Přejít na obsah


Fotka

Paranoya


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 25 květen 2007 - 10:17:52

Teď trochu odbočím od techniky. Má otázky míří k dlouholetým temnokomorníkům, kteří už ve výparech z chemikálií strávili nějaké ty desítky až stovky hodin.
- Nenechává to na vás nějaké následky?
- Nepociťujete zdravotní změny a problémy? (jako např. častá nevolnost, časté bolesti hlavy, vypadávání vlasů, červenání očí atd.)

Už jsem měl tu čest se v životě nadýchat různých svinstev a tak už bývám opatrný. Já osobně jsem nějaké akutní problémy z noci strávené s xichtem nad miskami neměl (akorát se mi pustila krev z nosu.. ale to bylo možná z nevyspání nebo tepla), ale zajímalo by mě, co se mnou bude za 10 let. :D

dikes
  • 0

#2 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 25 květen 2007 - 10:42:18

Tak to mi pripomnelo rozhovor s jednim starym fotografem, kde se ho reporter ptal jestli jeste pouziva amidol. Onen pan, ktery byl znam tim, ze si v amidolovych vyvojkach si machal prsty asi 50 let, prohlasil, ze od te doby co se docetl, ze amidol je karcinogenni presel na dektol. :D

Me zdravotni potize jsou zavisle na mnozstvi cigaret vyhulenych nad miskami, se samotnou chemii problemy nemam.
  • 0

#3 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 25 květen 2007 - 10:42:26

Ocituji Predsedu:
V pátek jsem se, pánové, po strašně dlouhé době zanořil znovu do své temné svatyně. Po rekonstrukci svatyně a bytových prostor Širokého paláce jsem byl celý uondaný a nemohl jsem se stále dostat k tomu zvětšování. V úterý na vernisáži jsem se tak nějak zastyděl, že jsem ještě v nově rekonstruované temnici nezvětšoval, no a v pátek jsem se do toho vrhl. Úplně jsem se vzpamatoval, jak jsem znovu viděl vylézat ve vývojce na papíře obraz vykreslený Zenitarem, pookřál jsem a cítil se jako znovuzrozený. Prostě návštěva fotokomory je jako návštěva lázní. Takové termální kúpele.
  • 0

#4 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2007 - 11:23:40

Smrad z chemie mi dlouhá léta nevadil, ale před více než rokem jsem se při rozpouštění ID-11 udělalo nějak šouflo a od té doby jsem při jejím používání cítil tlak v žaludku, kromě toho mě po pobytu v komoře vyschnou a štípou oči. To ale může být i tím, že chodím do zaměstnání do takového starého plesnivého domu, a od té doby mi často slzí oči, je tedy možné, že chemie tento stav zhoršuje.
Rozhodně je to individuální věc a záleží taky na tom, o jakou konkrétní chemii jde. Rozhodně se ale vyplatí v komoře větrat a taky udržovat tam pořádnou hygienu (tedy žádné léta zaschlé fleky od vývojek na zemi apod.)
  • 0

#5 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2007 - 11:27:26

viz též
http://www.fotopruvo...d&clanek=122451
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 květen 2007 - 12:08:49

odsávání na zdi, ev. něco přímo nad miskou, občas pustit, mám komoru asi 5m krychlových a tam větrám kažkou chvíli puštěním odsávání, prachem se nezabývám, sem tam se něco objeví, als. se naučím retušovat, na misce s ustalovačem mám sklo trvale, nad vývojkou jen když je nalitá přes noc, mám dost citlivé dýchací cesty a problémy nemám a pracuju i deset hodin s malýma přestávkama, asi už 4 rokem
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 květen 2007 - 12:28:48

jo, mně se čas vod času šoufl dělá. nejhorší to bylo kdysi při dlouhodobym koupání fomatonů v péwéčku a bez větrání - to sem byl už fakt přivotrávenej. naposled mi uplně nesedly ručně protahovaný ilford wármtóny 50x60 na výstavu. tušim, že největší vývin plynu byl po přechodu do ustalovače. nebo přerušovače?
  • 0

#8 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2007 - 12:53:30

Jak říká Radim - minimalizovat styk s výpary, zakrývat misky, často větrat, vytírat komoru, nemít v ní moc velké horko (třeba v létě v koupelně). Podle mě mohou být zdravotní problémy jen dočasné, dlouhodobě by se to projevilo jedině při denodenním mnohahodinovém zvětšování, a to nepředpokládám. Určitě je větším problémem kuřáctví či alkoholismus než nějaký občasný pobyt ve fotokomoře.
  • 0

#9 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 květen 2007 - 12:55:56

Jo a při manipulaci s roztoky, zejména koncentráty, si vzít gumové rukavice a tím minimalizovat možné kožní alergie.
  • 0

#10 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 25 květen 2007 - 16:33:14

ja mam tolko roznych alergii, ze pobyt v komore a styk s nejakymi vyparmi pripadne koncentratmi uz ani nehra rolu..jedna alergia hore dole :D Misky nezakryvam..ani moc nevetram..skor ked som v komore dlho idem sa trochu pretiahnut na cerstvy vzduch, ale aj to preto, ze sa musim trochu narovnat tak...s vyparmi a tak problem nemam..aj ked je pravda, ze komoru mam pomerne velku..
  • 0

#11 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2007 - 09:25:23

Pouzivam misto misek sloty ktery mam ve sklenenym akvarku, stycna plocha chemie se vzduchem je 2*35cm. Takze smrad zadnej a navic mi neoxiduje vyvojka. Vetsi rozmery nez 20*30 delam ve valcich Jobo - az do 50*60. I tak mam po vikendovem vyvolavani zacpanej nos a trochu rymu, ta do dvou dnu prejde. V selenovym tonovaci macham fotk holou rukou a zatim nic.
  • 0

#12 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 červen 2007 - 15:35:52

děláš ve válcích jobo i baryty? a v jakejch válcích - starší typ s formáthaltrem a nebo novější s většim průměrem?
  • 0

#13 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2007 - 16:29:40

Ano. Mam Jobo tusim 2840 na fotky do 30*40 a pak jobo 3600 (???) ktery je do 50*60. Chemii mam v kadinkach, zabere to minimum prostoru.
  • 0

#14 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2007 - 17:36:45

Hovnec, je to 3063.
  • 0

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 červen 2007 - 19:39:40

takže novej model - děkuju

je to bez problému u barytů? zůstavaj rovnoměrně vopřený vo stěny - rozleje se chemie všude?
  • 0

#16 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2007 - 19:55:52

Ano. Nejsem fyzik, ale myslim ze i kdyby to melo tendenci se odlepovat tak to tlak vyvojky pritlaci.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních