Přejít na obsah


Fotka

Životnost chemikálií


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
64 odpovědí na toto téma

#1 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 květen 2007 - 08:49:42

Kdybych si chtěl čistě hypoteticky míchat vlastní chemii, tak seženu jenom dost velká balení (metol min. 100g, borax 500g...). Vzhledem ke spotřebě by mi třeba ten Metol vystačil na pět let, vydrží ale tak dlouho? Bývá na tom napsaná použitelnost (poměrně krátká) - dá se to skladováním ovlivnit nebo se výrobce jenom chrání?

Nemám tušení jak je to se stálostí organických sloučenin (metol, pyrokatechin, fenidon...), o siřičitan bych se snad bát nemusel, nebo ano?
  • 0

#2 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 květen 2007 - 11:31:26

Neboj vydrží!
Od pana Lukeše to dostaneš správně zabalené. Co je potřeba chránit před světlem v hnědých flaškách, oblepené přilnavou páskou, v punčoše a ještě v černém papíru. V přiloženém bezpečnostním listu (EC Safety Data Sheet) pak najdeš vše ostatní.
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 květen 2007 - 14:10:32

já mám asi 30ti letej metol, je sice maličko nahnědlej, což by bejt neměl, ale funguje dobře. Po namíchání jsem roztok zfiltroval.
Borax zůstane asi 100 let stejnej, siřičitan by se mohl eventuelně oxidovat, thiosíran vydrží, fenidon nevím- šel bych do něj i po 10 letech...
Ty vyvolávací látky bych ale držel ve tmě a dobře zavřený.
  • 0

#4 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 3 květen 2007 - 19:46:33

Zdravim vsechny,

no paradoxne s tim siricitanem by jsi ze vsech jmenovanej latek mohl mit nejvetsi problem. Rad, sice pozvolna, ale zato stale oxiduje na siran, obzvlaste pak, pokud je mene cisty. Primesi pak mohou katalyzovat oxidaci. Takze zrovna ten siricitan bych si zabalil do nejaky prachovnice nebo aspon umelohmotny flasky od chemie (ale v tom uz stejne koupis). Kdysi (dnes mozna jeste taky) se dal koupit siricitan v plastovych pytlich nebo dokonce rozvazovanej. Tam je potreba si dat bacha na puvod a stari a pak samo doma vyndat z pytle a dat do flasky.

S metolem nejni problem. Ano, malinko oxiduje a hnedne, ale no problem, ten vydrzi.

S vyvolavacima latkama typu Fenidon A,B Dimeson S, to jest s temi rekneme slozitejsimi organickymi by problem mohl vzniknout pri skladovani za vysokych teplot a pri vystaveni intenzivnimu slunecnimu zareni. To plati obecne. Nakolik to u jednotlivejch latek plati tezko rict, ale pokud skladujes v originalnich obalech ve tme (nebo chranene cernym papirem, nevidel bych problem. Z tech 3 jmenovanejch vyvolavacu je nejmene stabilni Fenidon A. Proto byl pozdeji vytlacovan pozdeji vyvinutym metylovanym derivatem Fenidonem B. Jeste pozdeji se objevil Dimeson S, coz je opet derivat Fenidonu A. Je to vlastne hydroxymetyl derivat Fenidonu B.

Proste:

1. Fenidon A - 1-fenyl-3-pyrrazolidinon - nejstarsi a nejmene stabilni

2. Fenidon B - 1-fenyl-4-metyl-3-pyrrazolidinon - mladsi stabilnejsi bracha

3. Dimeson S - 4-hydroxymetyl-4-metyl-1-fenyl-3-pyrrazolidinon - nejmodernejsi a nejstabilnejsi

Napsal jsem to asi hodne obsahle, ale treba ty informace nekomu pomuzou. :roll:

Kjuba
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 květen 2007 - 20:29:17

Rozhodně pomohly, dík - něco takovýho jsem chtěl slyšet. :roll:
  • 0

#6 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 4 srpen 2007 - 18:45:44

Prosím o radu... Mám schovaných asi litr ředěné vývojky DDX, jednou použité, v černých "zmačkávacích" lahvích. Je stará tak 3-4 měsíce. Všechen vzduch jsem odsál a občas, když jdu kolem s ní i trochu zatřepu. Troufnul by jste si jí někdo ještě použít? Mám nafocený svitek a jako naschvál nemám novou vývojku... Ale znáte tu nedočkavost! Nechce se mě čekat až do pátku, kdy se dostanu do Prahy...
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 srpen 2007 - 19:04:23

Mám ještě po tatíkovi Agfa chemikálie (metol a hydrochinon), které koupil v roce 1950. Jsou zabalené ve voskovaném papíru a v papírové pixle. O jakékoliv "těsnosti" balení nelze hovořit.
Vezmu to zkrátka - fungují bezchybně.
Se siřičitanem je to opravdu problém. Kromě popsaného (přeměna na síran) se rád "speče" a nelze ani dostat z flašky (kdysi se balil do skla).
  • 0

#8 Foxtrot

Foxtrot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 5 srpen 2007 - 12:41:59

Já teď v sobotu vyvolával ve dva roky starý ID 11 (stock rozdělaný před 2 roky) a vyvolávala v pohodě. Nebyla ani nijak zvlášť pečlivě skladovaná, jen kanystr zastříknutej butanem do zapalovače. Celkem mě to překvapilo.
  • 0

#9 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 srpen 2007 - 15:32:13

Předevčírem jsem vyvolával Fomu400 ve Fotomalu 1+1. Stock byl skladován v PET láhvi, zbylo tam cca 0,5l. Láhev byla zmačkaná, téměř bez vzduchu. Nečistoty nebo zabarvení jsem nepozoroval a výsledek vyvolání je ok. Jo a na láhvi mám napsán datum 1.9.2006
  • 0

#10 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 říjen 2007 - 23:58:50

zdravím...
jsem se včera hrabal na chalupě na půdě v krabici s chemikáliema, co kdysi používal táta na hnojiva na zahradu.... a mimo jiné jsem tam narazil na trochu Bromidu draselného, Uhličitanu sodného, Pyrosiřičitanu draselného, Metolu a Hydrochinonu.... všechno vypadá taknějak zdravě, Metol je ještě pořád bílej, Uhličitan se teda už moc nesype, ale s tím se nějak porvu.... jenom mi vrtá šiškou - na etiketě u toho Hydrochinonu je napsáno C6H4(OH)2(1:4).... to jako že je to 25% koncentrace? dyť jsou to nějaký krystalky.... doufám, že mi chemikové vezdejší pomohou, jsem tímto mírně vyveden z míry :/
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 říjen 2007 - 11:22:17

Lukas_87: Dost jste mě rozesmál!!! Co to ten táta sypal na záhony? B)
Ale vážně... Chemik nejsem, ale zcela určitě to 1:4 neznamená 25% koncentraci. Kdysi se udávalo ve vzorcích "s kolika molekulami vody krystalizuje" nebo tak něco. Ale asi bych ho směle použil (na zkušební film :lol: ).
  • 0

#12 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 říjen 2007 - 11:46:13

Pentaxista: jo, to chápu, tam neni jenom chemie na záhony.... tátu to bavilo, kdysi málem sousedce otvrávil psa (taková složitější hystorie).... teda chtěl otrávit, ale vytvřil nějaké velmi silné projímadlo.... a tak podobně B)
jinak marně na půdě hledám kilovku pyrokatechinu.... taky nebyla na záhonky :lol:
  • 0

#13 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:34:20

Nemáte představu, jestli ID-11 koupená před 3-4 roky, bude ještě fachčit?
Samo, že je zatím v přáškové formě :wink: .

Předpokládám, že to běhat bude, že není problém...ale oni výrobci tam píšou obvykle expirační dobu - možná jenom pro jistotu, aby je nemohl někdo osočit, kdyby náhodou...
  • 0

#14 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 říjen 2007 - 20:21:22

Nemáte představu, jestli ID-11 koupená před 3-4 roky, bude ještě fachčit?
Samo, že je zatím v přáškové formě :!: .

Předpokládám, že to běhat bude, že není problém...ale oni výrobci tam píšou obvykle expirační dobu - možná jenom pro jistotu, aby je nemohl někdo osočit, kdyby náhodou...


jestli chápu dobře, co se tu párkrát drbalo, tak by měla prášková ID-11 vydržet moc dlouho.... metol, hydrochinon, siřičitan sodný, borax.... to by nemělo samovolně stárnout, jestli je to zavřený v pytlíku.
  • 0

#15 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 20:33:51

Nemáte představu, jestli ID-11 koupená před 3-4 roky, bude ještě fachčit?
Samo, že je zatím v přáškové formě :!: .

Předpokládám, že to běhat bude, že není problém...ale oni výrobci tam píšou obvykle expirační dobu - možná jenom pro jistotu, aby je nemohl někdo osočit, kdyby náhodou...


Bez problémů, ověřeno. Cituji z datasheetu: Unopened packets of ID-11 developer and ID-11 replenisher powder stored in cool dry conditions, 5–20C (41–68F), will keep indefinitely. Byl jsem se teď podívat na zásobní ID-11 (už je nová Harmanská) a tam ani expirace není.
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 říjen 2007 - 20:54:43

jj děkuji, je to tak, já vím, se jenom ujišťuju :!:

Bratránek chce od někoho koupit vybavení do komory a součástí je i ID-11 na 2,5 l, tak abych mu neporadila špatně. ID-11 je v nabídce prodávajícího vlastně 2. nejdražší položka, tak aby se mu kup vyplatil.
  • 0

#17 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2007 - 21:13:03

2,5 litru je ještě starý dobrý výhodný Ilford před krachem, sám lituji, že jsem jich tenkrát nenakoupil do zásoby víc. Loni jsem nasazoval poslední, letos už jsem přešel na nová pětilitrová balení.
  • 0

#18 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 říjen 2007 - 21:30:49

já jsem zase na 5litrovkách x-tolu
To menší balení už pro jistotu přestali dělat :!:
  • 0

#19 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 říjen 2007 - 22:40:59

kurňa já sem tak rád, že jsem an chalupě našel ty chemický ANALOGOVÝ váhy a pár chemikálií.... tohle uvažování nad "výhodností" konfekce....
  • 0

#20 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 říjen 2007 - 06:16:09

Lukas: děláš jeno dobře...už k tomu taky pomalu spěju
  • 0

#21 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:03:57

tak tak, od té doby co v této oblasti vnesl trochu světla do mé mysli kolega bzenčák, goro a jiní, už jsem si do mé nové budoucí komory nastěhoval skříň /pro jistotu se zámkem/ kde bude jen chemie.
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:39:35

kurňa já sem tak rád, že jsem an chalupě našel ty chemický ANALOGOVÝ váhy a pár chemikálií.... tohle uvažování nad "výhodností" konfekce....


no ono to tak strasne vyhodny neni :!: kdyz to prepocitavam na svy oblibeny vyvojky :lol: tak u rodinalu to je cena takrka minimalni kor pri redeni 1+50 1+100 u me nejcastejsi.

Amaloco 74 od 1kc za list po 5kc za list, dle redeni a druhu volani u mytolu mi to pri 1+1 vyslo mezi 1.5 3.5Kc/list takze tak +- stejne :-P

U ultrafinu mi to vychazi pri 1+4 neco mezi 2-4 korunama na list pri 1+6 tak 1.5-3Kc/list
  • 0

#23 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:50:58

dany to je jasný, tady jde spíš o to se s tím mazlit od úplnýho začátku.
neříkej, že by tě to taky nelákalo.
já měl zrovna takovej namyšlenej pocit včera, kdy cipísek rozložil za pomocí paličky autíčko na prvočinitele a já ho s pomocí pidiklempířiny zase zprovoznil s jedinou vadou na kráse - netočí se jen jedno kolečko :lol:
no, zkrátka jsem se musel zase pochválit, to mi u nás nikdo neudělá.
:-P
občas mám dokonce pocit, že kdybych uklouznul v koupelně, tak budu maximálně překročen :!:
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:53:47

dany to je jasný, tady jde spíš o to se s tím mazlit od úplnýho začátku.
neříkej, že by tě to taky nelákalo.
já měl zrovna takovej namyšlenej pocit včera, kdy cipísek rozložil za pomocí paličky autíčko na prvočinitele a já ho s pomocí pidiklempířiny zase zprovoznil s jedinou vadou na kráse - netočí se jen jedno kolečko :lol:
no, zkrátka jsem se musel zase pochválit, to mi u nás nikdo neudělá.
:-P
občas mám dokonce pocit, že kdybych uklouznul v koupelně, tak budu maximálně překročen :!:


Tam mne spis lakaj exoticky kratky s ruznejma podivnostma gumotisk bromolej atd atd :)
  • 0

#25 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 říjen 2007 - 07:57:10

nojó, tak to mě taky, ale zastávám názor, že by člověk měl mít pod kontrolou nejdřív ten základ a tam mám ještě hluboký rezervy /občas ani na dno není vidět/ :!:
takže až...
  • 0

#26 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 říjen 2007 - 08:07:22

Konfekční chemii se nevyhýbám a vyhýbat nebudu!

Ale třeba taková bzencákova diafinka není špatná (zvlášť když uvážím cenu orig. Diafine)
Nebo třeba Pentaxistův Instatnt Mytol - jak doberu druhou várku 5l x-tolu :!: se na IM vrhnu.
  • 0

#27 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 říjen 2007 - 06:49:35

pro některé z vás je hlavním dodavatelem chemie jakýsi pan lukeš, já zaboha i když vím, že to tu někde bylo nemůžu najít kontakt.
hodte ho sem prosím.
dík
  • 0

#28 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2007 - 07:20:54

kdo hledá, najde :)

http://www.temnakomo...
  • 0

#29 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 22 říjen 2007 - 07:23:04

http://www.temnakomo...=article&sid=36
  • 0

#30 Prox

Prox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 listopad 2007 - 23:03:11

Netusi naahodou nekdo jak dlouho vydrzi ID11 1+1, mam ji namichanou v PETce v lednici uz tak mesic, dva.. puvodni plan sice byl ze si necham stock a budu si to pak redit jak potrebuju, nicmene se mi to pri prvnim pouziti nejak spatne naredilo..takze to mam tak 8-)
  • 0

#31 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 listopad 2007 - 09:35:19

To teda fakt nevím, výrobce píše u ředěné ID-11 životnost jeden den. Zkusil bych to na zkušebním kousku filmu, ale moc šancí tomu nedávám.
  • 0

#32 Prox

Prox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 listopad 2007 - 11:47:39

to mam radost, no priste si dam pozor, volal jsem s tim po naredeni a pak asi tyden, dva potom a v pohode..ale ted uz fakt nevim
  • 0

#33 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 listopad 2007 - 11:53:59

samozřejmě to fungovat bude,- 1+1, uzavřená petka bez vzduchu, v lednici uložená do 3 měsíců. 1+3 rozhodně neskladovat. stock, uzavřená lékovka bez vzduchu, v lednici, mám asi 3/4 roku není problém.
  • 0

#34 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 13 prosinec 2007 - 18:35:21

Můžu tyto látky, pro zásaditý ustalovač smíchat dohromady, třeba do zavíracího igelitového pytlíčku a mít je připravené k použití? Dejme tomu několik měsíců až rok?
Thiosíran sodný, Siřičitan sodný a Metaboritan sodný.

Můžu namíchat a mít připravené látky pro ID-11 společně v jednom pytlíku? Které můžu dát dohromady a které ne?
  • 0

#35 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 prosinec 2007 - 22:41:19

Mám zkušenost, že dokavaď jsou chemikálie v sypkém stavu tak je to v pohodě. Zoxidovaný siřičitan jsem použil jen na pozitivní vývojku a kromě toho, že už nebyla čirá pracovala správně. U negativní bych si už netroufl. Skladované roztoky pokud už nejsou hnědé nebo v nich neplave kal tak také dobře fungují.

MVano: V žádných igelitových pytlíčcích bych chemikálie neskladoval. Nevíš jak to bude někde nevhodně uskladněné reagovat a při protržení to ještě někde po bytě rozsypeš. Na fóru to zní hezky bavit se o míchání vývojek a jiných pomocných lázních, jen si musíme uvědomit, že jsou některé z nich jedy a ty ostatní také nejsou zrovna zdraví prospěšné.
  • 0

#36 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 13 prosinec 2007 - 22:45:08

Jinak na věci na kterých mi opravdu záleží bych si raději udělal novou vývojku, ustalovač. Ta stará může pracovat správně, ale nemám zaručeno, že to tak opravdu je. Mám raději standardní výsledky, se kterými se dobře pracuje, než neočekávané nepříjemnosti.
  • 0

#37 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 prosinec 2007 - 15:31:07

Skladovat budu všechno v originálních obalech a ty budou v plastové bedně s výkem. Nebude to v bytě, ale ve sklepě. V sáčcích by bylo tak na jednu až dvě použití, určitě ne zásoba ze všech chemikálií. Šlo mi o to, jestli se snesou sypké chemikálie pohromadě nejakou dobu. Jestli se nebudou spolu kazit, nebo nějak jinak reagovat.
Dlouhodobé uskladnění takhe opravdu neplánuju ani nechci. Nejsem sebevrah. Díky.
  • 0

#38 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 prosinec 2007 - 19:12:53

MVano:

Snést by se nějaké určitě měli. Např. D-76 od Kodaku také prodávají namíchanou v jednom sáčku. Pokud by tě otravovalo pokaždé rozvažovat vývojku na 1l a pak jí cca během jednoho měsíce spotřebovat raději bych se zaměřil na nějakou ze zásobních roztoků. Ten igelitový pytlík mi nezní moc dobře, zvláště když jsem viděl prodávat vývojky jen v těch zavařených hliníkových sáčcích nebo dříve to bylo v sáčcích papírových.
  • 0

#39 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 prosinec 2007 - 19:16:53

MVano:

Jinak navážit si např. vývojku na dva litry a pak si odsypat jen půlku, protože potřebuji rozdělat jen jeden litr určitě nedělej. Nemáš pak zaručený poměr chemikálií potřebný ke správnému vyvolání.
  • 0

#40 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 prosinec 2007 - 22:14:35

MVano:

Ten igelitový pytlík mi nezní moc dobře, zvláště když jsem viděl prodávat vývojky jen v těch zavařených hliníkových sáčcích nebo dříve to bylo v sáčcích papírových.

Jenomže i ten papírový má igelitový povlak zevnitř.
V zásobních roztocích budu mít HD-čko a PMK-čko
  • 0

#41 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 prosinec 2007 - 22:19:33

Jasně, jestli je to trochu problém, nebudu to pokoušet. Budu míchat jenom tolik co spotřebuju.
  • 0

#42 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 15 duben 2008 - 21:40:11

Zdravim kolegove,

toz jsem provedl inventuru lucebnin...a vysledek je asi tento:

Pyrokatechin, stav sypký
Metol, sypký
Hydrochinon, sypký
Glycin, sypký
Fenidon A, sypký
Kyselina citrónová, krystalická, spečená

Borax, spečený
Bromid draselný, spečený
Chelaton, sypký
Dihydrogenfosforečnan sodný, spečený
Dusičnan stříbrný, spečený
Dvojchroman draselný, sypký
1,2,3 benztriazol, sypký
Hydroxylamín síran, sypký
Kyselina boritá, sypká
Pyrosiřičitan draselný, spečený
Siřičitan sodný, bezvodý, spečený
Tetraboritan sodný, sypký
Thiomočovina, spečená
Uhličitan sodný, bezvodý, sypký

Původ je zhruba z přelomu 80. a 90. let. Skladováno nejspíč někde v komoře a pak na půdě. Chtěl jsem se zeptat, co asi můžu rovnou hodit po psovi a co bez větších obav použít. Z vyvolávacích látek mám trochu strach akorát u Fenidonu A, u dalších látek ale tápu....strach mám také u siřičitanu...

Předem díky.
  • 0

#43 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 15 duben 2008 - 22:01:27

Tož..v rámci standardizace procesu je lepší používat alespoň jakžtakž čerstvou chemii, protože dává očekávatelný výsledek. Ony třeba některé ty látky budou i po těch X letech fungovat, ale pokud pokud už hodláš do budoucna něco míchat pravidelně, stejně se nevyhneš nákupu čerstvé chemie, která se bude chovat trošku jinak. Mno a pokud jde o výdrž těchto látek v čase, poptám se kamarádů kovaných chemiků:)
  • 0

#44 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 duben 2008 - 07:43:00

Pro jistotu jsem se kouknul do knížky od Koblice.

Obecně k vyvýjecím látkám píše, že pokud byly skladovány za sucha tak vydrží i desítky let. "Jestliže vyvýječ zčernal je k ničemu. Obecně rozhoduje čistota roztoku, pokud je čirý je to OK, pokud je trochu zabarven je to také ještě dobré. Pokud je však silně zabarven nebo až černý je KO - nepoužívat".

Siřičitan sodný poznáš jestli je zvětralý tím, že už to je jen prášek a nevidíš krystalky. Kyselý siřičitan sodný ( dvojsiřičitan) bohužel nepoznáš. Do vývojek, kde je čistota siřičitanu důležitá (boraxové vývojky např. D-76) starý siřičitan nepoužívej. Jinak kromě stálosti vývojky by neměl mít větší vliv. Pokud je stálost už opravdu malá např. hodně rychle se vývojka vyčerpá je už to také k ničemu.

Soda (Uhličitan sodný) bezvodý pokud navlhne stává se zněj krystalový s neznámým obsahem vody, ale píše, že jí lze zase na horké plotně vysušit až se zase rozpadne. Se zvětralým krystalovým uhličitanem je to o něco složitější - prý se ho dává jednou tollik pokud má nahradit bezvodý a 2/3 pokud je napsán krystalový.

Potaš (myslím, že to je Uhličitan draselný) - pokud je již zkrystalovaný dá se prý zachránit tentokráte ne na horké, ale žhavé plotně až se zase rozpadne :)

Střední fosforečnan sodný - zvětralý dávat 3/4 jako je původního množství, ale prý nemění chemické vlastnosti tak to není tak důležité.

Bromid draselný - nejstálejší chemikálie, takže ať je jakákoliv měla by pracovat.

Kyselina boritá (není to od koblice), ale prý je to také hodně stálá chemikálie, tedy předpokládám i borax. Spečený jsem jen protřepal a měl jsem zase sypký materiál a pracoval správně. Metaboritanem jsi už nejsem tak jistý - oni od něj tenkrát upustili snad právě kuli stálosti. Ve starých předpisech je uváděň v D-76 a pak je později nahrazen boraxem
  • 0

#45 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 16 duben 2008 - 10:18:11

Je to taknějak jak píše Nojgi.
V podstatě bych měl strach jen ze spečeného siřičitanu, případně pyrosiřičitanu.

Ještě bych doplnil, že u pyrokatechinu je třeba sledovat barvu. Pokud je světlý je dobrý, pokud je příliš moc hnědý, je špatný. Uchvávat jej, je potřeba ve tmě. Vývojky z něj taky.
  • 0

#46 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 březen 2018 - 20:12:54

V říjnu jsem si koupil Fomadon LQN pro negativni proces. V listopadu jsem ho poprvé použil a zavřel s igelitovym sáčkem na vičku (kapalinu jsem odebíral injekční stříkačkou).
Dneska jsem otevřel skříň, jdu vyvolávat a co to vidim? Vyvojka byla cerna jako auta italske mafie (nebo nasich politiku)...
Nejaka rada? Resp. udělá tohle i R09 od Fomy?

Diky moc
  • 0

#47 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 březen 2018 - 21:34:23

Potvrzuji, LQN mi udělala to samé. R09 začne po otevření krystalizovat. Nejdéle asi vydrží po otevření LQR, ze světlě žluté kapaliny začne pomalu tmavnout do oranžové. Ty koncentrované roztoky nevydrží věčně. A pokud jsou sice neotevřené, ale už po expiraci nebo blízko ní, tak se po otevření zkazí celkem rychle. Chce to koupit a používat.Zkoušel sem roztoky zafoukat plynem, bez valného úspěchu na prodloužení životnosti.

 

Nejvíc sem spokojený asi s Excelkou, prášek v sáčku se nekazí :D když je potřeba dá se rychle namíchat a cena je velmi dobrá.


  • 0

#48 martin91

martin91

    Nováček

  • Předplatitel
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 17 březen 2018 - 23:03:54

To je vyborny napad!! :-) No, a muzu se zeptat? Kdyz si koupim napr. Kodak nebo ten Excel? Staci si vždycky "odsypat" na ty 4 dcl pro jedno vyvolani? Jo?
  • 0

#49 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 17 březen 2018 - 23:09:29

Ak chcete tazneho kona, vyvojku s nekonecnou zivotnostou, mnohych tvari i pouziti, rozrabaciu zo "syrupoveho" koncentratu, sialene ekonomicku, zvucnej znacky, potom odporucam HC-110 od Kodaku.
A este injekcnu striekacku.

 

 

https://www.macodire...iventwickler-1l

 

32 litrov vyvojky :)


  • 0

#50 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 březen 2018 - 23:16:23

Fomadon Excel koupíš ve Fomě :) balíček za 89Kč myslím. Rozmíchat je třeba všechno, je to na 1l stocku. Vydrží půl roku...já v něm vyvolám 10 filmů, pak to vyleju a namíchám novou.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních