Přejít na obsah


Fotka

Prach na filmu po sušení


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#1 Urbi

Urbi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 květen 2007 - 14:45:01

At delam co delam, tak mam vzdycky po suseni na filmu prach, ktery vyleze pri skenovani. Koupelnu pred povesenim filmu sprchuju, film macim v destilce se smacedlem, susim pres noc v zavrene koupelne (nefunkcni odtah, ten by snad nemel tolik vyrit prach), desku skeneru utiram skoro pred kazdym pouzitim, film ofukuju - a i tak mam potom na filmu mnozstvi prachu vetsi nez male.

Mate nekdo podobne zkusenosti, pripadne tipy, ceho se vyvarovat?

Dekuji
  • 0

#2 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 21 květen 2007 - 15:02:02

kdyz uz nekdy skenuju, tak mam na vyslednem skenu vice prachu, nez kdyz zvetsuji ve fotokomore. Proste se mi nikdy nepodarilo odstranit prach ze vsech ploch skeneru plus negativu stejne kvalitne, jako pri klasickem pozitivnim procesu. Netrapi me to, protoze skeny mam jen na pripadne nahledy. A u barvy na to pustim hardwarove ICE.
  • 0

#3 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 květen 2007 - 15:20:40

Nojo, s prachem je kriz. Zjisti si jestli ti netece sajrajt z trubek, pak bys potreboval vodni filtr.
  • 0

#4 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 21 květen 2007 - 15:43:00

Prubni smáčedlo "MIRASOL 2000 ANTISTATIC" od Tetenalu. Zatím neznám nic lepšího! Je tam i fungicid proti plísním.
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 květen 2007 - 22:47:09

Prubni smáčedlo "MIRASOL 2000 ANTISTATIC" od Tetenalu.


to mě zajímá - cena, dostupnost a jestli, řečeno mamiakovštinou, vopravdu ten prach pak na filmu nejni a skoro se nemusí vometat a vofukovat atakdále

a mimo jiné mi taky došlo smáčedlo a to co jsem koupil se mi moc nezdá
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 květen 2007 - 22:58:37

ti dam radime. mam doma ještě skoro litr vod ilforda - se stav, to nemůžu sdělat. ve středu večer dorazí předseda skouknout v rámci svýho výzkumu moji temnou, tak to můžem všechno spojit ...
  • 0

#7 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 květen 2007 - 23:37:15

Jo to se taky sluší říct - Rozhodně nepoužívat smáčedlo od Fomy a kdyby snad někdo byl ještě na pochybách, tak smáčedlo od Fomy rozdhoně nepoužívat :lol:

Jinak ten bzencakuv tip me zaujal, ale jentak nedopotrebovat tu skoro plnou litrovku smacedla od Ilfordu co mam je mi jaksi zinantni. Nechapu proc to prodavaji v takovem mnozstvi, v tomhle budou machat negativy snad jeste vnoucata...
  • 0

#8 Urbi

Urbi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2007 - 06:53:04

diky
  • 0

#9 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2007 - 07:03:29

Tetenali Mirasol pouzivam a rozhodne muzu doporucit...
  • 0

#10 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 květen 2007 - 13:43:39

Onehdy jsem koupil litrovku taky - pak jsem dávil, až udávil mezi hradeckými kolegy, nakonec už nemám, ale chtěl bych zkusit něco s tím antistatickým účinkem - mám z nouze amaloc, tak zvětšovat můžu, např. dnes... pár hodin, ale lepší, než nic.
  • 0

#11 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 květen 2007 - 15:07:03

Ogaří, prskněte sem nějaků tu cenu teho mirasolu.

abs: co je na fomáckém smáčedle tak špatného používám ho od samého začátku a nic nepozoruju.
  • 0

#12 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2007 - 16:12:05

Ogaří, prskněte sem nějaků tu cenu teho mirasolu.

No ze jsi to ty:-)
Light Q za 108,-
Photo Life za 101,2
[/url]
  • 0

#13 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 22 květen 2007 - 16:23:37

tož dobře bobře, děkuju, omrknu to!
  • 0

#14 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 17:42:33

Ogaří, prskněte sem nějaků tu cenu teho mirasolu.

abs: co je na fomáckém smáčedle tak špatného používám ho od samého začátku a nic nepozoruju.


Špatné na Fomatolu je, že po něm zůstávají na filmu fleky.
  • 0

#15 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 květen 2007 - 17:47:03

Ogaří, prskněte sem nějaků tu cenu teho mirasolu.

abs: co je na fomáckém smáčedle tak špatného používám ho od samého začátku a nic nepozoruju.


Špatné na Fomatolu je, že po něm zůstávají na filmu fleky.


dekuju za "potesujici" info...takze to mozna neni jen myma rukama...ale i smacedlem...ze tam mam obcas pekne fleky...no tak zkusime take jine smacedlo
  • 0

#16 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 22 květen 2007 - 18:00:33

ja vam teda neviem,ale s prachom nejak problemy nemam(aspon pri zvacsovani) a s flakmi uz vobec ne..ziadne zmacadlo nepouzivam, po prani film švacnem na chvilu do destilky s nejakym saponatom, co je zrovna poruke a tot vse..susim v v pracovni kde mam zriadenu komoru..cim jdenoduchsie,tym lespie :lol:
  • 0

#17 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 18:22:30

Ogaří, prskněte sem nějaků tu cenu teho mirasolu.

abs: co je na fomáckém smáčedle tak špatného používám ho od samého začátku a nic nepozoruju.


Špatné na Fomatolu je, že po něm zůstávají na filmu fleky.


dekuju za "potesujici" info...takze to mozna neni jen myma rukama...ale i smacedlem...ze tam mam obcas pekne fleky...no tak zkusime take jine smacedlo


Sluší se dodat, že důležitá je u smáčedla taky přesnost. Takže ne "pár kapek odhadem" ale vážně nabrat smáčedlo pipetou nebo injekční stříkačkou.
  • 0

#18 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 květen 2007 - 20:40:09

Mám ještě totalitní zásoby, tak užívám Orwo F905. Ředím tak, že překlopím do vývojnice jeden plný uzávěr (od originál flaštičky) smáčedla. Mapy nepozoruji, jen záleží na šikovném stáhnutí vody z filmu, což provádím protažením mezi prsty.
Až dojde tak asi dám na vaše doporučení.
  • 0

#19 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 21:20:46

Když čtu o tom protahování mezi prsty, tak jsem si vzpoměl - před pár lety mi kámoš za stovku vnutil za stahovací kleště a rozhodně investice nelituji. Film pak schne o dost rychleji a tím pádem je i menší riziko, že se na něj něco nalepí.
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 květen 2007 - 22:57:38

to je zajmavý - já sem se zase vopakovaně setkal s názorem, že "veškeré protahování toliko volů dobré jest" a že je to vůbec nejjistější cesta k poškrábání filmu (jedno jestli zrnkem uvízlym mezi kleštěma nebo prstama) - tak sem tomu uvěřil a pro jistotu to nikdy nezkusil. mapy po ilfotolu a násl. destilce nemam taky a škrábance maximálně tak ze sovětskejch přístrojů ...
  • 0

#21 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 23:12:14

Jo, z toho poškrábání mám taky strach. Proto vždycky stahovací kleště před použitím opláchnu, nejčasteji použitým smáčedlem a stahuju zásadně pouze jednou. Na filmu by těsně po vytažení ze smáčedla by snad žádný zrnko být nemělo, takže se to snad risknout dá. Škrábance nepozoruji.
  • 0

#22 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 květen 2007 - 23:20:34

Ogaří, prskněte sem nějaků tu cenu teho mirasolu.

abs: co je na fomáckém smáčedle tak špatného používám ho od samého začátku a nic nepozoruju.


Špatné na Fomatolu je, že po něm zůstávají na filmu fleky.


Nechci se zastávat Fotomalu, ale nikdy mi po něm na filmu fleky nezůstávaly (tedy od té doby, co jsem ho začal dávkovat injekční stříkačkou přesně podle návodu výrobce). Teď mám Ilfotol a nějaké rapidní zlepšení kvality jsem nepozoroval.
  • 0

#23 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 květen 2007 - 23:26:43

používám smáčedlo od ilfordu a to tak, že otevřu tank /volám po jednom filmu/ - nechám tam vody že film je samozřejmě zcela ponořený.
naberu injekcí smáčedlo cca 1,5 ml /přesně odměřit/ a jemně ho tam středem vypustím, lehce zakroužím tankem a chytnu prostřední trn na cívky a jen tak zavrtím - prakticky nechám dovzlínat .
když vidím, že bubliny začínají vylézat všeho nechám a minutku nechám odpočinout
vyleju vše, vytáhnu jedním pohybem film z cívky, uchopím ho pevně na obou koncích a prudce trhnu, tím odstraním jakékoli kapky /samozřejmě že to okolo sebe i trochu sebe pocákám, ale to jsou detaily :-) /
film je připravený na vyvěšení a vyschnutí
timhle způsobem mam zajištěný čistý negativ co se týče fleků atd.
tohle všechno je koordinováno s mojí sprchou v koupelně, kde nechám film vysušit.
tedy je nutností vlhčí místnost /prach se tam šíří daleko méně/ a ideálně přes noc, /frekvence provozu na minimu/
ráno dřív než všichni vstanou rozstříhám negativ do trezorků a šmidlik

vycházím z toho, že jakýkoliv dotyk čímkoliv negativu může mít fatální následky.
asi za nejbrutálnější zásah považuju ty kleště, oni občas dovedou totiž strhnou i emulzi :)

pozn. - jestli někdo chcete ty kleště, tak jsou k vyzvednutí asi 40 metrů od mostu v řece, co vede v turnově k nádraží- tak jsem byl na ně nasr...
  • 0

#24 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 květen 2007 - 07:39:52

Ještě než sem vyvolal svůj první film, tak sem dostal supr tip! Funguje to teda jen u kinofilmu, ale nevadí:

Kinofilm vytáhnutý ze smáčedla nepověsit volně za konec, ale na předpřipravené hřebíčky zatlučené v pravidělných odstupech pověsit vodorovně za perforaci. Voda pak nestéká po celé délce filmu, ale jen z políčka směrem k perforaci. Tam si už může dělat co chce...
  • 0

#25 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 23 květen 2007 - 10:34:46

Ještě než sem vyvolal svůj první film, tak sem dostal supr tip! Funguje to teda jen u kinofilmu, ale nevadí:

Kinofilm vytáhnutý ze smáčedla nepověsit volně za konec, ale na předpřipravené hřebíčky zatlučené v pravidělných odstupech pověsit vodorovně za perforaci. Voda pak nestéká po celé délce filmu, ale jen z políčka směrem k perforaci. Tam si už může dělat co chce...


robim nieco podobne..zavesim film sice len za konce,ale tak aby isiel sikmo..cca 45- 60 stupnov a voda steka skor k preforacii..nemam ziadne mapy ani flaky..nic..
  • 0

#26 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 květen 2007 - 15:16:54

Já ty kleště ještě nevyhodil, ale asi vyhodím, po prvním použití mi poškrábali film a už nikdy více...
  • 0

#27 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 23 květen 2007 - 15:41:34

Já ty kleště ještě nevyhodil, ale asi vyhodím, po prvním použití mi poškrábali film a už nikdy více...

Zalezi jak se k nim chovas... Ja je pouzivam cca pul roku a nemel jsem problem. Skladuju je v original obalu a pred pouzitim je oplachnu v ciste vode (a prstem promnu vystupky) a pote jeste vykoupu ve smacedle nez z nej taham film...
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 květen 2007 - 16:25:27

Mám ty kleště taky a od kinofilmu je držím co nejdál. Ten mi parkrát poškrábaly, svitek nikdy. Jenom bych rád věděl proč je svitek v tomto směru přátelštější :-).
  • 0

#29 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 23 květen 2007 - 16:25:36

Tak tak.,. ja si prsty taky koupu ve vode se smacedlem, tedy nez stahnu tu vodu. :)
  • 0

#30 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 květen 2007 - 17:11:24

Pánové, při použití gumových kleští je rozhodující faktor rychlost. Ne jak rychle stahujete vodu z filmu. Ale jak rychle po vytažení z tanku. Čím tenčí emulze, tím rychleji. A bez kvalitního smáčedla raději nestahovat ani prstama! To že guma musí být navlhčena bych pánům snad zdůrazňovat nemusel...
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 květen 2007 - 20:57:59

Kleště nevyhazujte. Dá se s nima stahovat voda třeba z papírovejch zkoušek, nebo z RC kontaktní kopie - ostáhnu to ze všech stran dokolečka a pak to rychlejc schne. V neposlední řadě je může dostat nějaké dítko na hraní, tak proto.
  • 0

#32 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 květen 2007 - 18:45:53

Kleště jsem používal, problémy nebyly, ale proč riskovat, když protáhnutí mezi ukazováčkem a prostředníčkem funguje naprosto stejně a nic nehrozí? Jinak s prachem bojuji také velmi sveřepě, asi tedy zkusím jiné smáčedlo než fomu (fleky mám málokdy) Před scanováním, či založením do zvětšováku jsem používal balónek na klystýr .) Teď jsem byl donucen koupit domů takový ten miniaturní vysavač na baterky a k mé velké radosti na odsátí prachu z negativu funguje báječně .)
  • 0

#33 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 červen 2007 - 04:06:50

Ještě než sem vyvolal svůj první film, tak sem dostal supr tip! Funguje to teda jen u kinofilmu, ale nevadí:

Kinofilm vytáhnutý ze smáčedla nepověsit volně za konec, ale na předpřipravené hřebíčky zatlučené v pravidělných odstupech pověsit vodorovně za perforaci. Voda pak nestéká po celé délce filmu, ale jen z políčka směrem k perforaci. Tam si už může dělat co chce...


robim nieco podobne..zavesim film sice len za konce,ale tak aby isiel sikmo..cca 45- 60 stupnov a voda steka skor k preforacii..nemam ziadne mapy ani flaky..nic..


Teda moc jsem tomu nevěřil, ale funguje to! Mapy se nekonají! Chvíli jsem rotoval s filmem po místnosti než jsem našel ideální bod pro uchycení druhého konce, ale výsledek mě mile překvapil. Jsem docela zvědavej až z toho něco nazvětšuju :)
  • 0

#34 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 červen 2007 - 18:24:19

Taky zavěsim film cca těch 45stupňů šikmo a v pohodě. Ani zmínka po nějakém fleku. A to používám jinýma zatracované smáčedlo od Fomy
  • 0

#35 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 červenec 2007 - 18:54:39

Prubni smáčedlo "MIRASOL 2000 ANTISTATIC" od Tetenalu. Zatím neznám nic lepšího! Je tam i fungicid proti plísním.


mirasol? to je dobrej nazev pro smacedlo...:wink: (ve sp. slunecnice) ale diky za tip, s prachem bojuju, vyzkousim
  • 0

#36 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 28 červenec 2007 - 19:04:09

no, hlavně se to nechce hned potom co vás drahá polovička pošle luxovat odreagovat voláním negativu :wink:
  • 0

#37 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 červenec 2007 - 20:02:01

Má zkušenost:
Fleky dělá KAŽDÉ PŘEDÁVKOVANÉ SMÁČEDLO
Čím nižší vzdušná vlhkost a teplota prostředí, ve kterém sušíte film, tím rychleji je třeba dostat jej z cívky mezi závěsné spony.
Upnout sponu (se závažím) na povytažený konec filmu z cívky, vytáhnout, upevnit druhou sponu, půlminutu nechat skloněný film cca zmiňovaných 60st (levá nad hlavou, pravá u pasu - z konce kape voda do umyvadla) tak, aby voda (se smáčedlem) co nejrychleji stekla k okraji filmu, zavěsit.
Kleště - U MĚ OPRAVDU ANI V SEBEOBRANĚ!
Mezi prsty - PROČ???
Smáčedlo od Fomy (jmenuje se FOTONAL) - nemám výhrad.
Chemie od Amaloco - překvapivě dobrá!!! Zatím jsem vyzkoušel pozit. vývojku 6006 Varimax (vynikající), ustalovač Proffix X55 a právě to smáčedlo.
  • 0

#38 caminante

caminante

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červenec 2007 - 00:03:59

Má zkušenost:
Fleky dělá KAŽDÉ PŘEDÁVKOVANÉ SMÁČEDLO


btw mi prijde, že ilfordy (pan a hp5) jsou na to predavkovani naky citlivejsi.. trix davam normalne (2ml) na 400 ml vody u Ilf spis min cca 1-1,5ml
  • 0

#39 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 29 červenec 2007 - 01:26:46

chlapi ja vam teda nevim...ale nejak sa s tym moc babrete :lol: ja davam do asi 300ml vody trochu Jari co je na umyvanie riadu...nijak presne..skor tak baj oko ako sa podari..aka muzika mi zrovna hra a tak...a funguje to :wink:
  • 0

#40 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 leden 2008 - 22:50:53

Jeste se tu nikdo nezmínil o tom jak dostat prach z jiz sucheho filmu..jde to vubec ještě nějak? Myslel jsem, že mikro utěrkou by to šlo, ale nevím?
Má někdo zkušenosti?
  • 0

#41 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 leden 2008 - 23:44:35

ale zmínil,- hledej. :lol:
heleď až pojedeš do práglu kup si stlačený vzduch, nebo se přijď ke mně podívat.
tu mikroněco - ať tě to ani nenapadne použít :wink:
  • 0

#42 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 leden 2008 - 01:03:42

Tož jak ho dostat pryč, já to prvně ofúknu takový tým bazmekom co sa s ním dělajů ony klistýry, či jak sa to píše, abych ofúkl prach. Potem film lehce přejedu mikrovláknem a šup do rámečku. Prach tam nekdy je ale fakt málo a z teho sviku to nejde skorem vidět. No a když tam sů tečičky tož je retušnu.
  • 0

#43 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 10 leden 2008 - 08:31:05

Možná bych přidal pár postřehů začátečníka.

1. Můj starý postup (tak jak mě ho učil táta dle klasiky 70tých let :wink: )
Vypraný film v poslední vodě (normální vodě) ve vývojnici zakápnout jarem, zakvedlat, vytáhnout, protáhnout mezi prsty a pověsit.
Výsledky: bílé fleky jako prase, prach na filmu

2. Můj nový postup (podle toho, co jsem načetl na netu)
Vyvolaný film peru v normální vodě z vodovodu. Když je vypráno, obyčejnou vodu zcela vyliji, do vývojnice naleji destilku a přidám smáčedlo Foma Fotonal. Dávkováno dle předpisu 5ml smáčedla na 1 litr vody (takže 3ml smáčedla do 600 ml destilky ve vývojnici). S filmem zakvedlám (udělá se mírná pěna) a nechám 5 minut stát, aby došlo k "vsáknutí smáčedla" (to jsem se dočet někde na netu).
Výsledky: film je perfektně čistý, bez fleků a bez prachu! V koupelně uschne cca za 2hod.

Od té doby, co takto peru filmy, tak rapidně klesly moje problémy s prachovými částicemi jak při skenování, tak při zvětšování.

Ale tím neříkám, že nejsou i jiné zaručené předpisy. Takže ten Fotonal asi funguje :lol:
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 leden 2008 - 11:56:10

Má zkušenost:
Fleky dělá KAŽDÉ PŘEDÁVKOVANÉ SMÁČEDLO


btw mi prijde, že ilfordy (pan a hp5) jsou na to predavkovani naky citlivejsi.. trix davam normalne (2ml) na 400 ml vody u Ilf spis min cca 1-1,5ml


potvrzuju - je to přesně tak ;-)
  • 0

#45 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2008 - 12:39:30

Jo to se taky sluší říct - Rozhodně nepoužívat smáčedlo od Fomy a kdyby snad někdo byl ještě na pochybách, tak smáčedlo od Fomy rozdhoně nepoužívat ;-)


Proc?
  • 0

#46 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2008 - 12:47:35

Špatné na Fomatolu je, že po něm zůstávají na filmu fleky.


Beru zpet sve posledni "proc" a davam na vedomi, ze jsem nikdy zadne fleky nepozoroval ...
  • 0

#47 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 březen 2009 - 11:31:45

jarda napsal:
Čau komorníci a komornice, potřeboval bych poradit s jedním problémem. Mívám špatně vyprané filmy a nevím, čím by to mohlo být. Po uschnutí filmu na něm zůstávají mapy. Peru cca 5min v tekoucí vodě, potom naleju smáčedlo na cca 1min, film vyndám a stáhnu mezi prsty (nemám kleště, dnes si je ale jedu koupit, doufám, že v HK uspěju:-) Mám podezření na zbytky smáčedla, ustalovač nebo jiná chemikálie to asi nebude, podle mě je to vyprané dostatečně. Máte někdo stejnou zkušenost, čím by to mohlo být?? Nebo dělám něco blbě?? Uvidíme, jaký bedu výsledek s těma kleštěma. Díky za rady.

v hradci? a kde? prodejna foma zrušena, že by to měli v továrně se mi nezdá, není to jejich výroba
zbývá excel foto, ale to bych taky neviděl nadějně
  • 0

#48 jarda

jarda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2009 - 14:46:26

No v hradci nakonec nikde, po přečtení diskuse jsem přesvědčenej, že je to tim předávkovanym smáčedlem, dávám tam toho docela dost....takže uvidim. Původně jsem myslel jsem Excelfoto, jak tam má ten týpek komisní prodej (nebo že by alespoň poradil)
  • 0

#49 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 březen 2009 - 15:04:07

pan tamáš už dlouho v komoře nepracoval a snad průběžně marodí - dobrou zprávou je, že část sortimentu fomy je v tom obchodě ke koupení
při dodržení zmíněných zásad to bude dobrý
vyšší vlkost v místě sušení
přesně nadávkovaný smáčedlo
filmy pokud možno sušit na ležato
  • 0

#50 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 9 březen 2009 - 15:13:21

Suším film ve vodorovné poloze na šňůře po co nejkratší dobu.
Onehdá jsem si nechal udělat takové udělátko. V podstatě šlo o novodurovou trubku o délce 120tky filmu + 30 cm. Ze spoda byl nasunit filtr od Škodovky ze sání a pod ním ještě malý ventilátorek, prakticky bez výkonu. Ze zhora jsem věšel film a ze zdola se pomalinku valil filtrovaný vzduch. Nahoře byl propustný dekl. Docela mě toto udělátko vyhovovalo. Se stěhováním jsem jej vyhodil. Párkrát mě napadlo, že by jsem si jej mohl zasejc udělat. Jen nevím, zda-li se ještě dělá válcovej filt do Škodovky MB 1000. Zajímal by to někoho?

otec
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních