Přejít na obsah


Fotka

Schwarzschildův jev


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
78 odpovědí na toto téma

#1 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2007 - 09:52:40

Párkrát jsem tady pročítáním fóra narazil na zmínku o tom, že Foma krom čtyřpoložkové tabulky neudala k totmuto jevu další a spojitější informace.Když jsem stavěl dírkovou komoru a prvních několik filmů mi vyšlo silně podexpo., začal jsem se o to více zajímat a tak jsem se rozhodl že nebudu sobec a něco vám k tomu napíšu, a doufám že to alespoň někomu k něčemu bude..(později jsem pomocí této aproximace nadírkoval dva správně nakryté negativy)

vezměne třeba film foma 200T, kde výrobci udali
Expozice 1/1000–1/2 1 10 100
Prodloužení expozice 1x 3x 9x 18x

Uvedu zde postup jakým jsem se dostal k výsledku koho to nezajímá matematické odvození a nerad by byl zhnusen :!: může to s klidným svědomím přeskočit až do návěstí :SKOČTE SEM!

Když se na to podíváte závislost vypadá docela logaritmicky, ale přirozený ani desítkový logaritmus to není, jde o nějaký logartimus o základu Z.

(při odvozeních lze pracovat jak s přirozeným tak desítkovým logaritmem - ekvivalentní rovnice s desítkovým dám vždy do hranatých závorek)

Z matematiky si jistě všichni pomatují na krásnou sovislost, že logaritmus z čísla X o základu Z je jako podíl dvou stejných logaritmů o libovolém základu přičemž log čitatele je z X a jemnovatele ze Z .. čili :

Prodloužení času = ln(X) / ln(Z)
[Prodloužení času = log(X) / log(Z)]


Základ Z zatím neznáme ale X je vlastně náš čas kerý chceme prodloužit.

Vezmem si z fomatabulky jeden pár hodnot.. třeba čas 10s prodloužení 9x dosadíme:

9 = ln(10) / ln (Z)
[9 = log(10) / log (Z)]


náledují úpravy:

ln(Z) = ln(10)/9
[log(Z) = log(10)/9]


obě strany rovnice odlogaritmuji (umocním je Eulerovým číslem nebo v případě desítkového log. umocním desítkou)

Z = exp(ln(10)/9) - (é na ln(10) / 9)
[Z = 10^(log(10)/9)] - (10 na log(10) / 9)

V tuto chvíli jsme již našli konstantu Z, a můžeme ještě provést poslední zjednodušení které vyjde pro oba dva typy logaritmů stejně (pochopitelně) a sice:

Z = devátá odmocnina z 10

obecně:

Z = P-tá odmocnina z T

kde P je prodlužující faktor k času T z tabulky

:SKOČTE SEM!


Lze získat celou řadu vztahů, kterými můžete spočítat přesně dobu expozice pro dlouhé časy.

obecně je to např :
P = ln(T) / ln(Z)
P = log(T) / log(Z)

kde T je čas pro expozici
P je prodlužující faktor který udává kolikrát je třeba prodloužit čas T,
Z je základ log. křivky který lze nejjednodušeji získat jako :

Z = P-tá odmocnina z (T)
(kde P je prodlužující faktor k patřičnému času z tabulky)

takže Z pro:
Fomapan 100 Z = 1,333521432
Fomapan 200T Z = 1,291549665
Fomapan 400 Z = 1,467799268


Příklad : Při expozici dírkovou komorou mi vyjde změřený čas 5 min jak je třeba ho prodloužit v důsledku Schwarzschildova jevu pro film F 200T ?:

P = log(5*60) / log(1,29155) = cca 22x
nebo
P = ln(5*60) / ln(1,29155) = cca 22x
tedy výsledný expoziční čas = T * 22 = 6600 s = 1,83hodin.


ještě zmínka pro filmy ILFORD, které mají v katalogovém listu přímo graf, jejich graf je přímo grafem závislosti času na čase.. tedy závislosti skutečného prodlouženého času na času "změřeném". Pokud by někdo prahl po tom zjistit jak prodloužit expozici dál než uvádí graf.. stačí si v grafu najít jednu hodnotu která se z toho rastru dobře odečte. já tu například mám sheet k HP5ce, takže např pro čas 19s vyjde čas po prodloužení 150s z toho se dá snadno vypočíst že prodlužující faktor je 5,1724 a dosazit do vztahu na určtění Z jako 5,1724 tá odmoc. z 29 a získáte Z zhruba
Z = 1,917477513 pro HP5

malá poznámka na závěr, tato pěkně a učesaně vypadající aproximace má ovšem malou mouchu a sice nefunguje pro "krátké" časy tedy.. začně fungovat až tak od 3s pokud byste chtěli spočítat prodloužení pro jednu vteřinu.. slušně vychovaná logaritmická funkce vám dá pochopitelně nulu.. to znamená pro krátké časy je lepší řídit se pokynem z tabulky a zhruba tím je prodlužovat

Omlouvám se za unavující matematickou litánii, kdyžtak to smáznětě.
s pozdravem Milan.
  • 1

#2 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 30 březen 2007 - 10:04:14

Milo neni to spis namet na clanecek nez, to soupnout do fora?
  • 0

#3 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2007 - 10:10:36

Aha to mně nenapadlo, no ale stejně tohle nejni na seriózní článek podle mně, třeba až to dopiluju tak aby to fungovalo i pro ty krátký časy tak pak..
  • 0

#4 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 30 březen 2007 - 10:12:57

Aha to mně nenapadlo, no ale stejně tohle nejni na seriózní článek podle mně, třeba až to dopiluju tak aby to fungovalo i pro ty krátký časy tak pak..


Ja jen, ze tema je to zajimavy a ve foru by se casem mojlo ztratit.
  • 0

#5 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2007 - 10:16:04

Tak jo, já to třeba časem nějak učešu a dopiluju a můžu to načlánkovat já jsem netušil, že by něco takovýho stálo za článek, jen jsem si vzpomněl že se to tu nebo někde jinde už řešilo tak jsem si řikal, že to sem někam musim napsat a původně jsem se chtěl an to odvození vyprdnout ale pak jsem si zase řikal, že byste mi nemuseli věřit..
  • 0

#6 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 30 březen 2007 - 10:18:39

navrhuji,
aby moderátoři měli možnost za souhlasu autora takto vyjímečných příspěvků přesunout je do sekce články.-dle uvážení
tady hrozí zapadnutí těchto skvostů mezi příspěvkový marast, kterým to tu zhusta zaplavuje zejména uživatel zajda :!:
  • 0

#7 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 30 březen 2007 - 10:18:53

Tak jo, já to třeba časem nějak učešu a dopiluju a můžu to načlánkovat já jsem netušil, že by něco takovýho stálo za článek, jen jsem si vzpomněl že se to tu nebo někde jinde už řešilo tak jsem si řikal, že to sem někam musim napsat a původně jsem se chtěl an to odvození vyprdnout ale pak jsem si zase řikal, že byste mi nemuseli věřit..


Super uz se tesim.
  • 0

#8 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2007 - 10:25:25

slušnej článek, jen jechápu, proč je jako příspěvek ve fóru ;o)
  • 0

#9 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2007 - 10:36:34

No jo, dobře dobře, já jsem vážně netušil, že by tady o tenhle výplod byl takovej zájem, že by to hned měl bejt článek, ale tak jo, já to kdyžtak ještě trošku připravim někdy v blízké době můžu trošku učesat a připravit a když o to bude zájem tak to můžu zčlánkovat.
  • 0

#10 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 30 březen 2007 - 12:52:49

Proč jen článek? To pravé ořechové by byl nějaký prográmek kam by se zadal film a čas a ono by to propočítalo upravený o schwarzschilda. Já takhle dost často lezu semkaj: http://martyfoto.kbx.cz/ostrost.htm Sosal jsem i totok: http://www.pinhole.c...inholedesigner/ Ňákej temnokomorník z IT branže nám určitě helfne když už známe ty Zetka. Možná by stačilo poprosit autora programu PINHOLEDESIGNER 2.0 pana Davida Belihara jestli by nám neupravil ten svůj. Mohlo by to běhat jako aplet? na našem servru. Snad to říkám správně.
  • 0

#11 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 březen 2007 - 13:07:05

Jo ten aplet by byl velice vhodnej. Von ten Schwarzchield je hrozna potvora 8)
  • 0

#12 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 březen 2007 - 13:29:08

s javou si malinko rozumíme takže bych asi mohl udělat aplet sám kdyby byl zájem.Ještě jste mně teď pěkně vyburcovali abych se podíval na to funkci v oblasti "krátkejch" časů a vysmolil jsem něco co zase neaproximuje dobře ty dlouhý časy.. teď jde o to ty dvě funkce nějak skloubit do sebe..ale asi to nebude pak už nic jednoduchýho na počítání a taky na nošení v hlavě.Tuhletu formulku jsem si odvozoval když jsem potřeboval rychle určit čas pro dírkovku, takže mi nepřesnosti v oblasti sekund nevadily a podíl dvou logaritmů si snadno pomatujete a zvládne to kdejaká kalkulačka takže to bylo rychlý na takový ty počty při focení.
  • 0

#13 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 30 březen 2007 - 13:47:28

Jupiiii dalsi lapenej :!:
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2007 - 17:44:49

Jsem pro clanek i programek akorat ne jako aplet :!: dej fce a ja to zprogramuju jako soucast webu, ja mel vlastni ale ne tak presnej ale kupodivu zhruba po clone jsem se vzdy sesli :D
  • 0

#15 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 11:22:26

Dovolil bych si taky přispět svou troškou.

Pan Schwatzschild v roce 1900 publikoval článek, ve kterém tvrdí, že zčernání emulze je určeno součinem

E.t^p

E je intenzita osvětlení, t je čas a p mocnitel mezi 0 a 1.

K takovému výsledku se dá dobrat z předpokladu, že pokud má krystalek AgBr být schopen vyvolávání, musí absorbovat několik fotonů v krátkém časovém intervalu (tak, aby se už nemohl "vzpamatovat"). To, dle mého vede k takovýmto mocninným závislostem (ruku do ohně za to nedám, neb se mi to nechtělo počítat pořádně 8O ).

Každopádně, závěr je takový, že pokud se dá Schwartzschildův výsledek použít i na moderní emulze (podle mého se dá, aspoň jako odhad). Měl by vztah mezi korigovaným časem t a nekorigovaným časem t_n vypadat takto:

t=(t_n)^{1/p}

hodnotu mocnitele {1/p} je potřeba určit pro každou emulzi zvlášť.


To jen tak pro inspiraci ke článku :wink:

Mimochodem, takovouhle korekci jsem před pár měsíci navrhoval Pentaxistovi v diskusi o S. jevu na FA, tehdy jsem to ale jen odhad z pohledu na fomáckou tabulku, teď jsem o tom i chvilku přemýšlel a pátral :lol:
  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 březen 2007 - 14:50:52

Karel2Kouril: A dobře odhadnul... funguje to a tím je pro mě S-jev pro Fomu 100 vyřešen. Děkuji ještě jednou!
Pentaxista
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 duben 2007 - 20:35:40

mila:
jak to dopracuješ, pošli to, bude z toho výbornej článek. já si v něm sice vůbec nepočtu, ale budu u toho alespoň hrdej, že chodim na web, kde sou takovýhle důležitý články pro vzdělaný lidi :wink:

pro nás vostatní bude super ten kalkulátor. dany, předem díky 8)
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 duben 2009 - 11:48:59

http://www.phototech...eciprocity2.pdf
  • 0

#19 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 duben 2009 - 12:20:21

Asi bych měl dodat, že stojí za to, článek si přečíst, jelikož autor dochází k značně jiným hodnotám, než bylo zažito...
  • 0

#20 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 srpen 2009 - 08:06:38

Dobry den zacal jsem dirkovat na 6*9 fomu expozici jsem si nasel v pinholedizajneru, jenze jsem majitelem par svitku ADOX CHM 125 PRO a pro ty neznam schwarc. jev, a nejsou tam ani expozice pro barevne svitky zkousel sem Fuji astia jen tak odhadovat a pulka svitku nepouzitelna!Psal jsem lidem z fuji a ti mi napisou cislo schwarc. jevu ale pry ho nemaj k dispozici!Jsem zmaten a stracen, na ten BW jsem schopen +- expozici odhadnout a prizpusobit se ale u tech diaku ne a je celkem drahej spas to delat pokus omil tak jestli nekdo muzete poradit byl bych rad!
Diky
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 09:10:17

Ahoj, stačí nahlédnout do zdejší sekce ke stažení, je tam datasheetů požehnaně, k té astii taky. U Adoxu bych asi zkusil hodnoty pro Ilford FP4.
  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 říjen 2009 - 21:37:16

ptám se jen pro takový ujištění, když mám tedy expozici změřenou a vyjde mi na fomě 100:
1s
a nyní potřebuju zařadit korekci pro delší výtah měchu 1ev
tak z 1s udělám 2s a teprve potom budu z 2s dělat něco delšího s ohledem na schw. jev?
prostě nejdřív se zařaděj všecky možný korekce a násobí se pro mě srozumitelnou formou 2,4,8,16 sec (tedy po jednom ev například) a teprv na konec se švára počítá z posledního času?
  • 0

#23 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 říjen 2009 - 21:49:15

RHx : JO
  • 0

#24 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 21 duben 2010 - 09:04:48

Nemáte někdo tušení, jak si poradit s informacemi z datasheetů Fuji? Je toho v nich dost málo, a hlavně, korekce jsou uvedeny při použití barevných kompenzačníhch filtrů, které používat nechci.
  • 0

#25 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 leden 2012 - 12:12:18

V tuto chvíli jsme již našli konstantu Z, a můžeme ještě provést poslední zjednodušení které vyjde pro oba dva typy logaritmů stejně (pochopitelně) a sice:

Z = P-tá odmocnina z T

kde P je prodlužující faktor k času T z tabulky


Fomapan 400 Z = 1,467799268


Teď ze sebe asi udělám pěknýho debila ( když tak prosím o odpuštění, už jsem ze školy nějaký pátek) ale nějak mi to nesedí pro Fomu 400. Data z datasheetů pro Fomu 100 a 200 sedí perfektně, ale pro 400 je to nějaký divný.

Pokud si najdu v datasheetu pro F400 časy, tak pro čas 10 sec je prodloužení 6x a pro čas 100 je prodloužení 8x.

Tzn. že 6-tá odmocnina z 10 je cca těch 1,468, ale 8-odmocnina ze 100 je 1,778. Podle toho koeficientu 1,468 vychází při čase 100 prodloužení 12x.
  • 0

#26 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 29 leden 2012 - 13:57:42

To je pouhá aproximace - přiblížení... navíc ta logaritmická funkce nedá časy pod 1s. Já to včera zkoušel vykreslit do grafu k závislosti jak od Jendy1250, tak i datasheetním bodům, a bylo to mimo... ale netvrdím, že chyba taky nemohla být na mé straně.
Další věcí je zda prodloužení 8x pro čas 100s změřila Foma správně.
  • 0

#27 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 30 leden 2012 - 12:48:57

Ono je to braši opravdu jednoduchý. Stačí si započítat. Vynásobit délku měchu, pak následně schwarzchildův koeficient a hotovo. Problém je jediný. Skoro nikdy to nevyjde. Přesněji málo kdy se přiblížíte požadavku. Nejlepší je si s daným filmem vyzkoušet, řádně zapsat a pak empiricky odhadnout. Např. vím, že když mi vyjde vteřina, tak exponuji 20 vteřin.Co možná nejméně novotin. Ty blbnou hlavu a kazí výsledky. Holt v celém procesu je nějaká prapodivná konstanta KAZIVKA, která upravuje výsledky.
  • 2

#28 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 květen 2012 - 16:50:37

nemá někdo vyzkoušené dlouhé expozice na neopany (zajímá mi acros a 400)? spočítal jsem si šváru na ilfordy, ale jsem jemně zděšen. mám v plánu fotit nějaký hvězdičky na delší čas a přitom hodně clonit, ale to bych musel fotit na pólech, aby se nerozednilo..
  • 0

#29 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 květen 2012 - 17:43:47

hviezdičky som sa ešte neodhodlal fotiť, ale dnes som bol vo Viedni fotiť nejakú architektúru s kamošom a mal som založený v Mamiyi Ilford Pan F Plus a nechcelo sa mi ho meniť za Acrosa 100, tak som ho tam nechal, že aspoň budem mať dlhšie časy, vychádzali mi s ND 1000x expozície na úrovni cca 30s, po korekcii cca 160s, som zvedavý, čo z toho vylezie :mrgreen: horšie je, že tabuľka od ilfordu je iba do 35s, kedy je čas 200s, budem si musieť zrátať alebo vyskúšať aj dlhšie časy.......
  • 0

#30 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 květen 2012 - 17:57:30

počítal jsem si časy dle zdejšího návodu. pro klasické emulze od ilfordu platí těch z=1,917... no a při naměřené 1/4 hodině vychází 2 hodiny a 40 minut k tomu, při naměřené 1/2 hodině to je 6 hodin exponování. to je tak nějak fakt maximum, chtěl jsem kolem tří hodin, trošku se bojím letadel
  • 0

#31 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 květen 2012 - 18:34:37

pre Ilford Pan F Plus veľmi slušne funguje vzťah z krivky od Ilfordu:

korigovaný čas expozície = nameraný čas expozície na 1,49tu
  • 0

#32 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 květen 2012 - 18:47:19

zdá se mi, že při jednoduchém mocnění to leze až moc rychle nahoru. když si vezmu ty dvě hodnoty, které jsem tu napsal, tak to je při 1/4 hodině už 7 hodin, při 1/2 dokonce 19 hodin 40 minut. tomu se mi nechce věřit, leč žádnou zkušenost nemám
  • 0

#33 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 květen 2012 - 18:50:51

také dlhé časy som neriešil, ale ak si dáš pdfko pre Ilford Pan F Plus a pozrieš tu krivku pre reciprocitu do 35s meraných, tak tento vzorec veľmi dobre kopíruje túto závislosť..............
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 květen 2012 - 19:01:06

nevím, jakého charakteru je motiv a jak osvětlen (mate mě potřeba vysokého zaclonení), ale nočním focením jako takovým se zabývá jiné vlákno: http://www.temnakomo...oveni-expozice/ - je tam i moje ukázka (HP5@400, 3h, f/8, žádný měsíc ani světelné znečištění).

U takovýhle extrémních situací bych raději zkusil spoléhat na tabulky a doporučení co se dá na netu najít (viz předchozí vlákno, myslím, že jsem tam linkoval pár stránek) a potom zkoušet a zkoušet. Na ostro se tohle prostě napoprvé ani napodruhý udělat nedá, do hry vztupuje i mnoho dalších faktorů - smog, opar (čistota vzduchu všeobecně), světelné znečištění, měsíc a jeho velikost, roční doba, zeměpisná šířka, nadmořská výška... klasické emulze mají dost otřesný sch efekt, Acros je proto oblíbeným matrošem i do dírkovek apod. díky nepoměrně přívětivějším koeficientům.


edit:

před časem jsem si udělal tabulku pro velmi dlouhé časy pro Foma100 a HP5 (s cílem konečně použít můj ND filtr co bere 13EV; zatím k tomu nedošlo vzhledem k časové náročnosti). Tabulku jsem si napočítal až k naměřeným 15minutám (resp. bez filtru 1/8s), což po započtění sch dělá na fomě 5hodin a na HP5 2hodiny. Podotýkám, že hodnoty jsou empiricky odhadnuté a NEZAKLÁDAJÍ se na exaktním počítání ani NEJSOU ověřené praxí.
  • 0

#35 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 26 květen 2012 - 19:11:12

pre fuji neopan acros 400 som na apugu našiel toto:

1sec - 1/2 stop
10sec - 1 stop
100sec - 2 stops
viac info z datasheetu nieto

fuji neopan acros 100

do 120s žiadna korekcia
120s až 1000s korekcia +1/2EV
viac info z datasheetu nieto
  • 0

#36 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 květen 2012 - 19:51:48

jenda1250: vím o tom vlákně a jsem si vědom všemožných háčků a háků při focení noční oblohy, ale rád bych věděl čas, který zkusit u těch neopanů, jelikož u hp5+ to prostě nepůjde, rád bych clonil na 32. pokud je acros oblíbený do dírkovek, tak se tu třeba nějaký dírkář ozve :mrgreen:
transporti686: s ilfordem a mocnicou máš pravdu, vychází to v grafu krásně, ale pak mi to fakt přijde už moc. navíc jak tu jenda1250 napsal ty dvě hodiny, tak to přece jen odpovídá víc tomu počítání přes logaritmy. k neopanům jsem také našel podobné informace, ale dál nic a ani nic, o co by se dalo opřít
  • 0

#37 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 květen 2012 - 20:25:04

jinak povídám, že bych rád 32 clonu, ne že tam musí být, a ani v to nedoufám.. ale čím větší bude hloubka ostrosti, tím budu spokojenější
  • 0

#38 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 26 květen 2012 - 23:36:00

jenda1250: nepodelis se s tabulkou pro HP5+? Pripadne pokud mas i pro PanF, Fp4? Dekuji!
  • 0

#39 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 květen 2012 - 11:10:40

jenda1250: nepodelis se s tabulkou pro HP5+? Pripadne pokud mas i pro PanF, Fp4? Dekuji!


raději ne. Na HP5 moc nefotím (dlouhými časy) a na Fomu100 mám ověřený nejdelší čas 15s -> 90s, další, až hodinové expozime mám udělané, ale nevyvolané, takže s jistotou taktéž nemůžu nic říct. Nechci se dostat do pozice šíření nepravdivých neověřených údajů (jsem spíš praktik a dost věcí řeším víc pocitově a metodou pokus-omyl než exaktním zkoumáním a počítáním).

ke korekci reciprocity: někdy se může stát, že korekce udávaná výrobcem vypadá příliš velká, např Kodak tuším doporučoval krácení volání u extrémně dlouhých expozic pro udržení normálního kontrastu (pentaxista to někde rozebíral - ve skratce: schw se projeví víc ve stínech než ve světlech, je proto potřeba přidat víc než by střední šedá potřebovala (tj exponovat na stíny) a skrátit volání aby se dostaly světla tam kde mají být).
  • 0

#40 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 27 květen 2012 - 11:40:58

ja akurát teraz periem Ilford Pan F Plus, väčšina snímkom bolo exponovaná časom 2min 40s, čím som korigoval meraný čas 30s cez ND1000x, tak som zvedavý, čo z toho vylezie, film ale budem skenovať......
  • 0

#41 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 květen 2012 - 15:13:05

Škoda. Šlo mi o expozice 10-30 minut u Ilforda (po korekci). Chtěl bych zkusit takto dlouhé expozice za denního světla. Nemáš aspoň hrubý nástřel, abych se měl od čeho odpíchnout?
  • 0

#42 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 květen 2012 - 15:23:16

datasheet - http://www.ilfordpho...81054152313.pdf popřípadě spočítat podle návodu tady dole
  • 0

#43 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 květen 2012 - 15:39:58

Škoda. Šlo mi o expozice 10-30 minut u Ilforda (po korekci). Chtěl bych zkusit takto dlouhé expozice za denního světla. Nemáš aspoň hrubý nástřel, abych se měl od čeho odpíchnout?


jako nástřel se dá dobře použít právě graf z datasheetu HP5:
15s -> 1min
30s -> 2.5min
1min -> 6min
2min -> 14min
4min -> 30min (35min)
8min -> 60min (resp, spíš 70-80min)
15min -> 120min (resp. 180min)

poslední dva řádky jsou ale už úplně vycucaný z palce a mám to taky jaké hrubý nástřel k vyzkoušení.
  • 0

#44 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 27 květen 2012 - 15:42:05

krivka pre hp5 je podľa datasheetu rovnaká ako pre Ilford Pan F Plus

takže podľa vzťahu uvedeného nižšie pre Ilford Pan F Plus by sa malo dať vyrátať, aké časy treba

pre minútovú expozíciu vychádza 446s čo je 7,4min
pre 2-minútovú expozíciu vychádza 1253s čo je 20,9min

ten vzťah veľmi dobre kopíruje krivku, ktorá sa podobá exponenciálnej funkcii, pri týchto časoch by snáď vyrátaná korekcia mali byť v pohode, ale treba to odskúšať, v blízkej dobe sa chystám určite skúsiť korigovať minútovú expozíciu, vyššie hodnoty pre mňa asi zatiaľ nebudú zaujímavé
  • 0

#45 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 27 květen 2012 - 15:49:23

vzťah korigovaná expozícia = meraná expozícia na 1,49tu podľa grafu sedí výborne

30s na 1,49 = 158,8s
35s na 1,49 = 199,8s
čo perfektne sedí s grafom od Ilfordu

ale určite si to treba vyskúšať........

jako nástřel se dá dobře použít právě graf z datasheetu HP5:
15s -> 1min
30s -> 2.5min
1min -> 6min
2min -> 14min
4min -> 30min (35min)
8min -> 60min (resp, spíš 70-80min)
15min -> 120min (resp. 180min)

poslední dva řádky jsou ale už úplně vycucaný z palce a mám to taky jaké hrubý nástřel k vyzkoušení.


  • 0

#46 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 květen 2012 - 21:08:34

Diky... jak zpiva Elvis "I'm so sorry, I was blind". A jak je to s kontrastem, zustava stejny? Tedy, je lepsi pouzit Fp4 nez PanF?
  • 0

#47 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 červen 2012 - 12:04:04

Kalkulačka v javě do telefonu která umí spočítat x na 1,49 Hledej : Calc4M
  • 0

#48 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 listopad 2012 - 10:10:12

jenda1250. ahoj, uz mas nejake vysledky s kterymi by ses podelil?
  • 0

#49 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 listopad 2012 - 15:06:34

HP5 je dsti upozaděná, vpodstatě na ni nedělám, udělal jsem přes léto pár expozic na Fomu 100 (9x12 + pyrocat HD 1:1:100, 20°C, 9min, překlápění prvních 30s a 2x/30s), nejdelší (co zatím mám vyvoláno) byla 1hodina, naměřené a doodhadnuté 4 minuty - nevím co jsem měřil, ale asi jenom světla/střed; stíny nešly, takže nedokážu posoudit případný nárůst kontrastu. Kontrastní je to dost, ale ono světlo tvrdé bylo, stíny úplně prázdné nejsou, kontakt vypadá slibně, na zvětšeninu si budu muset ještě chvíli počkat. Další záběry, mezi 4-18minutama vyšly taky OK, trošku je ještě problém s korekcí výtahu měchu, ale to bylo max +1EV.

Takže minimálně pro fomu a mé zpracování to funguje.
  • 0

#50 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 25 srpen 2013 - 10:59:43

Dneska ráno jsem omylem exponoval fomapan 100 a to tak, že na ISO 80, F.11 a na stíny změřený T 4s jsem exponoval 3min.! :oops: Fotil jsem pod zataženou ranní oblohou hustý porost se světlým kmenem a v kopozici není obloha.
Jak bych měl film fčíl vyvolat v R09 1:100?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních