Přejít na obsah


Fotka

focení noční oblohy - výběr filmů, stanovení expozice


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
175 odpovědí na toto téma

#51 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 2 February 2012 - 03:02:55

Mimochodem, už se to tady podobné věci řešily.

http://www.temnakomo...__1#entry334297
  • 0

#52 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 February 2012 - 16:11:55

Clonu som mal na Lubitelovi na 4.5. Film tam mám čiernobielu FOMU 100 a ešte mám aj 200vku nerozbalenú.

A škoda na sever mieriť foťákom nemôžem, tým smerom je mesto a svetelný smog na oblohe. Musel by ísť niekam preč. Zatial som skúšal na Orionov pás, bol najjasnejší.
  • 0

#53 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 February 2012 - 16:16:29

...a prečo by som mal pricloniť na f8 keď potrebujem aby čo najviac svetla sa dostalo na film?
  • 0

#54 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 2 February 2012 - 16:29:24

ona ljuba má docela naprd objektiv a pod F8 to vinětuje jak prase a i po obrazový stránce ty okraje nejsou nic moc :mrgreen:
  • 0

#55 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 February 2012 - 21:11:00

Ja čo som videl fotky z Lubitela tak ma praveže prekvapili ako krásne boli vykreslené. No nič, film je založený a idem experimentovať a ak sa čosi podarí tak pochválim sa :)
  • 0

#56 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 February 2012 - 23:34:00

Ahoj skúšal som to dvakrát, robil som to len na kinofilm, základ je dostať sa mimo svetelný smog, cestu, nočné osvetlenie a fotografovať keď NIEJE spln. Mesiac ti to môže celé pokaziť. Zacloniť na 8, drôtená spúšť samozrejme a dobrý statív. Exponoval som cca 4 hodiny. Výsledok celkom fajn ale veľmi ma to nenadchlo. Ešte jedna rada: namier objektív na hviezdu severku, okolo nej idú všetky hviezdy a vytvorí sa ti prekrásny kruh, to už však asi vieš :) Dúfam že som pomohol, Marek.
  • 0

#57 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 February 2012 - 23:59:56

Jasné stým svetelným smogom máš pravdu. Bývam na dedine takže až tak zlé to tu nieje, len akurát je spln tak musím vydržať :)
  • 0

#58 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 9 July 2012 - 20:22:20

Ahojte, ja by som chcel poradiť s nočnou fotografiou, chcel by som pocvakať nejaké mesto, odrazy do vody so svetlami atď, rád by som použil na to Fuji Acros 100. Chcem sa opýtať akú vývojku by ste k tomu doporučili a ako najlepšie kontrolovať kontrast. Niekde som raz čítal, že niekto na takéto účely používal Acros 100 a Diafine
  • 0

#59 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 10 July 2012 - 08:27:54

Tiež ma zaujíma táto téma, preto by som rád prispel troškou do mlyna.

Vývojka: ideálne nejaká pyrovývojka, potrebuješ zmierniť kontrasty.
Film: čím citlivejší, tým lepšie, ale pokiaľ Ti nebudú vadiť dlhé expozície, tak môže byť aj ten Acros, alebo iná stovka. Bohužiaľ, na Acros som ešte nefotil, nikde ho tu ani nemajú a navyše je fotoprasiatko prázdne ;). Mne sa najlepšie osvedčila klasická fomácka stovka, ideálne v zvitku. Naposledy som fotil na Ilford SFX 200 a vyvolal to v Pyrocat HD, no bohužiaľ, buď som netrafil vyvolávací čas, alebo som to podexponoval.
Osvit: ideálne je cloniť na 8, aby si mal dostatočnú hĺbku ostrosti. Časy nie sú kritické (samozrejme podľa osvetlenia) a pohybujú sa v minútach až hodinách. Napr. fotografia mesta z vrchu v susednej obci pri spĺne mesiaca a osmičke clone cca 10 minút. Je samozrejme iné fotiť nejaké nasvietené sochy, kostoly či iné budovy, tam stačia časy podstatne kratšie. Je to o skúsenosti a cviku a hlavne o použitom materiáli a procese.

Papier: ideálne multigradačný, inač sa odporúča tvrdá až ultratvrdá gradácia. Môže sa však stať, že Ti bude stačiť aj normálna gradácia, opäť závisí od osvitu a od vkusu. Ja tých nočných snímok zasa až tak veľa nemám, takže tu by mohli poradiť aj skúsenejší.
  • 0

#60 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 July 2012 - 09:27:41

Spíše bych řekl, že vše záleží na tom jaký výsledek očekáváš. Sním svůj obraz a tomu přizpůsobím prostředky.
  • 0

#61 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 July 2012 - 14:24:05

už som našiel, kde som to čítal o tom Diafine, v knižke Fotíme v noci, to písal Lance Keimig, že volá acros 100 v Diafine na potlačenie kontrastu pri scénach so svetlami v noci

Zamerať sa na túto vývojku, alebo stačí vziať aj nejakú inú a viac ju riediť a menej preklápať?
  • 0

#62 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 July 2012 - 18:30:21

záleží na mnoha dalších věcec - jak moc je tma, jaký je poměr mezi přirozeným a umělým osvětlením, zda-li je zdroj světla v záběru nebo nikoliv. To všechno dost dramaticky ovlivňuje kontrast scény a tak se i těžko hledá jednoznačná odpověď. Pokud budeš fotit v podvečer kdy je ještě hodně přirozeného denního světla ale už svítí i lampy, kontrast bude normální nebo přinejmenším nižší než o půlnoci. Hodně s kontrastem zamíchá i to, jestli je jasná noc nebo mlha jak mlíko.

A na závěr si myslím, že úplně nejdůležitější je, co má být cílem - snímek s vykreslenými světly i stíny v plné škále nebo naopak ze tmy vystupující kontury objektů? Možností je nepřeberné množství.

Ten acros je doporučován hlavně asi proto, že má naprosto minimální chybu reciprocity (do 2minut snad i bez korekce??), narozdíl od foma100, která při 2 minutách by už chtěla asi spíš půl hoďky ;).

P.S.: a uplně nejvíc záleží na zeměpisný šířce, tady nám veřejný osvětlení ani nezapínaj - nemělo by to smysl, pro ilustraci v neděli jsem fotil výjimečně západ slunce (resp. oblohu jihojihovýchodním směrem), mezi 11:30-půlnoc, na Velvii (iso40) a clonách okolo f/8 mi vycházely 2s expozice, a to už s přechoďákem :-) :-) :-) :-)

P.P.S.: takže já bych si změřil rozsah scény spotmetrem, vyloučil bych z měření zdroje světla, a vyvolal podle kontrastu buďto měkce v Pyro-HD nebo třeba nechat stát hodinku, dvě v rodinalu 1:100; a nebo na normální kontrast jak doporučuje výrobce, ale trochu bych asi ubral na kinetice, pro sychr. A taky bych se asi nebál trochu přeexponovat, je tam hodně teplých barev a expozimetr nemá stejnou spektrální citlivost jako film (ani nemůže protože každej matroš má trochu jinou senzibilitu).
  • 0

#63 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 August 2012 - 10:42:55

Jde to , ale čím dál tím obtížněji. To co se podařilo před několika lety je dnes namyslitelné........,světelný smog je brutální. Potřeboval bych najít vypinač od ostravy..

http://www.totem.cz/enda1.php?a=254004 - je to sken negativu origo vypadá jinak :)
  • 1

#64 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 27 September 2012 - 12:22:10

Ještě bych upozornil baca na vlhkost a rosu!!!
  • 0

#65 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 September 2012 - 17:46:37

Ještě bych upozornil baca na vlhkost a rosu!!!


to je sice pěkný, ale co s tím? sluneční clona asi nebude dost účinná (možná tak skládací kompendium), ohřívat objektiv si moc nedovedu představit a jako poslední mě napadá přední čočku během expozice ovívat :), jen kdyby to netrvalo i několik hodin.

Zrovna před pár dny, neděle to myslím byla, se udělalo jasno, tak jsem šel cvaknout pár pokusů. Pentax 645, 45/2.8 @ 4, Velvia 50, první obrázek 30min, okolo 10. hodiny, rosení nebylo. Další pokus následoval, 60min, konec někdy před půlnocí, když jsem k tomu přišel, tak orosený jak blázen. Tak jsem to očistil a udělal další hodinovku, bohužel jsem to našel opět mírně zamlžené :sad:. Výsledkem budiž 3 nejpíše zmršená políčka filmu, vyflusaný baterie (nešťastná elektrozávěrka) a spánkovej deficit.

V pondělí ráno byla mlha až do oběda a max 5°C. Bohužel místo focení mlhy jsem mrznul v robotě...
  • 0

#66 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 28 September 2012 - 00:02:29

Pokud fotíš na zahradě u domu, tak mě napadá fén, či nějaký sálavý zdroj tepla.
  • 0

#67 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 October 2012 - 23:44:01

tady je to téma, asi to sloučím s tím mojím :).

Protože se po dlouhé době zaseudělalo jakž takž jasno, zkusil jsem udělal pár expozic, hvězd tam bude minimálně, jednak protože je den, dva po úplňku a šajnuje jak blázen, a pak není úplně jasno, ňáká stráta se mi tam vyloupla, ale kolem měsíce bylo víceméně dost jasno, takže světla dost i na komponování v hledáčku. Zkusil jsem stejnou sestavu jako minule, takže Pentax 645 +55,45, obojí na f/4, Velvia 50 a časy mezi 1-20minut, podle nálady jsem dělal až tři exp. varianty. Mírně pofukoval větřík, takže zezačátku s mlžením problém nebyl, kolem půlnoci se ale začalo ochlazovat, uklidnil se i vítr a poslední expozice bude zamlžená. Ne moc, ale bude.
Pokud vyjde předpověď, měl bych mít zítra (vlastně dneska) jasnou noc, navíc budu v horách bez světelného znečištění, bohužel severním směrem mám asitak 20m vysokou skalní stěnu a pak kopec, ale to mě nezastaví :). Další magnetickou bouři jako byla včera asi nemá smysl očekávat, ale naděje umírá poslední. Nesmím zapomenout koupit konečně ty baterie 8-).
  • 0

#68 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 October 2012 - 20:26:19

na horách z nočního focení nebylo nic, nepřízeň nepředvídatelného počasí a pak únava.

Nicméně včera jsem nelenil a využil vzácného okamžiku alespoň částečně jasné oblohy. Zkusil jsem jednu expozici vpodstatě severním směrem, když se šeřilo, nastavil jsem foťák na stativ, s polarizákem jsem udělal první expozici s korekcí TTL měření -1EV (abych zajistil kresbu v krajině a zároveň nepřepálil oblohu; proto ten polarizák). Poté jsem objektiv citlivě sundal a nasadil jinej, foťák zůstal na místě do cca 9hodin, kdy jsem se vrátil, nasadil zpět 45mm sklo a zahájil expozice. nejdřív cca 10min, pak kontrola zamlžení a přidal jsem dalších 15min, další 3min, čistění čočky a závěrečných cca 8min. Dohromady dostala velvie 50 něco přes půl hodiny hvězdné oblohy (na f/4), pak už se to začalo beznadějně mlžit. Projely mi taky nějaký auta, takže ...
Druhá expozice byla s 55/2.8, kterou jsem měl do té doby v kapse u kalhot, otočený přední čočkou k tělu. opět Velvia 50, f/4. Navíc jsem zaostřil na cca 4-5m, větve s listím, v pozadí obloha (mléčná dráha, aby tam něco bylo, předchozí jsem nezvolil šťastně, mnoho hvězd se mi v záběru nevyskytovalo). Komponování mi usnadnilo světlo z mobilu - osvětlilo nejbližší objekty, zbytek podle siluety proti světlejší obloze.
Expozice opět dělená pro kontrolu zamlžení a zajímavější efekt :). 17min + 10min + 20min, přičemž nevím kolik toho bude z té poslední nezamlžené. Zatím se mi jeví půl hodiny jako maximum, pak se mi to začne mlžit, v místní vlhkosti a za teplot kolem nuly (dneska byla mlha vpodstatě po celý den, brrr). Protože jsem začal exponovat v noci (kolem 10h), popředí by bylo úplně černý a to jsem nechtěl. Vzal jsem proto fujinu GA645Zi, která má vestavěnej blesk (systémovej AF360FGZ tu samozřejmě nemám, ještěže ve fujině není zrovna film) a odhadem jsem stromy v popředí oblejskal. Mám trochu obavy jestli jsem to nakonec nepřehnal, při ISO50 má GN 8.5, to je na f/4 cca 2m dosah. Blejskal jsem víckrát, ale spíš 2m byla minimální vzdálenost, a v různých směrech... ovšem zase mi to osvěltilo několik aut z hlavní silnice, ale tak ze 200metrů :), to asi nebude mít vliv.

Během expozice jsem si krátil dlouhou chvíli pozorováním slabé polární záře.

PS: jak se dá najít severka? Nebyl danej směr od velkýho vozu? Tady na severu mám problém že je dost vysoko nad horizontem, a tak ji nemůžu nějak najít.

po dokončení expozice pentax akorát zavřel závěrku, sklopil zrcadlo a pokusil se převinout film, na to dostal pak doma čerstvý baterky :smile:

Napadlo mě s tím mlžením třeba objektiv po půl hodině sundat, nechat ohřát a za chvíli zase pokračovat, ale to by byla mezera už dost velká, takhle mám okolo minuty. A nebo střídavě ohřívat a nasazovat dva UV filtry?

P.P.S.: trochu jsem to poslučoval...
  • 0

#69 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 October 2012 - 00:37:32

přidám koment z dnešní noci.
není nejlepší nápad si večer připravit stativ s foťákem doprostřed louky, vůbec jsem to v tý tmě nemohl najít, zvlášť když jsem si nechtěl kopnout do stativu (dvojexpozice). Nicméně pofukoval větřík, první expozice 40min bez přerušení, bohužel jsem opět za soumraku zvolil nešťastný směr kde bylo jen minimum viditelných hvězd (ono s 150mm@4.5 teletem to není snadný). Druhá expozice byla 45mm@4 sklem, hodina bez přerušení, co jsem chtěl tak jsem si oblejskal, notně mi to ještě osvětlily projíždějící vozidla, tak doufám, že to nebude moc. Kompozici jsem volil jako kompromis mezi dostatkem hvězd a smysluplným rozmístěním objektů v popředí. Nakonec mi stejně hvězdy, co jsem dostal do záběru, za tu hodinu utekly na méně vhodnou stranu, takže bude obloha asi nevyvážená. Co se dá dělat. Ani jsem u toho nezmrz, sedět skoro hodinu na prázdným 30l kanystru, ale zima nebyla, možná i 3°C + svěží vánek.
Vhodné větrné podmínky jsem proto chtěl využít i do třetice všeho dobrého, nechal jsem to tam asi 80min, když jsem se vrátil z domu (tohle bylo už dostatečně blízko), zataženo :-(. Pokud jsem to dostatečně nakrmil bleskem, mohlo by to být šumák, kompozice nevyžaduje hvězdy, ale byl by to zajímavý benefit.

Jdu spát, předpověď slibuje jasno, tak snad bude hezké ráno.
  • 0

#70 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2,082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 October 2012 - 01:36:33

PS: jak se dá najít severka? Nebyl danej směr od velkýho vozu?


Jojo, je to 5x prodloužení vzdálenosti zadních kol Velkého vozu.
  • 0

#71 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 October 2012 - 11:40:09

A na označení stativu ve tmě se hodí chemický světlo, pokud teda riskneš, že nejsi jedinej kdo ho vidí :-)
  • 0

#72 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 October 2012 - 11:59:09

LuzJi: díky, už jsem to našel, zatím jenom virtuálně, ale hlavně už vím na jaké straně mléčné dráhy hledat :).

Stříbrokaz: taky nejsou špatná všelijaká světýlka z tržnice, jenomže copak tu něco z toho mám? Stejně je nejlepší u toho počkat, pokochat se večerem, noční oblohou, pozorovat meteory, potemnělou krajinu občas osvětlenou projíždějícím autem, mihotající se světla lidských obydlí zrcadlící se na hladině, zvuky noční přírody, zvířat, šustění listí, a samozřejmě si užívat tu zimu :-).

příští víkend je plánován výlet na chatičku, jsem zvědav kde to je, měly by tam být kopce až okolo 1300mnm, při pohledu z okna vidím sníh na hřebenech s bídou 1000mnm vysokých... snad vyjde počasí na jakékoliv focení.
  • 0

#73 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 November 2012 - 01:00:23

opět něco málo fotím, zkoušel jsem i focení krajiny při měsíčku, měl jsem štěstí - vpodstatě jasno, den po úplňku, sníh a slušný mráz (asi kolem -10°C). Foma 100, Angulon 120, f/11, dvě expozice 2h a 2h15m. Byl jsem schopen na matnici i zaostřit (teda doufám). Podle propočtů bych se dostal bez prodloužení na základní citlivost na 30min, po započítání reciprocity to dělá u fomy asitak 10h expozici, od toho jsem dost daleko. Proto ten negativ půjde asi do RAF pyro-metol, pokud budu pesimista a navolám jen na iso200, měl bych se pohybovat právě v oblasti těch mojích 2hodin expozice, tak snad to výjde.

Dneska dělám další záběr, tentokrát je vliv měsíce spíš jenom negativní ve formě světelnýho znečištění - sníh je pryč, světla tak notně ubylo, už taky není úplněk, a hlavní motiv (krom hvězd) je v měsíčním stínu.Snad se mi moc nezatáhlo.

Našel jsem dva užitečné odkazy, jeden s fázema měsíce, druhej vpodstatě rozvádí údaje co už tu víceméně jsou, ale přijde mi to jako docela komplexně pojaté, zaměřené na focení za měsíčního světla, ne na focení hvězdné oblohy...

http://www.calendar-...12/October.html

http://mkaz.com/phot...hotography.html
(vpravo nahoře je tlačítko s výběrem období/měsíce)
  • 0

#74 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 November 2012 - 13:16:22

Nevim, jestli to tu nekde nekdo zminoval, ale dulezite je si uvedomit, ze hvezdy se chovaji jako bodovy zdroj svetla a obloha nebo krajina jako plosny. Pro praxi z toho vyplyva, ze pro spravnou expozici hvezd je dulezita, nevim, jak to nazvat, fyzicka apertura, tzn. jak velka "dira" clona obsalutne je. Objektiv 1000 mm f/100 se bude z hlediska expozice hvezd chovat uplne stejne jako 10mm f/1. Pochopitelne z expozici oblohy a pripadnych objektu to uz bude jine. Pro praxi z toho plyne, ze sirokouhle objektivy museji byt podstane svetelnejsi, nez treba neco dlouheho.
  • 0

#75 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 November 2012 - 13:24:20

Mozna jsem to poltel, zkusel jsem si hvzedicky fotit uz pred nejakou dlouhou dobou a uz si to poradne nepamatuju. Vice se zminena problematika rozebira zde v diskuzi:

http://photo.net/lea...tro/star-streak
  • 0

#76 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 November 2012 - 14:57:57

budu nad tím muset přemejšlet, ale roli v nutné expozici hraje i vzdálenost od "polárky". Úhlová rychlost je stejná (15°/hodinu), ale u polárky se ty hvězdy pohnou jenom o píď, kdežto ve směru kolmo k ose to dá šlinc jak Lovosice; jinak řečeno u polárky hvězda svítí na "jednom" místě delší čas, čáry jsou tedy jasnější. Pokud s teletem namířím na polárku, logicky vzato můžu víc přiclonit, protože jsou tam stopy jasnější a koncentrovanější než při použití širokáče, kde velkou plochu zabere plocha s rychlejším pohybem.

Větším zacloněním (nižší citlivostí) se nezobrazej slabší hvězdy, ale pokud se nepude do extrému, volba clony by měla více ovlivňovat expozici pozadí než hvězd jako takových.

Až vyvolám diáky, budu zas o kus chytřejší, tohle je zatím teoretizování.
  • 0

#77 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 November 2012 - 16:22:50

S tím intenzivnějším svitem okolo Polárky je to sice logická dedukce, ale v praxi to tak nefunguje. Hvězdy mají každá své stálé magnitudo a i když se nám zdá, že Polárka a její okolí více stojí na místě, neznamená to, že se nám "přesvítí" víc než třeba Orion. Oko ty vzdálenosti mezi hvězdami nevnímá, ale hvězdy vlivem rotace Země doslova uhánějí. Není nic, co bylo na místě tak dlouho, aby se to přeexponovalo. Krom Měsíce, když se vyhoupne nad kopec:))
  • 0

#78 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 November 2012 - 17:08:05

asi máš pravdu, jsem pořád ještě na začátku a lepím to metodou pokus-omyl :oops:.
  • 0

#79 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 December 2012 - 15:19:59

konečně mám zas nějaké hmatatelné výstupy - vyvolávám diáky, ještě se suší, tak časem něco naskenuju :).

Pár postřehů: použil jsem Pentax 645 + různé objektivy, ale především širokáče, polárku jsem dostal na hranu záběru pouze s 45/2.8 s velmi nízkým horizontem (vpodstatě jsem fotil "do kopce") - vyšší zeměpisné šířky nejsou pro toto úplně nejvhodnější. Clonil jsem na f/4, někdy i jen f/3.5 (pokus s větším zacloněním - snad f/5.6 - nevyšel), velvia 50, časy 30min ~ 2hodiny. Hvězdy tam jsou, zamlžení během expozice je případ od případu přijatelné, barva oblohy většinou ne úplně pěkně nahnědlá, co mě zaráží tak podobný nepřirozený bledý nádech mají i stromy co jsem přiblejskával (ovšem nedostatečně).
Na jednom jinak slušném (a zamlženém) snímku mi proletěla asi družice a cosik svítícího a blikajícího :-), osvětlení stromů oknama z domu vypadá hodně dobře.

Mám tam zatím jeden pokus o dělenou expozici - asi jsem to už někde psal - kompizici jsem odexponoval přes Polarizák ještě za světla s korekcí asi -1EV, hvězdy jsem doexponoval za tmy, projelo mi tam pár aut, ale podepsalo se to veskrze pozitivně. Hvězdy pěkné, sice méně výrazné, ale oblaha jako taková modrá, krajina (stromy) mají nějakou kresbu a barvu, doufal jsem ale ve víc.

jo a kromě letadla mám na jednom snímku i meteor :-).
  • 0

#80 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 December 2012 - 16:56:38

a tady je máme. oba 45/2.8 @ 4, topoly jsou zamlženéí, jak je ostatně dobře vidět, osvětlené skrz okna domu (pouze jsem využil parazitní světlo) + 2 družice/satelity/letadla.

Druhá je s jedním letadlem a jako bonus meteor :grin:

P.S.: nabývám stále většíhho přesvědčení, že ta s polárkou je na f/3.5, ne 4.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  img243.jpg   134.91K   195 Počet stažení
  • Přiložený soubor  img244.jpg   143.05K   196 Počet stažení

  • 4

#81 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 December 2012 - 18:23:55

pro dnešek poslední verze, dvojexpozice denní světlo + noc, přičemž v noci jsem několikrát přerušil expozici jednak pro kontrolu mlžení, a potom taky pro ozvláštnění ;-)

P.S.: kopíruju ze staršího komentu:

Zkusil jsem jednu expozici vpodstatě severním směrem, když se šeřilo, nastavil jsem foťák na stativ, s polarizákem jsem udělal první expozici s korekcí TTL měření -1EV (abych zajistil kresbu v krajině a zároveň nepřepálil oblohu; proto ten polarizák). Poté jsem objektiv citlivě sundal a nasadil jinej, foťák zůstal na místě do cca 9hodin, kdy jsem se vrátil, nasadil zpět 45mm sklo a zahájil expozice. nejdřív cca 10min, pak kontrola zamlžení a přidal jsem dalších 15min, další 3min, čistění čočky a závěrečných cca 8min. Dohromady dostala velvie 50 něco přes půl hodiny hvězdné oblohy (na f/4), pak už se to začalo beznadějně mlžit. Projely mi taky nějaký auta, takže ...

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  img245.jpg   94.48K   154 Počet stažení

  • 3

#82 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,282

Publikováno 13 December 2012 - 18:41:33

a to je pěkné, toto....
  • 0

#83 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 December 2012 - 21:26:09

Díky, mám z toho radost, bohužel stromy nejsou tak ostré, jak bych si přál. Je dilema co zaostřit - stromy nebo oblohu, obojí při cloně 4 bohužel nejde; pokud obloha není ostrá, vypadá to divně (taky takovou jednu mám).
Závěr z toho je celkem jasný - příště zahájím testy na Provii 100F, a 400X - které tu mám ještě pořád asi 3 nebo 4 špulky. Jednak stovka nemá šwáru (tresp minimální), 400X tuším pořád menšího než velvie a hlavně je to +1 resp. +3EV o které můžu zaclonit/zachytit víc hvězd na světlejší obloze. A k tomu ještě spíše namodralý než nahnědlý nádech... Mimochodem je to zvláštní, i ostatní mají na velvii oblohu hnědou. Přitom by při dlouhých expozicích měla táhnout do zelena (koriguje se purpurovou). Že-by zelená+modrá=hnědá? No asi jo.
  • 0

#84 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 13 December 2012 - 21:41:39

Krááásne fotky :o

Ešte dofotím zvitok a som zvedavý či sa mne podarilo čosi odfotiť vnoci Flexaretom na Fomu 100vku pri 45 minútach pro otvorenej clone, lebo vyšiel mi potom za chrbtom mesiac.
Inak len tak zo zvedavosti sa spýtam, ten diapozitív si dával niekam vyvolávať alebo dá sa aj ten doma?
  • 0

#85 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 December 2012 - 21:58:02

ruční práce, samozřejmě. Jinak bych se asi nedoplatil, s 24 svitkama, jenom za letošní sezónu :oops:. Stydím se, spousty z toho je šrot :-( a mohl jsem udělat třeba 2/3 a nic by se nestalo. Viz vlákno v barevné sekci - Tetenal E-6.
  • 1

#86 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 December 2012 - 05:56:05

Prostě absolutní paráda. Velvia a ještě svitek a diáky a domácí zpracování, to je špička fotografie. Hlavně motivy jsou k nedokoukání:)
  • 0

#87 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 December 2012 - 07:32:06

Toš Jendo, když už dělíš expozici, tak přeci možeš aj přeostřit. Dát na začátek (za dne) malou dírku, zaostřit na stromy a pak to v noci dál valit na větší díru přeostřenou na hvězdičky.
  • 0

#88 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 December 2012 - 07:58:40

neostrost je problém u té s polárkou, která je dělaná jenom jednou expozicí - trošku se podezřívám, jestli jsem náhodou nezapomněl zaostřit :neutral: a nenechal to na obyčejném nekonečnu. U dvojexpozice mě to napadlo, ale nebylo potřeba.
I u f/4 bych měl být schopen zajistit ostrost od cca 6 metrů.
  • 0

#89 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 14 December 2012 - 11:45:13

Paráda, zrovna jsem si říkal, co s rozfoceným diákem ve Flexe, když se vracím z práce až za tmy :)
  • 0

#90 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 December 2012 - 11:48:17

Nemůžu opomenout přidat ještě k druhému tématu, a tím je focení za svitu měsíce.
První 55/2.8 asi na f/4, druhá bych tipnul 45/2.8, není to úplně při úplňku, ale asi den, dva poté. opět Velvia 50, Pentax 645, expozice nějakých 20 minut a sneslo by to víc (dělal jsem série cca 2min - 8min - 20min), zvlášť na té s osikama a velkým vozem vylezl šum skeneru - obě jsem trochu upravil v gimpu.

Není mi úplně známá příčina naprosto odlišné barevnosti, přitom byly pořízeny nedlouho po sobě a zatahovat se začalo až asi za další půlhodinu. Nebo byla oblačnost příliš slabá abych si jí všimnul.
Ani na jedné není vliv světelného znečištění, nebo jen naprosto minimální.

P.S.: opět doplňuji info ze staršího postu ohledně těchto konkrétnéch expozic:

Protože se po dlouhé době zaseudělalo jakž takž jasno, zkusil jsem udělal pár expozic, hvězd tam bude minimálně, jednak protože je den, dva po úplňku a šajnuje jak blázen, a pak není úplně jasno, ňáká stráta se mi tam vyloupla, ale kolem měsíce bylo víceméně dost jasno, takže světla dost i na komponování v hledáčku. Zkusil jsem stejnou sestavu jako minule, takže Pentax 645 +55,45, obojí na f/4, Velvia 50 a časy mezi 1-20minut, podle nálady jsem dělal až tři exp. varianty.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  img246.jpg   150.79K   153 Počet stažení
  • Přiložený soubor  img247.jpg   152.25K   145 Počet stažení

  • 0

#91 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 December 2012 - 14:35:15

Intenzita a spektrum barev se v přírodě mění velmi rychle. Oko není schopno tyto změny zaznamenávat, pokud tedy nepřijde naráz černý mrak. Dokonce když jsem dělal časosběry na filmový pás každé tři vteřiny a i když bylo naoko stabilní počasí, každé políčko pod drobnohledem vykazovalo jinou barevnou škálu, jiný kontrast. Oko nevnímá tyto změny, protože se v přírodě nedějí skokově, ale film to umí dokonale.
  • 0

#92 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 March 2013 - 10:31:33

konečně se udělalo po dlouhé době zase jednou hezky, tak jsem zkusil pár dalších pokusů. Tentokrát byla v pentaxu 645 Provia 100F, asi 6 let prošlá, tak uvidíme (clona 4.5, čas 1-2hodiny). Eneloop baterie nebyly vyčerpané ani po 6 hodinách focení, v mrazu tak -5°C (teploměr jsem s sebou neměl, dost foukalo takže ani subjektivně moc netuším). Na druhém stativu bylo 4x5" s SA65/5.6, clona 8, X-let prošlá HP5, vyvolaná v RAFce 1:1:1, 20°C, 8m30s (rotačně kutálením po stole, protože pro 3 plany bohatě stačí 350ml proti 1500ml při překlápění, což se mi u týhle vývojky nechce vylejvat do kanálu bez užitku). Obloha vypadá velmi bohatě nejen co do počtu hvězd, ale i jejich intenzity, oblejskané popředí je místy až příliš kontrastní, sníh je na tohle trochu problematický. Pokud počasí příští týden dá, půjdu si hrát znovu a lépěji (všechny 3 plany jsou více či méně hnutý, nevím proč - dost jsem se snažil aby byl stativ ve sněhu pevně zaražený, no a pak to bleskání mohlo být lepší).
  • 0

#93 Milosx

Milosx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 239 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 7 March 2013 - 14:44:47

Milošku, ogaro, nejaké fotečky sem už tehoto udělal, takže pár rad.

1. Dvě minuty na plnou díru je málo (a to jsi neuvedl citlivost filmu). Standartně sem dělal 8 hodinovou expozici na fomu 100 a clonu osm. A ještě by to pak chtělo přidal.

2. Ljubitěl na plnou díru nedá v této oblasti uspokojivé výsledky přicloň víc, aspoň na 8.

3. Další věcí je to mít dobře vyvoláno.

Čili stativ, umístit aparát, otevřít závěrku a ráno před rozedněním (možno i trošku po svítáním) ju zavřeš.



Pochválim sa aj ja konečne s podarenou fotkou hviezd :) Namiesto Lubitela som použil Flexaret VI, fotil som to na juho-západ na Fomapan 100, na celú dieru teda f/3.5 a presne 45 minút. Za chrbtom mi vyšiel mesiac tak som toho trochu využil aby bolo vidno aj horizont. Foťák som mal položený v okne na parapere a trochu mi tam zaviadza trám zo strechy. Na to že som fotil hviezdy 2x celkovo tak som spokojný :) (Sory za kvalitu, je to len odfotený negatív a invertované farby, musel by som bežať ku kamošovi na skener...)

Přiložený soubor (y)


  • 2

#94 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 March 2013 - 12:34:30

zkoušel jsem teď podvakrát noční focení, a jemám problém s ostrostí u VF. Jak to dopadlo na kinu/645 uvidím až večer vyvolám...
Někde více, jinde méně, ale snad na všech planech mám dvojté kontury stromů, skal, prostě všeho. U první seance jsem to svedl na relativně měkký sníh a svým pohybem v okolí jsem způsobil ono "poskočení" foťáku během expozice, ale tenhle víkend byl sníh jako kámen, po půlnoci jsem měl co dělat abych stativ vůbec utrhl jak byl přimrzlej. Že je druhá verze neostrá bych chápal, protože se rozfoukal děsnej vítr, ale ta první? Chyba objektivu to taky není, a clonu 9.5 fotím i jindy (za světla) a neostrostí to netrpí.
Je možný, že by plan během expozice "spadnul" v drážce kazety a způsobil tak dvojobraz? Nebo smrštění/skroucení/vyboulení? Co mě ale mate tak hvězdy jsou perfektně rovné, bez zobáčku, vlnovky, nic co by naznačovalo pohyb foťáku/filmu během expozice. A to jsem pečlivě ostřil lupou na matnici ještě za světla, všechno podotahoval. Jo akrajinu jsem oblejskal ext. bleskem, film byl HP5 4x5", volán v RAF 7minut rotačně, Angulon 120/6.8 @ 9.5, čas 2.5hodiny.

Skrátka mě to mrzí. Časem dodám ukázky, a snad tomu přijdu na kloub, nebo přejdu na svitek (a SF přístroj).
  • 0

#95 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 March 2013 - 16:21:01

dle diáků můžu vyloučit vliv sněhu/stativu na kontury resp neostrost u záběrů z VF. Vyvolal jsem několik filmů, výsledek můžete vidět tadyk : http://www.temnakomo...85/#entry468696 a snímky Pentaxem 645 jsou perfektně ostré (jak tachi 4x5" tak Pentax 645 byly na rovnocenném stativu s téměř totožnou hlavou, nevylučuju ani záměnu během focení), Ostrostí se vyznačují i jinak ne úplně dobré snímky z kinofilmu (nějak jsem se při focení "stratil" a několikrát si blejsknul do objektivu), který byl umístěn na historickém mosazném teleskopickém stativu Meopta, bez hlavy.

Zbývá mi už jenom ten pohyb planu v kazetě, je ale zvláštní, že když jsem dělal hodinovou expozici v interiéru, žádný problém se neobjevil. Vliv teploty mi taky nesedí, kazeta byla promrzlá stejně jako foťák. Dokonce jsem zkusil plan před druhou expozicí sklepat...
  • 2

#96 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 March 2013 - 19:42:44

kolega mě upozornil na diskuzi http://www.largeform...ll=1#post790812 a utvrdilo mě to v přesvědčení, že problém s neostrostí a konturami je způsoben pohybem filmu v kazetě během expozice. Vakuovou kazetu zatím vyrábět nebudu, napadlo mě ale tam film přilípnout medem. stačilo by asi 5 máznutí, do rohů a prostředka. Opravdu to nezanechává žádné stopy, mapy na filmu? Naposledy mi dva plany při sušení spadly a na styku s podložkou kde byla vhkost se udělaly mapy (lesk v matné ploše) a je to vidět i na fotce, daší vyprání nepomohlo.

že-by byla HP5 citlivější na prohýbání proti Fomě 100? V Norsku jsem udělal dvě expozice přes 2 hodiny, bylo -5 ~ -10°C a krom neostrosti skrz blbé zaostření se neostrost nekonala.
  • 0

#97 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 March 2013 - 20:25:07

Přiložený soubor  img312.jpg   174.41K   154 Počet stažení

je to sken rychlého kontaktu tak je tam kupa svinstva, ale to podstatné je vidět snad dobře. Kámen v popředí (to vlevo) má proti obloze ale i proti sněhu napravé straně výraznou konturu.

Co je ještě zajímavé tak "nekruhová" dráha hvězd. Příčina? SA 65/5.6 + shiftováno co foťák dovolil, zbytek vyklopeno vzhůru.
  • 2

#98 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,800 příspěvků(y)
Reputace: 2,160

Publikováno 19 March 2013 - 20:30:47

jendo, nekdo ti divne hnul kamenem ;)
  • 2

#99 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 19 April 2013 - 22:30:10

no tak pro tuhle sezonu jsme asi skončili, před 5 minutama mi tu nastala "největší" tma a je vidět kulový (naopak je toho vidět až příliš, zhoršuje to ještě měsíc a sněhovej poprašek). Na astronomickou noc si budu muset počkat až do 1. září :-(.
  • 1

#100 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3,570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 21 October 2013 - 19:11:16

zkouším zase nějaké noční pokusy, počasí ale moc nepřálo.

Rovinnost filmu jsem zkusil vyřešit přilepením do kazety medem, přináší to ale hned několik zádrhelů.
1. film musím před založením podélně sestříhnout, protože mám zamozřejmě HP5 v 4x5" a kazetu s větší dírou prostě neseženu. Řešením by bylo použít film 9x12 v kazetě 4x5", ale bohužel vhodné filmy se v metrickém formátu moc nedělají (asi příště zkusím Tmax400, papírově je asitak stokrát lepší než HP5).
2. obávám se o čistotu filmu, není jednoduchý stříhat potmě, navíc pak je zadní stěna potřísněná medem, takže po vyndání z kazety oba plany připlácnu k sobě zadníma stranama aby se emulze neupatlala víc než je.
3. otázka jak to vyvolat, samozřejmě není možné použít cívku, bydy to muset nacpat do tanku bez cívky.

Druhej problém s mlžením (kondenzací) jsem se pokusil zmírnit ventilátorem přivázaným na kus klacku vedle foťáku tak, aby proud vzduchu omýval přední člen.
1. moc to nepomáhá
2. větráček z ebaye je nenažranej šmejd (vycucne to 2 tužkovky asi za 2 hodiny), ty děti co to tam vyráběj nemaj vůbec žádnej smysl pro kvalitu. jeden sátl celý dvě libry! To je, no, jako padesát korun!
3. je to hlučný a spotřebuju dost izolepy pro instalaci.

Tudy cesta nevede, musím zkusit něco jiného. Všiml jsem si ale, že Angulon 65/5.6 se mlží citelně míň než smc 45/2.8.
možná řešení:
nasadit BW MRC UV filtr? Výrobce se chlubí, že odolává nečistotám a vodě víc než konkurence, má to někdo prakticky odzkoušeno?
Masivní kompendium (sluneční clona) a naopak zabránit přístupu čerstvého povětří. Nějaké nápady na vhodný systém, lehký, skladný, variabilní, vhodný i pro extrémní širokáče? Například včera v noci mi to všechno děsně omrzalo, stativy jsem ani nemohl pořádně složit jaká na nich byla vrstva námrazy, o foťáku ani nemluvě.

A pokud nic z toho nezabere, už asi jenom zbejvá omotat objektiv topným kabelem.

P.S.: tuší někdo, co se stane, když v Pentaxu 645 během expozice (B) dojdou baterky (totálně)? Zavře se závěrka nebo zůstane seklá v otevřeníé poloze? V sobotu jsem umístil foťáky v terénu, pak jsme šli do kina a když jsem to za 4 hodiny vyzvedával, tak pentax byl totálně mrtvej. Ironií osudu budiž to, že tu noc žádná kondenzace nenastala. Připlácnul jsem na objektiv peněženku nemaje krytku, odtáhnul jsem to tak půl kiláku domů kde jsem to zadekloval, vložil čerstvý baterie a foťák šlape. Uvidím až ten diák vyvolá. ono to ale bude asi stejně přeexponovaný.

P.P.S.: bohužel jsme museli do jinýho města do kina, kde hráli jenom Kaptain Phillips. Původně jsme chtěli na Tusen ganger god natt (o válečný fotografce; A thousand times good night, česky to ještě není, ani na csfd to neznaj).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních