Přejít na obsah


Fotka

Dálkoměry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1123 odpovědí na toto téma

#51 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 leden 2008 - 16:39:14

hele martine, jako emvanovi bych ti na něj možná eště i přidal, ale každý malý dítě přece ví, že golf hrajou jenom pracháči, zazobanci a nabobové, ne? :lol:


Tak já to teda vrátim. :)
  • 0

#52 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 leden 2008 - 16:39:58

a ten zelenej ksicht taky? :lol: :)
  • 0

#53 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 leden 2008 - 16:41:41

Nic se nebude vracet, Dany by mně roztrh.
  • 0

#54 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 leden 2008 - 17:11:14

Reálně se dá sehnat za 400€ (nebo zmíněných 12000kč) ve výborným stavu. Vzhledem k opotřebovanosti by to mohlo klesnout na 250, max 300€. Ovšem další zádrhel, moje platební karta neumí částky nad 5000kč (že já si nepřiplatil za pořádnou kartu bez limitu...). Možná by mohlo nahrávat i místo (Francie), nadruhou stranu posílá všude a má paypal (obojí v hlavičce).
  • 0

#55 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 leden 2008 - 14:57:43

klik na bessu L
zdá se, že vyvolávací cena na aukru je snížena o 500,-
;-)
  • 0

#56 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 leden 2008 - 15:32:40

plasťák... ;-)
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 leden 2008 - 16:47:32

já ti dám plasťák
vezmu ji teda s sebou ke švagerkom, aby sis na ní mohl poklepat
  • 0

#58 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 leden 2008 - 16:50:25

mne by spis zajimalo kde to ma dalkomer...ja ho alespon nenasel :) :D ;-)
  • 0

#59 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 leden 2008 - 16:51:23

já ti dám plasťák
vezmu ji teda s sebou ke švagerkom, aby sis na ní mohl poklepat


Radime a jak se ti s ni dela, ja jsem premejslel o druhem tele po wide objektivy a tohle mi padlo do ok, jenze mam jen s bajonetem M, toto ma zavit nebo uz bajonet? Jak se ti odecita ten expozimetr z tela, je to pouzitelne?
  • 0

#60 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 leden 2008 - 16:51:32

hele nerejpej a podívej se na stupnici hloubky ostrosti - dálkoměr netřeba ;-) :D
  • 0

#61 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 leden 2008 - 16:56:30

já jsem koupil 25/4 a redukci na 3a
párkrát se mi stalo, že jsem potřeboval přehodit 40mm za 25mm a to chvilku trvá
problém jsem řešil tím, že jsem k širokáči koupil dostupný tělo
tohle je závit - dělá se s tím pěkně, je to takový prostý, jen hledáček, velká hloubka ostrosti
měření je přesné, dá se korigovat podle diod i s přístrojem u oka ale není to jako koukat v hledáčku na číslice
  • 0

#62 blacklight

blacklight

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2008 - 16:59:02

mne by spis zajimalo kde to ma dalkomer...ja ho alespon nenasel :( :D ;-)


no nema ho, ani hladacik :) je to urcene na sirokouhle objektivy = velka DOF, s externym hladacikom.
  • 0

#63 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 leden 2008 - 16:59:16

já jsem koupil 25/4 a redukci na 3a
párkrát se mi stalo, že jsem potřeboval přehodit 40mm za 25mm a to chvilku trvá
problém jsem řešil tím, že jsem k širokáči koupil dostupný tělo
tohle je závit - dělá se s tím pěkně, je to takový prostý, jen hledáček, velká hloubka ostrosti
měření je přesné, dá se korigovat podle diod i s přístrojem u oka ale není to jako koukat v hledáčku na číslice


hmm tak to ho u me diskvalifikuje, protoze jsem z ebay sehnal levne ty nove 21/4P a 25/4P ktere uz maji M bajonet.
  • 0

#64 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 leden 2008 - 17:04:19

ještě že je mezi mezinárodními širokoúhelníky hodně zbloudilých, co koupí širokáč a ještě zabalený ho nabízejí k prodeji!
  • 0

#65 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 leden 2008 - 17:07:09

ještě že je mezi mezinárodními širokoúhelníky hodně zbloudilých, co koupí širokáč a ještě zabalený ho nabízejí k prodeji!


no asi tak nejak, potreboval jsem je i s tema externima hledackama, protoze ty nove uz je u sebe nemaji a mel jsem stesti

za 25ku jsem dal cca 6500
za 21 7000 vcetne hledacku, vsechno v krabickach, funglovka.

Je fakt ze to oboje bylo z USA, a posilali jen do USA, ale asi abych je neotravoval to poslali i mimo a jeste jako gift.

Ten soucasny kurz dolaru tomu dost pomaha
  • 0

#66 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2008 - 21:34:09

Tak mi dnes dorazil Olympus 35RD. Vypadá moc hezky. Prostě mazel. :D

p.s. Asi mám na prodej Yashicu Electro 35GTN + orig. brašna :?
  • 0

#67 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 10 leden 2008 - 21:39:46

Tak mi dnes dorazil Olympus 35RD. Vypadá moc hezky. Prostě mazel. :D

p.s. Asi mám na prodej Yashicu Electro 35GTN + orig. brašna :?


Za kolik?
  • 0

#68 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2008 - 21:48:33

No já nevím, že ju. Něco nabídni, třeba se domluvíme. :?
  • 0

#69 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 leden 2008 - 21:22:46

Rád by som sa popýtal či má niekto skúsenosti s Olympusom 35 SP. Mám naň zálusk, ale nejak nepoznám nikoho kto mi dá naň nejaké referencie. Tiež RD je pekné, ale viac ma láka to SP. Pred nejakou dobou sa tu spomýnala Konica Hexar RF a Leicové objektívy. Nemám veľké skúsenosti, ale na mojej RF pracuje Summicron 35 / 2 / žial nie je môj / absolútne bez problémov.
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 leden 2008 - 09:44:28

skopar 21/4 na prodej
  • 0

#71 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 22 leden 2008 - 12:24:45

Vážení kolegové , před třemi lety / těsně před vánocemi / se mi dostala
do rukou Leica IIIf BD / 1682.ks z r. 1950 , Summitar 2,0/5cm r. 1939 .
Vše v dokonalém stavu , bez jakéhokoli montážního zásahu do přístroje
a optiky - stav A+ včetně skládací plechové clony , přídavného kulatého hledáčku pro f=50mm , výměnného dálkoměru s velkým kolečkem pro
řadu III a koženého pouzdra . Cena výborná - první majitel s originálním účtem , doklady - žádný "šíbr" s Leicami . Opravdu vydařené Vánoce na mnoho let dopředu . Kvalita , stejně jako u Rolleifexu 2,8F / Planar 100%
  • 0

#72 Karel

Karel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 únor 2008 - 19:53:12

Ahoj Yashika 35 elektro - momentálně v mém okolí není nikdo koho bych se optal tak to zkouším zde - jaká je? Předpokládám že dálkoměr. Po létech se chci vrátit ke klasice a pomalu dávám dohromady komoru. Dík
  • 0

#73 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 únor 2008 - 22:45:56

a pak ze film je mrtvej.

Novej rangefinder od Fuji :lol:)

http://armst.blogspo...jifilm-6x7.html
  • 0

#74 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 1 únor 2008 - 22:57:40

zdar karle. koho ty mi jen připomínáš :lol:

ta jašika je výborná - teda hlavně to sklo si kolegové dost pochvalujou a celkově je to taková ta pěkná, bytelná, kovová klasika. jedinej háček asi je, že ač dálkoměr je to větší než leckterá zrcadlovka... :D
  • 0

#75 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 1 únor 2008 - 23:03:27

ta jašika je výborná - teda hlavně to sklo si kolegové dost pochvalujou a celkově je to taková ta pěkná, bytelná, kovová klasika. jedinej háček asi je, že ač dálkoměr je to větší než leckterá zrcadlovka... :lol:


zase tím možeš umlátit kdejakého digitálistu...a to není občas k zahození
  • 0

#76 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2008 - 02:03:48

jako vůbec není špatná...to sklo je vážně super...ale tak nějak jak píše mamiak. je větší než leckterá SLR. Což u mě vyústilo k nákupu Oly35RD. Následně nabízím jašiku k prodeji..
  • 0

#77 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 únor 2008 - 15:40:22

mně teda přijde zrovna tenhle foťáček jako vysloveně příjemnej. skoro by se mně chtělo říct až kultovní, což je samozřejmě asi blbost, ale chtěl sem tim naznačit, že má určitej v zásadě nevopakovatelnej a voriginální fýling, pro kterej je velice přijemný ho už jenom držet v ruce a pracovat s nim. lidi co si třeba jako já tak trochu ujížděj i na poctivejch materiálech a konstrukcích a prostě to potřebujou, i když nějaká jiná mašina třeba i jen napůl z plastu má dvakrát lepší parametry, tenhle strojek myslim voceněj...
  • 0

#78 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 únor 2008 - 15:44:00

tohle je samo vo sobě docela zajmavý téma. taky to máte alespoň vobčas tak, že radši děláte s míň vybavenym, pohotovym, přenositelnym a nevim jak prostě horšim strojem jenom proto, že se vám líp bere do ruky, k voku a pokaždý, když si na něj máknete, máte u toho takovej nedefinovatlně dobrej pocit z řemesla nebo kdoví čeho :lol:
  • 0

#79 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2008 - 15:54:46

No..občas i furt. Mám k dispozici třeba EOS50e. Solidní foťák, funkce dobrý, AF, měří spolehlivě. Jenže když s ním fotím, je to takový "jinačí". V podstatě ho skoro nepoužívám a nakonec jsem ho věnoval přítelkyni. Když ale vezmu AE-1(i když je to paradoxně oproti tomu Eosu plasťák), tak to si vyloženě i užiju samotný proces focení. No a pak Yashica MATka, to je radost si pověsit na krk a ostřit si tím bytelným kolečkem, nastavit si hodnoty těma dvěma točítkama kovovýma. Prostě radost největší. Ani se nemusí výsledek podařit, ale "zafotím si". :lol:
  • 0

#80 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2008 - 15:58:26

Jinak ještě k té Y35 electro a pocitu "kultovní" kamery. Souhlas, je to fakt kus bytelný kamery, ovládání taky příjemný. Ale subjektivně pro mě vychází líp Oly35RD. Mám z něho pořád takovej dojem, jako že je to víc přesnější, tužší - prostě na mě působí takovým "německým" dojmem. :lol: Třebaže ja oproti Yashice poloviční.
  • 0

#81 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 únor 2008 - 17:28:40

No..občas i furt. Mám k dispozici třeba EOS50e. Solidní foťák, funkce dobrý, AF, měří spolehlivě. Jenže když s ním fotím, je to takový "jinačí". V podstatě ho skoro nepoužívám a nakonec jsem ho věnoval přítelkyni.


tak to je naprosto přesný. muj zánovní eos 50e, co sem téměř nepoužitej dostal darem taky leží skoro bez využití. jediný na co ho vobčas použiju sou reportážní diáky. tam se hodí ta rychlost a přesnost měření
  • 0

#82 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2008 - 17:30:18

Jj, taky ho využívám jen v situacích, kdy se potřebuju spolehnout na rychlost a přesnost měření a AF. Takže tak 2x za rok.
  • 0

#83 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 4 únor 2008 - 15:58:45

Nechce se mi zakladat nove vlakno

Nemate nekdo zkusenosti s ultrasirokouhlymi objektivy od Voigtlanderu? Obzvlaste me zajima 12/5.6 Heliar ..

Jen me trosku desi ze uz je upravdu uz hodne ultra.
  • 0

#84 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 5 únor 2008 - 19:14:24

a pak ze film je mrtvej.

Novej rangefinder od Fuji :lol:)

http://armst.blogspo...jifilm-6x7.html

Kolik to bude stát? Kdy to bude u nás? Kde na to pak mám vzít? Já to chci!
Jestli budou Japonci dělat takové krásné aparáty, tak těm zmetkům odpustím, že svou hnusnou konkurencí zničilo mnoho evropských výrobců fotoaparátů, motocyklů a dalších životně důležitých výrobků. To je jako přízrak, v dnešní číslicové době. Jistě dobře fotí, a kdybych to měl, a vytáhl to před bandou tikiťálistů hrdě se chlubě, že to mám nové a jaká je to špičky, jistě by zalezli do děr, na místě pomřeli nebo si pořádné stroje koupili též! Vivat fujifilm!
  • 0

#85 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 únor 2008 - 12:41:48

Zdar dálkoměrníci. Mám dotaz, jak řešíte ostření při použití malých clon (tj. velká díra) když nechcete komponovat na střed? Prosté zaostření a překomponování zhusta vede k tomu, že to, na co bylo ostřeno se překompozicí dostane mimo hloubku ostrosti. Což jsem si ověřil jak teoreticky tak experimentem, tak praktickýma výsledkama na fotkách.

Když překomponuju (jenom otočím foťákem(řekněmě kolem nodálního bodu :wink:)), natočím jinak rovinu ostrosti a to vede k tomu, že místo, které chci mít zaostřené se mi dostane vždy před ni - mám zaostřeno příliš daleko.
Vpodstatě jediné řešení, co mě napadá je zkusit se naučit tuto chybu korigovat tím, že schválně zaostřím trošku před, hádám že se to půjde naučit.

No, proč se teda ptám? Jak to řešíte vy, zkušenější? Ignorujete, přeostřujete, děláte něco jiného, co mi na mysl nepřišlo? Jde mi tady o takové ty trošku nestandartní situace - fotím nablízko a s otevřenou clonou, třeba pokus o portrét, nebo prostě fotka v mizerném světle, a středovka se mi k tomu prostě nehodí. (vím že jsou na to vhodnější stroje, ale nehodlám při sobě furt nosit stativ a (středoformátovou) zrcadlovku :lol:)
  • 0

#86 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 únor 2008 - 13:22:35

toliko jsem toho ještě nenafotil, ale vždycky snažím se najít podobně vzdálenej bod někde v prostoru - při reportážní práci
focení s těma bezzrcadelnýma přístrojema není lehčí
říkal jsem si to naposled včera, nad čerstvou zvětšeninou, kde je hlavní osoba v záběru mimo hloubku ostrosti, ale ostrý muž vlevo to zachránil a záběr se dá použít
jak jsem tenkrát ostřil se nepamatuju, asi jsem předostřil někam a čekal na správný okamžik
statický portrét jsem s dálkoměrem nezkoušel
slyšel jsem v televizi: když nemáte dobré snímky, nebyl jste dost blízko
dodávám: když máte tu slečnu mimo hloubku ostrosti, dejte širokáč a je po starosti....
:wink:
  • 0

#87 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 únor 2008 - 13:30:23

Toto jsem nikdy nijak specialne neresil - asi tak jak pise Radim.

Ostrim stejne vetsinou plus minus, a dohanim to clonou. Portrety jsem s dalkomerem nikdy nezkousel. Fotim s tim jen reportazni foto, kde mi trochu ujety hlavni motiv zas az tak nevadi.
  • 0

#88 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2008 - 13:41:56

Mne sa pri 35mm a f2 nezdá, že by to nejak vadilo. Skôr by som videl problém v tom, že tie RF objektívy pod 100 000,- Skk až také ostré v rohoch nie sú ako sa o nich hovorí :wink:. Stačí sa pohnúť kúsok od stredu. To je jedna vec.
Druhá vec je, že pri 40mm a f1,4 (nokton tipujem) a ostrení na 90cm vzdialenosť je hĺbka ostrosti okolo 4cm. V prvom rade by som vyskúšal presnosť diaľkomera.
Skúšal som pri zaostrení na 70cm na stred o koľko je "ďalej" to čo je na kraji záberu. Odhadom to vychádza na tých 3-4cm pri 50mm ohnisku. Takže to vychádza tak, že by to v takomto extrémnom prípade chcelo ostriť trochu pred, ale nie som si istý, či to nejak nezkoriguje nejaká vada objektívu. Každopádne si myslím, že na tej ostrosti nezáleží. Pri f1,4 to bude v rohu neostré tak či tak.
  • 0

#89 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 únor 2008 - 14:46:51

No, já to počítal i zkoušel a vychází, že nejdál se dostanu (překompozice střed->roh) asi 9 cm mimo zaostřenou rovinu (ostřím na 0.7m), se 40/1,4. Hloubka ostrosti je něco kolem 2cm (f/1.4, 0.7m), takže je to významná chyba, a to i když rozmumně přicloním. Zas ale málokdy dělám takhle extrémní překomponování. Jde mi tady o to se s tím foťákem naučit zvládat co nejvíc i docela nestandartních situací, když už ho u sebe pořád mám (normálně taky ostřím tak na 2 metry a víc a cloním co to jde).

Jinak ale s tím širokáčem - tam je to spíš horší než lepší, pokud fotím na plnou díru a nablízko. S 24/2 na OMku jsem naprosto bez problémů viděl i v hledáčku(nijak úžasném, je to OMG alias OM20), jak se mi rozjede ostrost, když ze středu překomponuju do rohu.

Teoretická poznámka - když po zaostření otočím objektivem o úhel \alpha, tak se mi původně zaostřený objekt dostane z=d(1-\cos\alpha) před rovinu ostrosti. d je (původní) zaostřená vzdálenost.
Právě ten kosinus to pro širokáče docela vyprasí - když si představím \alpha třeba 45 stupňů (což se se širokáčem může snadno stát) tak \cos bude kolem 0.7, čili chyba v ostření je kolem třetiny zaostřené vzdálenosti a navíc "špatným" směrem (objekt je blíž, než je zaostřeno).
Je to celé jen pustá teorie, samozřejmě, ale experimenty s počmáranou zdí to potvrzují (schválně si zkuste udělat dvě značky na zeď - jednu do výšky očí a druhou tak, že když první je v dálkoměrné stopě, tak druhá je v rohu záběru. Pak zaostřete na tu rohovou, překomponujte na tu středovou a o kolik jste mimo uvidíte sami :wink: Důležité je, aby po překomponování byla rovina filmu rovnoběžná se zdí).

Přesnost dálkoměru jsem si testoval včera, ale ještě to není vyvolané :lol:) No a na těch vadách objektivu taky asi nemálo bude, však uvidíme :lol:
  • 0

#90 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 únor 2008 - 15:22:16

Pane kolego, nemáte pocit, že na to jdete až příliš vědecky? Já když si představím, že bych velmi světelným objektivem (na zrcadlovce) ostřil při reportáži na vzdálenost 0,7 m a hlídal bych ještě v rychlosti i hloubku ostrosti, to bych musel být doslova maestro. Při té vzdálenosti bych si spíš hlídal, aby mne někdo nepraštil do objektivu, a prostě bych zaostřil na střed a posunul, víc bych asi nestihl. A někdy ani to ne. Hranice mezi ostrostí a neostrostí není zas tak skoková, aby to nějak vadilo. Vždycky bude ostré alespoň něco, i když třeba zrovna ne to, co bych přesně chtěl. Ale důležitý je celkový dojem z fotky, ne tyhle detaily. PL
  • 0

#91 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 únor 2008 - 15:42:33

on je Karel vedec, fyzik...a tak ma experimentovani a promerovani v krvi :wink:
  • 0

#92 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 únor 2008 - 15:45:33

Jak to řešíte vy, zkušenější?


no zkušenější nevim... ale řešim - u kina byl toto jeden ze dvou tří hlavních důvodů proč sem nakonec zvolil zrcadlo (ještě menší než rf) a u sf si dávam foršus - u akčnějších záběrů prostě tu clonu přidam, jinak mamča superpresska má i matnici...
  • 0

#93 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 únor 2008 - 15:46:39

hm
na webu fotoškoda je bessa L s 15/4,5 :wink:
cena moc výhodná není, ale je to 1B - tak asi nějaký pomýlený širokoúhelník, co se zbavuje pěkných ohnisek v zachovalém stavu
jj není to dálkoměr... vím....
  • 0

#94 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 únor 2008 - 16:24:36

Pane kolego, nemáte pocit, že na to jdete až příliš vědecky? Já když si představím, že bych velmi světelným objektivem (na zrcadlovce) ostřil při reportáži na vzdálenost 0,7 m a hlídal bych ještě v rychlosti i hloubku ostrosti, to bych musel být doslova maestro. Při té vzdálenosti bych si spíš hlídal, aby mne někdo nepraštil do objektivu, a prostě bych zaostřil na střed a posunul, víc bych asi nestihl. A někdy ani to ne. Hranice mezi ostrostí a neostrostí není zas tak skoková, aby to nějak vadilo. Vždycky bude ostré alespoň něco, i když třeba zrovna ne to, co bych přesně chtěl. Ale důležitý je celkový dojem z fotky, ne tyhle detaily. PL


Samozřejmě :lol: Jak jsem psal, jde mi o ty vzácnější příležitosti, kdy se rozhodnu (donucen okolnostmi) dálkoměr použít k něčemu jinému, než byl původně vymyšlen, například k tomu portrétování. Občas se to přihodí a je dobré být připraven :lol:

Mamiaku, o SF jsem teď taky přemýšlel, tam to musí být ještě fatálnější, ne? Delší skla (pravda, trochu míň světelný), daleko větší rozlišení, tam už se nic v zrnu neschová... Máš pravdu, Bessa matnici nemá, ale zas jak nemá ani to zrcátko, to ti je krása :wink:
  • 0

#95 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 únor 2008 - 16:28:08

[

n u kina byl toto jeden ze dvou tří hlavních důvodů proč sem nakonec zvolil zrcadlo


jen pro zajimavost jake byly ty dalsi dva duvody? Vcelku by me to zajimalo, protoze ja jsem prave prosel opacnym zpusobem - tedy od zrcadla k dalkomeru.
  • 0

#96 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 únor 2008 - 16:51:39

Taky by mě Mamiaku zajímalo, co tě svedlo na scestí. Ikdyž chápu, že OM systém skýtá nemalá pokušení :wink:
  • 0

#97 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 únor 2008 - 18:17:43

co sem čet, tak om systém byl snad tim slavnym japonskym strejdou přímo vyvíjenej s úmyslem postavit se lejce. u mně to nakonec (zatím) každopádně vyhrál

když pominu cenu, která je jinak samozřejmě neopominutelná :lol: , tak zbejvá funkčnost. jednak spolehlivost - tady si myslim, že se vo žádnej dramatickej rozdíl nejedná - speciálně om1, om2 a om2n sou v tomhle směru určitě srovnatelný (om2sp a om4 sou trošku slabší), no a pak samotná práce s kamerou - tady vidim voproti dálkoměrům největší výhodu. zkusim vysvětlit:

jedničkový a dvojkový oémka sou, jakkoliv to zní nezvykle, v zásadě menší a kompaktnější než srovnatelný standardní dálkoměry. nebavíme se teďka vo mejdláčích, ale slušnejch plnohodnotnejch kamerách pro třeba i profi práci. dejte si je někdy vedle sebe a uvidíte

mně osobně ovšem přesvědčilo hlavně držení a vostření teda ergonomie. honit jednim prstíčkem ten caplik okola lejkovýho/besovýho skla neni vopravdu nic pro mně - potřebuju ostřící kroužek pořádně čapnout alespoň mezi dva prsty kdekoliv na kružnici. stejně tak samotný vysoký úzký rf tělo neni žádnej úchopovej zázrak. óemko vede i tady nejenom absolutní velikostí (malostí) ale hlavně i právě tou kompaktní uchopitelností. se záklaďákem (mimochodem v 1,8 verzi další zázrak placatosti) ho běžně nosim v kapse bundy! to je potom teprve street :lol:

no a jsme u praktickejch dovedností. tady si dovolim skoro kacířskou myšlenku. lejka se se svojí m6, m7 dostala na úroveň podstatně starší om2 teprve po hezkejch pár letech (ne-li desetiletích) a ještě ne ve všem. vim, bylo by leccos k diskuzi, ale ttl měření s prioritou clony má prostě vobčas něco do sebe a pro úplný puritány a mechanikofily je tu ještě pořád om1.

výhody manuálního ostření v tomhle vlákně asi nemusim nikomu vysvětlovat. tak zas jenom pro srovnání - obraz v hledáčku. tady sou přednosti zrcadlovky asi celkem evidentní a to nezapomínejme na měnitelnost skel a pohled skrz ně. dálkoměr vs mikroprizma vs klíny... no dobře - jenom jeden osobní postřeh: nakonec sem skončil po všech hokus-pokusech u úplně hladký matnice bez dalších kravinek - na lidi to má svoje zásadní výhody. zkuste, uvidíte. ostření mimo střed bez překompozice tu už bylo tušimže zmiňovaný

shrnu to, šlo by se vykecávat do nekonečna. jakkoliv to může znít neuvěřitelně u mně óemko vyhrálo voproti lejce, bese a spol. ve fýlingu. padlo mně do ruky jako ulitý, nic nescházelo, nic nepřebejvalo, nikde se mi nepletly prsty, dlaně, ovladače, krásnej kovovej dojem... hned první fotky byly skvělý (ach to měření). systém je v základu dostupnej tak, že momentálně mam tři těla (místo měnitelnejch zad) a nebojim se s foťákem přes veškerou lásku a obdiv zacházet jako s výrobnim nástrojem (mmch - dva kousky sem už stačil odrovnat :wink: , ale oba šly spravit. dokonce i ten co šel na žulovou dlažbu - opravář to prostě vyklepal...)

a tak zbejvaj ty skla. to bude možná důvod, proč to všechno ještě promyslim. ne kvůli ostrosti, přenosu kontrastu a pod. tam necítim nějakej deficit voproti zuikům (používal sem předtim hvězdičkový té cajze a přijde mi to všechno dost podobný minimálně v čB) ale kvůli tomu lůku. tady má navrch i muj kiev 4. neni to propastný, ale když už to jednou vidíte... no ale máme ještě jedno eso v rukávě - zuiko 2/40, uvidíme...

zapomněl jsem na "mlátící" zrcado, že jo? tak dobře: i nejlíp vodtlumený zrcadlo je horší než vůbec žádný zrcadlo, ale já sem vopravdu udržel s óemkem 1/? z ruky 8-) :lol:
  • 0

#98 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 12 únor 2008 - 18:41:12

A teď se všichni přiznejte, že si rádi hrajete s dálkoměrem, ale když jde do tuhého a na něčem opravdu záleží, tak na to vezmete AF TTL zrcadlovku. :wink:
  • 0

#99 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2008 - 18:45:45

Ale áno, však to to píšeme vo fous vejš...:wink:
  • 0

#100 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 únor 2008 - 18:49:53

ne mf slr :wink: :lol:
vážně - a proč? za jistejch podmínek může bejt rychlejší. viděl jsem už tolik pokaženejch akčních záběrů díky af - celý filmy - doslova. když o něco de a teď se bavim o svatbě kamaráda a ne válečnym konfliktu, beru si jen a pouze právě mf. pokud něco zkazim je to moje chyba, pomalost, neodhad... a můžu nadávat jen sám sobě a ptát se, jak to příště udělat líp. ještě se mně ale nestalo, že bych zadrbal čtyři filmy ze svatby na konto af, jak se to stalo známýmu, nikterak mizernýmu fotografovi pomocí nikterak mizernýho aparátu
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních