Přejít na obsah


Fotka

Různé poz. vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
111 odpovědí na toto téma

#1 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 March 2007 - 18:14:21

Právě zkouším dvě pozitivní vývojky na papíry fomabrom. Jsou to Ilford Multigrade (používal jsem ji na Agfy RC a zbyla mi) a Foma LQN. Překvapuje mne docela velká rozdílnost. Ilford je hodně "ostrej" a zdá se mi dost kontrastní, kdežto LQN je taková plynulá, slušně vytáhne polotony a výsledek je tak nějak příjemnější. Vědel jsem, že mezi vývojkami jsou rozdíly, ale až takovýhle? Jaký rozdílnosti jsou ve složení vývojek? Liší se jen poměry chemických látek, nebo třeba úplně rozdílnym složením?
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 March 2007 - 19:04:15

Ony se ty vývojky dělají "schválně" rozdílné! Jednak proto, aby bylo možno říci, že "ta naše je lepší, než konkurenční", jednak proto, aby dělala něco jiného, než ty jiné.
Mohou se lišit "poměrem chemických látek" i "složením z úplně jiných chemických látek". Vždycky ale bude vyvolávač, nějaká alkálie atd. atd.
Jestli chcete vyzkoušet opravdu dobrou vývojku (a není to zdaleka jenom mé tvrzení) - pak Agfa Neutol. Myslím, že "nám neutolistům" těžko kdo tuto vývojku znechutí :-)
Pentaxista
  • 1

#3 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 March 2007 - 19:16:04

Jasně. Když jsem ale používal Multigrade na RC Agfy, výsledek se mi dost líbil. V kombinaci s Fomabrome je to ale bída... Bude váš Neutol minimálně stejně dobrej na Fomabromy jako třeba LQN?
  • 0

#4 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 March 2007 - 19:18:07

A dá se vůbec sehnat, když Agfa is dead?
  • 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 March 2007 - 19:32:34

Myslím, že Neutol se Vám bude líbit více, než Ilfordí vývojka...
Není třeba shánět - stačí objednat (např. Škoda, raději "ve velkém" nebo společně s někým - mají poměrně dost fest poštovné).
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 March 2007 - 21:41:10

neutol je opravdu výbornej. co sem ho zkusil, už nepoužívám nic jinýho. teda kromě neutolu wa :-)
  • 2

#7 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 March 2007 - 06:38:37

Ftipný je, že ve vedlejším vlákně chválí kombinaci Ilford Multigrade + Agfa RC/Fomaspeed variant :cry:
  • 0

#8 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 March 2007 - 08:01:26

Nejsem zadnej znalec a zkusenej printer ale Neutol je opravdu fajn. Polotonu hafo a alespon podle mne je fotka z Neutolu ( v mem pripade Neutolu WA pri vetsim redeni 1:14 ) veselejsi ve svetlech. Porovnavat s LQN muzu, zkousel sem ji osobne.
Pokud by chtel nekdo EUKOBROM mam doma nacatou flasku ( v lednicce zastriknutou plynem ) koupenou loni v rijnu a nerad bych ji nechal zestarnout. Na cene se samozrejme domluvime...
Ludek
  • 0

#9 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 13 July 2007 - 17:46:45

Negativní vývojky si dost lidí (podle toho, jak to tady čtu) míchá doma. Dělá se to taky tak s pozitivními vývojkami?
  • 0

#10 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 July 2007 - 19:20:03

Mám ještě jednu lahev Neutolu, ale v podstatě z rozmařilosti jsem prubnul Amalocco 6006 Varimax Extra - vývojku pro MG papíry (koupeno u Škody). Ředění 1+9, cena za litr 223,- Kč
Zkrátím to: je vynikající, jede jako ďábel a má neskutečnou výdrž. Černá je černá, bílá je bílá...
Zkuste!
  • 0

#11 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 July 2007 - 20:28:00

Az dojde Neutol, urcite ji prubnu.
Mimochodem nezkousel ste nekdo Ilford Warm?
  • 0

#12 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 July 2007 - 22:07:38

teplej :) ilford sem minulej tejden koupil jako náhradu za už asi nesehnatelnej wéá neutol. první vobrázky s nim čekam do tejdne - poslední agfácký wéáčko už je jak kafe, tak dam potom vědět, jakej je rozdíl
  • 0

#13 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 July 2007 - 23:09:37

Už jsem to tu na mnoha místech psal, ale doporučiji vyzkoušet tvrdě pracující vývojku Foma GD-L (pro reprografické účely). Budete udiveni jak černá může být černá a jaká gradace tmavých tónů se vyjeví tam, kde Ilford Multigrade udělal jednolitou tmavou plochu. Cenu 85 Kč za litr koncentrátu lze jen těžko překonat. Ředí se obvykle 1:5 ale pro ultratvrdou práci lze použít koncentrovanější, nebo zase změkčit větším ředěním až 1:15. Vynikající výsledky ověřeny s Fomabromy Varinat, Fomatony MG a Kentemery Variant.
  • 0

#14 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 16 July 2007 - 08:01:17

Moje oblibena pozitivni vyvojka je Ethol LPD, vydrzi snad sto let a redenim se da ovlivnit teplota tonu. Krome Etholu pouzivam jeste Dektol (pokud se mi povede sehnat) a Ilford Multigrade, ten jen na nektery veci.
  • 0

#15 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 16 July 2007 - 08:08:38

vím, je to mimo, ale kdo to nezkusil, že? včerajsem dělal nějaký filmy v microphenu... tak jsem ho dal do misky a fomaspeed do něj. clk neuvěřitelný - netušil jsem co čekat, ale vylezl z toho jediný slušný pozitiv toho večera.
  • 0

#16 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 March 2009 - 12:18:32

Ahoj kluci,
nechci zakládat nové vlákno a nikde jsem to nenašla. Chci vyvolávat v GD-L papíry Fomaspeed(N311, N312). Na stránkách Foma nemají u této vývojky nikde uvedené časy jak dlouho to máchat(narozdíl třeba od LQN). Neporadíte mi někdo jak dlouho by to mělo být v GD-Lku, nebo nějaký odkaz kde to je. Díky moc všem :) :!: :(
Jo a taky bych chtěla ještě poradit jaký si koupit spínací hodiny, protože ty co sem měla sem nenašla, díky moc všem. :)

Ivča Temná :D
  • 0

#17 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 March 2009 - 12:23:57

hodiny třeba tyto:
http://www.aukro.cz/..._vipocombi.html
ty by se mi taky vcelku líbily

s časama pro GD-L úplně neporadím, ale myslím že to budou tak 3 min. a výš pro baryt... je potřeba to vyzkoušet, taky záleží na teplotě vývojky...když je teplejší, jede to rychlejc
  • 0

#18 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 March 2009 - 12:24:16

U GD-L je volací doba asitak stejná jako u jiných normálních vývojek (za nenormální považuju třeba Fomatol PW) :) Takže u RC nějakých 1-1,5minuty, u barytů asi 3minuty.

Spínací hodiny? No asi bych zkusil místní bazar nebo Aukro, běžné jsou Vipo combi, modely neznám, ale spínají všechny :) :!: :(
  • 0

#19 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 March 2009 - 12:30:02

Díky moc, s tou vývojkou nějak zaexperimentuju a uvidím, no a po těch hodinách se teda mrknu někde po bazarech, když je to defaco jedno jaký :) . Edo promiň že sem psala oslovení: "Ahoj kluci"! A přitom mi odpovíš ty vždy mezi prvníma :) . Polepším se slibuju, Ivča Nadšená(z vás) :!:
  • 0

#20 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 March 2009 - 12:35:01

Díky moc, s tou vývojkou nějak zaexperimentuju a uvidím, no a po těch hodinách se teda mrknu někde po bazarech, když je to defaco jedno jaký :( . Edo promiň že sem psala oslovení: "Ahoj kluci"! A přitom mi odpovíš ty vždy mezi prvníma :) . Polepším se slibuju, Ivča Nadšená(z vás) :D

to já jen že se flákám doma na neschopence, jinak by to tak rychlý nebylo :!:))
Ale ty hodiny bych zkusila, co jsou na aukru, voni tam přeci jen nějaký ty rozdíly jsou :)
P.S. ten fotosraz ještě zvaž! zvlášť nemáš-li to daleko; budeš potom ještě nadšenější.
  • 0

#21 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 March 2009 - 12:40:50

pak ještě tyto:
http://www.aukro.cz/...vipo_kombi.html
  • 0

#22 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 March 2009 - 12:48:51

Edo, díky za tipy, budu to na aukru sledovat :) . S tím srazem se ještě uvidí, jsem z nové města na mor. A přeju ať se brzo uzdravíš :!: !!!
Ivča Šťastná(to komornice) :)
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 March 2009 - 12:50:32

pak ještě tyto:
http://www.aukro.cz/...vipo_kombi.html


Heeeej na ty číhám jááá. Jakobych o tom včera nemluvil :)))
  • 0

#24 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 March 2009 - 12:55:35

pak ještě tyto:
http://www.aukro.cz/...vipo_kombi.html


Heeeej na ty číhám jááá. Jakobych o tom včera nemluvil :)))

jó, kdybys včera řek! taky jsem totiž chtěla přihazovat :!:)) ale vzhledem k tomu, že "nějaký" hodiny mám, tak jsem si říkala, že Ivanka je potřebuje víc :)
  • 0

#25 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 March 2009 - 13:00:43

:) :) :!: Pavle, tak se budem vzájemně přehazovat, nebo se domluvíme předem :( ? Já ti je teda nechám, resp. na ně nebudu přihazovat, abych ti nenavyšovala cenu. Jedu příští týden do Práglu, mrknu někde po bazarech a něco koupím :D. Ale musíte mi dobře radit co a jak v komoře, souhlas :D ?
Jinak včera jsem se dívala jenom přes zvětšovák na negativ a pak jsem jakože zvětšovák vypla, přehodila přes něj pytel z bublinkový fólie a odešla. No jdu asi za hodinu kolem komory a cítím něco, mrknu do komory na ten igelit a mám jasno. Já to nevypla a ten igelit už se propálil skrz, ty plechy byly pěkně vřelý...už aspoň vím že mám vypínat zvětšovák ze zásuvky. No otázka, nemohlo se s ním nic snad stát? Funguje to sem zkoušela ještě. ale jinak jsem šikovná, nejsem k ničemu nebojte se, to byla jenom začátečnická chyba ufff :D :D :D
  • 0

#26 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 March 2009 - 13:04:03

Já ti je gentlemansky přenechám jestli chceš. Já hodiny mám a tyhle jsem chtěl jen jako doplňkový a vyhovovalo mi, že jejich majitel je z Liberce, stějně jako já...
  • 0

#27 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 11 March 2009 - 13:09:23

Jo, zvětšovák se většinou vyplatí nechat vychladnout ... až budeš někdy zvětšovat den a noc, tak teprv uvidíš jaký to jsou kamínka :)
S těma hodinama v bazarech bych moc nepočítal, možná ještě tak u Pazdery. Ty Viponel Combi jsou dobrý (mají i dlouhé časy nad 60s), ale v pohodě stačí i Viponel S15, který bývají za cenu kolem 50,-Kč.
  • 0

#28 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 March 2009 - 13:23:03

Pavle tak díky, já na ně teda asi přihodím až to bude končit cca, když jsou ty Vipo/combi dobrý :)
Ivča :)
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 March 2009 - 13:37:42

ano vipo combi - měl jsem několikero hodin a tyhle jsou z těch běžných nejlepší (taky cvaknou při vypnutí docela tiše a ne cvak :) že se lekne i pes na dvorku v boudě)
jedny používám a jedny mám v šuplíku v záloze, ale nedám... co kdyby ty první klekly, je to přece jen čistě mechanická záležitost a cele to v nich vrčí a vrní při provozu, jak se tam ty kolečka točej a ten čas osvitu měřej
v inzerci se objevují celkem často a nedraze, před třemi lety jsem za ně dal 400 a poštu :)
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 March 2009 - 13:39:35

Ok. A teď zpět k původnímu tématu, ano? Hodiny a jiné řešte v relevantních vláknech. Děkuji. :)
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 March 2009 - 13:47:44

ko ne č ně vím, co znamená démonický! :)
používám tetenal wariospeed a foma gdl
osvěcuji tak, že nechávám ve vývojce asi 3-4 minuty
při jejím ohřevu na 23°C 2-2,5 minuty
  • 0

#32 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 March 2009 - 13:52:42

ano vipo combi - měl jsem několikero hodin a tyhle jsou z těch běžných nejlepší (taky cvaknou při vypnutí docela tiše a ne cvak :!: že se lekne i pes na dvorku v boudě)
jedny používám a jedny mám v šuplíku v záloze, ale nedám... co kdyby ty první klekly, je to přece jen čistě mechanická záležitost a cele to v nich vrčí a vrní při provozu, jak se tam ty kolečka točej a ten čas osvitu měřej
v inzerci se objevují celkem často a nedraze, před třemi lety jsem za ně dal 400 a poštu :(

oni nejdou vždycky až tak levně, to musíš sledovat konec aukce (někdy až 600)...hodně záleží v jakým jsou stavu...
primiň Notorie, už mlčím :) :)
  • 0

#33 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 March 2009 - 22:48:35

U pozitivu se nemůžu vynachválit E-72. Vyvolávací dobu u pozitivních vývojek moc neřeším. Standardně 2,5 - 3 min a když to tam není nechám déle a když leze fotka moc rychle vyndám dříve. Pohyb v misce podle toho jestli má být výsledek kontrastnější nebo naopak.

http://www.temnakomo...=article&sid=86
  • 0

#34 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 March 2009 - 09:04:11

damy a pani, Calbe N113 vynikajuca
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 March 2009 - 09:08:57

blbá vývojka snad ani neexistuje. maximálně blbě použitá, špatně zkombinovaná...
  • 0

#36 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 20 February 2012 - 17:49:57

Prosím Vás,

mohl by mi někdo rychle poradit? Chystám se právě zvětšovat a míchám si poz.vývojku Fomaton LQN. Otevřel jsem načatou lahvičku z minula a je uplně hnědá, jak jódová tinktura, přitom nová nenačatá je čirá. To vypadá že bude asi špatně, jestli já ji třeba blbě neskladoval na světle.

Díky moc za rychlou radu jestli to mam vylejt.
  • 0

#37 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 20 February 2012 - 17:58:28

Bude nejspis mrtva, ale zkus treba obetovat kousek na svetle osviceneho papiru a hned uvidis jak na tom je.
  • 0

#38 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 20 February 2012 - 18:01:44

Světlo tak moc nevadí. Horší je to s oxidací ze špatně uzavřené lahvičky. Nařeď prac. roztok a šoupni tam kus osvětleného papíru a uvidíš hned esli jede. Když to nezčerná tak si budeš muset holt koupit jinou. Třeba GDLku ta jede i když už je černá jak asfalt.
  • 0

#39 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 20 February 2012 - 18:16:09

tak jede skvěle, papír zčernal hned, ale docela se bojim aby to neobarvilo papíry. No zkusim to, kdyžtak naředim novou. dik za rady.
  • 0

#40 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 20 February 2012 - 18:49:20

tak jede skvěle, papír zčernal hned, ale docela se bojim aby to neobarvilo papíry. No zkusim to, kdyžtak naředim novou. dik za rady.


barva vývojky na barvu papíru podle mé zkušenosti nemá žádný vliv (resp. to je zkušenost s FOMA GD-L)
  • 0

#41 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 17 November 2012 - 19:07:38

Zdravím,
není mezi vámi někdo, kdo by měl nějaká srovnání různých pozitivních vývojek, případně odkaz na nějaká na internetu? Hledal jsem a nemohl najít. Myslím tím hlavně obrazové, tzn. identickou fotku vymáchanou v různých vývojkách a výsledky srovnané vedle sebe. Myslím, že alespoň pro základní představu pro nás, nezkušené a tápající by to bylo velmi užitečné, minimálně pro představu o rozdílech, trochu také o charakteru vývojky etc. Aspoň třeba několik těch základních, jako GD-L, Neutol, LQN, Ilford MG, Microphen...
Díky a přeji DS:
  • 0

#42 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 17 November 2012 - 19:15:09

GD-L je určitě nejtvrdší ze všech, reprografická vývojka, vysoký kontrast.
  • 0

#43 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 17 November 2012 - 20:33:43

při velkých ředěních se s ní dá dělat i měkce - mám vyzkoušeno že vesele (a i poměrně rychle) pracuje do 1:20 a to už dává solidní měkotiny :-D
já ji používám v ředění 1+10 - 1+15 (nejlepší rozsah pro můj "ideální" negativ) jinak mám vyzkoušeno i multigrejdku od ilfordu a ta mi nějak neseděla (ono u těch RCček je to víceméně jedno ale na barytu dělá pozitivní vývojka sakra velké rozdíly)
  • 0

#44 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 17 November 2012 - 23:31:51

taky bych se podíval na nějaké srovnání u jedné fotky
  • 0

#45 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 November 2012 - 23:40:03

něco podobného dělal v opačném gardu Jenda1250 (různé papíry se stejným motivem v jedné vodě)
http://www.temnakomo...e-fomaspeed-r78
třeba ti to pomůže
  • 0

#46 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 18 November 2012 - 09:02:20

Jo, takhle přesně bych si to představoval, akorát opačně. Ale i tohle je moc pěkný a užitečný článek, díky za něj.
DS.
  • 0

#47 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 November 2012 - 10:35:56

Určitě by to bylo zajímavé, ale...!
Na výsledném "charakteru" obrazu se podepisuje ještě spousta dalších proměnných:
- typ filmu
- způsob expozice
- způsob vyvolání (vývojka, pohyb, čas, kinetika...)
- charakter světla zvětšováku (kondenzor, difuzní, studené)
- druh a vlastnosti zvětšovacího objektivu
- způsob expozice (doba, intenzita světla...)
- filtrace
- druh a stáří zvětšovacího papíru
- stáří a stupeň vyčerpanosti té které vývojky
- způsob volání (teplota, pohyb...)
- atd.,atd...
Podle mého názoru si lze z pokusu (různé vývojky) udělat HRUBOU PŘEDSTAVU o účinku vývojek, ale do jiného "systému, řetězce" (výše popsaného) nebudou výsledky přenosné.
V podstatě se (běžné) vývojky dělí na "tvrdé a měkké" + mraky stupňů mezi tím a barvou obrazu (nejčastěji od hnědého - "teplého" tónu, po modrý - "studený" tón.
Všechno ostatní je třeba si vyzkoušet ve vlastní komoře.
P.S. Moc pěkné je i volání ve dvou vývojkách (tvrdá, měkká), nebo volání v tenké vrstvě (exponuje se papír nasáklý vývojkou, evant. nalepený na sklo), volání "preflešnutého" papíru a spousty jiných technik. Chce to zkoušet, zkoušet a zkoušet. (Já to dělám více než 50 let :-) )
  • 1

#48 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 November 2012 - 11:19:24

Mě by taky zajímalo srovnání, kde jedinou proměnnou je vývojka.

Sám jsem jako jednu z prvních vývojek použil Agfa Neutol ale když jsem posléze v nouzi máchal ve Fomatolu, tak rozdíl viditelný neodpovídal tomu cenovému. To ale byly divoké začátky, měsíc odstupu a různé negativy. Stejně tak by mne zajímalo jaký vliv má na MG papíry MG vývojka. Sám jsem už vymáchal MG Fomatony, Ilfordy i Kentmere v prošlém Fomatolu a "dobrý" - leč srovnání zase nemám.
  • 0

#49 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 November 2012 - 13:48:57

Kluci mám vás všechny rád už jen za to, že fotky chcete dělat klasicky, ale je to od vás dost nefér očekávání. Proč pořád chcete zdarma užívat výsledky namáhavé a drahé práce ostatních? Vůbec necítíte potřebu něco dát? Udělejte to srovnání a podělte se!
Jen pro představu: nakupte chemii, nebo rovnou deset balení různých vývojek. Potom namíchejte roztoky v destilce. Nafoťte negativy a udělejte sérii zvětšenin. Z každého negativu deset a pak to v deseti miskách vyvolejte. Na jedenáctou misku už stačí jeden ustalovač. Vemte si v práci dva dny dovolené a začněte makat...

Dám vám jednoduchou otázku: Kolik myslíte, že to bude toho troubu, co se do toho za své prachy dá bude stát?

Vsadím se, že tohle bude poslední příspěvek tohohle vlákna.
  • 1

#50 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 18 November 2012 - 13:56:42

Rád by som poradil a pomohol s tým porovnaním, ale kolega Bzenčák to veľmi trefne vystihol. Je to drahé a časovo náročné. Navyše - ja si miešam chémiu sám a podľa potreby. Nemal som teda potrebu porovnávať 10 rôznych vývojok, buď mi tá vývojka sadla, alebo nie. Myslím, že si stačí prečítať niektorý z fotografických receptárov, tam máte informácií dosť. A potom to je aj vec vkusu a najmä použitého papiera.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních