Přejít na obsah


Fotka

Extrémní vytažení stínu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 17:19:56

http://www.fotoapara...73502&gal=photo

potřebuju dostat na papír ten obličej v pravo. I ze skeneru to bylo peklo. Dělal jsem na Agfy (RC MG) split technikou 0,5 sem blikl na světla a tmavý věci tahám 5 filtrem. Je to docela dobrý, ale není to vono... zuby a obrys tváře chci ještě zkontrastnit.
0,5 svítím 10s, 5 pak 20s.
Máte nějakej nápad jak na to?
Díky
  • 0

#2 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 květen 2007 - 17:25:04

seš ňákej dobrej...
  • 0

#3 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 17:26:24

hovno :cry: , právě že nejsem.. dybych byl tak se neptám :wink:
  • 0

#4 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 květen 2007 - 18:06:12

Pěkná fotka, i když teda tu pravou čast bych ja asi řešil výřezem :wink:

V každém případě při expozici měkkým filtrem úplně zastínit tu pravou část dlaní. Pokud to nebude stačit tak stínit chvilku i při expozici purpurovým filtrem. Tohle vytahování stínů vyžadje dost přesnou expozici - abys dosáhnul maximálního zčernání, ale zároveň nepřepálil zbytek.

Nejlíp uděláš, když si nejdřív uděláš proužkovky pouze na tu tmavou část, abys zjistil přesně jakou expozici a filtraci vlastně potřebujš a pak už jen pomocí zastiňování dosáhl optimálního výsledku v obou zónách.
  • 0

#5 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 18:13:35

jo to sem neřek´. stíny jsou samozřejmě svícený jen 5. 0,5 je jen na holčičku. A na stíny jsem si udělal proužkovou zkoušku (filtr 2) a pro 5 příslušně prodloužil. Ještě si tim pohraju dneska. Zatim sem vodpálil asi 15 papírů... to mně dost děsí... no tak každej start je těžkej...
  • 0

#6 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 18:14:23

btw a výřez samozřejmně neeee, to by to pak stálo za uplný h...
  • 0

#7 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 květen 2007 - 18:19:07

jo to sem neřek´. stíny jsou samozřejmě svícený jen 5. 0,5 je jen na holčičku. A na stíny jsem si udělal proužkovou zkoušku (filtr 2) a pro 5 příslušně prodloužil. Ještě si tim pohraju dneska. Zatim sem vodpálil asi 15 papírů... to mně dost děsí... no tak každej start je těžkej...


Tu proužkovku si udělej přímo s tím filtrem 5, prodloužování podle tabulek je úplně napytel.

Viz tento článek - http://www.paladix.c...o-je-jinak.html
  • 0

#8 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 květen 2007 - 18:35:20

Jinak ještě je třeba dodat, že zdaleka ne všechno co lze naskenovat, jde také kaslickým způsobem zvětšit. Se zřetelem na zvětšování a vlastnosti zvětšováku (kondenzorový, nebo s míchací komorou) i vlastnosti papíru a pozitivní vývojky je třeba filmy již exponovat a vyvolávat. Zatímco skener se s přílišným krytím či kontrastem negativu pohodlně vyrovná, tak při zvětšování to může být fatální problém.
  • 0

#9 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 květen 2007 - 18:58:24

Mám pár fotek, který prostě neudělám a neudělám i když naskenovaný vypadaj slušně. Nejdřív jsem si myslel, že bez nich nemůžu bejt, pak jsem na ně zapoměl a nafotil jiný... :wink: to ale asi není rada, kterou čekáš 8)
  • 0

#10 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 květen 2007 - 19:12:38

Fotku jde vyvolavat treba houbou. Lokalne tvrdou nebo mekou vyvojkou. A na Martyho strankach sem nasel zminku o dodatecnem beleni nekterych part. na pozitivu zeslabovacem.
A taky se da negativ castecne vymaskovat, sou na to naky laky...

Moznosti je spousta, jde jen o to co je jeste dosazitelna uprava a co jen nase zbozny prani. Kazdopadne at se dari
  • 0

#11 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 květen 2007 - 19:34:40

No, nevím jestli ta fotka vůbec stojí za takovou námahu... Ten obličej vpravo v náznaku stačí to bych nechal (podle mě: čím míň tím líp). Horší jsou chyby v celkové kompozici. Nejhorší je ta ruka co se překrývá s opěradlem toho křesla! To by se stát fakt nemělo! To ostatní se už dá přežít...
  • 0

#12 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 19:58:53

No, nevím jestli ta fotka vůbec stojí za takovou námahu... Ten obličej vpravo v náznaku stačí to bych nechal (podle mě: čím míň tím líp). Horší jsou chyby v celkové kompozici. Nejhorší je ta ruka co se překrývá s opěradlem toho křesla! To by se stát fakt nemělo! To ostatní se už dá přežít...


:cry: stojí!

btw je myslím dobře, že tu není žádná galerie.. :wink:
už tu chybu neudělám
  • 0

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 květen 2007 - 20:58:22

Popravdě... ta fotka je lepší, než jenom dobrá. Nejsem si jist, zda by její "zpřehlednění" přineslo nějaký významný užitek - ovšem, je to věc názoru, možná to bude vypadat lépe. Ten drastický kontrast a zánik kresby ve stínech mi k této fotce nějak pasuje.
P.S. "opěradlo v ruce" bych zkusil nějak sprostě zamaskovat... :wink:
  • 0

#14 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 květen 2007 - 21:02:26

Aby sme si rozuměli.. ten obličej chci jen v náznaku, ale prostě musí bejt vidět... je to fakt na hranici odlišitelnosti
ale díky moc všem!
  • 0

#15 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 květen 2007 - 06:08:12

No, nevím jestli ta fotka vůbec stojí za takovou námahu... Ten obličej vpravo v náznaku stačí to bych nechal (podle mě: čím míň tím líp). Horší jsou chyby v celkové kompozici. Nejhorší je ta ruka co se překrývá s opěradlem toho křesla! To by se stát fakt nemělo! To ostatní se už dá přežít...


Bzencaku, sakra, nevím jestli to myslíš vážně, nebo se snažíš vyvolat flame...

Díky za moudrou reakci caminateho...
  • 0

#16 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 květen 2007 - 06:35:54

Este sem si vzpomel.
Kdesi sem cet navod na vytazeni kresby ve stinech z negativu u kterejch se stiny hlti.
Hrubej navod:

Pouzivaj se dve vyvojky. Tvrda a meka.
Pred expozici se papir necha nasaknout tvrdou vyvojkou. Vlozi se pod zvetsovak ( treba na sklo ) a exponuje se lehce na stiny ( tvrda gradace ). Pak se chvilku necha papir samovolne provolat a doexponuje se zbytek ( meka gradace ). Vlozi se do misky a dovyvola se v mekci vyvojce. Lokalne jeste lze pred konecnym vyvolanim nanaset tvrdou vyvojku. Musi se ale davat pozor aby pro tu mekci ( posledni ) vyvojku zustalo v papiru jeste nejaky nevyvolany stribro.
Podle autora je to pomerne narocnej ale po odladeni velice ucinej zpusob. Vhodne i pro extremne kontrastni negativy...
  • 0

#17 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 květen 2007 - 07:47:52

Zdarec! Nechci vyvolávat žádné „flame“! Jen je mi líto když někdo plýtvá silami zbytečně. Náš kolega pan caminante pořídil fotku v těžkých světelných podmínkách a podařilo se mu zachytit emoce ve tvářích. To by mohlo pro začátek stačit a zaslouží si pochvalu. Technický problém mu pomohl vyřešit pan abs odkazem na článek na paladixu. Vyzbrojen těmito vědomostmi zhotoví z tohoto negativu technicky úžasnou fotku...
  • 0

#18 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2007 - 07:56:08

existuje nějaká konfekční tvrdá vývojka?

2Bzencak: nechme toho, cítim z toho ironii a jízlivost (můžu se jistě mýlit, net je značně sterilní..) a nic z toho tu nechci... Howgh

Luďku díky, nějak se s tím poperu :wink:
  • 0

#19 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 květen 2007 - 08:07:34

jo tvrdá vývojak je foma GD-L mají ji v ve fomaprodejně
  • 0

#20 MaSka

MaSka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2007 - 09:03:58

když jsme utěch tvrdých vývojek, sem tam mám problím s GD-L, v eshopu ji foma nemá, na poznýmky už párkrát nereagovali a neposlali ji, fomaprodejnu v ostravě zrušili, co jiné tvrdé vývojky? zkoušel někdo tvrdou vývojku z reprografie?
  • 0

#21 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 květen 2007 - 09:33:20

Můj kamarád David s ní běžně dělá kontakty a nestěžuje si.

Co takhle si míchnout vývojku od pana doktora Beera. Tak máte ve dvou flaškách všechny možnosti...
http://www.digitaltr...ata/drbeers.php
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2007 - 10:12:32

Ahoj

nevis jak je na tom s zivotnosti? Uz jsem o ni parkrat cetl.
  • 0

#23 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2007 - 10:13:39

: Maska

Jo měl jsem s objednáváním přes web problém, taky si nevčímali poznámky. Teď objednávám mailem a zatím bez problému.
  • 0

#24 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 květen 2007 - 10:32:34

Ahoj

nevis jak je na tom s zivotnosti? Uz jsem o ni parkrat cetl.


Podle složení je potenciálně nestabilní akorát ten metol v Áčku a hydrochinon v Béčku. Tak pro jistotu zastříknout plynem nebo vymáčknout petku až po hrdlo. V chladu a tmě by to mělo držet minimálně měsíce.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních