Přejít na obsah


Fotka

Agfa Rodinal - negativní vývojka - pro začátečníka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
281 odpovědí na toto téma

#51 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2008 - 00:03:01

to bude fakt tim sklem, myslim - podivej, jak má tu vostrost rozjetou i v rovině - to bude nějakej brejloskop - no, nejlíp ti poví sám. tohle papírem neuděláš. a nebo vf... a nebo ještě spíš stará flexa s bublinkama v trochu škrábnutym belaru na plnou díru a nějakej fajnovej materiál typu lucky nebo foma + celý do měkka?
  • 0

#52 Robert Elznic

Robert Elznic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2008 - 00:08:22

to bude fakt tim sklem, myslim - podivej, jak má tu vostrost rozjetou i v rovině - to bude nějakej brejloskop - no, nejlíp ti poví sám. tohle papírem neuděláš. a nebo vf... a nebo ještě spíš stará flexa s bublinkama v trochu škrábnutym belaru na nějakej fajnovej materiál typu lucky nebo foma a celý do měkka?


Takže máchadlo negativu není až tak podstatný?
  • 0

#53 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2008 - 00:10:18

rodinal na tohle ne, pokud ti de teda primárně vo tenhle druh tý kvalitní nekvality - musel bys ho hodně ředit a nic bys tim kromě pracnosti - dlouhýho čekání nezískal. zvlášť, když je tady spousta jinejch vod, co to dělaj ani nechceš :) třeba takovej majkrofén nebo ty jejich fotomaly nebo jak se to menuje :lol:
  • 0

#54 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2008 - 00:11:29

všechno je podstatný, ale všechno nikdo nezná :)
  • 0

#55 Robert Elznic

Robert Elznic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2008 - 00:14:00

všechno je podstatný, ale všechno nikdo nezná :)


a co ten doporučovaný mytol?
  • 0

#56 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2008 - 00:20:35

já ho vůbec neznam, ale z toho, co vo něm píšou, tak by to asi taky mohlo bejt vono. podivej, jestli ti de vo tu sametovost, to já mam taky rád, tak ta rovnice musí mít následující parametry - slušnej formát, nepočítačový sklo, když to trochu nadsadim a vodpovídající zpracování neg i poz. no a postupně se k tomu dopracuješ. rozhodně bych nešel pod 6x6, do moderních skel a vůbec všeho toho, co zavání přílišnou vostrostí. ale jak sem řek, ten fomát nevokecáš - jináč ti tam totiž vyleze jen ta určitá nekvalita samotná, bez těch přidanejch jevů a to je pak už prostě jenom vošklivý...
  • 0

#57 Robert Elznic

Robert Elznic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2008 - 00:20:50

všechno je podstatný, ale všechno nikdo nezná :lol:


Dobrý závěr :) . Tak zatím hezký dnešní den..........
  • 0

#58 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 2 červen 2008 - 07:28:06

Vážení kolegové , Agfa Rodinal je negativní vývojka vhodná nejen pro začátečníky , ale též pro uživatele poněkud vyššího věku , pracujících
pod vedením laboratorního asistenta Dr. Aloise Alzheimera . Využívají
tak nezištně výhod delších časových odstupů a odolnosti fotomateriálu
k náhlým a nepředpokládaným výkyvům zpracovatelského procesu ve
vyšších ředěních , pokud nedojde k občasné záměně jednotlivých lázní .
Navrhuji nový laboratorní termín : "Alzheimerova vývojka" . Erik
  • 0

#59 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 červen 2008 - 14:30:36

rodinal je hlavně nejstarší souvisle vyráběná konfekční vývojka na světě - už vod roku 1891 a to rozhodně neni nedopatření ani náhoda... takže alc-hajmra bych z toho nevinil :)
  • 0

#60 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 červen 2008 - 19:38:14

no, já bych toho alchajmra nezvarhoval.... třeba v tý továrně úplně zapomenuli, že jim na tu vodu jede linka. :)
  • 0

#61 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 červen 2008 - 10:47:55

měl bych jeden chemický dotaz, jestli v případě silnějšího ředění, třeba 1+100 a více je lepší dát to do litrového tanku a zachovat tak poměr 10 ml vývojky a 1000 vody, nebo jestli dát třeba 5 ml vývojky na 500 vody a během hodinového volání tu lázeň vylít a nalít čerstvou, ev. jestli je v těch postupech viditelný rozdíl, nebo nezáleží na tom, který se zvolí
myslím na kinofilm
kudy chodím... :roll:
  • 0

#62 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 červen 2008 - 10:52:11

marty to napsal jasně, že v agfě to viděj jasně... nicméně tuhle informaci sem se dočet až po několikaletym spokojenym užívání těch malejch - zakázenejch koncentrací - takže taky nevim a votázka částečně zůstává
  • 0

#63 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 18 červen 2008 - 11:41:54

v nedeli jsem se tim take zabyval....a hledal na photo.net

Robert Vonk - distributor Amaloca v Holandsku - delal testy a tvrdi ze staci 5-7ml Rodinalu, tak nevim...
  • 0

#64 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2008 - 12:08:46

Dělal jsem i s menším množstvím, bez problému. Ale kinofilm při hodně ředěném Rodinalu (1+100) už radši máchám v 0,5l roztoku. Destilku mám naštěstí zdarma a u vývojky je to cenově jedno.
  • 0

#65 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 červen 2008 - 12:15:11

Volam pravidelne s Rodinalem 1+100 v 0,5 litrovem tanku (tedy 5 ml Rodinalu na 1 film) a problem nevidim. Ale na druhou stranu nevim, jak by to vypadalo, kdyz bych to volal s temi minimalnimi doporucenymi 10 ml v treba 1 l tanku :roll:
Osobne tipuju, ze uvadenych 10 ml se uvazuje pro "celkove stredne sede" kryty negativ, ci neco takoveho.
  • 0

#66 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2008 - 12:44:15

len či tým minimálnym množstvom nemyslia proste presnosť merania. Je dosť rozdiel ked sa seknete o 0,1ml pri množstve 2ml a o to isté pri množstve 10ml.
  • 0

#67 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 červen 2008 - 12:48:52

aha
takže výrobce něco říká, aby měl jistotu, ale jaká je v tom tvrzení měřitelná (laboratorně) rezerva se oficiálně neví
jak si tak matně pamatuju, volal jsem i ve 3 ml rodinalu, kdysi a filmy jsem měl kryté
nejlepší bude kompromis, tak 7 ml tam mít a nebo si udělat test, co jinýho :roll: pro ty, co mají obavu, že je třeba tam těch 10 ml mít

jinak nezazněla odpověď na to, že počítám s 10ml a neperu se s výrobcem o jeho pravdu - ale nevím, jestli je tam mám dát najednou do větší lázně, nebo nalívat dvakrát - hádám, že v tomto případě rozdíl patrný nebude
hlavní je stabilita, dělat to pořád stejně, že jo...
  • 0

#68 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 červen 2008 - 14:29:11

Já používám 6ml rodinalu a pohoda. Nepozoruju žádný rozdíl v tom, estli je ho tam 6 nebo třeba 12ml. Nadávno sem užil dokonca enom 3,5ml a žádný problém.
  • 0

#69 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 červen 2008 - 15:26:27

Hrubý odhad:
Kolik se při vyvolání vyredukuje stříbra? Nevím, ale asi to bude podobné množství jako se následně rozpustí v ustalovači.
Litr fomáckého rychloustalovače stačí na 15 filmů, podle letáčku k papírům na testy ustalovače je rozumné na filmy používat ustalovač který má tuším míň jak 4g stříbra na litr. Takže ustálením jednoho filmu se rozpustí nějakých 0,25g stříbra.


Takže chceme vyredukovat 0,25g stříbra. To je asi 2,3mmol.
V koncentrátu rodinalu je vyvolávače asi 1,3mol/l, takže v mililitru je 1,3milimolu.
Jestli je reakční poměr 1 molekula vyvolávadla na 1 atom stříbra (asi jo, Goro kdyžtak opraví :roll: ), mělo by stačit cokoliv nad 2ml koncentrátu. Za předpokladu, že se spotřebuje všechno (což asi i jo, za tu hodinu, nebo kolik času to necháváte stát...). A asi by stačilo i míň, ono to z těch vysokých koncentrací nijak úžasně krytý není, aspoň teda u mě ne.

Navíc, vemte si takový dvoulázňový vody, tam vyvolává jenom to, co ulpí na filmu, což jsou taky řádově mililitry A roztoku ve, kterým nijak astronomický koncentrace vyvolávadel teda nejsou - určitě jich tam je míň, jak v koncentrátu rodinalu.
  • 0

#70 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 18 červen 2008 - 18:36:16

Agfa Rodinal je vývojka z roku 1891.

Původní složení:
A: voda 750 ml, p-Aminophenol Hydrochloride 100 g, Potassium Metabisulfite 300 g, voda do 1 litru. B: voda 300 ml, Sodium Hydroxide 200 g , voda do 1 litru.

Současné složení
Voda 75 ml, p-Aminophenol 5.5 g, Kaliumsulfit sicc. 4 g, Kaliumhydroxid 4 g, Kaliumbromid 1 g, Na4EDTA 2 g, voda 100 ml
(nechce se mi to překládat, je to jasné).

Původně se Rodinal, však taky rok 1891, používal na desky v ředění 1+10. Já ho v tomhle ředění používám na ploché filmy 50-100 ISO 13x18 cm z Magnoly a je to nádhera, světla stíny bohaté polotóny jaké s moderní vyrovnávací a jemnozrnnou vývojkou nedosáhnete. A na zrnu nezáleží, dělám kontakty, nebo zvětšeniny 30x40 (tj. jen cca 2x).

Moderní použití pro kinofilm 1+100 apod. se mi nelíbí, myslím že jsou modernější vývojky, ale vím že Rodinal tu má mnohom příznivců, nechci vyvolávat zbytečnou polemiku.


To původní složení mne zajímá - Kulhánek praví, že rodinal je kondenzátem pyrokatechinu a p-aminofenolu - a ve vámi uvedeném původním předpisu pyrokatechin není. Tak jak to tedy je?
  • 0

#71 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 červen 2008 - 10:48:24

Nemá tady nekdo z těch odvážnějších zkušenosti s ředěním 1+10? Rád bych trošku větší zrno, 1+25 je málo a nechce sa mě negativ podexponovávat...
  • 0

#72 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 červen 2008 - 18:01:31

..v tom pripade by som to volal napr. pri 24C + viac agitoval (a patricne upravil cas). mam nejake tusenie ze 1:10 'uz nie je dobre' ..
  • 0

#73 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 červen 2008 - 15:53:49

No uvidim, mosim to vyzkůšat.
  • 0

#74 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 24 červen 2008 - 16:53:29

Kamarád mi z antiku v Liberci přivezl Davidův rádce ve fotografování. A pan generál v.v. měl asi také rád Rodinal a píše:

Dobrou vývojkou pro zdlouhavé vyvolávání (rozuměj stand) jest Rodinal, z něhož 10-15cm3 se zředí v 1l vody a k tomu se přidá 50 kapek bromidu draselného (1:10)

pokračuje:
K vyvolávání užíváme zvláštní nádržky (rozuměj vertikální sloty), v níž může býti voláno několik desek současně.

a dál doporučuje teplotu 16C a po čtvrt hodině kontrolovat
  • 0

#75 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 24 červen 2008 - 17:38:11

Kamarád mi z antiku v Liberci přivezl Davidův rádce ve fotografování. A pan generál v.v. měl asi také rád Rodinal a píše:

Dobrou vývojkou pro zdlouhavé vyvolávání (rozuměj stand) jest Rodinal, z něhož 10-15cm3 se zředí v 1l vody a k tomu se přidá 50 kapek bromidu draselného (1:10)

pokračuje:
K vyvolávání užíváme zvláštní nádržky (rozuměj vertikální sloty), v níž může býti voláno několik desek současně.

a dál doporučuje teplotu 16C a po čtvrt hodině kontrolovat


tohle je vůbec asi nejpřínosnější (pro mne) kniha o fotografování, jakou jsem kdy držel...
  • 0

#76 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 červen 2008 - 18:21:02

Kamarád mi z antiku v Liberci přivezl Davidův rádce ve fotografování. A pan generál v.v. měl asi také rád Rodinal a píše:

Dobrou vývojkou pro zdlouhavé vyvolávání (rozuměj stand) jest Rodinal, z něhož 10-15cm3 se zředí v 1l vody a k tomu se přidá 50 kapek bromidu draselného (1:10)

pokračuje:
K vyvolávání užíváme zvláštní nádržky (rozuměj vertikální sloty), v níž může býti voláno několik desek současně.

a dál doporučuje teplotu 16C a po čtvrt hodině kontrolovat


tohle je vůbec asi nejpřínosnější (pro mne) kniha o fotografování, jakou jsem kdy držel...


Že je to skvělá kniha, to je nepochybné. Též jsem si ho před nedávnem pořídil. Jen pro zajímavost ale - máte německý originál, nebo existuje i nějaký český překlad?
  • 0

#77 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2008 - 21:26:43

Rodinal 1+100 Foma 100 exponovana jako 50 stiny do I-II svetla let do nebes 30 minut stand a vysledek tonalni spicka :wink: perfektne kopirovatelny kontakt na normalni gradaci.
  • 0

#78 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červenec 2008 - 16:32:47

Ahoj.
Chci volat HP5 v rodinal 1:100 jako stand ve vývojnici jobo 0,5l. Vyvolávací čas tedy někde okolo 40 min. Na svitku mám nafocené nějaké portréty, ..
Zajímalo by mě jak je to s agitací, do kdy překlápět a jak intenzivně, dále jestli se stand hodí na portréty(jde mi o měkkčí podání a malé zrno) a vůbec napište vaše zkušenosti a postřehy.
Díky
  • 0

#79 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 20 červenec 2008 - 20:03:47

...můj postřeh je, že jsem tenhle film volal v kinu v tomhle ředění hodinu, byl nafocenej na 1600, zrno v pohodě, jenom první vyšel dobře, byl z hospody a druhej z venku už moc ne. tak jsem přešel na majkrofen. někde jsem to tady psal, překlápět klidně míň než víc, potom jde kontrast nahoru. u svitku se brutálního zrna bát nemusíš. při ředění 1:25 bylo menší než jsem očekával.
  • 0

#80 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červenec 2008 - 20:24:53

Rodinal 1+100 Foma 100 exponovana jako 50 stiny do I-II svetla let do nebes 30 minut stand a vysledek tonalni spicka :wink: perfektne kopirovatelny kontakt na normalni gradaci.


Dany jen taková technická. Co přesně myslíš tím "stíny do I-II"? Nastavíš na expozimetru citlivost 50, namíříš na stíny, odečteš třeba f/4, 1/2s, od toho si odpočteš 3-4EV do mínusu a podle toho nastavíš foťák (takže třeba na f/11, 1/2s)? Chápu to dobře?

Protože když jsem tohle udělal já, tak ve stínech zbyly náznaky tak jemné, že se to moc nedalo zvětšovat.
  • 0

#81 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 červenec 2008 - 06:30:52

Rodinal 1+100 Foma 100 exponovana jako 50 stiny do I-II svetla let do nebes 30 minut stand a vysledek tonalni spicka :wink: perfektne kopirovatelny kontakt na normalni gradaci.


Dany jen taková technická. Co přesně myslíš tím "stíny do I-II"? Nastavíš na expozimetru citlivost 50, namíříš na stíny, odečteš třeba f/4, 1/2s, od toho si odpočteš 3-4EV do mínusu a podle toho nastavíš foťák (takže třeba na f/11, 1/2s)? Chápu to dobře?

Protože když jsem tohle udělal já, tak ve stínech zbyly náznaky tak jemné, že se to moc nedalo zvětšovat.


V zasade ano :evil:
  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 srpen 2008 - 17:40:58

Mám dotaz na černovodníky = rodinalisty:
S cílem vyzkoušení stand vyvolávání ke zvládnutí abnormálních kontrastů (přičemž u formátu 6x9 a Acrosu se už podle mě téměř "není třeba zabývat zrnem") jsem zakoupil butylku Rodinalu. Očekávám ještě "rasantnější účinek", než u Xtolu (Instant Mytolu) 1+3. K flašce jsem dostal příbalový leták, na kterém jsou vyznačeny vyvolávací časy pro ředění 1+25 a 1+50. Vesměs jsou stejné, jako ty, které uvádí "spolehlivé zdroje" (digitaltruth, e-rechner aj.). U Neopanu 400 se ale dost liší a pro Acros nejsou. Není uveden E.I. - z čehož soudím, že filmy by měly být exponovány na nominální citlivost a dosaženo "unifikované" gamma=0.65.
Prosím kolegy, kteří mají s Rodinalem zkušenost (Mamiak ... :lol:), zda by k tomu něco neřekli.
P.S. Všimli jste si, že Acros je jaksi "přezírán"? Např. Kodak v listu k Xtolu ho vůbec nezná. Že by je tenhle superfilm nějak žral?
  • 0

#83 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2008 - 18:49:20

Mám dotaz na černovodníky = rodinalisty:
S cílem vyzkoušení stand vyvolávání ke zvládnutí abnormálních kontrastů (přičemž u formátu 6x9 a Acrosu se už podle mě téměř "není třeba zabývat zrnem") jsem zakoupil butylku Rodinalu. Očekávám ještě "rasantnější účinek", než u Xtolu (Instant Mytolu) 1+3. K flašce jsem dostal příbalový leták, na kterém jsou vyznačeny vyvolávací časy pro ředění 1+25 a 1+50. Vesměs jsou stejné, jako ty, které uvádí "spolehlivé zdroje" (digitaltruth, e-rechner aj.). U Neopanu 400 se ale dost liší a pro Acros nejsou. Není uveden E.I. - z čehož soudím, že filmy by měly být exponovány na nominální citlivost a dosaženo "unifikované" gamma=0.65.
Prosím kolegy, kteří mají s Rodinalem zkušenost (Mamiak ... :lol:), zda by k tomu něco neřekli.
P.S. Všimli jste si, že Acros je jaksi "přezírán"? Např. Kodak v listu k Xtolu ho vůbec nezná. Že by je tenhle superfilm nějak žral?


Zdravim,

mam zapsano takto:
Foceno v tmavem lese extremni kontrast exponovanu u mne tradicne stiny do I-II E.I 80 Rodinal 1+100 semi stand tj prvnich 30s velmi jemne preklapeni a pak cca kazdou 4 minutu jednou velice jemne preklopit. Cas 16minut

Pokud bych delal cisty stand tak 20-25 minut nemuze nic skazit 8-O Podle kontrastu.
  • 0

#84 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 srpen 2008 - 20:21:20

dany: díky za odrazový můstek...
Mluvíte o Acrosu...?!
  • 0

#85 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 19 říjen 2008 - 20:05:02

Já bych zase potřeboval čas na PAN400&1600. Světlo docela kontrast (neměl sme po ruce žádný iný film bohužel)... su z toho nešťastný.


Tak zrovna táto informácia by ma terazky hodne zaujímala.. nejaké tipy..skúsenosti :lol: 8-O
  • 0

#86 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 říjen 2008 - 20:54:38

Prowler: nakonec sa mě to jaksi podařilo vyvolat a se skenama su spokojený. Otázka jak to bude vypadat na papíře. Ale to sa dozvim nejdřív tak v únoru a nejspíš ani to né. Každopádně pohledám čas a napíšu ti to sem
  • 0

#87 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 říjen 2008 - 21:11:00

Tož sem to volal v rodinalu 1+100 hodinu a 3 minuty. Třepal sem prvních 45s a potom v 5., 10., 15., 30., 45., 55. minutě. Teďkaj jak tak hledim na ty skeny - možná bych eště nejaků tu minutku aji přidal, nebo bych klidně šel aji 1+50 s minimem kvedlání. Dyž vydržíš tak týdeň dva, tož budu zas zkůšat 400@1600 teho PÁNa s tim 1+50. Tož bych ti potom podal nejaků zprávu
  • 0

#88 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 19 říjen 2008 - 22:34:37

Díky moc.. Mám rozfotený jeden Pan 400@1600 a v piatok budem fotit zrejme v jednom klube taký maličký koncertík pre kamošov, tak ten film dorazím a možno dám aj ešte jeden.. Vyvolanie asi moc ponáhlať nebude, tak si zrejme počkám aj na výsledok 1:50, každopádne už mám aspoň predstavu čo a jak asi sa s tým dá robiť.. Ak podáš správu budem fakt rád.. :lol:
  • 0

#89 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 říjen 2008 - 08:32:46

pentaxista: akros vůbec nebo skoro vůbec neznám, ale bez obav bych doporučil ten semistand (předpokládám pro svitek?), co ho tak hezky popsal ochu... případný i hrubší odchylky nejsou stejně jako sedimentace v minerálce na závadu :lol:
  • 0

#90 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 20 říjen 2008 - 10:42:06

Díky moc.. Mám rozfotený jeden Pan 400@1600 a v piatok budem fotit zrejme v jednom klube taký maličký koncertík pre kamošov, tak ten film dorazím a možno dám aj ešte jeden.. Vyvolanie asi moc ponáhlať nebude, tak si zrejme počkám aj na výsledok 1:50, každopádne už mám aspoň predstavu čo a jak asi sa s tým dá robiť.. Ak podáš správu budem fakt rád.. :lol:



Mohu pridat svoje staré zklušenosti:
Když bylo ještě ORWO NP27 (nebo NP7 kinematografický film) udané citlivosti 400, bylo mozne dostat z toho až 1000 ASA. Možná snad i víc, ale tohle mi tehdy stačilo. Expozice na 1000, volání ORWO R09 1:100 20°C cca 1-1,5 hodiny stand development. Negativy perfektní. Foceno zejména divadlo, koncerty ap., kde je nedostatek světla a vysoký kontrast.

Samozřejmě jsem v začátcích experimentoval, ale stále se držím osvědčené poučky: zvyknout si na jeden systém který mi vyhovuje, znám ho a mám prověřen. Neměnit zavedený systém jen proto, že někdo s úspěchem vyzkoušel něco jiného. V profesionální praxi na experimenty stejně není čas.

No, ORWO už není... napadá někoho zde, kdo ORWO znal, která emulze by se tomu ponejvíc blížila?? Ve Fotoimpex.de si myslí, že snad Kodak Tri-X 400.

Jinak díky všem za poznatky o Rodinalu, přestože ho používám přes 25 let, stále se (I díky vám) učím nové věci.
  • 0

#91 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 říjen 2008 - 12:10:44

Mamiak: tož já to mám pro kino. Svitek sem nikdá nedělal
  • 0

#92 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 20 říjen 2008 - 23:07:43

ochu: aha 8-O no vidiš, tak to seš vůbec dobrej :lol:
  • 0

#93 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 22 říjen 2008 - 21:01:40

Vložený obrázek


Je to co tam píše p. Albrecht pravda....? Myslím to s tou teplotou.....

Zvykl jsem si na dvoulázňovku dle mistra chemie Bzencáka, kterou namíchal výborně Lukáš87. Tam se mi líbí, že nemusím neustále hlídat teplotu. A vzhledem k tomu, že požívám kontrastní materiál to změkčení nevadí.
  • 0

#94 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 říjen 2008 - 08:13:28

krásný :!:
  • 0

#95 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 23 říjen 2008 - 09:10:41

............a mistře Mamiaku, jak to s tou teplotou?
  • 0

#96 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 říjen 2008 - 09:15:36

chachacha - ještě jednou mi řekni mistře a voprasim se z toho :wink:

popravdě - já ti nevim, já sem v tomdle směru trochu takový temnokomornický prase líný - žádnej exaktní vědec, měřič, počtář - intuice, náhoda, vokometrický vodhady to je moje - zřejmě proto mi tak sedí rodinal - takže asi jo - něco na tom bude, možná :cry:
  • 0

#97 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 říjen 2008 - 09:30:00

............a mistře Mamiaku, jak to s tou teplotou?

Já teda dobu volání upravuju dle teploty (jsem lenošnej temperovat). Pomocí tabulky z digitální pravdy. Ale teplotu měřím před nalitím do vývojnice, pak už ne. A překlápím podle nálady. Takže ve finále asi stejně jako Mistr Mamiak. :wink:
  • 0

#98 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 říjen 2008 - 10:01:41

jak chceš :wink:

vono taky ta poznámka se tejká doby, kdy se s těma koncentracema pohybovali ty starý machři na úplně vopačnym konci než mi dneska - vzhledem ke standartní velikosti negativu se běžně dělávalo 1:10 - 1:40 nebo ještě spíš 1:25, kdežto mi tam někde teprve tak nějak začímáme, žejo. takže tam by pak taky moh bejt zakopanej pes - u vysokejch koncentrací si to asi spíš nechalo něco líbit než vopačně? pokud to ovšem zase už neni štend, kde si to nechá líbit díky minimálnímu pohybu skoro úplně všechno. no sou to rovnice, ale jak řikam, mně ten edemsovskej přístup neni úplně nejbližší...
  • 0

#99 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 říjen 2008 - 11:45:36

Mamiaku a nezkůšals nekdy 1+10? Já na to dostávám nejak v poslední době chutě
  • 0

#100 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 říjen 2008 - 11:54:09

no vidíš - to sme dva, ale necham si to asi až, jak mi dojdou vložky do kazet na vf :wink:

1:25 je luxusní - když máš třeba takový to hnusný depresivní světlo, co se při něm normálně na čb nedá fotit... tak ti z toho vytáhne šťávu, jak v dobře vošetřenym aťasu
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních