Přejít na obsah


Fotka

Ilford LC29, ID-11, Rodinal, AM74, Fotomal


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
51 odpovědí na toto téma

#1 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 duben 2007 - 20:36:19

Vazeni kolegove,

mel bych takovy zacatecnicky dotaz...mohli byste mi srovnat, zakladne porovnat tyhle vyvojky? Respektive doplnit moje vlastni zkusenosti?

Rodinal - dokaze byt pekne zrnity, podle redeni lze volat na velky kontrast (a velke zrno) nebo pouzit na vyrovnavaci vyvolani s mensim zrnem. Trvanlivy, velmi ekonomicky. Velmi ostra vyvojka.

ID-11 - standardne dobre vysledky, stock se da dobre pouzit pro pushovani, mam ale pocit ze neni pak zrovna nejostrejsi - Neopan 400@1600 v Rodinalu 1:25 mi prijde zrnitejsi ale ostrejsi (a tonalne lepsi???) nez Neopan 400@800 v ID-11 stock. Jine to je s TMax 3200 - v ID-11 stock ostrejsi nez Neopan 400@1600 v Rodinalu 1:25. Pekny mi prijde Neopan 100 a 400 v ID-11 1:1.

Fotomal - system pokus omyl...ale zabava. Libi se mi Pentaxistuv navod na Acros 100@64 v Fotomali 1:1.5. Rad bych pouzival ve stocku pro push napr. Tri-X na 1600.

A ted debilni dotazy:
planuju pouzivat Fomapan 100 (svitek a metraz), Acros 100 (kdyz budu planovat vetsi plachty - napr. nejake krajinky), Ilford FP4+, Neopan 400, Tri-X 400 a T-Max3200.

A uvazoval jsem o nahrade ID-11 tim LC29 a doplneni Rodinalu AM74 pro situace s zadoucim mensim zrnem.

Pomuzu si tim nejak?
Hlavne co se tyka ostrosti a chovani pri push procesu? (ID-11 x LC29) - FP4+, Acros 100, Neopan 400, T-Max 3200

A ohledne zrna? (AM74 x Rodinal) - Foma 100 (pripadne 200)

Cenove mi LC29 neprijde tak draha - pri redeni 1:19 a 1:29 - v porovnani s ID-11 1:1. AM74 je cenove tez velmi prijatelne...

Jaka je trvanlivost? (nemam rad skladovani rozdelanych roztoku vyvojek...a jejich pripravu...)
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 duben 2007 - 21:03:37

jo - id11 sem nahradil k plný spokojenosti lc29, i když to úplně stejný určitě neni. zato je to dost pohodlný

rodinal je věc, která doma nesmí chybět stejně jako flanděra tvrdýho. to člověk taky nepije denně, ale když na to přijde, tak pivem chrobáka nevypálíš a stejně tak se ti i tahle lahvinka nezkazí. jinak nějaký další vyprávěnky vo rodinalu sem psal do staršího vývojkovýho vlákna tady

co se týče zrna a subjektivní vostrosti s nim spojený, to už sem tady taky někde voslil, záleží pro jaký výsledný zvětšení to bude. to pak může bejt, že i rozpitej majkrofén může někdy působit vostřejc než rodinal. no, to ídéčko teda určitě
  • 0

#3 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 duben 2007 - 22:39:03

No Gorgi - tolik vývojek a filmů, já bych to "téma" měl na deset let...

Z těch kombinací jsem párkrát použil Fotomal 1+1 na Trix na 1600 je to pěkné, jemné, skoro až moc. Viditelné zrno začíná až tak na 20x30. Na kinu. Na svitku nevím, tolik jsem ty záběry nezvětšoval, ale čtverce z papíru 24x30 ještě zrno neměly.
Proč jsem si koupil Fotomal je jasné, inspirován Pentaxistou...
  • 0

#4 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 3 duben 2007 - 00:32:45

Rodinal znas...

AM74 - Pekna ostrost. Zrno mensi nez u rodinalu ( 1:50 ) Vysledky celkem fajn. Pozor ale na preklapeni. Tahle vyvojka uz ma tendence hodne vyrovnavat. Pro svitek vyrobce doporucuje po 15sec. Je to tak akorat na stredni kontrast :lol:
  • 0

#5 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 3 duben 2007 - 08:07:19

Fotomal - system pokus omyl...ale zabava. Libi se mi Pentaxistuv navod na Acros 100@64 v Fotomali 1:1.5.

Kde? Ja chciiiii takyyyyyyyyy:-)
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 duben 2007 - 09:18:12

No Gorgi - tolik vývojek a filmů, já bych to "téma" měl na deset let...

Z těch kombinací jsem párkrát použil Fotomal 1+1 na Trix na 1600 je to pěkné, jemné, skoro až moc. Viditelné zrno začíná až tak na 20x30. Na kinu. Na svitku nevím, tolik jsem ty záběry nezvětšoval, ale čtverce z papíru 24x30 ještě zrno neměly.
Proč jsem si koupil Fotomal je jasné, inspirován Pentaxistou...


Radime, ja vim, trosku ulet v mnozstvi...ale...
- potrebuju hodne citlive filmy na ruzne akce - nekdy staci Tri-X@1600, nekdy by byl lepsi TMax3200@3200 nebo @6400.
- klasicka 400 se mi hoooodne libi neopan 400
- a pak 100 - levna varianta - foma v metrazi - na "hrani si" nebo svitek, FP4+ mozna sezenu 70Kc/film - to na takove standardni foceni, na krajinky kde mi na tom obzvlaste zalezi - Acros.

a ke kazde jedna/max dve vyvojky co se "nejlepe" hodi - nutno samozrejme vyzkouset, to co mi kdo poradi je jen prevenci proti maximalnim uletum.

a muzu se zeptat na vyvolavaci casy Tri-X @ 1600 v Fotomalu? cca 15min?
  • 0

#7 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 duben 2007 - 09:22:50

Fotomal - system pokus omyl...ale zabava. Libi se mi Pentaxistuv navod na Acros 100@64 v Fotomali 1:1.5.

Kde? Ja chciiiii takyyyyyyyyy:-)


nechci kecat - pentaxista doda podrobnosti - ale kino bylo tusim 17min pri 20C, Fotomal 1:1.5, Acros 100@64, preklapeni prvnich 30s, pak 2x za min do poloviny vyvolavaci doby, pak 2x kazde dve minuty. nebo tak nejak podobne.

svitek pak volat o minutu dele.

PS: meli bychom vytvorit neco jako digitaltruth.com z pentaxistovych predpisu ;o)
  • 0

#8 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 3 duben 2007 - 10:06:45

PS: meli bychom vytvorit neco jako digitaltruth.com z pentaxistovych predpisu ;o)

Nejenom z nich.
Ja se to Pentaxistovo fakt snazil najit, ale neuspel:-( Zato jsem nasel spoustu jinych zajimavych veci:-)
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 duben 2007 - 12:11:23

a muzu se zeptat na vyvolavaci casy Tri-X @ 1600 v Fotomalu? cca 15min?


Tak Trix na 1600 ve Fotomalu 1+1 - postup jsem několikrát korigoval a na podesáté už vypadá výsledek dobře.
Měření - vycházím z předpokladu, že všechny elektronické expozimetry a moderní těla tvoří střední šedou asi tak stejně. Měřím odražené světlo od dlaně, dlaň svisle a pro umělé světlo přidávám asi 1-1,5 EV a pro denní budu zkoušet +0,5 - dle posledního filmu je +1 hodně.
22°C, 1+1, čas 17 min a 30 sec, klopím 30 sec na začátku, potom po 30 sec a posledních 5 minut jednou za 60 sec.
U Push je potřeba pečlivě se dívat na směr a sílu světla i malé rozdíly pak udělají "tmavé neviditelné oči" apod. Někdy na to zapomínám a potom lituju.
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 duben 2007 - 21:09:41

Ahoj
mácháte někdo v LC29 i fomu 100?
Pokud ano, podělte se, prosím, o časy a překlápění
Předem díky :lol:
  • 0

#11 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 duben 2007 - 21:35:04

fomu ne, jenom hápépětku - tam mam vychytanej zlatej střed (muj) při jednadvaceti stupních a překlápění první minutu souvisle a pak jednou každejch třicet vteřin ... možná teda mírně měkčí - portrétní

jinak DOTAZ!!!
koupil sem nahecován srovnánim s rodinalem zkušební lahvinku am-74 a sem celej tumpachovej z návodů (no jako starej dobrej rodinal to asi stejně nebude), ale konkrétně:

Pokud podle amaloka potřebuju vyšší ředění, prodlužuju pomocí prodlužovacích faktorů (možnejch důvodů je víc). Pokud ale zároveň potřebuju řídit kontrast sou uváděný další faktory ... Jak to je? Násobí se - prodlužuju vícekrát a nebo podobně jako u dalších vývojek se mění kontrast už při samotnym ředění? Výrobce uvádí řízení kontrastu pouze prodloužením vyvolávání, ale k tomu už může dojít právě i dřív z jinejch důvodů..
  • 0

#12 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 23 duben 2007 - 07:13:29

Ahoj.
Ja v nem experimentalne zkousel jen
FP4 = vetsi redeni. A vysledek, nic mnoho....
T-Max400 = zmena preklapeni na 1x min + prodlouzeni doby. Vyvojka uz strasne vyvrovnava. OPRAVDU BRUTALNE.

Pri normalnim redeni je Tmax a napr Fomapan 100 OK. Na FP4 ale bude lepsi jina vodicka ( v ID11 je oproti tomuhle vyvolavadlu primo prekrasna )

Pro zmenu kontrastu teda doporucuju spis zmenu casu nez zmenu preklapeni.
  • 0

#13 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 duben 2007 - 10:32:47

Ja jsem ted v AM 74 vymachal par filmu...a vysledky...no, nevim...
Foma 100 - v kinu OK, 120 - jeden jakz takz, druhy katastrofa
Neopan 400 - v kinu des, bes.

jo, a jeste jeden poznatek - ono kino Foma 100 a svitek Foma Pro 100 ma miniamlne jinou podlozku - 135 je cira, u 120 namodrala, podle chovani ve vyvojce bych tipnul skoro na jinou emulzi...nebo ze by vyroibni sarze byly tak jine?
  • 0

#14 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 duben 2007 - 10:45:25

Já používal Fotomal ve stocku při push Trix400 na 1600. na formát 645
13minut při 20,5 stupních, báječné. Sice v hlubších stínech není nic, ale ono to není u fotek, kde se pushuje na 1600 potřeba.
Zrno při 30x40 je velice jemné a vlastně jen dotváří atmosféru fotky. Šedé odstíny třeba ve tvářích lidí jsou tak báječně sladěny, že i staří fotografové žasnou nad báječným světlem a digitálníci se ptají, kde sehnat zvětšovák.
Kdo se dozví, že tohle je při iso 1600 tak mi řekne jen:" nekecej, tos mě nasral."
jestli uvažuješ o trixu na 1600 a fotomalu, určitě tě tahle ombinace alespoň na čas dostane.
  • 0

#15 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2007 - 07:57:51

Tady jedna fotka jak kluci u nás hráli na počítači, kresba na černé židli už zmizela(stejně je mimo hloubku ostrosti, ale to světlo v obličejíčcích......... a na papíru je to ještě lepší

http://www.fotoapara...89303&gal=photo[/url]
  • 0

#16 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2007 - 10:05:34

Tak to je teda narez. To bych vazne necekal...
  • 0

#17 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 duben 2007 - 15:32:00

Fotomal, už poněkolikáté jsem četl jak tu vodu někdo chválí, až jsem si řekl, že to musím vyzkoušet. Informací je o něm ale pomálu, takže mám pár dotazů:
V litru se prý dá vyvolat kolem 10-ti filmů, je ale potřeba nějak korigovat volací časy s přibývajícími vyvolanými filmy (pokud jo, jak?).
Jak moc se dá smysluplně ředit? (nejradši bych se dostal do ředění, že vývojku nemá smysl recyklovat :-) )
A jaký je vliv ředění na chování vývojky?
Jak vám vycházejí volací časy?
Cokoli dalšího, co by stálo za to vědět :)

Předem díky,
Karel
  • 0

#18 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 25 duben 2007 - 20:45:49

Tady jedna fotka jak kluci u nás hráli na počítači, kresba na černé židli už zmizela(stejně je mimo hloubku ostrosti, ale to světlo v obličejíčcích......... a na papíru je to ještě lepší

Moc pěkné, ta velká plocha negativu ma něco do sebe a ten tvůj foťák to jen podtrhuje, docela ti ho závidím :-)
  • 0

#19 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 26 duben 2007 - 08:09:43

Karel Kouřil:
Fotomal stock - píšou že 10filmů, ale stojí asi 40 kč, tak dělám tak šest. Změny nejsou nijak zvlášť patrny u prvního ani posledního filmu.
Je dobré málo překlápět , já překlápím prvních 20sec a pak 1x za minutu. Když chci zvětšit kontrast, tak 2x za minutu.

S ředěným fotomalem má zkušenosti pan Bichler(pentaxista) ředění 1+3, 1+1, 1+1,5 se používají docela běžně.

Je dobré dělat s fotomalem maličko teplejším než 20 °C, obvykle dělám s 21°C.
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 duben 2007 - 12:19:59

fotomal, fotomal, samej fotomal, to je ale rodina ... :) já sem mezitim vyzkoušel am-74 (píše se, že má jistý parametry podobný rodinalu, tak mi to přišlo bezpečný :D ) a musim říct, že sem byl příjemně překvapenej. vyvolával sem víceméně na střed (jinak sem si u těch jejich faktorů při vyšší - ekonomický koncentraci nebyl výpočtem moc jistej), snímáno bylo za poměrně hodně extrémních světelnejch podmínek - tmavej les s prostupujícim vostrym sluncem a ... je to tam. zatim teda jenom na negativu, ale kresba a velice dobrá je ve stínech i ve světlech a to při zachování celkově kontrastního podání, žádná šedivka. vostrost se tváří jako, že by taky mohla bejt pěkná, zrno nevidno ... móóc zajmavý. termín z vobalu - polovyrovnávací vývojka nabyl konkrétních rozměrů. film: HP5+ - buď pochválen :lol:
ekonomická výtěžnost vývojky je taky velmi slušná a tak jediný co mi dělá trochu storosti sú ty ich multiplikačné faktory - násobí se mezi sebou nebo ni? :?

p.s.: čmuch to má nápadně podobnej nějaký fomácký vodě z šerýho dávnověku mejch prvních pokusů :lol:

jo a mam tim pádem vodškrtnutou další vodu z názvu tohohle vlákna, zbejvá mi už jen vyzkoušet ten fotomal, ale vzhledem k tomu vo jak masovou věc se poslední dobou jedná :lol: nevim, nevim
  • 0

#21 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 duben 2007 - 13:41:45

Pozor ale na tvou oblibenou FP4 - me se v AM74 nezamlouva ani trochu.
  • 0

#22 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2007 - 18:58:50

měl bych jeden začátečnický dotaz - v id-11 stocku po měsíci v lednici plavou takové chuchvalce, vypadá to jako šlem. je to normální, dá se to použít? :lol:
  • 0

#23 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 duben 2007 - 19:25:38

Ja v takovem blevajzu vyvolal film a byl uplne OK. Nezapomen se kouknout na tu vyvojku az ji vytemperujes :lol:
  • 0

#24 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2007 - 19:46:44

- no právě, je už vytemperovaná :lol:
proto mě to zarazilo když tu někdo píše, že tenhle stock je po 10-ti měsících v lednici v pohodě a já po desetině toho času vytáhnu takový marast
  • 0

#25 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 duben 2007 - 19:59:14

Pokud tam toho neni opravdu hodne, nebal bych se.
Jak sem psal v takove ID11 sem volal tusim FP4 a byla OK. Mam takovej dojem ze zkazena ID11 meni barvu ( tmavne ) , ty srazeniny v male mire budou OK
  • 0

#26 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 duben 2007 - 20:03:15

Malem se zapomel. Urcite tu vyvojku prefiltruj.
Nejak dostan tu srazeninu pryc :lol: .
Muzes taky prubnout zkousku. Ustrihni kousek filmu a na svetle ho strc do vyvojky. Jestli bude cernat je to OK...
  • 0

#27 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 duben 2007 - 20:18:39

Když jsem skladoval Atomal v malých lahvičkách (i roky!) objevovalo se v nich to, co je popsáno výše - jakési chuchvalce. Kupodivu, okamžitě po naředění na pracovní roztok vše zmizelo... Nikdy jsem nezaregistroval, že by TO mohlo mít nějaký vliv na vývojku.
  • 0

#28 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 duben 2007 - 21:31:07

mam taky pocit, že se to po naředění ztratilo i když to mohlo být pouze zdání tím ředěním. na tu poznámku o filtraci bylo stejně už pozdě, přesto díky.
jinak jsem zkusil foma 100, id-11, 1+3, 13min.překlopení po minutě, 20 stupnu.
na digitatruth to v tabulce není.
výsledek asi trochu převolaný kontrastní negativ :lol:
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 29 duben 2007 - 00:34:09

míval sem ty chuchvalce tušimže v majkrofénu. pro dobrej pocit a vobčas taky ne sem to filtroval, ale pracovalo to furt stejně, maximálně snad trochu měkčejc, jak to stárlo - nebál bych se nič

luda: co ti v kombinaci am-74 + fp4 nesedlo? - chystam se na to ...
  • 0

#30 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 duben 2007 - 08:12:31

Ona ta FP4 ma normalne volana ( napr v ID11 ) takovej pevnej spodek a trosku kratsi svetla. Takova ta projasnenost, ci jak to mam nazvat. A v AM74 bylo celkovy podani takovy nejaky plochy.
Me osobne se treba vic zamlouva HP5 ( ta by snad vypadala dobre vyvolana i v drzkovy polivce :lol: ) nez FP4, ale tohle bylo uz pehnany. Strasne narovnanej spodek. Od stinu k polotonum takovy nemastny neslany, svetla mekci ale celkem OK. Proste to nema koule. Mam rad emulze ktery maj bytelnej spodek. Prokreslenej ale hmotnej, a to se mi v AM74 nepovedlo.
Mozna pri zachvatu experim. by sel dohledat spravnej postup. Ale kdyz uz mam natrenovano s jinou vodickou, je to skoda filmu...
  • 0

#31 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 květen 2007 - 07:40:13

- no právě, je už vytemperovaná :wink:
proto mě to zarazilo když tu někdo píše, že tenhle stock je po 10-ti měsících v lednici v pohodě a já po desetině toho času vytáhnu takový marast


Zatím mi to po nějakém čase udělala každí ID-11, což jí ale nějak nebránilo, aby i po roce pracovala jak má. Ty cuchvalce mají tendenci sedat ke dnu, takže je ani nijak neřeším a opatrně odlívám ze zásobní láhve a úplný zbytek vylívám.
  • 0

#32 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 6 květen 2007 - 10:10:10

Uz sem to vycet v moudry knizce.
Vyvojka byla namichana z tvrdy vody. Jde o vysrazeny mineralni soli...
Nekdy holt ta rado-by "destilovana voda" z obchodaku, neni takova jaka by mela byt
  • 0

#33 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 květen 2007 - 08:29:02

testuju amaloko am74. zatim můžu dát k lepšímu, že (výrobcem) zakázaný nasazení na rychlý emulze (trix, hp5) z důvodů velkýho zrna neni zdaleka tak tragický, každopádně řádově míň koulovatý než rodinal. voproti němu má vývojka pochopitelně vo cosi menší razanc (to ale ve srovnání s rodinalem asi všechny :) )

neuvěřitelná je skutečně možnost současnýho koupání různejch filmů při jedný vyvolávací době - s úspěchem provozuju a vysoce oceňuju. doby sou skutečně víceméně furt pět minut :lol:

jak už byly dvě ráno, tak sem první plnění tanku zapomněl natemperovat vývojku a místo dvaceti stupňů měla v tomdle horku ta vodu stupňů pětadvacet. stačil sem už ze tří minut zkrátit jen vo nějakejch dvacet třicet vteřin při standardnim klopení (přepočítaná doba by výcházela cca poloviční!) a .... dobrý 8O

poslední věc je, že ta vývojka je skutečně super ekonomická. i při nejmenšim - standardnim ředění 1:7 se de totiž při plnym využítí kapacity dostat pod pět korun na film. mně ten výpočet vyšel dokonce asi tři padesát. pravda, bylo už hodně hodin ...
  • 0

#34 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 leden 2008 - 14:33:14

Máte někdo zkušenosti a nebo používáte vývojku Orwo A49?
  • 0

#35 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2008 - 14:51:41

Podle různých zdrojů je to klon Atomalu, takže by se daly očekávat podobné vlastnosti a výsledky. Více možná napoví Pentaxista.
  • 0

#36 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 leden 2008 - 18:55:36

ORWO A49 je výrobek z DDR. Nyní se firma jmenuje Calbe a vývojka Calbe A49. Je velmi pravděpodobně zcela identická s českým Fotomalem (jehož výrobu před nedlouhým časem ukončila Reprografia Český Brod) a Atomalem FF (výrobek již neexistující fy Agfa). Dalším klonem je Berger A49.
Není jisté, zda ORWO A49 má stejné složení jako dřívější Fomal (Foma) - asi se liší.
Prapůvodní Atomal totiž obsahoval (m.j.) pyrokatechin, o kterém je známo, že "vyvolá i tmu". V dalších variantách (Atomal F a následnících) už pyrokatechin nebyl, i pH bylo jiné.
Obecně - "vše, co přišlo po Atomalu", bylo jednodušší a "směřovalo k eko". Z prapůvodního Atomalu se stala nakonec vývojka určená spíše ke strojovému zpracování s regenerací. Nicméně - jak Atomal FF, tak Fotomal, Calbe A49 jsou mimořádné vývojky!!!
Calbe A49 je v Německu stále v prodeji. Když jsem se ptal, zda by mi dodali i základní (u nás velmi těžko dostupnou) složku "atomal", tak se mě ptali na adresu dodání - ale včas jsem se zarazil, protože nejmenší množství, které byli ochotni dodat, bylo 50 kilo, teprve po škemrání 25 kilo.
  • 0

#37 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 leden 2008 - 19:51:01

Děkuji za odpověď.

Jestli by měl někdo zájem tak na této stránce
http://www.fotoinfo....hop.php?sekce=3
skoro dole prodávají prošlé orwo A49, balení na 35 litrů za 480,- Kč.

Nezkoumal jsem jak moc jsou tyto stránky aktuální.
  • 0

#38 Miki začátečník

Miki začátečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2008 - 15:04:21

Moc se mi tady líbí, ale něco je na mě ještě složitý (jsem 14letá lama). Zeptám se zase jednoduše: fotím na fomapan 200 (kino i 6x6), jsem nebohatej, nelíbí se mi tvrdé moc kontrastní negativy, sem tam nemám stejně (správně) exponováno, neumím ještě pořádně zvětšovat ( tak musím mít ty negativy pokud možno co nejlepší). JAKOU negativní vývojku, teplotu, dobu??????
Díky!!!
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2008 - 15:25:08

Jestli se ti moc nelíbí kontrastní negativy, tak zkus na začátek nějaký film s klasickou emulzí. Např. Foma 100, bychází, myslím, i levněji než 200-ka. u té F200 bude s kontrastem trochu problém, vyhledej si v přísušném vlákně. Klasické emulze většinou odpustí nějakou tu chybu úpři expozici i při zpracování negativu, jsou tzv. blbuvzdorné. Doporučuju Fomu100, Ilford FP4+(nebo Ilford PAN100). Časy k té F200 se dají dohledat na digitaltruth nebo ve zdejších hlubinách archívních. Nicméně pro začátek - je lepší exponovat jako ASA 80-100 a zkrátit vyvolání.
  • 0

#40 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 únor 2008 - 15:40:22

Moc se mi tady líbí, ale něco je na mě ještě složitý (jsem 14letá lama). Zeptám se zase jednoduše: fotím na fomapan 200 (kino i 6x6), jsem nebohatej, nelíbí se mi tvrdé moc kontrastní negativy, sem tam nemám stejně (správně) exponováno, neumím ještě pořádně zvětšovat ( tak musím mít ty negativy pokud možno co nejlepší). JAKOU negativní vývojku, teplotu, dobu??????
Díky!!!


vyvoláváš fomou lqn, že jo? Tahle kombinace dává totiž skutečně velmi kontrastní negativy, není to tvoje chyba, zkus jinou vývojku.
  • 0

#41 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 únor 2008 - 16:50:51

moje rada je taky spíš foma 100. navíc je i myslim lacinější. s blbůstkama typu zkracování procesu apod. se ještě vyhraješ ažaž :)
  • 0

#42 Miki začátečník

Miki začátečník

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 únor 2008 - 17:21:21

FOMA 100 - je to o fous levnější, ale můj objektiv začíná na světelnosti 5,6 a často fotím lidi i pohyb a ne vždy na slunci, tak kvůli tomu. Nenapadlo mě, že by mezi FOMOU 100 a 200 byl zásadní rozdíl... Vývojka méně kontrastní????
Dík :))
  • 0

#43 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 únor 2008 - 17:36:07

V podstatě každou vývojkou lze dosáhnout více či méně kontrastních výsledků. (Pokud se nejedná o záměrně konrastní, spec. tvrdé vývojky). Kontrast snížíte buď zkrácením vyvolávací doby nebo jejím naředěním (ale zde pozor - ne vždycky a ne u všech filmů se to které ředění chová "stejně"!).
Pokud máte málo světelný objektiv - asi bych zvolil Ilford PAN 400 (kolem 80,- Kč) a vývojku (podle mě) nejlépe Xtol (nebo jeho klony Mytol a Instant Mytol). Určitě byste si vyhrál i s Rodinalem - na něm můžete prubnout nejrůznější ředění (od 1+25 až 1+200, za dané situace asi nejlépe něco kolem 1+80). Je to laciné, pohodlné a efekt bude zřetelný. Výsledek bde asi trochu zrnitější, ale do 18x24 určitě ne kriticky. Rodnalisti určitě poradí...
Dovolím si připomenut "pravidlo": je dobré zvyknout si na jeden, dva filmy a jednu dvě vývojky. Čí více budete filmy a vývojky střídat a měnit, tím větší "chaos Vás zachvátí". Dost blbě se pak člověk orientuje v chybách a o to hůře se pak ty chyby napravují.
Přeji úspěch!
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 únor 2008 - 19:10:10

můj objektiv začíná na světelnosti 5,6 a často fotím lidi i pohyb a ne vždy na slunci


:) no to je potom na pytel, jestli teda nemáš velkej formát - asi ne, že jo 8-O

co máš za stroj? když tak bych se ti podíval po nějakym normálnim slušnym m42 záklaďáku (něco by doma mohlo ještě bejt)

a i kdyby sis ho měl za pár stovek koupit, tak to se ti vyplatí
  • 0

#45 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 únor 2008 - 09:37:25

Moc se mi tady líbí, ale něco je na mě ještě složitý (jsem 14letá lama). Zeptám se zase jednoduše: fotím na fomapan 200 (kino i 6x6), jsem nebohatej, nelíbí se mi tvrdé moc kontrastní negativy, sem tam nemám stejně (správně) exponováno, neumím ještě pořádně zvětšovat ( tak musím mít ty negativy pokud možno co nejlepší). JAKOU negativní vývojku, teplotu, dobu??????
Díky!!!

kolego! lama, nelama
u nás před dvanácti lety znovuobnovili uhasínající činnost dobrovolných hasičů - udělal se nějakej sněm, rozdělili funkce a začla práce
a už tenkrát osvícený velitel pronesl: naše hlavní priorita je mládež
tenkrát se mi to moc nezdálo, ale dnes tu důležitost chápu, tehdejší školáci dnes běhají za muže
oddíl mládeže je skoro 1:1 v počtu s dospělýma, nelajdačej tolik, uměj ledaco i zdravovědu a stále se hlásí další
pomáhá to sboru i jinak - dotace, sponzoři
takže - apeluji tímto na zkušené komorníky, spatříte li mladého fotografa, jak hází digikompakt do popelnice, nebo jak obdivuje hledáček nějakýho kinopřístroje, nebo snad dokonce žasne nad matnicí libovolné velikosti - zadrápněte ho a nasměrujte do komory, nebo aspoň sem
  • 0

#46 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 18 únor 2008 - 10:46:30

Na M42 bych měl někde doma též mít jednu světelnější 50tku. Mrknu v jakým je stavu a kdyžtak ti ji klíďo pošlu počtou, ať holka nezahálí :D
  • 0

#47 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2008 - 20:20:32

FOMA 100 - je to o fous levnější, ale můj objektiv začíná na světelnosti 5,6 a často fotím lidi i pohyb a ne vždy na slunci, tak kvůli tomu. Nenapadlo mě, že by mezi FOMOU 100 a 200 byl zásadní rozdíl... Vývojka méně kontrastní????
Dík :D)

Možná cesta
http://www.aukro.cz/...c_electric.html
  • 0

#48 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 únor 2008 - 20:24:17

Myslím, že tahle cesta je slepá, na aukru tehle objektiv končí na 700 a více ... navíc kvalitou za moc nestojí.
  • 0

#49 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 4 březen 2008 - 19:23:42

Nechci otvírat nové téma, tak to přifařím k tomuhle. Potřebuju poradit s negativní vývojkou. Mám teď starou Tetenal Ultrafin Liquid (ačkoliv je hnědá, vyvolává). Rozhoduju se co koupit nového. Filmy mám rozdělané HP5, PAN 400 a Acros 100. Dlouhodobě chci používat převážně HP5, ale občas i Acros 100, vyzkoušel bych rád FP4+. Moje volba zatím padla na LC29 a jako doplněk AM74 (nebo Rodinal?). Myslíte že volím správně?
  • 0

#50 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 březen 2008 - 20:47:28

Nelze říci, zda volíte správně! :) To by bylo třeba doplnit, co vlastně chcete dosáhnout...!
Všechny uvedené vývojky jsou (samozřejmě) použitelné. Já bych volil Xtol nebo Atomal FF (Calbe A49, Fotomal). Xtol proto, že je "naduniverzální" (v dobrém slova smyslu) a lze jej namíchat (Mytol, Instant Mytol) za pár šupů. Atomal proto, že je to opravdu výjimečně dobrá voda.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních