tmavé růžky na filmu

#1 zednar

Publikováno 29 květen 2007 - 10:43:21

Ahojky temnokomorníci,
obracím se na Vás s další prosbou o pomoc. V poslední době jsem zaregistroval že mám na několika snímcích tmavé dva horní růžky- jakoby něco kulatého zastínilo expozici. Měl jsem za to že je způsobeno nekvalitním filmem (respektive filmem nestálé kvality)-FOMA100, Nicméně jsem nyní nechal vyvolat barevné filmy od různých značek a je tam tatáž závada, akorát je v barevném provedení modrá obloha-tmavě modré horní rohy. Vůbec nechápu co to může způsobovat.
Fotím Canonem 300, setový objektiv, UV filtr, polarizační filtr, a u černobílé občas použiji žlutý filtr.
Fotky pak mají pouze dokumentační hodnotu a ještě vypadám že jsem amatérský grafik, který si digitální fotky zmateně dokresluje.

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests

Publikováno 29 květen 2007 - 10:55:53

Nemáš ukázku? Osobně bych to tipoval na vinětaci. Nepoužil jsi na těch snímcích 2 filtry najednou?

#3 Gorgi

Gorgi

Publikováno 29 květen 2007 - 10:55:56

Ahojky temnokomorníci,

neco vinetuje. nejspis filtr. mzone je ze to dela jen na nejakem ohnisku/clone.

#4 kodl

kodl

• LocationBratislava

Publikováno 29 květen 2007 - 11:00:41

Podle popisu to vypada jako vinetace (horsi prenos svetla v rozich). Ta muze byt zpusobena kostrukci objektivu nebo pozitim filtru, zvlaste pokud pouzijete 2 a vice filtru najednou.

#5 zednar

Publikováno 29 květen 2007 - 11:04:19

ano občas použiji oba dva filtry najednou. Bohužel nevím co přesně znamená vinětace- jedná se o prosvítání světla??
Co mohu udělat aby se to neopakovalo?
Díky

#6 kodl

kodl

• LocationBratislava

Publikováno 29 květen 2007 - 11:10:14

Co mohu udělat aby se to neopakovalo?
Díky

Je to horsi prenos svetla v rozich. Pri pouziti dvou filtru ty obroucky proste "zaclanej". Resenim muze byt pouziti jen jednoho filtru, nebo alespon jeden ve verzi slim.

#7 Predseda

Publikováno 29 květen 2007 - 11:14:47

nojo, dva filtry najednou mohou u mnoha objektivů vinětovat, zpravidla na širších ohniscích, ale u zoomů klidně i jinde. Je to prostě, jakobys koukal dalekohledem a na koncovou čočku si ze strany strčil prst - nebude tam sice jeho obrys, ale uvidíš, že tam něco je. Nasazovat současně UV filtr a polarizák je nesmysl, UV filtr stejně v běžných nadmořských výškách UV záření nějak extra nepotlačuje.

#8 wolfram

wolfram

Publikováno 29 květen 2007 - 12:20:38

hm, tohle opravdu vypada na vinetaci. Zoom pentax 28-70/4 to dělá na širokým konci taky a stačí mu k tomu jeden filtr. Teď musíš zjisti, za jakých podmínek se ti to stává - vyčíst bys to mohl i z těch pokažených fotek.

#9 petr22

petr22

Publikováno 29 květen 2007 - 16:27:03

Vice zde:

#10 abs

abs

Publikováno 29 květen 2007 - 20:42:11

Mno UV sklíčka se častěji používají ani ne jako ochrana před UV zářením (ostatně fotil jsem ve výšce 4 až 5 tisíc metrů se zrcadlovkou s UV filtry a kompaktem bez na diák a rozdíly v barevnosti tam sice byly, ale nijak zásadní), ale jako ochrana objektivu před mechanickým poškozením předního členu a závitu podle pravidla, že je snazší nahradit filtr než objektiv. Já osobně si kvalitní UV nebo skylight (B+W MRC nebo Hoya HMC) pořizuji ke každému sklu.

V kažédm případě bych v doporučil slim verze filtrů.

#11 Predseda

Publikováno 30 květen 2007 - 07:10:46

V kažédm případě bych v doporučil slim verze filtrů.

To je samozřejmě také pravda, a pokud je nasazen jiný filtr, např. polarizák, tak ten splní tuto ochrannou funkci taky (i když jeho případné poškození bolí víc než UV).

#12 abs

abs

Publikováno 30 květen 2007 - 09:15:17

Polarizák obykle nasazuji pouze když to daný motiv vyžaduje a po snímku ho obvykle sundavám. Pravda, dva filtry optické soustavě rozhodně nepomohou, ale pokud jsou kvalitní a neupatlané, tak příliš neuškodí.

Pokud ty dva filtry dohromady vinětují, tak samozřejmě není co řešit, UV musí před nasazením polarizáku pryč, nebo je třeba pořídit si slim verze filtrů. Anebo se na ochranu daného objektivu vykašlat.

#13 Lama

Lama

Publikováno 30 květen 2007 - 10:15:42

ako tuna popisali, dva filtre uz castokrat vinetuju(clonia v rohoch). Castokrat vznika vinetacia aj pri nespravnom nasadeni slnecnej clony tej tvarovanej.

#14 Predseda

Publikováno 30 květen 2007 - 11:28:03

Nojo, jednou jsem měl při focení svatby šejdrem tvarovanou sluneční clonu - objektiv jsem měl v brašně s nasazenou clonou a rychle vyměnil objektiv po příchodu oddávajícího. V hledáčku to nebylo vidět, takže jsem si toho nevšiml, ale na filmu....hrůza! Naštěstí to šlo ořezat.

#15 Predseda

Publikováno 30 květen 2007 - 11:28:54

šlo pak o efekt vinětace v úhlopříčných rozích proti sobě - taková raritka :lol:

#16 armas

armas

• LocationOdolena Voda

Publikováno 30 květen 2007 - 14:04:01

Vůbec nechápu co to může způsobovat.

Měl jsem EOS 300V + 28-105/4-5,6 (ta horší paštika). Na ohnisku 28 běžný polarizák od Kenka vinětoval i při cloně 11. Docela dost. A čeho jsem si všiml - nahoře víc než dole. Nevím proč, měl jsem pocit, že by to mělo být všude stejné/symetrické, ale nebylo.

Takže zkus: udělat zkušební snímek bez filtru při velké a malé cloně a pak snímky s filtry při obou clonách. Až vyvoláš, můžeš to porovnat a sám si určit, kde jsou limity Tvojí výbavy (tloušťka filtrů vs. clona a ohnisko).

#17 Predseda

Publikováno 30 květen 2007 - 14:13:50

Ještě pro úplnost bychom měli dodat, že vinětací se normálně myslí ztmavení rohů obrazu - někdy málo viditelné, jindy výrazně, záleží na ohnisku a zaclonění, případně kvalitě konstrukce objektivu....pokud jsou již zakulacené rohy políčka, tak je to už naprostá katastrofa, která je způsobena nějakou překážkou v cestě paprsků světla skrz objektiv na film. Ani nevím, jestli by se tomu ještě mělo říkat vinětace.

#18 zednar

Publikováno 4 červen 2007 - 20:02:58

Děkuji za cenné rada a porady. Hold mladická nerozvážnost a zbrklost nasazovat na objektiv co je po ruce se hold nevyplácí. Jsem moudřejší...
:lol: