Přejít na obsah


Fotka

jak krotíte Fomapan T200?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#51 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 22 červen 2009 - 08:02:25

Ja som dnes skúšal Fomadon R09 1+200. Síce na fomapane 100 ale výsledky sú aspoň pre mňa očarujúce. Možno by to bolo dobre aj na tu T200.

spooky, fomapan 100 a fomapan T200 jsou velice odlišné filmy!

Ja viem že je to veľký rozdiel. Mne išlo skôr o tú vývojku R09 v riedení 1+200. Zdá sa mi s ňou obraz veľmi pekný, jemný a nekomtrastný a myslel som, že by to možno stálo za zváženie aj pri tej T200. :)
  • 0

#52 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 červen 2009 - 08:32:59

Ja som dnes skúšal Fomadon R09 1+200. Síce na fomapane 100 ale výsledky sú aspoň pre mňa očarujúce. Možno by to bolo dobre aj na tu T200.

spooky, fomapan 100 a fomapan T200 jsou velice odlišné filmy!

Ja viem že je to veľký rozdiel. Mne išlo skôr o tú vývojku R09 v riedení 1+200. Zdá sa mi s ňou obraz veľmi pekný, jemný a nekomtrastný a myslel som, že by to možno stálo za zváženie aj pri tej T200. :)

no R09 je vlastně Rodinal, jestli se nepletu. S touto vývojkou bych šla raději na klasiku tj. fomapan 100. Placatý krystaly bych být tebou raději máchala v něčem jiným, ale osobní zkušenost, zatím s T200 nemám - teprve na mě plany v mrazáku čekají a říkají: teď je zataženo, vytáhni nás ;o)
  • 0

#53 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 červen 2009 - 08:37:03

Edo, ona T200(kino a svitek v mém případě) se dá v Rodinalu docela pěkně vyvolat exponovaná na přímém slunci(bez mraku) a vypadá to docela dobře. Jen je třeba exponovat jako 80-100 a volat 1:100 semistand až stand. :)
Plany T200 vypadají skvěle v Pextralu, aspoň Kubikulovy vypadají bezvadně. :D
  • 0

#54 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 červen 2009 - 08:37:45

Rodinal si s placatými krystaly vcelku rozumí. Jinak Foma 100 v hodně ředěném rodinalu - to se mi taky líbí, používám na plany..
  • 0

#55 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 červen 2009 - 08:43:22

Edo, ona T200(kino a svitek v mém případě) se dá v Rodinalu docela pěkně vyvolat exponovaná na přímém slunci(bez mraku) a vypadá to docela dobře. Jen je třeba exponovat jako 80-100 a volat 1:100 semistand až stand. :D
Plany T200 vypadají skvěle v Pextralu, aspoň Kubikulovy vypadají bezvadně. :)

jj Kubikula má pextral už vychytanej...ale s tím rodinalem jsem si nebyla jistá, ale když říkáte, tak jo. Spooky, jdi do toho! ;o)
Kupodivu si s Rodinalem moc netykám - jenom s IM a 510tkou ;o)
ale někdy si říkám: "co jsi to, ženská, za temnokomornici, když nepoužíváš Rodinal?" :)
  • 0

#56 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 červen 2009 - 09:37:20

ale někdy si říkám: "co jsi to, ženská, za temnokomornici, když nepoužíváš Rodinal?" :D


hmm, zrovna sem chtěl něco takovýho, i když samozřejmě daleko citlivějc :lol: poznamenat :) :)
  • 0

#57 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 22 červen 2009 - 10:33:05

ale někdy si říkám: "co jsi to, ženská, za temnokomornici, když nepoužíváš Rodinal?" :)


hmm, zrovna sem chtěl něco takovýho, i když samozřejmě daleko citlivějc 8-) poznamenat :D :lol:


No, ono to možná bude právě tím, že je temnokomornice a ne temnokomorník. On Rodinal má koule, na tom se jistě shodneme a ženská s koulema je věc jaksi nepřirozená :)
  • 0

#58 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 22 červen 2009 - 11:59:01

S bolestí v srdci oznamuji, že po roce téměř výhradního focení na Fomu 200 musím tento film opustit. Zase je na trhu hrozně poškrábaná várka svitků a když přijdu o třetinu snímků kvůli výrobním vadám, končí všechen patriotismus. Ale když je náhodou čistý, exponovaný jako 400 vymáchaný v R09 1+100, je to excelentní materiál.
  • 0

#59 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 červen 2009 - 12:25:28

celé to vypadá tak, že 100 a t200 se aktuálně hodí tak na zkoužky převíjení, což například mě mrzí
jinak nálepka "fotomateriály foma zde v prodeji" se objevila v úplně digitální provozovně kodak 200 v kopečku - tak už máme v hradci dvě místa, kam můžem v sobotu dopoledne pro film, možná ovšem potečkovanej, nebo už z výroby poškrábanej - to je věc jiná
  • 0

#60 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 22 červen 2009 - 14:43:40

S bolestí v srdci oznamuji, že po roce téměř výhradního focení na Fomu 200 musím tento film opustit. Zase je na trhu hrozně poškrábaná várka svitků a když přijdu o třetinu snímků kvůli výrobním vadám, končí všechen patriotismus. Ale když je náhodou čistý, exponovaný jako 400 vymáchaný v R09 1+100, je to excelentní materiál.


Acere, prosím, číslo emulze, ať víme, čemu se určitě vyhnout, respektive podle toho určit, kdy zase nakoupit...Díky, díky.
  • 0

#61 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 22 červen 2009 - 16:50:49

S bolestí v srdci oznamuji, že po roce téměř výhradního focení na Fomu 200 musím tento film opustit. Zase je na trhu hrozně poškrábaná várka svitků a když přijdu o třetinu snímků kvůli výrobním vadám, končí všechen patriotismus. Ale když je náhodou čistý, exponovaný jako 400 vymáchaný v R09 1+100, je to excelentní materiál.


Acere, prosím, číslo emulze, ať víme, čemu se určitě vyhnout, respektive podle toho určit, kdy zase nakoupit...Díky, díky.


Je to č. 008856, exp. 2/2012

Jsou to drobné podélné čárečky vyskytující se různě po filmu, na fotkách do 13x18 sotva znatelné, na velkých zvětšeninách zřetelné a černé, tudíž neretušovatelné. Podezíral jsem foťák, že to škrábe on, ale je to na filmech z Yashiky i z Mamče.
Vložený obrázek
  • 0

#62 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 23 červen 2009 - 09:10:20

Díky moc. Znamenám si do poznámek v peněžence k emulzi Fomy100, co před ní před časem varoval RHx.
  • 0

#63 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červen 2009 - 09:19:36

jo a nebojte se lidi napsat do fomy panu krejčímu, nebo tak
jistě se dotazem s konkrétní ukázkou skenu budou zabývat
v takovém okamžiku se přece - pro domácí trh - láme chlebík, poněvadž co zazní na temné i s ukázkou je jednou zaznělé na temné i s ukázkou
taky jsem se takhle poptával nedávno
  • 0

#64 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 červen 2009 - 09:36:12

s fomou je to pech - nerad si dělam do vlastního hnízda, ale dlouhodobýho pocitu, že tahle firma je prostě skanzen doby minulý, se nějak vopakovaně ne a ne zbavit. a bezvadný lidi typu pan krejčí to nezachráněj, jakkoliv to na nich asi celý stojí... no přesně jak to bylo - pár zapálenejch nadšenců táhne napůl nepojízdnou káru dál navzdory všem okolo... :!: kdybych měl popisovat svoji anabázi při pokusu nakoupit v jejich nový firemní prodejně ve fabrice - zákaznickym centru - tak už si tam nekoupíte ani fomacitro jako upomínkovej předmět pro bratrance ze států...

pár špičkovejch výrobků - specialit v papírech a spousta problémů z filmama - to je už dlouholetej folklór. a nikdo přitom nechce srovnávat profi delty se starejma emulzema, který zřejmě plus minus vznikly někdy po válce. úplně by stačilo k plný spokojenosti nám zarytejm nostalgikům a staromilcům, kdyby tam nebyly ty díry :-P

taková foma t200 by byla přitom naprosto luxusní a specifická záležitost, se kterou by firma mohlo udělat, když ne díru do světa, tak alespoň normální, slušnej kšeft - třeba já bych ji moc rád kupoval a vim přesně na co. neni to úplně začátečnickej film, ale po pár pokusech umí neuvěřitelný věci při správnym nasazení - je krásnej. co ale z toho, když vám v závěru přinese akorát tak zlost a vztek na pokaženejma záběrama :evil:
  • 0

#65 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 23 červen 2009 - 11:51:25

A přitom je to veliká škoda, ty tři fomácké filmy jsou velice dobré, bohatě by stačily nšechno, jen si vybrat. To jen nějaký pazneht ve fabrice občas něco nevyčistí nebo neseřídí jak by měl a dobrá pověst se kazí. A toho úderníka zlepšovatele, který vymyslel ty samolepky ne konci svitků je třeba pověsit za koule na hradecké náměstí. Taky se vám ta lepka ve foťáku občas přilepí kam nemá?
  • 0

#66 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 červen 2009 - 11:53:15

Taky se vám ta lepka ve foťáku občas přilepí kam nemá?

Občas, hlavně u Jašiky mi to občas dělalo, u Sixe bez problému.
  • 0

#67 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 23 červen 2009 - 12:17:59

No píšu to už nejmíň potřetí :-P - ta přelepka mi problém (ťuk,ťuk na dřevo) nedělá, ale ten začátek (krátkej a "tupej") mě prudí. Do některých cívek je s tím zakládání zkouška zručnosti a trpělivosti.
  • 0

#68 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 8 srpen 2009 - 19:23:06

No vidíte, a já podezíral svoji flexičku, že mi škrábe film. A ono to může být vadná Foma200?
Vložený obrázek

Jo, tohle je vidět jen na skenu negativu. Zcelkového snímku je to opravdu brutální výřez. Číslo vyražené na svitku je 008856

Co mám teda jako dělat? Chystáme hromadnou reklamaci?
  • 0

#69 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 srpen 2009 - 20:56:02

no můžeš napsat řediteli
fomakontakty
nic jinýho mě nenapadá
třeba budou vstřícní a podezřelou várku filmů vymění za něco jiného
takto jsem napříkla uspěl před lety s kávou nescafé, když jsem omylem koupil jakési vadné dvojbalení v hypernově s polskou popiskou - marketing to vyměnil za dobré kusy a poslal zpátky
  • 0

#70 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 8 srpen 2009 - 21:58:10

Člověk je nepoučitelný, bylo mi líto, skrblíkovi, ty filmy zahodit a tak jsem jeden použil mezi jinými při cestě na Ukrajině. Samozřejmě jsem přišel o nejlepší snímky. Starý hňup...
  • 0

#71 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 srpen 2009 - 23:43:04

kdybych se s dovolením vrátil jedním příspěvkem k původnímu tématu - napadlo men, že by na fomapan T200 mohla být velmi vhodnou vývojkou crawleyova FX-37 v standardním ředění 1+3, čas netuším, exponoval bych klidně jako ei 200.
vyvozuju svůj předpoklad především od toho, jak se v fx-37 chovala delta 400 ve srovnání s dd-x, mpb a d-76....
  • 0

#72 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2009 - 13:02:59

Fomapan 200 docela běžně používám, vyvolávám ve vyrovnávací vývojce D76 kterou si míchám z chemikálií. používám neředěnou, při kontrastním osvětlení někdy, vyjímečně, 1+3.
myslím že se ten film nehodí pro převolání na vyšší citlivost a taky mutno správně exponovat i když Foma uvádí jakousi neuvěřitelnou pružnost, nemám s tím filmem problémy.
  • 0

#73 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 10 srpen 2009 - 13:38:31

Prostě a jednoduše,nemůžu si pomoct,to je krystalicky čisté sebemrskačství.Může mi někdo bez jakýchkoli zbytečných emocí nebo nějakého rádobypatriotství vysvětlit,proč se znovu a znovu vydává tímto směrem ? Co vás k tomu vede ? Za celé roky zpět,co se těmto výrobkům důsledně vyhýbám si nevzpomínám prakticky na ŽÁDNÝ nepředvídatelný problém typu skvrny,škrábance,extrémní kontrasty atp.Nikdy naprosto nic.FP4,HP5,Delta 100,Neopany všeho druhu,vše naprosto O.K. Pouze jednou,před lety jsem byl donucen narychlo koupit svitkovou Fomu / tuším 400 ,nic jiného jsem neměl po ruce/,abych si bleskově ověřil funkčnost bazarového Flektogonu 50 před koupí.Po vyvolání samá tečka.Naštěstí mi to tenkrát bylo naprosto jedno,šlo jen o test.Nebo jsou vám osvědčené filmy s možností x typů zpracování a výsledného charakteru málo ? Při dnešních cenách by mne opravdu zajímal alespoň jeden jediný argument.
  • 0

#74 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2009 - 17:19:43

prema:

dříve jsem používal ORWO NP20 a potom do nedávna Fomu 200, oba v metráži. Foma přišla asi na 40 Kč, ale hlavně jsem mohl střihat kratší kousky. Koukal jsem ušetřit.

Teď protože mám taky digitální foťák kterým udělám všecku nádenickou práci, můžu se v klasické fotografii plně věnovat tomuto koníčku, na penězích v tom menším množství materiálu nezáleží a tak používám většinou kazetový Fuji Across za 108 Kč, někdy Ilfordy. Když vyfotím jen z poloviny, nevadí, stejně ho vyvolám celý.

Já jsem ale skutečně neměl s (černobílou) Fomou žádný problém.

O barevném Orwocoloru a papírech Fomacolor nemluvím, to už bych zažít nechtěl.
  • 0

#75 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 srpen 2009 - 18:14:02

Prema:

Na Fomě (100 a 200 - čtyřstovku tady neřeším, tam u mě vede Trix) mám v prvé řadě rád to poněkud tvrdší tradičně fomácké podání. Když se to patřičně vyrovná při zpracování, vznikne měkota, ale zároveň šťavnatá a skoro barevná. S Ilfordem a ostatníma tohle nezvládám a mám z toho mrtvé šedivé bláto, nebo kontrastní fujtajbl. Vyjímkou je PanF+, ale ten jaksi není na všechno. Vím, že je to rukama a ne filmem, ale proč bolestivě nacvičovat materiál, který mi nesedí, když mi to s Fomou jde líp?

Druhá fajn věc je "plechová" podložka, se kterou se mi manévruje mnohem líp, než s tím hadrem, co používají ostatní (Acros ve svitku je toho nejhorším příkladem).

Posledním plusem jsou oproti konkurenci mnohem výraznější hranové jevy při použití hodně ředěné R09, které se na spoustu věcí hodí.

První a třetí bod jsou samozřejmě kombinací vlastností filmu a mého zpracování, takže platí jenom pro mně, ale to mi ke štěstí stačí.
  • 0

#76 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 srpen 2009 - 12:10:06

Fomapan 200 (kino) velmi dobře zkrocen v Tetenal Emofin, zvládá i prudké kontrasty letního dne bez ztráty kresby ve stínech i světlech. Volal jsem 5 minut při dost častém*) překlápění a bylo to až příliš, takto vyvolaný film už je odhadem push +1. Příště pro jmenovitou citlivost raději jen 4 minuty.

Vložený obrázek

*) Překlápění asi po každých 10sec. Neměl jsem tehdy originál návod k Emofinu, jen zprávu JPP že se Emofin musí hodně často překlápět.
  • 0

#77 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 září 2009 - 15:29:08

Další tip na Fomapan 200.
Tetenal Ultrafin Plus, 1+4, 4-5minut, 20°C.
Kontrast tak akorát, tonalita tak akorát, detaily ostré, zrno k nenalezení.
Skoro škoda, že to byl zbytek (Fomapanu i Ultrafinu).
  • 0

#78 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 září 2009 - 19:16:31

Fomapan 200 utáhnout jde. Já ktomu používal ND filtr , jeho síla byla ... no prodlužoval expozivi přesně 4x a volal jsem v utahaným microphenu. Výsledek byl na úrovni použitelnosti. Ale když si představim ten ND filtr, cenu toho filmu a pak cenu a kvalitu Ilfordu FP4 tak už dál neni co řešit.
  • 0

#79 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 září 2009 - 20:07:58

Fomapan 200 (kino) velmi dobře zkrocen v Tetenal Emofin, zvládá i prudké kontrasty letního dne bez ztráty kresby ve stínech i světlech. Volal jsem 5 minut při dost častém*) překlápění a bylo to až příliš, takto vyvolaný film už je odhadem push +1. Příště pro jmenovitou citlivost raději jen 4 minuty.


Klidně i 3 až 3,5 minuty - ono to v tom Emofinu letí jak blesk.
  • 0

#80 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 22 listopad 2009 - 00:40:42

právě jsem nechca(t) vykonal svůj první pokus - FOMA 200@200 jsem si blbě naředil Rodinal a místo zamýšlených 1+50 jsem tam nalél 1+100 což v tabulkách nikde není...
po 5ti minutách jsem si to uvědomil musel začat řešit co včíl. nakonec jsem to odvodil podle časů pro různé jiné filmy co mám nalepené na zdi.
risknul jsem to na 15min při 21°C a 30s překlápět, nazačátku každé minuty 3xtam a zpátky od 6té obminutu.
negativ vypadá rovnoměrně krytý spíše však je buď podexponovaný nebo jsem to blbě vyvolal - asi oboje
  • 0

#81 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 listopad 2009 - 08:03:15

Fomapan T200 čili creative je pro mě materiál pro kreativní tvotbu. Je obtížně zpracovatelný, protože velmi rychle dovede utéct do kontrastu, takže se s ním prostě musí umět. To, že utíká do kontrastu je však i neuvěřitelná výhoda v tom, že dovede báječně rozvrstvit světla. Jen je prostě třeba nebát se ubrat čas vyvolávání. Tím se fomapan 200 odmění takovejma odstínama ve světlech, že kupříkladu neopan 400 je vedle něj ubohej a nevýraznej (on umí zase ty stíny).
Já osobně jsem přišel na metodu - měřit dopadající světlo ve světlech na iso 100 a vyvolávat 5-5:20 ve fotomalu neředěném.
V současné době zkouším vlastnosti tohoto filmu ještě v Instant mytolu, prozatím jsem v těch vysokých kontrastech, ale určité detaily jsou naprosto úchvatné. Zrno je i zde jemňoučké a velice půvabné. Naštěstí mám ještě několik metrů metráže, abych to mohl přádně otestovat.
  • 0

#82 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 listopad 2009 - 10:52:10

Možná budu za kverulanta, ale T200 exponovaná na 200 mi dobře vychází v excelu. přeexponovanou na 100 ji volám v HDčku. Přijde mi, že T200 chodí báječně s oranžovým filtrem, asi se příznivě sešla spektrální citlivost s filtrem Panchromar :)
  • 0

#83 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 listopad 2009 - 11:39:24

právě jsem nechca(t) vykonal svůj první pokus - FOMA 200@200 jsem si blbě naředil Rodinal a místo zamýšlených 1+50 jsem tam nalél 1+100 což v tabulkách nikde není...
po 5ti minutách jsem si to uvědomil musel začat řešit co včíl. nakonec jsem to odvodil podle časů pro různé jiné filmy co mám nalepené na zdi.
risknul jsem to na 15min při 21°C a 30s překlápět, nazačátku každé minuty 3xtam a zpátky od 6té obminutu.
negativ vypadá rovnoměrně krytý spíše však je buď podexponovaný nebo jsem to blbě vyvolal - asi oboje


ypressi, kolik druhů filmu používáš? vyber si DVA - negativ 100 a negativ 400. a neblbni s F200, je to sviňa film.
  • 0

#84 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 22 listopad 2009 - 12:02:33

právě jsem nechca(t) vykonal svůj první pokus - FOMA 200@200 jsem si blbě naředil Rodinal a místo zamýšlených 1+50 jsem tam nalél 1+100 což v tabulkách nikde není...
po 5ti minutách jsem si to uvědomil musel začat řešit co včíl. nakonec jsem to odvodil podle časů pro různé jiné filmy co mám nalepené na zdi.
risknul jsem to na 15min při 21°C a 30s překlápět, nazačátku každé minuty 3xtam a zpátky od 6té obminutu.
negativ vypadá rovnoměrně krytý spíše však je buď podexponovaný nebo jsem to blbě vyvolal - asi oboje


ypressi, kolik druhů filmu používáš? vyber si DVA - negativ 100 a negativ 400. a neblbni s F200, je to sviňa film.

to už jsem udělal, ale přece ty nevyvolané nafocené filmy nyvyhodím...
  • 0

#85 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 listopad 2009 - 12:20:20

právě jsem nechca(t) vykonal svůj první pokus - FOMA 200@200 jsem si blbě naředil Rodinal a místo zamýšlených 1+50 jsem tam nalél 1+100 což v tabulkách nikde není...
po 5ti minutách jsem si to uvědomil musel začat řešit co včíl. nakonec jsem to odvodil podle časů pro různé jiné filmy co mám nalepené na zdi.
risknul jsem to na 15min při 21°C a 30s překlápět, nazačátku každé minuty 3xtam a zpátky od 6té obminutu.
negativ vypadá rovnoměrně krytý spíše však je buď podexponovaný nebo jsem to blbě vyvolal - asi oboje


ypressi, kolik druhů filmu používáš? vyber si DVA - negativ 100 a negativ 400. a neblbni s F200, je to sviňa film.

to už jsem udělal, ale přece ty nevyvolané nafocené filmy nyvyhodím...


nevěřil jsem tomu...ale asi se fakt měníš...pod krakenovým laskavým vlivem :) gratuluju.
  • 0

#86 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 22 listopad 2009 - 20:53:05

Berte mě s rezervou (fotím krátce), ale byla by obrovská škoda se upnout na dva filmy. Vždyť experimentování je taková sranda. Konkrétně Foma200 mě dost překvapila (v dobrém slova smyslu). Je prostě "jiná". U Fomy 100 a 400 ZHRUBA tuším, co můžu čekat, ale 200tovka mě bude překvapovat asi pořád. Jednou brutální kontrast (prokreslený světla, černý stíny), podruhé zas vyrovnaný snímek (málo svělta pod mrakem)...ale pokaždé je to "šťavnaté" a nikdy vyloženě nezklame.
Tenhle film budu mít asi pořád v zásobě pro případ, že mě chytne chuť "zaexperimentovat". škoda, že ve svitku je to takovej propadák co se kvality týče - nebo máte poslední dobou jiné zkušenosti?
  • 0

#87 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 listopad 2009 - 11:33:09

"Upnout se" na omezený počet filmů a vývojek je výborné pro ty, kdo chtějí tvořit fotky. Tak jako se každému řemeslníku nebo umělci nejlépe pracuje s nářadím a pomůckami, na které je zvyklý.
Na druhé straně jsou lidé, kteří se baví experimentováním a poznáváním. Ti mají k dispozici nepřeberné množství kombinací materiálů a jejich zpracování.
IMHO žádný z těchto přístupů není "špatný", zejména pokud přinášejí potěšení a uspokojení.

I ty, Gorgi? Nenakupuješ náhodou každý film a vývojku, které se ti podaří sehnat? :D

Já se těším na avizovanou novou verzi T200. Doufám že získám vzorek a budu jedním z "betatesterů". Již ta současná je velkým zlepšením proti první dávce nekontrolovatelně kontrastního materiálu. U nové verze by mělo být údajně zlepšeno zejména stejnoměrné nanesení emulze.
  • 1

#88 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 listopad 2009 - 14:57:03

Romane, já si taky hraju, jen jsem s tím začal až ve chvíli, kdy jsem alespoň zhruba věděl, jak má negativ vypadat a co pak pod zvětšovákem zvládnu a co ne. Ypress najel nově na film...a hned 10 různých druhů. To se muselo zarazit :D
  • 0

#89 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 listopad 2009 - 15:12:32

Ono nějaký skákání stejně nemá moc smysl, protože film doopravdy tak nějak zhruba poznáš až po nějakých třiceti a více kusech a i potom tě bude dál překvapovat. Když zkusíš dvě tři ruličky, víš prd...
  • 0

#90 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 listopad 2009 - 15:41:18

Já bych Ypressovi nekazil chutě experimentovat. Náhodou do toho vlítnul, jak hurikán a při hurikánu prostě bejvá zmatek. A co. Možná by mohl zkoušet ještě víc a přinés spoustu zajímavejch informací a tipů.
A třeba jednou potká i Xpress a donese fotky Xprssů na 30 různých materiálech.
  • 0

#91 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 23 listopad 2009 - 16:15:16

Jak už jsem několikrát psal ta F200T byl můj první film(v několika forech jsem na něj i plul),ale jak jsem teď našel ty svoje fotky na fomabromech gradace Sp,tak ty fotky mají takovou zvláštní šťávu.
V současné době dělám skoro výhradně fuji acros a hp5+ a volám jen v rodinalu a výsledky mám vyrovnanější než dřív dostávám na tu f200 chuť.
Na těch mých prvních fotkách se mě něco líbí a to tenkrát jsem ten film o 2EV podexponovával,volal teploměrem,který ukazoval o stupně bokem a volal v LQN.
Začínám obracet názor na tento film a chci ho zkusit znovu :).
Vyfotil jsem i pár Ilfordích delt100 a hodně fotografů mě od něj zrazovalo.(I pan Vavřík z kamrlíku).Mě se celkem líbil.
Proto si chci udělat vlastní názor.
  • 0

#92 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 listopad 2009 - 17:33:24

No jo, Delta100 je úplně jiný žák z úplně jiný třídy, že? Foma T200 je dost specifická. Nicméně, pokud by byla trošku lepší kvalitou zpracování, určitě se vyplatí. Určitě se nehodí vždy, ale má své místo. Umě tedy trošku pokřivené kvalitou výroby. V LQN nemám výhrad, v Microphenu taky OK, rodinal se dá (jo dře to, ale 1+50 semistand je únosnej), jen mě s...u s kvalitou produkce. Na pokusy jo, na seriozní focení už ani omylem. Zajímavý je, že na Fomě 100 se mě to nestává. Na hodně starých negativech jo, ale to mohlo být vyvolávajícím člověkem.......
  • 0

#93 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 23 listopad 2009 - 21:28:51

No a proto mě potěšil dubraro, protože sem nadhodil zprávu o lepších časech pro Fomu200.

S kinem sem neměl jedinej problém, ale ten svitek, to je masakr a zároveň velká škoda. Potom, co sem měl to štěstí u 3 svitků sem na 200tovku trochu zanevřel a nakoupil zásoby u Ilfordu.

zdenab2 : já taky rád zkoumám první negativy a mám pocit, že sem tenkrát (před půl rokem :)) byl svobodnější. Neřešil sem pravidla, poučky a nebál se experimentovat. Vznikly fotky, který bych dneska už nevyfotil. Samozřejmě to technicky, není tiptop, je tam často středová kompozice, ale má to pro mě zvláštní "nenahraditelný" kouzlo. Si říkám, že ty pravidla člověka někdy až moc svazujou a omezujou. Kdo říká, že musí být kompozice taková a maková, proč nedělat přesmažený kontrastní fotky, atd, atd ... jak je v jedný písničce ... Just be yourself... a vůbec, hned objednávám Fomu 200, už je mi z té šedi mdlo

Jinak dubraro : trefils hřebíček na hlavičku. Pokud budu fotit nějakou "zakázku" půjdu do toho, co už mám ověřený a odzkoušený (já, který nafotil celých 15 svitků). Pokud budu fotit sobě pro radost, klidně založím F200 a budu se těšit čím mě zase překvapí, protože z toho vyleze určitě něco zajímavýho
  • 0

#94 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 listopad 2009 - 21:41:42

Ono jestli výsledky z T200 nejsou ovlivněny nápady a rukama vyvolávajícího. Já se na T200 moc těším. A slibuji, že jej nebudu vyvolávat jinak, než-li výrobce doporučí. Ten nejlépe ví co a jak. Ono je taky možný, že řekne" vono se to musí vyvolat v ....ale my jako Foma tuto vývojku nemůžeme z důvodu...prodávat, tak jsme ji nahradili ... Co myslíte že nastane? Všichni tu vývojku, co oni nemohou prodávat budeme mít doma.
A ještě jednou připomínám, že R9 sice T200 vyvolá, ale není pro tento film ta nejlepší. ( to jsou slova techniků Fomy).
:) Jinak ať si každý fotí na co chce a jak chce. Hlavně že je spokojenej.
  • 0

#95 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2009 - 22:14:16

Ono jestli výsledky z T200 nejsou ovlivněny nápady a rukama vyvolávajícího. Já se na T200 moc těším. A slibuji, že jej nebudu vyvolávat jinak, než-li výrobce doporučí. Ten nejlépe ví co a jak. Ono je taky možný, že řekne" vono se to musí vyvolat v ....ale my jako Foma tuto vývojku nemůžeme z důvodu...prodávat, tak jsme ji nahradili ... Co myslíte že nastane? Všichni tu vývojku, co oni nemohou prodávat budeme mít doma.
A ještě jednou připomínám, že R9 sice T200 vyvolá, ale není pro tento film ta nejlepší. ( to jsou slova techniků Fomy).
:) Jinak ať si každý fotí na co chce a jak chce. Hlavně že je spokojenej.

Mno jo, ale když výrobce zrovna u té dvoustovky napíše, cituji:"Jmenovitá citlivost filmu je ISO200/24°, avšak jeho široká expoziční pružnost poskytuje velmi dobré výsledky při přeexpozicích o 1EV(ISO100) nebo podexpozicích o 2EV(ISO800) bez úpravy vyvolávání, tj. bez prodloužení vyvolávací doby, popř. zvýšení teploty vývojky." konec citace z technického listu.
Tak si musím myslet, že buď má výrobce jiné měřítko velmi dobrých výsledků nebo se zbláznil. Kdo s T200 pracoval, ví svoje. Jmenovitá citlivost je spíše 80. Podexponovat to o 2EV a nechat vyvolávycí dobu stejnou, to bych asi ani nezkoušel, dost kontrastní je to už při expozici na 200. A s rodinalem si celkem rozumí. Při slunečném počasí exponovat jako ISO80 a vyvolat v semistandu 1+100. Při pošmourném na 200 v 1+50 a je to mňamka. Jen je potřeba hlavně nedávat po Rodinalu kyselý přerušovač.
Abych to shrnul: nemám nic proti tomuhle filmu(až na tu kolísavou kvalitu). Dá se s ním dosáhnout zajímavých výsledků. Ovšem nedosáhnul bych jich, kdybych se (v tomhle konkrétním) případě držel doporučení výrobce.
  • 0

#96 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 listopad 2009 - 22:17:05

Romane, jak to myslíš, když píšeš o doporučeném postupu? Ještě bych věřil, že to zkusíš jak to výrobce doporučí. A T200 je zrovna doporučenímu výrobce hodně vzdálená.
  • 0

#97 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 23 listopad 2009 - 23:41:31

No Goro uvidíme. Počkáme až film vyleze z výroby, pak dáme do Fomy otázku čím vyvolávat bez ohledu na to co je napsaný v techn. listě a uvidíme. Nezapomeňte že jde o T film a ten je jinak vyrobený než-li klasická stovka. K tomu rodinalu ještě jednou. Vyvolá, ale nevyužije max. možností.
Docela mam chuť zajet přímo do Fomy a dojednat koupi několik vzorků přímo z linky a rozeslat je po temné komoře s tím, že by se musel každý vyjádřit, jaký má z filmu pocit.
  • 0

#98 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2009 - 23:59:29

No Goro uvidíme. Počkáme až film vyleze z výroby, pak dáme do Fomy otázku čím vyvolávat bez ohledu na to co je napsaný v techn. listě a uvidíme. Nezapomeňte že jde o T film a ten je jinak vyrobený než-li klasická stovka. K tomu rodinalu ještě jednou. Vyvolá, ale nevyužije max. možností.
Docela mam chuť zajet přímo do Fomy a dojednat koupi několik vzorků přímo z linky a rozeslat je po temné komoře s tím, že by se musel každý vyjádřit, jaký má z filmu pocit.

Tam ale půjde jen o nějaké změny, co se týče kvality výroby, nebo je tam i něco jiného - změní se nějak zásadně i ta emulze? Jestli máš nějaké bližší info, tak se, prosím, s námi poděl. Ten Rodinal 1+50 určitě nevyužije úplně citlivost filmu. Při 1+100 už by ale mohl. Je možné, že to nedá nejjemnozrnější výsledek, ale ten film je jemnozrnný i v tom Rodinalu velmi, velmi. Pokud vychytají tu výrobu, rád si nějaký svitek zase koupím. Jak už tady někdo napsal, je to opravdu nevšední film.
  • 0

#99 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 24 listopad 2009 - 06:51:28

Foma T200 je myslím trochu neprávem opomíjený film. Kdysi jsem ho používal běžně a nějak velké experimenty při vyvolání jsem s ním nedělal. Vyvolával jsem ho podle návodu ve Fomadonu LQN a později v Tetenalu Liquid. V obou případech byly výsledky velice dobré.
  • 0

#100 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 24 listopad 2009 - 07:24:15

tomas_tnt:To byla doba kdy jsem o vyvolávání nic nevěděl,nevěděl jsem ,jak ten foťák fotí a jak měří expozimetr,ale měl jsem odvahu vybouchat 2 filmy,vyvolat je podle fomy.Sice jsem měl blbý teploměr a nevěděl jsem jak mám kvedlat.Vypírat atd.Byl to můj vůbec první film vyvolaný a z odstupem času se na to dívám a říkám si.Vždyť je to skoro lepší než to co dělám dnes.
Dnes už zhruba vím co a jak,expozimetr mě měří správně,teploměr taky,ale výsledky tomu moc neodpovídají.

Notorius:Souhlasím s tebou.Ta věta co jsi zvýraznil rozesmála už kdekoho :) .Je to fakt překvapivý závěr výrobce.Nevím jakým způsobem k němu dospěl.

Oteccasu:Jak půjde poznat,že jde o nový svitek F200?Bude jiná krabička,nebo prostě od nějaké šarže naběhne nový model bez změny dizajnu?Dovedu si představit,že tady v UH nejmenované fotopotřeby budou nabízet starý f200 v nové krabičce :-) .Proto bych to rád věděl.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních