Přejít na obsah


Fotka

Leštění za horka - Ultimate adventure


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 duben 2007 - 17:21:48

Tak už je to nějaký pátek, co jsem se naposledy snažil dosáhnout dokonalého lesku na své leštičce značky Kovos... Ale bezchybného lesku (žádné ďubky) jsem nikdy nedosáhl. A i když už papíry jen vypínám na sklo a líbí se mi to, stále se cítím hluboce pokořen tím, že se mi dokonalý lesk nezdařil. :cry:

Takže přátelé, ti z vás, kteří to umějí, podělte se prosím se svými metodami a postupy!
  • 0

#2 2M

2M

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2007 - 21:21:36

S týmto som problémy nemal, ak som použil nasledovný postup:
Na studenú leštiacu platňu naložiť fotky, ktoré boli namočené v prostriedku ulahčujúcom leštenie (v oných časoch FomaLesk), na to savý materiál (pijak, noviny,...), vytlačiť gumovým valčekom vzduch od stredu fotky do krajov, naložiť do leštičky a počúvať. Keď prestalo praskanie, otvoriť, vybrať fotky, vybrať platňu, platňu opáchnuť od fľakov a ochladiť a všetko opakovať odznova až kým nie je hotovo.
Ale ako hovoríš, dnes to už nepoužívam.
  • 0

#3 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2010 - 09:30:54

Jak tak brouzdám po stránkách kvůli novinkám v leštění, narazil jsem zde i v jiném vláknu na povzdechy nad nečistým lesklým povrchem po leštění.

A uvědomil jsem si z dávných let jednu vec, která zde nebyla nikým zmíněna:

Lesklé fotky, které mají drobné skvrnky a nevyleštěná místa (ne otisky od vrypů a kazů na plechu!), nebyly dostatečně vyprány od ustalovače!!!!
  • 0

#4 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 18 únor 2010 - 09:48:50

taky s tim mám problém, ale bude to asi částečně vada plechu, je starej a i poškrábanej, ale leštěný fotky podle mě mají takovej šmrnc, občas se to hodí, můžu se zeptat, jak by měl vypadat ten špatně vyleštěnej povrch? já tam mám takový prohlubně, spíš než fleky, jako kdybych to špatně přitisknul(v prohlubních je asi trošku vidět struktura papíru), ale to mi přijde právě hrozně nepravděpodobný, válečkuju to poměrně silnym tlakem...
  • 0

#5 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2010 - 10:30:47

taky s tim mám problém, ale bude to asi částečně vada plechu, je starej a i poškrábanej, ale leštěný fotky podle mě mají takovej šmrnc, občas se to hodí, můžu se zeptat, jak by měl vypadat ten špatně vyleštěnej povrch? já tam mám takový prohlubně, spíš než fleky, jako kdybych to špatně přitisknul(v prohlubních je asi trošku vidět struktura papíru), ale to mi přijde právě hrozně nepravděpodobný, válečkuju to poměrně silnym tlakem...


Snad se terminologicky najdeme. Špatně vypraná fotka po vyleštění má například v lesklém-vyleštěném povrchu jakoby nevyleštěné tečky, prohlubně, skvrnky, někdy větší skvrny, někdy to může být i celý lem na okraji fotky. Vznikalo to při nedokonalém praní, když v bubnové pračce zůstala fotka někde přilepená nebo překrytá jinou a tom místě se soli ustalovače nevypraly. Ano, dá se to popsat i jako "viditelná struktura povrchu emulze" mezi lesklou plochou. Kdybys to zkusil vyfotit...

(já teď s leštěním také bojuji znova, už jsem ztratil ty grify. Dříve jsem běžně a úspěšně leštil 30x40). Jo, v minulosti se mi povedlo, že jsem vyleštil fotku, měla kazy z ustalovače, tak jsem ji ve vlažné vodě pral znovu a pak znovu leštil. Dalo se to, ale nebylo to zcela dokonalé jako napoprvé.
  • 0

#6 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 18 únor 2010 - 12:41:40

Vložený obrázek


tak snad to tam je vidět, myslim, že si rozumíme, akorát jsem tu fotku pral hodně dlouho, takže bude možná i chyba v přitlačení na plech, třeba mám špatnej váleček...
  • 0

#7 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 18 únor 2010 - 13:41:20

Mno já vám nevím, já leštil jen starý Neobromy polokartony, co jsem dostal od kamarády zadarmo, a ty šly bez problémů a lesk jak blesk-fotka hladká jak zrcadlo (teda až na dva vlasový šrábance co byly na plechu...) Občas tam byly ďubky po celé ploše (když jsem zapoměl otřít plech - prostě normální svinstvo z krycího plátna). Pak jsem jednou zkoušel leštit nový Fomabromy a po pár pokusech jsem se na to vykašlal. Kolega, co na TK nepůsobí mi ale říkal, že používá jako "lešticí činidlo" nějakou leštěnku na parkety.Podrobnostma ale sloužit nemůžu.
  • 0

#8 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 únor 2010 - 14:24:16

Řeší se to tu už postopadesátý, bejt moderátorem, tak vám vycinkám!

copy paste z jiného vlákna:



ivan_maly
Dost toho nakecá

Registrace: 7.9. 2008
Příspěvky: 422
Bydliště: Praha

Zaslal: čt 09. červenec, 2009 10:34 Předmět:

Jakožto dlouholetý leštič barytových fotek na leštičkách a pleších (sing.: plech) všeho druhu si dovolím také přispět. Zmiňuji ploché leštičky s plechy, bubnovou máte doma asi málokdo.

PŘÍPRAVA
dokonale vyprané fotografie ponecháme cca na 1-2 min v roztoku smáčedla. Pak můžeme scedit, ale na fotkách by měla být smáčedla souvislá vrstva. Tak, aby roztok při přikládání na plech tvořil vlnku mezi emulzí a plechem. Přikládáme ohnutím. Plech by měl být alespoň vychladlý, ideálně studený. (lze řešit větším počtem plechů). Zavřeme plátno a gumovým válečkem vytlačíme roztok mezi emulzí a plechem, jezdíme jedním směrem. Roztok se vcucne do plátna.

TEPLOTA
základ dokonalého lesku je ve správné teplotě. Příliš vysoká - rychlé, ale přesušeno, papír se kroutí, hrozí lasturový lom. Příliš nízká - fotky se přilepují (viz TRPĚLIVOST).
Nemá to smysl měřit, pouze zkušenost, ke které se časem doberete. Některé placaté leštičky nemají termostat. Bubnové ano.

TRPĚLIVOST
POČKAT až je plátno na omak opravdu suché a lupání sušících se fotek ÚPLNĚ USTANE. Pak otevřete a suché fotky na vás samy vyskáčou. Položíte na rovný chladný povrch (dlaždičky) a necháte narovnat.
Pokud otevřete před doschnutím, hrozí lasturový lom (fotka odskočí jen částečně a v místě dotyku se zlomí.

URYCHLENÍ
lze dosáhnout zařazením lihu jako poslední lázně. Ten vytěsní z fotky vodu a schne jak známo velmi rychle. Nutno dobře větrat!! To bývala běžná praxe v novinách, kdy bylo třeba mít suchou fotku co nejrychleji k dispozici.

Pokud by byl zájem, mohu na některém z příštích srazů demonstrovat vše prakticky. Nutná zásuvka s dostatečným příkonem !!

  • 0

#9 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2010 - 14:59:22

tak snad to tam je vidět, myslim, že si rozumíme, akorát jsem tu fotku pral hodně dlouho, takže bude možná i chyba v přitlačení na plech, třeba mám špatnej váleček...[/quote]

Není to válcem, je to ono. Vím to na 100%. Jestli je ještě jiný důvod nevím, ale pokud je to blbě vypráno, tak to udělá přesně ten "ekzém" :wink:
  • 0

#10 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2010 - 15:02:38

[quote name="Pavel_P"]Řeší se to tu už postopadesátý, bejt moderátorem, tak vám vycinkám!

Ale Pavle, já jsem to nakousl v jiném vlákně protože nahoře byly příspěvky, nezodpovězené a na něco jsem si vzpoměl... Jinak jsem přečetl vše o leštění na TK.
Myslím, že na TK prošly i větší kraviny... např. tady stále visí i můj "kalašnikov" , než konkrétní dokola omílaná témata... :wink:
  • 0

#11 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 18 únor 2010 - 15:05:15

Osobne mi lesteni za horka prijde uzivatelsky prijemnejsi nez vypinani :wink: nez to vypnu tak bych rodil, kolikrat se mi tam udela bublinka, tak zas znova odlepit pasku umyt... Kdezto tady to prsknu na plech, za par minutek vydelam, hodim pod knizku a hotovo. Ale uz to nedelam, nejak me ten uplny lesk uz nebere. Pouzival jsem onehdy vodu se smacedlem a nove nerezove plechy.
  • 0

#12 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 099 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 18 únor 2010 - 15:09:09

Léta jsem se pokoušel za pomocí smáčedla dosáhnout dokonalého lesku. Nikdy jsem však nebyl skokojen, tak jsem přešel na želatinu. Fotky se leštily hodně dlouho, ale nikdy :wink: :wink: :wink: se nepřichytily. No a vznikl brilantní lesk. Doporučuji odzkoušet.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních