Přejít na obsah


Fotka

jaké MG filtry?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
79 odpovědí na toto téma

#51 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 22 April 2010 - 18:57:15

:D to já teda asi zůstanu u těch co se teď prodávaj. Tudíž zásadní otázka!!!

V čem jsou Ilfordy o tolik lepší, aby stály o 1300 víc...
1.) více stupňů
2.) nic víc mě nenapadá
  • 0

#52 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 April 2010 - 19:30:03

:D to já teda asi zůstanu u těch co se teď prodávaj. Tudíž zásadní otázka!!!

V čem jsou Ilfordy o tolik lepší, aby stály o 1300 víc...
1.) více stupňů
2.) nic víc mě nenapadá


Výhoda č 1 je podstatná. Ale MG nedělám, krom nějakých specifických situací. A tam mě klasický MG filtry nepomůžou. Jako cross Velvie a ČB zvětšenina. Tam občas potřebuji "hovadoidní" tvrdost, tedy MG a poskládaný filtry. Z ČB to prostě vždycky je na Nko, jinak jsem to doprasil (pak teda používám Sp a C papíry)......
  • 0

#53 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 April 2010 - 23:34:31

Ježiš, zase něco o čem jsem nevěděl :D... Co jsou ty filtry pro barevnou fotografii?

Bicz - ty jsi myslel asi tohle co? http://cgi.ebay.com/...=item3a58d5812b

Já se koukal po: http://cgi.ebay.com/...=item335bfb23f0

Jaký je mezi nimi třeba rozdíl? Nevíte někdo?


Clovek si na chvili zdrimne a takoveho textu se tu objevi.
Nene ... myslel jsem tyhle http://global.ebay.c...0382747489/item

pokud by ti stacily rozmery. Ty za 15 $ jsou uz pryc :lol: ...dej na http://global.ebay.com hledat ilford multigrade a vyleze jich dost.
  • 0

#54 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 April 2010 - 23:36:31

aha aha ... precetl jsem jen neco a koukam, ze jsem uz uplne vedle. Omlouvam se
  • 0

#55 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 23 April 2010 - 06:13:54

Takže radši ty ilfordy, co? Aby mi to vydrželo už dýl :D. Hele chlapi díky moc, budu se koukat po českejch bazarech a když nic nevyjde do dohledný doby, tak zainvestuju do ebay :lol:
  • 0

#56 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 23 April 2010 - 08:28:57

Právě teď jsem fomácký filtry po vzoru Radima "zarámoval" mezi dvě skla.Pro mě hrozná rabota,ale je to tam-já su tak šťastné :D
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5,702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 April 2010 - 09:17:12

dyť vlastně jen kopírujem agfu a ostatní výrobce - ty jejich filtry na barvu byly a jsou dodneška mezi sklama, akorát je to jednička a ta je špatně k sehnání, tak to mám ze dvojky
původně jsem si myslel, že z těch modrých ty skla vypreparuju a použiju pro současný filtry foma, ale ouha, je to takový celý zalepený a nešlo mi to rozdělat
ty sady subtraktivních filtrů mívají tady poslali mi to poštou, něco chybělo, ale minimum
pozor na rozměry aby se shodly s vaším šuplíkem
  • 0

#58 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 19 August 2013 - 10:41:28

U fomy se gradace řídí asi takto:
Vložený obrázek

Mám je, fungují, ale občas mi přijde, že by se hodil i ten půlstupeň mezi...


Ahoj, nevíte někde o zdroji podobné tabulky pro filtry Ilford MG? Zajímá mně vlastně hodnota bez filtru / s filtrem, protože rozdíly, či jejich absence mezi jednotlivými filtry Ilford je dostatečně známá a mnohokrát diskutovaná.

Proč (možná někdo poradí jiné řešení problému)?

Mám hodiny Kaiser se sondou na stanovení expozice, od které se dále odrážím při zkouškách. Vzhledem k tomu, že sonda mi s filtry při spot měření dává někdy dost nesmyslná čísla, rád bych znal hodnotu, o kterou filtry Ilford 00-3,5 prodlužují osvit oproti stavu bez filtru. A to bych si už pořešil ND filtrem ve zvětšováku, při kterém bych měřil se sondou. A když bude potřeba přitvrdit (změkčovat opravdu nepotřebuji...), tak stáhnu ND filtr a šoupnu tam MG filtr a čas nebude zcela mimo.

Předem díky.

A
  • 0

#59 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 August 2013 - 11:09:57

mám takový chytrý kolečko - kalkulátor expozice pro Ilford MG filtry, ovšem pro starý typ kde každá gradace vyžadovala odlišnou korekci. Tobě to nepomůže, ale třeba to bude někoho zajímat. Večer (nebo až budu mít čas) to přefotím a hodím sem.
  • 0

#60 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 August 2013 - 19:14:17

tady je to kolečko. Gradace jsou od 1 do 7 proti běžnému číslování 00 - 5.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#61 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 9 November 2013 - 19:49:13

Nedá se náhodou sehnat takový pěkný kolečko i pro fomy? Nebo třeba nevytvořil na to někdo funkci?
  • 0

#62 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 15 December 2013 - 12:33:15

to by celkom zaujímalo aj mňa.
  • 0

#63 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 15 December 2013 - 12:46:40

to by celkom zaujímalo aj mňa.


Pomalu na něčem takovym pracuju, akorát je průser že každej Foma filtr má jiný koeficienty takže musim mít spoustu rovnic pro převody mezi jednotlivýma gradacema.. Času je bohužel málo takže to dodělam počítam tak v létě, potom se určitě podělim ;)
  • 0

#64 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 15 December 2013 - 13:05:55

Tak dik. Budeme čakať. Ine nam ani nazo
stava
  • 0

#65 hlodi

hlodi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Bratislava
Reputace: 2

Publikováno 26 December 2013 - 03:58:36

Dovolil by som si ponúknuť jedno riešenie, snáď pomôže.

Přiložený soubor  fomamg_nahlad.png   265.14K   28 Počet stažení Přiložený soubor  fomamg.pdf   25.4K   77 Počet stažení
  • 0

#66 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 26 December 2013 - 10:15:22

Super, díky moc, aspoň se s tim nemusim dělat :)

Jenom pro úplnost, v materiálech k těm filtrům udávají filtrace pro RC 312 a Fomatone 333, chápu tedy dobře že pro 312, 311, 112 a 111 se ty hodnoty vůbec neliší?
  • 0

#67 hlodi

hlodi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Bratislava
Reputace: 2

Publikováno 26 December 2013 - 14:48:56

Z katalógových listvov papierov vplýva, že Fomaspeed Variant 311/312/313 a Fomabrom Variant 111/112 majú z hľadiska expozície úplne rovnaké vlastnosti. Rovnako aj Fomatone 331/332/333 a Fomatone Classic 131/132/133/532/542. Jediné, kde to nemožno overiť a možno to ani nebude platiť, je Fomabrom Variant 123, ktorý má novšiu emulziu a kde výrobca z nepochopiteľného dôvodu neuvádza parametre pre použitie vlastných filtrov. Z parametrov pre Ilford filtre vsak vyplýva aspoň to, že ten papier má menšiu citlivosť (o tretinu clony).

Treba však pamätať na to, že tie papiere sa líšia v podaní tieňov, tieto prepočty ale platia pre bod Dmin+0,6 (zhruba stredná šedá), takže pri prechode medzi povrchmi bez skúšok môže dojsť v tieňoch k nepríjemným prekvapeniam.
  • 0

#68 Androxx

Androxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 4

Publikováno 26 December 2013 - 15:27:33

Díky, samozřejmě že to neplatí 100% ale slouží to jenom jako hrubý nástřel, což se hodí třeba pro splitgrade. Vždycky je nutný dělat od oka ty přesný korekce :-D Jelikož ještě nemám proces dostatečně zajetej, ušetří mi to jeden dva proužky (což je fajn, proužky sou opruz).
  • 0

#69 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 19 January 2014 - 14:53:58

Používáte někdo Multigradační filtry od Kentmere. Jedná se o sadu 6ks v rozmezí od 0-5. Nevím, možná to moc řeším, ale nějak nevím, jestli mám jít do těch od Fomy nebo do tohohle, nebo tu tříkusou od Ilfordu? (na tu 12 ti dílnou mě ted nezbývají kačky, bo toho ted kupuju do komory nějak moc)
http://shop.acerfoto...9&sh=1855108614
  • 0

#70 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 19 January 2014 - 19:53:35

Používáte někdo Multigradační filtry od Kentmere. Jedná se o sadu 6ks v rozmezí od 0-5. Nevím, možná to moc řeším, ale nějak nevím, jestli mám jít do těch od Fomy nebo do tohohle, nebo tu tříkusou od Ilfordu? (na tu 12 ti dílnou mě ted nezbývají kačky, bo toho ted kupuju do komory nějak moc)
http://shop.acerfoto...9&sh=1855108614

používal jsem je do té doby, než jsem pořídil pořádný zvětšovák s barevnou hlavou, v pohodě ... rovněž s papíry Kentmere VC Fineprint i Select jsem spokojen - Fineprint používám pořád - poměr kvalita/cena velmi dobrý.
  • 0

#71 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 19 January 2014 - 19:59:14


Používáte někdo Multigradační filtry od Kentmere. Jedná se o sadu 6ks v rozmezí od 0-5. Nevím, možná to moc řeším, ale nějak nevím, jestli mám jít do těch od Fomy nebo do tohohle, nebo tu tříkusou od Ilfordu? (na tu 12 ti dílnou mě ted nezbývají kačky, bo toho ted kupuju do komory nějak moc)
http://shop.acerfoto...9&sh=1855108614

používal jsem je do té doby, než jsem pořídil pořádný zvětšovák s barevnou hlavou, v pohodě ... rovněž s papíry Kentmere VC Fineprint i Select jsem spokojen - Fineprint používám pořád - poměr kvalita/cena velmi dobrý.

Musel se také dělat při osvitu s filtrem přepočet jako u fomáckých? Děkuji
  • 0

#72 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,281

Publikováno 19 January 2014 - 21:00:42

na to odpovědět nemohu, neumím, neboť nepřepočítávám, používám automatické osvitové hodiny s expozimetrem, který si jen nakalibruji na konkrétní papír...
  • 0

#73 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 30 June 2019 - 22:03:17

Ozivim tohle vlakno problemem, ktery jsem objevil po rozbaleni Foma Variant filtru z druhe ruky, ktere mi uz par let lezi doma. Jsou to ty vetsi, chystal jsem se je oriznout na format 12 × 12 cm pro Magnifax 3a. Zlute filtry jsou v poradku, ale vsechny M1 a M2 filtry vypadaji dle prilozene fotky - barva je pouze uprostred a okraje cire. Je mozne takove filtry uspesne pouzit? Predpokladam, ze ne.
Mel byste pripadne nekdo kompletni sadu toho vetsiho rozmeru Foma ci Ilford filtru na prodej?
Mozna nakonec kouoim ty mensi, jsou vyrazne levnejsi a vim, ze se daji pouzit i do Magnifaxe (s vlozenym papirovym rameckem). Ale radeji bych spravnou velikost.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#74 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 1 July 2019 - 09:10:13

Na befotu mají k prodeji i tenhle větší rozměr, nechceš-li riskovat druhou ruku či to složitě shánět..

Ozivim tohle vlakno problemem, ktery jsem objevil po rozbaleni Foma Variant filtru z druhe ruky, ktere mi uz par let lezi doma. Jsou to ty vetsi, chystal jsem se je oriznout na format 12 × 12 cm pro Magnifax 3a. Zlute filtry jsou v poradku, ale vsechny M1 a M2 filtry vypadaji dle prilozene fotky - barva je pouze uprostred a okraje cire. Je mozne takove filtry uspesne pouzit? Predpokladam, ze ne.
Mel byste pripadne nekdo kompletni sadu toho vetsiho rozmeru Foma ci Ilford filtru na prodej?
Mozna nakonec kouoim ty mensi, jsou vyrazne levnejsi a vim, ze se daji pouzit i do Magnifaxe (s vlozenym papirovym rameckem). Ale radeji bych spravnou velikost.


  • 0

#75 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 1 July 2019 - 09:25:27

Samozřejmě vím, že to mají v Befotu i jinde. Šlo mi o to, jestli někdo nemá nějakou plonkovní 100% funkční sadu filtrů na prodej. Preferuju Ilford a dávat přes dva tisíce za tu větší sadu se mi fakt nechce :-(


  • 0

#76 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 1 July 2019 - 09:51:59

Ještě dodatek - ony ty menší filtry (8,9 * 8,9 cm) lze opravdu použít i v Magnifaxu - stačí vyrobit papírovou vložku do rámečku. V NTM na kurzech to běžně používají a neviděl jsem žádný problém. Zřejmě tam bude nějaký pokles objemu světla prosvětlujícího negativ, ale nic dramatického.

Nebo k tomu máte jiný poznatek? Docela mě to zajímá, protože uvažuju o těchto menších od Ilfordu, tak abych si zase nenaběhnul.


  • 0

#77 ilfordphotocz

ilfordphotocz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationCzech Republic
Reputace: 4

Publikováno 1 July 2019 - 13:45:46

Dobrý den, sám jsem kdysi používal filtry ILFORD MULTIGRADE 8,9 x 8,9 v MAGNIFAX 3a a fungovalo to dobře. Ještě jedna důležitá věc, papíry ILFORD MULTIGRADE a FOMA VARIANT jsou samo odlišné. Bude třeba si filtry na jiných než ILFORD papírech natestovat. Pokud by jste je použil na papíry s emulzí MULTIGRADE IV, pak ILFORD filtry fungují dokonce tak, že změnou gradace není třeba přepočítávat expozici nebo dělat další proužkovou zkoušku. Například správná expozice pro filtry 00-3 1/2 je stejná, pro fitlry 4-5 se pak přesně dvojnásobí. :-)  Případné dílčí dotazy k filtrům ILFORD MULTIGRADE můžete směrovat přímo na můj email: duchoslav@fomei.com 


  • 1

#78 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 1 July 2019 - 14:58:27

Dobrý den, děkuji. O té výhodě s kompenzací expozice jsem věděl. Líbí se mi i jemnější škálování těch filtrů, kdy není třeba skládat dva na sebe. Ještě uvidím. Ilford 8,9 * 8,9 momentálně jaksi nejsou nikde na skladě. Nechám je tedy na později.


  • 0

#79 ilfordphotocz

ilfordphotocz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationCzech Republic
Reputace: 4

Publikováno 2 July 2019 - 09:35:56

Ano, prodalo se jich za poslední dny poměrně hodně a tak nejsou, ale máme objednáno a cca za 14dní by měly naběhnoutna našem eshopu: eshop.fomei.com


  • 0

#80 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 22 August 2019 - 11:43:54

Podařilo se mi z Británie přes Ebay pořídit zánovní sadu filtrů pod objektiv i s poštovným za poloviční cenu oproti novým tady v ČR.

Obecně lze doporučit nákup čehokoliv z VB dřív než dojde na tvrdý brexit a s tím pravděpodobně na zavedení cel atd.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních