Přejít na obsah


Fotka

výroba vopravdu velký kamery - zadání


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
396 odpovědí na toto téma

Anketa: Jakýmu formátu byste dali přednost? (72 uživatel(ů) vložilo hlas)

Jakýmu formátu byste dali přednost?

  1. 18x24 (7 hlasy [35.00%])

    Procento hlasů: 35.00%

  2. 24x30 (5 hlasy [25.00%])

    Procento hlasů: 25.00%

  3. 30x40 (6 hlasy [30.00%])

    Procento hlasů: 30.00%

  4. jinej (2 hlasy [10.00%])

    Procento hlasů: 10.00%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 červen 2007 - 22:28:59

vážený kolegové, protože sem se dneska vopakovaně ujistil vo tom, že by tady zřejmě bylo relativně dost zájemců vo výrobu dřevěný velkoformátový kamery, dávam prostor pro vaše návrhy a požadavky. možnosti tu sou, kalkulaci dam udělat, až budeme mít jasno. předně si proto prosim definujme v prvnim kole základní podobu:

- formát: viz hlasování...

- provedení: nejjednoduší cest. komora, zlatej střed, pokud možno co nejvíc posuvů ...

- cena: řekněme váš strop...
mělo by jít vo rozumně nákladnou záležitost. jinak si to může každej někde po světě za dlouhý peníze koupit, že jo... nevim samozřejmě jak vše dopadne, ale za rozumný voptimum bych vosobně považoval něco do maximálně dvaceti tisíc i za cenu některejch zjednodušení, uvidíme - hodně bude záležet na provedení, počtu a vašich požadavcích.

předpokládam, že by mělo jít vo přístroj, kterej bude sice už hodně kravskej, ale furt by bylo eště možný ho vzít s sebou ven - prostě heavy field camera :wink:

tohle vlákno prosim berte vysloveně jako předvobjednávkový fórum a proto bude moc fajn, když tady do toho nebude remcat nikdo, kdo vo tohle monstrum vážně nestojí
  • 0

#2 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 červen 2007 - 23:32:31

- formát: viz hlasování...

format laka mne 24x30 navic to jsou posledni rozumne dostupny plan filmy, idealni by bylo kdyby soucasti navrhu byla i redukce 18x24. Z jednoho prosteho duvodu 18x24 jeste relativne vykresli lecjake sklo, ale 24x30 to uz neni zadna sranda

- provedení: nejjednoduší cest. komora, zlatej střed, pokud možno co nejvíc posuvů ...

zlatej stred (naklon predni a zadni standarty) by mi bohate stacil

- cena: řekněme váš strop...

osobne tech 20000 je pro mne taky strop za neco malo navic uz se da sehnat luxusne udelanej Canham

velikostne: zkusim sehnat nekde plan canhama ale 24x30 je snad mensi nez moje toyo :wink: minimalne kdyz je slozenej.
  • 0

#3 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 červen 2007 - 10:11:40

Ja bych se teda priklanel k formatu 18*24. V podstate rekl Dany proc. A kontakt na baryt 24*30 je prece tak akorat do ramecku :wink:

Naklaneni predni a zadni stan. je jasna vec, no a me by navrh stacil posun predni st. nahoru, dolu + mozna do stran :D To neni malo, ne?

A jelikoz sem momentalne bez financi tak bych jako krasnou cenu bral 10 000,- s jednou kazetou, bez skla...
  • 0

#4 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 17 červen 2007 - 10:31:07

No, taky by jsem to zkusil pokud sem někdo dá dobrý výkresy... Ale maximálně do 18x24.
  • 0

#5 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2007 - 10:31:46

jen si provokujte...
4x5 jsem nebral, protoze jeden barevnej film i s vyvolanim prijde na nejakych 80-150Kc, podle toho jak se podari koupit a vy si prijdete s jeste vetsima plachtama? Ac bych rad, do toho nejdu, nicmene vysledek bych rad videl:)
  • 0

#6 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 červen 2007 - 10:33:24

Naklaneni predni a zadni stan. je jasna vec, no a me by navrh stacil posun predni st. nahoru, dolu + mozna do stran :D To neni malo, ne?


http://gamma.nic.fi/..._movements.html

rise / fall nahradíš přesně podle obrázku. Je to asi trochu neohrasbané, ale použít by se to snad dalo...
  • 0

#7 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 10:50:25

vosobně sem při úvahách na téma velikost formátu vycházel s konzultace s prodejnim voddělenim fomy - zhruba:

18x24 je k dodání bez problémů skoro kdykoliv

24x30 se jednou za půl roku taky celkem pravidelně polejvá (kdo spotřebuje tenhle formát za půl roku, že jo...)

30x40 vobčas pro někoho v zahraničí děláme - musel by ste dát dopředu vědět

ceny byly tradičně slušný, už si je nepamatuju, ale neni problém zase zavolat a dát je sem, kdy by byl zájem...
  • 0

#8 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 10:50:56

Hoši, hoši, co jste to v tom Veselí upekli :!: :lol: :!: :)

Já teď nebudu nejmíň tejden spát...budu přemejšlet, jestli mám začít dělat kliky a dřepy, abych ten VF unesla, nebo jestli se mám na to vykašlat...toto jste mi neměli dělat, tohle ne :D

Ale možná jste tu ještě měli před tímto vláknem šupnout nějaký článečky o VF, třeba by se chytlo víc lidí a byla by z toho skoro velkovýroba :D
  • 0

#9 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 10:56:23

takže mezistav je docela nadějnej: tady je nás už pět, včera na moravě se taky nejmíň dva kolegové hlásili ... myslim, že kdybychom se dostali na deset kamer, můžem rozjet skoro sériovku :D s docela zajmavou cenou

ten nápad s redukcí je dobrej. pokud se někdo dostanete k vobrázkům nebo dokonce (!) plánům na komory, který vás zaujaly, hoďte sem vodkaz.

co se týče provedení sem taky pro něco jako zlatou střední cestu
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 10:58:00

dobrej nápad edo. byl to myslim sám nejvoblíbenější admin, co něco takovýho sliboval, jestli se nepletu :D
  • 0

#11 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2007 - 11:12:01

Kolik k tomu stojí ty další drobnosti jako skla (nemusí být nic extra, neplánuju to zvětšovat :D), kazety, stativ...? Jen abych měl odhad kam si dát strop. Coby předodhad: něco kolem 15kKč bych dohromady dal, ne ze dne na den, ale dal.
Z pohybů stačí ty nakláněcí - kolem dvou kolmých os u každé standarty, na nějaké akční focení to stejně nebude, takže trocha nekomfortu (chybějící posuvy) by se asi snesla. Nicméně nějaký vertikální posuv přední standarty by nebyl k zahození (hádám, že ten by mi asi chyběl nejvíc).
Formát, buď 18x24 (to vlastně teď používám nejvíc při zvětšování ze SF a celkem mi to vyhovuje), možná 34x30 (větší a vhodnější pro případné čtverce), ale bojím se, že už by to byla docela kráva, navíc Dany naznačil že skla na takovou věc už se taky neválí všude.

Napadá mě, že když se vykašlem na posuvy standart, nebylo by od věci na ně dát vodováhy, jen detail, ale asi by přišel vhod.
  • 0

#12 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2007 - 11:13:38

24x30 s redukcí na 18x24 mi zní dobře :D
  • 0

#13 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 červen 2007 - 11:24:16

Jsem pro 24x30 s redukcí. Co se týče konstrukce jsem nakloněn k co nejjednodušší a nejlehčí a nejlevnější. Co se týče posunů nemusí být nějak velké. V praxi se u tak velkého formátu v podstatě jen rovnají svislice a vyklápí přední deska. Na pořádné sklo s velkým kruhem stejně asi nikdy nebudu mít peníze. Uvědomte si, že přezbrojení na takový formát nese i další výdaje za pořádný stativ, lepší matnici s fresnelkou (pořádná matnice na které něco uvidíte při obvyklé světelnosti potřebných skel, začíná někde na desítce...)
Jsem pro jednoduchost a láci i za cenu menších posunů! Ať nám něco zbude i na skla a matroš.
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 11:26:33

bzenčák: mam to v podstatě přesně stejně, jaks to napsal - souhlas

takže seš další "pán na holení", jo?
  • 0

#15 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2007 - 11:32:17

dobrej nápad edo. byl to myslim sám nejvoblíbenější admin, co něco takovýho sliboval, jestli se nepletu :D


Kdyz von toho ten chudka admin ma docela dost a navic zatim hrube neni spokojen s tim co napsal. Davam si zavazek ze takovej ten teoretickej keco clanek uverejnim za vydatne pomoci predsedy (je mi ho lito) do konce tydne :lol:
  • 0

#16 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2007 - 11:41:27

PS: vim kde by udelali matnice :D a velmi dobre
  • 0

#17 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 11:44:24

tak to je výzva i ostatním soudruhům :lol: :)

a v případě, že do konce toho týdne uveřejníš i další pokračování, překročíš plán o sto procent a budeš navržen na ocenění :D

soudruh, který se nejvíce zaslouží o realizaci plánu výroby první dřevěné vf kamery na www.temnakomora.cz pak dostane svůj kus s osobnim věnováním formou intarzie ze vzácných dřev nebo perleti
  • 0

#18 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 11:53:44

Přiznám, že je to velmi lákavé, ale asi bych se případně připadala, až podle toho, jak se bude kamera jevit velká a těžká.

Formát tak 18x24 je vyhovující - pak by se mi ale móóóc libilo 20x25, ale to jsem asi sama.
Pokud jde o pochyb stan., tak by se mi líbil u přední nejen nahoru a dolů, ale rovněž do stran, bez posunu do stran, by mi přišla kamerka dost ochuzená.

No, kdybyste tady nadhodili, kolik by k tomu stálo příslušenství, kazetky, objektivy, jakej je potřeba stativ, vyvolávací tank atd., tak bych se vůbec nezlobila - ale třeba to bude v chystaném článku :D .
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 11:54:36

to je fajn s těma matnicema. další ještě zatim nevošetřená část výroby sou měchy ... :lol: :D
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 11:59:03

vyvolávací tank bude zdarma součástí dodávky pro předplatitele tk - jedná se o speciální plochoplytké provedení z hnědočerveného novoduru. je to špičkový model - léta ho při vyvolávání vf s úspěchem používam a dosud ani jednou neselhal. planfilm se do něj vkládá ještě snadněji než do joba! :D
  • 0

#21 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2007 - 12:03:54

Mech mne napada jeden cinan od ktereho jsem bral mech do sveho toya a do kamosovy linhofky, velmi slusne dela a verim ze kdyz mu dam kseft 5-10 mechu tak je schopen to udelat. Zrovna mu pisu.
  • 0

#22 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 12:04:39

Mamiak: no úžasné, beru tě za slovo :D

S těma kazetkama, bych se mohla dotázat svého hlavního dodavatele foto pana Šedy http://www.ades.cz , jak by to cenově vypadalo
  • 0

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 12:05:57

jinak edo, požadavek na přiměřenou nekrávovitost a současně spousty hejblíků je do značný míry protichůdnej. na machrovinky typu voptická lavice sou fakt lepší vymakaný systémy někde vokolo 9x12. u týhle velikosti negativu je to nakonec stejně vždycky relativně jenoduchý komora cestovního typu a nebo ateliérovej stroj i s kolejnicema v podlaze :D
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 12:09:57

co se týče kazet - mam neověřenej kontakt na jednoho ukrajince, co je až do velikosti 18x24 dělá za nějakejch cca dvanáct dolarů. ta kvalita je samozřejmě votázka, no a velikost nakonec taky ...

všímáte si, jak začínáme pomalu přesouvat výrobu na východ ?! :D
  • 0

#25 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 12:19:42

Mamiak: já vím, já vím, však vony přání a sny, vždycky bejvaj poněkud někde jinde než realita :D

na ty kazety se teda ptát nemám?
  • 0

#26 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2007 - 12:25:47

Edo, posuvy bych klidně obětoval, dají se "simulovat" naklápěním standart zároveň s natočením celé kamery(viz ten odkaz od Luďka), podle mě je to spíš otázka pohodlí než výrazného omezení možností. Jestli kecám, tak mě někdo zkušenější opravte - prachsprostě teoretizuju, VF zatím jen chci, ale nemám... zatím :D

Jsem pro variantu, "nejjednodušší, nejlehčí, nejlevnější", co přesně by to mělo znamenat navrhuju nechat na lidech, kteří s VF už chvilku fotí.

Hlásím se coby další pán na holení, přinejmenším se uvidí, jak mě má žena ráda :lol:
  • 0

#27 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 červen 2007 - 12:30:01

Vona takova kazeta neni nic extraslozityho. Sehnal sem jednu 4x5" na Ebay a konstrukcne je to sranda. Dovoluju si tvrdit ze kazdej sikovnej kutil takovou kazetu udela na kolene. Staci sehnat sametky na tesneni okolo "Dark plate" a ostatni je otazka nekolika kousku plastu.

Muzu se pokusit alespon o hrubej plan ( po vrstvach ) a hodit to na TK. Samozrejme bude li zajem 8)
  • 0

#28 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 červen 2007 - 12:33:38

takže seš další "pán na holení", jo?


Ve variantě nejjednodušší, nejlehčí a nejlevnější se nechám oholit taky.
  • 0

#29 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 12:40:14

Karel: určitě tě žena miluje :D

Jinak varianty nejjednodušší, nejlehčí a nejlevnější se mi určitě líbí taky, jenom to nejlehčí bych přesunula na první místo :lol:
  • 0

#30 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2007 - 13:01:38

nesil te ta vaha neni tak hrozna :D))) ja nosim asi 25Kg a vubec to na mne zadny nasledky nenechalo :lol: akorat vic funim do kopce
  • 0

#31 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 13:04:47

tjooo 25kg...jdu dělat ty kliky :D
  • 0

#32 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 13:18:27

dvacet pět kilo ... hm - to mně přijde dost. to bych bejval hádal míň. ne že bych to neunes, ale ... asi to bude tim, že dany používá zastaralej model vod japonskejch soudruhů, kterej my naší vlastní konstrukcí samozřejmě hravě překonáme :D


zatim sem automaticky předpokládal standardní krabiciózní krabici klasickýho kufříkovýho typu, ten vodkaz vod ludi je docela zajmavej. mrkněte na to, než to předhodim našemu technickýmu géniovi honzovi, ať máme jasno kudy dál
  • 0

#33 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 13:19:28

a už jste vymysleli, z jakýho to bude dřeva?
  • 0

#34 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 červen 2007 - 13:27:40

Vláčet 25kg určitě nebudu. Samotná polní sklápěcí kamera celodřevěná s několika plíšky a šroubky nemůže vážit víc jak 4 kg. Pak jedno sklo (na víc nebudu mít prachy), 2 kazety, stativ a expozimetr. To hodí odhadem 10kg ...
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 červen 2007 - 13:29:45

a to jsem se nedávno pustil do vlastní výroby 9*12, už mám i stařičkýho symmara 150/5,6... u toho zatím zůstanu. Tady je pár odkazů:

hand-made měchy:
http://www.instructa...8788U/?ALLSTEPS
http://my.net-link.n...el/bellows.html
http://home.earthlin...age2/page2.html
http://www.cyberbeac...ll/bellows.html

hand-made kamery (pod druhým odkazem je spousta odkazů dalších):
http://gamma.nic.fi/...t_portrait.html
http://home.online.n...erabuilders.htm
  • 0

#36 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 13:38:43

možnosti sou různý - veliký, bude do značný míry záležet i na vkusu. určitě půjde vo nějaký tvrdý dříví. já mam například moc rád dub, kterej je výbornej jako konstrukční materiál, ale možný je lecos. kamarád dělá s kdečim - s ovocnejma dřevama - třešeň je nádherná, s cizokrajnema - mahagon, ovangol ... zkrátka kdeco.

ceny sou samozřejmě různý a rozdíly velký, na druhou stranu tam ale toho materiálu nebude asi tolik, aby to hrálo zas až takovou roli, uvidíme. já si zřejmě necham udělat nějakou exotiku a připlatim si i za machrovinky typu vykládání apod. :D
  • 0

#37 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 13:41:37

Ovangol je pěkněj, z toho (dýha) mám obývák, je to takový barevný dřevo, třešeň mám taky moc ráda.
  • 0

#38 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 červen 2007 - 13:51:12

Nohama zas pěkně na zem! To nejlevnější a hotovo. Pak se to budete bát někam vůbec postavit... Je to jen nástroj. Nic víc!
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2007 - 13:55:52

Mamiyaku jsem s tebou :D) picovinky beru kdyz uz tak uz :lol:.

Ja bych preferoval i ty pohyby oproti vaze. Stejne s necim takovym se jde pro jeden konkretni zaber.

K tem 25Kg

stativ s hlavou 5+2.2
samotna kamera tesne pod 6Kg
6 kazet cca 1Kg
4 skla prumerne tak 800g 3Kg
batoh tak odhadem 3Kg
prislusenstvi expozimetr filtry naka drobot lupa ?? tak 2Kg
celta drobny naradicko neco malo na sebe a jsem pres 25 hrave :)
  • 0

#40 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 14:00:30

bzencak: jasně že nebudeme blbnout, předpokládám, se hoši udělají kalkulaci a bude možno i hýbat s cenou s ohledem na použité materiály. Typuju, že to půjde i v případě výběru dřeva. Truhlářovi je jedno, když už bude mít šablonu, z čeho to uřízne - někdo může mít třešeň, někdo dub ...no a když to nepůjde, tak budeme mít všichni naprosto stejný kousky :D , alespoň se v českých a moravských luzích poznáme :lol:
  • 0

#41 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 14:03:05

jeptišky bych případně byla ochotná ušít, když pak dáte přesný rozměr a nastíníte materiál
  • 0

#42 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 14:10:09

nejdražší na tom bude práce, pak sklo, potom měch a až potom dříví. viz taky z toho ludova finskýho vodkazu graf nákladů na konci: http://www.nic.fi/~m.../materials.html

ten náš graf bude sice trochu jinej (von tam má jen materiálový a externí vstupy), ale vorientačně je to vypovídající - procentuelní poměr ceny dřeva k nákladům na celek nám ještě klesne - matematicky a nakonec i absolutně

naprosto vod boku - rozdíl může bejt klidně třeba i jen pětistovka ... nevim :D
  • 0

#43 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 14:11:00

je to edo přesně, jaks napsala
  • 0

#44 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 červen 2007 - 14:15:38

... Staci sehnat sametky na tesneni okolo "Dark plate" a ostatni je otazka nekolika kousku plastu....


sametky bych docela potřeboval. Nejsem sice ještě tak daleko, aby to na tom vázlo, ale musim myslet dopředu, že jo :lol:

Ještě k tomu dřevu. v tom bych byl možná trochu konzarvativní a držel se domácích dřevin. Na nějakém odkazu je mimo-jiné zmíněn dub, ten mi ale nepříjdě moc ok (hodně tříslovin, mohl by podélně praskat, nedá se vyhladit -> třísky...), osobně jsem uvažoval o buku (vypadá hezky, tvrdý, podélně něco vydrží, napříč by to mohlo být ale trochu horší), moc hezky ještě vypadá olše, technický vlastnosti ale neznám (mohla by být docela pevná, odolná). Jasan je pevný, ale zase pruží, švestka/třešeň je těžká = hustá, čili mohla by něco vydržet. Jehličnany nejsou taky špatný (lehké, dostupné), jsou ale poněkud měkčí, navíc by se mohly štípat. Truhlář by dal fundovanější odpovědi, já můžu říct tak akorát jak co roste :D .
Pro svou demo verzi jsem zvolil cestu nejměnšího odporu, tedy borovici. Stejně to asi z důvodu světlotěsnosti potáhnu černou koženkou. Bude-li to úspěšné, vznikne další demo...
  • 0

#45 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 14:15:48

některý ty cizí dřeva se vyznačujou neuvěřitelnou tvarovou stálostí a vodolností, vyšší kromě ceny bude pak ale i hmotnost - relativně zase

třeba ale rozdíl ve vlastnostech dubu a mahagonu je celkem bezvýznamnej. jeho hlavní přednost kromě barvy a struktury vopravdu spočívá spíš v exotičnosti. cenu dělá hlavně vzdálenost, ze který se vozí. sou na světě místa, kde je to celkem vobyčejná záležitost ...
  • 0

#46 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2007 - 14:20:08

Furt o tom musím přemýšlet... no a aspoň jsem si rozmyslel, na čem z trojice cena, pohyby, váha mi záleží:

1, cena - co nejmíň, dokud to nepůjde na úkor světlotěsnosti, mechanické odolnosti a jisté "solidnosti" kamery (minimální vůle, když něco zaaretuju chci aby to skutečně bylo zaaretováno).
2, pohyby, čím víc a čím větší, tím líp pro mě. Rád si hraju. Ale zas aby to zbytečně nešroubovalo cenu, kde přesně je hranice ale nevím, zkušeností nemaje.
3, váha, to je mi skoro jedno. Spíš bych se bál rozměrů, abych si pak nemusel ještě shánět batoh na objednávku 8O
  • 0

#47 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červen 2007 - 14:24:23

Rozhodně na čem bych já nešetřila jsou materiály k hejblátkům, musí to bejt z něčeho, co hned tak nezrezne, a co bude chodit jak švýcarský hodiny - posuvy musí jít plynule a přesně - tudíž i dobrý mazání je důležitý.
Cena se asi zásadně bude odvíjet od množství objednaných matnicí a měchů.
  • 0

#48 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 červen 2007 - 14:28:29

Kovový části rozhodně mosaz. zrovna příští týden se chci stavit v klempířství/zámečnictví, jestili by kus neměli...

Nerezaví (ani nekoroduje :D), vypadá solidně a mechanické vlastnosti jsou taky ucházející. Navíc je "samomazací".
  • 0

#49 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 červen 2007 - 14:31:54

dřevo bych možná teď hned ještě neřešil, jednak si necháme vod kamaráda poradit, zná jeho vlastnosti, dělá s ním a druhak se může stát, že se někde dostaneme k nějaký pěkný fošínce, co se nepude dát použít na nábytek, ale nám za dobrou cenu udělá dobrou službu i spoustu parády

buk je sice dobrej, jinal ale dost fádní...

platí to, co napsala eda vo šablonách. třeba vopravdu pude mít i několik provedení z různejch materiálů a i kdyby ne, vždycky bude asi možný nadělat za práci navíc nějaký ty individuální kravinky pro nás neracionální hračičky
  • 0

#50 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 17 červen 2007 - 16:04:43

některý ty cizí dřeva se vyznačujou neuvěřitelnou tvarovou stálostí a vodolností, vyšší kromě ceny bude pak ale i hmotnost - relativně zase

V letectví se používají levné a lehké materiály např. smrk, borovice. A konstrukčně udělat stálý a pevný tvar není žádný problém.

Jo máte na svědomí můj rozvod, protože takhle mě zblbnout ještě nedokázal nikdo. Manželka už začíná být alergická na foťák a fotky taky. To ještě neví o velkoformátu... 8O
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních