Přejít na obsah


Fotka

Jaké používáte procesy?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
16 odpovědí na toto téma

Anketa: Jaký postup pro zhotovení fotky z filmu používáš nejčastěji? (40 uživatel(ů) vložilo hlas)

Jaký postup pro zhotovení fotky z filmu používáš nejčastěji?

  1. Vše nebo drtivou většinu fotek dělám v temné komoře (2 hlasy [66.67%])

    Procento hlasů: 66.67%

  2. Většinu fotek dělám v komoře, něco málo skenuji a pak tisknu (0 hlasy [0.00%])

    Procento hlasů: 0.00%

  3. Většinu skenuji a tisknu, v komoře vzniká menší část mých fotek (1 hlasy [33.33%])

    Procento hlasů: 33.33%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 9 March 2007 - 20:46:18

V anketě ve vedlejším fóru se ukázalo, že nejvíce lidí k focení používá AF kinofilmové zrcadlovky a SF. Předpokládám však, že ne všichni fotí pouze černobíle a fotky nedělají pouze v temné komoře.

Už tu byly takové snahy rozšířit působnost tohoto webu na všechny záznamy do emulze, bez ohledu na to, jak jsou následně zpracovány a jaká vede cesta k výsledné fotce. Takže toto fórum je takové zjišťovací, jestli fotky děláte i jinak než ve temné komoře a zda by byl zájem tady řešit i další věci, které jsou sice spojené s filmem, ale už trochu zavánějí digitalizací :cry:
  • 0

#2 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 9 March 2007 - 20:50:21

Já tedy zatím fotím většinu v barvě, na negativní i pozitivním materiál. Skener a tisk je pak pro mě nejlepší cestou, jak se dostat k fotce a mít celý proces aspoň trochu pod kontrolou.

V ČB mám zatím menšinu svých filmů. V komoře začínám, ale možná díky lidem na tomto serveru se uvedený poměr možná změní :cry:
  • 0

#3 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 March 2007 - 10:08:48

Ja jsem na tomto serveru asi exot. Fotim vyhradne na film, ale tim veskera podobnost s ostatnima konci. Jedu totiz prakticky jen barvu, negativ a fotky se snazim delat v komore pod zvetsovakem. Film si ale nevyvolavam, u barvy to neni tvurci proces jako u cb a tam bych to dokazal asi jen zmrvit...
  • 0

#4 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 10 March 2007 - 10:39:06

Jedu totiz prakticky jen barvu, negativ a fotky se snazim delat v komore pod zvetsovakem.


Takže si doma vyvoláváš barevné fotky? Tak takových opravdu moc není, ale musí to být zajímavé. Pro mě osobně je okolo toho pouze taková mysteriózní mlha :cry:
  • 0

#5 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 10 March 2007 - 10:41:37

Já fotím taky výhradně na film, začal jsem před léty dělat čb (nic jiného v roce 1988 nebylo ani v reálných možnostech studenta střední školy a koneckonců i většiny běžných fotoamatérů, kromě toho zde byly komoušské obchody s nulovou nabídkou a prázdnými vitrínami). Po revoluci se rozjely barevné minilaby, tak jsem začal dělat barevný negativ a fotky si nechával dělat.
S nástupem digitalizace se dost zhoršila možnost nechat si dělat barevné fotky ve slušném labu, navíc teď už to prakticky téměř všichni skenují a mají to nastaveno na rychlost, nikoliv na kvalitu. Několikrát se mi z toho udělalo zle, z těch přeostřených rozsypaných čajů s posunutými barvami, až jsem si před 3 lety oprášil zvětšovák a posléze si pořídil slušnější výbavu do komory. Teď dělám převážně čb, zkoušel jsem i diák, ale vzhledem k tomu, že mám malé děti, tak občas vyfotím něco na barevný negativ a vozím to 30 km do ještě klasického labu. To jsou ale spíše běžné rodinné fotky, čb mě znovu uchvátila. Škoda, že nemám tolik času, válejí se mi doma nenazvětšované filmy....

Jinak pokud se to umí, může i ze skeneru vylézt dobrá fotka, ale je zde problém v tom, mít pod kontrolou celý proces = mít nějakého známého v labu. Jinak je to naprostá tragédie a sázka do loterie. Kvalita i ve slušnějších labech strašně kolísá podle toho, kdo u toho zrovna sedí. Jednou spokojenost, příště katastrofa na blití.
  • 0

#6 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 10 March 2007 - 12:48:42

na čb film som prešiel práve preto, lebo som v celom meste(trnava) nenašiel lab,kde by boli schopní čb fotku bez farebneho nádychu do hneda alebo zelena..nehovoriac o tom, že čo negatív,to škriabance jak hovädo...a darmo im človek mohol hovoriť, aby mi ten film nemotali do ruličky...a ked som si priniesol nastrihaný negatív, tak ešte po väčšinou frflali, že keď je v celku lepsšie sa im s tým robí, že či si to musím strihať...tak som začal vyvolváť a zväčšovať sám,a aj ked len začínam desne ma to baví :cry:
  • 0

#7 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 March 2007 - 12:59:33

[quote name="armas]

Takže si doma vyvoláváš barevné fotky? Tak takových opravdu moc není, ale musí to být zajímavé. Pro mě osobně je okolo toho pouze taková mysteriózní mlha :cry:[/quote]


Jo, film vyvolá lab, fotku zvětšuju. I když mám teď strašný deficit...:Už jsem se tam dlouho nedostal...(
  • 0

#8 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 March 2007 - 14:14:03

Většinu (>90% barevných a všechno č:) dělám doma. I barevné negativní filmy jsou v pohodě, při troše pečlivosti na nich není vlastně co zkazit. Nedělám diapozitivy a když už, tak ty tedy nechám vyvolat v labu.
Negativní proces míchám ze složek (čb, C41 a nedávno jsem nacvičil i ECN-II, na kinematografické negativy, které zpracovány v C41 nejsou optimální). Ale moc toho v poslední době není, málo času :lol:
  • 0

#9 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 10 March 2007 - 14:18:44

>> Jirif, khorak: pánové, myslíte, že se tu někdy podělíte o své postupy a zkušenosi s neznalými amatéry mého ražení? Já vím, že času není nikdy nazbyt, ale bylo by to záslužné...
  • 0

#10 Vajgl

Vajgl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 March 2007 - 18:19:46

Já to mám takhle 80% barva, v současnosti hodně negativ, před nedávnem z větší míry dia, z 15% čb dia (fomapan R100) a z 5% čb negativ, povětšinou jen pro zakázky.

Teď jsem do svého dlabaného ingotu založil Ektachrom 100G za účelem cross procesu. Tak uvidíme co z toho bude.
  • 0

#11 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 12 March 2007 - 11:29:55

V komore delam zatim pouze CB. Uz delsi dobu ve me probiha boj co s barvou. Standardne fotim na diaky a prave CB. Chci zacit delat doma jeste barvu a bud musim prejit z diaku na barevny negativ a nebo zacnu delat Cibu (nebyt tak draha tak uz je davno rozhodnuto - preci jen tech diaku mam uz dost...)
  • 0

#12 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 March 2007 - 12:46:22

Ja delam vse v komore + skenuji pro nahledy na web.
  • 0

#13 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 14 March 2007 - 11:05:46

Dnes dělám černobíle pouze v komoře. Když sken (pokud je nutné to vůbec dělat) tak z fotky a ne z negativu.
Pokud barva, tak tu si většinou nechám udělat. Někdy ale nechám vyvolat jen film, pak si naskenuju náhledy a pak zkouším vyvolat to co mě zaujalo v komoře. Cestu film-sken-tisk jsem po jisté době opustil. Je fakt, že bych ji použil, kdybych chtěl velké zvětšeniny z barvy. Ale mám teď takové černobílé období.
  • 0

#14 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 14 March 2007 - 11:35:54

Dělám v komoře, fotky skanuju na web.
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 March 2007 - 11:52:52

komora je to místo ...
černá a bílá ty pravý barvy ...
baryt ten správnej materiál ...

jinak vobčas diáčky z labu (nejčastějc čb fomu) a sem tam nějakej experiment, kterym si vopakovaně vověřim, že nastoupená cesta viz. výše je jediná správná :wink:

barevnej negativ sem za svejch dlouhejch a neustále se prodlužujících černobílejch vobdobí už skoro zavrh, ale nedávno sem viděl gorovi domácí barevný fotky z komory a musim říct, že to bylo něco úplně jinýho, než co sem doteď viděl a moc se mně to líbilo. tak třeba někdy ...
  • 0

#16 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 March 2007 - 15:06:54

Tak já dělám z 95% čb a z 5% barevnej diák. Manželka fotí kompaktíkem na barevný negativy rodinný fotky. Já fotím i rodinu na čb, snažím se dělat takové živé rodinné fotky, moc mě neberou fotky typu postav se sem k té kašně a já tě vyfotím. Prostě musí to mít jiskru a pohyb. ČB si dělám celou sám, někdy si nechávám skenovat náhledy negativů, je to svým způsobem pohodlnější než kontakty, ale je riziko poškrábání negativů.
Barevny dia se mi osvědčily FUJI a ty si nechávám dělat v labu. Promítnutej diák v barvě ja taky nádhernej - na to fotím hlavně takový ty rodinný fotečky typu piknik mezi pampeliškama, aby mi pak za pár let nenadávali, proč máme táto jenom čb fotky.
Pokusy o "umění" dělám pouze na čb, protože si myslím, že dělat opravdu dobře barvu (např krajinu nebo portréty) je móóóóóc těžký.
Nesnáším prohlížení stovek fotek na notebooku. Raději vydím jednu dobrou čb zvětšeninu.
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 March 2007 - 09:55:30

prohlížení na noutbůku, to je kapitola sama pro sebe. pro mně bylo zajmavý na jednom srazu sledovat, jak každej z nás přines celej upocenej dvě, tři nový zvětšeniny výjimečně víc, kolikrát to ani nic zázračnýho nebylo, ale člověka to tak nějak furt táhlo se k nim vracet, brát je do ruky, laskat se s tim plastickym vobrazem, prohlížet si po světle a proti světlu, sledovat strukturu povrchu ... no prostě těch pár fotek šlo celej večer víceméně porád dokola. jeden kolega dones pozdějc taky noutbůk, kde nám pustil snad několik set vobrázků barevný "diašou". po pátym záběru už nikdo nedával moc pozor a u padesátýho splynuly jeho fotky s fotbalovym zápasem v bedně na zdi a reklamama na kolu všude kolem. až mě ho bylo líto
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních