Přejít na obsah


Fotka

osvětlení komory při MG


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
166 odpovědí na toto téma

#51 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 10 June 2007 - 21:10:36

Jo, už jsem to dokonce vyzkoušel. Koupil jsem si jednu blikačku s pěti diodami a svítil z 30cm na papír po dobu 30 sekund. Po vyvolání je stále bílí, takže z metru můžu svítit do aleluja. Udělal jsem asi 10 fotek s tímto světlem a musím říct že je to o něčem jiném. Já viděl.
A budiž světlo... To se to pak dělalo.

Kurňa chlapy, ten baryt je až nebezpečný. Že já s ním vůbec začínal. Teď jsem v koupelně každý den od srazu v HK a mám pocit, že to manželka dlouho nevydrží. Vlastně je to v pohodě, za nějakou dobu mi stejně dojdou zásoby... :D
  • 0

#52 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4,416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 June 2007 - 21:32:33

... a nebo dojde manželka :-)
  • 0

#53 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 July 2007 - 23:54:08

Kdybyste někdo potřeboval světlo do komory tak na aukru se teď jedno draží s červeným filtrem...
  • 0

#54 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 July 2007 - 08:26:31

Kdybyste někdo potřeboval světlo do komory tak na aukru se teď jedno draží s červeným filtrem...


Myslím, že to není ani tak filtr, jak červená fólie. Něco takového jako celofán. Taky sem toho kousek získal a nevím, jestli bych tomu věřil.

(jestli teda myslíme stejnou aukci)
  • 0

#55 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 July 2007 - 08:32:45

Je to červený filtr fomácký a zatím ještě i nějaký ten červený papír. Prý to funguje více než spolehlivě
  • 0

#56 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 July 2007 - 08:48:45

Je to červený filtr fomácký a zatím ještě i nějaký ten červený papír. Prý to funguje více než spolehlivě


Třeba to funguje. Nepopřel sem funkčnost.

Mimochodem, nechce někdo červenej celofán?
  • 0

#57 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 July 2007 - 20:59:52

já mám v koupelně DECOSPOT LED-80003-E14-230V-0.67W-red-OSRAM. DĚLÁM NA FOMABROM VARIANT a protože to svítí jako ďas, tak mám přes to nalepenej mikrotenovej pytlík s papírem, aby jsem to trochu zatlumil. deset minut jsem s tímhle nezakrytým světlem svítil na papír s nůžkama, byl hodně blízko a byly tam vidět jakési nezřetelné obrysy, tak že téměř nic. když s tou lampičkou budeš svítit na strop koupelny, mě to nejde, tak jí nemusíš clonit.
  • 0

#58 Bedrun

Bedrun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 54 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 August 2007 - 18:45:50

já svítím led diodami. Prostě používám zadní červené osvětlení z kola. Má to tři diody a stálo to pár šupů. :-)
  • 0

#59 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 August 2007 - 20:22:41

já svítím led diodami. Prostě používám zadní červené osvětlení z kola. Má to tři diody a stálo to pár šupů. :-)


Něčím takovým jsem taky svítil, než jsem koupil vysokosvítivé ledky (svítím nakonec jen s jednou, i tak je to fest rozdíl) a stály ještě o něco míň šupů, jak ta blikačka...
  • 0

#60 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 16 August 2007 - 21:37:42

5 vysoko svietivych diod(oznacenie odo mna nechcite, robil to pre mna kamos) v mliecnej krabicke od filmu..paradne to rozpytli a konecne vidim co robim:)
  • 0

#61 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 16 August 2007 - 23:34:12

Stejně si ogaří myslím, že to moje světélko z vojenské vétřiesky je nejlepčí, svítí tak silně, že když lezu ráno z komory vidím červeně a nemožu vylézt do schodů. Nebo že by to bylo tů kořalků? No tady u nás je možné všecko.
  • 0

#62 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 28 August 2007 - 20:20:11

5 vysoko svietivych diod(oznacenie odo mna nechcite, robil to pre mna kamos) v mliecnej krabicke od filmu..paradne to rozpytli a konecne vidim co robim:)


Není jednodušší opravdu ta blikačka na kolo za 100,- Ja mám dvě a budu přidělávat ještě jednu. Světla není nikdy dost...
  • 0

#63 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 28 August 2007 - 20:35:05

5 vysoko svietivych diod(oznacenie odo mna nechcite, robil to pre mna kamos) v mliecnej krabicke od filmu..paradne to rozpytli a konecne vidim co robim:)


Není jednodušší opravdu ta blikačka na kolo za 100,- Ja mám dvě a budu přidělávat ještě jednu. Světla není nikdy dost...


...to by si je pak mohl všechny rozblikat,...to by bylo akční!
  • 0

#64 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 August 2007 - 20:46:02

Já blikačku teď zkoušel a papír mi osvitila. Je tedy pravda, že jsem ji na papír na dvě minuty položil, ale i tak...
  • 0

#65 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 August 2007 - 21:00:41

co já vím, tak na MG papíry se má svítit žlutým světlem, takže červená blikačka není nic moc
  • 0

#66 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 August 2007 - 21:06:06

co já vím, tak na MG papíry se má svítit žlutým světlem, takže červená blikačka není nic moc


A co my tady víme, tak snad není žádnej MG papír, na který by se mohlo svítit žlutým světlem.
  • 0

#67 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4,203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 August 2007 - 21:10:18

Svítil jsem s tím na normál pejpr.
  • 0

#68 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 August 2007 - 12:02:32

Pavel P: ogaři, co do melete? dvě minuty ležela na papíru..... a čemu se divíte. Uvědomte si, že se má na papíry svítit min. z metrové vzdálenosti z filtrem a 15 W žárovičkou. Víte jaké to dává světlo? No, skoro žádné. Takže není se čemu divit, že to je blbé, když Vám to kreslí na papír. Již jen zbává osadit 500w halogen z kaufláču červeným filtrem a pak se divit.

Kraken
  • 0

#69 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 August 2007 - 12:45:48

Pavel P: ogaři, co do melete? dvě minuty ležela na papíru..... a čemu se divíte. Uvědomte si, že se má na papíry svítit min. z metrové vzdálenosti z filtrem a 15 W žárovičkou. Víte jaké to dává světlo? No, skoro žádné. Takže není se čemu divit, že to je blbé, když Vám to kreslí na papír. Již jen zbává osadit 500w halogen z kaufláču červeným filtrem a pak se divit.

Kraken


Má pravdu předsedo :!:
  • 0

#70 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 August 2007 - 12:47:27

co já vím, tak na MG papíry se má svítit žlutým světlem, takže červená blikačka není nic moc


A co my tady víme, tak snad není žádnej MG papír, na který by se mohlo svítit žlutým světlem.


tak jsem se díval na datasheety ilfordích papírů. Všechny končí (citlivost jde prudce dolů) mírně za spektrem 550nm, tj. pevné gradace i multigradační. Hádanka tedy zní:.. světlem o jaké vlnové délky můžu na dané papíry svítit z vhodné vzdálenosti a vhodnou intenzitou?
Budeme li se bavit o ledkách:
žlutá má dominantní vlnovou délku cca 585nm .... ve velmi úzkém pásmu
oranžová 592nm ..... tzv. nepovedená žlutá :!:
amber ( jantarová) ....610nm
červená ...... 625nm až 635nm
temně červená .... 660nm
s více než 660nm se u nás běžně nesetkáte
to co obvykle koupíte v prodejnách je červená 625nm až 635nm

problém blikaček na kolo je často v tom, že výrobci aby ušetřili na nákladech používají ledky bílé ( kupodivu, i když u nás jsou nejdražší) a výslednou barvu upravují pouze barvou plexi, o němž pochybuji, že propouští pouze úzké pásmo vlnových délek

mou teorii mohu podpořit faktem, že ilfordí safelights SL1 a 902, které jsou doporučeny pro multigrade papíry silně koketují s hranicí žlutého světla, spektrum 902-ky začíná dokonce někde kolem 560 - 570nm viz níže:
http://www.ilfordpho...11122432403.pdf
  • 0

#71 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 August 2007 - 13:01:32

No, to že citlivost za 550nm padne na hubu, neznamená, že je nulová (příměsi, nečistoty, možná nějaký ekvivalent nepřímých přechodů... - nikdo není dokonalý), určitě si člověk s 580nm bezpečným světlem může dovolit míň jak se 630, třeba kdybych si hrál s předsvěcováním papíru (jako že jo), docela bych se bál svítit blízko hrany citlivosti protože na závoj tam dost možná bude stačit podstatně menší dávka "bezpečného" světla než o 50-80 nm dál.
Ale experimentální ověření nechám na někom jiném, červená mi docela vyhovuje :!:
  • 0

#72 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 August 2007 - 13:08:42

já svítím starým fomáckým žlutým filtrem (je na něm tuším hodnota 592nm) a nepozoruji žádné problémy ( na flashing se chystám, tak pak poreferuji). Faktem je že čím budeme používat vyšší vlnové délky, tím to bude bezpečnější, ale taky toho bude míň vidět :!:
  • 0

#73 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 August 2007 - 13:30:13

já svítím starým fomáckým žlutým filtrem (je na něm tuším hodnota 592nm) a nepozoruji žádné problémy ( na flashing se chystám, tak pak poreferuji). Faktem je že čím budeme používat vyšší vlnové délky, tím to bude bezpečnější, ale taky toho bude míň vidět :!:


Není ale žlutá jako žlutá. Někteří výrobci označují 592nm jako žlutou a jiní zase za jantarovou. No a jantarová je to správné na MG papíry.
Teda abych byl přesnej, tak MG papíry třeba od Ilfordu- takové Fomaspeedy Variant III mají bezpečné světlo dle výrobce (to si nevymýšlím) od 610nm. Proto sem si koupil LEDky s vlnovou délkou 615nm. Vše je popsané tomto vlákně.
  • 0

#74 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 29 August 2007 - 15:14:16

No řeknu Vám co si myslím ogaři. Na MG papyrusy se doporučuje jantarová, která má baj vočko oných 590 nm +-. Doporučuje se z toho důvodu, že ide přece jenom trochu líp vidět na papíry a lépe se odhaduje kontrast zvětšeninky.
Na MG lze však klidně použí i červenou (je dokonce bezpečnější), která má takových nějakých 650nm. Kdo se s ní naučí pracovat tek je v pohodě. Stejně jako já.
A s tím bakelitem na ledkách.... no nevím. Pokud je nikde nefouká bílé světlo a paprsek má vlnovou délku okolo 650 nm, tak je to v pohodě.
Já používám 2 lampy z vojenské vétřiesky (jsou celé červené) a tyto mám osazeny 25w žárovkama. Mám je umístěny tak, že se mi odráží světlo přes strop na celou komoru.

Tož asi tak.......
  • 0

#75 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 29 August 2007 - 17:10:11

Blikat jsem s tím zatím nezkoušel... :!:
  • 0

#76 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 29 August 2007 - 17:24:10

S těmi blikačkami svítím přímo na papíry a do misek s vývojkou, nemám nikde žádné černé plátno, ani jiné podobné stínění kvůli odrazům a leskům. Dokonce když dělám černý okraje fotek tak používám baterku s diodou, nebo normální žárovkou (podle toho co mi syn vezme pryč) A taky se odrazy nekonají. Taky podložka na které zvětšuju s rámečkem je bílá, lesklou folií polepená a nic to nedělá.

Tu blikačku jsem zkoušel asi takto: 1min. 5 cm od papíru zanechala stopy po diodách. 30cm od papíru, taky minutu a pak 3 nezanechala žádné stopy ani závoj. A papír položený asi hodinu na vaně s blikačkou v pracovní poloze tj. asi 1m a víc od všeho nezanechala taky žádný závoj. Po vyvolání bylo vše krásně bílé. Proto se nebojím si koupit ještě třetí a svítit jako o vánocích... :!:
  • 0

#77 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 6 September 2007 - 14:55:30

Georgi, díky za návod.
Něco jsem nakoupil, ale jakožto elektroamatérské embryo potřebuju nakopnout. Má se to zapojit sériově? Teda jako všechno, to jest ten odpor, a pak za ním všechny čtyři diody? Nebo nějak paralelně? jak se vlastně vypočítá potřebný odpor, když znám napětí zdroje a parametry diod?

Díky předem,
--
Pepa


[quote name="george"]Nevím, co se mi to stalo, ale ponořil sem se do toho a mám použitelný výsledek!!! Koupil sem v GM vysoce svítivé diody a dal to dohromady. Výsledek je přinejmenším potěšující.
Součástky potřebné:
-kousek plošného spoje s předpřipravenýma dírkama
-LED dioda červená 615nm (GM code: 511-725) 4 kusy
-odpor 51 ohmů 1x
-kontak na baterii 9V
-baterie 9V
  • 0

#78 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 6 September 2007 - 17:55:21

něco o diodách je tady:
http://metku.net/ind...ndex_eng#series
  • 0

#79 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 September 2007 - 18:32:50

Pepo, diodu pracující při pracovním napětí U a proudu I můžeš nahradit (považovat za) odpor(em)
R=U/I. Typicky bývá R diody kolem 100 Ohmů.

Pak už jen stačí pravidla pro sériovně zapojené odpory: R_celek=R_1+R_2+..+R_n a paralelně zapojené odpory: 1/R_celek = 1/R_1+1/R_2+..+1/R_n, (dá se to zasmozřejmně kombinovat (např.: paralelně zapojené diody a k nim sériově odpor - spočtu efektivní odpor diod podle vztahu pro paralelní zapojení, dosadím do vztahu pro sériově zapojené odpory a mám výsledný odpor)) a Ohmův zákon: U=R.I, R je odpor celku (nějak pospojované odpory a diody), I proud který tím celkem teče.
Obvod je potřeba navrhnout tak, aby diodami tekl pracovní proud a bylo na nich pracovní napětí.

Konkrétně pro 4 diody, 50 Ohm odpor a 9V zdroj bych to asi zapojil všechno do série. Jen si musíš dát pozor na to, aby všechny diody měly srávnou polaritu, jinak to svítit nebude.

Doporučuju přepočítat, neb jsem před chvílí požil nemálo špendlíkovice kamarádova bráchy v kombinaci s Frankovkou... 8-)
  • 0

#80 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 September 2007 - 20:07:59

To, co sem napsal, je vše, co potřejueš. Všecko to vrzni sériově i s odporem. Hotovo dvacet. Nic nepočítej.
Ten odpor je vymyšlenej přesně k temhle diodám. Spočátal sem kolik si vezmou napětí z baterky a zbytek z 9V se vyodporuje tím odporem. Je to cca 50ohmů. Hotovo dvacet! Nic nevymýšlej...
  • 0

#81 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 10 September 2007 - 12:49:40

Děkuji za objasnění! Pochopil jsem a spáchal svítidlo. Rozměry 3x1 cm (bez 9V baterky, se spínačem), svítí to jako divé. Večer zkusím trochu osvítit papír (Fomabrome Variant), ale jsou to diody 615nm, mělo by to být OK.

--
Pepa


Pepo, diodu pracující při pracovním napětí U a proudu I můžeš nahradit (považovat za) odpor(em)
R=U/I. Typicky bývá R diody kolem 100 Ohmů.


  • 0

#82 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 22 January 2009 - 18:59:56

Zdravím všechny, právě teď dělám návrh světla s LED diodama - červené, vlnová délka 660nm, počet LEDek cca 48, pak to sem hodím, cena cca stovku. :wink:
  • 0

#83 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 January 2009 - 08:11:04

Nač používat 48 led tam, kde postačí i jedna? Viz. LUXEON III nebo LUXEON III, existují i výkonnější, ale tahle s parřičným difuzérem naprosto dostatečně osvítí místnost 4x4m. Pravda cena nebude 100, ale 200. Vhodný zdroj a chladič (nutnost!) se myslím vždy najde.
  • 0

#84 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 23 January 2009 - 08:57:29

....já nevim že místo toho vyvíjení světel radši neděláte fotky :wink:
  • 0

#85 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 January 2009 - 10:06:42

otik: souhlas, ja to připojil dvouma drátama a už to jelo ... na druhou stranu i ten vývoj někoho může bavit a přinést uspokojení, třeba zrovna v lichém období, kdy fotit z nějakého důvodu nelze
  • 0

#86 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 23 January 2009 - 14:18:34

údajně novinka: http://www.foma.cz/f...sp?novinkaid=91
  • 0

#87 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 23 January 2009 - 14:33:29

Před časem jsem se tady ptal na tuto lampu ohledně MG papírů:

Když už jsme u těch světel... Nemá z vás někdo zkušenost s tímto světlem španělské výroby a MG papírů? A to jak oranžový tak červený filtr? Vložený obrázek


Po zkouškách mohu zodpovědně říct, že v ORANŽOVÉ variantě (kterou mám) je to BEZ PROBLÉMŮ! Měl jsem trochu strach. S předepsanou žárovkou to svítí fakt dost, ale papírům to nevadí ani po dlouhé době (ILFORD).
  • 0

#88 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 26 January 2009 - 01:59:14

Omluvám se všem, kteří mají světlo v komoře vyřešený.
Já jakožto znovuobjevitel krás B&W musím toto řešit a jsem "rád", že před lety dal můj jinak dobrej táta komplet vybavení temnice školnímu fotografickému kroužku... Co já bych za stařičkého Opemuse IIa teď dal. No abych neplácal jatýrka, zařizuji vše od nuly...... Takže i světlo. Připojuji i schema a návrh tišťáku pro elektrofandy (nic světoborného to není, dá se použít od 4 LEDek až do haleluja-v koupelně mám 12V bodofky). Děkuji za trpělivost... a dobré světlo všem
Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek
  • 0

#89 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 January 2009 - 08:15:58

Co já bych za stařičkého Opemuse IIa teď dal. No ]


Za odvoz (nebo za poštovný) ho můžeš mít. ;)
  • 0

#90 MaMi

MaMi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationSokolov
Reputace: 0

Publikováno 26 January 2009 - 14:26:32

to Notorius: zvětšovák mám slíbený od jednoho kamaráda, jeho tátovi se to prý válí ve sklepě. Má to být taky nějakej Opemus, snad i s nějakými objektivy, tak jsem na to zvědav... Ale děkuji za nabídku... :wink: Sem tam mrknu na aukro, něco málo tam na komoru za pár kaček bylo...
  • 0

#91 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 November 2009 - 22:24:10

ja mam lampu so zltozelenym orwo filtrom 113d. bude to v pohode na fomaspeedy s pevnou gradaciou?
  • 0

#92 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 27 November 2009 - 23:26:47

Ten orwo by mel jet na pevne gradaci normalne....
  • 0

#93 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 December 2010 - 21:11:49

Právě dnes jsem zjistil děsivou věc: filtr do aladinky od Kaisera se "vysvítil". Pracoval jsem s ním mnoho let a nebyl problém. Při zvětšování na X-Press furt ta bílá nebyla bílá... Bylo to lampou! A to ji mám na zdi cca 120cm od misky a obrácenou do stropu (ještě kolem metru) a v lampě dříve 15W, poslední rok 8W.
Aktivoval jsem stařičkou plechovou aladinku 13x18 s rubínovým filtrem + 15W (a ještě má uvnitř otočnou clonu) - vše v pořádku!
No toto...!!!
  • 0

#94 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 December 2010 - 22:05:32

:!:
holt plastový šméčko, tak to budu muset ten můj kus taky prohlídnout, jestli už není s vadou
  • 0

#95 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 20 December 2010 - 02:45:53

To je tým, že děláte na ty plastové papíry :!:
  • 0

#96 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 20 December 2010 - 09:02:45

To je tým, že děláte na ty plastové papíry :)


Nejsvatejsi pravda :)
  • 0

#97 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 December 2010 - 09:07:33

Mám sadu filtrů od fomy.Jaký číslo je nejlepší pro použití na MG? :)
  • 0

#98 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 20 December 2010 - 09:26:36

To je tým, že děláte na ty plastové papíry :)


né že bych popíral pravost a pravdivost Tvého výroku - baryt je baryt - bez diskuze, ale když jsem Ti naposledy ukazoval fotky, tak jsi RCčka skoro nepoznal :)

K debatě: na X pressy mi bez problému fungoval žlutozelený filtr, ale na baryty byl špatný.
Nechal jsem si říznout u sklenáře tmavě červené sklo a ve spojení s 15W žárovkou není problém u žádného druhu mnou používaných papírů...
  • 0

#99 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 20 December 2010 - 09:27:43

č.640 je jistota, č.600 je dobré, ale pro pochybné fomy MG možná moc světlé
  • 0

#100 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 December 2010 - 10:38:29

To je tým, že děláte na ty plastové papíry :)

no prosím tě, takový bys u mě v komoře nenašél
-
ohledně toho poznávání co je co za papír při prezentaci na stole, o to přece vůbec nejde, nepochybně můžou bejt na rc pěkné obrázky a někdo je má radši, ale třeba já tam mám ten kontakt s rukama a mě se s nebaryty dělá blbě z čistě ideologickohmatových důvodů :) :)
jo ale dávat je do kamery místo planfilmu, to jsou lepší, taky proto, že maj neměnný rozměry a baryt co by živej organismus je pro tuhle příležitost celkem neklidnej
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních