Přejít na obsah


Fotka

Kyselý vs zásaditý ustalovač ???


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
34 odpovědí na toto téma

#1 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 7 duben 2007 - 07:54:29

Ahoj.
Musim se přiznat že teprve před par dny jsem zjistil že existuje i zásaditý ustalovač. Speciálně je vhodný pro vývojky s Pyrokatechinem. Někdy se dokonce film po ustálení znovu vkládá do vývojky pro zesílení požadovaného efektu závojování. Kyselé ustalovače takto vzniklý závoj spolehlivě odstraní. Takže nejsou zrovna vhodné.

Když už se budu s nějakou tou PMK, HD nebo obdobnou vývojkou míchat určitě bych namíchal i ustalovač. Ale ověřený recept nemám :cry:
Neznáte někdo předpis na alkalický ustalovač???

Černo-černou, černou
  • 0

#2 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 duben 2007 - 10:07:59

Asi jsem natvrdlej, ale nějak mě nedochází, proč chtít na negativu závoj :cry:
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 7 duben 2007 - 12:55:25

Alkalický ustalovač doporučený po použití vývojky PMK:

thiosíran amonný........ 800ml
siřičitan sodný.............60g
metborát sodný..........5g
voda do 1000 ml

Ještě je tu náhražka s thiosíranem sodným:
thiosíran amonný........ 250g
siřičitan sodný.............15g
metborát sodný.......... 10g
voda do 1000 ml

přerušovat vodou.
  • 0

#4 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 7 duben 2007 - 13:03:05

ten první s thiosíranem amonným se se ředí 1:4.
  • 0

#5 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 duben 2007 - 14:09:22

A k čemu, že je to dobré? Trochu teď experimentuji s Pextralem (dvoulázňová pyrokatechinová vývojka), tak by mi to možná k něčemu bylo, jen potřebuji osvítit k čemu... Závoj se teda já snažím minimalizovat.
  • 0

#6 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 7 duben 2007 - 19:59:42

Když s používá PMK tak z určitých důvodů. zvlášt vhodná je pro fokty s ostrým světlem. Když vyvolává sama se mění a obarvuje negativ a tím dochází k prokreslení stínů. Díky měkkosti jsou prokreslena světla.
Aby se negativ neodbarvil nesmí do kyselých lázní ani do ustalovače s tvrdící složkou.
Po ustáleí se ještě vkládá na dvě minuty do vývojky a pak se vypere 20-30 minut.
Toto měkké prokreslení v podstatě všech tónů na fotce je doporučeno pokud například děláte Platinu, nebo pokud máte takový tvůrčí záměr. Prostě jak bych to tak řekl, nikde není definováno jak má vypadat správná fotka, Když dojdete k PMK, dostanete se do jiných vod. Rozhodně nečkejt to co jste dělali s rodinalem.
  • 0

#7 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 duben 2007 - 11:41:40

Byl jsem mimo PC.
Ten zavoj je tam presne pro lepsi prokresleni stinu ( i svetel ). Tak jak pise GORO...

to Goro:
U prvniho receptu pises 800ml Thiosiranu. Kolikaprocentni ze by mel byt? A co vydatnost. Je stejna jako u ustalovacu s obdobnym obsahem Thiosiranu nebo ten Metaboritan meni nejak vydatnost ustalovace???
  • 0

#8 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 8 duben 2007 - 19:29:53

Já mám pocit, že ten thiosíran amonný je kapalina, určitě to nevím, ale myslím, že jsem jej jinak neviděl, než kapalný.
Metaboritan je tam jako pufr, který udržuje roztok zásaditý. Kdyby ho bylo o dva gramy víc, asi by se nic nestalo. Vydatnost by mohla být podobná jako u kyselých ustalovačů.
Zásadité ustalovače se běžně nepoužívají proto, že kdyby se do nich dostaly zbytky vývojky, vyvolávaly by rozpuštěné stříbro.
  • 0

#9 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 duben 2007 - 19:48:28

Dikes.
Ze tam ten Metaboritan jen zvysuje PH jsem vedel.
Kazdopadne si mozna zatim prubnu umichat jen dvoulaznovou metolovou.
http://www.awh-imaging.co.uk/barrythornton/2bath2.htm
Nemas s temahle (pouze) metol-siricitanovejma vyvojkama zkusenosti? Kdesi sem cet docela pozitivni ohlas na tyhle jednoduchy vyvojky.
  • 0

#10 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 duben 2007 - 00:40:58

Dikes.
Ze tam ten Metaboritan jen zvysuje PH jsem vedel.
Kazdopadne si mozna zatim prubnu umichat jen dvoulaznovou metolovou.
http://www.awh-imaging.co.uk/barrythornton/2bath2.htm
Nemas s temahle (pouze) metol-siricitanovejma vyvojkama zkusenosti? Kdesi sem cet docela pozitivni ohlas na tyhle jednoduchy vyvojky.


To malinko pripomina variantu Pextralu, kde je misto pyrokatechinu použitý metol (Mextral), což mělo mít ještě výrazněji vyrovnávací efekt. Jenom Koblic dává syřičitan v homeopatických dávkách nebo vůbec a jako alkalickou lázeň B používá 2% louh sodný. Vyzkoušel jsem pyrokatechnovou variantu a bylo to zajímavé.

Je to ale úplně jiný přistup k volání. Místo doby volání maximální zčernání ovlivňuje teplota roztoků, využití citlivost (a závoj) se dá řídit koncentrací pyrokatechinu (nebo Metolu) v lázni A a pod.

Si říkám, jestli ten syřičitan v těch Thortnových receptech náhodou nerozpatlává zrno.
  • 0

#11 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 duben 2007 - 09:03:22

Ten Siricitan bude zrno urcite rozsmudlavat. Ale vzhledem k obsahu (mene nez v ID11) to zrejme nebude zadna katastrofa. Ona tahle vyvojka - klon D23, nemusi byt spatna vodicka!
http://unblinkingeye...-23/dd-23.html:)

Pro zajimavost nabizim jeste jeden link s pyro-vyvojkama...
http://unblinkingeye...tain/stain.html
  • 0

#12 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 10 duben 2007 - 07:45:09

Já zatím dělal z těch siřičitan metolových vývojek s touto:
http://www.jackspcs.com/fx1.htm

je to dobrá vývojka, ostré viditelné zrno u zvětšenin 18x24 z fomy 100 kinofilmu. Dobře bere světla i stíny. Nicméně velikost zrna by mohla být limitující pro větší zvětšeniny, zvlášť u kinofilmu.
Jako pravidelný uživatel Fotomalu jsem se skoro lekl, ale ono je to vlastně v normě.
  • 0

#13 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2007 - 09:28:49

Mrknite na http://www.monochrom...y.com/index.htm specialne novy Prescysol EF by mal byt na kino. Mam ho doma a caka na testnutie spolu so zasaditym ustalovacom.
  • 0

#14 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 10 prosinec 2012 - 13:16:57

Lze konfekcni kysely ustalovac vymenit v procesu za zasadity bez nejake extra zmeny? Nebo ma toto smysl jen u pyrovod?
Tzn co se stane pokud po vyvolani v Instant mytolu pouziju TF2 misto Ilfordiho Hypamu? Predpokladam, ze preruseni uz nesmi byt roztokem kyseliny citronove...
Jev te vymene nejaka vyhoda/nevyhoda ci zrada?
  • 0

#15 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 prosinec 2012 - 14:24:17

Můj čistě subjektivní nechemický postřeh - po přechodu z kyselého ustalovače na zásaditý a přerušování destilovanou vodou se moje práce v komoře značně zpříjemnila/zkvalitnila - nic nesmrdí a snadněji se vypírá papír, kapacita ustalovače také výborná ... žádná negativa nenastala ;)
  • 0

#16 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 10 prosinec 2012 - 14:34:37

Me by to ale vic zajimalo v tom negativnim procesu ;-)
  • 0

#17 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 10 prosinec 2012 - 14:49:43

Tam platí to samé ;) Používám převážně dvoulázňovou vývojku, takže přerušení vyvolání čistě destilkou je dostatečné. Jak by to bylo u některých razantněji působících vývojek bohužel nevím, ale s vývojkami AM74 a AM20 jsem neměl problém.
  • 0

#18 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 10 prosinec 2012 - 16:39:07

Nekyslý (zásaditý) ustaľovač?
Áno funguje! Napríklad: http://www.macodirec...ess-p-2482.html
Spolu s výbornou závojujúcou vývojkou ako napríklad: http://www.macodirec...0ml-p-2483.html
Ale sú občania čo ho používajú aj pri použití "bežných" vývojok (D76/ID-11, Rodinal, Xtol,..)
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 prosinec 2012 - 17:01:32

já se na TF-2 nakonec vykašlal. ustaluje to dýl, má to menší kapacitu, a ilford rapid fixer téměř vůbec nesmrdí...
asi si ale TF-2 začnu míchat na negativy vyvolaný v 510-pyro. nikde jinde ale moc velkej přínos nevidím...
  • 0

#20 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 prosinec 2012 - 20:12:28

Ja se na TF-2 taky vykaslal :-P

Delam si neutralni ustalovac a je hotovo. Ciste thiosiran sodny do ohrate vody z kohoutku se spetkou siricitanu na pobrani rozpusteneho kysliku. Kdo by chtel skladovat dele, da si vice siricitanu. Ja si jej pripravuji cerstvy na kazdou jednotlivou seanci, obvykle volam vice filmu zaroven, takze nejake skladovani me netrapi. Vsechno, co jsem v tom zkusmo zkousel machat, zpruhlednelo nejpozdeji do 45s, takze ustaluju celkem 3 minuty a je. Prerusuju vodou. Teda spis oplachuju povrchovou chemii o preruseni se moc mluvit neda. Fleky ani zadne jine problemy jsem zatim, tuk tuk, nemel vubec zadne a to ani pri ustalovani filmu ani pri ustalovani papiru. Je to levne, vzdy cerstve, nic nesmrdi, zelatina nedostava takovy pH sok a vse je lzickovou metodou rychle pripraveno. Kdyz to vypije dite nevadi, thiosiran i siricitan jsou vlastne potravinove doplnky.
Nejsem si jisty, ale jedina vyhoda TF-2 by pry snad mela byt v schopnosti kodalku "prerusovat" pyrokatechin a pyrogallol. Nevim. Takze tak. Nebojte se toho, thiosiran si muzete koupit za nejakych 50 kc kilo.... tusim.
  • 0

#21 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 10 prosinec 2012 - 22:57:31

Tož neviem, či je to len taký potravinový doplnok, keď Ľ. Absolón vo svojej učebnici píše, že roztok ustaľovača je mimoriadne škodlivý, pretože leptá aj betón :D
  • 0

#22 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 11 prosinec 2012 - 10:06:17

Siricitan je skoro v kazdem susenem ovoci. Thiosiran je potravinovym doplnkem v USA, ne v evrope. Mimoto se pouziva na dost veci v lekarstvi. Otazka je, co presne myslel pan Absolon roztokem ustalovace. Ciste roztok thiosiranu?
  • 0

#23 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 prosinec 2012 - 10:24:11

ano. v koncentraci, v jaké to používáme na filmy a papíry to je extrémně nevhodné ke konzumaci. dochází k doživotnímu a nevratnému poškození trávicího traktu (tru story, znal jsem holku, který někdo ve třídě nalil ustalovač do lahve místo pití).
  • 0

#24 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 11 prosinec 2012 - 11:15:03

Aha, pokud se to tyka koncentrace, tak potom je to jasne. Mne s eakorat plete, ze roztok je docela korozivni. Predpokladam, ze to bude v uzke souvislosti.
  • 0

#25 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 12 prosinec 2012 - 08:20:02

Cili v mem pripade v podstate TF-2 nema smysl a muzu delat neutralni ustalovac. Pokud chci aby mi vydrzel cca 2 mesice muzu pouzit recept 250g thiosiranu + 15g siricitanu do 1l vody?
  • 0

#26 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 12 prosinec 2012 - 08:57:43

Jo, jen toho siricitanu bych dal vic, pokud potrebujes aby ti to vydrzelo dva mesice.

Tady je pekny clanek:

http://www.heylloyd....hnicl/plain.htm
  • 0

#27 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 12 prosinec 2012 - 20:16:47

A jak potom vypíráš? Podle toho článku (jestli jsem dobře porozuměl) není nutno to příliš přehánět.
  • 0

#28 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 prosinec 2012 - 07:34:29

Ano, to je dalsi vyhoda. Vse jedete v plus minus zasaditem prostredi (ja teda ani neprerusuju v prerusovaci), coz je pro prani velke plus. Navic, jak je ve clanku zmineno, muzete z ustalovace rovnou do selenoveho toneru, coz usetri spoustu casu. Pokud tedy tonujete. Ja osobne peru baryty v rozmezi 20 az 30 minut. Zalezi, jak si vzpomenu je vytahnout z vody.
  • 0

#29 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 prosinec 2012 - 08:16:09

Jen k tomu selenu - po jeho pouziti je dobre zaradit nejakou pomucku k vypirani. Takze u me po TF2 a KRST nasleduje KHCA a pak prani (tedy v realu po TF2 stejne tak pul hodiny peru, 5-6 vymen vody, protoze selen delam az za x dni, az mam nasbirano vse co jim prozenu). Nebyt toho selenu, byl by proces vyrazne jednodussi. Trochu pomuze archivni stalosti ale hlavni pro me je srovnani ruzneho barevneho podani papiru
  • 0

#30 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 prosinec 2012 - 17:48:51

Máte někdo praktické zkušenosti co do účinků různých druhů ustalovačů při práci s ferrikyanidem?
  • 0

#31 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 prosinec 2012 - 12:47:34

Pavle, pokud máš na mysli rozdíl mezi kyselým a zásaditým ustalovačem při následném bělení, tak jsem prošel oběma cestami a u zásaditého se mi zdá že bělení probíhá intenzivněji - že by vliv (ne)utvrzení emulze? .... pouze odhaduji, kdyžtak mě opravte.
  • 0

#32 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 15 leden 2015 - 00:00:33

Byl jsem mimo PC.
Ten zavoj je tam presne pro lepsi prokresleni stinu ( i svetel ). Tak jak pise GORO...

to Goro:
U prvniho receptu pises 800ml Thiosiranu. Kolikaprocentni ze by mel byt? A co vydatnost. Je stejna jako u ustalovacu s obdobnym obsahem Thiosiranu nebo ten Metaboritan meni nejak vydatnost ustalovace???

800ml Thiosíranu - má to byť 60% roztok!!!


  • 0

#33 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 leden 2015 - 10:15:44

 

Byl jsem mimo PC.
Ten zavoj je tam presne pro lepsi prokresleni stinu ( i svetel ). Tak jak pise GORO...

to Goro:
U prvniho receptu pises 800ml Thiosiranu. Kolikaprocentni ze by mel byt? A co vydatnost. Je stejna jako u ustalovacu s obdobnym obsahem Thiosiranu nebo ten Metaboritan meni nejak vydatnost ustalovace???

800ml Thiosíranu - má to byť 60% roztok!!!

 

Datumy kukaj.

Lahko sa ti moze stat, ze odpoved pride, ale uz budes v penzii.

:)


  • 0

#34 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 15 leden 2015 - 11:44:00

 

Datumy kukaj.

 

Lahko sa ti moze stat, ze odpoved pride, ale uz budes v penzii..,

:)

 

 

Informácie treba dať na pravú mieru v akomkoľvek ročnom období, barátom ;-)

Pre úplnosť jedná sa o 60% roztok tiosíranu amónneho v tomto recepte uvedenom Gorom:

 

Alkalický ustalovač doporučený po použití vývojky PMK:

thiosíran amonný........ 800ml
siřičitan sodný.............60g
metborát sodný..........5g
voda do 1000 ml

 


  • 0

#35 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 15 leden 2015 - 14:28:08

Tak hodne taky zalezi na tom, KOLIK TI ZAKUKAJI, mozna se ani penze nedozijes!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních