Přejít na obsah


Fotka

Klasický fotoobjektiv ve zvětšovacím přístroji


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
25 odpovědí na toto téma

#1 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 06:32:28

Včera jsem potřeboval trochu větší rozměr z kinofilmu. Pro nedostatek místa ve fotokomoře jsem nahradil původní objektiv Emitar/s 4,5/80 za Helios 2/44. Z výslednou fotografií jsem byl vcelku spokojen.
Máte někdo vice zkušeností s použiváním fotoobjektivů při zvětšování?
  • 0

#2 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 07:47:39

Od někoho chytřejšího jsem slyšel, že normální objektiv není stavěnej na žár, co vydáva lampa a mohl by se ti upéct. Jinak asi žádnej problem...
  • 0

#3 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 31 březen 2007 - 09:10:28

Problémy mohou nastat dva:
1. V objektivech jsou zpravidla některé čočky tzv. "tmeleny do skupin", což v praxi znamená, že dvě (obvykle) čočky jsou slepené kanadským balzámem (nebo něčím podobným). Právě tato látka nemusí odolávat vyšším teplotám ve zvětšovacím přístroji. Ve vrstvě mohou vzniknout bublinky nebo se čočky začnou roztmelovat. Ony sice zvětšováky často mívají tepelný filtr.. ale riskuj to, že ano.
2. Snímací objektivy nejsou korigovány pro daný úkol (krátká vzd.). Ale jestli jsou výsledky slušné, tak proč ne.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2007 - 10:51:33

Jako krátkodobá náhrada se to dá použít. Ale jen na pár foteček- pak si ten objektiv zničíš. Ale to už víš...
Nemáš náhodou možnost otočit hlavu zvětšováku mimo základní desku? To by bylo o kapánek lepší.
  • 0

#5 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 12:23:41

Problémy mohou nastat dva:
1. V objektivech jsou zpravidla některé čočky tzv. "tmeleny do skupin", což v praxi znamená, že dvě (obvykle) čočky jsou slepené kanadským balzámem (nebo něčím podobným). Právě tato látka nemusí odolávat vyšším teplotám ve zvětšovacím přístroji. Ve vrstvě mohou vzniknout bublinky nebo se čočky začnou roztmelovat. Ony sice zvětšováky často mívají tepelný filtr.. ale riskuj to, že ano.
2. Snímací objektivy nejsou korigovány pro daný úkol (krátká vzd.). Ale jestli jsou výsledky slušné, tak proč ne.

Ja si myslim, ze se objektiv moc nezahreje - od tepelneho zdroje /zarovka/, je oddelen kondenzorem, to jsou dve masivni sklenene cocky. Pokusim se teplotu zmerit.....Vysledek dam vedet.
  • 0

#6 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 12:29:36

Ja si myslim, ze se objektiv moc nezahreje - od tepelneho zdroje /zarovka/, je oddelen kondenzorem, to jsou dve masivni sklenene cocky. Pokusim se teplotu zmerit.....Vysledek dam vedet.

Zapomel jsem na ramecek kde se zaklada film ,to jsou dalsi dve skla..No uvidime.
  • 0

#7 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 12:47:24

Ja si myslim, ze se objektiv moc nezahreje - od tepelneho zdroje /zarovka/, je oddelen kondenzorem, to jsou dve masivni sklenene cocky. Pokusim se teplotu zmerit.....Vysledek dam vedet.

Zapomel jsem na ramecek kde se zaklada film ,to jsou dalsi dve skla..No uvidime.


Tak mi to nedalo a udelal jsem maly test:
Teplota byla merena v "harmonice" nad objektivem cidlem typu K
min teplota st. C
0 23
3 24
4 25
5 25
Asi tak....
  • 0

#8 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2007 - 12:59:57

Samozřejmě máš pravdu. Pokud ale u zvětšováku strávím celej den, což se mi nezřídka stává, hřeje jak kamínka 8)
  • 0

#9 vladik1327332582

vladik1327332582

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 duben 2007 - 13:19:33

ja som samozreme tiez skusil pouzit objektiv z fotoaparatu, pretoze Belar od meopty mi nejak nerezal....aby som bol konkretny, zvacsoval som z formatu 6x6 Opemusom II, a skusmo som tam namontoval Biometar 80 z pentaconu, a ono to fungovalo(ku podivu) a nemalo to ziadne parazitne svetlo, nehovoriac o nastaveni clony a jemnom ostreni...pravdupovediac, teplo vytvarane ziarovkou, mi ani na um nezislo...:D
  • 0

#10 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 prosinec 2008 - 23:33:46

Kdysi jsem pro zvětšování na Opemus 6 použil vyřazený Pancolar 1.8/50 CZJ. Byl to zbytek po starý Practice. Výsledek byl uprostřed OBDIVUHODNÝ. Ale je to už moc dávno a nemůžu si vzpomenout jak to vypadalo v rozích. Ale vzhledem k tomu, že se mě ty "rohy" vůbec po tolika letech vybavily, řekl bych, že nic moc.
  • 0

#11 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 leden 2009 - 23:24:50

Test objektivu Biometar 2.8/80 (Pentacon Six) na zvětšováku Magnifax 4:

Vyrobil jsem redukci (kroužek) pro uchycení bajonetu Biometaru 2.8/80 ke zvětšováku abych porovnal přenos na papír právě mezi tímto sklem a zvětšovacím objektivem Anaret 4.5/105.
Při osvitu Anaretem 105 mm jsem použil plný výtah na tyči zvětšováku a při osvitu Biometarem 80 mm jsem šel níž abych dodržel stejné zvětšení pozitivu. U obou jsem udělal výřezy z centra negativu a z krajů negativu, při cloně 8. Výsledky jsem dal druhý den porovnat dvěma lidem. Oba nezávisle na sobě určili jako lepší zvetšeniny z Anaretu.

Musím říct, že Anaret byl v tomto případě při přímém srovnání opravdu lepší (i když s delším časovým odstupem mezi pozorováním bych měl problém rozpoznat oba objektivy od sebe). Tedy alespoň v centru obrazu. Na krajích už byl Anaret lepší o větší kousek. Asi je to dáno jeho menším zobrazovacím úhlem. Biometar 80 mm je v tomto směru daleko širší.

Čili:
Vzhledem k tomu, že mám dost místa a v klidu můžu zvětšovat na zem, nemám důvod měnit Anaret za Biometar. Pokud bych ale potřeboval větší zvětšeninu pouze na základní desce, asi bych neváhal ho použít. Rozdíly jsou opravdu minimální, v centru téměř k nerozeznání.
  • 0

#12 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 leden 2009 - 23:31:25

Zapoměl na největší nedostatek Biometaru 80 mm při velikosti negativu 6x7 a tím je viditelná poduškovitost. Anaret je rovný.
  • 0

#13 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 leden 2009 - 12:19:14

Biometar je pro formát 6x6, těžko ho lze vinit z hoších rohů formátu 6x7. Naopak Anaret 105 je pro 6x9, takže lze očekávat lepší rohy a menší zkreslení, protože se využívá menší kruh, než pro který je objektiv konstruován.
  • 0

#14 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 24 leden 2009 - 13:54:59

Biometar je pro formát 6x6, těžko ho lze vinit z hoších rohů formátu 6x7....


Jasně. S tím souhlasím. Ale popravdě řečeno uprostřed jsem to čekal lepší než Anaret. No nevadí.
  • 0

#15 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 leden 2009 - 16:37:32

Jedna technicko-teoretická....
Abych použil M42 objektiv ve zvětšováku, je potřeba mezikus, neboli redukce? Myslím Op5a.
Děík za odpověď na určitě debilní dotaz.
  • 0

#16 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 26 leden 2009 - 16:53:08

To jsem resil pred lety s Pancolarem M42. Uz o tom tady byla rec. Vzal jsem kus plastu (uz nevim co to bylo) a vyriznul jsem z toho obycejny krouzek a v nem diru tak, abych tam zasrouboval objektiv se zavitem M42. Normalne jsem ho tam rucne namotal a tim se udelal v plastu jakysi protizavit. Stacilo to. Vnejsi prumer je takovy aby sel krouzek vlozit a prichytit do Magnifaxu (obkresleny z misky pro zvetsovaci obvjektiv)

Vložený obrázek

To co jsem mel u Biometaru vypadalo nejak takle:

Vložený obrázek
  • 0

#17 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2009 - 18:53:25

Chtěl bych se podělit taky o svoji zkušenost s použitím klasického objektivu ve zvětšováku. Potřeboval jsem nazvětšovat formát 30x40 ze svitku a výtah na zvětšováku nestačil a otáčet se mi taky nechtělo. Zkusil jsem teda nasadit klasický Industar 50. Tím jsem dostal větší úhel pokrytí, ale samozřejmě zobrazovací úhel nepokryl celé políčko svitku. Přesto jsem to vyzkoušel. Výsledek byl docela zajímavý. Protože se jednalo o portrét, a střed objektivu se " trefil" do oblasti obličeje, byl obličej celkem slušně ostrý. Směrem od středu začalo ostrosti ubývat, ale protože stejně bylo vše mimo DOF, bylo to vlastně jedno. Na krajích už toho nebylo moc nasvíceno a došlo k poklesu denzity, ale zase se jednalo o celkově světlý snímek, takže to taky moc nevadilo. Původně jsem chtěl výtvor vyhodit, ale nakonec se mi to rozleželo a výsledek se mi celkem líbí. Jde zkrátka o to, že ve středové oblasti je snímek ostrý a směrem k okrajům začíná postupně měknout. na krajích vybíhá do "ztracena". Jistě to není vhodné pro kdeco, ale jako použití u tohoto portrétu to nakonec bylo celkem plusové použití. ( nakonec by asi bylo možno použít i normální zvětšovací 50 a výsledek by byl podobný ) S vhodně vyrobeným upínacím kroužkem by taky bylo možno "posouvat " střed objektivu dle potřeby mimo osu zvětšováku.
  • 0

#18 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 únor 2009 - 20:52:12

o objektiv nemusíte mít vůbec strach, nezahřeje se skoro vůbec. Přikládám fotky po cca 25 minutovém nepřerušeném chodu Axomatu 4 s hlavou Meochrom 2 s "vypnutými" filtry. Rámeček na film bez skel. číslo 1 je povrchová teplota.

http://septuagita.sweb.cz/axo.jpg

Ja si myslim, ze se objektiv moc nezahreje - od tepelneho zdroje /zarovka/, je oddelen kondenzorem, to jsou dve masivni sklenene cocky. Pokusim se teplotu zmerit.....Vysledek dam vedet.

Zapomel jsem na ramecek kde se zaklada film ,to jsou dalsi dve skla..No uvidime.


Tak mi to nedalo a udelal jsem maly test:
Teplota byla merena v "harmonice" nad objektivem cidlem typu K
min teplota st. C
0 23
3 24
4 25
5 25
Asi tak....


  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2009 - 08:45:36

Nepřestanete mne fascinovat, přátelé !!!
  • 0

#20 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 únor 2009 - 09:35:41

Tak ono asi neni ani potreba merit to pomoci termokamery, zejo. Nevim jak vy, ale ja se o objektiv nikda ani neohral. Mame holt tu kliku, ze teplo stoupa vzhuru...
  • 0

#21 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 listopad 2009 - 19:04:13

Dělala se někdy taková ta tlustá šroubovací meopťácká miska (Ideal, Magnifax jednička) se závitem M39? Válí se mi doma Industar 61L/D, který je ostrý jak břitva (což můj otřesný Anaret 4,5/50 naní ani omylem) a teď nevím, jestli shánět misku, nebou člověka, který ji vysoustruží.
  • 0

#22 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 listopad 2009 - 19:07:10

Dělala se někdy taková ta tlustá šroubovací meopťácká miska (Ideal, Magnifax jednička) se závitem M39? Válí se mi doma Industar 61L/D, který je ostrý jak břitva (což můj otřesný Anaret 4,5/50 naní ani omylem) a teď nevím, jestli shánět misku, nebou člověka, který ji vysoustruží.

tohle jsem před 5ti minutama řešil s taťkou...
krom jiného si totiž ntahám domů součástky na samodomoodpadní fotoaparát
  • 0

#23 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 15 listopad 2009 - 19:12:31

Dělala se někdy taková ta tlustá šroubovací meopťácká miska (Ideal, Magnifax jednička) se závitem M39? Válí se mi doma Industar 61L/D, který je ostrý jak břitva (což můj otřesný Anaret 4,5/50 naní ani omylem) a teď nevím, jestli shánět misku, nebou člověka, který ji vysoustruží.

tohle jsem před 5ti minutama řešil s taťkou...
krom jiného si totiž ntahám domů součástky na samodomoodpadní fotoaparát


Pokud budeš soustružit, tak bych taky bral jeden kousek. Odměnou by ti mohly být nějaké díly na samodomofoťák - třeba objektiv + dokonale fungující závěrka ze zesnulé Flexarety.
  • 0

#24 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 listopad 2009 - 13:52:49

Dělala se někdy taková ta tlustá šroubovací meopťácká miska (Ideal, Magnifax jednička) se závitem M39? Válí se mi doma Industar 61L/D, který je ostrý jak břitva (což můj otřesný Anaret 4,5/50 naní ani omylem) a teď nevím, jestli shánět misku, nebou člověka, který ji vysoustruží.


Enthropy, proč prosím Tě vymýšlíš takové cipoviny? Podívej se na ebay.de za kolik se tam prodávají KVALITNÍ zvětšovací objektivy jako Rodagon 50 atp. a nevymýšlej. Nevyjde tě to ani líp technicky ani levněji. Jinak bych Ti mohl něco střelit, kdyžtak se ozvi.
  • 0

#25 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 16 listopad 2009 - 15:14:12

Dělala se někdy taková ta tlustá šroubovací meopťácká miska (Ideal, Magnifax jednička) se závitem M39? Válí se mi doma Industar 61L/D, který je ostrý jak břitva (což můj otřesný Anaret 4,5/50 naní ani omylem) a teď nevím, jestli shánět misku, nebou člověka, který ji vysoustruží.


Enthropy, proč prosím Tě vymýšlíš takové cipoviny? Podívej se na ebay.de za kolik se tam prodávají KVALITNÍ zvětšovací objektivy jako Rodagon 50 atp. a nevymýšlej. Nevyjde tě to ani líp technicky ani levněji. Jinak bych Ti mohl něco střelit, kdyžtak se ozvi.



Je to cipovina spíš pro pobavení a poučení. Něco rozumného je v plánu, ale až po věcech, které hoří víc (pořádná brašna, ať si neotluču Sixe a skla, generálka Zorkijů, generálka objektivů (vyčistit, promazat, vyhnat obyvatele), skla do Magnifaxe a MG filtry pod objektiv) - zatím napravuju následky finančně extra bídného období.
  • 0

#26 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 listopad 2009 - 10:09:23

Asi to je cipovina, ale misku s M39 bude potřebovat i pro toho Rodagona. Já jí tak před rokem bez problému a napoprvé koupil u Pazdery asi za 30kč. Nevypadá to úplně na domácí výrobu, ale na originál taky ne. Něco mezi. Pro funkci je to úplně jedno.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních