Přejít na obsah


Fotka

sušení barytů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
157 odpovědí na toto téma

#51 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 September 2010 - 21:56:50

V rámci přípravy na čtvereček jsem si zkusil z paspartovacího kartonu vyříznout rámeček cca 20 cm x20 cm pro zvětšování. Pomocí něj jsem zvětšil fotku na neoříznutý baryt 24x30 cm (tak jak jsem ho vzal z krabice) a dal na sklo vypnout. Po sundání je obraz na jedné straně (té delší)o cca 3-4 mm větší. Asi by to chtělo ten baryt oříznout na čtverec už před tím zvětšováním, aby pak při napínání na skle nedošlo k deformaci. Nebo to způsobuje něco jiného?
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
  • 0

#52 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 September 2010 - 06:52:00

hm, myslím, že se papír bude skorem vždycky z jedné strany více natahovat (asi je to způsobeno výrobou, klížením...záleží na výrobci, jak se mu to zadaří, resp. jakou má technologii výroby). Ořez na čtvereček před vyvoláváním imho nepomůže
  • 0

#53 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 September 2010 - 21:00:56

K dotazu o něco výše: pásku lze po usušení a vyříznutí fotky z okrajů fotky dostat, ale je to pomalá piplačka, takže k tomu musí být dobrý důvod.
Prostě trocha vody, malý plochý šteteček, páska se potře vodou, chvíli se počká a totéž se opakuje, popř. ještě jednou. Až páska provlhne, jde opatrně sloupnout.
  • 0

#54 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 18 June 2012 - 11:53:25

Zdravím temnokomorníky,
tak mě to taky chytlo. Čekám až mi dorazí ze servisu Flexareta a vrhnu se na to po hlavě. Mám už nějakou tu zkušenost s temnou komorou, ale pouze kinofilm a RC papíry.

Jako snad každej, taky bych chtěl přejít na baryt.
Nějak je mi to všechno jasné, akorát to sušení...

Pochopil jsem, že papír vyperu, nechám uschnout přes noc, pak ho lehce namočím, plesknu na sklo, přejedu válečkem a přilepim slintačkou.

Taky jsem pochopil, že fotku přilepim emulzí nahoru.

Nějak nechápu ten "polomatnej efekt" z napínání na skle (respektive jak se tam dostane ze skla). Pod tím sklem musim mít volno, nebo můžu napínat na velkým kliprámu, přičemž v něm (v rámu) budu mít bílej papír? Případně to samotné sklo můžu mít normálně položený vodorovně na zemi?

Dík
  • 0

#55 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 18 June 2012 - 13:24:58

...

Ahoj, vítej. Držím palec.

Je asi jedno, kde máš baryty vypnuty - nejdříve jsem je sušil na okně, pak jsem si pořídil 4 mm silná skla. Má to výhodu v tom, že po skončení práce se skla nechají ve vaně odmočit, ale z oken se páska sundavá hůř. Jde to, ale je to pracnější.
Pod papírem nic nedávej, ale dbej na to, aby to sklo nebylo moc mokré a bylo čisté. Pokud Ti lepidlo ze slintačky zateče pod papír, tak se Ti přilepí fotka na sklo a konec.
Polomatnej efekt - moc tomu nerozumím. Tímhle sušením nedosáhneš lesku jako při leštění leštičkou nebo na skle. Dostaneš hezké rovné baryty.
  • 0

#56 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 18 June 2012 - 17:59:59

"polomatným efektem" jest nazýván, pokud se nepletu, neleštěný lesklý papír. To je ten, který přilepíš slintačkou emulzí nahoru a necháš uschnout. Leštící kolegové jistě vědí. Taky je můžeš zkusit emulzí na sklo, ale není jisté, že se sloupnou. Mě se první slouply a druhé tam mám dodnes ;)
edit, koukám Tilberien už to popsal. Ještě mě napadnul povrch Velvet, to je taky takový polomat.
  • 0

#57 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 18 June 2012 - 18:01:42

Díky,
ještě se zeptám, proč se baryty sušej zrovna na skle? nejde to třeba na neprůhledným plastu?
  • 0

#58 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 18 June 2012 - 18:10:21

Díky,
ještě se zeptám, proč se baryty sušej zrovna na skle? nejde to třeba na neprůhledným plastu?


asi jde, ale když to pak z toho skla řežeš, tak ho nepoškrábeš, plast jo.
navíc to sklo je dokonale rovný, jen ta manipulace není tak příjemná.
  • 0

#59 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 18 June 2012 - 18:14:30

myslíš třeba plexisklo? na tom myslím moc nedrží slintačka. Když uschne, tak odpadne. Ale můžeš to vyzkoušet, taky jsem to kdysi na plexi lepil, ale už si nepamatuju, proč jsem toho nechal. Jinak, když na plexisklo přilepíš fotografii emulzí dolů, tak se krásně odloupne. Ale musí být opavdu nepoškrábané, pokud možno po sloupnutí té ochranné fólie. Ale sklo máš většinou vždy po ruce, ze skříněk v pokojíku, obývákových stěn atd.
  • 0

#60 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 18 June 2012 - 18:26:31

Díky,
ještě se zeptám, proč se baryty sušej zrovna na skle? nejde to třeba na neprůhledným plastu?


jednak na to odpověděl Jakub i Otik, problematické lepení obyč. hnědou papírovou lepicí páskou, a další - důležité - info: současné barytové papíry (240-280g/m2) při sušení vyvíjejí docela slušné pnutí, plexi či jiná plastová deska se může prohnout a kroutit díky své pružnosti. 4mm sklo je bezpečné a pokud nebudeš suché fotky odřezávat diamantem či nepraštíš-li s ním o zem, umývat kyselinou fluorovodíkovou, tak vydrží po celý život.
  • 0

#61 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 18 June 2012 - 19:49:25

Díky za rady,
no já jsem původně myslel, že bych mohl napínat na prázdnej kliprám (myslím tím nahoru na sklo, ne do rámu), ale sklo 4mm nemá. Každopádně zkusím všechno možný a uvidíme co z toho vyleze...
  • 0

#62 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 June 2012 - 21:17:13

lepím vcelku běžně baryty foma 24x30 na sklo z kliprámu 30x40 a zatím drží. Ovšem je potřeba to nevystavovat vysokým teplotám, nenechat na to svítit sluníčko, neopírat o topení... dát tomu čas. A opatrně manipulovat, po uschnutí je sklo viditělně prohnuté, takže řežu rychle kolem dokola zlamovacím nožem.
Doporučuju si nechat u sklenáře nařezat pár skel se zabroušenejma hranama, nestojí to mnoho a je po starostech. Třeba rozměru 40x55cm (= 1x 30x40, 2x 24x30, 4x 18x24) - j potřeba si nechat nějakou rezervu a potom k tomu ještě doporučuju plastovou vaničku nepatrně větších rozměrů (třeba ikea) kde se dají nechat odmočit. Minimálně jedno jsem si zrušil při mytí ve smaltované vaně (sklo mi vyklouzlo z ruky a rohem proletělo druhým, položeným na dně), rohy se všeobecně o kov velmi snadno štípou a střípky nejsou absolutně vidět. Myslím že z nohy jsem si vyndával kdysi střípek a nebyla to sranda - sklo zalitý krví není v ráně vidět ;).

Hlavně pořádně ustálené a vyprané! Sklo taktéž kvalitně omyté, mýdlem a teplou vodou aby nezůstal ani zbytek lepidla. Pokud lepím za sebou několik stejných formátů, po odříznutí první fotky nemyju ale do vzniklého rámečku vlepím další a přelepím novou vrstovou lepenky a takhle několikrát za sebou, až je vrstva pásek moc tlustá, ořežu naplocho ohnutým zlamovákem a jedu dál dokud se fotky po krajích nezačnou chytat nebo začnu vlepovat menší formát, pokud nepotřebuju ve větším objemu (pak nastupuje druhá strana skla).
  • 0

#63 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 June 2012 - 13:10:20

Ja mam narezane hrube sklo v takej velkosti, aby sa mi zmestilo do vane na odmocenie pasky, praca s tym je fajn.

okrem toho este napinam na prirucny skleneny stolik, co je horsie, pretoze musim lepidlo davat dole rucne... a minule som v nudzi napinal na pracke, co uz je trochu hardcore, ale slo to a ani som ju moc nedoskrabal.....
  • 1

#64 ady

ady

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 August 2012 - 22:38:33

včera jsem udělal první barytovou zvětšeninu na skle, musím to zaklepat - šlo to bez problémů - a poděkovat za cenné rady ;)
jen bych se chtěl ještě zeptat, jak poznáte, že už je fotka fakt suchá?
tzn. abych jí nemusel dávat pár hodin k dobru, kdy "už je to jasný". je nějaká možnost krom osahání fotky rukou?

ještě jednou díky za rady
  • 0

#65 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 11 August 2012 - 23:21:01

Moje zkušenost - když to lepim na sklo kolem půlnoci, ráno kolem 6.-7. je to už bezpečně suchý.
Pro Corvuse: Když lepím na sklo pro papíry 30x40, tak se to ani do sprcháče pořádně nevejde, vanu nemám, takže to odmáčím tak, že vezmu hodně mokrej hadr a nakapu po délce těch zbytků lepenky, za pár minut to tím hadrem trochu promnu, příp. ještě dokapu znova vodu a za cca 10-15 min to jde sundat samo bez jakýhokoliv škrábání - a taky bez ponoření.
  • 0

#66 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 August 2012 - 07:18:21

OndraLB: presne tak to robim na tom stoliku, len je to menej prakticke kedze to z neho zvykne stekat...

a to poskrabanie bolo nasledkom odrezavania fotky, nie zoskrabavanie zbytku pasky.
  • 0

#67 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 12 August 2012 - 14:02:08

Joj, jasný, blbě jsem to pochopil :)
  • 0

#68 Foto-kuk

Foto-kuk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 August 2012 - 20:06:36

Rád bych přispěl také troškou, byť je téma již velmi dlouho živené. Baryty nelepím ani neřežu - je mi líto formátu a nesnáším slintačku. Dělám 30x40 cm - mat. Po vyprání položím zadní stranou na noviny a lehce válečkem vytlačím přebytečnou vodu. Pak přeložím na jiné-suché noviny a nechám několik hodin volně. Záleží na okolní vlhkosti, nebo zrovna na tom přímém sluníčku aj. Až se začnou kroutit. Nesmí se ale zkroutit do ruličky. V tu dobu jsou již na pohmat suché - pochopitelně jen naoko. Je v nich ještě vody dost, ale už ne tolik aby tropila rotyku, ale tolik, aby fotka nepraskla a ještě se narovnala. Mám několik stejně řízlých skel 40x50 cm , 5 mm silných. To je dostečně pevné, ale hlavně těžké sklo. A pak vytvořím sendvič : noviny- fotka - sklo - noviny - fotka - sklo - noviny - fotka atd. atd. Na vrchol pyramidky položím několik svázaných ročníků časopisů jako finální závaží a nechám 2 dny bez hnutí. Ještě se mi nestalo, aby se mi fotka nalepila na sklo. Na noviny pochopitelně už vůbec. Je jen potřeba mít jistotu, že na straně obrazu, nesmí být ani minikapička vody a sklo, že je dokonale čisté a pochopitelně také suché. Přidávám pouze jako další možnost zpracování barytů. Je to na každém, jak si to vyzkouší, ale já jinak baryty nesuším, ani nerovnám. Myslím si ale, že s výsledkem musíte být spokojeni.
  • 1

#69 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 August 2012 - 06:55:54

Jen chci rict, ze lisovanim nelze dosahnout dokonale rovny baryt jako pri vypinani. Kdysi davno jsem taky lisoval, je to moznost, ale vysledek jako po vypinani to neni.
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 August 2012 - 10:59:56

baryt je zivy organismus, vlastne porad
ja mu napr vkladam v urcite fazi suseni na skle fen
kvuli lesku papiru foma 131
  • 0

#71 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 16 September 2012 - 09:01:52

jak píše foto-kuk nade mnou, zkouším teď lisovat fomabrom 131 10x15. Na plexisklo narovnám emulzí dolů bez kapiček fotografie, na ně položím noviny a na vrch knížky. Nechám dva dny, nebo i déle možno. Není to jako napnuté slintačkou, ale jinak velice dobře použitelné.
  • 0

#72 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 October 2012 - 18:42:11

Nazdar hoši,už toho mám plny kecky.Tak nejdřiv sušim baryty na takové hladké dřevotřísce a to se mi cely potrhaly,pak sem zkoumal tady na foru jak na ně a že je to dobry sušit na skle.Tak sem si ho sehnal,vyčistil, odmastil,přilepil je slintačkou obrazem na sklo no a zase .Když jsem je chtěl oddělat od skla tak se prostě přilepily ke sklu a potrhaly.Přitom jsem je tam nelepil hned po vymytí ale nechal sem je v dřezu okapat a trochu oschnout asi dvě hodiny.Kde prosím vás dělám chybu,pěkně mě to točí :).díky za odpověd
  • 0

#73 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 27 October 2012 - 18:52:06

na sklo se přilepí, mám je tam taky. Musíš je dát obrazem nahoru a přilepit slintačkou po krajích. Potom ořezat a ostříhat. Na plexi se nepřilepí, ale ani slintačka. Tak že viz. návod výše.
  • 0

#74 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 27 October 2012 - 18:54:03

Nazdar hoši,už toho mám plny kecky.Tak nejdřiv sušim baryty na takové hladké dřevotřísce a to se mi cely potrhaly,pak sem zkoumal tady na foru jak na ně a že je to dobry sušit na skle.Tak sem si ho sehnal,vyčistil, odmastil,přilepil je slintačkou obrazem na sklo no a zase .Když jsem je chtěl oddělat od skla tak se prostě přilepily ke sklu a potrhaly.Přitom jsem je tam nelepil hned po vymytí ale nechal sem je v dřezu okapat a trochu oschnout asi dvě hodiny.Kde prosím vás dělám chybu,pěkně mě to točí :).díky za odpověd

Zřejmě minimálně pro začátek je jistější lepit obrazem nahoru a rubem ke sklu.
  • 0

#75 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 27 October 2012 - 19:07:33

no existoval takovy manual jak na černobilou fotku časopis photo life ještě v te verzi formatu A5 bylo to jako přiloha a k barytu sušim vždy tak že obraz vidim při sušeni sušim na skle kter opucuju čističem na okna okena třeba baryt po proprani klidně necham oschnout a někdy jindy namočim suche do vody s roztokem smačedla v roztoku nechavat dle formatu od cca 40vteřin a vice veliky format 50 na 60cca 45sekund pak na hdr přehodim dalši savy hadr přejedu valečkem na ppapiry položim na sklo a lepim slintaci pasku když navlhčuju dele papir se vice stahuje slintačka nedovoluje a praska to a samozřejmě lepš ne u velikeho tepla tzn slunko na topeni sklo mmam i na stojato a jde to
  • 0

#76 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 October 2012 - 06:50:26

Problem je len ked lepidlo pretecie pod fotku.myslim ze treba menej vlhcit (respektive nelepit hned po navlhceni) a nepritlacat moc pasku na hrany fotky.
  • 0

#77 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 October 2012 - 06:55:05

Vlhcit pasku som samozrejme myslel. Fotku necham po prani normalne vyschnut a pred vyrovnavanim ju dam na 5-10 do vody, potom odkvapkam a vysusim papierovym obruskom. Aby sa to poriadne vyrovnalo chce to mat napnute minimalne den, radsej dva, inak sa to zvykne trochu znova zvlnit.
  • 0

#78 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 October 2012 - 11:09:36

Jasně že obrazem nahoru jinak se to přilepí !!!!

Suším podobně jako btomik, jen se s tím dnes už tak nes..u. Dříve jsem to dělal taky precizně, jel jsem podle manuálu z toho PhotoLifu, ale tam to je popsaný na tolika stránkách a takovým stylem, že se toho člověk skoro bojí. Nicméně na tom jsem se to naučil. Teď už to šulím a zdá se mi, že čím míň se s tím se..š, tím je výsledek lepší:
- skla žádným čističem nečistím. Většinou je mám od minule ještě se zbytky pásek, tak sklo položím do vany s vodou aby bylo celé pod vodou, po chvíli se pásky odlepí, sklo pod vodou jen tak pošmrdlám rukou, aby tam nezůstalo lepidlo, vyndám, opláchnu, nechám oschnout a je připravený
- uschlou pokroucenou fotku namočím do misky s vodou a smáčedlem (mám to od Fomy, poměr neřeším, trošku tam cmrdnu), přímáčknu rukou ke dnu misky, pak otočím, zase přimáčnu rukou (fotka se začíná vyrovnávat), zase otočím a takhle ji tam chvíli nechám. Vše je tak max. 1 min., žádný velký máchání. Stačí když je fotka trošku vláčná a vyrovnaná
- fotku vytáhnu, nechám trošku okapat a prásk s ní na sklo.
- utrhnu první pásku dostatečně dlouhou, aby přesahovala délku strany fotky třeba o 5cm na každé straně. Ale nijak to neměřím, frk frk a je to tam. Přilepím, pořádně pásku přimáčknu a je to.
- pak namočenou malíkovou hranou v té namáčecí vodě přejedu několikrát fotku od pásky na druhou stranu fotky, aby se na skle srovnala a dolepím zbylé 3 pásky (opět s dostatečným délkovým přesahem). Poslední pásku dávám tu, která bude naproti té první.
- když je nalepeno, prstem objedu všechny pásky dokola, abych je ještě přitlačil jak k fotce, tak ke sklu (hlavně u přechodovou hranu fotka/sklo)
- sklo opřu nastojato někde do tepla, ale ne přmo k radiátoru.
- druhý den fotku odříznu odlamovákem a je hotovo

Nemyslím si, že tady lze cokoliv zkazit, jediný čemu bych přikládal důležitost je dostatečná šíře pásky (já mám 4cm lepenou tak že 1,5-2cm mám na fotce, zbytek na skle). 1,5cm považuju za minimum jak pro fotku tak pro sklo, aby se to neutrhlo, takže s páskou šíře pod 3cm bych to nedělal.

P.S. - jak dostáváte z fotky dolů tu pásku po uschnutí a odříznutí, když fotku nerámujete?
  • 0

#79 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 28 October 2012 - 13:55:27

četl jsem minulou info zpravu od kolegy jasně tak to je ikdyž ja použivam pasku skoro nejužšii ale už starou asi 50let tedy kvalitni a ne tu dnešni ojebanou .....a paska na fotce prostě zustava je třeba s tim počitat a original pokud se ořezava musi byt menši i s jakoby bilym okrajem použivam pasparty franc. ta to překryje ale někdo jde na cely snimek tudiž musi se počitat že paska je tam a pak zmenšit format je li nutne každe dalši namočeni znamena sundam ale zničim tzn napnutiiiii
  • 0

#80 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 28 October 2012 - 18:18:41

Nemyslím si, že tady lze cokoliv zkazit, jediný čemu bych přikládal důležitost je dostatečná šíře pásky (já mám 4cm lepenou tak že 1,5-2cm mám na fotce, zbytek na skle). 1,5cm považuju za minimum jak pro fotku tak pro sklo, aby se to neutrhlo, takže s páskou šíře pod 3cm bych to nedělal.


S tímhle mám teda rozdílnou zkušenost, já mám pásku šíře 2,5 cm, z toho na fotce je nalepenej pruh tak 8 mm širokej, rozhodně ne víc než centimetr, a nikdy se mi fotka nevytrhla. Používám běžně dostupnou slintačku ruličku za 9 Kč, není s tím problém. Když už se mi jednou dvakrát něco utrhlo, tak jen proto, že slintačka byla málo mokrá, jinak to drží naprosto dostatečně. Ty míry platěj u fotky 24x30 cm, u menších to bejvá pruh tak 5 mm na fotce.
  • 0

#81 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 October 2012 - 19:41:21

OK, možný to je. Já měl právě občasné problémy s vytrháváním fotek - většinou jen jedna strana se vybulila. Od té doby co používám širší pásku a nebojím se s ní víc zasáhnout do fotky, mám klid. Ale bude tam hafo faktorů, který to budou ovlivňovat - šíře pásky, kvalita pásky !!!! (resp. její lepivost), velikost fotky (já hlavně 30*30 a 24*30), rozmáchanost fotky, ...
Preciznost lepiče - jak jsem psal, já se s tím moc nemažu, kdybych se s tím víc piplal, možná by mi uzší stačila. Ale nemám důvod.
Můj popis není dogma, napsal jsem, jak to funguje mně. Každej si musí najít svůj způsob.
  • 0

#82 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 28 October 2012 - 20:16:07

Jasný, každej to dělá trochu jinak, já se dost soustředím na správnou konzistenci lepidla v okamžiku lepení, to si musí vychytat každej sám. ;-)
  • 0

#83 slipka

slipka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 October 2012 - 12:22:24

tak jo díky za odpovědi,baryty jěště teda vyhazovat nebudu :),už sem se na to chtěl vyprdnout a dělat rcčka..
  • 0

#84 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 29 October 2012 - 12:27:04

ještě jedna rada, nalepené fotografie přejedu válečkem, tzn. vytlačím vodu do stran fotky, čímž se ještě dostanu více vody pod slintací pásku...
  • 0

#85 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 29 October 2012 - 12:40:54

Me pomohlo nechat fotku na skle pred prilepenim co nejvice oschnout - az do toho stavu, ze napohled se zda sucha, nema zadne mapy nebo kaluze a zacinaji se ji nadzvedavat rohy. Pasku jsem na zacatku hodne prevlhcoval - ted ji jen rychle protahnu po hladine vody, odklepnu kapky a chvilku smrdlam lepidlo (skoro se az zda, ze je moc suche ale ono nakonec drzi krasne). Vcera jsem vypinal 6 kousku a mam radost z pokroku - vypinani mi doted moc neslo.
  • 0

#86 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 29 October 2012 - 13:06:11

tak jo díky za odpovědi,baryty jěště teda vyhazovat nebudu :),už sem se na to chtěl vyprdnout a dělat rcčka..

V žádným případě !!!! Ten pocit, když usušenou fotku odřízneš ze skla koukáš na ten hladkej sametovej vzhled. Tomu se RC nevyrovná.

ještě jedna rada, nalepené fotografie přejedu válečkem, .......

já dřív přejížděl válečkem fotku po nalepení 1. pásky. Ale občas jsem si tam přilepil bordel, občas jsem váleček nenašel. Teď to dělám tou navlhčenou malíkovou hranou a vyhovuje mi to.

Pasku jsem na zacatku hodne prevlhcoval - ted ji jen rychle protahnu po hladine vody, odklepnu kapky a chvilku smrdlam lepidlo (skoro se az zda, ze je moc suche ale ono nakonec drzi krasne). .....

Já to olizuju jazykem, resp. protáhnu pásku po jazyku. Úplná mňamka to není, ale navlhčený je to tak akorát. A je to rychlý. Ale chápu že se to někomu může eklovat.
  • 0

#87 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 October 2012 - 13:39:13

Já pásku namočím na hulváta, počkám až se podélně narovná, protáhnu jí mezi prsty, přebytečné lepidlo skápne do umyvadla a připlácnu to na baryt a sklo. Drží to fotku i na pěti mm.
  • 0

#88 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 30 October 2012 - 23:21:48

Při posledním zvětšování velkých fotek (30x40) jsem se rozhodl, že papíry nechám napřed uschnout a napínat budu z časových důvodů jindy po opětovném navlhčení. Vyprané baryty jsem volně rozložil na ručník a dál jsem se o ně nestaral. Ráno jsem byl překvapen jak málo byly zkroucené. Měli v podstatě jen mírně zvednuté okraje. Tak jsem je projel nažhavenou bubnovou leštičkou emulzí na buben a jsou krásně rovné ale pololesklé jako při napínání. Z pochopitelných důvodů jsem nakonec napínání vypustil. I tudy očividně může vést cesta :-)
  • 0

#89 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 30 October 2012 - 23:31:51

Mam podobnou zkusenost s formatem 24x30. Zda se mi, ze ale zalezi na papirech (vyrobce, druh) - maji (i pri obdobne gramazi) ruzne tendence se kroutit.
  • 0

#90 lhao

lhao

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 November 2012 - 08:45:18

...používáte ny fotky pak ty ochrané laky...Tetenal apod.?nebo to necháváte tak jak to je??
  • 0

#91 btomik

btomik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
  • Locationostrava
Reputace: -2

Publikováno 1 November 2012 - 09:37:02

nepouživa se tetenal ve sprey na zastřikavani vyvojek pro delši trvanlivost nebo přefouknuti negat filmu do skenu archivu? apd ale nepouživam nemam os zkuš.. na dlouhotrvanlivost fotky je třeba hlavně kvalitně ustalit nevyčerpanym ustalovačem a mooooccc proplachnout fotku vodou na rc pak muže sněžit pršet a nic tomu nevadi
  • -1

#92 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 1 November 2012 - 09:56:49

Pokud myslis bezbarvy lak tak ja ho pri paspartovani pouzivam. Pred nalepenim pasparty tu fotku dvakrat v rozestupu cca 10 min lehce prestriknu...
  • 0

#93 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 1 November 2012 - 09:57:54

Taky nic nelakuju.
A ani nijak nehrotím to praní. Vždy po ustálení hodím fotku do kýble s vodu a přihazuju další a další fotky, jak mi jdou z pod ruky. Občas rukou promíchám. Po fotoseanci v komoře vyměním vodu v kýblu za čerstvou a začnu uklízet komoru. Opět sem tam promíchám rukou. Po úklidu (cca 1/2 hodiny) vyndám fotky z kýble, když se mi chce, tak je ještě jednotlivě přesprchnu sprchou a pak pověsím na šňůru. Fotky co jsem takhle dělal před 5 roky mi stále visí na zdi a žádnou degradaci nepozoruju (vše samozřejmě baryt)

Teď jsem ale trošku změnil technologický postup. Začátek je stejný (fotky házím do kýble), ale vedle kýble mám teď dětskou koupací vaničku s akvarijním čepadýlkem, které honí vodu dokola. Po chvíli vytáhnu fotku z kýble a hodím do vaničky. Fotky tam tak povlávají a perou se samy. Po seanci vytáhnu z vaničky, když se mi chce, tak ještě osprchnu a pak suším. Mohlo byto být účinnější (je tam ten pohyb a víc vody), ale jak píšu, žádný problém jsem neměl ani s tím původním postupem.
  • 0

#94 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 1 November 2012 - 10:21:53

...používáte ny fotky pak ty ochrané laky...Tetenal apod.?nebo to necháváte tak jak to je??


fotky adjustované na kapu ať už s paspartou či bez, pro pověšení na zdi méně "silver-friendly" prostor, jsem v posledních letech po praní a před usušením na chvíli máčel v Agfa Sistanu, po nalepení přelakoval matným tetenal ochr.lakem. nejen, že emulze pak tolik nepracuje díky střídavé vlhkosti a různým smradům, kouři apod.(v hospodě), fotky nazvětšované i na různých papírech mají pak stejně matový povrch, nejsou problémy s odlesky světla, zrcadlením apod.
První sada fotek udělaných na RC, co jsem takto připravil před 4 lety, vypadá pořád slušně a klidně se dají věšet vedle barytů adjustovaných stejným způsobem i před nedávnem.
  • 0

#95 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 1 November 2012 - 10:24:41

p.s. fotky uchovávané v krabicích a šuplících není třeba lakovat, to se dá kdykoli později, pokud se rozhodneš je dát na stěnu, prachu a mouchám napospas, a nedáš je pod sklo.
  • 0

#96 lhao

lhao

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 1 November 2012 - 10:46:12

..oki..díky všem.
jinak zatím k té archivaci,páč nepočítám,že první zvětšenina bude hned výstavní :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0

#97 lhao

lhao

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 November 2012 - 10:01:36

tak včerejší večer byl první strávený se zvětšovákem a vyvoláním první fotky a ůspěšně.co říci k pocitům...no asi se budu opakovat a opičit po ostatních,ale neuvěřitelně,nepopsatelně nádhernej pocit,pohled a radost z celého procesu a zábavy kterou na digi opravdu ani zlomkem jsem nezažil.ted jen vychytat a zlepšit celej proces k lepším výsledkům.
tekže ještě jednou díky všem za rady a mějte pěkný den T. :-P
  • 4

#98 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 November 2012 - 10:52:33

GRATULUJU, první zvětšování je pro mnoho lidí zlom, zvlášť když se nějaký ten obrázek objeví :).
  • 1

#99 lindys

lindys

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 69 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 4 November 2012 - 11:10:48

Také se připojím s gratulací, pamatuju si na to svoje první temnokomorničení jako by to bylo dneska. Akorát mě se tak dobře nevedlo :-)
  • 2

#100 lhao

lhao

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 4 November 2012 - 15:30:32

..děkuji :oops: ...ale tak samo,že na výstavu to nejni :mrgreen: bylo ještě foceno bez použití filtrů a tak,-ale na poprvé to je myslim dobré :cool:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních