Přejít na obsah


Fotka

Udrzba vyvojnic a spol.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 18 březen 2007 - 13:18:22

Dostal se mi do sparu Jobo procesor a drum pro fotky 30x40 a dostal jsem k nemu Tetenal Algenex. Dle webu jde je "Vhodný k prevenci vzniku tvrdých vrstev z mikroorganismů ve vodních pracích tancích."
To me privadi na myslenku: Pouzivate neco na pravidelnou udrzbu vyvojnic a spiral?
Ja do ted po vyvolani filmu vse nahazel do lavoru s vodou a nechaval v komore do druheho dne. Druhy den nastriham film a az pote beru "odmocenou" vyvojnici a meju ji v obycejne vode z kohoutku.
Je treba se k procesoru a spol chovat jinak?
  • 0

#2 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 březen 2007 - 13:51:36

Jak je to u procesoru - nevím. Ale měl jsem problém se špinavou (zašlou, umlousanou...) spirálou vývojnice JOBO. Hlavně po vývojkách typu Atomal, PC-TEA. Asi TO nic nedělalo, ale bylo TO hnusné. Vodou to odmýt nešlo, vodou se saponátem rovněž ne, octem také ne, kyselinou citronovou též ne... A to už se "problém" stal věcí cti! Měl jsem sice v práci tekutinu k profesionálnímu čistění vyvolávacích RTG automatů, ale - je drahá a žíravá.
Zkrátím historii: nakonec TO bezvadně pustilo jakýmsi sprayem na zněčistěné sporáky (ne trouby a grily, ale povrch sporáků). A protože mi tento prostředek velmi brzy došel, zkusil jsem ještě prachobyčejný hajzlíkový Domestos a šlo to skoro ještě lépe.
Čili: měkký zubní kartáček (nejlépe ultrasoft), nanést třeba ten Domestos, nechat chvíli působit, vyčistit kartáčkem, dokonale opláchnout.
Pozn.: on i ten Domestos je vlastně chlornan sodný - neboli Savo. Takže možná i Savo by mělo stačit.
P.S. V očíčku není žádný z těch přípravků příjemný! A zubní kartáček prská!
  • 0

#3 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 19 březen 2007 - 08:46:57

P.S. V očíčku není žádný z těch přípravků příjemný! A zubní kartáček prská!

To mi pripomina me chemicke doby:
Jedna ze zakladnich poucek prace v laborce je nepipetovat usty ale kdo to nedela? Od jiste doby vim, ze kyselina sirova je opravdu kysela tedy alespon ta koncentrovana)
Kamarad zase tvrdi, ze kyselina chlorovodikova v oku faaaakt pali
  • 0

#4 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 březen 2007 - 15:34:53

Možná to vypadá blbě, ale já všechny koncentrované roztoky ředím v ochranných brýlích (navíc kromě těch mých dioptrických). Brýle mám sice takové ty po stranách dírkované, pro zedníky, ale myslím, že šplíchnutí chemie do oka by to zabránilo.
  • 0

#5 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 19 březen 2007 - 16:05:08

Možná to vypadá blbě, ale já všechny koncentrované roztoky ředím v ochranných brýlích (navíc kromě těch mých dioptrických). Brýle mám sice takové ty po stranách dírkované, pro zedníky, ale myslím, že šplíchnutí chemie do oka by to zabránilo.

Ono to asi opravdu neni uplne od veci. Ja obcas uvazoval o necem jako respirator pri vareni nove ID-11 - ten prasek je docela jemny a sajrajt je to taky pekny...
  • 0

#6 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 březen 2007 - 16:18:20

Po jednom takovým rozmíchávání ID-11 v pětilitrovém balení se mi udělalo tak blbě, že jsem asi půl roku nemohl do komory čuchat naprosto nic - po sebemenším závanu i od ustalovače se mi dělalo blbě v břišní krajině. Od té doby se této vývojce vyhýbám.
  • 0

#7 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 březen 2007 - 21:27:40

[/quote]
Ono to asi opravdu neni uplne od veci. Ja obcas uvazoval o necem jako respirator pri vareni nove ID-11 - ten prasek je docela jemny a sajrajt je to taky pekny...[/quote]
chlapci vy mě uplně děsíte, já doted dělal pouze z roztoku. ted na mě kouká zvědavostí polorozdělaná krabive s červeným pruhem a člověk aby to snad umíchával v bunkru.
anebo snad: ...a co z toho bude? - ví bůh ... všichni zaměstnanci vyskákali z oken, nebot si mysleli, že to, co z toho bude, bude výbuch.
tak nějak to v tom saturninovi je :-)
  • 0

#8 lada

lada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2007 - 22:05:50

... bych to tak nedramatizoval. Ta trocha ID-11 tě jistě nezabije. Samosebou není vhodné ji jíst nebo šňupat :-)
  • 0

#9 lada

lada

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2007 - 22:18:00

Možná to vypadá blbě, ale já všechny koncentrované roztoky ředím v ochranných brýlích (navíc kromě těch mých dioptrických). Brýle mám sice takové ty po stranách dírkované, pro zedníky, ale myslím, že šplíchnutí chemie do oka by to zabránilo.


... tyhle brejle se běžně používají jako ochrana zraku v chemických provozech... takže jo.
  • 0

#10 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2007 - 18:18:14

S černým plakem na Jobu taky bojuji, ničemu to nevadí, ale nevypadá to pěkně. Chemicky jsem neuspěl, ani manganistan draselný nepomohl, ale z toho Joba to jde velice dobře mechanicky, takže kartáček a vydrhnout.
  • 0

#11 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2007 - 21:02:51

chlapci vy mě uplně děsíte, já doted dělal pouze z roztoku. ted na mě kouká zvědavostí polorozdělaná krabive s červeným pruhem a člověk aby to snad umíchával v bunkru.


Jakožto úředně uznaný, nikoli blb, ale alergik pár poznámek. Netřeba se děsit předem, ale zbytečné frajeřiny nejsou rovněž na místě. Řada látek jsou docela slušné alergeny (metol, hydrochinon) a metolová alergie se snad kdysi diagnostikovala, coby nemoc z povolání právě u fotolaborantů. Konkrétně u Ilfordských vývojek jde o sáček A. Rozstřihnout, neroztrhávat, sypat z co nejmenčí výšky, nesnažit se ze sáčku dostat i to poslední zrnko, sáček zabalit a vyhodit. V tuto chvíli je napůl vyhráno. Dalším ochranným pomůckám se meze nekladou, ale tohle je IMHO základ.

Další zajímavou vlastností alergií je jejich superaditivita. Čili bere-li mě zrovna alergie přírodní, nechám si pro jistotu na temnici zajít chuť. Mě to sice štve, ale proč riskovat.
  • 0

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 březen 2007 - 16:07:08

Přestože z oboru, necítím se být kompetentní sáhodlouze hovořit o alergiích - to je problém kolegů alergologů a imunologů (v horším případě AROristů).
Na jedné straně nelze považovat každé kýchnutí za projev alergie, ale také nelze tyto příznaky podceňovat - mohou (s předchozí minimální symptomatologií) vyústit třeba v anafylaktický šok :D
Jakmile příjde organismus do styku s čímkoliv, "co je mu neznámé" nebo je TO "podobné tomu, co se mu nelíbí", nebo se s TÍM již setkal a "nelíbilo se mu TO" (třeba říci, že v době prvního setkání nemuselo dojít vůbec k ničemu!) - pokusí se TO identifikovat a "zvolí způsob boje". Také svou "aktivitu ohlásí" (třeba bolestí hlavy, pocitem pachu, svěděním a pod.). Téměř okamžitě "začne bojovat - snaží se neutralizovat nebo vyloučit TO, co považuje za pro sebe nevhodné". Projevy "bitvy" mohou být nejrůznější - od zmíněného kýchnutí, zarudnutí očí, svědění, vyrážky... až po život ohrožující stavy.
To, co jsem napsal, není v žádném případě návod, jak "posuzovat" alergii (je-li to nebo není) a už vůbec ne jak se chovat! (Jediným "základním pravidlem" je - dostat se z kontaktu s TÍM - i když, jedná-li se o opravdu o "poctivou alergii", nebývá to již moc platné, protože "rozjezd procesu" může vyvolat s trohou nadsázky snad i jediná molekula).
Pravdou ale také je, že zdaleka ne všechno, co se za alergii považuje, alergií ve skutečnosti je. Ve své lékařské praxi jsem se nesčetněkrát setkal například s "alergií na anestetika - znecitlivující prostředky". Na kartě příchozího pacienta bylo napsáno velkými červenými písmeny "ALERGIE NA PROCAIN, MESOCAIN atd.", šestkrát podtrženo a s vykřičníky. Jenomže při cíleném dotazu mi bylo sděleno, že: "... jsem přiběhla zadýchaná na poslední chvíli po neprospané noci a hladová a napraná prášky proti bolesti a z mrazivého rána do přehřáté ordinace např. k zubaři, čvachla jsem vystresovaná na křeslo a zubař mi vrazil do bolavé sliznice injekci... Tož se mi udělalo šoufl. Neztratila jsem vědomí, ale bylo mi horko nebo zima, měla jsem mžitky před očima a připadala jsem si jako pytlem praštěná. Zubař mě překlopil na křesle, dal mi na hlavu mokrý hadr a do karty napsal, že jsem alergická. Od té doby mě všichni další zubaři mordovali zaživa."
Suma sumárum: Alergie v žádném případě nepodceňujme! Když nevím, tak se zeptám! A zeptám se toho, kdo tomu rozumí - tedy lékaře. Ale na druhé straně nepodléhejme depresím, že nám smrdí přerušovač s kyselinou octovou nebo vývojka...
Například já jsem prokuckal a prokýchal za 40 let (co temnokomorničím) nejméně dva roky v kuse :wink: Alergik nejsem, ale třeba po komářím píchnutí mi vyroste na kůži Fudžijama a dva dny bych to místo nejraději uhryznul! Stejně tak po úžasném "desinfekčním mýdle" jisté značky jsem stepoval v ordinaci kolegy dermatologa skoro dva měsíce. Také po čerstvém ananasu mi vyrostl dolní ret a nějakou dobu jsem nebyl nepodobný černošskému domovníkovi. Mléko jsem nepil od narození (info od maminky), protože bych vyzvracel i žaludek. Atd. atd. atd.
P.S. Lidi s metolovou vyrážkou znám osobně dva. Jeden dělal (a do dneška dělá!) s fotochemikáliemi, druhý přišel s metolem do styku snad 3x. Tož tak!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních