Přejít na obsah


Fotka

Zase objektivy - tentokrat 50mm


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2007 - 07:58:28

Resi se tu ted nekolik objektivu na stredni format, ale nejak nejsem schopen si v te zaplave informaci vytahnout to podstatne pro me.
Muj Trinar 3,5/50 ma drobne problemy s kontrastem v rozich --> hodlam ho vymenit. Vzhledem k tomu, ze se s kolegou chystame delat i barvu chci rovnou nejaky objektiv pro ni vhodny. Pochopil jsem spravne, ze v podstate musim koukat po APO sklech?
Na Ebay se ted drazi:
Schneider 40mm f2.8 Apo Componon HM MC
RODENSTOCK APO RODAGON 2,8/50mm
Rodenstock Apo Rodagon N 2,8/50
Schneider 45mm f/4 APO-Componon HM

Nebo muzu pouzit i jine? Jako treba:
Componon-S 2,8/50mm
Schneider-Kreuznach W.A. COMPONON 4/40
Rodagon 1:2,8 / 50mm
Nikon EL-NIKKOR 50mm F/2.8N

Jaka je tak normalni cena za jakou se vydrazi? Radeji nemecky ci US Ebay?
  • 0

#2 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 16 květen 2007 - 08:20:51

Já mám ten nikkor 2,8/50 a je to takový objektiv, že si nedovedu představit v čem bych si polepšil apo rodagonem. Fakt nevím, možná v něčem jó ale když vidím na zvětšeninách naprosto ostrá zrnka z filmu tak to vůbec neřeším, spíš si říkám, jestli na ty ksichty neseženu raději nějakej belar.
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2007 - 08:28:27

Hele ono ten rozdil mezi apo a neapo sklem poznas akorat pri posuzovani dvou uplne stejnejch veci lupou na stejnym papire. Ja bych to fakt nevidel tak perfekcionisticky. Pokud nedelas extremni zvetseniny tak je to spis o tom ze ten rozdil clovek chce videt nez ze ho vidi. :evil:

Pokud chces vetsi kvalitu je lepsi cesta vetsi negativ a mensi zvetseni.
  • 0

#4 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 květen 2007 - 08:29:22

Pokud budes nakupovat na US ebay, nezapomen ze budes platit clo a DPH. Teda pokud se s prodejcem nedohodnes a neposle ti zbozi jako obyc balik.

Pri proclivani pozor na spolecnost UPS. Pokud prodejce v pruvodce neuvede cenu postovnyho bude ti pri vypoctu celni hodnoty zbozi vypoctena podle tabulek UPS CZ :evil: A ta jde do tisicu. A jeste k tomu zaplatis poskokum z UPS CZ polatek dalsi sluzby ( zhruba 250Kc ).To nepotesi.
Ted zrovna resim reklamaci celniho rizeni, musim podle vypisu z Paypalu prokazat skutecnou cenu postovneho kterou sem zaplatil.

Celni hodnota zbozi = Porizovaci cena zbozi + veskery naklady spojeny s dopravou zbozi do CR ( postovne, pojistne...)
  • 0

#5 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 16 květen 2007 - 08:48:50

El-Nikkor je vyborny objektiv, ale pokud chcete delat barvu pak bych volil APO Rodagon N.
  • 0

#6 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2007 - 08:57:14

Ja vim, ze bych si pri CB vystacil s necim levnejsim (viz druhy seznam), ale jde mi o to abych prave neprohloupil kvuli te barve...
  • 0

#7 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2007 - 08:59:15

...ale pokud chcete delat barvu pak bych volil APO Rodagon N.

Za kolik se tak normalne drazi?
  • 0

#8 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 16 květen 2007 - 09:00:20

Já mám takovej pocit, že v tý knížečce u nikkoru psali cosi o apo korekci, jako, že ji ten nikkor má. Já dělá na barvu tak akorát 18x24, takže tam žádný aberace nevidím, ale asi bych je neviděl ani s anaretem.
  • 0

#9 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 16 květen 2007 - 09:03:44

...ale pokud chcete delat barvu pak bych volil APO Rodagon N.

Za kolik se tak normalne drazi?


Dobra otazka, pokud bude v perfektnim stavu a sezenete ho kolem €100, mate kliku, pocitejte spis vic.
  • 0

#10 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2007 - 09:04:14

Já dělá na barvu tak akorát 18x24, takže tam žádný aberace nevidím, ale asi bych je neviděl ani s anaretem.

Nic proti ale delat barvu tak jako ty me nelaka:-) Mam pocit, ze v tvem systemu "nejak to nastavim a nejak to dopadne" se fakt aberace ztrati:-)
  • 0

#11 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2007 - 09:16:32

Já mám takovej pocit, že v tý knížečce u nikkoru psali cosi o apo korekci, jako, že ji ten nikkor má.

Asi mas pravdu:
Nikon El Nikkor 50mm f/2.8 N Enlarging Lens
...Constructed of Nikon's own optical glass, El-Nikkor lenses are corrected for chromatic aberration beyond the visible spectrum into near ultraviolet wavelengths to which photographic papers are particularly sensitive. Through the use of special optical glass and matching optic coatings, El-Nikkor lenses are designed for ultraviolet transmission in the 350 to 450mm range. This means El-Nikkor enlarging lenses can be used for color separation in addition to all other enlarging applications...
  • 0

#12 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2007 - 11:13:05

Delam doma jen CB a pouzivam k maximalni spokojenosti Rodenstock Rodagon 50mm/2,8 (bez APO).
  • 0

#13 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 16 květen 2007 - 11:52:18

Já mám takovej pocit, že v tý knížečce u nikkoru psali cosi o apo korekci, jako, že ji ten nikkor má.

Asi mas pravdu:
Nikon El Nikkor 50mm f/2.8 N Enlarging Lens
...Constructed of Nikon's own optical glass, El-Nikkor lenses are corrected for chromatic aberration beyond the visible spectrum into near ultraviolet wavelengths to which photographic papers are particularly sensitive. Through the use of special optical glass and matching optic coatings, El-Nikkor lenses are designed for ultraviolet transmission in the 350 to 450mm range. This means El-Nikkor enlarging lenses can be used for color separation in addition to all other enlarging applications...


Vypada to tak. El-Nikkor (N verze) stejne jako APO Rodagon ma rozsah zvetseni 2-20x, ovsem El-Nikkor je optimalizovan na zvetseni 8x, APO Rodagon na zvetseni 10x. Pri velkych zvetseninach (zvlast u barvy) budou vysledky z Rodagonu o neco lepsi, zvlaste v rozich. U CB ten rozdil asi nepoznate.

Oba tyhle objektivy jsou vyborny, takze vlastne jediny meritko bude asi cena.
  • 0

#14 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 16 květen 2007 - 12:38:58

Vypada to tak. El-Nikkor (N verze) stejne jako APO Rodagon ma rozsah zvetseni 2-20x, ovsem El-Nikkor je optimalizovan na zvetseni 8x, APO Rodagon na zvetseni 10x. Pri velkych zvetseninach (zvlast u barvy) budou vysledky z Rodagonu o neco lepsi, zvlaste v rozich. U CB ten rozdil asi nepoznate.

Oba tyhle objektivy jsou vyborny, takze vlastne jediny meritko bude asi cena.

Jeste jsem koukal na APO Componon HM...
Budu to chvili sledovat a poznam. V kazdem pripade by to melo skoncit jednim z tehle tri...
Diky
  • 0

#15 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 květen 2007 - 17:38:43

Mám ten El-Nikkor a jse s ním spokojen. Z hlediska ceny je to nejlepší volba, je možné ho pořídit za dva až dva a půl tisíce, APO Rodagon se prodává za dvojnásobek. Zrovna nedávno te EL-Nikkor někdo nabízel na Paladixu, viděl jsem taky jeden rozumě oceněnej u Fotoškoda.
  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 květen 2007 - 18:13:09

Podle mě u verzí "non APO" a APO (Rodagony, Componony) u čb a zvětšenin 30x40 až 50x60 rozdíl neuvidíte. Alespoň já jsem je nezaregistroval.
Již dříve jsem tady psal, že sotva patrný rozdíl jsem viděl na dvou rozstříhaných fotografiích (nazvětšovaných ve stejný den na stejný papír ze stejného negativu a zpracovaného stejným postupem), když jsem některé detaily položil těsně vedle sebe.
APO Rodagony jsem koupil v podstatě jenom proto, že byly k mání ve vynikajícím stavu a za více než velmi dobrou cenu. A také proto, že od chvíle nabytí jsem se přestal objektivy zabývat, protože sám sebe přesvědčuji, že "nic lepšího není k mání". Tím chci naznačit, že po zakoupení jiného (ne APO) objektivu ve Vás možná začne hlodat pocit, že jste měl nějakou korunu přihodit a pořídit "lepší". Nenechejte se zviklat vlastními pocity! Sebekriticky doznávám, že "vady" na mých fotografiích byly v drtivé většině případů způsobeny něčím úplně jiným, než zvětšovacím objektivem (rozštelovaný zvětšovák, špatné ostření, nerovný film, roztřepaný záběr... atd. atd.).
Opravdu platí, že udělat technicky dobrou fotku až takový problém není. Ale udělat technicky bezchybnou fotku - to už problém je, a velký! A co všechno se na nekvalitě může podepsat - to by byl asi výčet na několik stránek.
P.S. EL-Nikkory neznám.
  • 0

#17 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 květen 2007 - 18:21:22

No já zase nemám zkušenost s Rodagony, ale mám pocit, že na Martyho strankach bylo srovnani APO a non-APO Rodagonu na čerobílé fotce a byl to teda dost velkej rozdil...
  • 0

#18 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 17 květen 2007 - 08:52:35

hmmmmmmmm, ale jak jsem psal me ten objektiv zajima z hlediska barevnych fotek a ne CB...
  • 0

#19 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 květen 2007 - 10:42:08

Několikrát jsem to už psal i jinde: Mám dva Anarety 50/4,5 a jeden Rodagon 50/2,8 a při detailním porovnávání formátu 30x40 v nich nenacházím rozdíl. Kdosi mne poučil, že kvalita se pozná až při větším formátu. Ten už ale podle mne ztrácí smysl, když jde o kinofilm. Snad ještě rozměr 50x60, ale ten nedělám... Taky bych mohl mít ten Rodagon špatnej. To si ale nemyslím, bo fotky 30x40 "řezou" a zrno je jasně definovatelné. Možná mám štestí a oba Anarety patří ke špičce. Kdo ví? V každém případě mám na zvětšováku ten Rodagon, bo nechci, aby se mi v šuplíku jen tak válelo dva a půl tácu. Anarety byly zadáčo :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních