Přejít na obsah


Fotka

nastavení hodnot na tlr


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
23 odpovědí na toto téma

#1 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 červen 2007 - 15:13:02

Proč se ptám, mám tlr po seřízení, chodí pěkně, jen se mi občas stane, že negativ není kryt "tak, jak jsem měřil"
Je spolehnutí na nastavení odhadem? Vezmu li např. na závěrce označníky "50" a "100" a chci nastavit šedesátinu - odpovídalo by to dělení toho rozmezí na pět dílů a posunem od tý padesátky o jeden? Nebo jsou tam nějaké nevyzpytatelné "skoky"?
U časů tak do třicetiny jsem nic nepozoroval, u kratších setiny se mi to stává. Jistě si udělám zkoužku na nastavení hodnot a krytí, ale kdy se k tomu dostanu....
  • 0

#2 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 červen 2007 - 18:39:59

Mno u naproste vetsiny zaverek funguji jen ty vyznacene casy

Pri nastaveni mezi to budto nedela nic, nebo se to zasekne, nebo to pouzije jednu z tech hodnot mezi kteryma to je (vetsinou ten rychlejsi)
  • 0

#3 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 červen 2007 - 18:46:34

A u starších závěrek je poměrně normální, že rychlejší časy neodpovídají. Třeba centrální závěrka Copal u mého Canonetu místo 250 tiny dá 180 tinu, a místo 500 tiny 320 tinu. Rozdíly mohou být klidně větší.
  • 0

#4 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2007 - 18:51:29

Mechanická centrální závěrka (aspoň ta, kterou jsem viděl rozebranou) umí jen časy, na které je zkonstruovaná (na každý čas je tam zvláštní strojek). V mezinastaveních se nemusí vůbec chytit, a když jo, tak tam může hodit taky úplně jiný čas. Já třeba vím, že mezi 1/15 a 1/30 na mém roleju je zašitá 1/125, což mě jednou docela mrzelo :-). Takže na tohle pozor.
  • 0

#5 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 červen 2007 - 20:07:16

:-) :o :o
každej den se něco dozvím a tohle je celkem klíčová informace
a já pořád, že při stejném expozičním zacházení mi to ze sixu leze dobré a z tý dvouočky ne.
a už jsem na ní chtěl míírně zanevřít a přitom to bylo "rukama"
ještě detail - clona - tam snad plynulé nastavení funguje?
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 červen 2007 - 20:09:53

jo a jsem pěkný tele, neplést s teletářem, když jsem si to nezjistil dřív
taky je řada záběrů asi na 5 filmech, kde mě to mrzelo
  • 0

#7 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 červen 2007 - 22:30:33

Six taky umi jen ty casy co tam jsou vyznacene

Kdyz se na ten mechanismus podivas zevnitr, je jasne proc.

Nastavenim mezi se to bud zasekne nebo se pouzije jeden z tech dvou casu mezi kteryma to je.
  • 0

#8 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 červen 2007 - 22:52:56

To by me zajimalo, kde se tato myslenka vzala - ze mechanicka zaverka umi nejake mezi casy :-)

Technicky vzato je to skoro nemozne
  • 0

#9 DavidS

DavidS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 85 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červen 2007 - 23:21:34

Četl jsem nedávno česky psanou příručku o rolejích (byl to takový samizdat ve žlutém obalu, autora si bohužel nevybavím), a tam se přesně tohle psalo - že závěrky ve starších předválečných modelech měly plynulé nastavování času, zatímco ty novější se nastavují v pevných krocích. Taky mi to přijde jako nesmysl, ale nejsem kompetentní to posoudit. Jen vím, že ten jeden Starý Standard, co jsem měl půjčený na vyzkoušení, žádné mezičasy neházel.
  • 0

#10 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 červen 2007 - 06:09:35

Nojo, mě bylo vždycky krajně divné, když mi někdo tvrdil, že se u Flexarety dají nastavovat časy plynule. To, že tam není zaskočení (aretace) mezi jednotlivými hodnotami, k tomu zřejmě svádí, stejně jako fakt, že u clony ta plynulost funguje.
  • 0

#11 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 červen 2007 - 07:33:02

Jo, já to doteď s Flexaretou takto praktikoval (nastavování času kam se mi zlíbi) a nějaké vysloveně nepravidelnosti jsem neviděl. Co mě teda hlavně uklidňovalo, že i při mezičasech platilo, že čím delší čas, tím snáz se závěrka natahuje. Občasné expoziční úlety jsem přisuzoval spíš tomu, že ne vždy jsem měl i expozimetr 8O
  • 0

#12 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 červen 2007 - 08:44:01

hele, možná jsem v tom nebyl sám, asi by to stálo za obecné varování všem
tak se přiznejte, k d o p a k nastavoval taky časy plynule?
na sixu by mě ani nenapadlo nastavit někam mezi, je tam přece normální volič časů
  • 0

#13 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 červen 2007 - 09:03:36

Mno u clony je to jasne, tam se lamely pohybuji plynule od otevrene clony az po nejvyssi cislo.

Jenze v mechanice zaverky nic takoveho neni, ta umi jen ty definovane casy a nic jineho. A odpalenim s volicem nekde v mezipoloze se da i poskodit (Kiev 88).
  • 0

#14 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 červen 2007 - 09:13:27

Tak jste mě s tím poškozením teď trošku vyděsili, hned jsem popadla Yashicu a začala nastavovat časy. Je fakt, že clona jde nastavovat úplně plynule, časy můžu také hodit do nějaké "mezipolohy", ale když otočím kolečkem pro nastavení definovaného času na aparátu, tak je cítit, jako by tam pěkně zapadlo, což u mezipolohy není. Asi si na to budu muset dávat pozor.
  • 0

#15 zednar

zednar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 červen 2007 - 09:14:25

Ahoj,
musím se taky přiznat že jsem zkoušel jiné časy než které mi dovolovala má Flexaretka- no ono to k tomu trošku svádí- oproti novějším přístrojům je tam paleta možností poněkud menší a jedinec je zhýčkaný modernějším, kde je paleta časů bohatší. Jinými slovy, když to tam není tak to tam vrznu a ono se uvidí- nebo neuvidí :lol:
  • 0

#16 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 červen 2007 - 09:37:49

Zajimave. Moje Minolta Autocord (starsi model 1958 se zaverkou Seikosha MX) ma take plynule nastavovani casu (absolutne zacvakavani na celych hodntach ci podobne i navod uvadi plynule nastveni casu). Dle zkusenosti, co s ni zatim mam funguje plynule nastaveni skutecne bez problemu. Pri casech delsich nez 1/25 zaverka skoro zni, jako natazena kuchynska minutka :lol:. Jediny okamzik, kdy bych pochyboval o plynulem nastaveni casu je prechod mezi 1/250 a 1/500, protoze u 1/500 se k jedne pruzine pridava pruzina druha a nastavovani na 1/500 je diky tomu mozne jen pri nenatazene zaverce. Tedy v navodu pisi, ze je obtizne, ale kdo by obtezoval tuto starou damu :) Osobne bych si to asi vyzkousel experimentalne zakoupenim nejakeho levneho svitku a udelanim expozicni rady pro vsechny casy. 12 policky se toho da zjistit uz dost.
  • 0

#17 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 červen 2007 - 20:53:16

Problém u centrálních závěrek je u krátkých časů ještě jiný. Nevím, jak je to u všech možných značek, ale třeba u Flexaretu vlastně clona funguje i jako závěrka (leaf shutter - lamelová závěrka). Čili lamely clony se během expozice otevřou na přednastavenou velikost a zase zavřou. U ideální závěrky by se lamely otevřely za nulový čas, ovšem v reálném životě je to jinak a čím je závěrka starší, tím se zřejmě ten čas prodlužuje. A tady je kámen úrazu, protože krátká expozice znamená zpravidla velký clonový otvor a tedy dlouhý (relativně) čas potřebný na otevření lamel. Ten čas může být pak srovnatelný s expozičním časem. Tím se zřejmě stává, že u starších závěrek se při hodně otevřené cloně třeba ani lamely nestihnou otevřít. Aspoň můj starý Flexaret se tak chová, na dlouhých časech vše v pořádku, ale od 1/125 níže je prudký úbytek expozice.
Viz např. The Camera od Ansela Adamse.
  • 0

#18 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 červen 2007 - 23:02:15

každému nezbude, než udělat zkoužku na krytí negativu a nastavovat punktum na ty časové označníky
taková stopětadvacetina zašitá někde kolem pomalých časů - viz. ds - to je teda zrada
aspoň vím, jak se mi záběr syna na tříkolce mohl podařit mínus dvě ev
  • 0

#19 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 15 červen 2007 - 08:42:31

K tématu přesnosti časů závěrek - zrovna včera jsem si nechal udělat tester zhruba podle návodu na
http://mraggett.memb...uttertester.htm

Není to složitá záležitost, ale jaksi z nedostatku času se tím nejsem schopný zabývat sám. Až to budu mít v ruce tak poreferuji o zkušenostech.
  • 0

#20 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 červenec 2007 - 23:52:57

Problém u centrálních závěrek je u krátkých časů ještě jiný. Nevím, jak je to u všech možných značek, ale třeba u Flexaretu vlastně clona funguje i jako závěrka (leaf shutter - lamelová závěrka). Čili lamely clony se během expozice otevřou na přednastavenou velikost a zase zavřou. U ideální závěrky by se lamely otevřely za nulový čas, ovšem v reálném životě je to jinak a čím je závěrka starší, tím se zřejmě ten čas prodlužuje. A tady je kámen úrazu, protože krátká expozice znamená zpravidla velký clonový otvor a tedy dlouhý (relativně) čas potřebný na otevření lamel. Ten čas může být pak srovnatelný s expozičním časem. Tím se zřejmě stává, že u starších závěrek se při hodně otevřené cloně třeba ani lamely nestihnou otevřít. Aspoň můj starý Flexaret se tak chová, na dlouhých časech vše v pořádku, ale od 1/125 níže je prudký úbytek expozice.
Viz např. The Camera od Ansela Adamse.


hmmm, to nevím. U mé bývalé Flexy IV byly zvlášť lamely clony a lamely závěrky. Už jsem do pár TLR různých značek koukal a všechny byly udělány stejně. To co popisuješ by zbytečně komplikovalo jejich výrobu.
Kde jsem se s tím setkal je můj Himatic 7sII, ten to má ovšem z důvodu poloautomatické expozice, kde si právě automaticky nastavuje velikost clony dle zvoleného času a změřené expozice, ale i tam jsou mimo lamel clony i lamely závěrky
  • 0

#21 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červenec 2007 - 06:44:23

Stejne jako ja si kupte Autocord :)
  • 0

#22 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 červenec 2007 - 07:25:23

jj, kupte si Autocord ..... vidím, že kolega už i má opravenou
  • 0

#23 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 červenec 2007 - 13:27:29

jeste ne.... zavada nastesti moc nebrani provozu
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 prosinec 2007 - 16:03:40

Jenom pro zajímavost:
kdysi jsem měl dřevěnou, mosazí okovanou kameru 13x18 (mahagon!!!) a ta měla Rodenstockův objektiv Erynar a pneumatickou závěrku. Kupodivu - byla vcelku přesná (srovnával jsem s krytím negativů z jiných foťáků). U ní bylo možno nastavit "jakýkoliv" čas, neboť v podstatě záleželo na tom, kam se šoupnul píst ve válci. Čas, který píst urazil do konce válce, byl expozičním časem...
Moc pěkná hračka!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních