Přejít na obsah


Fotka

jak krotíte Fomapan T200?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#101 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 24 listopad 2009 - 08:54:02

Mno jo, ale když výrobce zrovna u té dvoustovky napíše, cituji:"Jmenovitá citlivost filmu je ISO200/24°, avšak jeho široká expoziční pružnost poskytuje velmi dobré výsledky při přeexpozicích o 1EV(ISO100) nebo podexpozicích o 2EV(ISO800) bez úpravy vyvolávání, tj. bez prodloužení vyvolávací doby, popř. zvýšení teploty vývojky." konec citace z technického listu.
Tak si musím myslet, že buď má výrobce jiné měřítko velmi dobrých výsledků nebo se zbláznil.

Ano, tahle formulace je ... poněkud troufalá. Může to být svým způsobem pravda, ale žádný jiný výrobce si něco takového nedovolil napsat. V tom se Fomě divím, že tuto kontroverzní větu z popisu filmů (za ty léta) neodstranila.
Nicméně, budu dále uvažovat průměrného fotoamatéra, tedy ne takového, který pracuje se zónovým systémem a bodově proměřuje scénu. Dobře zpracovaný černobílý film zachytí rozsah jasů 10 i více EV. V běžném záběru je třeba pro uspokojivý dojem (z amatérského snímku) zachytit rozsah 5-6EV (ostatně digitály ani víc neumí a nezdá se, že by to někomu vadilo). Z toho plyne, že můžeme exponovat o plus-minus 1-2EV chybně a přesto z takového negativu bude většinou možné udělat uspokojivý pozitiv. Takže to prohlášení Fomy o pře- a podexpozici není vysloveně nepravdivé. Je jen ... nediplomatické.
  • 0

#102 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 24 listopad 2009 - 09:04:19

....takže to prohlášení Fomy o pře- a podexpozici není vysloveně nepravdivé. Je jen ... nediplomatické.


Souhlasím. Zde je dokonce proveden pokus o experimentální ověření této dformulacee v praxi :
:) http://www.flickr.co...inen/237741898/

jiná věc samozřejmě je, že pro normální běžné akční použití je postup podle této formulace nepoužitelný, resp. vedoucí tak leda k problémům
  • 0

#103 Endy

Endy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 září 2017 - 10:45:43

Zdravím, poradíte mi prosím někdo vyvolávací čas pro Fomapan 200@80 popřípadě 200@100 ve Fomadonu R09 1+50 díky


  • 0

#104 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 24 září 2017 - 11:18:27

Do 1:50 by som ja nešiel. Radšej by som využil vyrovnávajúci potenciál rodinalu pri 1:100 a približne 60min vyvolávania. Minuta hore dole nevadí. Tento materiál ide samozrejme vyvolať aj inak, ale po mnohých pokusoch a omyloch som skončil práve u tohoto postupu a F200 už inak ani nevyvolávam.


  • 0

#105 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 24 září 2017 - 11:23:28

Pri 1:100 agitovať  pomaly, plynulo povedzme prvú minútu a potom len "občas", ja vývojnicu pretočím približne každých 8-15 minút  bez nejakého  kazu na filme. Len raz som to podcenil pri takmer žiadnej agitácií a "nebol som poďakovať" :-P


  • 0

#106 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 září 2017 - 21:10:57

Foma 200 je moderny film, idealna vyvojka je X-Tol, alebo Xcel.
Skratka, zohnal by som si taku vyvojku ...


  • 0

#107 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 20 červenec 2018 - 23:28:30

Zakoupil jsem mnohými milovanou, jinými nenáviděnou Fomu dvoustovku, nafotil jsem jako ISO 135 a vyvolal v R09 1:100, hodinu, každých deset minut jedno překlopení první půlhodinu, pak už nic. Negativ vyšel překvapivě pěkně (sorry jako, ale já ještě nikdy s takovýmhle cmrdnutím vývojky do litru vody nevyvolával  :mad: ), negativ vypadá hodně krytý, tak buď je potřeba méně s tím štěrchat, nebo přidat na nastavení citlivosti.

 

V každém případě okometricky to vypadá hodně pěkně, milé překvapení.  :-P

Přiložený soubor (y)


  • 0

#108 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 101 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 červenec 2018 - 11:20:07

Pokud mě nešálí paměť, tak se nadávalo na mechanické vlastnosti posledního polevu. Jinak je téměř blbuvzdorný. Jen by mě zajímalo, zda-li je R9 vhodná na jeho vyvolávání. Co vy na to?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních