladěného :-) Předem moc děkuju!


  • 0

#69 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 17 říjen 2023 - 10:49:51

 

Dobrý den. Chci si taky vytisknout tu samou navíječku. Podělil byste se o ty úpravy, které jste na ní dělal? Nevadilo by Vám nasdílet upravený model, pokud jste tedy nějaké úpravy vůbec dělal. Minimálně tu podložku a trn. Rád bych se vyhnul ladění už jednou odladěného :smile: Předem moc děkuju!

 

 

Reaguji s odstupem (dlouho jsem tu nebyl)...

Dvířka upravený model žádný nemají, to se jen ve sliceru výška buď trochu natáhne (u mne) anebo sníží (nakadah se sametem).

Po té podložce se musím podívat, je to postup "vytisknul jsem a zapomenul" a navíc zrovna mám z navíječce film, tak se dovnitř nepodívám. Co si vybavuji, tak to bylo fakt jen triviální kolečko o průměru vnitřku navíječky asi 5mm tlusté a uprostřed trn, ale možná kecám.

Jsem si ale na 100% jistý, že to byl samostatný díl, takže klidně lze tisknout, existující model to nemění, bude to navíc.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních