Přejít na obsah


Fotka

Pozitivní vývojky - životnost


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
77 odpovědí na toto téma

#1 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 duben 2007 - 20:40:12

Docela mě překvapilo, že některý z vás tady píšou vo životnosti svý pozitivní vývojky v řádu maximálně dnů. Někdo je v případě drumů dokonce jednorázovej. :roll: Lehce sem znejistěl. Já běžně naředěný poz.v. skladuju tejdny a někdy snad i měsíce a fungujou mně bez problémů. Je pravda, že vod určitý chvíle už měkne celkem fest, ale i s tim počítam a použivam ji na vodpovídající potřeby. Je to pak už i na pohled takový kafe, ale i v tom sem kdysi dělal moc pěkný vobrázky. Nikdy sem nepoužíval velkou životností proslavený vody vod tetenalu. Jediná moje věc vod týhle firmy je protectan a i ten užiju jen na neg. v. Ty pozitivní vodjakživa cpu do tmavejch stlačovacích lahví, ať už to byly kdysi fomácký jedy, pozdějc ilfordí a vposledku agfa neutol wa - všechno dobrý. Vývojka u mně většinou skončí, když už nejede vůbec a nebo tak pomalu a měkce, že mně to nestojí za to. A i to se většinou přihodí, až když už nějakou tu vopravdu starší krasavici zapomenu celej den v misce. Vo lednici nebo chladnejch prostorách se mejm poz.v. může tak akorát zdát, tohle privelegium si užívaj jenom filmy a neg.v. Tak kdo tady dělá něco blbě? :lol: Jasně zaklínadlo standardizace procesu ..., ale já s tim u poz.v. vážně problém nemam. Navíc, kdyby něco - je to přece všechno vopravitelný. U neg.v. bych si tohle samozřejmě nedovolil, ale vylejt vývojku po jednom, dvouch večerech se mi zdá fakt brzo - skoro bych řek plejtvání. Jediná voda, která mě vopouštěla výrazně dřív bylo péwéčko na fomatony, ale i tam mam pocit, že tejden teda taky vydržela. Dík za názory.
  • 0

#2 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 duben 2007 - 20:48:32

mamiak:
Tvůj příspěvek mě překvapil 8O a zároveň potěšil...protože já vývojku po dvou dnech vyvolání prostě vyleju :lol: ...v návodech píšou že funguje 24h...tak mě ani nenapadlo ji schovávat...příště příbalový leták hodím hned do koše :roll:
  • 0

#3 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 duben 2007 - 21:54:50

no teda já se snažím postupovat podle letáku, takže po 2 večerech vylívám, a to si ještě myslím, jak jsem to s tou životností přehnal.
vůbec nejsem schpen pochopit jak někdo může vyplýtvat cca 5mčtverečních papíru na vývojku...
to teda zírám :roll:
a hlavně snad na takhle hloupou otázku bych se nezeptal - když to tam píšou, tak to asi vědí...a vidím, jak jsem hloupej já :lol:
  • 0

#4 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 duben 2007 - 22:36:57

...já použil naředěnou vývojku asi po dvou měsících a vono to normálně pracovalo :roll:
  • 0

#5 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 06:03:06

Poměrně časté téma. Já osobně přetahuji deklarovanou životnost naředěné pozitivní vývojky o mnoho tisíc(!) procent. V minulosti diskutováno třeba zde (nenechat se zmást nadpisem, o vývojce je tam taky).
  • 0

#6 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 06:08:49

Také používám pozitivní vývojku i několik týdnů a neshledávám v tom problém. Skladuju ve tmě a pokojové teplotě. Mimochodem, rozdělanej koncentrát Ilfordu Multigrade mám zastříknutej plynem ze zapalovače asi dva roky a žádné hnědnutí nebo nefunkčnost vývojky nepozoruju.
  • 0

#7 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 08:38:30

Zajímavé, já použil 1+5 naředěnou GD-L druhý den (po pobytu v zakryté misce) a byla znatelně měkčí 8O
  • 0

#8 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 08:41:09

Zakrytá myska nejspíš bude horší, než otevřená láhev. Jakmile vím, že nebudu dál zvětšovat, okamžitě přeleju rozdělanou vývojku do tmavé nádoby.
  • 0

#9 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 08:42:06

sorry, miska :)
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 duben 2007 - 08:42:08

já vosobně mam se svejma dvěma, třema pokusama se zakrytou miskou jen ty nejhorší zkušenosti - zdá se mně, že nechat ji vodkrytou, vyjde to nastejno :)
plovoucí druhou misku sem zatim nezkoušel, prej je to dobrý. máte někdo zkušenost?
  • 0

#11 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 4 duben 2007 - 09:19:20

Mě by snad ani nenapadlo vylejt pozitivní vývojku po dvouch dnech. Sleju ji do lahve a to je jediný co s ní udělám. Funguje báječně i po 14ti dnech, ale většinou jsem v komoře každej tejden.
Vývojku vyleju jen když mám takovej tu čistící záchvat, což mě chytne tak po dvou měsících, kdy vylejvám snad všechno a míchám čerstvé roztoky, ustalovače, stírám stoly, podlahu, větrám, dávám odpadky do koše a archivy s negativama do desek.
Ona ta pozitivní vývojka stejně mizí nasáklá do barytů a stále se musí přilejvat čerstvá, takže proč ji vylejt, když je každej tejden z půlky čerstvá.
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 09:37:27

Zakrytá miska nejspíš bude horší, než otevřená láhev.


Rozhodně, ale jde o to, že pokud ta vývojka vydrží tak dlouho (týdny, několikero komorních seancí), neměl by ji půldenní pobyt v misce nijak rozhodit, ne?
Navíc, podobnou věc jsem pozoroval s fomáckou LQN, tu jsem po zvětšování nalil do PETky, vytlačil vzduch a nechal v komoře(tma, teplota kolem 20C), po cca 14 dnech jsem znovu zvětšoval a vývojka už znatelně ztrácela dech.
  • 0

#13 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 duben 2007 - 09:43:14

Tak to teda dělám něco zcela zásadně blbě, protože mně za 15 let nikdy žádná pozitivní vývojka, s čestnou výjimkou Tetenal Eukobrom, nevydržela do druhého dne tak, aby už nedělala šedivý fotky, a to i když jsem ji odlil do flašky a vymáčknul vzduch. Kromě toho mi ty vývojky zpracujou mnohem méně m/2, než deklaruje výrobce, pak už začnou prostě šedivět a není tam černá. Tak nevím, jak to všichni děláte.
  • 0

#14 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 4 duben 2007 - 09:43:53

Ano LQN kterou jsem kdysi používal tohle nesnášela, to je fakt. Teď volám především v GD-L a tam je to v pohodě. Fenal (fomatol P) taky vydržel bez problémů pár neděl.
  • 0

#15 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 duben 2007 - 09:46:08

Oproti tomu s negativními vývojkami jsem nikdy takovej problém neměl a vždycky mi to vydrželo podstatně víc, než udává výrobce.
  • 0

#16 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 4 duben 2007 - 09:47:28

Hlasim, ze Tetenal Variospeed W vydrzi v miskach jen tak volne tri vecery zvetsovani a pak musi pryc. Pokud se lahvuje tak samozrejme vyyyyyyyrazdne dele
  • 0

#17 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 10:17:33

Jak ktera vyvojka. Tetenal Wariospeed vydrzi ve sklenene lahvi zasroubovana v lednicce mesice. Pouzivam sloty takze vyvojka neprijde tolik do kontaktu se vzduchem jako v miskach. Navic uspora mista.... Delam narazove tri dny, kazdy den po skonceni zakryju potravinarskou folii, posledni den sliju do lekovek (8Kc za litrovku). Zasroubuju, neplynuju. Mam spec.lednicku na alkohol a chemii a tam to uskladnim.
  • 0

#18 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 duben 2007 - 12:17:54

Jo, já se taky divil, těm 24 hodinám, které udávájí výrobci a ještě víc jsem se divil tomu, když jsem v diskusích četl, že to ty lidi opravdu vylévaj. Jako student bez peněz jsem si řek, že nebudu takhle zbytečně plýtvat a dokud to bude vyvolávat slušně, nevyleju. Po každý seanci sleju chemii z misek do lahví a vytlacím vzduch. I po třech týdnech vývojka pracuje normálně, a to se každý týden otvírala. A nejen Ilford Multigrade, ale i ta Fomatol LQN mi takhle vydržela. Vylil sem ji pak jen proto, že už byla dóst hnědá a neměl jsem z toho dobrý pocit:o)
  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 duben 2007 - 12:18:25

Me: poslouchej plynem ze zapalovače? To mě zajímá. Je to snad něco podobného jak ten Tetenalův zázrak?

Jinak k tématu. Používám ilford Multigrade a nemám prakticky žádný odpad, vývojku nevylévám ani po letech. Věřím, že mám ve flašce vývojku starou více než dva roky. Ptáte se jak to?

Je to jednoduché. Používám barytové papíry a ty sajou vývojku jak střelené a tak po skončení práce, jednoduše doleju ztrátu vývojky již naředěným (rozuměj) pracovním roztokem. A tak to dělám už dlouuuuuuuuuuuuuuuuuho.

S pozdravem, Světu mír Kraken
  • 0

#20 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 4 duben 2007 - 13:39:05

Me: poslouchej plynem ze zapalovače? To mě zajímá. Je to snad něco podobného jak ten Tetenalův zázrak?

Nemám žádné oficiální podklady po ruce. Mělo by to být tak, že Tetenalovský zázrak je butan (pravděpodobnější, težší plyn a neodpařuje se tak) a nebo směs butanu (více) a propanu (méně). Nejde o nic jiného než že nad hladinou vývojky vytěsníš vzduch težším plynem. Chtěl sem experimentovat s klasickou propabutanovou lahví, ale zesmradlovadlo v této směsi mně od toho odradilo.
Pokud je tohle me tvrzení nepravdivé dám se rád opravit.
  • 0

#21 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 duben 2007 - 19:12:39

Čet jsem o tom zaplynování ze zapalovvače v nějakým fóru. A logicky vzato, jak píše ToFF, je tento plyn těžší než vzduch a proto ho při dostatečném množství vytlačí. Dál jsem to neskoumal. Zapalovač stoji 3-5 korun a vydrží v pohodě na 3-4x. No nekup to i kdyby to nefungovalo :)
  • 0

#22 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 duben 2007 - 20:54:39

Když jsem se dočetl o zkušenostech s plynem do zapalovače, který byl použit místo Protectanu od Tetenalu, nedalo mi to a vyzkoušel jsem.
V práci používám tekutý koncentrát vývojky LP-T (Foma), což jest vývojka určená k vyvolávání RTG filmů.
Protože k naplnění tanku vyvolávacího automatu nespotřebuji celou litrovku, druhá polovina litru "čeká" na použití v láhvi. Kapky, které ulpěly na vnitřních stěnách láhve nad hladinou vývojky, vždycky zhnědly do medové barvy, někdy až do barvy hnědé zápalkové hlavičky.
Po "zafoukání" láhve (a jejím pečlivém uzavření) plynem z nejobyčejnějšího zapalovače k tomu nedochází. U "cvičné" poloprázdné láhve se první hnědé flíčky začaly tvořit snad až po měsíci nebo šesti týdnech.
Asi to funguje.
P.S. Nic ovšem nemá na parafinový olej (parafinum liquidum) kterým se v nádobě vývojka převrství... To používám u X-Tolu v kanystru.
  • 0

#23 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 4 duben 2007 - 21:13:10

Tak parafín jsem nezkoušel, ale jen tak materiálovým citem (pač jsem materálový ing.) na něj ten butan nebude mít. Z hlediská použítí to bude jednodušší s plynem.
Přesný rozbor po mně dneska nechtějte, byl sem asistovat u uzení klobásek a několik (set) mozkových buněk sem si zabil etylakoholem...
  • 0

#24 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 duben 2007 - 08:59:55

Ja som to myslim spravil raz, ze som si odlozil pozitivnu vyvojku na druhy den. Inak standardny postup je ten, ze ked robim fotky 30x40, mam presne 480ml pozitivnej vyvojky, za 4 hodiny v tom spravim asi 6-7 zvacsenin a potom vylievam. Este nikdy som ju neutahal.
  • 0

#25 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 duben 2007 - 17:09:54

Pentaxista: a jak se s stím parafinovým olejem pracuje? Když budu chtít vylít vývojku, tak předpokládám, že nakloním nádobu, tudíž hladina bude mít větší plochu, a půjde to nalít, ale co když mi ten paraf. olej "poleze" k hrdlu nádoby (to by ale spíš nemělo že)?
  • 0

#26 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 duben 2007 - 17:38:33

Edo, na to je dost užitečná nádoba s ventilem u dna - olej se k ventilu nikdy nedostane a vývojka jím nebude znečištená. Ale já jsem zdechlý člověk, takže vývojky buď vyleju, nebo skladuju v pomačkaných PETkách.
  • 0

#27 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 duben 2007 - 18:05:00

Eda: Používám pětilitrový kanystr, do kterého jsem si uřezal trubičku z pipety (dříve jsem používal jakousi skleněnou trubku z "vodoznaku" z nějakého bojleru) - a to tak dlouhou, aby dosahovala od hrdla po "nejvzdálenější místo" dna kanystru. Je tedy "diagonálně přes kanystr". Trubka je tak dlouhá, aby dosahovala těsně pod víčko kanystru - jinak řečeno, aby kanystr šel uzavřít šroubovacím uzávěrem.
Naliju vývojku, vložím trubku, po ní naliju cca 100ml tekutého parafinu, uzavřu víčkem.
Když chci odebrat vývojku, odšroubuju víčko, povytáhnu trubičku = postavím ji nastojáka, na ni nasadím průhledný silikonový šlaušek příslušného průměru (cca 4mm vnitřní půměr) a potom jako s vínem - nacucnu (a protože vidím, jak tekutina ve šlaušku postupuje, nenapiju se!), strčím do přistavené nádoby, napustím potřebné množství, zmáčknu šlaušek, odložím nádobu, tekutinu ze šlaušku vypustím zpět do kanystru, rozeberu sestavu, skleněnou trubku zasunu zase našikmo do kanystru, uzavřu, pod vodovodem propláchnu silikonový šlauch, stočím, uložím...
  • 0

#28 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 duben 2007 - 19:48:30

jj díky moc za radu, zkusím to
  • 0

#29 jabra54

jabra54

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 duben 2007 - 19:53:34

a co takhle věčná vývojka.Zdeňek Tomášek ČsFotografie 1978 strana 126.Používal jsem ji dlouhý léta a dolejval jenom regenerátor.Jedná se o vývojku s označením:H40 nebo ilford ID-62 nebo FOMA FV 27.Používám dodnes. Dobrý světlo a dobrou vývojku
  • 0

#30 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 duben 2007 - 20:25:31

Moc nechápu. Používám Foma GD-L . Litrovka přijde na 70 Kč a ředí se 1+5 až 1+9 . Při ceně fotopapíru to opravdu neznamená náklad, kterým bych se trápil, když i při dělání 30x40 (ba i 60x40) jsem vystačil s litrem pracovního roztoku...

Nejsem příznivec plýtvání, ale jediný důvod, který mě zde k určité štrnosti napadá je snad jedině ekologické hledisko.
  • 0

#31 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 duben 2007 - 20:39:51

Šak jsem o té věčné vývojce psal, jmenuje se ....... neřeknu.....no dobrá, řeknu ale nikomu ani slovo.... jmenuje se Multigrade od Ilfordu, je skutečně věčná.
  • 0

#32 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 duben 2007 - 21:18:24

Šak jsem o té věčné vývojce psal, jmenuje se ....... neřeknu.....no dobrá, řeknu ale nikomu ani slovo.... jmenuje se Multigrade od Ilfordu, je skutečně věčná.


To je ovšem další vývojka, která je tak ekonomická, že se s ní snad ani nevyplatí šetřit...

V každém případě jsem za její "věčnost" rád, protože od té doby, co jsem objevil GD-L jsem ji nepoužil.

Pokud by si někdo v Praze chtěl zdarma vzít cca 150ml koncentrátu Ilfordu MG (tak rok starý) ve stlačené láhvi od destilky, tak ať mi napíše na pošty...
  • 0

#33 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 duben 2007 - 09:17:49

abs: A čím je ta GDL tak skvělá?

Kraken
  • 0

#34 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 duben 2007 - 10:13:45

mam úplně stejnej dotaz :o
  • 0

#35 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 duben 2007 - 11:04:38

Dělá výbornou hlubokou černou a ani při měkkých filtracích neudělá ze snímku "šeďák". A pracuje se s ní příjemě. Je to koncentrát, takže se snadno rozdělává.

Je to tvrdě pracující hydrochinonová vývojka, takže všechny gradace jsou asi o stupeň tvrdší. Další nevýhoda je, že je to vývojkra pro reprografické účely a je možné ji zakoupit pouze v obchodech Fomy v Praze a v Hradci, nebo objednat po netu, normální fotobchody to neberou.

Mám ji vyzkoušenou na Fomabromech Variant a Kentmerech FB MG. Na Fomabromech dělá mírně teplejší tón asi jako starý dobrý multigrady od Agfy a na Kentmerech je dokoale neutrální.
  • 0

#36 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 6 duben 2007 - 13:36:23

Já bych o GD-L řekl asi tolik:
++ Je levná, pracuje rychle, Na fomatonech a fomabrom variantech dělá příjemný odstín, je trvanlivá. části obrazu které nejsou černé a ani bílé se díky její tvrdosti tak krásně rozvrství, že jsem hned z počátku co ji užívám byl z těch obrázků unešenej. Prostě dostali takovej šmrnc, hlavně fotky s lidma.
+ dělá slušně černou
- je trochu problematické zístkat kresbu v bílé, na fomatonech to jde lépe, pokud děláte fogging jde to taky dobře.
--Utápí kresbu v černích. Ano, když černá tak černá, jako mi chyběli ty oblasti, kde bych chtěl trochu kresby v černé. (Možná bych měl dělat trochu měkčí negativy.) Kde je potřeba měkčí obraz bych jí asi nebral.

Dlouho jsem už jinou vývojku nepoužíval, takže bych nechtěl moc srovnávat.
  • 0

#37 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 duben 2007 - 15:47:33

--Utápí kresbu v černích. Ano, když černá tak černá, jako mi chyběli ty oblasti, kde bych chtěl trochu kresby v černé. (Možná bych měl dělat trochu měkčí negativy.) Kde je potřeba měkčí obraz bych jí asi nebral.


Tak mě se právě zdá, že kresbu ve stínech právě dokáže velmi dobře rozlišit.

Když jsme u těch nevýhod, tak je taky třeba říct, že mezi gradacemi (podle ilfordu) 00 až 1/2 nedojíždí černá, což se ale snadno dá řešit split gradem (respektive dodatečnou expozicí s gradací 4-5), kterým se ke snímku s vykreslenými světly dodají černé kontury.
  • 0

#38 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 6 duben 2007 - 17:50:41

Právě se vracím z komory kde jsem pracoval s takovou doma namíchanou měkkoučkou pozitivní vývojkou, která sic tolik nečerná ale ty stíny se nádherně oběvěj a světla se v pohodě prokreslí.
  • 0

#39 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 duben 2007 - 20:42:13

já vám nevim. každej je pochopitelně zvyklej na to svoje, co kolikrát ani nemusí bejt to nej, ale prostě mu to vyhovuje. to úplně chápu, sám to dělam viz. rodinal, ale přece jenom ...

nějak se nemůžu srovnat s tim, že tou pravou ve vašem (gorově?) případě asi relativně nejpoužívanější - takže svym způsobem univerzální vývojkou je zrovna tvrdá repro voda.

neřeknu na nějaký speciální tvrdý aplikace - možná architektůru, abstrakce a co já vim co eště (druhý volání apod.), ale třeba fotky s lidmama ... ?

porád se mně nechce věřit, že by ty všechny vývojky vod světovejch značek byly jenom takový to značkový šméčko v pěknym vobalu na tahání peněz z hloupejch lidí, co? nebo jo?

zříkáte se s určitym záměrem vědomě jistejch vlastností řekněme standardních vývojek, případně je různě kombinujete a nebo je to takový to český samo-domo šetřílkovský bastlení? - von belar je taky dobrej, fomácký papíry sou skoro světový a gédeelka to všechno jistí ... ?
nic ve zlym jenom mě zajmaj ty pravý důvody
  • 0

#40 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 duben 2007 - 01:03:05

Nejsem žádný znalec, v podstatě jsem vyzkoušel Ilford MG, Foma LQN, kdysi dávno ještě Neutol a pak to gédéelko a hned napoprvé se mi s ním prostě moc dobře zvětšovalo. Výsledky vypadaly hezky a lépe odpovídaly tomu co jsem chtěl - především jsem s nimi byl schopen vytáhnout víc kresby ze stínů, což jsem potřeboval. A ještě to bylo levný. Nejsem jediný kdo to požívá. Na Fotoprůvodci, kde jsem se o gédéelku dozvěděl (a taky jsem byl dost pochybovačný) ho už taky používá dost lidí.

Řekl bych, že asi u toho gédéelka budou větší rozdíly mezi koncentráty z různých výrobních várek, což může někomu vadit, ale mě to zrovna připadá dost málo kritický. Ve Fomě naštěstí zatím nevědí, že je to tak dobrý, jinak by to už asi prodávali v pětinových flaštičkách za stejnou cenu. :lol:

Jinak tvé poznámce o Rodinalu moc nerozumím. Rodinal je vývojka s celou řadou vynikajících vlastností. Pružná kontrola gradace a nejrůznějších úprav volání, velmi ostré podání zrna, trvanlivost koncentrátu, nízká cena, snadné blbovzdorné zacházení, dostupnost výchozích volacích časů pro většinu filmů atd. Nevím o žádné vývojce, která by měla všechny tyto vlastnosti a ještě by v nečem byla lepší.

A k těm Fomáckým papírům - po tom co zkrachovala AGFA jsem vyzkoušel všechny na našem trhu dostupné multigradační baryty (tehdy jsem ještě máchal v Ilfordu MG) - Forte, Foma, Ilford, Kentmere. Vybral jsem si Kentmere a Fomu. Dneska už bych volil pouze Fomu. Ano, je světová, ono se ostatně stačí podívat na zahraniční fotografické servery.

P.S. - Abych nebyl považován za českého samo-domo bastlíře, tak objektiv nemám Belar ale El-Nikkor :cry:
  • 0

#41 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 duben 2007 - 07:53:50

dík. vo rodinalu žádná - tam sem vobčas za bastlíře zase já - von je tak univerzální až to někomu taky přijde npochopitelný :cry:

s fomáckejma papírama mam trochu problém. ale je muj a pokud třeba právě gédéelka řeší to, že se mi zdá, že jejich černý do černosti trochu chybí, tak je všechno jasný ...
  • 0

#42 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 7 duben 2007 - 13:34:46

Právě tak nějak koukám na výsledky z nový doma namíchaný měkký vývojky a libuju si jaká je to paráda ne těch MGéčkách. vyřešila mi některý světla který GD-L naprosto nezvládala a má takovej příjemnej měkkej look.

Asi opouštím kupovaný pozitivní vývojky, bud míchat. Jinak s GD-L to byla láska na první pohled, když jsem vyndal papíry s takovou brilantní černou, jaksný kontrastní i na obličejích, prostě paráda.
  • 0

#43 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2007 - 18:10:16

Takže vývojka LQN i po měsíci pracuje jak o život. Skladováno v tmavé skleněné láhvi, v pokojové teplotě, chráněno před světlem.
  • 0

#44 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 8 duben 2007 - 19:13:56

LQN už nejaky ten piatok mám a stále ide..ked sa mi zdalo, že už je nejaka moc mäkšia, tak som do nej trochu(baj oko) prilial čerstvej a je to v poho...
  • 0

#45 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 duben 2007 - 08:07:53

já tu vaši GD-L nemůžu najít ani stránkách fomy?
  • 0

#46 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 12 duben 2007 - 08:27:37

zajda: zde:
http://www.foma.cz/f...eznam=chemgrmat
  • 0

#47 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 duben 2007 - 23:29:19

po cca 2 měsicich v lednici, při klasickém ředění, po cca 1 m2 z první várky práce, nyní po cca dalším 1 m2 pracuje amaloco am 2002 bromax extra normálně, tj. velmi "dravě" jak jednou poznamenal pentaxista,
- roztok na 1 litr bez doplnění čerstvou vývojkou
ukládám k další práci
  • 0

#48 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 červen 2007 - 22:32:28

po cca 2 měsicich v lednici, při klasickém ředění, po cca 1 m2 z první várky práce, nyní po cca dalším 1 m2 pracuje amaloco am 2002 bromax extra normálně, tj. velmi "dravě" jak jednou poznamenal pentaxista,
- roztok na 1 litr bez doplnění čerstvou vývojkou
ukládám k další práci

další více než měsíc, -průběžné práce +-po deseti dnech zvětšování, cca 4-5 papírů 30x40 per seance. vývojka zabarvením připomíná přerušovač ilfostop :lol: , ale frčí jak ďas, černá je černá, bílá je bílá
je to vůbec normální? - není v tom nějaká kulišárna?
  • 0

#49 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 červen 2007 - 07:58:26

Calbe N113, myslim ze ju pouzival aj Marty, vynikajuca, robustna, stala vyvojka. Moje skusenosti pri izbovej teplote vydrzi nepouzita aj 3/4 roka mozno aj rok. Dva vecere zvacsovania medzi vecermi naliata spat do flase. A potom uskladnena asi zhruba 1/2 roka, bez vytesnovania vzduchu ziadny protectan. Fungovala normalne, ziadne sedivky. Proste vynikajuca vyvojka, a lezu z nej nadherne fotky pevna gradacia, multigrejdy detto. Vrelo odporucam. Vylievat vyvojku po 2 veceroch zvacsovania je mrhanie prachmi. To ze ta vyvojka casom meni aj svoj charakter, a nie je napriklad az taka tvrda ale pekne vytiahne stupne sedi je dalsia kapitola.
  • 0

#50 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 duben 2009 - 22:30:31

vývojka ILFORD PQ Universal, jakou to má přibližně životnost?
jedná se mi o to že jsem teď v procesu kdy pletu chyby - můžu si myslet že je to tím a tím a ono je to něčím jiným.

měsíc a půl namíchaná, skladovaná v hnědé skleněné láhvi v komoře, protáhl jsem tím asi 3/4 metru čtverečního barytu.
je už mrtvá? jak poznám že je mrtvá? to že mi pomalu leze a že je to šedé jsem přisuzoval tomu že je to baryt a že jsem ho špatně nasvítil. kolik je tak orientační čas pro 13x18 fomabrom? nechal jsem to tam čvachtat asi 5min

jinak v jediném datasheetu k téhle vývojce jsem našel že litrovka vydrží na 450listů 20x25cm a mě tudíž vychází že moje namíchaná 1,5litrová flaška by měla zvládnout skoro 3a půl metru čtverečního barytu - není to nějak moc? nebo jsem to špatně spočítal? může to nějak moc ovlivnit to že koncentrát byl asi rok otevřený a byl ho tam jenom půlka?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních