Přejít na obsah


Fotka

jaky SF ctverec?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
147 odpovědí na toto téma

#101 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 listopad 2010 - 23:29:20

Ono jich 6x6 zase tolik neni - Hasselblad a Bronica, pokud pocitame ten koncept s vymennou kazetou.

Kievy a Sixy jsou zase cenove nejdostupnejsi (hlavni rozdil mezi Kievem a Hasselbladem je ten, ze s Kievem si muzes dovolit koupit vic nez jeden objektiv)

Kiev 88 by byl sam o sobe vyborny, jenze kdyz jich mas 15 a z toho 11 ma nejakou zavadu tak to vidis jinak :-)

Mamiye jsou 6x4,5, 6x7 a 6x9. Pentax taky 6x4,5 a 6x7.

Nicmene, existuji i redukce - Kiev skla jde pres redukci nasadit na Six a na M645. Pentacon Six skla pres redukci na M645 a Pentax 645.
  • 0

#102 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2010 - 23:45:38

Mamiye jsou 6x4,5, 6x7 a 6x9. Pentax taky 6x4,5 a 6x7.

Mamiye jsou i 6x6.
  • 0

#103 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2010 - 00:09:10

Jedina Mamiya na 6x6 co me napada je 6x6 kazeta na RZ67
  • 0

#104 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 30 listopad 2010 - 00:09:11


Mamiye jsou 6x4,5, 6x7 a 6x9. Pentax taky 6x4,5 a 6x7.

Mamiye jsou i 6x6.

a taky 6x8 :-)
  • 0

#105 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 listopad 2010 - 08:50:30

ono samozřejmě foťáků existuje hodně, ale pokud vyřadíme blbě sehnatelnou exotickou produkci typu Kowa Six či Graflex Norita, zbyde ta Bronica(ať již SQ, S či EC) a Hasselblad..

jo a která je ta SLR mamiya na 6*6?
  • 0

#106 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 08:57:10

Jedina Mamiya na 6x6 co me napada je 6x6 kazeta na RZ67

No vidíš a ony jsou hned dvě, co jsou nativně 6x6. Mamiya Six a Mamiya 6.
  • 0

#107 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2010 - 09:50:02

To sice jsou, ale nemaji vymenne magaziny s filmem.

Podminkou byla koncepce "ala Hasselblad"
  • 0

#108 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 10:00:35

To sice jsou, ale nemaji vymenne magaziny s filmem.

Podminkou byla koncepce "ala Hasselblad"

Proč tedy uvádíš v tom výčtu výše Pentax ?? 8-)
  • 0

#109 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 listopad 2010 - 10:45:32

No, už to tu chvíli sleduju 8-)

Můj zcela subjektivní názor nečtveráka je, že pro 6x6 s výměnnými objektivy a kazetami je zcela logická a samozřejmá volba Bronica. Vyžaduje to ale práci s eBay.
  • 0

#110 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 listopad 2010 - 10:49:51

...samozřejmě za předpokladu dost omezených financí. V opačném případě se do slosování dostane i Hasselblad.
  • 0

#111 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 30 listopad 2010 - 10:57:45

Přijde mi, že se v celé té diskusi sice často píše o Araxu, ale jen o té variantě vzniklé z Kieva 88. On ale existuje taky Arax vzniklý jako mutace Kieva 6S/Pentaconu six a ten je podle mě docela dost zajímavý. Podle všeho to zachovává to, co bylo na sixu dobré, ale odstraňuje většinu chyb.

Nemá tedy výměnné kazety, ale když se v threadu zmiňuje jak p-six, tak Pentax 6x7, tak určitě není důvod škrtat tuto verzi araxe.
Info viz http://www.araxphoto...ras/arax-60mlu/
  • 0

#112 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:32:00

U Pentaxu 6x7 je mozne vymenit zadni stenu za planfilm/Polaroid zada.

Co se tyce Kieva 6C/60, uz primo ten sam o sobe je dobra volba. Proti Pentaconu Six vyrazny posun co se tyce hledacku.
  • 0

#113 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:34:22

Ten Arax 60 je upraveny Kiev 60, nicmene ten jsem u nas prodavat jeste nevidel, takze bud Ebay, nebo novy.

Kiev 60 + merici hranol + 80ka Volna se u Pazdery prodava kolem 2000 Kc
  • 0

#114 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:47:13

Ten Arax 60 je upraveny Kiev 60, nicmene ten jsem u nas prodavat jeste nevidel, takze bud Ebay, nebo novy.

Kiev 60 + merici hranol + 80ka Volna se u Pazdery prodava kolem 2000 Kc


Popravdě přímo Araxe 60 jsem v ruce neměl, ale měl jsem možnost si důkladně otestovat Kieva 60 v úpravě Hartblei, která by měla být s Araxem vlastně totožná. A ten na mě dělal dojem velice dobrý - opravdu bych to popsal tak, že bylo zachováno vše z P-sixu, co na něm bylo sympatické, ale odpadla většina problémových míst. Momentálně podobný přístroj nepotřebuji, ale kdybych neměl jiné středoformáty, tak bych asi o Araxu 60 hodně přemýšlel.
  • 0

#115 31plan

31plan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 22:25:45

Zdravim, rad bych pozadal o pomoc při vyberu SF.Nemam s tim vubec, ale vubec zadnou zkušenost, jediny co vim, tak je:
1. cca 80% portret, cca 20% dokument
2. 6x6cm (mozna jeste 6x7) ale ctverec je No.1
3. vymeny kazety bejt nemusej
4. co nejspolehlivejsi (v ramci moznosti)
5. objektivy chci tak 2-3 (v rozsahu 35-50-85 kinoEQ)
6. slusna matnice
7. cena telo + 1 sklo tak do 10-12t
nic vic mne nenapada, uz sem to daval na FA, ale prehodnotil sem par bodu a tady jsou kompetentnejsi lidi:-)
Dik
-cami-


Kowa SIX - výbornej fotoaparát
http://moominsean.bl...e-kowa-six.html
  • 0

#116 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 prosinec 2010 - 22:38:22

Kowa SIX - výbornej fotoaparát
http://moominsean.bl...e-kowa-six.html

můžu se zeptat odkud jsi a jestli bys mi tu KOWU dal osahat? já mám pro tenhle werk trochu slabost...
  • 0

#117 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 prosinec 2010 - 22:43:16

nemáš, stáníčku, nemáš. ty už totiž nemáš slabost pro vůbec žádnej čudlík, tebe teď přece čeká to tvůrčí období. vzpomeň si přece!!! :)
  • 0

#118 31plan

31plan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 22:43:36

Libochovany, nedaleko Litoměřic. Kdyby ses někdy pohyboval kolem, rád ukážu.
  • 0

#119 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 8 prosinec 2010 - 00:37:46

nemáš, stáníčku, nemáš. ty už totiž nemáš slabost pro vůbec žádnej čudlík, tebe teď přece čeká to tvůrčí období. vzpomeň si přece!!! :wink:

slabost a GAS jsou rozdílné v tom že GAS se i aplikuje. já to aplikovat nemíním
  • 0

#120 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2011 - 13:33:16

co tak Yashica mat 124G? má s tým niekto skúsenosť, zvažujem kúpu
  • 0

#121 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 3 únor 2011 - 13:37:08

co tak Yashica mat 124G? má s tým niekto skúsenosť, zvažujem kúpu



Výborná volba. Zvláště s ohledem na zabudovaný expozimetr.
  • 0

#122 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 3 únor 2011 - 13:38:23

Měl to být aparátek s velmi kvalitním objektivem ,sice rolleiflex to nebude ale zase zaty peníze. :roll:
  • 0

#123 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 únor 2011 - 14:02:27

yashica je dobrá volba, ale rozhodně není lepší než spousty jiných TLR - navíc je docela předražená.

ten expozimetr je fajn, dokud se nepokazí. měří však docela přesně pro použití s černobílým negativem, na diáky bych si s ním netroufnul. lepší řešení mi přijde třeba rolleiflex standart a externí expozimetr - velikostně i váhou stejné, levnější či v případě nadupaného expozimetru stejně drahé, lepší sklo.
  • 0

#124 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 3 únor 2011 - 14:19:24

Vzdycky je lepsi fungujici vestavenej exposimetr - myslim pro uzivatelske pohodli. Tahat nejakej externi, at sebelepsi, je vzdycky opruz navic, kterej zdrzuje. To uz je lepsi(tak to delam s aparatama bez exposimetru) si nejakou universalni exposici zmerit doma ź okna pred odchodem z okna necim, co merit umi, a pak uz jen odhadem v terenu korigovat. Kdyby mela flexareta vestavenej exposimetr, fotil bych s ni dodneska.
  • 0

#125 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 únor 2011 - 15:11:12

to je pravda, jistě je praktičtější tahat jeden werk než dva. má poznámka je osobní názor, mám svůj postup a tahat expozimetr mi nevadí - zase tak veliký není a měření dopadajícího světla spolu s bodovým měřením se mi často hodí.
  • 0

#126 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2011 - 15:36:54

práve kvôli tomu expozimetru po nej pokukujem....pretože môj LENINGRAD 7 má už svoje za sebou, selény už sú za zenitom, a tak sa neň nedá spoľahnúť. preto by som chcel niečo čo má expozimeter v sebe. popri Mamiya M645, by to mohlo byť celkom fajn s to Yashicou....teda príde mi to celkom slušný upgrade z momentálne používaného Lubitel 2......tam expozíciu meriam spomínaným Leningradom, a bajočko pridám 2 clony, alebo 3 clony.....podľa počasia....:roll:
takže pre mňa rozhodujúce je: formát 6x6, vstavaný expozimeter a samozrejme cena (na Mamiya C330 mi akosi došli financie)....alebo potom po Mamii by nasledoval rozvod a to v žiadnom prípade neprichádza do úvahy...preto ten kompromis s Yashicou......už len zohnať nejakú s funkčným expozimetrom.....:wink:
  • 0

#127 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 16:41:54

Ahoj...
síce som úplný začiatočník a mám nafotených len pár filmov na štvorec ale pridám aj ja môj názor.
Tiež som sa rozhodoval, ktorú Yashicu kúpiť. Po ohmataní som dospel k jednoznačnému rozhodnutiu a to je Yashica Mat s yashinonom(bez 124 a aj bez G).
Je to pekný foťák a mazel.
Meriam externe a vôbec mi to nevadí a ani ma to nezdržuje. Ak nemám čas pre dôkladnejšie meranie tak si prostredie kde fotím predmeriam a potom Svedrlovsk 4 už len visí na krku.
Tá G-čková je hrozne predražená a vypadá škaredo, celá čierna.(prosím brať s rezervou-je to len môj osobný postoj).
  • 0

#128 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 únor 2011 - 17:02:00

Erich Einhorn
Fotografujeme zrcadlovkou Flexaret, SNTL PRAHA - 1960

*18 .Elektrický osvitoměr

U některého z příštích modelů přístroje Flexaret bude též vestavěný fotoelektrický osvitoměr. Vynutil si to zájem některých amatérů, především v zahraničí. Je to však požadavek laický, nepříliš uvážený a zaměřený především na vnější efekt. Činí totiž přístroj zbytečně těžkým, objemným, nápadným a především choulostivým. Z praxe je známo, že fotografové, kteří mají u svých přístrojů vestavěný elektrický osvitoměr, používají toto zařízení pouze občas a i pak údaje při každém motivu musí aplikovat na danou skutečnost (poměr motivu a pozadí). Ve většině případů mají tito fotografové ještě jiné fotografické přístroje, ke kterým nezbytně potřebují samostatný osvitoměr, takže jsou pak vlastně nuceni mít osvitoměry nejméně dva.

*str. 86
  • 0

#129 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 3 únor 2011 - 17:08:36

Mam Flexu VI a Prakticu FX3 a pouzival jsem s tim Sverdlovsk 4 a vysledky rekl bych dobre. Ted jsem si poridil mamiu 645 pro, a rad bych nani AE hranol jednoduse pro ten komfort. Externi expozimetr budu urcite stale pouzivat na nektery motivy, ale obcas chce proste clovek jen capnout fotak a jit fotit a ne veset na sebe dalsi "pitominy".
  • 0

#130 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 únor 2011 - 17:25:26

...ale obcas chce proste clovek jen capnout fotak a jit fotit a ne veset na sebe dalsi "pitominy".


Fits in your pocket, weighs only 1.5 ounces (40g) (w/o battery)

:wink:
  • 0

#131 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 3 únor 2011 - 22:41:54

Jojo, ten je krasnej, to uznavam. Mam taky exposimetr, to je jasny, pouzivam ho k velkymu formatu,jinak misto exposimetru nosim olympusek xa, kdyz uz chci tahat dalsi kram. Tuhle sestvu mam specielne nasledujici: voigtlander avus 9x12 a olympusek jako exposimetr.
  • 0

#132 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 únor 2011 - 23:28:01

Flexaret mám/sedmičku automat/, měl jsem i yashicu 124G. Ta Yashica je dle mého názoru příšerná. Je tam skvělý ten expozimetr/když funguje/ ale to o ovládání, prostě neco hrozného. Ostření, jak se čelní panel pohybuje , tak se to nedá pořádně chytit. To Flexa, klobouk dolů, není lepší přístroj. Myslím, že je vážně dokonalý. Mačkání spouště přesně v místě, kde má být. Ergonomie je dokonalá. Strašně rád jí používám. Tedy v aťasu. Ale přes to všechno, moje zkušenost říká Bronica SQ-a. Protože kdo kouká do šachty ať už u Yashicy, nebo flexy, tak když koukne do Bronicy, to je jako Fiat a Mercedes. Ten pohled je čistý, scéna velká a perfektně vidět. Rozdíl obrovský. Prostě jiné koukání. Jinak pokud jde o formát, tak já zásadně čtverec. Já to do obdélníku neumím nacpat, já to tam prostě nevidím. No a v porovnání Hassl Bronica, Bronica vede. Hassl je moc glorifikován ale není tomu tak.....
  • 0

#133 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 4 únor 2011 - 07:10:09

co tak Yashica mat 124G? má s tým niekto skúsenosť, zvažujem kúpu

Mám a mohu doporučit. Na rozdíl od předřečníka mi ovládání ani ostření nijak hrozné nepřipadá. Expozimetr měří správně a v běžných podmínkách jej používám.
  • 0

#134 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 4 únor 2011 - 08:01:22

mne naopak vubec nesedlo ovladani typu Flexa, kvuli tomu jsem prodal i minoltu autocord a vysledky byly excelentni, jenze to ostreni jsem proste nedal.
  • 0

#135 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2011 - 08:28:02

co tak Yashica mat 124G? má s tým niekto skúsenosť, zvažujem kúpu

Mám a mohu doporučit. Na rozdíl od předřečníka mi ovládání ani ostření nijak hrozné nepřipadá. Expozimetr měří správně a v běžných podmínkách jej používám.

Expozimetr je určitě fajn. To jsem psal. Pokud jde o to držení, je to samozřejmě věc názoru. A také co a jak často člověk fotí. Pokud strávím focením několik hodin za den, je to rozdíl, když si sem tam někdo cvakne.
U Flexarety nemusím měnit ruce a mám je v pozici, kdy vše ovládám a pevně držím tělo . Pak jen cvaknu. To u Yashicy bohužel nejde, pokud ovládám kolečka ostření a expozice. Ale jak říkám, když to použiju na sem tam jeden snímek, nemusí to vadit. Je to jako s motorovou pilou. Když si koupím pilu za pár stovek v Baumaxu a nebo z Číny, na větev u jabloně to bude moc nfajn a příjemné. Když se to dá těžařovi do lesa, tak bude říkat s jistotou něco jiného
  • 0

#136 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 únor 2011 - 08:50:19

když von Rolleiflex je takovej fortelnější ;)
to hned poznáš když je máš oba v ruce :)
  • 0

#137 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 4 únor 2011 - 08:54:34

Pokud jde o to držení, je to samozřejmě věc názoru. A také co a jak často člověk fotí. Pokud strávím focením několik hodin za den, je to rozdíl, když si sem tam někdo cvakne.
U Flexarety nemusím měnit ruce a mám je v pozici, kdy vše ovládám a pevně držím tělo . Pak jen cvaknu.


neviem si to celkom predstaviť. to dokážeš nastaviť na Flexe aj čas aj clonu a pritom čumeť na matnicu a nie na objektív? pokiaľ ma pamäť neklame, tak Flexa to má tak ako moj Ljubitel. teda všetko sa nastavuje na objektíve....
  • 0

#138 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2011 - 09:42:43

neviem si to celkom predstaviť. to dokážeš nastaviť na Flexe aj čas aj clonu a pritom čumeť na matnicu a nie na objektív? pokiaľ ma pamäť neklame, tak Flexa to má tak ako moj Ljubitel. teda všetko sa nastavuje na objektíve....[/quote]
No ale to jsou přece neporovnatelné věci. Na flexe to nastavíš/což je pracnější/ ale pak samotné ostření a držení včetně cvaknutí je příjemnější. Kdyžto na Yashice to děláš jinak. No a když ostříš, tak se pohybuje čelní panel, na kterém je i spoušť/což je šíleně nepraktické/. Navíc já mačkám ukazovákem a spoušť na flexe je ve středu těla. Což u Yashicy je dole a to je pro ukazovák naprosto nepřirozená poloha. Ale možná mám jen trochu levé ruce a někomu to třeba jde. Já to asi držím jako flašu vína a tak mám ty prsty už trochu pomatené, vzhledem k tomu, kolik jsem jich už vypil ;)
  • 0

#139 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 únor 2011 - 09:49:43

mam yashicu 124G a jej jedina ergnonomicka chyba je ze na pretocenie filmu si treba vymenit ruku. ale tak to predsa maju aj rolleiflexy, yashica ich ovladanie prebrala.

inak je to elegantna masinka. imho o nieco krajsia ako 124. hlavne struktura potahu sa mi paci viac. 124 ma ale vyhodu ze nema plastove ovladanie clony/casu ale kovove.. ale v podstate je to cert jak diabol.

ovladanie flexaretu tymi pidi zarazkami na objektive mi nejak nesadlo.. a rezu ma do prstov.

Vložený obrázek
  • 0

#140 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 4 únor 2011 - 09:53:31

[quote]neviem si to celkom predstaviť. to dokážeš nastaviť na Flexe aj čas aj clonu a pritom čumeť na matnicu a nie na objektív? pokiaľ ma pamäť neklame, tak Flexa to má tak ako moj Ljubitel. teda všetko sa nastavuje na objektíve....[/quote]
No ale to jsou přece neporovnatelné věci. Na flexe to nastavíš/což je pracnější/ ale pak samotné ostření a držení včetně cvaknutí je příjemnější. Kdyžto na Yashice to děláš jinak. No a když ostříš, tak se pohybuje čelní panel, na kterém je i spoušť/což je šíleně nepraktické/. Navíc já mačkám ukazovákem a spoušť na flexe je ve středu těla. Což u Yashicy je dole a to je pro ukazovák naprosto nepřirozená poloha. Ale možná mám jen trochu levé ruce a někomu to třeba jde. Já to asi držím jako flašu vína a tak mám ty prsty už trochu pomatené, vzhledem k tomu, kolik jsem jich už vypil ;)[/quote]

Nemám zkušenost s yashicou, ale flexa mi přijde překvapivě ergonomická, jen teda mačkám spoušť prostředníkem, pravačkou jí jen tak nepřidržuji ale pořádně svírám, takže pak prostě spoušť vyjde na prostředník.
  • 0

#141 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2011 - 10:26:57

Netvrdím, že se mi ta 124G Mat nelíbila. Navíc jsem jí koupil od dědice po sběrateli a ta byla z vitríny a nikdy v ní nebyl film! Nová v krabici. Uvnitř cenovka- koupeno v Praze r. 1969 cena 2950Kčs. ;) . Což byly tehdy tři výplaty! Pán tam i Rolleie a další. Neuměl fotit, jen si to kupoval:-). Koupil jsem jí na aukru za 5000. Bylo to prostě jako když se to právě přinese z obchodu. Pastva pro oči a ruce. Ale když jsem s tím fotil, tak to, že držím tělo a prsty mám vpředu a ten čelní panel se pohybuje, to jsem nerozchodil.
Prostě mi to vadilo a přeorientovat jsem se nechtěl. Tak jsem jí prodal šílenému zájemci za 10tisíc. Já byl spokojený, on také. A tak to má být:-)
  • 0

#142 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 únor 2011 - 10:58:48

zvedava otazka: rolleiflexom sa ta predna cast hybe tiez?

a ja ovladam spust palcom, myslim ze tak to bolo navrhnute.
  • 0

#143 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 4 únor 2011 - 11:33:12

Muj nejlepsi kamarad ma yashicu. Absolvoval s ni celou FAMU, profesionalne ho zivila a zivi dodneska, je to skvelej fotak. Rolleiflex, ten mam ja, ten taky. Ovladani je jiny nez u flexarety, vzdycka ale jde o zvyk. Na flexu jsem si zvykl snadno, na rolleie jeste snaze. Po zkusenostech s obojim (flexaret automat a rollei F) v pohotovosti jasne vede rolleiflex.
  • 0

#144 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 4 únor 2011 - 11:44:33

Pánové, pánové - už to tu chvíli čtu a nestačím se divit.

Jediný možný závěr mi z toho vychází ten, že je skvělé když máme k dispozici tolik krásných stroječků všech možných tvarů - velikostí - ovládání - šachet - hranolů - expozimetrových i bezexpozimetrových - s páčkami i kolečky - pohotové i méně pohotové - pro leváky i pro praváky :)

... a když k tomu připočtu dnešní ceny většiny toho harampádíčka - co víc si přát! ;)
  • 0

#145 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 4 únor 2011 - 11:56:35

Pánové, pánové - už to tu chvíli čtu a nestačím se divit.

Jediný možný závěr mi z toho vychází ten, že je skvělé když máme k dispozici tolik krásných stroječků všech možných tvarů - velikostí - ovládání - šachet - hranolů - expozimetrových i bezexpozimetrových - s páčkami i kolečky - pohotové i méně pohotové - pro leváky i pro praváky :)

... a když k tomu připočtu dnešní ceny většiny toho harampádíčka - co víc si přát! ;)


Amen. Souhlas.
  • 0

#146 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2011 - 12:56:24

zvedava otazka: rolleiflexom sa ta predna cast hybe tiez?

a ja ovladam spust palcom, myslim ze tak to bolo navrhnute.

Nic proti. Vždyť říkám, že se mi nechtělo se přeorientovat. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Já to prostě držím jako flašu, aby to nevypadlo z ruky a nedej bože se to nevylilo ;)
  • 0

#147 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 4 únor 2011 - 14:00:14

no sak kazdy ma nejake zvyky.. ja stale nadavam na packy samospusti ktore su na mnohych fotakoch presne tam, kde by som chcel dat prsty ;)

a ako je to s tym rolleiflexom? hybe sa ta predna cast ci nie?
  • 0

#148 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2011 - 14:34:01

no sak kazdy ma nejake zvyky.. ja stale nadavam na packy samospusti ktore su na mnohych fotakoch presne tam, kde by som chcel dat prsty ;)

a ako je to s tym rolleiflexom? hybe sa ta predna cast ci nie?

Některé se hýbou.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních