Přejít na obsah


jak na baryt (pro začátečníka)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
357 odpovědí na toto téma

#1 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 červen 2007 - 16:29:20

Dobrý den!
Chystám se přejít z RCček na baryt, ale nějak pořád nevím, jaký je jejich způsob úpravy po ustálení. V okolí neznám nikoho, kdo by mi to mohl ukázat, takže se obracim na vás. Jak je to s tím sušením a leštěním ? Snažil sem se pročíst nějaké fóra, ale pořád mi to není jasné. Jak dlouho papír perete? A potom nějaké napínání na sklo? Čistě jenom položit a on se přilepí nebo tomu nějka pomoct? A potom to leštění? Na to musí být leštička nebo to jde jinak?

Omlouvám se za prakticky triviální otázky, ale byl sem rád, že jsem zvládnul RC a ohledně barytů už se radši poradim.
  • 0

#2 Foxtrot

Foxtrot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 22 červen 2007 - 18:13:25

Já osobně baryty neleštím, pouze suším na skle (emulzí nahoru). Baryt pak získá takový polomatný povrch. Postupuju tak, že vypraný baryt (asi 30 - 40 minut v tekoucí vodě) nechám trochu okapat na šňůře a když z něj už nekape, ale stále ještě je vlhký (chce to vyzkoušet, neumim to přesně popsat) ho položíš na sklo, emulzí nahoru a jemně převálcuješ gumovým válečkem (vymáčkneš tak případné vzduchové bubliny a přebytečnou vodu. Potom přilepím všechny okraje ke sklu pomocí nalizovací papírový pásky (taková ta hnědá). Pozor, musíš to nalepit alespoň půlcentimetrovým pásem na okraj fotky a minimálně tolik ti musí zbýt na skle. Papír má při vysychání hroznou sílu a může se ti vytrhnout, pokud nebude dostatečné přilepen. No a pak už to necháš vyschnout a zhruba za den ho můžeš krásně vypnutý sundat. Odřízneš fluspásku na kraji barytu - musí se to udělat plynule, rychlým řezem, jinak se ti baryt opět může vytrhnou a hrozí poničení fotky. Pak už jen print ořízneš a máš krásnou rovnou zvětšeninu.

S leštěním nepomůžu, to nedělám.

Ondřej
  • 0

#3 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 červen 2007 - 20:57:03

Tak nějak, jak to píše Foxtrot.
S baryty se dělá skoro stejně jako s RC - co se týče zvětšování, vyvolávání, přerušování a ustalování. Jen to jde trochu pomaleji. Papíry jsou trochu odolnější než RC, nikdy se mi nepoškrábaly.
Na co je potřeba myslet při zvětšování, tak je ta skutečnost, že baryty musí mít asi 0,5 - 1 cm okraj určený k nalepení papírové pásky. Takže se obvykle nedá osvítit celý papír, ale chce to používat zvětšovací rám.

Vyber si pro začátek lesklé baryty, matné se opravdu hodí jen na něco a kromě Ilfordů nejsou tak brilantní jako ty lesklé.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 červen 2007 - 21:55:25

Díky moc! Přesně něco takového sem potřeboval vědět.
Jestli je můžu zeptat ještě jednu věc - liší se čas osvitu u papírů fomaspeed variant a fomabron variant? Jinak příští týden budu mět baryty doma, tak se na to docela těšim až to vyzkoušim.
  • 0

#5 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 červen 2007 - 07:45:20

Myslím, že se ta doba osvitu maličko liší, ale po prvních proužkových zkouškách budeš mít jasno. Tím si hlavu nelámej. Stejně časy budeš hledat a časem asi RC úplně opustíš, nebo skoro úplně.
  • 0

#6 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 23 červen 2007 - 08:38:19

Dalsi moznosti suseni barytu jsou:

- takovou tu sit proti moucham napnout na ram a susit emulzi na horu
- prilozit dva baryty zadni stranou k sobe, a zavesit na snuru jako pradlo
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červen 2007 - 08:54:21

důležité je provádět osvit tak, aby zčernání - zvětšenina byla hotová - až po 2-4 minutách ve vývojce
to je stoletá rada, nepřemýšlel jsem nad tím a provádím to tak
  • 0

#8 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 červen 2007 - 09:52:13

Dík za rady. Příští týden už snad konečně vyzkoušim. Ještě zajdu k místnímu sklenářovi, ať mi uřízne nejaké to sklo a seženu váleček a je to. Jinak RCčka si chcu nechat jenom 10x15 na náhledy a pro lidi, kteří budů chtět vidět fotky z různých akcí...
  • 0

#9 Foxtrot

Foxtrot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 23 červen 2007 - 10:43:00

To sklo vem raději trochu silnější. Já mám takový to, co se dává na stoly, asi 4 mm silné, tenčí prý může i prasknout, jak ho sušící se baryt namáhá.
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 červen 2007 - 10:55:41

válček nepoužívám - i stačí stěrka, zatím se mi žádný papír nepoškrábal
  • 0

#11 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 červen 2007 - 11:57:20

A u toho skla si nech zabrousit hrany! jinak je to vo hubu (teda o řezný rány).

mám 3mm silné a zatím žádné následkem sušení neprasklo (kromě jednoho který mi spadlo na zem...). Nechal jsem si uříznout ca 40*50cm (nalepím 1x 30*40 nebo 2x 24*30 či 4x 18*24), se zabroušením každé stálo 60kč (měl jsem jich pět)????

k postupu: fotku vyvolám, ustálým, vyperu (asi hodinu, dvě nechávám koupat ve větší misce/dřezu, měním vodu), pak volně rozložené na ručníku nechám uschnout a druhý den je namočím do smáčedla (jenom aby se vyrovnaly, nenasákly), hned plácnu na sklo, vyhladím takovou gumovou kostkou (váleček/stěrka) a oblepím páskou (5mm na fotce, 6mm na sklo). Nechám rozložený než páska zaschne, pak je opřu o zeď, protože jinak bych se v pokoji už asi zabil :?:

Sklo musí být perfektně čisté, omývám mejdlem a horkou vodou. Pokud se i tak fotka přilepí:
a) lepidlo z pásky se dostalo pod fotku (řešení: neobjíždět nehtem kraj fotky)
:!: nebyla dostatečně vypraná (řešení: znovu vyprat :wink: )
  • 0

#12 teepeex

teepeex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 červen 2007 - 14:37:30

pomerne dulezity jeste je vyzkouset prakticky pro kazdy typ(sarzi) barytu jeho celkove ztmavnuti po uschnuti a pocitat s tim pri expozici
alespon ja s timhle pokazdy souperim

jde to rychle treba fenem, ususis si prvni prouzkovou zkousku,
je potreba udelat si ji pro tenhle pripad poradnou, s vice expozicema do stinu
  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 červen 2007 - 14:57:04

na skle si nech udělat v rozích taky oblouky, radius tak 3 cm, líp se uchopuje, nehrozí odlomení rohu při manipulaci
hranu jsem doudělal elektr. pvc páskou - omotal jsem ji kolem obvodu s mírným předpětím a mám zakulacená, (zabroušená) skla s bezpečnou hranou
  • 0

#14 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 červen 2007 - 17:59:06

Díky všem. Těšim sa na to docela. Potom dám vědět, jak se mi to povedlo. Ne že bych počítal s tim, že to bude napoprvé dokonalé, ale aspoň něco.
  • 0

#15 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 23 červen 2007 - 18:11:11

Ahoj.
Já s barytem začal před necelým měsícem. Můžou zato tady ty černokněžníci (jak říka moje manželka). Měl jsem z něj strach, protože ta jednoduchost a rychlost zpracování RC-čka ve srovnání s barytem mě dost odrazovala. Ale jsem tomu rád a myslím, že to není tak složité, spíš pracnější.
Dobré světlo.
  • 0

#16 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 23 červen 2007 - 21:40:17

zdravím, k tomu sušení barytu, z nějaké staré ledničky vybagruješ těsnění ze dveří a v tom těsnění jsou magnetické pásky. když nebudou staré a zkřehlé (tudíž zlámané), tak jdou celkem dobře vytáhnout. a těmi potom zase na ledničku přimagnetuješ ty obrázky. papíry vyperu, naplácám na ledničku, vyválím přebytečnou vodu, vyválím přez suchou utěrku a nechám schnout. jak se začnou odlepovat, chytím je zatím jenom nahoře a nechám schnout. když se odlepí celé, tak je domagnetuju a je to. eště, magnety jsem před užitím umyl v jarový vodě, potom ještě chvíly špinily (gumoval jsem), teď už nešpiněj, juch. když jsou papíry po prvním schnutí hodně boulovatý (někdy jo, třeba dneska 8O ), tak to udělám ještě jednou a namočím je jenom na chvilku, cca minuta. jinak takhle suším matný papíry!!!!, lesklý jsem nezkoušel (ale brzy zkusím, deset jich mám doma), rozměr 24x24. provádím to už dlouho a spokojenost.
  • 0

#17 Foxtrot

Foxtrot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2007 - 09:39:36

Otik: a když to sušíš na tý ledničce, tak jsou ty papíry po uschnutí rovný? Já jsem to dřív zkoušel bez vypínání, protože jsem chtěl zachovat formát a nemuset odřezávat část s páskou, ale vždy po usušení ty papíry vypadaly hnusně. Byly různě krabatý a podobně. Tak teď suším vypnutý na skle a povrch je nádherně rovnej.
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 červen 2007 - 09:54:28

vyzkoušel sem celkem dost různejch postupů. u spousty z nich sem měl na konci rovný baryty, ale nikdy ne tak dokonale jako při vypínání :wink:
  • 0

#19 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 25 červen 2007 - 10:40:08

Ael stejně chlapi, když je ten byryt vypnutej, tak je radost se na něj podívat. Já je kdysi zkoušel nějak lisovat, vždycky to bylo trochu krablatý, ale jak jsem vypnul ten baryt na skle, tak jsem úplně roztál. To je taková paráda.
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 červen 2007 - 10:53:04

já sem z toho byl nejdřív nešťastnej - vypínání - práce navíc. pak sem ale tak nějak přišel na to, že k barytu, k poctivý, klasický, černobílý fotce tohle prostě patří a je to, jak píše goro - prostě radost
  • 0

#21 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2007 - 11:03:45

Vypínaní na sklo je srandička proti skutečnému leštění za horka. Ale musím se přiznat, že v tom jsem sám zcela pohořel. Pánové jestli to někdo z vás umí (zcela bez ďubek a matných fleků a bez použití volské žluči), tak kvůli tomu bych na nějaký ten seminář vážně zajel! On ten vypnutý povrch je krásnej, ale ten kovový oslňující lesk, by se občas taky hodil.
  • 0

#22 Foxtrot

Foxtrot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2007 - 11:04:08

Naprosto souhlasim, když už tomu člověk dá tolik času a energie, tak je to vypínání už maličkost.

Tak mě napadá, všichni odpovídáme jen na část dotazu, ale co ta druhá část - leštění?

Jak jsem psal, já to neumim a nedělám, ale je tady někdo, kdo by mohl popsat zkušenosti s leštěním za studena/za horka? Docela bych se taky přiučil.

Ondřej
  • 0

#23 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 červen 2007 - 11:44:10

...z vašich poznatků je jasný, jak to tak sleduju, že napínání na sklo je nej (to bude tím, že papír vysychá tovnoměrně po celý ploše). tak až se moje hlava smíří s tím, že budu muset ořezávat, vlítnu někam pro sklo a basta. hoj .....magnetky, magnetky, tralala, mag...
  • 0

#24 teepeex

teepeex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2007 - 14:25:59

lestil jsem pouze "zastudena"
je bezpodminecne nutne aby plocha(sklo,zrcadlo) na ktere budeme baryt valcovat byla prosta jakychkoli vad a byla dokonale odmastena(cista)
dalsi postup je defakto totozny s postupen napinani barytu, lec rozdil je v te skutecnosti, ze je pri lesteni baryt navalcovan na sklo citlivou vrstvou.
Nutne je jeho dokonale privalcovani k povrchu(nejlepe gumovym valeckem postupne od rohu, bez vzduchovych kapes, takto prilepeny baryt je dobre zatizit, treba pres uterku, parem kvalitni fotograficke literatury vetsich rozmeru :wink:

pokud vse dopadne dobre(a papir bude mozne z plochy bezpotizi sejmout :wink:, vysledkem budiz vase vysoce leskla, rovna a bezpochyby dokonala fotografie
  • 0

#25 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 červen 2007 - 14:35:30

lestil jsem pouze "zastudena"
je bezpodminecne nutne aby plocha(sklo,zrcadlo) na ktere budeme baryt valcovat byla prosta jakychkoli vad a byla dokonale odmastena(cista)
dalsi postup je defakto totozny s postupen napinani barytu, lec rozdil je v te skutecnosti, ze je pri lesteni baryt navalcovan na sklo citlivou vrstvou.
Nutne je jeho dokonale privalcovani k povrchu(nejlepe gumovym valeckem postupne od rohu, bez vzduchovych kapes, takto prilepeny baryt je dobre zatizit, treba pres uterku, parem kvalitni fotograficke literatury vetsich rozmeru :wink:

pokud vse dopadne dobre(a papir bude mozne z plochy bezpotizi sejmout :wink:, vysledkem budiz vase vysoce leskla, rovna a bezpochyby dokonala fotografie


Tak je to mozne 8O . No mě se to vždycky přilepilo. Budu tomu muset dát ještě pár pokusů...
  • 0

#26 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 25 červen 2007 - 15:03:33

Tak to leštění zastudena jsem jednou zkoušel na okně u dveří na balkón. Vyleštil jsem sklo, nalisoval baryt, pro jistotu kolem oblepil a když to oschlo, už to nešlo dolů. Ta emulze se dokonale přilepila a dolů jsem to po kouskách odrhnul asi až po měsíci.
  • 0

#27 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 červen 2007 - 15:15:04

Když jsem se o metodu leštění ještě zajímala, někde jsem četla, že je na to vhodné zrcadlové sklo, které ale u nás asi není k sehnání...diskuse ohledně volby skla se někdy (snad loni) řešila na www.fotoaparat.cz

Sama jsem to pro jistotu :wink: nikdy nezkusila, hned jsem začala baryty lepit emulní od skla :wink: .
  • 0

#28 teepeex

teepeex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2007 - 19:41:03

Pokud se vam to nedari je chyba v cistote a kvalite skla.
Sklo(nejlepe zrcadlo) je nutno polit lihem a vatou vytrit dosucha, suchou fotografii namocit do smacedla s trochou formaldehydu 20%niho asi 50ml a 10 ml glycerinu na litr, tak na 30 vterin, opravdu jen na chvilku, nesmi se nasaknout, pak emulzi otrit sterkou a navaleckovat.
Mozna ze se jeste nekde da sehnat Tetenal Glanzol, pak se to misto tyhle komedie s formaldehydem vymacha v nem a je po starostech.

Jdu se mrknout jestli nekdo nevyrabi neco podobnyho. Dam vedet
  • 0

#29 teepeex

teepeex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červen 2007 - 19:54:12

Tak se to nove jmenuje Tetenal Mirasol 2000
na baryty se roztok redi v pomeru 1/40
prodava se asi za 4 Eura ctvrtlitr
koupim ho a dam vedet jak to funguje
do mesice, doufam :wink:
  • 0

#30 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 červen 2007 - 20:39:05

kdo chce leštit, tak ať zkusí na plexiskle - udělal jsem několik pokusů a nikdy se to nepřilepilo - musí být dokonalé, beze stop
mě nijak ty vyleštěný kousky nezaujaly, tak jsem to nové plexi nakonec koupit nešel a napínám na sklo - jako každej
  • 0

#31 Oscar76

Oscar76

    Nováček

  • Předplatitel
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červen 2007 - 16:11:34

Zkoušej jste někdo sušit teplovzdušně?
  • 0

#32 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 29 červen 2007 - 18:02:31

jo - fénem. byl to dvaapůltej nejlepší výsledek hned po vypínání :)
  • 0

#33 Jezevcik

Jezevcik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 červenec 2007 - 20:42:31

Spolu s veškerým vybavením fotokomory,které jsem dostal zdarma tam byla i leštička o rozměrech asi 50x60.Vůbec si nevím rady,jak na to.Máte někdo zkušenost?
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 červenec 2007 - 20:51:29

jo. negativní :)
  • 0

#35 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 únor 2008 - 19:18:20

Jakou používáte pásku na vypínaní? Procházel jsem si archiv a nastala doba udělat i fotky k archivaci :wink:
  • 0

#36 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 6 únor 2008 - 19:27:43

Už se to tu mockrát řešilo, ...tu oslintávací v šíři cca 1,5 cm.
  • 0

#37 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 únor 2008 - 21:49:10

Leštění za tepla - na plechovém zrcadle na leštičce (jak jsem to dělával já...):
Barytový papír musí být velmi dobře vypraný a "do měkka" rozmočený.
Zatímco se pere - máčí, provede se příprava zrcadla:
Plechové zrcadlo (nejlépe pochromované - tak se zrcadla dělala kdysi, když nerezová ocel byla vzácná a nedostupná, později leštěný nerezový plech) se umylo nejlépe v teplé vodě a sponátu. To není tak jednoduché, jak se zdá - je třeba dávat bacha, aby se nepoškrábalo - tvrdé částice z vody, částečky přischlé emulze a pod. Dnes bych namočil zrcadlo na půlhodinu do horké vody se saponátem a omyl mikrovláknovým hadrem, který kupuji v drogerii nebo Makru. Pokud by byl plech zamaštěný něčím, co saponát nerozpustí (silikony jsou skoro všude), použil bych třeba etylester kyseliny octové (bacha, má příjemnou ale "omamnou" vůni!).
Pak následuje vyždímaná (vlhká, ne mokrá) mikrovláknovka (nebo jiný měkký hadr, flanel...) a Sidol (dnes se jmenuje Sitol - tuším), což je přípravek na čistění kovů a skla a zrcadel. V mém mládí to byl nejčastěji používaný přípravek na leštění mosazných klik, zrcadel, atd. Dokonale vyčistit a nakonec suchým hadrem - tamponem vyleštit.
Vypranou fotku jsme namáčeli do kdečeho a nic nefungovalo. Až kdosi vymyslel namočení do vody s lepidlem na tapety (kdysi se jmenovalo Taposa), což byla v podstatě zcela čistá karboxymetylcelulosa. Dávali jsme toho tak kávovou lžičku na 3 litry vody (dobře rozmíchat). Později jsem používal "EKG gel", což je soplovitý průhledný gel, kterým se mazaly (snad kvůli vodivosti) elektrody používané k nalepení na kůži při EKG vyšetření. Myslím si, že něčím velmi podobným je třeba gel, který se používá při ultrazvukovém vyšetření. To není žádná vzácnost - myslím si, že za čokoládu nebo dobré slovo vám zdravotníci cmrndnou tohoto přípravku decku dvě. (RTG pracoviště, interny s EKG a podobně). Tohoto gelu se dávala také ta kávová lžička na 2-3 litry vody (nejlépe destilky nebo převařené odstáté).
Fotka se namočila tak na 5 minut do zmíněného roztoku a mezitím se zapnula leštička. Některé leštičky neměly termostat, tam se muselo dávat pozor, aby se "nerozžhavila doběla". Měla by být horká, ale ne jako žehlička.
Plech jsem položil na útěrku na stole, fotku vyjmul z lázně a nechal z ní sjet vodu. Fotku jsem přiložil emulzí na plech, přidržel prsty a plech s fotkou jsem postavil na pár vteřin kolmo ke stolu - vyjely hrubé přebytky vody zpod fotky. Pak plech naležato, přikrýt starým ručníkem a převálcovat jedním směrem (a poté kolmo). Když nebyl váleček, používala se flaška od piva... Tím se zpod fotky vytlačí další přebytky vody. Není radno toto provádět příliš energicky - "dosucha"!
Poté jsem plech s fotkou přenesl na teplou plochu leštičky přiklopil plátnem a přes plátno ještě jednou přejel válečkem (ale opět ne příliš brutálně). Po několika minutách se ozve jakési lupání - fotka se začne spontánně odlepovat. Je dobré vyčkat do "akustického klidu" (nic nelupe aspoň dvě tři minuty). Poté odklopit plátno, sejmout plech a sundat fotku.
Je zajímavé, že první fotka se prakticky vždycky přilepila a nešla dolů... Žádná tragédie - plech i s fotkou šel do vany, byl slit teplou vodou a po několika minutách se již dala sejmout. Další fotky se už nelepily. Do dneška nevím, čím to je, ale dělo se to tak více než 30 let!!! (Pozn.: po odstranění přilepené první fotky v teplé vodě se s plechem už nic nedělá! Jenom se nechá okapat voda a leští se další fotky.)
Snad ještě jedna poznámka: plátno leštičky by mělo být čisté a nevytahané - nemělo by dělat faldíky!
Toť vše!
  • 0

#38 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 červenec 2008 - 09:55:47

náhodně, na jedné z nástěnek - plechové - co mám v komoře, vyzkoušel jsem sušení náhledovek 15x20 (co se mi nechtělo lepit) s magnetickými pásy a to následujícím postupem:
vypraný snímek jsem otřel z obou stran a z rubové osušil fénem - trvá to asi 2 minuty
připlácl na nástěnku a po stranách obepnul kvalitními magnetickými pásy sovětské výroby - takové získáte rozříznutím gumy u lednice minsk ( v calexkách je matnet taky, ale poloviční síly)
magnet drží snímek na plechu a přitom nebrání papíru pracovat při schnutí
výsledkem je jistě použitelná podoba, něco mezi vypnutým papírem a volně sušeným
pokud takový snímek pak vložíte do encyklopedie odpovídajícího rozměru a druhu, výsledek se ještě zlepší
okraje se oříznou, magnet nechá stopy a částečně se přilepí, ale jde sundat
  • 0

#39 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 březen 2009 - 14:28:59

Mi se furt ty baryty lepí na to sklo.. jen na krajích - způsobeno tím klihem z té slintací pásky. Nemáte nějaké rady, jak se tomu vyhnout? Objíždím to nehrem a nebo jen vysušuju utěrkou, aby páska rychleji zaschla a tím se tam asi zatlačí i to lepidlo.. no jenže když jsem tohle nedělal, tak se mi zas ty papíry často zpod té pásky vysmekávaly a pak se pokrčily.. prostě se to odlepilo.
možná je chyba v tom samotném nalepování pásky.. když ji lepím, tak fotka je přelisovaná válečkem, odsučená utěrkou, i sklo odsuším no a pak odtržený kus pásky namočím ve vodě a hned lepím, přejedu prsty, odsuším..
děláte něco jinak? slintáte tu pásku jazykem? nebo když ji namáčíte, tak ji necháváte nějak odkapat/předschnout?
  • 0

#40 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 březen 2009 - 14:57:08

Hypnogen: To poslední je správně.
Fotku umístí na sklo a na stole (mám kovovou nerezovou desku) prstem přidržím levou rukou konec dopředu odstřihnuté hnědé pásky a pravou rukou přejedu lepící vrstvu mokrou houbičkou na nádobí (nesmí z ní kapat, ale musí vlhčit). Páska se vyrovná. Napočítám do desíti a pak ještě jednou. Poté nechám pásku "zavadnout" - a to tak dlouho (1-3 minuty), až se lepidlo na pásce přestane lesknout vodou. Poté olepím fotografii. Po nalepení pásky vezmu kus hadru smotaného do "tamponu" a "otlapkám" postupně pásku. Zda jste postupoval správně snadno zjistíte pohledem "z rubové strany". mezi okrajem fotografie a nalepenou páskou je cca 1mm "území nikoho" - páska není nalepená.
Tento způsob je výhodný, dobře se pak (lámacím nožem, skalpelem...) fotka odřezává.
  • 1

#41 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 březen 2009 - 16:13:01

já to teda dělal úplně selsky - fotku plác z vody na sklo, voválcovat a osušit vodu, co jsem vyválcoval (prvně sem používal novodurovou trubku, nebyl gumovej váleček no).
potom vemu slintací pásku levou rukou, pravou hrábnu do vody a těma mokrejma prstama to přejedu, párkrát, aby byla páska taknějak mokrá, ale zase to z ní nesmí kapat.
a hned to naplácnu na fotku, oválcuju, přejedu nehtem (abych natlačil slintačku na fotku) a šup jdu namočit další kousek slintačky....
ještě jsem neměl problém se zatejkánim lepidla pod fotky.
i když je to možná tím, že používám ještě historickou slintačku.... že ty nový jsou prej děsný šmejdy.
  • 0

#42 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 21 březen 2009 - 16:33:11

Ja pouzivam novodobou slintacku a problem zadny :!: spis to bude asi tim, ze se to moc namoci...
Zato se mi ale nikdy nepovedlo vylestit fotku na skle emulzi dolu, temer vzdy se to prilepilo naprosto dokonale...bohuzel navzdy :?
  • 0

#43 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 březen 2009 - 16:43:22

mickael: Zkuste ten Sitol, karboxymetylcelulosu a pokud možno nové (ne staré, zoxidované) sklo.
  • 0

#44 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 březen 2009 - 16:59:06

Je to opravdu tím, co píšou kolegové - pásku je nelpépe skutečně naslintat, potom se lepidlo nedostane pod fotku. Zkoušel jsem přímé srovnání.
  • 0

#45 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 21 březen 2009 - 18:14:04

taky jsem teď použil nějaký extrémně tenký baryt.. nějaká 20 let stará foma ještě tenčí než polokarton.. fakt jako klasický kancelářký papír.. (myslím FOMA DOKUMENT)

no tak tam to lepidlo snad i prosáklo
  • 0

#46 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 březen 2009 - 19:15:43

na dokument dělal Holomíček, pokud se nepletu
a mam ten pocit, že ten se doporučovalo po zaschnutí rovnat mezi sklama (tzn. nenalepovat slintačkou ale narvat mezi dvě skla a zatížit)
  • 0

#47 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2009 - 15:18:37

kakrholte to je téma uplně pro mne zrovna se chystám objednat baryty tož si to tu pročtu a uvidíme co z toho vyleze :)
  • 0

#48 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 březen 2009 - 09:26:15

no to já už mám 10ks ilfordů, ale nějak mi nezbejvá času... :oops: Takže na sraz asi povezu jen RCčka. No uvidíme, snad se ještě zadaří a něco spáchám
  • 0

#49 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 květen 2009 - 08:45:17

Chlapi, absolutně nemůžu sehnat tu správnou "slintací" lepicí pásku. Všude mají jen tu širokou, která moc nelepí. Vím, že je tu na fóru adresana konkrétní obchod v praze, ale nemůžu ji najít. Byl jsem asi v pěti výtvarných potřebách... zásoba té kvalitní dochází.

Vložený obrázek

vlevo je ta špatná, vpravo dobrá, co vyrobili asi ještě komančové
  • 0

#50 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 květen 2009 - 08:55:04

Než výtvarné potřeby zkus radši nějaké kancelářské potřeby. Ale i tak, u nás v Třebíči mají i v normálním papírnictví. K vánocům jsem dostal 3km té pásky. Bylo to z výprodeje v kancelářských potřebách. Prý už nebudou brát další, nikdo to prý nechtěl.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních