Přejít na obsah


Fotka

Magnola


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
494 odpovědí na toto téma

#1 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2007 - 07:26:35

Poslední dobou ve mě bují názor, že velikost negativu ničím nenahradíš a tedy že čím větší tím lepší a po řadě pokusů se středním formátem bych chtěl proniknout do nadherných tajů velkoformátového snímání.
Mám možnost získat Magnolu 13x18 v perfektním stavu s objektivem Tessar 21cm a se širokáčem 15cm k tomu hromadu kazet 6xněco, 9x12, 10x15 a 13x18 a bednu planfilmů.
Pokud někdo má s tímto foťáčkem zkušenosti uvítám pokud nějaké hodí do placu, pošlu za ně lahev dobrého vína (myslím opravdu dobrého - žádný supermarket).
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 duben 2007 - 08:11:02

tak to je výzva. jak ta kamera tak to víno :D

magnolu už cca deset let vlastním a musim říct, že sem rád, že ji mam. pár těch úplně nejmilejších vobrázků mam právě z ní. s premisou čím větší tím lepší se ztotožňuju už leta. zkusim pár postřehů:

výhody vf asi netřeba rozvádět, ale na tomhle provedení kamery si i přes částečný vomezení voproti úplný voptický lavici (který stejně nevyužiju) nejvíc cenim její skladnosti. už sem to tu někde psal, ale dobře zabalená magnola prostě nezabere i při krásnym formátu 13x18 víc místa než slr s nějakym tim příslušenstvím. +-

magnola se dá přestavět. dopředu lepší voptika dozadu nějaký to lisko nebo fidelity + lepšejší matnice a je z toho celkem profi stroj. před těma deseti lety to stálo cca desítku ... já sem nakonec dal na doporučení kolegy, kterej potý, co si svoji první magnolu takhle nechal upravit, koupil ještě druhou, aby měl taky ty kouzelný neprofi fotky s měkce vzdušnou kresbou, vokrajema lehce zafoukanejma vod světla a tak

další, podle mě rozumný doporučení tohohle kolegy se tejkalo případnýho zvětšování z magnoly. voba sme měli doma na skříni magnitaurus a ani jeden sme ho nepoužívali. na velký plachty se při kvalitě tehdejší bublinkovatý mevopťácký voptiky zdaj z dnešního pohledu vhodnější slušný snímací i zvětšovací profi skla na sf. takže kontakt forever

jedinou věc mam tomuhle stroječku dovopravdy za zlý. všechny ty posuvy a mechanický hejble (hlavně vostření) dou většinou dost ztuha a ten pravej komfort při práci to holt neni. dost mně pomohlo vyměnit voriginál mevopťáckej stativ za jinej - lepší. hned je ta práce příjemnější, alespoň u některejch pohybů

pár postřehů mam eště k závěrkám, ale ty bejvaj různý, tak když tak napiš s čim sou ty tvoje sklíčka. já mam kromě 210 ještě i 135 Largora - krásnej širokáč :)
jak si na něco dalšího vzpomenu, dam ti to sem
  • 0

#3 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2007 - 08:31:04

Tak ty sklíčka jsou s Compoudem. Jinak na tý "mý" kamerce žádnej tebou popisovanej tunning néjni. Jenom ji současný majitel nechal nedávno generálkovat přímo v Meoptě, jelikož tam má nějaké dobré kontakty - je to profík a kameru do nedávna využíval, takže mu 100% věřím, že je vše OK.
Vidíš, ale ten stativ mě nenapad, ani nevím jestli k tomu nějaký je. Hliníkovej skládací je asi hovadina,co....?
Pro mě jsou výzva klasický vyprecizovaný krajinářský záběry ála Sudek, Feyfar nebo Reichmann.....uvidíme, a co Magnolou děláš ty?
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 duben 2007 - 08:42:57

no magnola po GO - to může bejt pěkný. to neznam :)
jo k týhle tvorbě se to přímo nabízí. já sem se taky vodpích vod Reicha - takový snový. měkounký, poetický a přitom se všema detajlama - nádhera

já vlastně těch vobrázků až tolik nemam, ale ze všech mam radost. nějaký industriální zátiší - vraky starejch lokomotiv, něco v detajlu. dělal sem z toho diplomku. ty krajinky, co mě nalákaly sem zatim vlastně ani pořádně nezkusil. teď sem začal experimentovat s lidma. takový ty retro portréty - vostrý sou akorát tak zorničky, řasy už krapet měknou, tváře už sou nadejchaný, no a nos se ztrácí v mlýčnym voparu :D ... plánuju ...
  • 0

#5 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2007 - 09:45:38

Tak takovýhle diskuze přímu žeru 8O . Vo tom bych mohl kecat hodiny a hodiny. Reich má skvělý věcičky, to je stejná kategorie, kterou mám rád.
Díky Mamiaku, život si musí člověk užít, proto do tý Magnoly půjdu - nestojí ani třetinu toho co dávaj vostatní za podprůměrnou digizrcadlovku co má objektiv z umělý hmoty. Máš u mě víno, pošli adress.
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2007 - 10:34:01

Kdyz mluvite o Reichovi nemate nekdo Bohemii?

To je nadherna knizka. Vzdycky kdyz ji nekde vydim tak mam pocit ze mi meknou kolena :wink:
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 duben 2007 - 10:54:49

:wink:
já tomu řikam ticho v obraze. je to jako v krajině. někdy je v ní prostě najednou skoro úplný ticho. světlo je přitom většinou taky takový to vostrý nevostrý, měkký neměkký, je ho hodně i málo současně, vidíš co jindy ne a přitom to tam celou dobu je, předměty ztrácej svůj původní význam, rozměr, tonalitu, ve vzduchu je něco, neni to vidět, jenom to ticho .... důstojný, božský ticho ...

na jinejch fotkách než z magnoly sem to nikdy neměl

jó, v bohemii je jich takovejch spousta, ale stejně bych radši viděl ty voriginál kontakty
  • 0

#8 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 duben 2007 - 18:42:36

Můj fotoparťák vlastní magnoly dvě (!). Jednu koupil v dobrém (ale ne nejlepším) stavu, druhá se připonaskytla krátce poté - stroj, který byl na jednom úřadě A NIKDY S NÍM NIKDO NEPRACOVAL!!! Fungl nový, bez sebemenší známky opotřebení.
Samozřejmě, bylo ji třeba vyčistit a "poštelovat". M.j. právě ty posuvy... Ty byly namazány snad medvědím sádlem... Šlo to tak ztuha, že byla obava, že se poškodí. Nezbylo, než veleopatřně rozebírat, vyplachovat v benzínu, trietylacetátu, štětečkovat atd. atd.
Pak namazat a složit. Mazáním se ovšem myslelo nanesení silikonové vazelíny a otření "dosucha" - tedy tak, že na mazaných plochách nebylo okem znát, že by tam nějaké mazivo zůstalo.
Teď šlape dobře.
P.S. Kamarád je technicky vybaven opravdu dobře (kino i SF)... a do lesa bere Magnolu. Už mám pár fotek, které by mohly dát vzniku seriálku předběžně nazvaného "Zrození velkoformátníka". Obzvláště vydařený obrázek ukazuje fotografovo zaujetí s matnicí a hlavou krytou černým tričkem. Jeptišku si ještě nepořídil :wink:
  • 0

#9 horolezec

horolezec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2007 - 23:19:27

No tak já taky přidám pár postřehů. S Magnolou jsem onehdá před pár lety začínal a musím říct, že si dodnes pamatuju jak jsem si ji odnášel od ještě "starýho" Škody. A pak to začalo: objektivy, Magnitaurus... Bylo to pěkný, ale já mám prostě rád precizní věci, tak jsme sepsali rozvodý řízení a jednoho dne se rozloučili. V komoře teď kraluje Durst 138, a vedle pod postelí mýho synka je v kufru Cambo. Bohužel teď více než dva roky jen otírám prach z kufru a občas si s klukama hrajeme ne fotografy. Mám dva, rok a půl po sobě a ten starší se nám málem nenarodil, takže z poslední doby znám velice dobře zdravotnická zařízení, Vojtovu metodu apod. a koníčky upadly do pozadí. Vše se ale lepší a jen co ten starší unese stativ... Už teď v sobotu zdolal svůj první opravdový vrchol, ale nahoře nepsala tužka, tak to nemáme zdokumentovaný, ale jistě to bude co nevidět :wink:
Když se vrátím zpátky k Magnole, vadila mi na ní jedna věc a to složitá až nemožná práce se širokáčem. Měl jsem 135 Largora a cokoli širšího už nešlo v podstatě použít. Další věc byla práce s kazetama, která mě teda fakt s...., nechal jsem si pak zadní stěnu předělat na "normální" kazety. Jinak musím říct, že je na ní úžasná fakt ta skladnost. Já v podstatě dodneška s ním o něčem jako Ebony, Lotus apod.( ale to bych musel vyhrát ve sportce :) ), prostě o něčem malým, lehkým s vyměnitelnýma měchama a kdyby bylo více času, tak už bych se asi dal do stavby. Jinak nemám moc, co bych Magnole vytknul, pro lidi co nefotí širokáčem je to parádní stroj a řekl bych dobře zdařilá kopie za směšnou cenu oproti originálu.
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 11 duben 2007 - 23:47:38

tak ať vám doma zdraví i kambo zase slouží!
  • 0

#11 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 duben 2007 - 06:33:29

Můžu se zeptat proč nejde použít na Magnole nic širšího než ca 135mm sklíčko? Nejde zaostřit ? Nebo nefunguje matnice?
Jinak mě tahleta nevýhoda moc neva. S rýbím vočkem se vyblbnu na kinu, a 135mm na formátu 13x18cm mě příjde dostatečně široký (pokud se nepletu jako ca 32mm na kinu :) :wink: ), na klasickou krajinu ideální záležitost.
Jó ale teď mě napadlo, co když použiju např 9x12, jak je to pak? Platí to obecně že nic kratšího než 135mm prostě na Magnolu technicky nejde?
  • 0

#12 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 duben 2007 - 09:49:25

tady pude nejspíš vo vykreslenej vobrazovej kruh. když u largora hodně "pohejbu" dostanu se sem tam už i mimo ...
  • 0

#13 horolezec

horolezec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 duben 2007 - 20:02:11

No je to dáno konstrukcí těchto krabic. V podstatě se dá říct, že na nic širšího než těch 135 to opravdu moc není. Pokud totiž použiju takovéhle sklo, tak musím "podlážku" sklopit o něco níž, aby nelezla do obrazu a co se týká posuvu nahoru dolů, tak tam už zase pro změnu není moc místa díky hodně stlačenému měchu a čím širší sklo tím větší problémy. Nejlépe je si to vyzkoušet. Pokud by se zkrátila podlážka a nasadil se tzv. bag bellows, tak by se to samozřejmě dalo použít, ale to už jsme zase u toho budování. No nechci tady nikoho odrazovat, jenom prostě konstatuju, že pro širší ohniska je Magnola velmi velmi těžko použitelná, což pro mě jako fotografa převážně architektury a krajiny bylo dost problematický. Pro portrétistu a zátišíčkáře je to super stroj a po stránce ovládání a spolehlivosti mu nemám co vytknout (TEDA AŽ NA TY KAZETY :) ). Je to prostě o tom co člověk fotí, protože dneska už se i to Cambo ( a i jiný stroje) daj sehnat opravdu za neskutečné ceny (200-300 Eur).
Ještě k tomu Largoru. Je to tak jak píše Mamiak. Je to sklo, které jde použít, ale jeho obrazový kruh je na samé hranici. Ono se taky není co divit vzhledem ke stáří, konstrukci a ceně za jakou se prodává. Když se z toho udělaj fotky alespoň 30x40, tak člověk vidí ty měkké rohy, kterých si na kontaktu nevšimne a to mě štvalo. Bohužel za kvalitní širokáč se musí zaplatit. Možností pár je a asi nemá cenu je teď vyjmenovávat, ale pokud by to někoho zajímalo, přidám své znalosti do placu. V každém případě se člověk začne pohybovat nad cenou kamery a ošulit to nejde. Jo ještě poznámka, Largor bude spíš tak 28, ale to už jen tak pro pořádek:) :D
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 duben 2007 - 20:20:35

mě tyhle krabice tak nějak uklidňujou už vod pohledu. spěchat neni kam a ani to nejde, všechno je na dlouhý lokte, klid a rozvahu. na tom stativu dávam dlouhý časy a velký clony, moc se s tim nepatlam - výslednej čas většinou s ohledem na švarčilda i měkký vyvolávání tak nějak bohatě vodhadem přeplácnu - počítam jedna, dva, tři ..., no a při vyvolávání zas. buďto úplnej stend, tam se na minuty taky nějak moc nehraje nebo něco, však vono to vyjde ... a vychází a jak. poslední fáze - kontaktování :D to je taky kapitola sama pro sebe. žádný extra vometání vod prachu, žádný rámečky, posuny, vostření, serepetičky..., jenom sklo aby nebylo vysloveně flekatý a už to peču. co von vám ten kontakt všechno pobere, to by se jeden až divil ...

no a pak už dělaj všichni jenom áách

p.s. von se přitom člověk po vší tý super technice naučí i takový nějaký pokoře, když tu jenoduchou bedýnku s harmonikou vidí v akci a dochází mu, že ta závěrka vlastně taky nejni až tak nutná, že by to i klobouček docela dobře spravil, no a clona jakbysmet a vůbec ...
  • 0

#15 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 duben 2007 - 07:34:25

Horolezec má pravdu 135 na 13x18 je fakt asi jako ca 28 na kinu. Já jsem to pak přepočítal přes úhlopříčky a vyšlo mi to taky :D a to mě každopádně přijde už jako docela dost široký i na tu krajinu, ale je to věc názoru :) .
Přesně to co popisoval Mamiak mě láká taky, prostě mít svůj vymyšlenej záběr, vyzkoušet si to nejdřív třeba 6x6, vyzkoušet si světlo a pak jít na jisto, klídek, pomaloučku rozbalit kameru, doladit záběr, kompo, počkat si až přestane foukat ....a jedna dva tři.... pak ještě dvacet minut rozjímat, takovej určitej druh jógy nebo meditace a klidně zakončená klobásou a pívečkem :D - prostě jeden snímek za 2 hoďky, ale za 2 hoďky kde jsem jenom já sám se sebou, myšlenky lítaj kdesi... a třeba to bude i na tom kontaktu pak vidět a vostatní budou dělat áááách.
Hergot Mamiaku sepiš knihu, já už pak nebudu fotit jenom to budu číst a budu si nechávat o tom zdát.
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 duben 2007 - 08:56:08

jo to je fakt dobrý, jenom snad, se mi vždycky zdálo, že mně rozjímání a klobása s pivečkem nejdou moc dohromady, ale jógy sou prej různý ...
  • 0

#17 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 duben 2007 - 09:58:29

Kdyz mluvite o Reichovi nemate nekdo Bohemii?

To je nadherna knizka. Vzdycky kdyz ji nekde vydim tak mam pocit ze mi meknou kolena :lol:


Jj, souhlas. Bohemia lezi v me knihovnicce. Vedle Sudku, Plicku, Kukliku apod. Nadherna publikace.
  • 0

#18 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 duben 2007 - 10:20:23

jo to je fakt dobrý, jenom snad, se mi vždycky zdálo, že mně rozjímání a klobása s pivečkem nejdou moc dohromady, ale jógy sou prej různý ...


No já tu klobásu a pivečko beru jako přestupní médium na zpětný návrat do přízemních hladin mysli. :lol:
  • 0

#19 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 duben 2007 - 11:14:40

Jistě, jógy jsou různý. Nedávno jsem četl jeden odborný článek, že prý dnes moderní pavrjóga je ve skutečnosti zkomolenina z původního českého pivojóga, jejímž nadšeným propagátorem byl světoznámý český spisovatel Jaroslav Hašek.
  • 0

#20 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2007 - 22:29:03

Taky jsem se nadchnul nad VF, ta relativne jednoducha konstrukce, kterou by si byl clovek schopen, pri trochu vetsi sikovnosti i vyrobit sam, nemluve o kvalitnim snimku, ale presto vse si nejak nedovedu predstavit, ze bych se s takovym "boxem" mel rozbalit uprostred Karlova mostu a jit si tam fotit napr. ty sochy, za to si dokazu zive predstavit ty pohledy kolemjdoucich, kteri nevedi VF nic a kteri podobny foto pristroj znaji jen z filmu pro pametniky, a klepou si na celo. Zajimalo by me tedy, jak na to reaguje okoli, nebo to chodite s VF nekam, kde nehrozi, ze vas tam nekdo objevi?
  • 0

#21 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 duben 2007 - 06:20:54

No jak reaguje okolí, to nevím. V pondělí jdu s jedním panem fotografem fotit Magnolou, on mě to bude učit a já na to budu koukat, tak pak poreferuju jak reagovali kolemjdoucí.
Jinak co se týče Karlova mostu, tak taky záleží na tom kdy tam člověk bude, jiný to je ve 3 odpoledne a jíný asi v 6 ráno.
Každopádně když si chci něco vyfotit tak čerta starýho řeším jestli na mě někdo kouká, ono stačí u nás v JC když fotím večer náměstí ze stativu "blbým" p-sixem, taky na mě někdo kouká jako na marťana.
Ale ty lidi co fotěj s vodorovně napřaženejma rukama vypadaj dost zvláštně, takže si asi nevybereš.
  • 0

#22 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 duben 2007 - 08:41:54

Jo! Jsme podivíni. S tím se budeš muset vyrovnat. Budeš přitahovat pozornost. Budou tě oslovovat neznámí lidé a budou se chtít kouknout pod jepťuchu. Bál bych se jen školky na procházce. Z toho zvedání děcek, aby se mohli podívat, bolí záda a zabere to tak 1/2h. A mají velmi šikovné ručičky. Jedna holčička mi povolila šroubek na noze stativu a už se to sunulo ... Hlavně nikomu nic nevysvětluj. To bys nic nevyfotil. Starým otravným babkám říkám že se tu bude bourat a tak to vyměřuji. Hned jsou pryč, aby to mohly říct těm ostatním. Jednou jsem fotil kostel a chtěl jsem tam dostat ještě jeden barák. Jinak to nešlo než z půlky hlavní silnice. Nahodil jsem reflex vestu z auta a pomalu jsem to sunul do té silnice. V pohodě jsem se tam dostal a fotil. Pak přijeli poldové. Už jsem vytahoval šrajtofli. Jen se zeptali jak dlouho to bude trvat a pak začali plácačkama řídit provoz. Než jsem to sbalil byli pryč. Na dědině si lidé své blázny hýčkají...
  • 1

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 duben 2007 - 09:31:01

to je na tom právě to krásný. já kolikrát, když chci fotit lidi je nejdřív na tyhle svoje exotický krámy nalákam a voni se pak eště rádi a vochotně nechávaj fotit

mně to baví ty udivený lidi, nadšený dětičky, zhrzený vobličeje digitálistů, když jim prozradim sladký tajemství kolik to má mega - 8O :?
dokonce mi jeden pán už takhle i nabídnul velkou zakázku, když viděl velikost mýho dyspleje a důstojnost mejch pohybů :) vobrázky samozřejmě neviděl :?:
  • 0

#24 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 duben 2007 - 06:32:11

Tak jsem si včera večer přinesl konečně domů krásnou Magnolku s Tessárkem 210/4,5 a Largorem 135/6,8. Celej večer jsem se stím kochal a zkoušel vším hejbat a zrovna tahle konkrétní věcička chodí poměrně lechce - to bude asi tou generálkou :D
Mám k tomu krabici prošlejch orwáckejch filmů 13x18, jsou prošlý někdy v roce 93, ale na první pokusy budou dobrý.
Jelikož mám vymyšlený (a na kinu vodladěný) nějaký motivy, tak snad do týdne bych měl mít pár prvních záběrů - dám vědět jak jsem dopadl.
Ještě se chci zeptat zkušenejch velkoformátníků - jak na kontakty - dávate na to sklo nebo ne, a nebo na to máte nějakej "maskovací" udělátor.
  • 0

#25 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2007 - 07:32:02

Fomu pokladam primo na papir je placata jak prkno ale ilfordi se trosku prohejbaj tak je priklapim sklem :D
  • 0

#26 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 duben 2007 - 07:39:14

udělátko nemam, sklo plácam i na fomu, ale možná to zreviduju
  • 0

#27 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 duben 2007 - 07:20:34

Tak přátelé, bouchněte šampus nebo vodšpuntujte alespoň vychlazenou dvanáctku a přivítejte nového velkoformátnického učně.
Včera jsem exponoval své dva první vobrázky Magnolou a hned večer jsem to vymáchal ve vývojce :D
Do národní galerie to sice nebude, do těch plechovejch kazet někudy fouká a ty 23 let prošlý Orwa taky nejsou asi nejlepší, ale mám z toho děsnou radost :)
Analýzu možných chyb v procesu mám už sepsanou takže teď už se budu jenom rapidně :-) zlepšovat.
  • 0

#28 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 duben 2007 - 07:36:14

to je fajn, budem na tebe sneska při kolaudaci vaškovi komory myslet :-) a určitě i něco bouchnem. zdravím novýho magnolistu. začínam si pohrávat s eště většim dřevákem a něco už je na cestě ...
  • 0

#29 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 duben 2007 - 09:31:10

Ještě budu otravovat zkušené magnolisty dalším dotazem:
Je možné aby foukalo světlo na film, v momentě kdy zasunu kazetu před matnici a vytáhnu krycí plech, je možné aby mě nafoukalo světlo někudy bokem mezi tělesem aparátu a kazetou?
Mě se zdá, že ty mé dva první filmy jsou zafoukány až nápadně stejně.
Dnes odpoledne na zahradě provedu další zkoušky a zkusím to před vytažením plechu zakrejt nějakým černým hadrem a večer to vykoupu, takže zítra tento dotaz ještě zkoriguju.
Jó a ještě teda votestuju ty kazety, že do nich nacpu film, pak s tím pujdu na 20 minut někam na světlo a pak to vyvolám, to bych teoreticky měl zjistit jak na tom jsou.
  • 0

#30 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 duben 2007 - 12:54:21

mezi tělem a kazetou by problém bejt neměl. možná mě napadá - nevytahuješ ty planžety úplně? - je nutný je tam nechat na rozdíl vod jinejch konstrukcí - to tam pak to světlo fučí fest. z vnitřní strany planžety bys měl mít dvě bílý značky - čárky. první je předvěst a druhá (ta delší) je stopka - dál nevytahovat!
  • 0

#31 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 duben 2007 - 07:10:53

Díky Mamiaku za odpovědi na moje začátečnický dotazy, to víno stále platí pokud budu vědět kam ho poslat, nebo až bych jel do HK tak bych ho nějak předal. Plech vytahuju jenom po tu druhou značku, která je zároveň s hranou kazety, takže to asi dělám správně.
Včera jsem dělal další tři pokusný snímky doma, a filmy už zafoukaný nemám, takže problém předtím byl asi chybné založení filmu do kazety :-) No nemůže bejt člověk mistr velkoformátu hned při prvních 2 snímkách, že :lol: Každopádně jsem se na těch prvních 5 pokusech posunul kousek dopředu co se tejče vychytání základních hrubejch chyb :lol: , tak o víkendu pojedu zkusit nějaké snímky "na ostro" do kopidlenského zámeckého parku.
  • 0

#32 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 duben 2007 - 07:45:12

třeba mně kdysi chvilku trvalo, než sem při manipulaci s těma filmama, co sou velký jako papíry, pochopil, že nejsou i stejně citlivý na světlo :lol:

p.s. všímáš si, jak se ve fóru s rostoucí velikostí negativu snižuje počet příspěvků - přispěvatelů :-)
  • 0

#33 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 27 duben 2007 - 08:18:33

Nechceme to zakřiknout! Zatím vám to jde až podezřele dobře.
  • 0

#34 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 duben 2007 - 09:25:06

No já myslím, že by se na to dala odvodit nějaká matematická funkce :lol:
Například počet digitálních fotoaparátů je absolutně roven počtu "profesionálních" fotografů :D Každopádně fotit digitálně je určitě lepší na psychiku, protože člověk cvakne a ono se to hned dařííííí....hele mámo teď budeme mít konečně krááásnýýý fotky..

Po prvotních pokusech s Magnolou jsem měl na začátku pocit, že jsem totální nemehlo a budižkničemu :-) ... jak to sakra mistr Sudek tou jednou rukou zvládal :lol:,
Ale po včerejšku se moje ego trošičku zase napřimuje, světlo na konci tunelu tu a tam zahlédnu, takže jen vytrvat :D
Jo abych se jen neptal, přispěju případným zájemcům o VF svojí první velikou zkušeností - bacha na to kdo jste levák, jde o zakládání filmu do kazety, pokud vám radí pravák a jste pravák néjni žádnej problém, ale já vybaven poučením od praváka, sám levák jsem první film do kazety nacpal emulzí dólu :cry: Takže leváci bacha, film držím v levé ruce a zářez musím mít na SPODNÍM LEVÉM rohu. :D
Pro zkušené rada primitivní, začátečníkům snad pomůže.
  • 0

#35 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 27 duben 2007 - 09:49:38

Poslusne hlasim, ze jsem taktez majitel magnoly.
Co se tyka foukani do kazet, Dany mi doporucoval vystrikat rohy kazet Plastizolem. To je nejaka gumova hmota ve spreji, pouziva se to na vystrikani spodku aut. Koupil jsem nejaky ekvivalent od jineho vyrobce, zkusebne striknul do rohy kazety. Akorat jeste resim problem se starymi sametkami. U kazet magnoly jsou hodne vysoke. Mohl bych ty soucasne, ktere se prodavaji podlepit papirem, ale mam obavu, ze prave ten dlouhy chlup u puvodnich sametek je to prave orechove, aby tam nefoukalo. Takze kde sehnat sametky s dlouhym chlupem? Nebo zkusit nejake jine tesneni?
Dalsi upravu, kterou provedu, je vypilovani zarezu do sani ostreni aby mela kam zapadnou zarazka na fixaci predni standardy. S largorem se musi sklopit podlazka a jelikoz predni standarda neni nijak fixovana, tak dochazi k tomu, ze se posunuje dopredu.
  • 0

#36 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 27 duben 2007 - 09:52:11

No a mozna se nakonec dokopu i k prestavbe zadni steny na nejake rozumnejsi kazety. V teto veci tise zavidim kolegovi jeho Mentor 13x18. Ten ma kazety vyreseny mnohem lepe. Ale zase co se tyka samotne kamery, tak bych magnolu za mentora v zadnem pripade nemenil :-).
  • 0

#37 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 duben 2007 - 10:00:43

stanislav: já mam většinou se svejma experimentama vod Pánaboha nadělenej takovej dar-nedar. mně se dycky ten první vobrázek strašně moc povede, to mě naláká, no a zbytek života se mu pak snažim s vypětim všech sil aspoň nějak přiblížit :lol:

vono se tam nahoře asi ví, že mam malou trpělivost a kdyby to neklaplo hned napoprvý, tak bych to asi ani nerozjel :-)
  • 0

#38 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 duben 2007 - 10:02:10

jkzc: mentor to je hrozný heblo, ne? jako velký, těžký a tak, jestli se pamatuju dobře - spíš do ateliéru. nebo to je jinej?
  • 0

#39 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 27 duben 2007 - 12:44:09

jj, mentor 13x18 je nemotornejsi hracka. ja jen poukazoval na kazety, ktere ma mentor lepsi nez magnola. ale samozrejme ze bych magnolu nemenil.
  • 0

#40 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 květen 2007 - 22:25:12

Sorry, je to trochu OT, ale nedá mi to :roll:

několikrát se tu kdosi zmínil o sametkách, tak jsem se chtěl podívat, jak to vlastně vypadá, v jakých rozměrech se to prodává a taky za kolik a kde samozřejmě. A nic jsem nenašel!

Vím, jsem takový zvídavý človíček... 8O
  • 0

#41 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červenec 2007 - 14:39:10

Kucííí, mám se jet za tejden podívat na Magnolu s Belarem 210/4,5 a vůbec nevim jak taková mašina vypada, na co si dát pozor a tak vůbec. Pošlete mi prosím někdo nějaký vobrázky na milos.e(uzenáč)volny.cz? A kolik mám za takovou mašinku vůbec nabídnout? Nevim ale v jakym je stavu :( Díííky :)
  • 0

#42 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 červenec 2007 - 06:01:12

Já ji kupoval s Largorem, nějakých 12 plechových kazet, 2 filtry, vše v orig. kufříku za tuším 6900, ve slušném stavu, měch jako nový. Sklo v parádním stavu. Pohyby potřebovaly vyčistit a promazat => zatuhlý tuk. Takže pokud půjdou pohyby ztuha, tak by to mělo jít dát dokupy. Vysunutí zadní standardy je problém a jde ztuha, ty tyče, po kterých vše chodí by si žádaly nějak vyleštit pro lepší skluz. Když to srovnám s linhofkou, tak je to podstatný rozdíl. Jinak Belar není tak ceněný jako Largor, takže je otázka, kam až s cenou jít. Přestavěné magnoly - předělaná zadní standarda na moderní kazety (lisco) jsem viděl tak kolem 15-20 tisíc.
  • 0

#43 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červenec 2007 - 07:43:59

to je pravda s tim largorem, většinu vobrázků dělam s nim. ani nevim proč. nejspíš jsem latentní širokoúhelník 8)
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červenec 2007 - 07:51:31

vo aktuálnim kurzu magnol nemam ponětí. já tu svoji v podobný sestavě ale s largorem kupoval před deseti lety cca za vosmičku, myslim.

dneska bych hlavně s vohledem na ty tuhý posuny, což je dost votrava při práci dal asi taky přednost linhofce nebo něčemu takovýmu, ale zase na druhou stranu - na těch pár vobrázků ročně... to se asi magnola mně spíš vyplatí a vobrázky to dělá taky. mam ji sice, vobčas se mi zdá, tak trochu do počtu a pro radost, ale sem rád, že ji mám a je pravda, že stát tolik co linhofka, asi bych si ji neměl? spíš bude asi dobrý při těhlech úvahách vědět, jak moc s ní budeš dělat. já s ní spolehlivě dělam jednou ročně péefky a pak sem tam nějakej bonus a to mně stačí bohatě
  • 0

#45 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 červenec 2007 - 09:28:49

Mamiak: Na čistění hejblátek na Magnole jsem dobře použil etylacetát (=etylester kyseliny octové), což je průmyslové odmašťovadlo. Dá se koupit v podstatě všude, kde se prodává chemie. Já jej kupuji v apatyce (objednají, dodají).
Rozmontovat, odmastit, vyčistit (ltrasoft kartáček na zuby), namazat - na to je nejlepší silikonová vazelina pro nízké teploty (netuhne), utřít (!!!) tak, aby vzniklo zdání, že na kolečkách nic není (!!!). Pak šlape jako hodinky.
Není nutné potřísnit okolí čistěného místa! Je vhodné čistit ve větraném prostoru - etylacetát je něco jako toluen... :)

P.S. Včera jsem čistil (notně!) zapatlané SMC filtry (co jsem dostal) a OPĚT se mi velmi dobře vyplatila mikrovláknovka Rodenstock (tu nejstarší používám na hrubou očistu) a roztok na čistění brýlí opatřených antireflexními vrstvami. Dostane se v každé optice, je v černé pump-sprej-flašce. Dříve na ní bylo napsáno "Made in Italy", dnes "Made in EU". Je ve dvou baleních - cca 50ml a cca 200ml - ta malá vám vystačí na "hafo měsíců".
  • 0

#46 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2007 - 10:42:54

Nebyly by prosím nějaky fotky tý mašiny?
  • 0

#47 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2007 - 11:49:46

http://www.flickr.co...in/set-1649653/

zde jsou, ale jestli nevadí, že je to "foceno" mobilem :)
  • 0

#48 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2007 - 13:42:57

Super, díky. Chápu li to správně, tak při focení zaostřím na matnici, pak tam šoupnu kazetu s filmem a hotovo? 8O
  • 0

#49 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 červenec 2007 - 15:35:51

neee - pak vytáhneš planžetu, natáhneš závěrku, exponuješ, zasuneš planžetu, vytáhneš kazetu, nasadíš matnici ... a tak pořád dokola :)
  • 0

#50 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 červenec 2007 - 23:11:23

Largor 135 mají v bazaru v Olomouci za 1500,- ... kdyby někdo chtěl.... konec hlášení :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních