Přejít na obsah


Fotka

Jaký zvětšovák?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
32 odpovědí na toto téma

#1 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 červen 2007 - 19:39:52

Mám sice 2 zvětšováky, ale oba jsou Opemus 2, takže nemám s ničím jiným zkušenosti. Zvětšuju zatím jen kinofilm, ale časem bych rád přešel na svitky. Všechno ČB.

Co je na těch novějších verzích lepší? Máte někdo zkušenosti s celou modelovou řadou od Meopty a dokážete to nějak porovnat a zhodnotit, který je fakt nejslušnější?

Já osobně si myslím, že zvětšovák jako zvětšovák - krabice se žárovkou (no na té možná trochu záleží) - taky by mě zajímalo, v čem jakou použít, jestli se vyplatí vrazit tam nějakou jinou než origo, popř. kde se to dá sehnat.
Na čem opravdu určo záleží je objektiv. Takže k objektivům - je Belar opravdu taková sračka? Jaká je dobrá a levná alternativa?
Co závity? Jsou u Meopty všechny kompatibilní? Jaxe značí?

Je nějaký důvod, proč nezvětšovat kinofilm na Opemusu nebo jak ho pro kinofilm líp upravit?

Jo a pokud se někdo vyzná v cenách, tak orientační částky by taky dost pomohly.

Díky za váš čas a rady (vím, že je to vlastně totální základ, ale mám dojem, že každý tady řeší nějaké specialitky a na nějaké základy se tady dost nedbá) :!:
  • 0

#2 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 červen 2007 - 20:13:03

Mno je to teda hodně otázek najednou, kde začít? Asi u toho co je jasné zjrevné :!:

je Belar opravdu taková sračka?


Ano. Levná alternativa je Anaret. Slušná alternativa EL-Nikkor, Rodagon, Componon. Nejlepší poměr cena výkon má EL-Nikkor 50/2,8N, jde sehnat pod 2500 a je podle některých názoru lepší než dražší Rodagony a Componony.

Co je na těch novějších verzích lepší?


Neřekl bych, že nové opemusy jsou o moc lepší. I když asi u nich lépe půjdou seřizovat a udržovat seřízení rovnoběžnosti rovin filmu, objektivu a základní desky. To člověku moc nevadí když fotí tak jako tak neostrým belarem, ale když si pořídí ostřejší sklo, tak začne být vidět, že fotka je třeba ke straně neostrá. Nové Opemusy jdou též vybavit mikroposunem ostřením, což usnadňuje jemné zasotření s mikroskopem na zrno a dá se k němu též pořídit bowdern, který pak umožňuej ostřit na zrno i při extrémním výtahu. Ale je možný, žeby mikroposuv šel znáslinit i na Opemus 2, mě se to třeba s Magnifaxem 2 povedlo.

Horší jsou nové opemusy rozhodně kvůli plastovému měchu. Ten je potřeba zevnitř vytřít nějakou matnou tmavou barvou, protože odlesky vevnitř měchu údajně změkčují kresbu.

Jinak výhodou nových zvětšováku tak je, že se na ně dají nasadit moderní barevné hlavy, které poměrně hodně usnadňují filtraci při prárci multigradačními papíry.

Co závity? Jsou u Meopty všechny kompatibilní? Jaxe značí?

Meopta používá závit tuším asi 21mm. Ale myslím, že 105mm objektivy už mají závit větší. Nejlepší co s tím člověk může udělat, je sehnat nebo si nechat vysoustružit do nosníku objektivu všeobecně kompatibilní závit Leitz 39mm, který používá drtivá většina zvětšovacích přístroju a zvětšovacích objektivů.

Je nějaký důvod, proč nezvětšovat kinofilm na Opemusu nebo jak ho pro kinofilm líp upravit?


Myslím, že dokud ti to samotnému vyhovuje, tak není důvod uvažovat o změně.
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 21 červen 2007 - 20:17:06

Kdysi jsem zvětšoval na Axomatu Ia a zvětšovalo se na něm skoro stejně jako na axomatu 5a. Jenže jsem tam nemohl dát barevnou hlavu. Taky neměl šuplík na multigradační filtry, ale stejně je to z doby, kdy jsem dělal na pevné gradace.
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 červen 2007 - 20:18:59

Co je na novějších strojích lepší? mají zpřevodovaný posun hlavy po tyči, která je navíc doplněná ozubnicí, takže se to docela snadno ovládá a přitom to nesjíždí (myslím, že s tím měl kdosi potíže). Možná mají taky vychytanější rámečky na negativy, umožňují výměnu kondenzoru za dostupnou barevnou hlavu.
Žárovku seženeš ve slušnějším fotoobchodě, na štítku na zvětšováku by měla být informace o max výkonu, většinou 150W.
Belary mají hodně velké tolerance na kvalitu, může být dobrý, ale spíš to jsou "setové" objektivy. Anaret S 50/2,8 MC není špatný, ale rogonar-S 50/2,8 je lepší (rogonar bez-S nebrat) a za stejné peníze [S by mělo značit podsvětlenou stupnici], Rodagony budou zase ještě o kus dál stejně jako componon-S 50/2,8...
Používají se dva závity. menší (nějakých 23mm???) má Belar, větší (39mm) mají snad všechny "lepší" skla (Anaret S 50/2,8MC, objektivy Rodenstock, Schneider). Jsou buďto odlišné misky nebo existuje redukce do misky s velkým závitem pro objektiv s malým.

Ceny jsou většinou za odvoz (tak jsem před pár lety získal i svůj Opemus 6), nebo za 500kč.
  • 0

#5 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 červen 2007 - 20:40:56

ok, tak děkuju :!:

dokonce už vím, co je míněno tou "rovnoběžností"
má výkon té žárovky nějaký podstatný vliv na zvětšování?
říká se, že by se mělo osvicovat při otevřenější cloně - 5,6 (vyšší prý nějak fotce škodí).. ale zároveň jsem taky vždycky četl o expozičních časech tak 10s +/-. Vtip je v tom, že já jsem moh použít při té 5,6 tak maximálně 4sekundy. Pak už by to bylo černé jak bota (teda při dodržení máchacího času ve vývojce tu minutu a půl). Tak uvažuju, jestli tam nemám nějakou moc silnou žárovku.

Jo a ty ohniskové vzdálenosti (třeba 105mm) - je to čistě jen pro dělání větších zvětšenin? Nebo na ni má i nějaký vliv formát negativu?
  • 0

#6 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 21 červen 2007 - 20:50:33

Optimální kresbu mají objektivy většinou dvě clony nad otevřenou dírou, takže 5,6 (u objektivů se světelností 2,8) nebo 8 (pro světelnost 4). Rozumný rozsah časů je podle mě tak 10 až 30 sekund, když ti to dá víc nebo míň tak se blbě nadržuje nebo zadržuje. Ale když si přicloníš víc, tak to ještě není taková katatrofa, opravdu špatné jsou až clony 16 a 22.

Jinak kromě slabší žárovky si ještě můžeš trochu pomoct matnicí (matným sklem) položeným na kondenzor. Měkčí světlo ti jen pomůže při zvětšování z kontrastnějších negativů, oslabí eventuální vinětaci a trochu utlumí světlo.
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 červen 2007 - 20:57:22

Zvětšovací objektiv se používa stejného ohniska, jako je záklaďák pro daný formát. Takže pro kinofilm je to 50mm, pro 6x4,5 - 6x6 80mm, 6x7 90mm, 6x9 105mm.... jsou pak samozřejmě vyjímky jako Rodagon WA 40mm určený pro kino. Je důležitý, aby objektiv dokázal přenést celou plochu filmu na papír (musí mít ddostatečný obrazový kruh). Zvětšovat objektivem určeným pro střední formát kino samozřejmě jde, je to ale uživatelsky méně přívětivé, navíc není stavěn na tak velké zvětšení -> možná horší kvalita.
  • 0

#8 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 červen 2007 - 15:23:04

Kinofilm lze zvětšovat na jakémkoliv zvětšováku, čili na zvětšováku pro kinofilm, 6x6 i 6x9cm. Výhodou těch na větší formát je to, že pokud si člověk dodatečně pořídí foťák na větší formát, nemusí shánět nový zvětšovák a dále ty zvětšováky bývají lépe zpracovány a častěji mívají možnost připojení barevné hlavy nebo mají alespoň šuplík pro multigradační filtry. Na druhou stranu zvětšováky pro kinofilm jsou rozměrově nejmenší, což může hrát roli ve velmi malém bytě.
  • 0

#9 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 červen 2007 - 15:26:17

Co se týče výkonu žárovky, čím větší výkon, tím kratší osvitové časy fotopapírů umožňuje použít, respektive je možno více zaclonit zvětšovací objektiv. Nejčastěji se ale vyšších výkonů používá při zvětšování velkých zvětšenin, aby osvitový čas nedosahoval řádu mnoha minut. Pro rozměry cca 13x18cm nebo i 18x24 je vyšší výkon žárovky spíš negativum, protože časy se dostávají často pod 10 sekund a tam už se nedá moc nadržovat, případně může hrát roli i nepřesnost osvitových hodin (sekunda je při osvitu 10 sekund desetina času a to už může hrát negativní roli).
  • 0

#10 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 červen 2007 - 15:27:20

Jo a nikdy by se nemělo jít nad příkon žárovky doporučený výrobcem, nebo se zvětšovák může začít přehřívat.
  • 0

#11 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2007 - 20:07:14

2 hypnogen: nevim jakou mas hlavu, ale u barevne jde nastavit sedej filtr. Ma 60 jednotek coz jsou cca 2 EV.
  • 0

#12 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 srpen 2009 - 20:07:43

Můžu použít žárovku 75 w do magnifaxu 3 ? bude to asi vadit osvitovým časům že?
  • 0

#13 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 2 srpen 2009 - 20:50:35

Použít můžeš, pokud jsi měl předtím silnější časy se prodlouží.
  • 0

#14 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 srpen 2009 - 10:29:36

Co je na těch novějších verzích lepší?
Pokud chcete dělat čb fotky s kondenzorem, je jedno jaký máte zvětšovák. U starších typů Axomatu a Opemusu nebylo ale možné použít žárovky 100-150 W, jen 75 W. Pokud chcete používat barevnou hlavu, pak doporučuju její poslední typ a tato hlava jde jenom do čtverhraných novějších přístrojů.

Belar opravdu taková sračka?
Belar a Anaret jsou čtyřčočkové objektivy. Protože kvůli hloubce ostrosti musíte clonit cca na 8 úplně pro černobílou foto běžných rozměrů stačí. 6ti čočkový a především APO objektiv je potřeba na barvu větších formátů, kvůli chromatické vadě na hranách.

Co závity?
M39 tzv. leica závit.

Je nějaký důvod, proč nezvětšovat kinofilm na Opemusu nebo jak ho pro kinofilm líp upravit?
není. Pokud používáte Magnifax 6x9 je dobré požívat pro kinofilm přídavný kondenzor kvůli úbytku světla.

Jo a pokud se někdo vyzná v cenách, tak orientační částky by taky dost pomohly.
Zvětšovák přin troše štěsí seženete zadarmo. Je dobré podívat se na ceny v Praze, ve Vodičkově ulici, u pazdery. To je dobrá orientace. Zvětšováky (použité) jsou dnes levné, zadarmo bych bral cokoliv, za peníze poslední typ Magnifaxu. nekupujte Krokus, není tak špatný ale je horší. Durst Kaiser Omega, Apo Componon, Apo Rodagon, myslím že to nemá tak velký význam i když sám něco takového používám.
  • 0

#15 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 srpen 2009 - 13:57:23

kolegové, sháním Magnifax - od 3a vejš..
Stávající OP5 mě limituje rozvojem formátu nad 6x6
  • 0

#16 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 srpen 2009 - 14:01:35

Používejte prosím bazar, tohle sem prostě nepatří. (to je za týden potřetí, chjo...)
  • 0

#17 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 3 srpen 2009 - 14:04:10

Používejte prosím bazar, tohle sem prostě nepatří. (to je za týden potřetí, chjo...)


pravda - prosím smáznout.. :)
  • 0

#18 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:12:19

http://aukro.cz/item...magnifax_4.html

Zadarmo, v normě, předražené?

Díky.
  • 0

#19 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:18:29

vypadá to jako kompletní, zachovalý kus
ale mě to přijde drahé, tak o 2,5 tis
taky je důležité, zda chce nový majitel používat kondenzor i barevnou hlavu
v opačném případě, tedy jen s jedním zdrojem světla by to mohlo být tak do 3 resp. 4,5 tis
u kondenzoru je důležité, jestli jsou i mg. filtry, foma stojí 500, ale třeba ilfordy jsou třikrát dražší a kdyby tam byly, koupě je výhodnější
  • 0

#20 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:32:43

Jo, vyřádil bych se s kondenzorem i barevnou hlavou. Zrovna mi v koupelně schne svitková Superie z Flexarety.

A mg. filtry neřeším. Stejně dělám na pevnou gradaci.
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:34:25

ono někdy zaplatit víc, znamená zvětšovat dřív :lol:
holt si to musíš rozhodnout sám :D
  • 0

#22 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 24 srpen 2009 - 20:47:03

ono někdy zaplatit víc, znamená zvětšovat dřív :)
holt si to musíš rozhodnout sám :)


Sakra, když vono je to tak těžký. Vata by byla, ale jsem zrovna v situaci kdy je dobrý mít zadní vrátka a investicí do tohodle bych si je pravděpodobně zavřel.
  • 0

#23 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 srpen 2009 - 12:37:20

Můžete mi někdo poradit, kolik je tak rozumné dát za Magnifax jedničku se dvěma těžítkama (Belar 75 a 105) a komplet sadou rámečků (bez skel)? Jeden se válí na aukru, docela bych ho bral, ale zase bych se nerad nechal unést a dal za něho 10x víc, než kolik je jeho reálná cena.
  • 0

#24 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 srpen 2009 - 14:52:20

Předpokládám, že skla si už nějak zajistíš, že? Rámečky jsou totiž u MgI prakticky jen masky. Jinak ti asi moc neporadím, prošly mi pod rukama 2 a oba jsem získal za odnos/odvoz.
  • 0

#25 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 srpen 2009 - 19:51:31

Předpokládám, že skla si už nějak zajistíš, že? Rámečky jsou totiž u MgI prakticky jen masky. Jinak ti asi moc neporadím, prošly mi pod rukama 2 a oba jsem získal za odnos/odvoz.


Spíš ty rámečky vytuním tak, aby fungovaly podobně, jako ty u Opemusu (přitlačí a napnou) - skla mi do zvětšováku nesmí, protože jsem prase a fotky by podle toho vypadaly :lol: Každopádně Magnifax vydražen.
  • 0

#26 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 prosinec 2010 - 19:39:59

Kolegové, nemáte tušení jaký vliv může mít vzdálenost kondenzoru od filmu?
Mám dva skoro stejné Opemusy (bez dalšího označení), a jeden má zřejmě dodatečně doplněný šuplík. Akorát že se v původním uspořádání šuplík nedal vyndat ani použít. Kondenzor byl pod šuplíkem a zasahoval až do díry v šuplíku. Vyřešil jsem to tak, že jsem kondenzor přendal nad šuplík. Díky tomu lze šuplík použít, ale kondenzor je od filmu dál asi o 4 cm. Má to nějaký vliv? Nebo jak to správně patří? Předem díky.
  • 0

#27 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 prosinec 2010 - 20:42:42

Kolegové, nemáte tušení jaký vliv může mít vzdálenost kondenzoru od filmu?
Mám dva skoro stejné Opemusy (bez dalšího označení), a jeden má zřejmě dodatečně doplněný šuplík. Akorát že se v původním uspořádání šuplík nedal vyndat ani použít. Kondenzor byl pod šuplíkem a zasahoval až do díry v šuplíku. Vyřešil jsem to tak, že jsem kondenzor přendal nad šuplík. Díky tomu lze šuplík použít, ale kondenzor je od filmu dál asi o 4 cm. Má to nějaký vliv? Nebo jak to správně patří? Předem díky.


Máš blbě složenej kondenzor - asi otočenou horní čočku - má jít "boulí" dolů. Pak to funguje. Vzdálenost kondenzoru je docela důležitá kvůli rovnoměrnosti osvětlení.
  • 0

#28 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 19 prosinec 2010 - 23:38:11

Máš blbě složenej kondenzor - asi otočenou horní čočku - má jít "boulí" dolů. Pak to funguje. Vzdálenost kondenzoru je docela důležitá kvůli rovnoměrnosti osvětlení.

To asi ne. Kondenzor je jednočočkový. Kdybych ho otočil boulí dolů, bude mi zasahovat do prostoru pro film, takže bych tam rámeček s negativem vůbec nezasunul. Aby bylo jasno, je to tenhle Opemus. Na prvním obrázku verze s šuplíkem, na druhém bez šuplíku (vykazuje i další známky nekompletnosti a zatím ho nikdo nechce ani zadarmo, tak asi očešu co se dá a zbytek vyhodím).
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#29 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 19 prosinec 2010 - 23:51:48

A to já bych si ho možná vzal. Je jen tak, jak je na fotce, nebo jsou ještě nějaké volné díly (třeba uchcení objímky žárovky)?
  • 0

#30 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 prosinec 2010 - 08:28:41

jdnočočkový kondenzor (tzv. polokondenzor) má jít zásadně a jedině rovnou plochou dolů (tedy k filmu).

// a nebou jsou páni z wetzlaru blbý //
  • 0

#31 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 prosinec 2010 - 08:53:12

A jo, já myslel, že je to dvoučočkovej, jako ostatní Opemusy.
  • 0

#32 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 20 prosinec 2010 - 11:52:54

A to já bych si ho možná vzal. Je jen tak, jak je na fotce, nebo jsou ještě nějaké volné díly (třeba uchcení objímky žárovky)?

Uchycení objímky žárovky k němu je, ale není ta objímka a přívodní šňůra. Dál chybí deska a červený filtr pod objektiv a objektiv. JInak je snad všechno. Dostaneš ho odemne k Vánocům :)
Napiš mi mail na drevorubec(chcíplá ryba)seznam(bodka)cz a domluvíme se.

Ostatní:
Orientaci kondenzoru jsme si ujasnili, teď jak je to s tou polohou? Projeví se nějak když bude až nad šuplíkem? Líbí se mi, že takhle můžu ten šuplík používat, narozdíl od předchozího uspořádání.
  • 0

#33 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 27 prosinec 2010 - 22:00:41

Orientaci kondenzoru jsme si ujasnili, teď jak je to s tou polohou? Projeví se nějak když bude až nad šuplíkem? Líbí se mi, že takhle můžu ten šuplík používat, narozdíl od předchozího uspořádání.

Projeví, nevysvítí celé políčko kinofilmu. Dnes jsem kondenzor přemontoval zpět dolů k filmu a šuplík vyhodil. Pokud máte někdo jakékoliv informace k šuplíku v tomto typu Opemusu, budu rád.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních