Přejít na obsah


Fotka

barevná hlava Meopta Color 3 - pro Ilford Multigrade


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
13 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 March 2007 - 00:02:39

Tak jsem zaskládala koupelku miskama a zvětšovákem
a zítra se zase do toho pustím.
Kromě svého oblíbeného papíru Fomatone MG classic :wink:
chci vyzkoušet i multigrady FB a RC od Ilfordu - nemáte někdo poznámky - jak zhruba odpovídá nastavení filtrace barevné hlavy Color 3 pro multigradační papíry od Ilfordu?
Děkuji
  • 0

#2 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 March 2007 - 08:02:30

Nekde tusim na Paladixu by mohla byt alespon napoveda...
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 March 2007 - 10:04:54

Není to náhodou v oficiálném datasheetu od Fomy? Mrkni k multigradačním papírům. Jistě to tam bude.
  • 0

#4 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 March 2007 - 10:08:57

V datasheetu od Fomy bych filtrace k Ilfordu nehledal.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 March 2007 - 10:13:39

V datasheetu od Fomy bych filtrace k Ilfordu nehledal.


Nehledal, nehledal a nakonec je to jedno z mála míst, kde se to dá najít. Prosjistotu sem se do jednoho datašitu mrknul a je to tam hned na první stránce.
  • 0

#6 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 March 2007 - 10:26:33

tam jsou ilford filtry a ne meopta hlava k Ilfrd papírům.
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 March 2007 - 10:45:39

tam jsou ilford filtry a ne meopta hlava k Ilfrd papírům.


No možná by stačilo se u toho jenom trochu zamyslet.
Eda chce vědět jak odpovídá filtrace barevné hlavy od Meopty barevným filtrům od Ilfordu. Takže se podívám do datašitu od Fomy a je tam tabulka, která nám ukáže ve sloupečku gardaci (nula až pět) a pod tím si najdu v řádku Meopta barevná hlava: v příslušnem sloupku je nastavení barevné hodnoty.

Věřím, že se tu najdou tací, co by z toho mohli vyjít! 8)
  • 0

#8 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 March 2007 - 11:30:03

Já bych se převodní tabulkou ani moc nezabýval. Na hlavě Meochrom to dělám pro víceméně jakýkoli MG papír tak, že vyjdu z filtrace okolo 30M (to by mělo zhruba odpovídat normální gradaci), udělám zkoušku a podle výsledku přidám nebo uberu. Přidáním M se kontrast zvyšuje, ubráním snižuje. Když je ještě i ve stavu bez filtrů kontrast moc vysoký, začnu přidávat filtr Y. Dala by se i nějak spočítat potřebná korekce expozice (čím vyšší filtrace v kterémkoli filtru, tím delší čas), ale prakticky je jediná a i nejrychlejší k rozumnému výsledku vedoucí metoda zkouška, záleží totiž jak má vypadat výsledný obraz, ne na nějaké průměrné expozici.
U barevné hlavy navíc má na výsledný kontrast vliv i stárnutí žárovky a míchací komory - u MG to sice není tolik jako u barvy, ale přesto stará žárovka a zažloutlá komora snižuje maximální dosažitelný kontrast. Prakticky to nevadí, leda když je potřeba vytáhnout kontrast na úplné maximum u nějakého příliš chabého negativu (podvolaný, podexponovaný, prastarý po letech zpracovaný film atd.)
  • 0

#9 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 March 2007 - 11:55:54

Na Paladixu jsou články o "kalibraci na světla, střední šedou a na stíny". Jsou tam (pro některé papíry) i faktory (čísla), kterýma jest třeba vynásobit expoziční čas při změně filtrace. Funguje to, ale chce to kalkulačku, přesné expoziční hodiny, počítat, štelovat...
Jsem toho názoru jako Kodl - nejdůležitější (a uznávám i nejpracnější a nejotravnější) je ZKOUŠKA.
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 March 2007 - 11:59:33

jj díky chlapi, možná jsem svůj dotaz položila ne zcela zřetelně (omlouvám se, asi to bylo způsobeno pozdní hodinou)

Mám barevnou hlavu Meopta Color 3 a hledám nastavení filtrů této hlavy pro multigradační papíry od Ilfordu.

v datasheetech fomáckých papírů najdu nastavení meopty pro tyto papíry, ale pro Ilford samo ne.

Vzhledem k tomu, že i filtrace pro papíry Foma s promněnnou gradací se vzájemně liší, napadlo mě, že se tedy bude lišit i nastavení filtrů pro papíry od Ilfordu.

Ukázka, jak se liší filtrace Fomabrom Variant III a Fomatone MG

gradace
0 1 2 3 4 5

Fomatone MG (fomatone má gradaci pouze od 0 do 4)
80Y 50Y 20M 60M 130M

Varinant III
60Y 30Y 10M 30M 100M 180M

A to jsem ještě našla nějakou tabulku z Photolifu pro papíry Foma Variant, a tam se dokonce nějaký filtry prolínají a nastavení filtrace pak vypadá úplně jinak :?


Napadlo měže jsou tu tací, co zvětšují denně :wink: , tak asi máte někde odpovídající nastavení filtrů poznamenáno do notýsku.

A když nemáte, tak to holt budu muset prubnout a vyzkoušet, jak píše Khorak, ale nejdřív zítra - dnes mám v plánu opět Chamois od Fomy.
  • 0

#11 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 March 2007 - 12:35:23

tam jsou ilford filtry a ne meopta hlava k Ilfrd papírům.


No možná by stačilo se u toho jenom trochu zamyslet.
Eda chce vědět jak odpovídá filtrace barevné hlavy od Meopty barevným filtrům od Ilfordu. Takže se podívám do datašitu od Fomy a je tam tabulka, která nám ukáže ve sloupečku gardaci (nula až pět) a pod tím si najdu v řádku Meopta barevná hlava: v příslušnem sloupku je nastavení barevné hodnoty.

Věřím, že se tu najdou tací, co by z toho mohli vyjít! 8)


Pokud jsem si všiml, Eda má hlavu Color3 a chce zkusit papíry Ilford multigrade a RC., Proto si asi nerozumíme.
  • 0

#12 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 March 2007 - 13:31:27

Kalibrace na svetla ze stranek Paladixu opravdu na Fobromech Variant sedi. Upozornuji ze pokazdy kdyz hejbam filtraci delam alespon malej prouzek na posouzeni. Cert nikdy nespi, ze jo :roll:
Pokud tam tabulka k ilfordum je. Bude dobry se na ni alespon odpichnout.
  • 0

#13 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 March 2007 - 19:49:46

Ahoj, tak už mám pár fotek na Ilford Multigrade ...nakonec to nebylo tak hrozný...vlastně jsem nastavila filtraci odhadem 20M - a ono to na ty moje obrázky akorát tak sedlo.
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 March 2007 - 20:27:46

Všimli jste si někdo?
Nepředpokládal jsem, že by stupnice filtrace (zvláště pro magenta) byla "lineární". Ale i tak mě dost překvapilo, že u českých MG papírů je dost fest velký rozdíl mezi filtrací 0 a třeba 5 a 10...
Dělal jsem na Agfa MCP a nyní náhledy na české MG, takže nevím, zda je tomu tak třeba i u Ilfordů, Kentmere, Forte a pod.
(Dělám s ES4)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních