Přejít na obsah


Fotka

Hnědý fleky na fotce


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
20 odpovědí na toto téma

#1 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 17:05:03

poněvadž sem v temnici zelenáč, ptám se asi trochu naivně...
hnědý flíčky (kapičky?) na pozitivu, to je blbě vypranej ustalovač?
  • 0

#2 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 květen 2007 - 17:10:31

to by spiš byly mapy, to vypadá, že sis na to tu chemii cáknul
  • 0

#3 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 17:23:30

no je fakt, že sem měl jen malý misky a papíry sem protahoval, takže by to bylo možný, ale stalo se mi to na menších formátech, který se do misek vešly... setřít to nejde. vyloženě kapka to není (tvarově) prostě okrovej flíček (jo a jsou to RC papíry)
  • 0

#4 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 květen 2007 - 17:28:55

hmm, to co máš v příspěvku extrem vyt. stínů asi ale rc papír nebude,co?
  • 0

#5 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 17:37:16

je to RC. Dyk řikám, že začínám... teda s pozitivním procesem. Já to furt skenuju, ale chci se naučit i zvětšovat :wink:
  • 0

#6 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 květen 2007 - 18:14:55

Jestli jsou to hnědozlatý flíčky tak to jsem v dřevních dobách, kdy jsem dlěl na RC měl taky - myslím, že to bylo blbym pranim.

V jednom vláknu o praní fotek tady už je popsaný jak použít sodu k urychlení praní a hypermangan k ověřování jestli už je vypráno, tak si to dohledej. V každém případě doporučuji zvykat si na baryty, sice je to trochu pracnější, ale vypadá to ušlechtilejš a má to delší trvanlivost (při dobrém vyprání). Když už se člověk trápí s tou klasickou technikou, tak proč to šulit plastovějma papírama...
  • 0

#7 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 květen 2007 - 19:54:02

Nekrasnejsi hnedy fleky po stranach papiru sou od temnokomornika s rukama od ustalovace :wink:
  • 0

#8 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 květen 2007 - 00:11:57

Ještě dodatečně mi vytanulo na mysl, že jsem kdysi kdesi (asi v nějaké diskusi) k těm flekům četl, že prej to způsobuje rychloustalovač a že je lepší na RC používat normální kyselý ustalovač. Ale to je informace bez zaruky.
  • 0

#9 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 květen 2007 - 06:26:33

Ahoj temnkomornici.
Rychloustalovac mi fleky nedelal ( Fomafix ). Jen sem mel dojem ze mi fotky trosku zeslabuje a ted uz vyhradne pouzivam obycejnej kyselej ustalovac. A jsem klidnej, znate to :wink:
Ale opravdu pozor na prsty od ustalovace. Vezmete papir do ruky a je vymalovano.
  • 0

#10 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 květen 2007 - 18:01:03

Tak na lesklý Agfě to mám zas a pral sem ultra poctivě... na xpress Ilford (mat) to není ani na jedný... tak fakt nevim...
  • 0

#11 Pardal

Pardal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 září 2007 - 20:26:14

Mně se to taky dost často stávalo. Naposled jsem se ale naštval, přemýšlel, čím to může být a na praní jsme si dal extra záležet a pral ve dvou lavorech a pořádně. A ejhle, ze tří nazvětšovaných negativů se mně to objevilo jenom na jedné fotce. Takže to bude asi špatným praním.
  • 0

#12 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 září 2007 - 21:05:39

Luda76 ma recht.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 17 září 2007 - 23:41:36

Já měl hnědý fleky jen v případě, že jsem měl malý fotomisky a protahoval papíry ručně. A jen v místech, kde jsem fotku držel. Takže jo, Luda má zřejmě pravdu.
  • 0

#14 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2007 - 07:18:41

Používam gumené rukavice pre upratovačky. Aj v nich sa snažím fotiek dotýkať minimálne. Podobné trable som ešte nemal, len teraz pozorujem, že mi nejaké staršie fotky začínajú hnednúť, čo ma dosť naštvalo. Asi je na čase byť viac paranoidný a častejšie meniť ustalovač.
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 září 2007 - 08:07:11

jedi: a nemůže to být třeba jen nedostatečným praním?
  • 0

#16 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 září 2007 - 08:23:43

Je to podle mě špatným praním, případně i špatným ustálením. Když se podívám v odpaďáku v komoře po pár dnech na proužkové zkoušky, které jsem jen krátce ustálil a vůbec nepral, tak jsou na nich hnědé až hnědožluté fleky jako kráva :lol:
  • 0

#17 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2007 - 10:11:23

Neviem, ja by som tipol, ze pokial hnedne rovnomerne cely obraz, tak je to blbo ustalene. Pokial su flaky, tak blbo vyprane.
  • 0

#18 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2007 - 10:11:50

Baryty mi ale drzia, to som pisal o RC.
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 září 2007 - 11:51:06

já sem na svejch barytech jakýkoliv fleky taky eště nikdy nezaznamenal :lol:

a tim nechci nic naznačovat 8-O
  • 0

#20 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 září 2007 - 12:28:44

Tak na lesklý Agfě to mám zas a pral sem ultra poctivě... na xpress Ilford (mat) to není ani na jedný... tak fakt nevim...


Obávám se, že tohle je klíč k záhadě. Zdá se mi, že na sklonku života Agfy se sem dostaly papíry, které by ještě rok před tím německá výstupní kontrola nepustila přes bránu, toho brečení je po Internetu poměrně dost, nejblíže třeba tady a jedná se jenom o další reinkarnaci tohoto problému.

Riskuji, že svým obhajováním RC papírů budu prohlášen za :lol:, ale moje zkušenost je, že RC se nedá špatně vyprat (což byl jeden z důvodů, proč se RC papíry zaváděly). Takže pokud je to praní jenom trochu odpovědné, na Agfu MCP bohatě stačí po vytažení z ustalovače hodit do misky s vodou, chvíli v ní nechat, opláchnout z obou stran tekoucí vodou a hodit ještě na chvíli do lavoru s čistou vodou, tak je blbě buď něco s ustalovačem (a to asi není, když Ilfordy jsou bez problémů), nebo s papíry, což by byla moje hypotéza.
  • 0

#21 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 18 září 2007 - 12:35:00

S předchozím příspěvkem plně souhlasím. Ač ustaluji a peru až úzkostlivě pečlivě, tak na 2 roky staré Agfě MCP (RC) objevuji divné fleky, takové světlejší, vypadá to jak tónované. Proto mám podezření na sníženou kvalitu té Agfy z doby po krachu Agfy. Starší kousky mám bezchybné, zpracování je přitom stejné.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních